EERSTE SCHOORLSE l'IITIIIIUIIEI, GERARD WORM'S Banketbakkerij Ter Burg I 770.- café den lias „het was van ons" STOFFEN PLEIN 17 - BERGEN KLAVERJASSEN DOBBEN FLAGSTONES J. M. WITTEBROOD Kempinski Louter Jok. Louter vakantie van 9 tot 18 juli Klaus Flenter" heeft alles voor uop rookgebied AUTOMAAT Onl wikkel vffi tU- kk i C. Oldenburg Laanweg 35 Kerkconcert Sara v. d. Sande Liesbeth Meijer Schoorlse Bouwvakpatroons Modemagazijnen Alkmaar Opent zaterdag 9 juli haar Boutique Slagerij Hoogvorst <^~&cieënliui£en PAKOMATIC-PRINTS donderdag 14 juli Bergens Klein Vrouwenkoor woensdagavond geopend tot 10 uur Allerhande Boterkoeken met amandelen Fa. H. J. Volten en Zn UW ADVERTENTIES I 't WINKELTJE I COUPONS Weekend aanbieding: f 1.25 500 9r Riblappen 500 gr Saucijzen 100 gr magere Ham 100 gr Boterhamworst 100 gr Ham 250 gr metworst 250 gr leverworst Stationsstraat 13 BERGEN Maak gebruik van onze ccn service ook voor u an al Het enigste adres in Schoorl voor de prachtige Schoorl Wij kunnen bij aankoop van 12 flessen wijn sortering naar uw keuze, u een prachtige linnen wijndoek gratis aanbieden. Franse landwijn, Rouge en Blanc Merle Blanc, een mooie belegen wijn Beaujolais, geurig fruitig en elegant Piesporter Goldtröpfchen, vol rijp Toccata, wit en rood een heerlijke vermouth Montilla, uitstekende sherry Estrella, wit vol zoet Corono, rode zoete Spaanse f 2,25 f 2,50 f 4,25 f 4,75 f 4,85 f 4,25 f 3,00 f 3,35 Hereweg 149 - Schoorl - Telef. 339 in de Herv. kerk te Schoorl op 's avonds 8 uur Toegangsbewijzen a f 1,- te Schoorl verkrijgbaar bij: o.l.v. Klaas Venneker met medewerking van sopraan Orgelbegeleiding Mevr. Bergh, v. Brederodeweg en Mevr. Coenen, Burg. Peeckl. 25 en 's avonds aan de kerk. Het Bestuur Elke vrijdagavond 8 uur OM MOOIE PRIJZEN Tot en met 1 september a s. is onze dameskapsalon op DAMESKAPSALON Dorpsstr. 21 - Bergen - Tel. 2266 vanaf 40 cent per 100 gram 2 stuks voor 25 cent Hereweg 38 - Telefoon 322 roodbruine tuintegels Telefoon 597 en 476 Schagen worden keurig verzorgd, gaarne in dit blad geplaatst hiervoor leveren wij een zojuist uitgekomen T.V.-toestel compleet met antenne. Desgewenst betaalbaar in 12 of 18 termijnen Breelaan 29 - Bergen - Tel. 2204 Laanweg 55 - Schoorl Aanvang 's avonds 8 uur tot 1 uur brengt u dit seizoen Zaterdags en zondags gezelligheid en sfeer met het trio IV bekend van de AVRO-Radio door HANOL SPOOR „Zij zullen van geen dank willen weten. Burenhulp is hier een ongeschreven wet". Ze waren bij het tuinhekje aangekomen. „Tot vanavond dan, Frank". Licht als een veertje liep Joke op het huis af. Dilo, nu van de riem verlost, holde haar vooruit. „Fijn kind", mompelde Frank. „Zo fris en eenvoudig". Hij draaide zich om, en bedacht dat hij nu nog steeds niet de zee had gezien. Dan nog maar eens die richting uit. Paul moest zich nog maar een ogenblikje redden, want als hij eenmaal in de tuinderij terug zou zijn, kwam er van wandelen niet veel meer. Opgewekt liep hij het duinpaadje weer af, HOOFDSTUK IV Tegenstellingen Joke stapte voor de deur uit haar klompen en trad de keuken binnen. Het was een ruime, gezellig ingerichte woonkeuken. Het was er licht en fris. Een groot raam gaf uitzicht op de tuin en de