I: Voor U aan de vaat begint Een horloge BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Opmars naar de Galg 18 jaar Viktor und Viktoria In hel kader van het bijzondere programma Hon Oncle Jeugdmatinees Rusty's Avontuur alle lft. Teen-Ager melodie alle lft. Rectificatie van het raadsverslag N.V»S»H* opent nieuw bureau Pracht succes Schoolreisje Vader viering! KERKDIENSTEN van Gerritsen ADVERTEERT IN DIT BLAD FAMILIEBERICHTEN r^aai be kon maat schijnen Tfik '1 ^S3! D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers 215 EXAMENS MACHINESCHRIJVEN EN STENOGRAFIE Op 't j.l. zaterdag te Alkmaar ge houden examen, uitgaande van de Vereniging van Leraren te Den Haag, slaagden o.a. de volgende leerlingen van Instituut Burdorf: Machineschrijven: Aida Vogel te Bergen, Ed. Burgmeyer te Eg- mond en Tine Haring te Schoorl. (geslaagd met lof). Stenografie Ned. 130 lettergr.: Ineke de Leeuw te Egmond a. d. Hoef, Trudi de Waal te Egmond a. Zee en Lies de Wit te Bergen. Stenografie Engels 100 letter gr.: Janny Bajema te Bergen. Het e.v. examen vindt plaats 1 juli a.s. De heer Steinz bracht naar vo ren dat het argument van vernie ling door de jeugd bij de eventu ele plaatsing van Bello op het Plein, zoals dit in de Commissie Gemeentewerken naar voren was gekomen, zijns inziens een getui genis van onmacht is. Strenge en preventieve politiemaatregelen zullen dit toch wel kunnen voor komen. Bij zijn overwegingen wel ke plaats Bello zou moeten inne men wees hij op het on-harmoni- euze beeld wat het centrum van ons landelijke recreatiedorp lang zamerhand gaat vertonen. Ener zijds besteedt men tonnen aan de zoo gewaardeerde en noodzakelij ke herstelling van de prachtige. Wacht niet langer waardig centrum behoudend van ons prachtige dorp, terwijl men anderzijds op nog geen 50 meter afstand tonnen besteedt aan een hypermodern plein met flatgebou wen als nieuw concurrerend cen trum wat z.i. in 't geheel niet past als hart van een landelijk dorp. Op maandag 30 mei werd te Alkmaar een nieuw Bureau voor Huwelijks- en Geslachtsleven van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming geopend. Door de snelle groei van deze organisatie een verdriedubbe ling in tien jaar tijd werd het oude bureau te klein voor een verantwoorde hulpverlening. Het pand aan de Stationsweg 1 '42 te Alkmaar werd aangekocht en door architect Liesveld geheel verbouwd. Het nieuwe bureau be antwoordt aan de modernste eisen, die men op dit gebied kan stellen, terwijl aan de verzorging van het interieur bijzondere zorg is besteed. Hierdoor is een zeer fraai geheel ontstaan, waarop de N.V.S.H. terecht trots mag zijn. Op de persconferentie, die des middags werd gehouden, vertelde de algemeen voorzitter van de N.V.S.H., de heer Jac. L. Griep, dat geen enkele overheidsinstan tie subsidie verleent en alles uit eigen middelen tot stand wordt gebracht. De N.V.S.H. houdt thans 33 consultatiebureaus over het gehele land verspreid in stand. Des avonds werd door de af deling Alkmaar een receptie ge houden in gebouw Kinheim. Op de Hemelvaartdag gehouden Nat. Cavia Dag te Oosterhout in Nrd. Brabant, behaalde Ully Schmalz met een Zwarte Cavia Beer de beste gladhaar, tevens de beste cavia van Nederland. Mevr. Schmalz-Vader behaalde in Meppel met haar Rexen de beste Rex en met een Zilver Agouti Cavia beer, de beste cavia. De leerlingen der le, 2e en 3e klasse van de Christ, school hebben niet alleen een gezellige, maar tevens een leerzaam school reisje gehad. De leerlingen zijn naar Den Haag geweest, waar het museum Mesdag werd be zocht. Voorts in Wassenaar het dierenpark, waarvan zij bijzonder genoten, alsmede van de speel tuin. Wat crème op de handen en goed spoelen