Él Ook Een horloge Nieuws van overal van Gerritsen Schoolreisje van Reenenschool Bergense Balletschool be ttomet tcljn et jjeesijes Tentoonstelling ,Elkshove' KERKDIENSTEN Berger Luchtpost Wild en Gevogelte Debuut van Jan Budding Boekbespreking BRILLEN VOOR SCHOORL Mr* Opt* Pastoor BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „Hopla, Conny" alle lft. In het kader van het bijzondere programma „De witte wildernis" alle lft. POSTPAPIER FAMILIEBERICHTEN J* D* van der Vliet Na ccn goed afgelegd Examen, een goed, blijvend cadeau De schoolreisjes en uitwisselin gen van de Van Reenenschool zijn weer achter de rug. De le en 2e klas zijn een dag naar Park Groenendaal bij Heemstede geweest. Daar is een mooie speeltuin met zeer veel werktuigen, waar de kinderen volop genoten. Op de terugreis werd nog een bezoek gebracht aan ,,De Egmonden waar ze o.a. de uitkijktoren beklommen en van een prachtig uitzicht konden ge nieten. De 3e klas ging naar Artis, waar de kinderen vol belangstel ling waren voor de vele vreemde dieren en het voederen der zee leeuwen. Ze keken hun ogen uit in het Aquarium en waanden zich weer thuis, toen ze het prachtige Heymans Diorama bewonderden. Een rondvaart door de grach ten, de havens en over het Y was een mooi slot van een heerlijke dag. De 4e klas ging eerst naar Den Haag om een bezoek te brengen aan de Miniatuurstad Maduro- dam. Wat vonden ze het daar mooi bij al die kleine huisjes, rij dende auto's en spoortreinen, de vliegtuigen van Schiphol, enz. Vandaar ging het dwars door Zuidholland en de Haarlemmer meer op Aalsmeer af, waar ze eveneens in sprookjesland waren, n.l. in Minicorso, een verkleind bloemencorso dat regelmatig rondreed in een met planten en bloemen versierde plantenkas. Daarna ging het naar Schip hol. Hier kwamen ze onder de indruk van de geweldige vlieg tuigen, die ze zagen stijgen en dalen. De rondrit met de „Schip- hol-Expres" vormde een van de hoogtepunten van deze afwisse lende en zeer geslaagde reis. De leerlingen van de 5e klas hebben een week uitgewisseld met leerlingen van de Buys-Bal- (otschool te De Bilt (U.). De kinderen werden bij de weder zijdse ouders en zo nodig bij vrienden en kennissen onderge bracht. Vanuit De Bilt werden allerlei uitstapjes gemaakt. Zo ging het naar Utrecht naar het geweldige warenhuis „Galaries ModernesHier bekeken ze on der leiding het gehele gebouw van de kelder tot het dakterras, waar ze door de directie werden getracteerd op een ijsje. Ze wandelden door de stad langs de mooie grachten en sin gels, die ze daarna vanuit de rondvaartboot bewonderden. Ook gingen ze naar het Spoorwegmu seum waar ze met verbazing ke ken naar de ouderwetse locomo tieven, treinen, enz. Een tocht naar Ouwehands Dierenpark en de Grebbeberg bij Rhenen vulde een andere dag. Ook een bezoek aan Doorn met het kasteel waar ex-keizer Wil helm was geïnterneerd was de moeite waard. Natuurlijk stond ook een be zoek aan he,. Natuurbad op het programma, terwijl ze in de ker- senboomgajard smulden van de vers geplukte kersen. Wel vermoeid maar zeer vol daan kwamen de kinderen in Ber gen aan, Dezelfde bus bracht de leerlingen uit De Bilt terug, die hier hadden genoten van zee, strand en duin, een bezoek aan de pottenbakkerij, enz. De vorige week hadden de 6e- klassers dezelfde uitwisseling. Het programma vertoonde enkele kleine wijzigingen. Zo hebben de ze kinderen moedig de 365 treden van de Domtoren beklommen om op 100 meter hoogte te worden beloond voor hun moeite met een onvergetelijk panorama op de stad en de provincie Utrecht tot in de wijde omtrek. Alle leerlingen va,n de Van Reenenschool kunnen weer met genoegen terugzien op hun prach tige schoolreis. De Bergense Balletschool onder leiding van Mary Rol uit Alk maar zal zaterdagavond in het T. en O.