ft ff Heropening B. S. Y. viert Gouden Jubileum Roode Kruis Gouden Jubileum Af&tda BAKKERIJ H00GV0RST Coöperatieve Raiffeisenbank Schoorl geen zitting HEROPENING SCH00RLSE GEMEENSCHAP VRIJDAG 20 MEI 1960 37c JAARGANG No, 20 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De voetbalvereniging B.S.V. viert dit jaar haar 40-jarig jubi leum. Feitelijk is de oprichtings datum 1 mei 1920, maar in ver band met de verschillende fes tiviteiten van deze maand is de officiële receptie verschoven naar morgen, zaterdag 21 mei. Deze vindt plaats in hotel ,,De Oude Prins" van 3 tot 5 uur. Er is in de laatste 5 jaar hard gewerkt door bestuur en leden om de oude B.S.V. een nieuwe fundering te geven, waarbij wel eens harde noten gekraakt zijn en breekijzers er aan te pas kwa men. Maar men is er van over tuigd, dat er nog veel te wensen overblijft en dat er nog hard gewerkt zal moeten worden om ook uit de initialen van B.S.V. te kunnen lezen: Bergen Staat Vooraan". Toch heeft men ge meend feest te moeten vieren, zodat nu zaterdag een receptie gehouden zal worden en op 1 okt. een revue. Een revue, die als de voortekenen zich niet be driegen, alles wat in het verle den geboden is op dit gebied, met stukken zal slaan. Men memoreert nog even het grote tekort aan sportleiders, men is trots op zijn 100 jeugd leden, waarvoor zegge en schrij ve 3 leiders beschikbaar zijn. De grote toeloop in de laatste 3 jaar kon men hierdoor niet meer op vangen. Men hoopt in dit ver band op meer medewerking van de ouders, of hen die leiding kunnen geven. Ook spreekt men de wens uit via medewerking van de gemeente, over een bete re accomodatie te mogen beschik ken. In het jubileumnummer van B.S.V. merkt de voorzitter van de jubileumcommissie op, dat Bergen het in de loop der jaren onder de rook van een stad met een profclub, niet gemakke lijk heeft gehad. Vele goede spe lers verlieten Bergen in verband met hun werkkring elders, en het te lang moeten drijven op de roem van de oude voetbalkern bracht B.S.V. in de lagere klas sen. Ondanks de minder gunsti ge financiële resultaten is er steeds een zuinig beheer gevoerd. Daarom zal de waardering over deze 40-jarige prestatie niet on der stoelen of banken worden ge schoven en een waardige vie ring op zijn plaats zijn. De ere-voorzitter, Jan Onrust, memoreert vervolgens de glorie jaren met de medebestuurders H. Duits, B. van Veen, G. Taap- ken, Couton, Leistra en P. de Grauw. Hij merkt op, dat het huidige bestuur de laatste ja ren bergen werk heeft verzet en de vereniging een nieuw hart heeft gegeven. Tenslotte geeft de heer, zich X noemende, een prachtig over zicht van het wel en wee in de afgelopen periode van 40 jaren. TERUGBLIK Ik ben geen Bergenaar, maar wel B.S.V-er en vergroeid met Bergen. Toen B.S.V. nog niet bestond was er een voetbalclub genaamd B.F.C. (Berger Foot ball club), waarin ik met wijlen Piet Oldenburg, Gebr. Roozen- daal, Ko Kluft, Gerrit Schroor, Cor Brak, C. Admiraal en nog vele andere spelers op het land je van Jaap Kokkes, de poelier, voetbalden. Voordat ik in Bergen kwam, speelde die oude club op de krocht achter het Westerbos, tus sen de dennen, langs de tram lijn. Van de heer Borgman, die toen aan het sluisje woonde, kreeg de club een voetbal, en Jan de Moor zijn vader, hij woonde in dat snoepwinkeltje in de Molenstraat, ventte tijdens de wedstrijden op die krocht met limonade en chocolade. Nu ligt hier voor me