bovenhelft van de in tweeën gescheiden deur stond bijna altijd open. De tafel was reeds voor het ontbijt gedekt. „Laat terug, hè moeder", zei joke. Bijna juichend liet ze er op volgen: „ik heb Frank gezien; we hebben wat staan pra ten. Vanavond komt hij hierheen met zijn vriend Haar moeder liep bedrijvig heen en weer. Zij was iemand die onmiddellijk ieders sympathie opwekte door haar keurig uiterlijk en haar milde glimlach. Hoewel ze niet van het dorp afkomstig was zij was in een stad grootgebracht had zij zich volkomen aan het landelijke leven en de streek aange past. Joke had een grote verering voor haar moeder, en legde zich bijna altijd bij haar beslissingen neer. „Dat is gezellig voor Frank, dat hij een vriend heeft mee gebracht. Dus dan wordt het daar weer een mannenhuishou ding, net als vroeger bij oom Aai. Ik ben nieuwsgierig hoe lang de jongemannen dat zullen volhouden Ze deed alsof ze de plotselinge verwarring van Joke niet merkte. Het deed haar genoegen te zien dat bij de eerste ont moeting de oude vriendschap hersteld was. Ze wist, dat Joke ondanks haar jeugdige leeftijd, de mensen goed wist te beoor delen, en was blij dat dit niet in Frank s nadeel was uitgeval len. Ze had vele jaren zo n beetje over Frank gemoederd, en het zou haar gespeten hebben als de oorlogsjaren voor Frank verderfelijk waren geweest. Wie zou bijvoorbeeld van Mia verwacht hebben dat men haar zo volkomen gedemoraliseerd zou terugzien. Ach ja, het kind was vroeger al door en door ijdel en zo jong nuffig. Werd ze daarin ook niet gesterkt door haar moe der, die zelfs in de vakanties tijdens het spelen in de duinen de mooiste kleren nog niet goed genoeg voor haar kind vond. Het kleine ding kon toch al zo'n hautain snuitje trekken. Nu was ze hier, als het ware gevlucht voor zichzelf. „Joke, ga jij even een kopje thee bij Mia brengen. Ze zal wel weer lang blijven liggen; ze begrijpt nog steeds niet dat de natuur 's morgens vroeg op haar mooist is Zuchtend ging ze verder; „we moeten nog maar een poosje geduld met haar hebben, al was het alleen maar terwille van haar moeder. Wat een verdriet moet die vrouw al gehad heb ben. Mij dunkt, aan haar schrijven te merken, moet er heel wat gepasseerd zijn". Joke maakte de thee klaar, en legde er een beschuitje bij. Terwijl ze naar boven ging riep haar moeder haar na; „ver kleed je meteen, kind. Of moet je vader nog in de tuin helpen? „Nee moeder, ik had mijn overall aangetrokken omdai ik ging zwemmen. De ontmoeting met Frank heeft me opgehouden, anders was ik al gekleed geweest". Neuriënd ging Joke verder, en trad een gezellig, licht kamer tje binnen. „Wordt eens wakker", riep ze aan Mia, waarvan niets anders te zien was dan een verward hoopje zwart haar. Joke zette de thee op het nachtkastje, en trok plagend aan een zwarte krul. „De zon staat al uren haar goud uit te delen, en jij hebt er nog niets van genoten". Er kwam beweging in het bed. Met een zucht werden de dekens wat opzij geschoven en het mooie, maar slaperige ge zichtje van Mia werd zichtbaar. Slaapdronken kwam ze over eind. Ze plaatste een kussen in de rug, en bleef verder rustig zitten afwachten. Blijkbaar was ze altijd gewend om bediend te worden. Er was