WeMlad ff 99 Kapsalon Ursem Moeder Schoolreisjes „Van Brederodeschool" Nieuw V.V.V.-gebouw Feestelijke intocht in gebruik genomen Geweldig druk weekeinde Roode Kruis-activiteit Heropening Winkelzaak Welpen Wereld-jamboreespel De veilige weg naar een EIGEN HUIS Apetcda Berger Luchtpost Gymnastiekveren, D. I. 0. VRIJDAG 24 JUNI 1960 37e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Onder leiding van de leden der Oudercommissie en Onder wijzend personeel hebben de di verse klassen ook dit jaar de reis jes gemaakt. De beide laagste klassen gin gen naar Amersfoort en bezoch ten daar het Dierenpark. In dit park zijn de dieren onderge bracht in verblijven, die zijn aan gepast aan de omringende na tuur. Een voorstelling met roof dieren en geiten samen werd bij gewoond. Op de terugreis werd speeltuin ,,De Egmonden" be zocht, waar de kleinen zich heer lijk vermaakten. De derde en vierde klas gin gen per bus naar Amsterdam. Een bezoek aan de luchthaven Schiphol stond op het program ma. Hier werd een rondrit per Schiphol-Express gemaakt, langs de vliegtuigen en hangars. Daar na weer terug naar Amsterdam, om in een prachtige salonboot kennis te maken met de aller oudste stadskern. Langs de def tige woonhuizen van de 17e eeuwse kooplieden en door de havens, waar de kinderen grote zeeschepen en sleepboten konden bewonderen. Een bezoek nog aan het Muiderslot vormde het sluit stuk van dit mooie schoolreisje. De vijfde klas maakte, als vo rige jaren, weer een treinreis. Per extra trein ging het naar Rotter dam, waar de „Floriade" met een bezoek werd vereerd. Hier was voor de kinderen veel interessants te zien. Per bus ging het daarna naar Hellevoetsluis, overstappen op een boot voor een tocht over het Haringvliet en een bezoek aan de reusachtige sluis- en damwerken, in uitvoering als eer ste deel van de afsluiting van dit zeegat. Dan een voortzetting van de rondrit over Voorne; Brielle wordt aangedaan, eens het do mein van de Watergeuzen. De kinderen kregen een indruk van de landschapsweelde van de Voornse duinen enerzijds en van de steeds groeiende Zuid-Rot terdamse haven- en industriege bieden anderzijds. De zesdeklassers maakten weer een driedaags reisje en wel naar Baarle-Nassau. In een grote bus van garage Schalkwijk ging de heenreis over Amsterdam, Utrecht, Den Bosch en Tilburg. Halfeen arriveerde de bus in het Kampement „Blijde Dagen". Ge zamenlijk werd de warme maal tijd bereid en 's avonds werd on der leiding van de hotelhouder een bezoek aan Baarle Nassau- Hertog gebracht. Op een zeer leuke manier vertelde onze gids de geschiedenis. Midden in Baarle-Nassau ligt de Belgische gemeente Baarle-Hertog, een ver zameling van enclaves, geheel verspreid in de kom van Baarle Nassau. Deze Belgische enclaves liggen 5 km van de rijksgrens verwijderd en men moet dus altijd door Nederland heen van België naar België gaan. In een café zit ge met de voeten in België terwijl Uw zitvlak zich nog in Neder land bevindt. Het toilet is in Bel gië, de telefoon in Nederland. En op het biljart jaagt men de bal len de grens over. Hoe je kunt zien of je in Nederland of in Bel gië bent? Heel eenvoudig. Let maar op de huisnummers. De zwarte ovale plaatjes met de wit te letters duiden Nederlands ge bied aan, de huizen met witte vierkante plaatjes zijn Belgisch. Vermoeid, maar zeer voldaan, zocht ieder 's avonds zijn „bed op. De tweede dag werd een be zoek gebracht aan het ontspan ningspark ,,De