Kapsalon Ursem COUPONS Gemeentelijke reinigingsdienst POSTPAPIER KERKDIENSTEN Boekbespreking FAMILIEBERICHTEN VRAAG EN AANBOD BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Als m n grote broer dat wist aiie ïft. Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR ADVERTEERT IN DIT BLAD l a (I P r d a g C a ll e a ll Xs';°g! Mag. Diieënhuizen GEMEENTEWERKEN SCHOORL Zomerregeling voor ophalen huisvuil ingaande 13 juni en eindigende op 17 september 1960. Gedurende bovenvermelde periode zal het ophalen van huisvui tweemaal per week worden uitgevoerd en wel als volgt DINSDAGhet zuidelijk deel der gemeente tot en met de Koningsweg WOENSDAG: het overige gedeelte der gemeente VRIJDAGde gehele gemeente MAAANDAG en DONDERDAG de kampeerterreinen. het wnd. Hoofd van Dienst Andere planten of bomen zijn reeds uitgebloeid en hebben al weer vruchten en zaden gevormd, zoals b.v. de populieren en wil gensoorten. Vruchten, ja zeker, ook al zijn deze dan ook zo klein als de punt van een speld. Houdt U het vruchtpluis maar eens tegen het licht, U zult dan duidelijk de als het ware aan parachuutjes hangende of rijk „bewimperde" vruchtjes kunnen bespeuren. De eerste zaden zijn nu zelfs al weer ontkiemd, doch dat gebeurt alleen op de daarvoor meest geschikte gronden, zoals b.v. langs de boor den in het infiltratieterrein, waar vooral de jonge wilgen en popu lieren spontaan te voorschijn ko men. Hoe gemakkelijk en over welk een enorme afstand de versprei ding van deze zaadjes kan plaats vinden is b.v. duidelijk de vorige zomer gebleken, toen bij aanhou dend droog weer en Oostenwind miljarden zaadjes van de moeras- andijvie uit Oostelijk Flevoland hier kwamen neerstrijken. De jon ge planten daarvan hadden zich in het najaar op geschikte plaat sen in het duingebied reeds flink ontwikkeld. Juni is ook wel de rozenmaand bij uitstek en vele soorten wilde rozen bloeien nu in de duinen. Al lereerst noemen we het zo bekoor lijke duinroosje, dat vooral in Ber gerduinen vele duinhellingen tooit. Verder bloeien nu allerwegen ver schillende soorten bottelrozen. Wij noemen hiervan slechts de hondsroos, welke te herkennen is aan het bijzonder fijne aroma dat aan appels doet denken. De bomen staan nu allen volop in blad, dat nog de mooie frisse kleur van hun prille leven heeft en weldra misschien belaagd zal wor den door rupsen en ander onge dierte, zoals vooral b.v. de kardi naalsmuts en de eik. Zo waren het vorig jaar vele eiken vrijwel kaal geschoren door de eikebladroller, een rups die op zijn beurt weer een hele invasie van spreeuwen, die zich op hun beurt weer aan deze vandalen tegoed deden, naar onze duinen lokte. De vlier, die vooral meer naar de zeekant zich op vele duinhellin gen heeft gevestigd tooit zich nu ook met zijn grote platte bloem- schermen, de dennen hebben nu overal hun kaarsjes ontstoken en het frisse groen van de nu uitge bloeide meidoorn contrasteert zo mooi tegen de grijsgroene duin doornvegetatie. Ja er is nu zo ontzettend veel te genieten en te beleven in de na tuur. Volgt U ons advies eens op, carpe diem, Uw dag zal zeker vreugdevol en welbesteed zijn en laat U zich niet te spoedig door minder gunstige weersomstandig heden weerhouden. Wij zijn zeker dat U er geen spijt van zult heb ben. Wij attenderen U er nog op dat de Nederlandse Spoorwegen U een bezoek aan het Noordhol lands Duinreservaat gemakkelijk maken door een gecombineerd dagtocht biljet Duinwandeling Castricum" met reductie, inhou dende naast de spoorreis een duinwandeling van 2, 3 of 4 uur, een bezoek aan de permanente na tuurhistorische tentoonstelling te Bakkum, een forse pannekoek in het theehuis Johanna's hof en een aardige geïllustreerde gids van ons, neen Uw Noordhollands Duinreservaat. Denkt U er echter om dat gemotoriseerd verkeer en honden niet kunnen worden toe gelaten. Toegangskaarten tot 't Noord hollands Duinreservaat zijn ver krijgbaar bij de meeste V.V.V.