K. C. B Kapsalon Urspm de zonnige RANG (iroot Zangconconrs te Schoorl DdfflP0 bevrijd -O. RANG I Feestelijke Intocht m Emigrantenfamilie Afeuda Christiaan de Moor bij het K. C. B. m Opname Radio-Programma BERGEN'S RAAD Berger Lederhuis VRIJDAG 17 JUNI 1960 37e JAARGANG No. VI Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Zaterdagmiddag 4 juni werd, in bijzijn van een talrijk gehoor, de expositie van werken van Jan van Herwijnen, ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag, in de Kunstzaal van de 'Rustende Jager ingericht door het Kunstenaars Centrum Bergen, geopend met een rede van de heer Ch. Wen- tinck, kunstcriticus van Else- vier's Weekblad, waaraan wij het volgende ontlenen: Jan van Herwijnen neemt een geheel eigen, niet te klassificeren plaats in in het Nederlandse kunstleven. Hij staat daarin als een rots: de branding van de cri- tiek en het gekabbel van de lof laten hem onberoerd. Deze kun stenaar heeft een zo grote en krachtige persoonlijkheid, dat hij niet beïnvloed wordt door de mo de-stromingen van zijn tijd. Hij kon en kan zich de weelde ver oorloven zichzelf te zijn. Hij is geen mode-schilder en daarom ook niet in de mode. Helaas laten museumdirecteu ren zich wel en soms te zeer door modestromingen beïn vloeden. Zo kon het gebeuren, dat Jan van Herwijnen geen plaats kreeg op de expositie in het Stedelijk Museum te Amster dam, gewijd aan de vitaliteit of het vitalisme. Daar exposeerden wel figuren die nu nog niet zover zijn als Jan van Herwijnen toen hij half zo oud was als zij. Alsof vitaliteit alleen zou zijn het beze men met verf of het gooien met klodders! Dit is een tragisch mis verstand. Als er iemand vitaal is, is het Jan van Herwijnen. Zijn vitaliteit is nu verklaardheid, verstildheid geworden. Er komt geen pathetiek of rethoriek bij te i p-,s. Zijn ïtaliteit uit zich thans 1 als bij een Cézanne, in harmoni sche beheerstheid en sereniteit, die alleen te bereiken zijn ge weest door een leven van onrust en strijd. Het is jammer, dat deze opinie niet is die van hen, die het Ne derlandse kunstleven dirigeren. Maar Jan van Herwijnen laat zich ook hierdoor niet beïnvloe den en dat pleit voor hem. Daar door zal zijn werk blijvend zijn en niet in de vergetelheid zinken met de voorbijgaande modever schijnselen. Jan van Herwijnen heeft zich, door zijn werk, een naam verworven, die alleen met ontzag wordt uitgesproken en die alle hoogachting toekomt. De expositie is geopend dage lijks van 1447.30 uur t.m. 17 juni a.s. zijn werk een abstract expres sionistische inslag gekregen. De Moor is een voorbeeld hoe een serieus kunstenaar op rijpere leef tijd kan openstaan voor de eigen tijd en daarvan een vernieuwende invloed kan ondergaan. Het zal de moeite waard zijn om met het vrije werk van deze bekende be oefenaar der monumentale schil derkunst kennis te maken. onk.e sadon Op zaterdagmiddag 18 juni a.s. om 4 uur zal Chris de Moor uit Den Haag een korte inleiding houden ter opening van de door het KCB georganiseerde exposi tie van zijn gouaches. Deze ruim 60-jarige kunstenaar geniet in ons land reeds grote bekendheid. In de loop der jaren ontwierp hij glas-in-lood-ramen, wandschilderingen en vele wand tapijten (o.a. in samenwerking met Van Konijneburg)Hij is esthetisch adviseur der PTT en was jarenlang ontwerper voor een Goudse aardewerkfabriek en docent aan de Vrije Akademie te Den Haag. In de dertiger jaren hing hij een harmonische, neo-classicisti- sche stijl aan. Na de oorlog heeft Onder grote belangstelling heeft de neomist A. Lijen zater dagmiddag zijn feestelijke intocht gemaakt. Aan de grens van de dorpskern werd hij om half zeven verwelkomd door de Zeer Eer waarde heer pastoor Th. van Beers, kapelaan Brabander en Spiekerman, het kerkbestuur en de Raad van overleg. Voor het eerst gaf hij zijn priesterzegen. Voorafgegaan door Bergens Harmonie, de Landelijke ruiters, Gidsen-kabouters, welpen, ver kenners. Dio handbal, Berdos, Dio-gymnastiek, de drumband en de verkenners trok de optocht naar de parochiekerk. Onderweg werd hij voor de St. Josephstich- ting begroet door talrijke zusters Urselinen. Bij de kerk werd hij verwel komd door een groep meisjes in blauwe jurkjes en talrijke bruid jes die een erehaag vormden tus sen pastorie en kerkgebouw. Hierna volgde het plechtig Lof pastoor v.m Beers zijn welkomst, predikatie uitsprak. Vaderdag geschenken Zondagmorgen vond de eerste