daarna! Glas, zilver,aardewerk en pan nen van allerlei materiaal zijn in een wipje schoon bij toepassing van de moderne afwasmiddelen. Die afwasmiddelen zijn gemak kelijk in het gebruik, ze zijn niet erg kostbaar en ze vervullen hun reinigende funktie uitstekend. Toch zijn er bij het verschijnen van die nieuwe produkten ook enkele bezwaren naar voren ge komen. Tal van mensen die dagelijks met deze stoffen omgaan, klagen over de handen. Zij zeggen dat ze er eczeem van krijgen, maar dat is het geval eigenlijk niet. ONTVETTE HUID VRAAGT VET De moderne afwasmiddelen hebben een sterk ontvettend ver mogen: door de onttrekking van vet wordt de huid beroofd van één harer voornaamste mogelijk heden tot bescherming tegen van buitenaf komende schadelijke in vloeden. Eczeem veroorzaken de afwas middelen niet; wél reageert de ontvette huid spoedig op de in werking van allerlei prikkels, die onder gewone omstandigheden onschadelijk zijn. Arbeiders die bij de fabricage van de afwasmiddelen voortdu rend met de hoofdbestanddelen daarvan werken; hebben geen last van de handen als zij ze regelma tig invetten. Wie bij het huishoudelijk werk last van de handen heeft, bescher- me daarom de huid met een vette crème. Zeer geschikt daarvoor is de z.g. cold cream. Enige milligrammen In de medische vakpers is de vraag aan de orde geweest, of er bij inwendig gebruik van nieuwe reinigingsmiddelen een giftige werking te vrezen is. Want hoe gaat het? Een zekere hoeveelheid van de reinigende stof blijft als een dun laagje op het gewassen vaatwerk achter. Dit laagje kan weer loslaten, als er hete vloeistoffen met het kopje, de beker of het bord in aanraking komen en zodoende is het moge lijk dat het afwasmiddel met spijs of drank in ons lichaam komt. Men moet veronderstellen dat vele mensen dagelijks enige milli grammen van deze produkten op de hier beschreven wijze door de mond naar binnen krijgen. Uit een enquête is gebleken, dat in meer dan de helft van de Nederlandse gezinnen steeds met behulp van een of ander synthe tisch middel wordt afgewassen. Open vraag Per jaar worden vele miljoenen liters van de moderne afwasmid delen gebruikt. Of dat schade voor de gezondheid meebrengt is moeilijk uit te maken. Bij enkele proefnemingen die in die richting zijn gedaan, is daarvan nog niets gebleken. Desondanks kan nie mand met stelligheid verklaren, dat de nieuwe afwasmiddelen bij jarenlang, dagelijks inwendig ge bruik. zij het ook in minimale hoe veelheden, onschuldig zijn. In dit opzicht verkeren we in dezelfde onzekerheid als ten aan zien van andere chemische stof fen, die in een gering kwantum aan ons voedsel worden toege voegd, zoals b.v. de insektenwe- rende middelen, waarmee ver schillende gewassen worden be sproeid. De voorzichtigheid gebiedt daarom de navolgende voor schriften in acht te nemen. Goede gewoonten 1, Ga niet kwistig met de mo derne afwasmiddelen om. Vaak wordt er zo n grote scheut geno men dat het afwasteiltje overloopt van het schuim, in het idee dat veel schuim een maximale reini ging garandeert. U dient te zoe ken naar de kleinste hoeveelheid wasmiddel die het vet van glazen en borden losmaakt. 