Efteling" te Kaatsheuvel. De grote attractie is hier het door Anton Pieck ont worpen Sprookjesbos. Er is een vliegende Fakir, een Hollebolle Gijs, die ervoor zorgt, dat alle afval bij hem terecht komt en niet blijft slingeren. Hoe bestuurden de kinderen hun eigen trein op het grote spooremplacement! Hoe hebben ze geroeid en gekanood! In de beste stemming ging het weer naar het Kamphuis. De derde dag werd een bezoek gebracht aan het douanekantoor Baarle-Nassau. Natuurlijk werd een wandeling op Belgisch ge bied gemaakt. Na nog een warme maaltijd in het kamp te hebben gebruikt, vertrok men tegen half- twee uit Brabant en ging de reis over Moerdijk en Rotterdam naar Bergen. Ook dit reisje, dat een afsluiting van de lagere schooltijd betekent, kan zeker ge slaagd heten. Mede door de grote activiteit van het V.V.V.-bestuur is het deze week reeds mogelijk gewor den om het nieuwe gebouw in ge bruik te nemen. Het gebouw heeft een mooie en ruime wacht kamer met behoorlijke zitbanken. Aan een brede balie kunnen thans 3 personen tegelijk worden geholpen. Er is een behoorlijke entree met goed sluitende draai deuren. Een bestuursvergaderka- mer en een keukentje completeren het geheel. Alleen dient men nog enige tijd gebruik van een heli copter te maken om de nog niet gereed gekomen weg over te ste ken. Ook van buiten geeft het ge heel een riant aanzien waarmede Bergen en zijn gasten zeer zijn gediend. De vier vrije dagen voor de Duitsers: Sacramentsdag, dat als Zondag in Duitsland wordt ge vierd, alsmede de bevrijding van Berlijn en de vrije zaterdag, wa ren voor de Duitsers aanleiding om deze vakantiedagen in Hol land door te brengen. Op het bu reau van de V.V.V. heeft het personeel twee dagen van 's mor gens half negen tot 's avonds 10 uur hard gewerkt om alle aan vragen om nachtverblijf te ver werken. Alle hotels en pensions waren bezet en vele dependanch- adressen moesten worden inge schakeld. Het was zelfs vreemd op het V.V.V. kantoor tussen de Duitsers ineens twee Hollanders die om logies kwamen, te moeten helpen. Het Roode Kruis, afdeling Ber gen, waaronder resorteren de plaatsen Bergen, Schoorl, War- menhuizen, Koedijk, St. Pancras en Huiswaard hebben tezamen een bedrag van 2.038.opge bracht. In Warmenhuizen 72,-, Schoorl 108,80, Koedijk 149,90 en St. Pancras en Huis waard 330,70. Bergen haalde het hoogste bedrag met 1376,60. Er collecteerden 53 dames. Een prachtig resultaat. Voorts slaag den de volgende dames voor het E.H.B.O.-diploma: Mevr. G. A. KerkmeerFloors, A. v. d. Horst—Clement, W. L. van DuynSchouten, R. Fahen, Alk maar, G. VisserPrak, C. Roo- zendaal en H. Schuit, alsmede de heren A. Musch, J. L. Visser, F. Pesie en N- J- Beekman Met de eendags boottocht naar Amster dam gingen 11 patiënten mee. Uit Warmenhuizen 2, Koedijk 3, St. Pancras 3 en Bergen eveneens 3. van neomist Martinus Min Op hartverwarmende wijze en onder, grote belangstelling heeft zaterdag de neomist Martinus Min zijn intocht in zijn geboorte dorp Bergen gemaakt. Een indrukwekkend ogenblik vormde zijn aankomst aan de rand van het dorp, toen hij werd begroet door de Zeer Eerw. Heer pastoor Th. van Beers en de bei de kapelaans, aan wie hij zijn eer ste priesterlijke zegen mocht ge ven aan de kant van de weg. Vervolgens nam hij plaats in het rijtuig, waarin zijn ouders en grootmoeder (in Volendamse kle derdracht) gezeten waren. De stoet werd vooraf gegaan door de politie te paard, Bergens Harmonie, de