WeMlad 99 ft Geweldige Pinksterdrukte Heropening Slagerij Luilak-viering Agenda Kinderen speelden met vuur Daarom voorkeur! Aanrijding Jonge Zeehond op 't strand Blauwe Week 1960 Tentoonstelling Colnot Berger Luchtpost Wild en Gevogelte De veilige weg naar het eigen huis ZOMERMAAND Overspannen Zenuwen VRIJDAG 10 JUNI 1960 37c JAARGANG No. 23 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergen heeft, althans de eerste dag, een enorme drukte te ver werken gekregen. Op de eerste Pinksterdag stonden de autopar ken en rijwielstallingen reeds om 12 uur boordevol en het geleek wel Zandvoort, alleen met dit verschil dat hier nog wel een plaatsje op een schoon strand was te vinden. De tweede Pinksterdag begon met regen terwijl velen er al op uit waren om naar zee te gaan. Toen de regen even aanhield was de drukte in het dorp het grootst door heen en terug ke- renden. Toch waren de flinke buien oorzaak dat de drukte van de tweede Pinksterdag ongeveer de helft kleiner was dan op de eerste Pinksterdag. De V.V.V. kreeg zaterdag heel wat drukte te verwerken voor plaatsing in hotel en pension. Ook was er even meer belangstelling voor de afdeling gemeubileerd- verhuur, wat de laatste tijd nogal stroef heeft gelopen. Bij informa tie bij de V.V.V. blijkt dat vele verhuurders niet afmelden als zij verhuurd hebben. Dit is onpret tig voor adspirant-gast, (geen reclame) maar ook niet voor V.V.V., die hierdoor soms ver keerd begrepen wordt. Autobestuurder rijdt in vakantie stemming het Hertenkamp in. Op de tweede pinksterdag, 's morgens om 10 uur, toen de drukte van de hele dag op zijn hevigst was door wegens de re gen terugkerende automobilisten vanaf Bergen aan zee en talrijke automobilisten die eenmaal op reis, toch maar door reden naar zee, vond een merkwaardig on geval plaats op de beruchte hoek Boslaan, van Reenenpark-Her- tenlaan, op dezelfde plaats waar vorig jaar het ongeval met dode lijke afloop gebeurde. De heer H. van L. uit de Haar lemmermeer, komende uit de Bos laan, lette niet op het verkeers bord dat de aanduiding geeft dat het verkeer van het van Reenen- park voorrang heeft, maar' nog minder op het verkeer zelf, en verleende geen voorrang. Ook de heer J. H. uit Grijpskerk, rijden de in een Volkswagen, had alle aandacht voor de herten en zon der dat beide bestuurders het be seften, zaten ze tegen elkaar. De Volkswagen schepte de prachtige Ford even van achter, waardoor de bestuurder hiervan waar schijnlijk zo schrok dat hij par does het stuur omgooide, door het hek van het hertenkamp reed en in de lager gelegen sloot terecht kwam. Het gezin, bestaande uit 3 personen kon ongedeerd de auto verlaten. De auto werd met een kraanwagen op de kant ge trokken. De schade was betrek kelijk gering. De Volkswagen werd zwaar beschadigd. Ge meentewerken zorgde op proviso rische wijze dat de herten niet konden ontvluchten. Verschillende ongevallen gedurende het Pinksterweekeinde Gedurende het weekeinde de den zich verschillende ongeval len voor, die gelukkig nergens ernstig lichamelijk letsel hebben veroorzaakt. Zaterdagmorgen om 10 uur botste, waarschijnlijk door onbe kendheid met de omgeving, een jongeman, C. W. uit Zaandam, tegen een van de Bergerweg ko mende Volkswagen, bestuurd door de heer H. G. B. uit Bussum. Beide voertuigen liepen materi ele schade op. Een half uur later nam de 17- jarige bromfietsrijder J. M. uit Bergen de bocht van de Verleng de GeestwegLijtweg veel te krap en reed pardoes tegen een melkauto. Hij werd, na door dok ter Hodde te zijn verbonden, met een linkerbeenbreuk en verschil lende wonden aan het hoofd, door de ambulancewagen van het Ro de Kruis naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Alkmaar overge bracht, Door het breken van tal rijke flessen, ging een 100-tal li ters melk verloren. De eerste Pinksterdag verliep geheel zonder ongevallen. Juist door de enorme drukte wordt er door iedereen dubbel opgelet en verloopt alles geheel volgens de juiste regels. Dit is de meeste ke ren op drukke zondagen het ge val. Op de tweede Pinksterdag stopte in de Eeuwigelaan in een lange file plotseling een perso nenauto. De daarop volgende wa gen, even afgeleid, had hier niet op gerekend en botste tegen de voor hem liggende wagen op. Beide wagens liepen vrij grote materiële schade op. In de Sluislaan remde eveneens en auto sterk af. Zijn achterlich ten waren door het sterke zon licht niet goed zichtbaar voor de heer Dekker, wonende aan de Groeneweg, die met zijn dochter tje van 4 jaar, met zijn brommer op de auto inreed. Beiden kwa men te vallen en liepen enig let sel op. Het kind werd door Dr. Lugten met de auto naar huis overgebracht. De bromfiets liep schade op. DORPSSTR. 