-gebouw aan de Kogen- dijk een uitvoering geven. Er zul len sprookjes worden uitgevoerd met muziek van Chopin, Stra.us, Schumann en Tschaikowsky. GESLAAGD Aan de dagnijverheid „Oranje Nassau" te Harlingen, slaagde voor het eindexamen „Kustvaart" onze plaatsgenoot G. W. Camp huynder. tn OVER HET ALGEMEEN wordt er door ons meer aandacht aan uitgaanskleren besteed tegen het najaar, dan in het voorjaar. Het winterseizoen wordt veelal beschouwd als de echte uitgaanstijd en het zomerseizoen als de tijd waarin we genieten van het mooie weer en de vacantie. Wij mogen echter niet vergeten, dat er in de zomer ook feestjes zijn, dat het ook kan voorkomen, dat we ons eens feestelijk moeten kleden voor een partijtje en dergelijke. Het is niet leuk om dan die cocktail-dress van de vorige mode te voorschijn te moe ten halen, die we in het winterseizoen mis schien al enige malen bij dergelijke gelegen heden hebben gedragen Neen, we komen na tuurlijk met iets nieuws voor de dag! Wat denkt u van zo'n leuk modieus uitgaansjaponnetje als onze illustratie toont? Het model is vervaar digd van lurex, een stof met metaalachtig effect iets dat tegen woordig bizonder in de mode is. Let u eens goed op de leuke kraag, die de indruk wekt of een kleine cape is omgeslagen. In werkelijkheid is dat niet zo. Een strak lijfje en een wijde rok maken ons werkstuk voorts tot een correct en charmant geheel, dat zeer aantrekkelijk is en de draagster per soonlijkheid geeft. Wie zou niet in zo'n vorstelijke robe op een zomerfeestje willen verschijnen? In bejaardencentrum Elkshove zal op dinsdag 5, woensdag 6 en donderdag 7 juni een tentoonstel ling worden gehouden van hand werken, knutselwerken en voor werpen in tijdsbesteding vervaar digd. Op de avond voor de opening wordt er als een soort inleiding een tuinconcert op de binnen plaats van Elkshove door Bergens Harmonie gegeven, onder leiding van de dirigent C. Blokker, voorts zal het r. k. vrouwenkoor en het Bergens Mannenkoor o. 1. v. Mevr. C. Morée-Dol eveneens concer teren. Dinsdagavond om 7.30 u. geeft het koor, bestaande uit be jaarden van Elkshove een zang uitvoering onder leiding van mevr. P. Gischler Asch van Wijck. Op donderdag zullen verschil lende voorwerpen op Amerikaan se wijze worden verkocht en zal het rad van avontuur draaien. Voorts zal een film over de tijdsbesteding van de bewoners van Elkshove worden vertoond. De tentoonstelling is geopend van 2.30-5 en van 7-9.30 uur BERGEN SCHOORL ALKMAAR Wedvlucht vanaf Chaterauox Frankrijk over een afstand van 686 km. De duiven werden zater dag om 7 uur gelost en zijn onder weg door slecht weer en grote hitte met een noord-oosten wind (tegen) overvallen. Zaterdag kwam er geen enkele duif binnen. Zondagmorgen de eerste duif van de gebr. Houtenbos om 7 uur, om 8.21 bij H. Timmer en eerst om 17.55 uur de derde van de heer P. Brakenhoff. Van de 38 duiven die donderdag naar Frankrijk waren meegegeven waren er zon dagavond slechts 3 terug Wedvlucht vanaf Roozendaal over een afstand van 126 km; los om 8 uur, wind; nrd-oost. Aankomst eerste duif 10-05-02 uur. H. Timmer, P. Schaapers, Gebr. Houtenbos, N. v. d. Ka mer, P. Brakenhoff, C. J. Pijper, G. Kooij, P. Tiebie, A. Stade- gaard, G. de Waard, Hajonides v. d. Meulen, A. Heukels, A. de Klerk. Rietveld's Wildhandel Op 2 juli a.s., zaterdagmiddag om 4 uur opent de heer Nico Rol- le (winnaar Prix de Rome 1959) de expositie van het werk van zijn collega Jan