2. Gebruik goed warm water bij de afwas, want met des te min der reinigingsmiddel kan er dan worden volstaan. Spoel het ge reinigde vaatwerk na de was beurt in schoon (b.v. stromend) water af. Wie spoelde, alvorens de vaat te doen om het ergste vuil vast te verwijderen, doet er dus verstandig aan deze bewer kingen om te keren. (Nadruk verboden). Dr. Alfreda Briedé. Zondag 19 juni a.s. is het weer Vaderdag en alhoewel pappa niet in de schaduw kan staan van zijn wettige ega en lang niet die op offeringen en moederlijke zorgen heeft opgebracht als de enige echte en onvervalste mamma per soonlijk, loont het toch wel de moeite de heer des huizes enig extra huishoudgeld te vragen. Want er zal toch een klein beetje kleur gegeven moeten worden aan deze door de man zo fel begeerde feestdag. Komt moeders, strijkt de hand over uw koude hart. Laat pa toch één keer in het jaar het idee heb ben, dat u hem waardeert en dat de kinderen hem ook belangrijk vinden. Laat de kleinen hem een pakje op zijn bed brengen. Laat de grote dochters hem wakker kussen en de stoere boys hem een nieuw scheerapparaat offreren, in dank voor 't geleende en gemolde. Brengt u hem nu eens thee en beschuit op bed inplaats van an dersom. En doet u deze dag eens de vaat een keertje zelf. Of laat haar staan. Zorgt u voor een va- dertaart en bedenkt u zelf eens iets anders dan dat eeuwige over hemd, dat hij deze maand toch moest krijgen. Of die foeilelijke das, die hij anders voor z'n goede fatsoen niet kan, maar voor u wel moet dragen. Wat dacht u van een heerlijke tuinstoel? Of van een broekenpers? Of van zo'n prach tige pick-up met automatische pla- tenwisselaar? Hij betaalt 't toch zeker zelf? Nou dan En wie nog geen televisie heeft, kan die dag altijd een t.v. op zicht laten komen. Aan pa de beslis sing of dat ding weer de deur uit moet maandag. Weest u maar ge rust, 's zondags is er sportjour naal! En nog één tip: laat uw moeder die dag niet overkomen. En ver lang ook niet van hem, da,t hij uw vader iets gaat brengen. Dat moet u nu eens zelf doen. Als u deze raad opvolgt, zal vader een echte Vaderdag beleven. Pé Penélopé. Na een goed afgelegd Examen een goed, blijvend cadeau BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Burgerlijke Stand BERGEN Gevonden en verloren voorwerpen VOL VERWACHTING kijken we weer uit naar de zomer en ongetwijfeld hopen we allen dat die ons veel zon mag brengen. De meesten van ons zullen de wens reeds tegemoet komen, door er voor te zorgen, dat er de nodige jurkjes in de kast hangen die op dit voortreffelijke weertje zijn afgestemd echt zomerse japonnetjes. Maar we moeten er toch ook rekening mee houden, dat we niet elke dag het zonnetje zullen zien. Iedere verstandige Nederlandse vrouw, haar klimaat kennend, zal er zonder twijfel voor gezorgd hebben, dat er ook kleding in de garderobekast hangt die voor die dagen geschikt is. Er is echter nog een andere mogelijkheid waarmee we rekening dienen te houden en dat is dat het weer ons tracht een poets te bakken. Het begint met stra lende zonneschijn en later op de dag ver trekt de zon en het wordt kil. Wie dan een echt zomers jurkje draagt, kon het wel eens erg fris krijgen. Voor dit doel zijn gelukkig van die pret tige combinaties in de handel, die ons in de gelegenheid stel.en op elke plotselinge weer- verandering naar be horen te reageren. Onze illustratie toont hiervan een voorbeeld Een schat van een zomers japonnetje met blote schouders en een soort shawlkraag, geeft de zon alle kan sen ons lekker bruin te bakken. Maar bij dit dunne japonnetje, vervaardigd van ver edelde katoen met een frotté effect, behoort ook een erg leuk jasje van dezelfde schijnbaar gemêleerde stof, maar waarin ook strepen zijn verwerkt. Dat jasje kan bij het plot seling omslaan van het weer bizonder nuttig zijn. We behoeven dan niet te rillen en toch blijft onze kleding een harmonisch geheel vormen, iets dat wel eens te wensen overlaat, wanneer we in zo'n nood toestand genoegen nemen met een wollen vestje, dat dikwijls helemaal niet bij onze japon past, maar dat we maar aan trekken om het niet zo koud te krijgen. Zo'n bij elkaar behorend stelletje is bizonder aantrekkelijk. yJa^V\Oo.p V\i^ rvecr Ho j^S^. weev JlocV V\ü v>ieV ïmgfcJ «r>p Vc^o