„DE DUINSTREEK M E.I v Schoorl's Bazar Jok RAADSVERGADERING CONCOURS EERSTE SCHOORLSE EOTOHMIJEL C Oldenburg Laanweg 35 Schoorl L A Banketbakkerij Ter llurg Loufer Hereweg 149 - Schoorl - Telef. 339 0 C K e t books C- Oldenburg SCHOORL „DORCAS" T. VISSER PAKOMATIC-PRINTS HET ADRES ADVERTEERT IN DIT BLAD KNIP DIT UIT Tweede Blad Vrijdag 24 juni 1960 Een dezer dagen kwam de raad bijeen, om een reeks voorstellen met vaart af te werken. De agen dapunten hadden ook eigenlijk niet zo veel om het lijf, alhoewel er over een enkel punt nog wel eens een discussie tot ontwikke ling kwam. Neem bijvoorbeeld 't voorstel tot deelname aan de N.R.U.-regeling voor aansluiting van niet-rendabele percelen aan de waterleiding van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland. Velen van onze lezers zullen verwonderd zijn over het feit, dat er nog altijd woningen zijn die verstoken zijn van waterleiding. Deze mensen hebben echter een prima pomp en verlangen hele maal niet meer naar het chloor- water dat bij ons uit de kraan komt. Vandaar ook de discussie, want de heer Louter, die zich hierin nogal verdiept had, nam het al direct op voor hen, die wei nig zin tot aansluiting hadden. Spr. ging zelfs zo ver dat hij zich afvroeg of men iemand tot water- drinken kon verplichten. Spr. zegt altijd zelf regenwater te heb ben gedronken en misschien daar om hierover andere gedachten te hebben. Niettemin zat er wel wat in zijn pleidooi, want ook de heer Sevenhuysen nam het op voor hen die aanstonds hun zachte pompwater zouden moeten ruilen voor het keiharde leidingwater. Het blijkt namelijk, dat enkele niet aangeslotenen destijds om aansluiting hebben gevraagd, het geen toen geweigerd werd. Nu zij grote kosten gemaakt hebben voor het verkrijgen van goed drinkwater, zouden zij zich thans op het net aan moeten sluiten. Hierin zit een onbillijkheidje, doch burgemeester Bergh zegde toe, dat in deze gevallen soepelheid betracht zal worden. Deze discussie geschiedde dus nadat burgemeester Bergh in zijn openingswoord mededeling had gedaan van het feit, dat de heer Eecen wegens ziekte verhinderd was. Bij de ingekomen stukken was een beroepschrift van mevr. J. J. du Burck, inzake een bouwver gunning voor een zomerwoning. Aangezien dit bouwsel reeds ver rezen is zonder de nodige vergun ningen waren B. en W. van oor deel, dat uit overwegingen van planologische aard, het stichten van bouwsels als door de heer ir du Burck beoogd, niet moet wor den bevorderd. Op het beroep schrift van mevr. du Burck-Nor- tier werd door de raad dan ook afwijzend beschikt. Tenslotte komt het hier op neer dat er gebouwd is zonder vergunning en dat hieraan paal en perk gesteld dient te worden. Er zal een wijziging komen in de verordening op de heffing van rechten voor het ledigen van sep- tictanks. Voor iedere hulpverle ning, niet langer dan één uur, zal een bedrag van 17,50 gevraagd worden en voor iedere hulpver lening die langer dan één uur in beslag neemt 12,50 per uur of gedeelte daarvan. In beide gevallen zijn de be dragen dus met een rijksdaalder verhoogd. Vervolgens was een voorstel aan de orde tot opheffing van de gemeentelijke noodslachtplaats. De heer De Leeuw vond het geheel doorspekt van wrange hu mor. Reeds eerder was er gespro ken over opheffing. Toen waren er voldoende motieven, zoals de goede diensten van dit gebouw in de oorlog, om niet tot opheffing over te gaan. Thans heeft men alle gruwelijkheden van ditzelfde geval bij elkaar geraapt en is men