Budding. Budding werd geboren in 1922 en ontving zijn opleiding o.m. aan de Rijksakademie voor beelden de kunsten te Amsterdam. Ver blijf in concentratiekampen tij dens de oorlogsjaren en jarenlan ge ziekte daarna zijn oorzaak dat Budding, die thans in Groet woont, eerst nu met een eigen tentoonstelling debuteert. Dat zijn werk een warme be langstelling moge trekken. De ex positie sluit op 15 juli. (Men zie voorts de advertentie in dit blad). GESLAAGD Onze plaatsgenoot J. P. Ver- kuijl slaagde voor het eindexamen der 5e klas (kopklasse) der Gem. Middelbare Handelsschool te Alkmaar. Burgerlijke Stand BERGEN „Europa bij nacht" i8iaa. Behoefte aan spore-elementen Zoals de naam reeds aangeeft, hebben de planten uiterst kleine hoeveelheden van de diverse spore-elementen, zoals koper, mangaan, borium, molybdeen enz. nodig. Wanneer deze kleine hoeveelheden echter niet aanwe zig zijn, zullen prompt gebreks verschijnselen bij de planten en later bijgevolg van sommige ele menten, althans ook bij de dieren optreden. Wanneer de planten (granen en grassen) gemiddeld één kg zuivere kali (een hoofdelement) opnemen, zullen ze aan koper slechts het drieduizendste gedeel te is 330 milligran en van mo lybdeen het zesduizendste ge deelte is 160 milligram opne men. Toch zijn ze nodig en hier uit blijkt weer de macht van het kleine, ook in de wereld van plant en dier. Vissen met kaas gaat beter dan schieten met spek Toen dezer dagen sportvissers uit een aantal Engelse graaf schappen in Huil een gewestelijk congres hielden, liepen de gemoe deren warm bij een discussie over de vraag welke kaassoort het beste aas is om te vissen. In En geland zweren namelijk duizen den hengelaars bij „kaas-aas". Er was verschil van mening over de smaak. Sommige vissen zouden een duidelijke voorliefde hebben voor een pikante oude kaas. Hier mede zou men voorzichtig grote hoogbejaarde karpers uit hun hoekjes kunnen lokken. Andere vissers hingen daarentegen ver halen op over de successen, die zij behaald hadden met mild sma kende kaas. Het debat bleef on beslist; terwille van de lieve vre de hebben de hengelaars maar geconcludeerd, dat het rivierwa ter in Noord-Engeland blijkbaar anders is dan in het Zuiden van het land en dat daaruit het ver schil in voorliefde voor een be paalde kaassoort bij de vissen moet worden verklaard, aldus het „Officieel Orgaan". Kruiden en onkruiden Waar ligt de grens tussen krui den en onkruiden in grasland? Deze vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, voorzover de kruiden niet giftig zijn voor het vee. Uit recente onderzoekingen op het Bedrijf slaboratorium voor Grond, en Gewasonderzoek is namelijk gebleken, dat sommige kruiden aanzienlijk hogere gehal ten aan noodzakelijke mineralen (zouten) voor het vee bezitten dan de grassen. In dit verband willen we de paardebloem en de smalle weegbree noemen. Ook de klavers zijn zeer gewenst van wege hun hoge kalkgehalte. Wel iswaar leveren de kruiden een minder hoge opbrengst dan de goede grassen, doch een flink percentage kruiden en klavers in de wei komt de algehele minerale samenstelling van het weidebe- stand ten goede, wat de gezond heidstoestand van het vee zeker zal bevorderen. Met een al te ruim gebruik van stikstofmest stoffen zonder bijvoeren van mi neralen of het doodspuiten van de kruiden, moet men daarom voorzichtig zijn. Paardemelk als babymelk In Duitsland wordt paardemelk wel gebruikt voor babymelk in gevallen dat moeders de baby niet voldoende kunnen voeden. Wat, de samenstelling betreft, wordt paardemelk daar heel ge schikt voor geacht. En de resul taten zouden uitstekend zijn, al dus ,,De Boerderij". Snel onderzoek op mineralen Waarschijnlijk tengevolge van de zeer snelle groei van het gras hoort men hier en daar weer klachten over kopziekteverschijn- selen bij het vee. Vooral als deze verschijnselen aangetroffen wor den bij een belangrijk percenta ge van de veestapel kan in over leg met de dierenarts of assistent van de Voorlichtingsdienst snel onderzoek op mineralen gewenst zijn. