99 ff Raadsvergadering Bergen de zonnige CONCERT RANG msnopeutty van cteeetéfe la/uj. Agenda UW ADVERTENTIES Drukke Zondag van zenuwen? Last Collecte VRIJDAG 1 JULI 1960 37c JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bij de aanvang van de raads vergadering deed Burgemeester L. J. de Ruiter de volgende mede deling: In de laatste tijd worden steeds meer ongewenste toestanden ge constateerd op het gebied van de zomer-,,behuizingen'. Men trekt zich terug in gara ges, schuren en hokken, die in geen enkel opzicht voldoen aan eisen van bewoonbaarheid, hy- hiëne en brandveiligheid. In enkele gevallen zijn zonder vergunning houten „zomerverblij ven" gemaakt of geplaatst, die worden verhuurd. Bij de onlangs gehouden Bon- nefaasschouw is ook nog eens speciaal de aandacht gevestigd op bovenvermelde ongewenste toestanden. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen een tijde lijke kracht aan te stellen, die speciaal zal worden belast met het opsporen van overtredingen van de bouwverordening en de verordening op de zomerwonin gen. Zo nodig zal zonder meer proces-verbaal worden opge maakt, met last tot onmiddellijke ontruiming, terwijl al hetgeen zonder vergunning is gebouwd of geplaatst, gesloopt, c.q. verwij derd dient te worden. Voorzitter L. J. de Ruiter open de de voltallige raadszitting en deed een aantal mededelingen, waarvan wij de voornaamste hierboven hebben geplaatst. Voorzitter merkte op dat de me dedeling in vrij forse termen is gesteld, omdat het kwaad toe neemt. Hij wees er op dat de in woners wel met de voorschriften van bewoning op de hoogte zijn, maar hij er in een openbare raadszitting nog eens op wees, zodat men niet kan zeggen ner gens van te weten. Op dit laatste legde hij nog eens bijzonder de nadruk. Hij noemde het een on gewenste toestand dat men in garages, schuren en hokken woont. Vervolgens deelde hij mede dat een request was binnengekomen van de winkeliers van de Sta tionsstraat om grote aandacht aan het parkeerprobleem in ge noemde straat te besteden. Ver volgens, dat een spaarregeling voor ambtenaren in voorbereiding is. Voorts dat er nog geen com missie is benoemd voor annexa tie-aangelegenheden. Men zal dit probleem in het najaar nog eens opnieuw bezien. In antwoord op een vraag van de heer Dinkelberg werd ver meld dat er in Bergen aan Zee, aan de Boulevard, nog behoefte bestaat aan 5 zitbanken, die te zamen 1600.kosten. Hiervoor is echter nog geen crediet be schikbaar. Het plaatsen van knipperbollen ten behoeve van de verkeersvei ligheid bij Pesie-bad zal toch niet afdoende blijken te zijn. Er is overigens nog geen afdoende op lossing gevonden. Men houdt evenwel nauw contact met de rijkspolitie, in het bijzonder de verkeerspolitie. De Dreef zal in de eerste helft van juli gereed ko men. De aanplant in de Berken laan wordt steeds weer door de jeugd grondig vernield, evenals de prikkeldraadafscheiding, die nu reeds drie maal is vernieuwd. Zonder medewerking van de ouders bereikt men hier totaal niets. Hoofdleidster kleuterschool Jan Hogervorst. In de ontstane vaca ture werd met algemene stemmen gekozen en benoemd mej. S. Koster te Schagen. Door het bedanken van de heer L. A. G. Wesly in de commissie van toezicht art. 46 van de mid delbaar onderwijswet, werd ge kozen mevr. J. A. Hoeneveld— Toxopeus (gevolgd met een ge mompel dat men volgende keer aan de jeugd zal denken bij een benoeming). Openbare verlichting Dreef, Plein en Stationsstraat. De voor zieningen voor de straatverlich ting in de Dreef worden geraamd op 16.250.