een uit treksel van een kasboek van de reeds genoemde club. Het boek dateert uit het jaar 1915. Een verkorte balans, vermoedelijk een openingsbalans: 34 reglemen ten 6,80, 1 paar goalpalen 4,55 1 priem 20 ct., 28 meter gaas voor goalnetten ƒ4,71, 1 stuk draad, 5 cm dik, 85 ct., 6 vlag gen 1,23. Totaal aan bezittin gen 18,34. Er werden zelfs interlandwed strijden gespeeld. In het jaar 1919 speelde B.F.C. tegen een elftal van Duitse officieren van het in terneringskamp langs de Bree- laan (de Vinkenkrocht). Dit blijkt uit een uitnodiging van de Duitse reserve-luitenant von Sol- tow, gericht aan onze toenmalige secretaris Ko Kluft. Dan komt de heer H. Duits in Bergen en weet de omvorming van B.F.C. in B.S.V. te bewerk stelligen, en vanaf die datum, 1 mei 1920, werd in de lunch room van de heer F. Roos B.S.V. opgericht. Feest is er gevierd, juist op een dag en een avond dat het buiten striemde van de regen. Ook in ,,De Rustende Jager" daalde onder al dat oratorisch vuurwerk een regen van lintjes neer, in de vorm van bedankjes, werd het vele werk dat de heer C. ten Bruggencate voor zijn vereniging verrichtte volop ge prezen en gewaardeerd, en is er toen uit volle borst het beken de refrein gezongen: Vooruit nu jongens, voort B.S.V. enz. Met wisselend succes wist Ber gen zich de volgende jaren te handhaven in de vierde klas K.N.V.B., maar aan de politie ke hemel doemden dreigende donkere wolken op. Duitsland, geregeerd door Hitier c.s., droom de van wereldoverheersing. En op een vroege wondermooie len temorgen verschenen onver wachts strakke formaties bom menwerpers en jagers aan een Brood en Banketbakkerij annex IJssalon Met de oprichting van B.S.V. treden nieuwe leden aan. Namen als Ko Zaadnoordijk, Nic Blank, Bob Min, Dik Min, P. Weyers, Th. Jansen, P. Leering, Jan de Grundt en A. v. d. Berg. Alleen was het jammer dat de jonge vereniging direct al met moeilijk heden had te kampen. In 1922 kwam, de afscheiding. De meeste katholieke leden gin gen over naar de R.K.V.B. Het gevolg hiervan was, dat er in Bergen een tweede voetbalvere niging werd opgericht. In 1927 bleek dat deze vereni ging zich niet kon handhaven, zodat deze leden zich weer ach ter de vlag van B.S.V. schaar den. Prompt het volgend seizoen promoveerde B.S.V. naar de eer ste klas N.H.V.B. De vreugde was slechts van korte duur, een tweede afscheiding volgde, maar nu definitief. R.K.S.V. Berdos werd nu op gericht, en door deze afbraak verloor B.S.V. bijna al zijn ka tholieke leden. Een enkeling bleef trouw aan zijn oude club. Er brak een donkere tijd aan voor de nieuwe eerste klassers. Het spelersmateriaal kromp bedui dend, de inkomsten verminder den, en( slechts met grote inspan ning en verenigingsliefde van J. Onrust, P. Oldenburg, Gebr. Roozendaal, H, Duits, Couton en Gebr. van Veen, kon men verhinderen dat de B.S. V. naar de kelder ging. Zeven jaar lang speelde Ber gen in de eerste klas, maar tel kens waren het weer de Zaanse clubs met hun sterke reserve- elftallen^ die de hoop op promo tie in rook deden opgaan. De animo verslapte, de fut ging er uit en de bestuurders hadden moeite de vereniging voor onder gang te behoeden. Hier moest ingegrepen worden, en dat be grepen de beide heren P. de Grauw en J. Onrust. Het mes moest diep in de wonde worden gezet, om de zieke radicaal te genezen. En dat gebeurde. Die reorganisatie in het jaar 1935 was een waagstuk, maar het lukte. Met hulp van de