tot opheffing besloten. „Goed" al dus de heer De Leeuw, laat het dan verdwijnen en zo spoedig mogelijk, „maar maak er dan on middellijk een bouwterrein van". De heer Sevenhuysen zag moeilijkheden in het vervoer van de kadavers naar Alkmaar. De hiervoor aangewezen vervoer middelen liggen niet voor het grijpen, vooral als het levend vee betreft. Na enige discussie bleek dat dit vermoedelijk toch wel zal loslopen en werd tot opheffing besloten. De raad hechtte ook goedkeu ring aan enkele voorstellen tot grondruiling. Besloten werd een ruiling aan te gaan met de heren J. P. Berkhout en C. J. Kooge, beiden wonende aan het Molen pad te Groet, en laten we hopen dat hier het spreekwoord ruilen brengt huilen", niet bewaarheid wordt. Ook vonden er enkele grond aankopen plaats en wel van de heer C. v. d. Oord voor de soe pele prijs van 2, per vierkante meter. Van de heer v. d. Poll werd 565 m2 aangekocht even eens voor 2,per vierkante meter plus 0,75 per meter voor schadevergoeding; van de heer v. d. Ploeg een strook grond groot 225 meter voor pakweg 1,per vierkante meter, terwijl op dezelfde voorwaarden toe stemming is verkregen van de he ren J. Wever, P. Wever en J. Delis. Deze aankopen hebben al le betrekking op verfraaiing en verbetering van de Voorweg. Het beekje aan de Damweg zal verdwijnen. De landelijk aan doende bruggetjes zullen dus ge doemd zijn ook te verdwijnen en betalen op deze manier hun tol aan de eisen die het verkeer stelt. De raad kon zich met het voor stel tot aankoop van deze sloot (zoals in het voorstel staat ver meld) verenigen. De gemeente gaat bosgronden kopen van J. Kriller, gelegen aan de Molenweg, ook al voor de eenheidsprijs van 2,per vier kante meter. Tenslotte willen we ook nog vermelden dat de raad accoord ging met de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto, waarvoor een krediet nodig is van 33.000, De rondvraag: De heer Pastoor vroeg de aan dacht voor de oude en kleine brandweerauto, die in de garage staat. Kan deze, aldus spreker, niet dienstbaar gemaakt worden als .klusjeswagentje". ,,Zo niet," aldus spreker, „gooi hem dan ook op de schroothoop." De heer Sevenhuysen uitte een klacht ten aanzien van enkele ruiters, die langs de Laanweg in de berm galopperen en daarbij de graszoden uit de grond slaan. Spreker vroeg stappen te onder nemen om dit in de toekomst te keren. De heer Sleking vroeg de aan dacht voor enkele snelheidsbor den in de gemeente. Spreker he kelde de grote reklameschilden die hier en daar in de gemeente zijn aangebracht en het aanzien van Schoorl beslist niet bevorde ren. Ook informeerde spreker hoe het met de wachthuisjes en voor al bij de halte te Camperduin stond, terwijl als laatste vraag door spreker geïnformeerd werd naar de vorderingen inzake de entourage van het monument te Zijpersluis. De burgemeester deelde hierop mede, dat wat betreft het kleine brandweerwagentje een onder zoek betreffende het dienstbaar maken ingesteld zal worden. Wat betreft het vernielen van de gras bermen door ruiters, hiervoor zal een schrijven gericht worden aan de betreffende vereniging. Met de snelheidsborden zal men zich moeten houden aan de wet en is men gehouden aan de begrenzing van de dorpskommen. Aan de wachthuisjes voor de bushaltes wordt achter de schermen hard gewerkt en wat betreft de entou rage, hierover waren enige be sprekingen geweest en was men tot de conclusie gekomen om de opvattingen van wijlen beeldhou wer Reyers, die zich de omgeving van het monument