Weekilfid ff 99 CONTACTAVOND ZANUSSI I Stichting Adriaan Roland Holst-Fonds m J. M. Wittebrood VanHerwijnen bij het K.C.B. Schoolreisje Berger Luchtpost Koelkasten D. L O. Autotocht Ouden v. Dagen R* K* Vrouwengilde TBABYDERM g.Bm'p HEROPENING Rustige Hemelvaartsdag W. Schotten ifQfvwiPvr VRIJDAG 3 JUNI 1960 37e JAARGANG No. 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zaterdag 28 mei j.l. waren een kleine 200 mensen tegenwoordig om voor de derde keer de 70e verjaardag te vieren van de dich ter A. Roland Holst. Deze ver jaardag zou ongetwijfeld min of meer ongemerkt zijn voorbijge gaan, en alleen in intieme kring zijn gevierd, ware het niet, dat A. Roland Holst op zijn 70e ver jaardag een fonds had gesticht, dat zich tot doel stelt, „uitkerin gen te doen aan kunstenaars De deelnemers komen elk jaar rond de verjaardag van de stich ter op een soirée bijeen, om de jaarvergadering te houden en in gezellige sfeer bijeen te zijn. Zo kon de voorzitter van de stichting zaterdagavond openen in de volle dancing van „De Rus tende Jager". Velen zullen blij geweest zijn te zien, dat mr A. F. Kamp na een tamelijk langdurige afwezigheid wegens ziekte, weer op de vertrouwde, zeer geestige manier zijn openingsspeech hield. Allen werden welkom geheten, in het bijzonder burgemeester L. J. de Ruiter, die toch na afloop nog weer terug moest naar Kuinre en Blankenham, waar zijn gezin nog steeds vertoeft. Dan een woord van lof aan de stichter, die van diverse spreekbeurten de nodige „dragers" mee naar huis nam: „niet hun scalpen, maar wel min stens 100,De artisten die deze avond voor ons zouden op treden, kregen een niet minder hartelijk welkom. Voorzitter rele veerde nog even het nationaal ka rakter van de avond, door het ge tal niet-Bergenaren te noemen dat vanavond aanwezig was (76 te gen 120 Bergenaren). Een extra woord van dank en van lof had de voorzitter voor de administra trice van het fonds, mevr. Van Exter, die door afwezigheid van de voorzitter en de secretaris penningmeester, mr W. F. J. Fi scher, haast helemaal alleen het werk, dat nu eenmaal vastzit aan een jaarverslag, had opgeknapt. Als dank daarvoor werd haar aangeboden de nieuwste bundel van de stichter: „in gevaar". De voorzitter sprak daarbij de hoop uit, dat zij deze in gevaarloze om standigheden zou bezitten en le zen. Hierna kwam het jaarverslag aan de orde. Het bleek, dat de stichting reeds in 1959 aan het gestelde kapitaal van 10.000, was toegekomen, zodat in 1960 het doel: „uitkeringen aan kunste naars" verwezenlijkt kon worden. Enigen hebben hier sinds maart al van geprofiteerd, terwijl ook sommige leningen en renteloze voorschotten waren verleend. Bij de afsluiting telde het fonds 50 „dragers" (deelnemers van mini maal 100,78 donateurs 10,en 181 contribuanten (ƒ2,50), terwijl ook nog diverse personen zonder meer een bijdra ge hadden gestort. Op de datum van de vergadering echter was het aantal dragers al gestegen tot 146, zodat we zeer zeker kunnen zeggen, dat het fonds bloeit. Een extra woord van dank komt toe aan de N.V. Philips Phonogra- phische Industrie (P.P.I.) voor het belangeloos ter beschikking stellen van enige honderden unie ke platen. Deze platen, die niet in de handel zijn, bevatten gedichten gemaakt en voorgedragen door de stichter, met als intermezzi een drietal o.'anowerkjes van Debus sy, gespeeld door het lid-musicus Hans Henkemans. Deze platen gelden als bijzondere beloning voor het enthousiasme (niet het geld) van de dragers, en worden voorts uitgereikt aan personen die zich voor de stichting bijzonder verdienstelijk maken. Spreker besloot hierna zijn speech, na allen een prettige avond te hebben toegewenst. De beurt was nu aan Gustav Leonhardt, die, geassisteerd door zijn echtgenote, een aantal werk jes van De Masque, Peter Philips en Francois Couperin op het cla- vecimbel ten gehore bracht. De uitvoering van deze verfijnde