Ge meente, die de heer E. J. Voute aanwees B.S.V. weer op gang te helpen. Een jaar na de reor ganisatie kon de heer Voute aan de Gemeenteraad zijn ontslag vragen en was zijn werk klaar. Als waardering voor dit prach tige werk, werd hem het Be schermheerschap aangeboden, en twee jaarf later, in 1937, promo veerde B.S.V. naar de grote K.N.V.B. Een mooier seizoen was niet denkbaar. stralende hemel. Ook wij werden gedwongen aan dit barbaarse spelletje mee te doen. Het gevolg was dat het verenigingsleven werd stop gezet, indien men niet deed wat de bezetter wilde. Toen in 1945 dan eindelijk de lang verwachte bevrijding kwam, werd in ons gehele land aan de opbouw begonnen. De heer J. Akerboom en schrijver dezer re gelen, werden als jeugdcommis sieleden door het bestuur aan gewezen. Zij kregen de moeilijke taak, de jeugdafdeling weer te doen herleven. 1 adspirantlid had den we nog over, maar na enige jaren van inspanning en prettige samenwerking, konden deze he ren hun werk overgeven aan een nieuwe jeugdcommissie, die kon beschikken over 72 jeugdleden. Ook Mevrouw Akerboom mag hier niet vergeten worden. Zij stimuleerde het werk van haar man. Niets was haar teveel als het om BSV ging. Zij gaf haar hulp geheel pretentieloos, en me nige speler die toen welp of ad- spirant was, zal met genoegen te rugdenken aan tante Trien, die een royale en prettige gastvrouw voor de jongens geweest is. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Vlak na de bezetting viel de deur dicht van de KNVB, en kwamen we in de eerste klas NHVB. In het jaar 1948 werden we kampioen en weer stonden we voor de poort van de KNVB. Ook het derde elftal, toen het Gouden derde", vierde datzelf de jaar haar kampioenschap. Het is ons eerste elftal echter niet ge lukt voor de tweede maal de KNVB-poort binnen te gaan. In de jaren die nu volgden, verslap te de animo, verflauwde de werk lust en zonk BSV al dieper in het moeras. Het was in 1956, dat we voor de tweede maal degradeer den, en in de tweede klas NHVB terecht kwamen. Ook nu, werd evenals in het jaar 1935, resoluut ingegrepen. Ander bestuur nam het heft in handen, en het is hun werk ge weest dat de Berger Sportvereni ging thans een krachtige bloeien de vereniging is, waar een goede geest heerst. Daarom alle hulde aan het huidige bestuur, die er voor zorg de dat BSV haar veertigste ver jaardag viert, onder gezonde om standigheden. X. Op woensdag 25 mei a.s. HET BESTUUR Het Roode Kruis zal haar jaarlijkse collecte houden in de periode van 23 mei tot 4 juni. Zij hoopt op de volle medewer king van alle Bergenaren. In dit verband geeft zij de volgen de opsomming van haar activi teiten. Zo gaan er op 16 juni uit Bergen en Schoorl weer 14 zie ken mee met de boottocht naar Amsterdam. Deze zieken, lang durige zieken die nergens naar toe kunnen, genieten bijzonder van deze dag. Stel hen in staat om dit mogelijk te maken. Verder heeft het Roode Kruis nog vele taken in vredestijd. Enkele der z.g. vredestaken van ons Roode Kruis zijn: 1. Opsporing van oorlogs-ver- misten door het Informatiebu reau. 2, Hulp bij rampen en ern stige ongelukken, plaatselijk, na tionaal en internationaal. 3. Hulp posten langs de wegen. 4. Het rijdend ziekenvervoer, waar dit niet door beroepsvervoer ge schiedt. 5. De Bloedtransfusie dienst. 6. De Moedermelkcentra- le. 7. De Hoornvliestransplan- tatiedienst. 8. De Trombose- dienst. 