geen groter tegenstelling tussen twee meisjes denk baar, en dat lag niet alleen in het grote kleurverschil van haar. Joke, evenwichtig en beheerst, met een oprechte, zuivere oog opslag. Mia, een en al ongedurigheid, met een onbeheerst tem perament. Mia geeuwde ongegeneerd. „Ik heb geen trek hoor Joke, je komt veel te vroeg. Ik ontbijt in de stad nooit vroeger dan een uur of tien". Ze keek mistroostig rond. „Ach heden, straks dat gewurm weer in dat kleine waskommetje. Iedere morgen heb ik de grootste moeite om de vette nachtcrème van m'n gezicht te krijgen. Hoe wennen jullie dat toch zonder waterleiding?" Joke keek glimlachend naar het ontevreden gezicht van hun gast. Mia was vooral in de morgen niet op haar best. „Stromend water genoeg, hoor. Eerst de pomp met het heer lijk frisse duinwater, en heb je daar niet genoeg aan, dan kun je altijd nog naar zee. Je kwam hier om je vermoeide gezicht wat op te fleuren, en dan moet je zoveel mogelijk de vrije na tuur in". „Als ik het maar lang genoeg volhoud. Je weet hoe wispel turig ik ben. Ik kan je niet zeggen hoe ik op een gegeven mo ment naar de rust en de vrede van hier verlangde. Nu ben ik hier, en ik verveel me dood. Ga ik weer naar de stad, dan zit ik zo weer in het avontuur, en... wil ik er weer uit". „Apropos, is er van thuis al antwoord op de brief van je moeder?" „Ja, gisteravond; je was niet thuis. Je hebt gezegd dat je er de voorkeur aan geeft je eigen gang te gaan, dus hebben we niet op je gewacht". Mia's ongeduldige natuur kreeg al weer de overhand. „Ja, vooruit maar kind, maak niet zo'n soesa Joke ging kalm verder: „je moeder schreef precies zo als je ons al verteld hebt. We vinden het jammer dat je haar zoveel zorgen geeft. Toch is je moeder blij dat je hier bent, al heeft ze weinig hoop op een blijvende verbetering. Je moeder schijnt veel met je te hebben doorstaan, dat ze zo weinig vertrou wen in je heeft". „Net zoveel vertrouwen als ik in mezelf, namelijk niets' zei Mia luchtig. „Ik hoop hier m'n slanke lijn wat terug te krijgen en m'n teint wat op te frissen, dan kan ik wel weer een poosje de ups en downs van het leven verdragen. Geef me alleen maar thee, ik ontbijt niet. Men moet wat voor z'n brood winning over hebben „Doe niet zo grof, Mia". Joke's stem klonk scherp. „Ach kind", deed Mia minachtend, „wat weet jij van het leven, hier zo veilig tussen je duintjes. Hier kun je licht braaf blijven". „Of je in de stad woont of op het platteland, als je geen be sef hebt van hogere waarden, zak je onherroepelijk af". Zonder op Mia's woorden te letten, ging Joke door: „mis schien dat het in de stad wat vlugger mis kan gaan, omdat er niet zo op je gelet wordt en het langer duurt voor men de helpende hand naar je uitsteekt". „Als het zover is, maak ik er zelf een eind aan", zei Mia onverschillig. „Ach toe, Mia", zei Joke zacht, „doe niet zo banaal, je meent daar toch niets van. Je kunt ook best nog anders. Met jouw ontwikkeling heb je zo een prachtige betrekking als secreta resse of iets dergelijks „Jokelief, ik kan niet tegen alledaagse sleur, het leven moet bruisend langs me heengaan, het moet opwindend zijn. Boven dien ben ik een geboren flirt. Ik wil het vuur zien gloeien, en