owown- Ko.pixoekr^ d© Wele ^«aW n»»( p^arl vrijdag-, zaterdagavond, le pinksterdag en 2e pinksterdag te 8.30 uur Het adembenemende relaas van het grootste proces aller tijden (Het proces van Neurenberg) De werkelijke achtergrond van de twaalf noodlotsjaren 1933-1945 onthuld Van totale oorlog tot totale misdaad- de werkelijkheid onbarmhartig geopenbaard Dinsdagavond, woensdagavond te 8.30 uur Een sprankelende comedie vol vrolijkheid Georg Thomalla, Johanna von Koczian, en Johannes Heesters in alle lft, met Annie Cordy en Boy Gobert Een wervelwind van muziek, dans, show, en vrolijkheid Donderdag 9 juni te 7.00 en 9.30 uur Jacques Tati in alle lft. met Jean-Pierre Zola, Adrienne Servantie, Alain Becourt, Lucien Fregis, Dominigue Marie, Andre Dino en de bewoners van Vieux Saint Mauer le Pinksterdag, 2e Pinksterdag te 2.30 uur ALLE RANGEN 50 CENT Woensdagmiddag 9 juni te 2.30 uur met Conny Froboes ALLE RANGEN f 1,- maar adverteert regelmatig in dit blad met een korte suggestieve tekst. Dit alleen kan de omzet van Uw zaak verhogen 1 5 en 6 juni NED. HERV. GEMEENTE in de Rustende Jager 5 juni 10.15 uur v.m. Ds Bekius, Doop. 6 juni 10,15 uur v.m. Ds. Klein Wassink „REHOBOTH" KAPEL 5 juni 10 uur v.m. Ds. Lagerwey, Den Haag 6 juni 10 uur v.m. Ds. Hagen LEGER DES HEILS 2e Pinksterdag n.m. 4 uur Openlucht samenkomst Prinsessenlaan h. Stationsstr GEREF. KERK v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Berg n.m. 4.30 uur Ds. R. v. d. Berg NED. HERV. GEMEENTE 5 juni v.m. 10 te Schoorl Ds. C. M. de Jong (met kerkkoor) v.m. 10 u. te Groet Ds. J. v. de Graaff predikant in algemene dienst te Heiloo CHRISTENGEMEENSCHAP Bosmansweg 13 - Schoorl 2e Pinksterdag Mensenwijdingsdienst 10.45 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 10.30 uur Ds. J. Breukink EVANG. LUTH. GEMEENTE 5 juni Dienst in Alkmaar n.m. 10.15 uur J. J. F Herrmann Na de dienst Kerkkoffle GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) geen opgave van 16 tot 23 mei 1960. GEBOREN: Geen. ONDERTROUWD: Jacob Christiaan Hutte, 28 jaar, en Sara Tannetje Nouwen, 29 jaar, Amsterdam; André de Lignie, 25 jaar, en Johanna Moens, 25 jaar, Am sterdam. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Jacobus Horeman. oud 57 jaar, wonende te Hilversum; Dorothea Maria Keja, wed. van C. de Wit, oud 81 jaar, wonende te HilversumKarei Gaasbeek, oud 65 jaar, wonende te Rot terdam. Kerkstraat 6 - Bergen van 15 mei t/m 22 mei 1960. GEVONDEN: kanarie, wit/geel; 1 por temonnee met inh.1 cigarettenaansteker; 1 portemonnee met inh.; 1 kleine koffer, rood; 1 gouden broche; 1 rijwielsleutel; 1 ijzeren stang; 1 kontaktsleutel2 pr. 1 ijzeren tang; 1 kontaktsleutel; 2 pr. sokken rood/blauw; 1 sleutelbos. VERLOREN: 1 kinderschoentje, br grijs; 1 parapluie, geel/gr.; 1 rode kinder portemonnee; 1 schortje, bl./wit; 1 re servewiel scooter; 1 grijs geruite tas met inh.; vulpen en potlood, Parker; 1 ben- zinetankdop; 1 judopak; 1 jongensjasje, hl.; 1 grijze herdershond; 1 zw. led. hand tas met inh.; 1 plastic regenjas, bl. 1 gouden ring. Inlichtingen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Bergen-N.H. Uitsluitend op werkdagen tussen 10.00 uur en 11.00 uur. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve vader, be huwd- en grootvader, broer, zwa ger en oom, de heer Evert Schermerhorn weduwnaar van Sara Margaretha de Beurs in de ouderdom van 87 jaar Bergen N. Schermerhorn Haarlem J. J. Schermerhorn Velsen W. G. Schermerhorn A. Schermerhorn-Visser kleinkinderen en verdere familie BERGEN NH., 28 mei 1960 Noordlaan 22 De teraardebestelling heeft dinsdag 31 mei op de Gem. Begraafplaats te Alkmaar plaats gehad.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2