9. Welfare-werk voor chronische bedlegerigen, thuis zo wel als in ziekeninrichtingen. 10. Lectuurvoorziening voor pa tiënten. 11. Tochten voor chro nische patiënten met het hospi taalschip de ,,J. Henry Dunant". 12. Vakanties in het Henry Du- nanthuis te Zeist voor invalide jongeren. 13. Hulp bij sporteve nementen door de colonnes van het Roode Kruis Korps. 14. De Beentransplantatiedienst. 15. Het Jeugd Roode Kruis. 16. Radio- medische hulp voor opvarenden van schepen. 17. Strandposten en strandbeveiliging. Enz. enz. Dit zijn er 17 van de ruim 60 taken, grote en kleinere, waar voor ook Uw hulp in materiële zin, onontbeerlijk is. Voor de uitvoering en uit breiding van het veelomvatten de Roode Kruiswerk is naast de behartiging van de taken geld nodig. Grote bedragen zijn nodig om het Nederlandsche Roode Kruis in staat te stellen zijn werk te blijven uitvoeren. Wanneer van de gedachte wordt uitgegaan dat het Roode Kruis zich ten doel stelt een ieder te helpen ongeacht godsdienst, politieke richting, plaats in de samenleving, huidkleur of wat het ookj moge zijn, kan met een gerust hart een ernstig beroep op de bevolking worden gedaan voor haar eigen Roode Kruis organisatie. Iedere dag, iedere nacht staat het Roode Kruis gereed om, waar dan, ook de helpende hand te bieden. Eenmaal per jaar vraagt het Roode Kruis zelf om hulp. Wie zou het Roode Kruis de zo noodzakelijke geldelijke bij drage kunnen weigeren? Op heden 19 mei is het 40 jaar geleden, dat de heer C. Dekker, Kogendijk 32, als hulpbesteller bij de PTT in dienst trad. Reeds in hetzelfde jaar, op 1 december 1922, kreeg hij zijn vaste aanstelling en op 1 januari 1948 werd hij benoemd tot be steller le klasse. Bijna 10 jaar later werd hij besteller-voorman, doch moest zijn taak spoedig, 1 Yi jaar later, wegens ziekte neerleg gen, maar thans is hij herstellen de. Hij is niet steeds in Bergen geweest, in 1922 werd hij over compleet" en werd overgeplaatst. Bij zijn keuze gaf hij de voorkeur voor de Wormer, boven Amster dam of Rotterdam. Door de snel le toename van de bedrijven in de Zaanstreek werd het geen vrij huis maar ging het gezin voorlo pig op kamers wonen. In hetzelf de jaar kwam er echter weer een vacature in Bergen en keerde hij er graag naar terug. Zijn bestel lersloopbaan ging niet altijd over geplaveide wegen en het bete kende vaak een zware taak om over de met sneeuw en ijzel be legde wegen en landpaden te fiet sen, voor zover dit dan mogelijk was. Zo gebeurde het dat het zicht zo slecht was, dat hij op een zaterdagavond, toen in vroe ger jaren ook nog de post in de buitenwijk werd besteld, in de sloot terecht kwam. Maar hij was gelukkig niet gauw van zijn stuk gebracht en stak zijn posttas bo ven het water uit, zodat deze droog bleef. Thans geniet hij van zijn lief hebberijen, zoals vissen en knut selen en bezorgt zijn televisietoe stel hem een prettige afleiding. van Kruideniersbedrijf Onder buitengewoon grote be langstelling opende de heer A. Wittebrood, Jaap Weijandweg 9, zijn geheel vernieuwde, maar tevens uitgebreide winkelzaak, onder de benaming van „Grosco wensbediening". Dat hier iets tot stand is ge komen blijkt wel uit het feit dat de winkel 10 dagen lang geslo ten is geweest en dat er soms dag en nacht is gewerkt om al les op tijd klaar te krijgen. Hier is het „eiland-systeem" ingevoerd, waarbij men zichzelf kan bedienen, maar ook bediend kan worden, zodat het mogelijk blijft om een vijf-jarig kind met