in deze stijl gedacht had, niet te negeren. De heer Sleking, die zich hier in grote mate mee verenigen kon, meende toch dat een betere be- hekking op zijn plaats zou zijn. Met deze laatste opmerking volgde tevens de sluiting. van de Bond van Zangkoren in Noordholland werd éclatant succes Afgelopen weekend werd hier ter plaatse het concours gehou den van de Bond van Zangkoren in Noordholland, welk concours werd georganiseerd door het be stuur van „Schoorl's Gemengd Koor" onder voorzitterschap van dhr. R. P. Goettsch. Op de voor avond van dit concours werd in de daartoe opgestelde tent een concert gegeven door „Schoorl's Gemengd Koor" o.l.v. dhr. Corn. Jonker en het fanfarekorps „De Vriendschap" o.l.v. dhr. Ab. Meyns. Zowel concours als concert be tekenden een éclatant succes voor de organisatoren. Avondconcert Minder verheugend echter was de geringe belangstelling, die de inwoners van Schoorl hebben ge toond voor het optreden van eigen koor en fanfare. Wellicht heeft de drukte van het seizoen velen belet dit bij te wonen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter van het koor, dhr. C. Hoogvorst eraan, dat dit concert eigenlijk in de plaats kwam van het z.g. „duinconcert", dat ieder jaar onder grote belangstelling werd gegeven. Het weer bleek echter wel eens een ongunstige factor. Het was vooral ook nu tijdens deze onweersbui een ge luk dat men het niet in de duinen had gezocht. Toch geloof ik dat het koor zelden zo intensief is beluisterd als door deze weinigen. Dit bleek al dadelijk in het werk „Ich freue mich im Hernn" van J. S. Bach. Het klonk lenig en bezield. De moeilijk zingbare „eu-klank" in fröhlich kon bij de heren moeilijk voldoen. „Troost" van Fred. J. Roeske werd door de dirigent bij zonder zuiver getekend. Het was beheerst, gevoelig en rein van klank. Ieder interval werd nauw lettend op de toon getroffen. Vooral de pianissimo-passages brachten een intense beleving tot uitdrukking. Dit laatste viel ook op in Psalm 103 van Jac. Bonset. Bij fortepassages deed enige vo lume-expansie bij de bassen de koorklank uiteenvallen. Tussen deze Psalm en „De waterlelie" van Jac. Bonset, stond een kort, eenvoudig doch wellicht daardoor juist zo zuiver gevoelig herdenkingswoord ter nagedachtenis van deze compo nist, die lange tijd muzikaal advi seur van deze bond is geweest, welk herdenkingswoord werd uitgesproken door de heer P. J. Mink, ere-voorzitter van de bond. Een groot deel van de waarde rende woorden, die dit lid van „Schoorl's Gemengd Koor" uit sprak, zijn echter evenzeer toe passelijk op hemzelf. Zijn intense liefde voor de zang en zijn trouw aan de vereniging komt o.m. tot uitdrukking in het feit dat dhr Mink, 72 jaar oud, nog steeds iedere dinsdag vanuit Warmen- huizen naar Schoorl fietst om de repetitie bij te wonen. Een voor beeld voor velen! Het koorgedeelte werd beslo ten met een enthousiaste weer gave van de mars uit Tannhau- ser van Richard Wagner, bege leid door Klaas Venneker. Tijdens dit eerste gedeelte van het concert werd de heer Goettsch, die de leiding van de organisatie van de concoursdag op zich had genomen, door het bestuur van het koor, bij monde van de voorzitter dhr. Hoog vorst, tot ere-voorzitter van het koor benoemd. Na de pauze bezette de fanfa re het podium om, zij het in een andere sfeer en op een ander ni veau, te getuigen van de bezie ling, die men onder zijn energieke dirigent heeft in het vertolken van dit genre. Ab Meyns is in derdaad een dirigent, die zijn