Landelijke ruiters, Gidsen, kabouters, verkenners, Berdos, en D.I.O. handbal- en gymnastiek, gevolgd door de ver kennersdrumband. Dat de stoet keurig was ver zorgd bleek wel uit het commen taar van de Duitsers langs de weg, die er hun bewondering voor uitspraken, maar vooral voor het feit dat er zoveel aan dacht aan het gebeuren in een badplaats werd besteed. Om 7 uur arriveerde de fleurige stoet bij de parochiekerk, waar de neo mist door een groep bruidjes in het wit en blauw werd ontvan gen en de kerk werd binnenge leid. Hierna volgde het plechtig lof in de versierde kerk. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Zondagmorgen vond de eerste Plechtige H. Mis plaats, waarbij de neomist naar de kerk werd vergezeld door een grote groep familie en kennissen in kleder dracht uit Volendam, wat een bij zonder levendige aanblik bood. De H. Mis werd gecelebreerd door de neomist, met als Presby ter assistens de Zeer Eerw. heer Th. van Beers, diaken, de weleer waarde heer J. Koning en als Subdiaken, de weleerw. heer H. Kollmer. De feestpredikatie werd gehouden door de weleerwaarde heer kapelaan J. Koning uit War menhuizen. Het mannen- en jon genskoor, onder leiding van de heer C. Molenaar, zong de „mis- sa Secunda Pontificalis", met na de Hoogmis de „Coenantibus" van Haller. Organist was de heer A. Blankendaal. In het gebouw St. Jan vond een stemmige en druk bezochte recep tie plaats, die werd bijgewoond door de Zeereerw. pater Direc teur van het retraitehuis W. M. de Graaff C.S.R.r., kapelaan W. Appelman uit Heemstede, Kape laan J. Blom van de St. Joseph- stichting, de moderator van het Pius M. M. S. te Amsterdam, de weleerw. heer H. Kollmer, J. C. Nieuwenhuizen, moderator van het meisjeslyceum „Santa Maria' te Haarlem, Dr. S. Schotten, S. C. J. studentenmoderator van de Technische Hogeschool te Delft, de Wethouder C. W. Ellis, de gemeentesecretaris W. de Vries, de adjudant van de Rijkspolitie, C. J. Verduin, Dr. P. H. Poot, de Eerw. zusters Urselinen, als mede vertegenwoordigers van talrijke verenigingen en organi saties. De heer J. Prinsen, voorzitter van de Raad van Parochiaal n onlze saHon Overleg wenste hem namens de hele parochie van harte proficiat en sprak de wens uit dat hij zijn hoge idealen verder mag uitdra gen. De Zeer Eerwaarde Heer pa stoor Th. van Beers verhaalde het gebeuren van Samuel, wiens ouders ook zoveel hadden gebe den om hun kind dat zij later aan die dienst van God konden toe vertrouwen. Hij bracht dit ver haal in toepassing op de ouders van de neomist, waarvan het ge bed ook was verhoord en hun een priesterzoon is geschonken. Moge God U de kracht geven om Uw moeilijk werk te vervul len. Deze is niet gemakkelijk, om dat deze niet in eigen land, maar in het dispora gebied van Hil- desheim ligt, waar 1 pastoor nog negen parochies heeft te bewer ken. Met vertrouwen op God die alle Macht gegeven is, zal hij ze ker alle moeilijkheden overwin nen. De parochie leeft met U mee in gebed en hoopt dat U weder kerig in gebed bij Uw parochie zal zijn. Hij hoopte dat God in Bergen nog talrijke priesters, zus ters en broeders in zijn dienst ./'.echt roepen. Tenslotte bood hij hem een geschenk aan van de parochie, bestaande uit een en veloppe met inhoud. De heer Ellis voerde namens de gemeente het woord en deelde mede dat de burgemeester was verhinderd. Hij hoopte dat Gods zegen op zijn werk zou mogen rusten en dat zijn ouders nog lang getuige mochten