briefje en boodschappentas er heen te) sturen. Zijn dochtertje maakte met een versierde sleutel de deur open, waarna de directeur van de Gros- co, de heer Sougée, de groei van de zaak memoreerde. De heer Wittebrood begon op het Verdronkenoord in Alkmaar, waar hij maar 2 maanden heeft gewinkeld. Daarna vertrok hij naar de Leo-Gestelweg om daar 7 jaar zijn zaak tot bloei te bren gen, om dan naar de Jb. Weij andweg over te gaan. Nu, weer 7 jaar later, is hier een verbou wing tot stand gekomen die het woordje wensbediening ten volle onderstreept. De winkel is van 25 tot 60 vierkante meter uitge breid, waarbij de heer Witte brood gelijk de mogelijkheid aan greep om de B-erkenning te ver krijgen voor de verkoop van verpakte geneesmiddelen, in ver band met het behoefte element in deze omgeving. Voorts is de zaak uitgebreid met een open koelinstallatie, hetgeen een mooie aanwinst betekent. De winkel is zeer overzichte lijk en praktisch ingedeeld en voor de gast die in Bergen zijn vakantie doorbrengt en alle pro viand nog in moet slaan, is het wel heel gemakkelijk winkelen. Hij zal zeker niets over het hoofd zien. De zaak heeft zo n radica le verandering ondergaan, dat er van binnen niets meer van het vroegere is overgebleven. In zijn dankwoord betrok de heer Wittebrood zijn ouders voor In verband met Hemel vaartsdag moet de copy en advertenties een dag eerder in ons bezit zijn. De uitgever zaterdag, 21 mei Demonstratie-wedstrijden EHBO door div. reddingsbrigade's, zaal „De Rustende Jager" om 3 uur. Filmavond voor de adspiranten en welpen van Duinranders, ver. gebouw, 8 uur maandag, 23 mei Bijeenkomst van de NH. Vrou wengroep, consistoriekamer te Schoorl, 7.45 uur de morele steun die hij van hen had ondervonden en gemeente werken voor de medewerking bij de grondaankoop. Het werd uitgevoerd door de fa. D. Duin, Stroomerlaan 15, het schilder werk door A. Groot, Karei de Grootelaan 64, terwijl de heer Slooten de verlichting verzorgde. Ook hier werden alle werkzaam heden door Bergenaren uitge voerd. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België) over een afstand van 255 km, los om 9.45 uur, wind N-O. Eerste duif arriveerde om 14-08-09 terug in zijn hok. De uitslagen luiden: N. v. d. Kamer, H. Timmer, A. de Klerk, A. Heukels, C. Pijper. K. Postma, Honides v. d. Meu- len, Th. Houtenbos, A. Stade- gaard, P. Brakenhoff, G. de Waard, G. Koij. VISWEDSTRIJDEN Bij de door de visvereniging „de Karper' gehouden viswed strijden te Bergen aan Zee, be haalde de heer Ellis, Natteweg, met 7 vissen de wisselbeker. De heren v. d. Steen en Frederiks vingen beiden 5 stuks aan de haak. Er namen 12 leden aan deel, met een vangst van 39 vis sen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueektlod (rlr,*WWW DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Sohoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Wij verbinden hieraan een aardige attractie op woensdag 25 mei 1960 ter gelegenheid waarvan wij u tot een bezoek uitnodigen. Beleefd aanbevelend, Hereweg 293 Groet telefoon 2331, Bergen Oe kunsthandel vanHOPHAN speciaal zaak voor kunstnijverheid, serviesgoed, byouteriën, tafelgerei □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□El f^APSALON D0PP55TR.2I BERGEN 22 mei Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 26 mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 22 mei en 26 mei Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1