- kantoren en voorts aan ons bijkan toor, van Oldenbarneveldweg 40 te Bakkum (Nhd) en vele hotels, restaurants, pensions, winkels en kiosken in de omgeving. C. Oldenburg - Schoorl Gevonden en verloren voorwerpen BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE HOTEL „De Oude Prins" net dagmeisje en werkster Die glücklichste frau der welt aiieift. In het kader van het bijzondere programma Vrijheren van het woud „Acca" drukkerij - H'waard 't WINKELTJE a mes Bij Drieënhuizen kopen is zeker slagen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii Lijst van gevonden en verloren voor werpen over het tijdvak van 23 mei tot en met 30 mei 1960. GEVONDEN 1 ledig trommeltje, 1 wollen shawl, 1 jonge hond, 1 lichtbruine dameshand schoen, 1 gedeeltelijk gehaakte dames handschoen, 1 kinderjasje, 1 grote rode rubber bal, 1 rozenkrans, 1 bril in etui, 1 rood-bruine gummischoen, 1 bruin lede ren herenhandschoen, 1 zakmesje met sleu tel, 1 zwarte regenjekker, 1 meisjesrijwiel VERLOREN: 1 antiek gouden armband, 1 grote wit- bruine hond, 1 rijbewijs, 1 autoped rood met luchtbanden, 1 lichtbruine portemon nee inh. ongeveer 3.50, 1 portefeuille inh. foto's, 1 bruin lederen schooltas inh. leer boeken, 1 gouden ring met blauwe steen, 1 pop, 1 beige handschoen, 1 huissleutel, 1 gouden ring, 1 gouden schakelarmband 1 manchetknoop, 1 grijs lederen porte feuille inh. ongeveer 35,1 jongens rijwiel, 1 dames armbandhorloge, 1 licht bruin en 1 donkerbruin schoentje. Inlichtingen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen N.H. Uitsluitend op werkdagen tussen 10.00 en 11.00 uur. 12 juni NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v.m. 10.15 uur Ds Bekius, „REHOBOTH" KAPEL v.m. 10 uur Ds. R. Ravenzwaay Alkm. n.m. 7 uur Ds. Smit van Amsterdam LEGER DES HEILS (Dorpshuis) v.m. 11.30 uur Zondagschool Maandagavond 8 uur openb. samenk. GEREF. KERK v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Berg n.m. 4.30 uur Ds. R. v. d. Berg NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. Klein Wassink. Bergen zendingscollecte v.m. 10 te Groet Ds. C. M. de Jong bevestiging van kerkeraadsleden CHRISTENGEMEENSCHAP Bosnians weg 13 - Schoorl Mensenwijdingsdienst 10.45 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 geen dienst EVANG. LUTH. GEMEENTE Dienst in Alkmaar v.m. 10.15 uur J. J. F Herrmann Samenzang GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) geen opgave Uitgaven van het Spectrum te Utrecht a 1.25. 1. Herbert Kühn: De opgang der mensheid. Dit is een vervolg op „Het ontwaken der mensheid", dat al eerder als Prisma- boek verscheen. Daarin werd een beeld gegeven van de Ijstijd en het Paleolithi- cum. Het tweede deel beschrijft het Mesolithicum, waarin de mens van jager tot agrariër werd. Daarmee ging gepaard de evolutie van zijn levens- en wereld beschouwing. In Egypte en Mesopotamië voltrok zich deze ontwikkeling het eerst. De schrijver is een beroemd pre-histori- cus, hij nam deel aan een groot aantal opgravingen en werd een filosoof van betekenis. 2. C. J. Kelk: Moderne Nederlandse verhalen. Er is een tijd geweest, waarin het grote publiek geen korte verhalen las. Het is moeilijk na te gaan wat daarvan de oor zaak was. En evenzeer, waardoor er in de belangstelling van de „general reader" geleidelijk verandering is gekomen. Trou wens: de meeste moderne romans zijn ook veel korter dan de volumineuze verhalen uit het verleden. Het Spectrum durft in verband met deze gewijzigde houding de uitgave van dit bundeltje aan. De keuze is voortreffelijk. Natuurlijk staan niet alle novellen op dezelfde hoogte. Maar lees baar zijn ze allemaal. 3. Dr. C. Brandt Corstius: Geschie denis van de Nederlandse literatuur. Voor leken een voortreffelijk „naslag werk", voor insiders een studie, die dwingt tot confrontatie met het eigen be zit. Kortom: een onmisbaar boek, dat iedere Nederlander moet kopen. 