vak beheerst en zijn ensemble hoe klein en zwak bezet soms, toch altijd weer tot de grenzen van kunnen weet op te voeren. Het programma bestond overwegend uit marsen. De ouverture „Gol den Gate" van E. Fülling bezat verantwoorde tempowisseling en klankschakering. In „three little pictures" van Jack Harvey viel vooral de puntige weergave op van de syncopische ritmiek. De geestige aankondiging der nummers door de dirigent zelf, betekende een attractie op zich zelf. De avond werd besloten met een gezellige, prijzen-rijke verlo ting. De officiële ontvangst Zondags om 12 uur werden de voorzitter en dirigenten officieel op het stadhuis ontvangen door het ere-comité bestaande uit Bur gemeester Bergh, de gemeentese cretaris dhr. Belonje, de wethou ders dhr. C. Kaandorp en dhr. H. Meedendorp, dhr. P. J. Mink, ere-voorzitter van de Bond, Pas toor Herzberg, dokter Brust, dhr. M. v. d. Garde als voorzit ter van V.V.V. te Schoorl en dhr. F. Sleking als voorzitter van V.V.V. te Groet en Camperduin. Burgemeester Bergh bracht zijn indrukken van het concert van de vorige avond onder woor den en sprak de wens uit dat de dirigenten en leden van de ko ren dezelfde voldoening van hun zang zouden smaken als hij als luisteraar had ondervonden. Spreker benadrukte ook dat het op de weg van de overheid ligt om dit gemeenschapswerk te stimuleren. Hij gaf de aanwezi gen voorts de raad om deze dag naast het concours te benutten om van het natuurschoon te ge nieten. Namens de Bond sprak de voorzitter dhr. A. Krabman. Dhr. Goettsch dankte vooral het ge meentebestuur voor de grote steun, die men bij de voorberei dingen had ondervonden. De onmiddellijk hierop volgen de aanbieding van de erewijn, deed dit officiële gedeelte van de dag weer oplossen in de gemoe delijke prettige sfeer, die deze dag steeds heeft geleefd. Het Concours Vanwege het grote aantal ko ren, dat op deze dag beoordeeld moest worden, begon dit con cours reeds 's morgens. De inzet werd gevormd door drie kinder koren. Het feit, dat men een kin derkoor tot een min of meer be vredigende vertolking weet te brengen, zegt nog weinig omtrent de muzikale vorming, die de kin deren dienen te ontvangen. Er moet een gezonde basis gelegd worden voor een actieve muziek beoefening. Vandaar dat de prijs, die hier zal zijn behaald op zich genomen slechts geringe waarde bezit. Ondanks het welhaast te grote aantal deelnemende koren, kreeg men geen moment de druk hier van te ondergaan, door de rusti ge, vlotte organisatie, die ook sti mulerend zal hébben gewerkt op de prestaties van de koren. Bewonderenswaardig ook was de intense stilte, die er in deze grote ruimte, tijdens het zingen bleef bestaan. Zowel uit het dirigeren en de resultaten die hierdoor werden opgeroepen als uit de keuze van de vrije werken, bleek, dat er en kele dirigenten waren, waarvan één gelukkig zelfs met meerdere koren, die een zuivere, verjongde richting hebben gekozen, waarin het gehalte van de te vertolken werken ook aanzienlijk uitstijgt boven het geijkte repertoire. Aan de polyfonie en de fris bewerk te volksliederen was terecht gro te aandacht besteed. Daartegenover stonden er ook, die nog stevig vasthielden aan, ondanks een geringe levens kracht, toch blijkbaar tot hoge ouderdom voorbestemde compo sities. Hopenlijk zal de eerstge noemde groep ook de smaak van koren en auditorium op de duur weten te verfijnen. De vele indrukken, die men in de diverse en soms zelfs veruit- eenlopende prestaties kon ont vangen, werden