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek kan dit onderzoek wat meestal het vre-, kali- en magnesiagehalte betreft in twee a drie (werk)dagen ver richten. Ook kan bloedonderzoek ter bepaling van het magnesiage halte worden verricht. De monsternemer in uw gebied zal u gaarne de gewenste inlich tingen verschaffen. C. Oldenburg - Schoorl :xxxxxxxxxx: B. DIJKSTRA voortgezet door Kerkstraat 6 - Bergen 3 juli NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v.m. 10.15 uur Ds Bekius, REHOBOTH KAPEL v.m. 10 u. J. de Vos Katwijk LEGER DES HEILS (Dorpshuis) v.m. 11.30 uur Zondagschool Maandagavond 8 uur openb. samenk. GEREF. KERK v.m. 8.30 uur Ds. H. M. Kuitert van Amsterdam v.m. 10.30 idem n.m. 4.30 u. Ds. R. v. d. Berg Openbare geloofsbelijdenis n.m. 7.30 u. idem R.K. KERK te Bergen H.H. Missen, zondags, juli en augustus 6.45 u. 8 u. 11 u. 12 u. Hoogmis 9.30 u. In juli en aug. ook H. Mis in de week: 7 u. 7.45 u. 8 30 u. LOF zondag 7 uur Week 7.30 uur NED. HERV. GEMEENTE te Schoort v.m. 10 uur Ds. C. M. de Jong v.m. 10 u. te Groet Ds. A. J. Hendrik? uit Kooten Friesland REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 u. mejuffr. Ds. T. Mayer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiin Voor alle soorten Here weg 71 - Telefoon 279 - Schoorl llllltllHlllllilllillIlllllIIIIIIIIIIUIIIIIIMIIIII van 13 tot 20 juni 1960. Geborens Cornelia Margaretha, d. v. W. Tamis en C. E. van Ettten; Marijke, d. v. E. Waldus en I. de Jong; Arjen Peter, z. v. G. Samplonius en M. J. Voster. Ondertrouwd: Geen. Gehuwds Nicolaas Adrianus Roozen daal en Johanna Margaretha Roozendaal, Rotterdam. Overleden: Cornells Gootjes, oud 79 jaar; Stijntje Elisabeth van Kuiken, oud 55 jaar; Albertine Hayje, echtgenote van N. van Wieringen, oud 41 jaar. POCKETBOOKS. In de Prisma-serie, Het Spectrum te Utrecht, verschenen a 1.25: 1Edmund Crispin: Het verdwenen document. Dit document is een manuscript van Shakespeare, dat de hebzucht oproept van enkele leraren aan een Engelse kost school en daardoor wederzijdse haat, die aanleiding geeft tot diefstal en moord. Crispin, schrijver van speurdersromans en filmscenario's, heeft dit gegeven uit gewerkt tot een gecompliceerd, maar boeiend verhaal. 2. Alexander Spoerl: De man die geen moordenaar was. Tijd van crisis en werkloosheid. Een Duitse ingenieur, straatarm, vindt het lijk van een zakenman met een dikke portefeuille. Hij neemt die in voorlopige bewaring, gebruikt een klein deel van het geld en raakt daardoor betrokken in allerlei verwikkelingen, erotische en maatschappelijke. Het happy end maakt alles goed. Onder de criminele romans een origineel nummer. 3. Charlotte Armstrong: De albatros en andere detectiveverhalen. 4. Josephine Tey: De vermiste twee lingbroer. Detective-verhalen, die voldoende spanning geven om de lezers te boeien. 5. 6. 7. P. G. Wodehouse: „Bravo, Jeeves!" „Volle maan". „Borreluurtje" Drie koldervertellingen van een schrij ver, wiens kwaliteiten in deze rubriek al vroeger zijn geschilderd. Blijkbaar voorziet hij in een behoefte. 8. 9. Werner Braunbek: Fysica voor iedereen. 