—. Tegelijk zal men overgaan tot modernisering van de straatverlichting in de Sta tionsstraat, die een bedrag vergt van ongeveer 2.850.De heer van Rees Vellinga stelde voor om de Stationsstraat te voorzien van 2-richtingsverkeer met verlichting op zuilen, die dan in het midden van de weg geplaatst dienen te worden. De heer N. de Graan wilde de romantiek laten verdwij nen en ook rondom het Herten kamp betere verlichting aanbren gen. Maar mevr. Broekman wilde niet alles in het volle licht zetten. B. en W. zullen het nader bezien. Uitbreiding parkeergelegenheid in Bergen aan Zee. Oorspronke lijk had de raad besloten het par keerterrein in de Kerkstraat uit te breiden. De kosten werden be groot op 40.000.waardoor een capaciteit werd verkregen van 80 wagens. Door een nieuw plan, in samenwerking met de rijkspolitie opgesteld, gaat men parkeerstroken aanleggen langs Julianalaan en Rhebockweg. De kosten hiervan bedragen 20.000, met een capaciteit van 177 wa gens. De heer Dinkelberg sprak zijn waardering uit over het nieuwe plan, dat 20.000.min der kost en waardoor 97 wagens meer geparkeerd kunnen worden. Hij verzocht tevens het oude voorstel in te trekken. Hij uitte voorts zijn voldoening over het feit dat men nu bovendien gratis kan parkeren, in tegenstelling met het oude plan, dat aan staangeld een kwartje vereiste. Er wordt toch al zoveel geld gevraagd. Voorts drong hij er op aan een vaste commissie te benoemen voor verkeer en tourisme. De heer Broersma stemde met de plannen in, maar vond dat de „aanzienlijken" weer eens werden vrijgesteld en dat „Jan met de pet" rijwielstalling moet betalen. Zij kunnen niet de motor of het rijwiel aan de openbare weg plaatsen. De heer van Rees Vel linga merkte op in de fractie reeds eerder te hebben gesugge reerd, dat ook deze mensen vrij hun rijwiel moesten stallen, maar wees, evenals alle andere raads leden (uitgezonderd de heer de Graan), de benaming van een auto-bezitter als „aanzienlijken" van de hand. Bovendien, merkte hij op, worden van de motorrij tuigenbelasting ook de fietspaden gefinancierd. De heer Sluis, die wilde beho ren tot de „Cleine Luyden", vond het offeren van 25 ct. niet erg, daarbij doelende op het feit dat het maken van grote parkeerter reinen met alle auto's bijeen, een behoorlijker aanzicht vormde dan overal in de straten. Hij voelde in dit verband meer voor het oude plan. Voorzitter antwoordde dat hij geprobeerd heeft en dit nog steeds doet, zich in te werken in deze problemen en een meer vaste lijn te volgen. Maar nu dwingen ons de omstandigheden tot het volgen van het nieuwe plan. Het valt niet gemakkelijk meer grote parkeerplaatsen te maken in ver band met grondaankoop, etc. Bo vendien is er geen dekking voor 40.000.—. Voorts merkte hij op door het bezit van een rijwiel en een auto tot 2 categorieën te be horen. Tot het „aanzienlijke" deel had hij zich tot nu toe niet ge voeld. Hij was verheugd dat tot nu toe de termijnen van afbeta ling nog niet op de ruiten van de auto's waren geplakt. Hij zou evenwel het gratis stallen voor rijwielen bezien. Het bezwaar is echter dat hier steeds toezicht voor nodig is, dat betaald dient te worden. Ook het parkeren voor de flat dat door twee be langhebbende raadsleden were betwist, zal op eventuele hinder worden onderzocht. Aankoop perceel Hoopweg 17 In verband met de gevaarlijke toestand waarin zich het perceel doopweg 17 verkeert, stelde B. en W. voor dit perceel van de erven Michels aan te kopen, het af te breken en de vrijkomende grond voor het grootste deel te jestemmen en te verkopen als oouwterrein. De erven Michels vragen een jedrag van 6000.De heer Steinz vroeg of hier geen parti culiere kopers voor zijn te vinden, die met vrije vestiging het huis wederom bewoonbaar doen ma ken. De heer Sluis drong er even eens op aan het voor afbraak te behoeden en het in de oude staat te brengen. Het moet zo blijven als het is, drong hij nog eens aan. De heer Dinkelberg had de vin ger als waarschuwing geheven toen het nog in goede staat was. Onder de ogen van B. en W. is het voor 30 (inmiddels voor 50% red.) in elkaar gezakt. Tracht te houden wat nog te hou den valt drong ook hij aan. De heer Wittebrood deelde mede dat het nog te herstellen is, maar dat het zeer kostbaar zal zijn. Ook de heer van Rees Vel- inga drong aan op behoud, even als de heer Steinz. Wethouder