plechtige H. Mis plaats, gecele breerd door de neomist met als Presbyter assistens de Zeer Eer waarde heer Th. van Beers, Dia ken de zeer eerwaarde heer J. A. Slijkerman en als subdiaken de Weleerwaarde heer J. Blom. De feestpredikatie werd gehouden door de zeer eerwaarde heer C. J. Vink. Het mannen- en jongens koor zong onder leiding van de dirigent C. Molenaar de ,,Missa Secunda Pontificalis" van Perosi en na de Hoogmis het „Coenan- tibus" van Haerl. De o(rganist was de Heer A. Blankendaal. Om 2 uur vond in het gebouw St. Jan de receptie voor genodig den plaats die geopend werd door de heer Prinsen, die zijn felicita ties via de raad van Overleg na mens alle parochianen over bracht. Hij sprak zijn voldoening uit deze jonge priester door de parochie naar het altaar te mogen begeleiden. Hij hoopte dat hij de kracht zou mogen vinden zijn roeping uit te dragen. Hierna zong het r.k. Vrouwenkoor o.l. van mevr. Moree-Dol het „Salu- taris Hostia" van Schubert, later gevolgd door het Engelenkoor van Mendelsohn en het Ave ve- rum van Mozart, een rijke scha kering van klassieke liederen die zeer zuiver, met duidelijke uit spraak en goede nuancering wer den gebracht. De Zeereerwaarde heer Pas toor van Beers wees er op dat de neomist zijn eigen persoon op de achtergrond diende te stellen en het voorrecht heeft zich te geven aan Hem die hem heeft uitver koren, verborgen in het Priester schap, dat hij verder zal kunnen uitbouwen in zijn nog niet beken, de standplaats. Waarschijnlijk zal hij niet steeds in de zielezorg blijven maar verder studeren om anderen op te leiden voor het priesterschap. Hij hoopte dat hij zich met grote ijver zal weten te geven. Hij hoopte cUit hij de pa- i I Zaterdag 18 juni (;oncert Van „Schoorls Gem. Koor" 'savonds 8 uur Entree f 1.25 Fanfarecorps „De Vriendschap Zondagavond BAL zijn de navolgende staanplaatsen aangewezen, Jn Oldenburglaan, KI. Dorpsstraat-hoek Midden pad, Breelaan bij garage Koster en Prinsesselaan bij Stationsstr. Gedurende het vorig seizoen is het prachtige instrument twee maal ten gehore gebracht. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. A. M. Bakkum slaagde aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Ne derlandse taal en letteren. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Doc toraalexamen Wis- en Natuur kunde (Geologie) de heer L. J. A. ter Berg. rochie niet in gebed en H.Mis offer zou vergeten. Namens de parochianen bood hij hem een en veloppe met inhoud aan, naar eigen wens te besteden. Wethouder C. W. Ellis ,prak namens het gemeentebestuur en deelde mede dat de burgemees ter, nog niet woonachtig in Ber gen, daarom niet aanwezig kon zijn. Hij bracht hiermede namens de burgemeester zijn felicitaties over. De heer A. Lijen sprak namens de neven en nichten en doelde op het antifoon van de plechtige H.Mis die treffend uitdrukt de blijheid in Christus en hoopte dat de neomist dit verder mocht uit dragen. Ten slotte bracht de heer Beemsterboer de felicitaties over namens de buren. De neomist merkte op dat hij een groot aan tal indrukken te verwerken had gekregen maar dat hartelijkheid en spontaniteit dit alles overstem de. Zo n vreugde is juist zo mooi omdat er niet geroemd hoeft te worden en als er dan geroemd en bedankt moet worden dan is dit aan de Heer die grote dingen aan mij, zijn dienstknecht heeft gedaan. Hij dankte wethouder Ellis in deze kleine ontmoeting tussen kerk en staat, vervolgens de raad van overleg en allen die deze dag voor hem onvergetelijk hadden gemaakt. De heer Prinsen bracht dank aan alle organisaties voor hun medewerking, in het bijzonder aan de Eerwaarde zusters Urse linen. Op de receptie waren voorts aanwezig adjudant C. J. Verduin van de Rijkspolitie, ge meentesecretaris W. de Vries en talrijke vertegenwoordigers van standsorganisaties en verenigin gen. De familie Rose, Oosterweg 26 is zo in de loop der jaren een emigrantenfamilie geworden. Oorspronkelijk zou de hele fa milie emigreren naar Nieuw Zee land maar de toestemming hier voor waarschijnlijk tengevolge van huisvestingsmoeilijkheden kwam niet af. Nu heeft de heer Rose zich er mede verzoend, ja hij zou zelfs niet meer weg willen. Zijn zaken gaan nu naar tevre denheid. RECLAME VITRINES V.V.V. BERGEN Nh. De jongens evenwel hebben doorgezet en Kees en Jan waren de eersten uit het gezin en gin gen 8 jaar geleden gezamenlijk heen. Kees heeft sinds 4 jaar een