10. Edward Teller en Albert L. Lat ten Onze toekomst en de kernenergie. Boeken, die elkaar aanvullen: Braun bek geeft een breed, eenvoudig gehou den overzicht van de moderne fysica, dat eindigt met beschouwingen over de golf- mechanica en de kernsplitsing; Teller en Latter doen dat ook, maar bij hen is van grote betekenis een onderzoek naar de gevaren en de geneugten, die de mo derne wetenschap meebrengt. Bijzonder interessante geschriften! met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier 11Erich Franzen: De psychologi sche test, achtergrond en methodiek. Een benoeming zonder voorafgaande test wordt een zeldzaamheid. Dit instruc tieve geschrift geeft een kritische be schouwing over de verschillende metho den, die worden toegepast. Uitvoerig be sproken worden de tests van Wartegg, Lüscher, Rorschach, Murray en Szondi; ook de grafologie wordt aandachtig be studeerd. 12. T. R, Glover: De antieke wereld, „Het Spectrum" heeft veel belangstel ling voor de klassieke oudheid. Aan een reeks studies over Grieken en Romeinen voegt de uitgeverij dit boek toe, dat op een ongewone wijze een beeld geeft van de beschavingsgeschiedenis der landen van de Middellandse Zee. Het zijn voor al de grote denkers en dichters, die in het middelpunt komen te staan. 13. Hans Verwer: Prisma Balletboek. De schrijfster, in onze duinstreek geen onbekende, geeft een zo beknopt moge lijk overzicht van de ballethistorie en ontwikkeling. Zij bezit een formidabele kennis van dit verschijnsel en weet er boeiend over te vertellen. 14 Henriëtte van der Kop: Moord bij het Leidseplein. 15. Ngaio Marsh: Moord aan boord. 16. Ursula Curtise: De vlek in het marmer. Echte „thrillers", waarover niets dan goeds is te vertellen en die wel spoedig door de liefhebbers van dit genre ont dekt zullen worden. 17. W. Somerset Maugham: Mrs. Craddock. Een der beste vertellingen van een bekend artiest; niet diepzinnig, maar boeiend. 18. Denis Barnhaus: Tien tegen één. De schrijver heeft als vliegofficier deelgenomen aan de strijd om Malta. Zijn schilderkunst en zijn ethische in zichten maken het hem mogelijk, niet ten gronde te gaan in de hel, waarin hij leeft. Vrijdagavond, zondagavond, dinsdagavond te 8.30 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een feest van vrolijkheid en kleuren Conny Froboess en Rudolf Vogel in (Hula Hopp Conny) met Harald Juhnke, Susi Nicoletti, Ingrid Pan en Alexander Gildo Een feest voor jong en oud Zaterdagavond, maandagavond, woensdagavond te 8.30 uur Anderhalf uur top-amusement Alessandro Blasetti presenteert (Nuits d' Europe) Een tour door de grootste cabarets, nachtclubs, circus, ballet en variété s van Europa met o.a Carmen Sevilla, La Nouvelle Eve, Coccinelle, Henry Salvador, The Platters, Domenico Modugno, Archie Savage Negro Ballet, The Grays, Prinses Badia, The clowns Rastelli etc. etc. Alle grote internationale nachtclubattracties voor de prijs van een bioscoopkaartje Donderdag 7 juli te 7 uur en 9.30 uur WALT DISNEY'S LAATSTE WONDERFILM in het voorprogramma Walt Disney's fantastische tekenfilm DE GESCHIEDENIS VAN DE FABEL Illllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiii Op 8 juli 1960 hopen onze ge liefde ouders, behuwd- en groot ouders G. Schimmel en M. Schimmel-Schepel hun 40-jarige echtvereniging te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen Egmond aan Zee, Voorstraat 24 Receptie 8 juli 1960 des n.m. van 4-6 uur in cafè-restaurant „De Klok", Pompplein 1, Egmond aan Zee. Met ingang van 1 juli wordt de practijk van Tandarts Tandarts BREELAAN 18 - BERGEN Nh Spreekuur: 8.309 en 12 uur, behalve zaterdags, en volgens afspraak. Telefoon 2755

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2