zijn, als compensatie voor de vele offers die zij zich hadden getroost. Het r.k. Vrou wenkoor onder leiding van mevr. MoréeDol verzorgde op uitste kende wijze de muzikale omlijs ting. De heer Prinsen bracht ten slotte dank aan allen die aan dit feest hadden meegewerkt. De neomist sprak hierna een dank woord, waarin hij tot uitdruk king bracht dat hij bij de hand oplegging van de bisschop besef te in de onafgebroken schakel van priesters over de hele wereld te zijn opgenomen. Hij vergeleek zijn taak met de opdracht van Christus, „van nu af zult gij men sen vissen in Uw net". Maar dit net dreigt in het dispora-gebied te gaan scheuren en wij kunnen niet rusten en werkloos toezien. Hij wees er met trots op dat Ne derland zoveel deed om dit net weer te herstellen. Hij merkte op dat Gods wegen onze wegen niet zijn en dat hij via Nederland, Engeland, in Duitsland dank zij vrienden en ouders, zijn doelstel ling had bereikt, en nu zijn ar beidsterrein aan de rivier de We- zer, wederom in de „bergen zijn taak mocht vervullen. Hij bracht allen dank voor hun bij zondere medewerking. Na een verbouwing vond de heropening plaats van de speci aalzaak in optiek en tevens de in gebruikstelling van een foto-af deling, in de zaak van de heer Mr. Opt. Pastoor, in de Hoflaan. Door de etalage verder naar buiten uit te bouwen en te ver groten, kwam er in de zaak zelfs een vierde deel van de produc tieve oppervlakte bij. Moest voorheen alles over één toonbank worden afgehandeld, nu zijn er drie afzonderlijke toonbanken ge plaatst met vitrines waarin de op tische artikelen afzonderlijk en overzichtelijk zijn geplaatst. Door de toevoeging van een volledig bevoegde bediende is het wach ten vrijwel uitgesloten. Nu aan de zaak een foto-afdeling is toege voegd, heeft men thans de be schikking over camera's, en pro jectie-toestellen op film- en foto- gebied. Ook kan men nu hier de foto's laten ontwikkelen en af drukken op het nieuwste en mo dernste materiaal. De winkel is prachtig gemoderniseerd. De on- derzoekkamer voorheen met een gordijn afgesloten, is nu voorzien van een deur, waardoor er rustig gewerkt kan worden. De vorige winkelbetimmering is geheel ver nieuwd en er is nu een gemakke lijke zitbank geplaatst. Bovendien is er veel meer daglicht verkre gen en geeft het geheel een veel ruimere indruk. Het werk werd uitgevoerd door de fa. J. Hou- tenbos en Zn., de winkelbetim mering werd geleverd door de fa. Bakker en Kraakman uit Heiloo, het schilderwerk werd verzorgd door Nic. Volkers en het electri- citeitswerk door de fa. Meijer. Keuken- en badgeisers A. C0PPENS en Zn Zaterdagmiddag vond op een open plek in de Sparrelaan, in verband met de viering van het 50-jarig bestaan van de padvin dersbeweging, een welpenspel plaats, waaraan ongeveer 400 welpen deelnamen. Na een wel komstwoord van burgemeester L. J. de Ruiter en een massale hor- deroep werd een défilé afgeno men, waaraan ook de drumband van de verkenners deelnam. Aan de spelen nemen de welpen van het Nederla. Js Padvindersgilde en de welpen van de Nederland se Katholieke Jeugd Beweging deel. Het spel beeldde uit de ver broedering van alle landen, waarvan de deelnemers elkaar de vlaggen uitwisselden. De spelen duurden van 2.30 tot 7.30 uur. Omdat op hongerige magen werd gerekend ontving elke welp een pakje brood en een carton met melk. Het werd een feest, dat de jongens nog lang in het geheugen zal blijven. PurioL Gezondheid en genezing