21 BERGEN Na een grondige vernieuwing en modernisering heeft de heer Klaver, Dorpsstraat 52, onder grote belangstelling zijn slagerij heropend. De winkelruimte is vergroot door een gedeelte van het woon huis er bij te trekken, wat nu de werkruimte van de slagerij ge worden is. Alles is opnieuw be tegeld. Voorts is er een nieuwe gekoelde toonbank geplaatst, waardoor het publiek op over zichtelijke wijze de vleeswaren kan kiezen. Voor de toonbank is een gedeelte voor zelfbediening ingericht waar men een keuze kan doen uit vleeswaren in blik en glas. De koelcel is voorzien van een nieuwe deur, de kelder heeft een ingang buiten gekregen, ter wijl een nieuwe en doelmatiger verlichting is aangebracht. Het werk werd uitgevoerd door de heer Admiraal, het electriciteits- werk door de fa. Oudes en de winkelinventaris werd geleverd door de fa. Werkhoven uit Am sterdam. De oude boerderij aan de St. Antoniusstraat, waar jarenlang de verkenners en gidsen hun hut en hoofdkwartier hadden geves tigd, is woensdagmiddag om half twee, in een kwartier tijd onder verzengende hitte afgebrand. De „daders" waren twee kleine jon gens van 5 en 6 jaar, die uit ge sprekken van andere jongens tot de conclusie waren gekomen dat de boerderij in het geheel geen waarde meer had. Door de droog te van het hout en op de grond liggend riet van het reeds ge deeltelijk gesloopte dak lierden de vlammen in enkele seconden huizenhoog op. Het gedeelte dat eerst als woonruimte bestemd was en in gebruik was van mej. M. Kleverlaan. was juist zaterdag door haar verlaten en zij had een andere woning betrokken in de Ruïnelaan. Sanitaire-installaiies A. J. C0PPENS en Zn De brandweer was spoedig ge arriveerd, doch meest voorlopig eerst met de nevelspuit de belen dende garage van Dr. Poot, die reeds in het schroeistadium ver keerde, voor het vuur behoe den. Inmiddels hadden belang stellenden de auto en caravan van Dr. Poot, die op vakantie is, naar buiten gereden. Een ogenblik liep de woning van de heer G. de Zwart gevaar door overslaande vlammen en in het rond vliegend brandend riet. Uit voorzorg rukte men de waterbor den van de voorpui. Inmiddels had de brandweer via de tuin van Dr. Poot de eerste slang uit gelegd, doch er viel niets meer te redden. De brandweer beperkte zich tot het omstoten van de mu ren en het omtrekken van de res terende balken. De brandverze kering was juist een dezer dagen opgezegd, doch er zal nog wor den nagegaan in hoeverre de ver zekeringsmaatschappij nog ver plicht is tot uitbetaling. Het ge bouw, rijp voor de afbraak be hoorde toe aan het r.k. kerkbe stuur. De jeugd van Bergen heeft heel wat bewoners in de morgensche mering wakker gemaakt door het lawaai van slepende bussen en trommels en het tergend langzaam gepiep van geoliede touwtjes, ver nuftig op fietsen gemonteerd. Nergens kwamen er vernielingen voor. De politie hield met zijn motorbrigade een wakend oogje in het zeil en beperkte zich tot het overeind zetten van enkele rijwielrekken, die enkele belha mels midden op straat hadden ge deponeerd. IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit Op de Buerweg raakte in de on overzichtelijke bocht, ter hoogte van de familie Akerboom, een vrachtwagen uit Alkmaar en een personenauto met elkaar in aan raking. De schade aan de per sonenauto was vrij groot. De heer Hof, personeelslid van de Bouw Exploitatie Maatschap pij te Bergen aan Zee ontdekte een dezer dagen een jonge zee hond op het droge. Hij bracht het dier enkele meters verder in zee, waar het zijn eigen weg weer vond. Hij is waarschijnlijk bij een school vandaan geraakt en bij eb op het strand achtergebleven. De Blauwe Week-collecte heeft in Bergen het mooie bedrag van 820,opgebracht ten bate van de consultatie-bureaux voor Alco holisten. De Commissie dankt alle col lectanten en gevers voor hun me dewerking. Naar wij vernemen zal van 18 juni tot 10 juli a.s. in de zalen van Arti et Amicitiae te Amster dam een overzichtstentoonstel ling worden gehouden van de werken van onze plaatsgenoot A. J. J. Colnot daterende van 