4. Lawrence Earl: Noodlanding in de winternacht. Een vlot, journalistiek verhaal, waarin één vrouw en vijf mannen dupe worden van een vliegtuigramp in „onbekend ge bied". De lezer vindt er alle ingrediënten, die een dergelijke historie kunnen krui den: strijd tegen honger en kou, tal van avonturen, contacten en conflicten, goede karaktertekening, natuurschildering en romantiek. Met een „happy ending", die bevredigt. 5. G. P. Gooch: Lodewijk XV. Indolent, beschroomd, stroef, zwijg zaam, pessimist met een zeer lage dunk niet alleen van de mensheid, maar ook van zichzelf, erfgenaam van een roeping, waaraan hij een hekel had en een poli tiek stelsel, dat meer initiatief vergde dan hij kon opbrengen, een jonge vorst met middelmatige kwaliteiten, wiens goede bedoelingen werden geschraagd door een zwakke wil, ziedaar het portret, dat hier wordt getekend van de achterkleinzoon van Lodewijk XIV, in ieder opzicht zijn tegenbeeld. Toch beiden overtuigd van het recht op alleenheerschappij en niet in staat een einde te maken aan de mis bruiken, die Frankrijk ten gronde richtten. Waardoor de revolutie op den duur on vermijdelijk wordt. In een boeiende ver teltrant weet de schrijver van deze bio grafie die noodwendigheid vast te stellen. Wie zich interesseert voor de geschiede nis van Frankrijk, dus voor die van West-Europa, mag dit boek niet ongele zen laten. 6. Hilaire Belloc: Marie Antoinette. Een boeiende biografie van de onge lukkige vorstin, die door het noodlot werd vervolgd. De schrijver legt de nadruk op het feit, dat de Franse revolutie en in verband daarmee het lot van Marie An toinette alleen te begrijpen is, wanneer men de opstand ziet in het licht van de oorlogstoestand, waarin Frankrijk ver keerde. PRISMA'S. Uitgeverij „Het Spectrum", Utrecht, p. d. f 1.25. 1. John Dickson Carr: De moord met het scheermes. Een kolderverhaal, waarin een crimi nele roman is verwerkt en dus een detectivehistorie van een ongewone soort. Tijdens de lectuur haalt de lezer nu en dan de schouders op en mompelt: „Waar om deze onzin?" Tot de laatste bladzij den hem doen zien, dat geen enkele episode kon worden gemist. 1. Antoine E. Cherbulier: Johann Sebastiaan Bach. Méér dan een biografie, al ligt ze aan dit boek ten grondslag. In de eerste plaats een benadering van Bach's com posities voor hen, die zijn muziek waar deren. Géén vakliteratuur, maar de schildering van een „ontmoeting". 3. Hermann Kesten e.a.: Duitse ver halen. Vertellingen uit de periode van 1910 (Ricorda Huch: De zanger) tot 1956 (Luise Rinser: David). Mij troffen in het bijzonder: Richard Friedersthul: De erfe nis van Columbus (1929), Joseph Roth: Stationschef Fallnacrayer (1932), Ernest Weiss: De hartoperatie (1933), Franz Werfel: Giza de Varsany (1944), Meinrad Inglin: De Lawine (1947). De ontwikkeling van het Duitse korte ver haal uit de twintigste eeuw loopt vrijwel parallel met het Nederlandse: van ge voelige romantiek naar hard realisme. 4. P. G. Wodehouse: Mickey Mouse en het parelsnoer. Een échte Wodehouse: zotte verwik kelingen, onnozele halzen, komische taferelen, kritische beschouwingen en een sfeer, die typerend is voor al zijn werk. 1. Ellery Queen: De dertiende gast. Twee Amerikanen: Dannay en Lee ver schuilen zich achter de naam Ellery Queen, die in een aantal detectiveverha len optrad als speurder. In de Prisma reeks verscheen al eerder in vertaling: „De verliefde detective" „De moor denaar heet Fox". Dit nieuwe deel doet niet onder voor de eerste twee: het is spannend en origineel, milieu en karak ters zijn met zorg getekend. 2. W. J. Reichmanm Spelen met cij fers. Reichmann is accountant van beroep. Hij is dus gewoon met cijfers om te gaan. Dit feit heeft hem er toe gebracht, zich te verdiepen in de merkwaardige wereld van de getallen. In dit amusan te boekje confronteert hij de lezers met die wereld. Wie zich aan hem toever trouwt laat hem niet meer los en begint te begrijpen, hoeveel ernst in dit „spel" is verwerkt. 