zkktï de huid Onder deze titel heeft drie da gen lang een tentoonstellingswa gen van de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten op de par keerplaats aan de Karei de Groo telaan gestaan. In de wagen kon men op allerlei wijze kennis ma ken met het interieur van deze door de deelnemers zelf te bou wen woningen en kon men te vens inlichtingen krijgen over de vele mogelijkheden om tot eigen bouw te komen. De B.G. kan U voor de bouw van een eigen huis een hoge geldlening verstrekken op veilige en soepele voorwaar den. U kunt met het te bou wen huis als onderpand een lening ontvangen die zelfs 85% van de totale kosten kan bedra gen. U mag de lening aflossen in een door U zelf te bepalen tijd, zelfs in een periode van 30 jaar. Een gemiddelde woning komt on geveer op 18.500,waarvoor men dus zelf 15% dient te heb ben. Thans heeft men in Bergen 30 spaarders, terwijl verschillen de reeds een eigen woning heb ben en deze aflossen. Zouden er oorspronkelijk op het nieuwe uit breidingsplan aan de Nesdijk 64 woningwetwoningen worden ge plaatst, hiervan heeft de bouw- Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal-abonné's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het 3e kwartaal 1960 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 26 juni: Schatgraverij te Camp. 4 juli: Puzzlewandeltocht 21 juli: Rondgang Fanfarecorps, 24 juli Strandfeest 25 juli; Puzzlewandeltocht V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klim weg te 9.30 uur. 30 juni: Puzzlewandeltocht 7 juli: Rondgang Fanfarecorps door het dorp. 14 juli: Puzzlewandeltocht 20 juli: Schatgraverij op het speelduin achter de Roode Leeuw Voor hel lere Baby-huidje DADTI/Cltn olie zeep kas nu de beschikking gekregen 1 over de bouw van 44 woningen voor particuliere bouw, zodat er nog 20 woningwetwoningen overblijven. Voor woningzoeken den dus een prachtige gelegen heid. Nadere inlichtingen ver strekt de heer De Groot, Anto- niusstraat 33, Bergen. Wedvlucht vanaf Pergnier Frankrijk over een afstand van 360 km, los om 8 uur, wind noord noord-west. Aankomst eerste duif om 14.26.52. C. Timmer, G. KooijN. v. d. Kamer, P. Braken- hoff, P. Tiebie, P. Schaapers, A. Heukels, C. J. Pijper, A. Staade- gaard, Th. Houtenbos, Hajonides v. d. Meulen, G. de Waard, K. Postma. In de U.L.O. School aan de Beemsterlaan vond de laatste se rie onderlinge gymnastiekwed- strijden plaats voor jongens. Alle wedstrijden hadden 5 onderde len. Voor elke groep ontving de hoogst geklasseerde een medail le, terwijl bij een gemiddelde van 7 een diploma werd toegekend. De uitslagen luidden: Jongens 10-11 jaar le graad: 1. G. Lijen 38,3 pnt. 2. P. Dek ker 37,5. 3. N. van Wonderen 37,3 2e graad jongens: 1. W. v. d. Bosch 36,9, 2. A. Leeuwerik 35,6. 3. L. Kleijssen 34,5. Jongens 12-15 jr. le graad: P. Leijen 39,7, 2. B. Schroor 36,7, Fr. Schroor 36,3 12-15 jr. 2e graad 1. B. van Wonderen 36,1. 2. J. Min 34,5, Fr. Tros 34,1. Dames-leden van de vereniging „Taveno' uit Alk maar vormden de jury. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5,65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ^APSALOhl D0RP5STR.2I telefoon 2331, Bergen uitsluitend lste klas werk Telefoon 2104 - Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) □□□nnaoDanaoaoanan ngezonden mededeling fl DVnCDM POEDER-ZALF BERGEN 26 juni Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 26 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1