1920 tot heden. Deze tentoonstelling zal op zaterdag 18 juni, n.m. 3.30 uur, worden geopend door Jelle Troel stra. Wij wensen de heer Colnot veel succes. KOM ER NU EENS OM In de Duinstreek van bijna 25 jaar geleden lezen we in de ad vertentie de volgende aanbiedin gen: pindakaas 10 ct per pot, ho ning per pondspot 25 ct., kaas van 5 tot 9 ct per ons. De uitslagen van de op de eer ste Pinksterdag gehouden vlucht luiden: A. Heukels, N. v. d. Ka mer, Schaapers, C. Pijper, C. Kooij, Hajonides v. d. Meulen, P. Tiebie, G. de Waard, C. Tim mer, P. Brakenhoff, Houtenbos, K. Postma. Rietvcld's Wildhandel Rijdende tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Waar huizen in aanbouw zijn, daar is publiek om er naar te kij ken. Het zal wel mee door de nog steeds heersende woningnood ko men dat alles wat met de woning bouw te maken heeft zo'n grote belangstelling ondervindt, maar ook afgezien daarvan is die be langstelling wel begrijpelijk. De mensen mógen nu eenmaal graag wat zien. Ook de bouw van eigen wonin gen is een onderwerp dat veel be langstelling geniet. Is er op dit gebied wat te zien, dan is succes, althans bekijks, verzekerd. Deze wetenschap heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten de intergemeentelijke in stelling ter bevordering van het eigen-woningbezit ertoe ge bracht, de propaganda voor het eigen huis te gaan voeren door middel van een rijdende tentoon stelling. Wat men het publiek kan laten zien, dringt beter door dan de inhoud van uitvoerige geschrif ten en betogen! De tentoonstelling „De veilige weg naar het eigen huis" laat dan ook van alles zien (hoewel er na tuurlijk ook drukwerken te krijgen zijn voor hen die serieus belang stellend zijn, terwijl zij die het naadje van de kous willen weten, alle gewenste mondelinge inlich tingen kunnen krijgen). Veel foto's zijn er te bewonde ren van woningen zoals die voor B.G.-deelnemers zijn gebouwd. Van de plannen die het Bouw fonds zelf (niet verplichtend) voor zijn deelnemers beschikbaar stelt, de zg. B.G.-woningtypen, zijn te keningen te bezichtigen en een enkele maquette. Vele materialen en onderdelen die (voorgeschreven door middel van het B.G.-standaardbestek) in de met B.G.-medewerking ge bouwde woningen voorkomen, zijn in de kleurige tentoonstellings ruimte aangebracht. Het eerste ge deelte is ingericht als een moder ne, goed geoutilleerde keuken met o.m. een aanrecht met roestvrij stalen blad. De wanden zijn voor zien van geglazuurde tegels: plas- tic-asbesttegels vormen een hygi ënische, goed schoon te houden vloerbedekking. Vervolgens wordt een gedeelte van een eveneens betegelde douchecel getoond met dein B.G.- woningen gebruikelijke uitrusting als bijvoorbeeld een handig toilet spiegelkastje. De wanden verderop in de wa gen zijn deels beschilderd, deels voorzien van verschillende soorten behang. Ook afwasbaar plastic wandbekledingsmateriaal is toe gepast. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Verschillende stalenboeken lig gen op tegen de wand geplaatste tafels ter inzage. Een demonstratiepaneel toont hoe de tochtweringsconstructie werkt die op de draairamen en buitendeuren van de B.G.-deelne merswoningen wordt aangebracht. Achter in de wagen voor een bak met fleurige planten is ruimte waar belangstellenden zich mondeling nader kunnen laten voorlichten over het eigen huis in het algemeen, het eigen huis via B.G. in het bijzonder en niet te vergeten over het systeem dat het intergemeentelijke bouwfonds heeft ontwikkeld om dit eigen huis voor zo veel mogelijk mensen be reikbaar te maken. De tentoonstelling is te bezich tigen te Bergen, Karei de Grote laan, op 13, 14 en 15 juni en te Egmond aan Zee, Duinstraat bij busstation op 16, 17 en 18 juni. IN HET NOORDHOLLANDS DUINRESERVAAT DE PAREL IN DE KROON VAN HOLLANDS DUINEN De koekoek roept bij het nade ren van de midzomerzonnewende als afscheidsgroet aan het vroege voorjaar en luidt daarmede de milde midzomerweelde in. Maar het is een rakker die koekoek, die zijn ei deponeert in het nest van andere vogels en het uitbroeden van zijn ei en de opvoeding van het koekoeksjong maar gemakke lijk aan willekeurige stiefouders overlaat. Hij (en zij) heeft dan ook volop gelegenheid om zorge loos van het leven in de nu zo vol le en rijke boeiende natuur te ge nieten en zijn welluidende karak teristieke roep te laten horen van 's ochtends