3. V. Gordon Childe: De prehisto rie der Europese samenleving. De geschiedenis van Europa stelt twee fundamentele vragen, waarop de prehistorische archeologie in staat moet zijn een antwoord te geven: „hoe komt het, dat de bewoners van dit werelddeel geen barbaren van het Stenen Tijdperk zonder kennis van het schrift zijn ge bleven zoals de Indianen en de Papoea's" en „hoe konden die Europese barbaren hun Oosterse meesters in feite zoverre voorbijstreven? Op deze vragen geeft de auteur van dit interessante geschrift een afdoend en bevredigend antwoord. 4. Peter Charpentier: Foto-finesses. Een vervolg op het vroeger en al gemeen gewaardeerde Prisma-fotoboek. De recensent van deze korte boekbe sprekingen fotografeert niet. En al bla derende en lezende in deze handleiding kwam hij tot de conclusie, dat hij veel in zijn leven heeft gemist. Hij neemt zich ernstig voor alsnog te beginnen beide deeltjes door te werken. De vakmensen en dilettanten bezitten ze natuurlijk al en wie ze niet heeft haaste zich om ze te bemachtigen. 5. Margharita M. Mootz: Prisma-breiboek. Van breien heb ik nog minder ver stand dan van fotograferen. Ik kan dus alleen maar constateren, dat het boekje er aardig uitziet, goed gecomponeerd is en voor iedere huisvrouw een rijk ge schakeerde en nuttige handleiding. Van de firma A. W. Bruna en Zoon te Utrecht ontvingen wij uit de reeks Bruine beertjes": 1. Drs H. Jordan: Geniet van uw kinderen. Pedagogische geschriften zijn voor de gewone vader en moeder gewoonlijk on leesbaar. Dit boek vormt daarop een prijzenswaardige uitzondering. De schrij ver, rector van een Montessori-lyceum kent de problematiek van moderne vol wassenen en kinderen door en door. Boeiend en eenvoudig spreekt hij van man tot man. Hij ontkent niet de moei lijkheden en de onvolkomenheden uit eigen en andere levens, maar wijst, zij het hier en daar aarzelend, de weg, die naar een oplossing leidt. Warm aanbe volen! 2. H. Schaafsma: Juliana, een bio grafie in foto's van de Koningin der Ne derlanden. Wie zich Nederlander voelt en hoogachting heeft voor onze konink lijke familie zal dit boek met korte ka rakteristieken ongetwijfeld graag bezit ten. 3. Bibeb in Holland. Iedere lezer van kranten en tijdschrif ten in ons land kent Bibeb. Ze weet toegang te krijgen tot allerlei prominen te figuren, babbelt luchtig met hen over hun leven en werk en schrijft daarna een uitvoerige journalistieke biografie of re portage. Diepzinnig zijn die gesprekken maar zelden, levendig en onderhoudend altijd. Dit bundeltje geeft een instruc tieve selectie. 4. Frank Arnau: Filatelie in klein bestek. Het verzamelen van postzegels is lang zamerhand een wetenschappelijke arbeid geworden. Zij, die zich met deze intel lectuele sport bezighouden vinden hier een leidraad van betekenis. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Henriëtte T. de Wolff-Sluis H. de Wolff Aagje Jan Jaap BERGEN N.H., 2 juni 1960 Kastanjelaan 9 Tijdelijk: Huize „Rosmade" van Reenenpark 27, Bergen Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van een dochter en zusje Saskia E. Wiegman-Hart J. C. Wiegman Peter Groet, 4 juni 1960 Achterweg 13 7 Juni 1960 overleed tot onze grote droefheid mijn lieve man, onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader Johan Fredrik Theodoor van Heemskerck Veeckens Bergen aan Zee tijdelijk Marrakech C. G. van Heemskerck Veeckens- Hacke Geldrop J. F. T. van Heemskerck Veeckens J. P. van Heemskerck Veeckens- Baretta Marrakech W. J. de Tonnac de Villeneuve- van Heemskerck Veeckens R. de Tonnac de Villeneuve Manon Thierry Eric MARRAKECH, MAROKKO „Vergers du Tensift" De teraardebestelling heeft in alle stilte 8 juni te Marrakech