eigen en bloeiend aannemersbe drijf in Christchurch, met een eigen huis, een eigen auto en een behoorlijk inkomen. Hij is er zeer gezien en heeft reeds enkele ma len voor het gouvernement mo gen werken. Jan, die timmerman is werkt er dus eveneens 8 jaar al heeft hij niet dat succes be reikt als zijn broer Kees. De der de jongen, Jaap is er nu 5 jaar en werkt als metselaar bij Kees. Al deze drie jongens zijn ge trouwd met een Nieuw-Zeeland- se vrouw. De vierde jongen, Joop, 22 jaar, stapte als metselaar op 16 juni in het vliegtuig om bij Kees in Christchurch te gaan werken, en er een toekomst op te bouwen. Naar wij vernemen zal vrijdag 24 juni a.s. in de Dancing van ,,de Rustende Jager" een Radio programma opgenomen worden door de Vara en wel het pro gramma Vrijdagavond-retour", het welk op vrijdag 1 juli uitge zonden zal worden. De heer Henk v. Stipriaan zal een aantal gasten en ingezetenen intervieuwen en o.a. zal het trio Ger v. Leeuwen optreden met zang van Greetje Kauffeld, ter wijl nog verdere attracties aan wezig zullen zijn. Na afloop zal Ier gedanst kunnen worden op muziek van het ensemble. De entree is gratis, waarvoor uitnodigingen verkrijgbaar zul len zijn bij de V.V.V. te Bergen vanaf zaterdag 18 juni om 10 uur. DE GROTE GAVIOLI WEDEROM TE BERGEN. Het mooie concert-orgel, het geheel gerestaureerde kermis- orgel van weleer, thans het eigendom van particulieren, zal, gunstige weersomstandigheden voorbehouden, a.s. zaterdag 18 juni worden opgesteld. In overleg met de Rijkspolitie verstrekte garantiebedrag voor Zomerfeesten Tot en met 1959 is de commis sie zomerfeesten Bergen aan Zee er in geslaagd de door haar ge organiseerde (kinder)feesten te financieren uit vrijwillige bijdra gen, zo als van de V.V.V. Ber gen aan Zee, van de ver. Paal 33 en van de B.E.M. Door aller lei omstandigheden is deze bron van inkomsten de laatste jaren sterk verminderd. In dit verband deed zij een ernstig beroep op de gemeente omdat zij anders ge dwongen was haar werkzaam heden te moeten staken. Men be sloot voor het jaar 1960 een ga rantiebedrag uit te trekken ten bedrage van 100ÖJzolang niet in een gespecificeerde be groting van kosten en opbrengst de noodzaak van een garantie tot een hoger bedrag zal zijn aangetoond. Men had oorspron kelijk een garantiebedrag van 2000,aangevraagd. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal-abonné's het ver schuldigde bedrag af 1.45, voor het 3e kwartaal 1960 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 20, 21, 22 en 23 juni: Avond vierdaagse, georganiseerd door de wandelsportver. „St. Joris". 26 juni: Schatgraverij te Camp. 4 juli: Puzzlewandeltocht 21 juli: Rondgang Fanfarecorps, 24 juli Strandfeest 25 juli: Puzzlewandeltocht V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klim weg te 9.30 uur. 18 juni: Concert op het terrein van de „Rustende Jager" te Schoorl door „Schoorl's Gemengd Koor" 19 juni: Zangconcours, georga niseerd door het „Schoorl s Ge mengd Koor" op het terrein van de „Rustende Jager" te Schoorl. 20, 21, 22, 23 juni: Avondvier daagse, georganiseerd door de Wandelsportver. „St. Joris". 30 juni: Puzzlewandeltocht 7 juli: Rondgang Fanfarecorps door het dorp. 14 juli: Puzzlewandeltocht 20 juli: Schatgraverij op het speelduin achter de Roode Leeuw Tot eerste ambtenaar van de burgelijke stand werd benoemd de heer L. J. de Ruiter, burge meester, in de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer Dr. W. Huygens. Voorts werd besloten tot het huren van het perceel Margrietlaan 11 en dit aan te wijzen als ambtswoning van de burgemeester. Voor een nuttig Vaderdag geschenk ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weéèlad „DE DUINSTREEK"** uitsluitend lste klas werk Telefoon 2104 - Bergen Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) 0b .vquiuc he^r O*' W-> van de Bond van Zangkoren in Noord - Holland, op het terrein van ,,DE RUSTENDE JAGER te Schoorl, op zondag 19 juni, aanvang 10 uur v.m. het (Ingezonden mededeling) neus, keel,borst van vastzittend slj^m Een ieder die hiervoor belangstelling heeft, kan zich voor inlichtingen, uitsluitend schriftelijk vóór 1 juli a.s. wenden tot het V.V.V.-bestuur in Bergen. KAPSALON TEL:2266 D0RPSSTR.2I BERGEN QDDOOCI □□nr,QD naar het Stationsstraat 18 Telefoon 2368 19 juni Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 19 juni Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1