vroeq tot 's avonds laat. Neem het er ook eens van en pluk zo'n lange midzomerdag door bij het eerste ochtendgloren „uit de veren" te gaan en voor Uw werk een heerlijke vroege ochtend wandeling of fietstocht te gaan maken in het onvolprezen Noord hollands Duinreservaat, dat zich met een oppervlakte van bijna 5.000 ha uitstrekt van Wijk aan Zee tot de Boswachterij Schoorl met slechts een kleine onderbre king nabij de Egmonden. Overstelpend is nu de rijkdom van de natuur. Alle vogels hebben jongen en ter waarschuwing van de onbezonnen vogeljeugd klinkt alom de alarmroep van kievit, wulp, scholekster en grutto. In het infiltratiegebied dobberen prachti ge bergeenden rond met hun kroost, in het binnenduinstruweel verrast U vele malen een fazan tenhen met haar koppeltje jongen en omgekeerd. Merels, lijsters en mezen, die hun jongen vrijwel groot gebracht hebben zijn al weer aan hun tweede legsel toe. Voor de uitbundige voorjaarszang heb ben zij nu geen tijd meer en zij moeten het zorgeloos genieten aan de koekoeken U overlaten. Neemt U vooral op Uw wandeling een kijker of een fototoestel mee, om de alleraardigste verrassingen goed te kunnen waarnemen of vastleggen. Vooral de smalle bos paadjes bieden daarvoor dikwijls prachtige gelegenheden. De overal verkrijgbare plattegronden maken het gemakkelijk Uw weg te vin- □□□□□□□□□□□□□□□□□oaaanoD V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 16 juni: Puzzlewandeltocht. 20, 21, 22 en 23 juni: Avond vierdaagse, georganiseerd door de wandelsportver. „St. Joris". V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klim weg te 9.30 uur. 12, 13 en 14 juni: Kermis te Schoorl. 18 juni: Concert op het terrein van de „Rustende Jager" te Schoorl door „Schoorl's Gemengd Koor". 19 juni: Zangconcours, georga niseerd door het „Schoorl's Ge mengd Koor" op het terrein van de „Rustende Jager" te Schoorl. □□□□aaaDarjaaaaaaaDaDaDDD den en U kunt er Uw route op aantekenen. Wat van de vogelwereld is ge zegd geldt eveneens voor de vele andere dieren, zoals eekhoorns, konijnen, veldmuisjes, egels, ha zen enz. overal krioelt het van het jonge grut. En dan de flora, die heeft nu ook wel zijn meest uitbundige hoogtepunt bereikt en het duin is nu feitelijk één groot veldbouquet. Van de kruidachtige planten noe men wij het prachtige blauwe slangenkruid, hondstong, zeep- kruid, bosandoorn, koninginne- en helmkruid, de onvolprezen ereprijs en de akkerhoornbloem, terwijl de duinhellingen door de kruidenflo ra, met name het geel van sedum en muizenoortje en het purper-vio- let van duinviooltje en thijm om er slechts enkele te noemen, in een prachtig mozaiek zijn herschapen. Let U ook eens op het hertshooi of Sint Janskruid, dat vroeger in de Sint Jansnacht 24 juni werd verzameld. Door de vetvlek jes op de bladeren lijkt het blad geperforeerd. De intensiviteit van de bloei is sterk afhankelijk van de weersom standigheden, want vooral het open duin is zeer droogtegevoelig. Let U eens op het duidelijke ver schil in begroeiing van de Noord en Zuidhellingen. Verrassend is het ook te ervaren, zoals de vorige droge zomer bleek, welk een weer standsvermogen bepaalde soorten blijken te hebben. Vele typische duinplanten wisten zich dan ook ondanks de droogte door hun vaak onvoorstelbaar diepe wortelstelsel niet alleen te handhaven doch zelfs nog rijkelijk te bloeien, zoals b.v. het al eerder genoemde blau we slangenkruid en de voor het duin ook zo karakteristieke toort sen en teunisbloemen, alle drie forse groeiers. De laatste, een echte nachtvlinder onder de bloe men (de Duitsers noemen hem typerend „Nachtkerze"zal wel dra zijn talloze heldere zwavelgele bloemen ontsteken, die maar één dag bloeien en bij warm weer zelfs al eerder verleppen. Op Uw vroe ge ochtendwandeling prijken ze echter nog in hun volle glorie. Zie het vervolg op pag. 2 ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. MPSALON Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiihiiiin Voor alle soorten Hereweg 71 - Telefoon 279 - Schoorl llllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIII telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) Mijnhardt's Zenuwtabletten BERGEN 12 juni Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 12 juni Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360 •••••••••••••••••••••••a

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1