mu ziek, bracht veel beschaafd kunst genot, door het voortreffelijke, gevoelvolle spel van de kunste naar. Hierna kwam Karei Jonckhee- re, de Belgische gast-letterkundi- ge op het podium, om in het kort te vertellen over: „Ernst en luim bij de toenadering Noord-Zuid". De geschiedenis der Nederlanden toont ons dat de scheiding tussen Nederland en Nederlands-spre kend België berust op vele vergis singen, gemaakt door de Neder landers. Op zeer geestige en pun tige wijze werd hier een hart vol deernis gelucht. De Nederlanders hebben nu niet zo n erge mooie rol gespeeld in deze. Maar op de manier van Karei Jonckheere, mag men vaker kritiek oefenen, deze is dan wel zeer te ondergaan. Als laatste programmapunt voor de pauze stond nogmaals Gustav Leonhardt vermeld, die een schitterende creatie bracht van een musicologen-congres, waarbij Handel het punt van be spreking vormde. Achtereenvol gens zagen we een Engelse, een Franse en een Duitse prof ten to nele verschijnen, die ieder met evenveel woorden even weinig van het onderwerp vertelden. Daarna werd het largo (althans enige maten daaruit) op enige verschillende manieren uitge voerd (als bewerkingen o.a. van Mozart, Schubert en modern). Tijdens de pauze werd een tweetal schilderijen verloot (van Jaap Min en Dirk Trap). Deze schilderijen werden door de kun stenaar belangeloos ter beschik king van het Fonds gesteld. Hul de daarvoor! Na de pauze trad voor ons op het Haags Studentencabaret, be staande uit 5 man, die ons enige kostelijke minuten bezorgden. Meesterlijk was de conférence. Het is jammer dat zo iets in Ber gen niet meer gebracht wordt. Hierna sprak de stichter het dankwoord, en reikte aan de kun stenaars, die geheel belangeloos waren opgetreden een geschenk uit. De avond werd hierna beslo ten met een bal, op muziek van het Kees Kuijt Combo. Veel te gauw naar ieders zin was de avond, vol gezelligheid en sfeer vol kunstgenot, omgevlogen. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Natuurbeschermingswacht De afdeling Bergen hield op donderdag 19 mei 1960 haar jaar vergadering in de raadzaal te Bergen. Aanwezig waren elf wachters, met kennisgeving afwezig vier. Burgemeester De Ruiter kon helaas deze vergadering ook niet bijwonen. Voorzitter J. Ponstijn opende ruim acht uur de vergadering en bracht in herinnering het ver scheiden van wijlen de heer P. Blankendaal, die gedurende twee jaren de functie van voorzitter voor de afdeling heeft gediend. De grote liefde voor zijn dorp werd met waardering herdacht en ter nagedachtenis aan de overle dene werd een minuut stilte ge houden. Het ingekomen schrijven van het bondsbestuur inzake de bui tengewone vergadering op 21 mei 1960, betreffende statutenwijzi ging, werd doorgenomen en be sloten het voorstel van het bonds bestuur te aanvaarden. Secretaris zal dit schriftelijk bevestigen, aan gezien geen afgevaardigde deze vergadering kan vertegenwoordi gen. Met dank aan het gemeentebe- Als ik verkouden word (maar ook als ik weer beter ben) stuur werd kennis genomen van de toezegging tot verlening van een jaarlijkse subsidie ad 35, Het aantal donateurs bedroeg op 1 januari 1960 zeventig, terwijl op dezelfde datum 41 ml. en 4 vrl. natuurwachters waakten tegen vernielingen en verontreiniging der bossen. Het kasverslag van de pen ningmeester werd onder dank goedgekeurd, evenals de notulen van de jaarvergadering, in 1959 gehouden. Vernielingen in Tuindorp had den onze aandacht. Het bestuur zal trachten hierover een onder houd te hebben met het bestuur van Tuin- en Oostdorp. Ook had wederom onze aan dacht „Maesdammerhof' De vergadering zou het toejuichen als b.v. gedurende de broedtijd dit bos niet toegangelijk was voor het publiek. Op verzoek van een der wach ters zal aan het gemeentebestuur gevraagd worden enige papier manden op verschillende plaatsen in het dorp aan te brengen. Getracht zal worden weder in het seizoen