plaats gevonden. Enige en algemene kennisgeving B.z.a. net meisje, 15 jaar, voor hulpje in de huishouding, voor enkele dagen in de week. Br. onder no. 283, bureau van dit blad te Schoorl. Gevraagd: een flinke werkster, 1 dag per week. Emmalaan 7, Bergen. Gevraagd: in gezin van twee personen, hulp in de huishouding, van half negen tot 12 uur, iedere dag of vier maal per week. Hoog loon, meerdere malen per jaar vacantie. Eibink, v. Reenenpark 16, Bergen, telefoon 3089. Gevraagd een Badmeester, een meisje voor de keuken en een Strandkellner. C. Minkema, Noorderbad, Camperduin. Gevraagd: een meisje, voor lichte huis houdelijke bezigheden, van 9 - 12 uur v.m. Mevr. de Boer, v. Reenenpark 10, Bergen. Flinke hulp gevraagd, voor hele of halve dagen. In of extern. Pension „Bui- tenlust", Dorpsstraat 2, Bergen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vraagt Aanmelden: Breelaan 1 - Bergen iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vrijdagavond, zondagavond dinsdagavond te 8.30 uur Zondagmiddag te 2.30 uur De grote amusementsfilm Conny Froboess en Fred Bertelmann in (Wenn das mein grosser Bruder wüsste) met Margit Saad, Rudolf Platte, Peter Vogel en Christiane Nielsen. Conny, het idool der teenagers in een film vol pittige songs Zaterdagavond, maandagavond, woensdagavond te 8.30 uur Een meeslepende show Caterine Valente en Peter Alexander in met Silvio Francesco, Rudolf Vogel, Dietmar Schönherr en Helen Vita Een stem die miljoenen fascineert in een kleurenfilm die een ieder tot geestdrift brengt Donderdag 16 juni te 7.00 en 9.30 uur De grote documentaire gemaakt door Koning Leopold III van België. Een film die een belevenis is alle lft. Smit - OÜSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 02200-4727-5669 Te koop: stoelen, tafels, spiralen, tandem regenpak, markies, damesfiets, wasstellen, 2 hutkoffers. A. Zwartendijk, Oude Ber- gerweg 91, Bergen. Te koop: Ponywagen, op luchtbanden zeer geschikt voor schilleboer. Prinses- selaan 20, Tel. 2714, Bergen. Te koop: 4 stevige stoelen (groen bekl.) met dito fauteuilles f 108,- Benevens verder meubilair. Adres: J. Oldenburgl. 49, Bergen ('s avonds na 7 uur). Te koop. een driewielige fiets, met lamp en bagagedrager voor dame of heer Te bezichtigen: „Elkshove", C. Kaandorp Te koop: een nagenoeg splinternieuwe bakoven. Te bevragen: Damweg 41, Schoorldam. Te koop jongensrijwiel, met lamp en dynamo. Tel. 2930, Bergen. Te koop: spruit- boere- groene- en veldgele koolplanten. K. Loots, Scha penlaan 7, Bergen. Te koop: 2 kinderfietsen, (jongens en meisjesfiets). Prijs f 35,- en f 40,-. Breek, Kerkelaan 22, Bergen. Te koop gevraagd: een mangel. Beem- sterlaan 2, Bergen, Tel. 3070. Te huur gevr. voor alleenstaande oude dame, slaapkamer met keukentje, of gebruik van keuken. Br. onder no. 287 bureau v. d. blad te Schoorl. Vacaniie Woningruil Aangeboden ruim, modern inger. huis met alle comfort in Sauerland (Did.) Dichtbij jachthuis Wieze, 700 m. Gezocht in Bergen aan zee, of aan de kust ruim huis met 7 slaapplaatsen. Tijdvak 23/7- 30/8. A. Wegener, Gladbeck Westf, Hochstrasse 24, Duitsland. Jos Dam Helderziende, 13 juni en elke 2e en 4e maandag van de maand van 11-6 uur. Doorntjes 13 Bergen. IIIMtlllllllllltlMllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllUilllllllllllMIIIIMIIIII Originele feestgidsen voor iedere bruiloft Keuze uit 1001 liedjes! Telefoon 02264-239 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiimmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 Bergen enkele dagen met 10 tot 50% korting Uw kapsel is bij ons goed verzorgd Bergen - Telefoon 2104 Grote collectie gasaanstekers Pijpen en Tabakszakken Sigaren- en Sigarettenkokers Stationsstraat 13 - Bergen Grote dozen Sigaretten Alle merken Sigaren, voorradig in grote en kleine verpakking

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2