door de in deze koor-praktijk zeer ervaren jury leden t.w. dhr. Cornelis Jonker uit Schoorl en dhr. G. Peuscher uit Hengelo, uitgedrukt in de vol gende puntenwaardering, die de hoogtepunten heeft beloond en de zwakke prestaties met veel sti mulerende mildheid heeft opge trokken. De uitslagen De uitspraak van de jury luid de als volgt: „Niedorps Kinderkoor met 218 pt„ 2e prijs, „Zang en Vriendschap", Venhuizen, kin derkoor 216 pt„ 2e prijs; „Andijks Kinderkoor Andijk 224j^ pt., Ie prijs; „Nieuw Leven", Aarts woud 233 pt„ le prijs; „Ons Ge noegen" Heerhugowaard 246 pt., le prijs; „Niedorps Gemengd Koor Nieuwe Niedorp 235 pt., le prijs; „Kunst naar Kracht". Ruinen 201 pt., 2e prijs; „Advendo" De Koog 217 pt., 2e prijs; „Zingend Voor waarts", Abbekerk 216 pt., 2e prijs; „Excelsior", Dirkshorn 237 pt., le prijs; „Zanglust", Medem- blik 243 pt., verdiende le prijs; „Inter Nos", Grootebroek 229 pt„ le prijs; „Woudzangers Midwoud/Oostwoud 249 pt„ le prijs; „Klein Begin", Sijbekarspel 233 pt., le prijs; „Zang en Vriendschap", (volwassenen) Venhuizen 229 pt., le prijs; „Zanglust" St. Pancras 251 pt., le prijs; „Andijks Gem. Koor", Andijk 250 pt., le prijs; Thalia", Hoogkarspel 233 pt„ le prijs; „Sappho", Hoorn 259 pt„ le prijs; „Den Burg", Texel 233 pt., le prijs: „Consonant", Alkmaar 264 pt., le prijs; Woudzangers Midwoud/Oostwoud 266 pt., le prijs; „Zanglust", Hauwert 224 punten, le prijs „Bergens Klein Vrouwenkoor", Bergen 274 pt. le prijs met lof van de jury voor weergave van beide werken. Klaas Venneker zag zijn uitste kende prestaties terecht beloond met de wisselbeker, die hij be haalde met Bergens Klein Vrou wenkoor en met een beker, die door mevr. en dhr. Goettisch be schikbaar was gesteld voor de dirigent met de beste opvatting van de door hem uitgevoerde werken. G. v. d. I. Deze vereniging heeft weder haar 3-daagse tentoonstelling van handwerken gehouden, ver vaardigd door een 9-tal dames. Deze mocht zich weer in een druk bezoek verheugen, en het gebodene viel zeer in de smaak. De lootjes ging weer grif van de hand en waren reeds de twee de dag uitverkocht. Dorcas" kan haar nuttig werk weer voortzetten ten bate van ouden van dagen, hulpbehoeven den en zieken. Voor een vlugge bediening van Timmer-, Metsel- en Aannemerswerken naar nitoikk&^ fiètukk e« a GARAGE regelmatig prima gebruikte auto's Voor corsetten en Beha's is nog steeds De Leeuw van Schoorl Allerhande Boterspritsen H.H. Veehouders en Landbouwers! hooi- en stro-pers JELLE DEKKER Loonbedrijf Krabbedam Voordelige aanbieding van kwaliteits artikelen Kanaaldijk 262 - Koedijk - Tel. 2201-232 Het enigste adres in Schoorl voor de prachtige a reparatie, banden, accu's enz DEALER: Triumph-Standaard Automob. Telefoon 313 DROGISTERIJ Here weg 21 Ook breukbanden, elastieken kousen en voetcorsetjes zijn bij ons verkrijgbaar vanaf 40 cent per 100 gram 75 cent per pakje Hereweg 38 - Telefoon 322 Ook kan eventueel het keren, winnen en balentransport verzorgd worden. Thans ook ter uwer beschikking met de nieuwste „New Holland" hogedruk Tel. 02268-376 b.g.g. 270 of 307 Burgerbrug 5-delig nest Aluminium pannen 16 cm tot en met 24 cm slechts21.95 Aluminium Steelpannen1.30 Aluminium Fluitketels, grote sortering Plasticemmers 8 liter, beste kwaliteit 2.95 Plasticemmers 10 liter, beste kwaliteit 3.85 Plastic Botervloten1.25 Broodplanken, uit een stuk1.90 Broodzagen2.40 - 3.10 Pa i Boekhandel Laanweg 35 Schoorl

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5