een demonstratie met het „Bosvarken" te houden. Met dank aan de heer Buijs voor het verstrekken van een geu rig kopje koffie, sloot voorzitter Ponstijn te tien uur deze bijeen komst. Van 4 tot 17 juni exposeert een onzer nationale coryfeeën bij het KCB, nl. het werkend lid Jan van Herwijnen. Het werk van Van Herwijnen heeft een grote schare bewonde raars in den lande. Het is al weer een paar jaar geleden dat hij het laatst geëxposeerd heeft en het zal een belevenis zijn de laatste scheppingen van deze onver woestbare weer eens te kunnen aanschouwen. De bekende kunstcriticus Char les Wentinck zal op 4 juni om 4 uur n.m. een inleidende beschou wing houden. Moge het KCB kunstzaaltje in De Rustende Jager te klein zijn om alle belangstellen den te omvatten. Voor verdere bijzonderheden zie de advertentie in dit blad. De hogere klassen der Chris telijke school hebben een heerlijke lange reis gemaakt, waarvan de kosten door oud-papier inzame ling met f 2.— per kind werden verminderd. Zij vertrokken om 7 uur en keerden om precies 10 uur in de avond terug. Het beginpunt was Groningen, waar de Martini toren werd beklommen en waar bij de beiaardier uitleg gaf van de werking van het klokkenspel. Tot besluit speelde hij voor hen enige liederen. Vervolgens ging men naar Norg, waar speeltuin en die renpark, midden in het bos ge legen, werden bezocht. Hier za gen de kinderen de herten vrij in het bos lopen. Maar dit was nog lang niet alles. In Assen bezoch ten zij het jeugdverkeerspark, waar elk kind in een benzine-auto gezeten een parcour moest afleg gen, waarin hij alle bestaande verkeerstekens tegen kwam. Een echte verkeersagent regelde het verkeer vanuit een verkeerstoren. Ook mochten de jongens zelf het verkeer regelen en bij overtredin gen een bekeuring uitschrijven!! De tijd ging hier veel te snel naar hun zin. Tenslotte werd, eveneens in Assen, het oudheidkundig mu seum bezocht, een klein maar overzichtelijk en interessant mu seum, waar zij zelfs veen-mum mies zagen, die door de verveners in de loop der tijden waren opge graven. Voorts talrijke voorwer pen uit het stenen tijdperk. Kort om een reis waarbij veel interes sante en leerzame stof werd op- "daan Een reis die door het schoolbestuur met zorg was voor bereid. Wedvlucht vanaf St. Chrislain Hornu. Los om 10 uur. Harde noorderwind, afstand 255 km. Aankomst eerste duif om 14-41- 44. De uitslagen luiden: 1. G. Kooij, G. de Waard, C. Timmer, P. Tie- bie, P. Brakenhoff, N. v. d. Kra mer, C. J. Pijper, P. Schaaper, K. Postma, A. Heukels, A. Stade- gaard, Th. Houtenbos, A. de Klerk, H. v, d. Meulen. De r.k. gymnastiekvereniging „D.I.O." organiseerde onderlinge wedstrijden en een uitwisselings wedstrijd tussen leden van Tave- no uit Alkmaar en de Gym uit Schoorl, die allen zeer goed ge slaagd zijn. De belangstelling hiervoor was bevredigend. De uitslagen luiden: meisjes van 1215 jaar (3 on derdelen) 1. Henriette Schotten; 23 pnt; 2. Mieke Resink 22,4 pnt; 3. Elly van Wonderen. Dames: Ria Swart 25,2 pnt; 2. Gerie Henneman 25 pnt; 3. Corrie Schroor 24,1. Meisjes 9 jaar (5 onderdelen) 1. Marga Heddes, Nicolet Schot ten en Dian van Wonderen allen 35 punten; 2. Lida Ranzijn 34J^ pnt; 3. Betsie Ranzijn en Marijke Stam beiden 34 pnt. Meisjes 10 jaar 1. Rina Morsch 37J/2 pnt; 2. Anneke Beers 37 pnt; 3. Marian Bakker 36 pnt; 4. Pau la Smit, Ria Mul en Truus Hop man allen 35 punten. Diploma's werden uitgereikt aan hen die ge middeld het cijfer 7 behaalden. Voor de jongens en meisjes vonden behendigheidswedstrijden plaats. Jongens 79 jaar D.I.O. tegen Taveno uit Alkmaar 15 (6 on derdelen). D0RP55TR.2I Meisjes 79 jaar D.I.O. tegen Gym uit Schoorl 23 (5 onder delen). Er werd onder hoogspanning gewerkt en de oefeningen werden vlot afgewerkt door de goede or ganisatie van de leiders mej. M. A. Louter en de heer A. G. Hak keling. Op 29 juni a.s. hoopt het comi té Ouden van Dagen wederom