Ellis deelde mede, dat steeds aan de eigenaar was gevraagd het weer bewoonbaar te maken. Hij weigerde dit in verband met de hoge kosten, en wees dit mede af, omdat hij bij onbewoonbaarver klaring het pand kon gebruiken als opslagplaats. Nu de jeugd het vernielde, had de eigenaar er geen interesse meer voor. Op voorstel van de voorzitter zal men een betrouwbare begroting op maken voor de restauratie, het dan nog eens bezien, om het dan eventueel door de gemeente zelf te laten aankopen. Dat het 't pre- dicaat „onbewoonbaar" draagt, is echter een ernstig bezwaar. Op een vraag van de heer Din kelberg hoe het stond met het perceel Mosselenbuurt 14, deelde de heer Ellis mede, dat aan de eigenaresse toestemming is ver leend dit af te breken. Enkele raadsleden betreurden het ont breken van een monumentenlijst. Er was wel een lijst opgesteld door de heer Roggeveen, maar deze was niet officieel ten aan zien van Monumentenzorg. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Bij de rondvraag vroeg de heer Briefjes een oplossing voor de drukke Eeuwigelaan en het even tueel maken van een randweg. De klok voor het Middenterrein te Bergen aan Zee, die een ge schenk van de bewoners van Bergen aan Zee aan de gemeente blijkt te zijn (volgens de heer Dinkelberg) zal worden gerepa reerd. De heer Steinz drong er op aan Bergens Harmonie, dat hij een voortreffelijk gezelschap noemde, een betere plaats voor haar concerten te geven, of hen, door het snoeien van bomen, meer in het gezicht te laten ko men. De volgende vergadering werd vastgesteld op maandag 27 juli. Het Hoorns Kamerkoor onder Jeiding van de bekwame dirigent Willem Talsma zal zaterdag avond in de Ruïnekerk om 8.30 uur een concert verzorgen, waar van de opbrengst bestemd is ten bate van het fonds van de Ruïne- kerk. Het is in eerste instantie niet de opzet van het Kamerkoor ge weest juist voor dit doel te komen zingen. Meer nog is het de be doeling om de belangstellenden te laten genieten van goede koor zang. Het concert, dat slechts 1 uur duurt, bevat hoofdzakelijk werken uit de 16e eeuw, zoals het Sanctus (vijfst. canon) van Jac. Clemens non Papa, Ave Ve- rum van William Byrd (1543- 1923). De Franse psalmmelodieën 55, dat éénstemmig, vierstemmig en vierstemmig motet, evenals Psalm 121. Vervolgens een aan tal Oud-Hollandse geestelijke lie- 'deren en motetten. Het koor is ontstaan uit een Luthers kerkkoor, wat later een zelfstandig geheel is geworden en waarin een Remonstrantse do- miné tot aan een r.k. postbode mee zingt, en dat thans 23 leden telt. In het afgelopen jaar is het koor 12 maal opgetreden, vanaf Groningen tot aan den Haag. Inmiddels had men nog twee uit nodigingen ontvangen om te ko men zingen. Het koor zingt ge heel zonder instrumenten en heeft gedurende haar 6-jarig bestaan nog steeds dezelfde bezetting. Het is een koor met prachtig en gaaf stemmenmateriaal. Het is nog niet eens zo heel lang geleden dat het begrip „Ka merkoor" een onbekende klank had. En zeker in ons land. Te genwoordig bestaan er al veel koren die zich terecht of ten on rechte kamerkoor noemen. In de oude tijden, tot ongeveer de helft van de 18e eeuw werd er veel muziek gemaakt, gezongen en ge speeld, maar steeds in kleine groepen. Men kwam met een aan tal muziekminnaars bijeen om zonder publiek muziek te maken, zonder meer. Maar in onze tijd hebben we gelukkig ook weer de prachtige (en tot voor kort zo slecht bekende) muziek van vóór die tijd ontdekt. Het bleek dat deze muziek niet goed klonk als ze gezongen werd door grote koren. Daarom is het goed dat naast deze koren, ook kleine ko ren zijn ontstaan, die deze intie me en verfijnde muziek kunnen uitvoeren. Dat aan deze leden, elk afzonderlijk, grote eisen wor den gesteld spreekt vanzelf. Men repeteert dan ook één. ja soms wel 3 maal per week. Het pro gramma dat geboden wordt is zeer afwisselend, dat niet alleen voor de kenners, doch ook voor de liefhebbers die zeggen „geen