de jaarlijkse autotocht voor de be jaarden te organiseren. Zij ver wacht dat dit jaar 350 bejaarden de tocht zullen meemaken. Velen zien reeds met verlangen naar deze dag uit, iedere keer is dit een grote gebeurtenis in hun leven. Of deze dag zal slagen hangt ge heel af van de opbrengst van de lijstencollecte, welke wordt ge houden van 7 t/m 11 juni a.s. Het comité weet, dat het hart van de Bergenaren extra klopt voor de bejaarden en verwacht dan ook dit jaar dat met milde hand zal worden gegeven, daar zij nog nooit tevergeefs een beroep heeft gedaan, om de ouden van dagen een zonnige en blijde dag te be zorgen. Bij voorbaat betuigt zij voor de giften hartelijk dank. Zie verder de advertentie. De reisclub van het vrouwen gilde heeft weer haar jaarlijks uit stapje gemaakt dat zeer goed is geslaagd. In Bussum werd bij Jan Tabak de koffie gebruikt en in Zeist in hotel 't Kerckebosch de lunch. Daarna ging het gezelschap van 45 personen naar het kasteel van Zuilen, waar volop viel te genie- ten van het uit het jaar 1160 da terende monument, het prachtige rozenpark, de grote parken, de prachtige gobelins uit 1700 waar aan 60 jaar is gewerkt, de prach tige koperen kroonluchters, met de hand vervaardigd, de glazen kinderkoets uit de tijd van Lode- wijk de Veertiende en talrijke schilderstukken. De rit werd vervolgd naar Haarlem, waar in Hotel Brink man een fijn diner werd gebruikt. Mevr. Roobeek, die voor de tien de maal de reis heeft georgani seerd en geleid, werd onderweg nog even in het zonnetje gezet, evenals de chauffeur, P. v. Wes ten, die voor de achtste maal de rit maakte met het gilde. GESLAAGD Voor het M.O. muziektheorie aan het conservatorium van het muzieklyceum te Amsterdam, slaagde mej. Dina van Berge, Breelaan 13 te Bergen. ki^AHoV Voor hel here MOCÜC". Baby-huidje Vrijdag heeft de heer J. Out zijn geheel gemoderniseerde groentewinkel aan de Oosterweg op feestelijke wijze en onder gro te belangstelling heropend. Doel matig aangebrachte groentevak ken geven de klant een ruim over zicht van de groentesoorten, alles voorzien van een goede prijsaan duiding. De aardappelen komen nu stofvrij vanuit een ruimte bui ten de winkel automatisch de winkel binnen, waardoor tevens veel aan ruimte is gewonnen. Voorts heeft men een deel be stemd voor zelfbediening, waar men blikjes vis en zuidvruchten voor het uitzoeken heeft. Achter de winkel is men bezig met de in richting van een koelinstallatie voor het bewaren van groente en fruit. Bovendien komen hier de machines voor het panklaar ma ken van groente, waar de heer Out zich geheel op gaat speciali seren. Wij wensen de heer Out veel succes toe. De Hemelvaartsdag die steeds als een bijzondere uitgaansdag wordt beschouwd, heeft een rus tig verloop gehad. Op de belang rijke kruising Breelaan-Oldenbur- gerlaan behoefde de politie alleen zo nu en dan, als er opstoppingen dreigden, in te springen om het verkeer te regelen, en er kan dan ook niet van een top-dag worden gesproken. Ongevallen deden zich nergens voor. De drukte die minder was dan men had verwacht, vond zeker zijn oorzaak in de AVRO-dag in Apeldoorn, waar alleen al uit de kop van Noordholland 35 auto bussen heen gingen. Voorts nog de voetbalwedstrijd Ajax-Fije- noord, die eveneens de nodige be langstelling trok. Bovendien vormde het minder warme weer een grote factor. Uw voorgeschreven gasslang ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK telefoon 2331, Bergen Oe kunsthandel van HOPMAN speciaal zaak voor kunstnijverheid, serviesgoed, byouteriën, tafelgerei Breelaan 29 - Telefoon 2204 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling leveren wij tegen een fantastische lage prijs en gratis gemonteerd. Erkend aansluiter Kleine Dorpsstraat 9, Bergen, Tel. 2806 BERGEN 5 en 6 juni Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 5 en 6 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1