verstand van muziek te hebben genoeg te genieten zal geven. Wij hopen dat men met evenveel genoegen deze muziek zal beluis teren, als de zangers en zange ressen van 't Hoornse Kamerkoor er zelf altijd weer aan beleven. worden keurig verzorgd, gaarne in dit blad geplaatst Bergen en Bergen aan Zee heb ben wederom een topdag kunnen boeken. De enorme drukte aan de stranden illustreerde zich het best door het feit dat de automo bilist tevergeefs een gaatje op de parkeerterreinen in Zandvoort en Egmond vonden en het in Bergen aan Zee probeerden, wat hun na veel moeite gelukte. Want ook hier waren alle beschikbare par keerterreinen tenslotte geheel be„ zet. Na wat passen en meten kreeg iedereen toch nog een plaatsje. Er waren zeer veel kin deren zoek en 34 maal werd bij de politiepost het Roode Kruis de Reddingsbrigade en de ver. „Het Stille Strand", een kind gebracht of gehaald. Door een veldtelefoon die langs het hele strand loopt en onderling met de posten is verbonden kan het hele strand onder het bereik va,n de politiepost gebracht wor den. Hierdoor kan men ook elk gewenst tijdstip met elkaar in contact komen en kan er in ern stige gevallen direct hulp worden geboden. Niet alleen op het strand kan een arts worden op geroepen maar ook kan via de politiepost onmiddellijk een arts of de ambulance-auto van het Roode Kruis in Bergen worden opgeroepen. Mijnhardt's Zenuwtabletten V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 4 juli: Puzzlewandeltocht 9 juli Ronde om Groet, wandel tocht van 10/15km, start om 14 uur bij café Groothoff. 21 juli: Rondgang Fanfarecorps. 24 juli Strandfeest 25 juli; Puzzlewandeltocht V.V.V. Schoorl Iedere maandag Bridgen, ook voor gasten, uitg. v. d. Schoorlse Bridgeclub, in „de Roode Leeuw" te 20 uur. Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. 4 juli Concert door Harmonie Hoogovens, muzikale rondgang en taptoe, terrein Jac. Beeldman te Schoorl, i 19.45 uur. 7 juli: Rondgang Fanfarecorps door het dorp. 14 juli: Puzzlewandeltocht 20 juli: Schatgraverij op het speelduin achter de Roode Leeuw BU UW GEZICHTSVORM D0RPSSTR.2I BERGEN GESLAAGDE eindexamencandidaten van de Middelbare meisjesschool te Bergen. Klas 5 A: Marian Block, Hei- loo; Jitske Blokdijk, Heiloo; An neke Bolkestein, Bergen; Marleen Broekhuysen, Hem; Johnalien Buckman, Bergen; Renée Dam- sté, Bergen; Ineke Ebbinge Wub- ben, Beverwijk; Ria Koster, Hoogkarspel; Titia v. Lijnen No men, Hoorn; Annelies Nolet, Bergen; Aty v. d. Oord, Bergen; Nelleke van Riel, Bergen; Mar- greet Schottee de Vries, Hoorn; Mary Schuurman, Alkmaar; Ger- da Vader, Schoorl; Franqoise Vermeys, Bergen; Marijke Win ter, Krommenie, Monique Woort- man, Heiloo; Gerda Zwaan, Ber gen. Klas 5 B: Diet v. Baasbank, Heiloo; Ellen Faust, Alkmaar; Els Fontein, Bergen; Renée Kleij- burg, Schagen; Jeannet Korver, Schoorl; Greet Lyklema, Bergen; Els Mars, Alkmaar; Carla Olie mans, Alkmaar; Lilet Poortman, Bergen; Ineke de Ronde, Schoorl; Marijke Schaap, Koog a/d Zaan; Ank Teeling, Alkmaar; Elly de Waard, Bergen; Corrie Wen- nink, Alkmaar; Ineke de Witte, Schoorl; Marian Wognum, Scha gen. 35 candidaten geslaagd en 6 afgewezen. In de week van 4 juli tot 9 juli zal een collecte gehouden worden in Bergen en Bergen a/z t.b.v. alle gezindten. Vorig jaar heeft de collecte f 1420,- opgebracht. Wij bevelen deze collecte ter zeerste bij u aan, opdat wij ook nu een mooi be drag kunnen overhandigen. Collectanten(trices) kunnen zich opgeven bij de volgende adressen Mevr. Bootsma-Annema, Colnot- weg 9, Mevr. Dijkstra-de Beer Verlengde Geestweg 30, Mevr. Boorsma-v. d. Molen, Prinsesse- laan 24. ZONDAGSDIENST ARTSEN ••••••••••••••••••••a*** UeekStad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) telefoon 2331, Bergen ><39 a (Ingezonden mededeling) helpen U er overheen □□□□□□□□□□□□□□□aacaaaaaD T9: r^PSALON BERGEN 3 juli Dr. LUGTEN. Telefoon 2700 SCHOORL 3 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1