ja, dan schroei ik me wel eens een beetje". Joke gaf het voorlopig op. „Ik ga me verkledenzei ze opeens resoluut, „ik verpraat m'n hele morgen." Terwijl ze in het kamertje ernaast bezig was, vertelde ze aan Mia van haar ontmoeting met Frank. „Nu", kleineerde Mia, „hij valt me vreselijk tegen. Ik ben gisteravond al op bezoek geweest. Ik meende dat hij, nu hij zoveel van de wereld gezien heeft, wel enigszins gecultiveerd zou zijn". Joke antwoordde niet. Zij overdacht wat Mia nu eigenlijk onder gecultiveerd verstond. Vermoedelijk alleen zekere galan terie tegenover dames. Heimelijk was ze blij dat Frank niet aan Mia's verwachtingen had voldaan. Toch prikte er een klein angeltje van jaloezie, dat Mia met haar vrije optreden al weer beslag op Frank en zijn vriend had weten te leggen. Ander zijds begreep ze wel dat Mia niet in Frank's achting zou stij gen, door zich op te dringen. Mia ratelde door. „Ik hoop dat er aan zijn vriend meer reuk of smaak is. Frank kon mij vroeger al niet uitstaan; hij vond me een verwaand nest. Zijn vriend zal zich hier ook wel gauw vervelen, tenzij", liet ze er ingebeeld op volgen, „ik hem een beetje zal vermaken „Toe nou, Mia, ga je toch niet dadelijk zo aanstellen. Die vriend zal heus niet gekomen zijn voor 'n flirtspelletje met jou. Tijdens het ontbijt vertelde Joke het avontuur met de honden. Ondertussen keek ze nu en dan verscholen naar haar vader, die met gefronste wenkbrauwen naar haar verhaal zat te luis teren. Je kon zien dat die lieverd zich zorgen maakt, dacht Joke vertederd. Haar vader was een kalme, ernstige man, die men slechts zelden zag lachen. Een harde werker, die niets anders verlangde dan op eigen grond rustig zijn gang te gaan. „Jammer dat dit gebeurd is", zei hij, „het geeft de jonkheer weer nieuwe feiten in handen zodat hij de schroef weer wat vaster kan aandraaien". Zijn vrouw keek hem bezorgd aan. „Ben je bang dat hij nu het gebruik van de wandelpaadjes naar zee zal gaan ver bieden?" „Als men 'n hond wil slaan, is er altijd wel een stok te vin den zegt het spreekwoord. Als Sternhout het in zijn hoofd heeft gehaald om het lopen op de paadjes te verbieden, houdt nie mand of iets hem daarvan af". Het was enige tijd stil in de keuken. Joke bekroop de vrees dat haar vader haar zou verbieden om de hond voortaan mee te nemen. Alsof hij haar gedachten raadde, zei hij: „de gelegenheid om Dilo eens lekker te laten uitdraven op het strand is te mooi, dat heeft zo'n grote hond nodig". Dankbaar keek Joke haar vader aan en zag dat de rimpels rond zijn ogen zich de laatste weken weer verdiept hadden. „Hoe is het afgelopen met de tuingrond, waarnaar U van morgen bent wezen informeren?" „Als we dat kunnen bemachtigen, zijn we uit de kou", ver zekerde vader met hoop in zijn stem. „Je zei toch dat er niemand aan het werk was?" vroeg moe der met iets als 'n waarschuwing in haar stem. „Nu ja, wat zou dat?" „Vind je het dan niet vreemd, nu in de tijd dat iedereen met 'n tuinderij zijn handen vol heeft?" „Wat wil je daarmee zeggen?" „Dat de ei genaar ook weer voor de verleiding zal bezwij ken en de grond weer voor bouwgrond zal weggaan". „In dat geval maak ik meer kans, omdat de eigenaar zelf ook tuinder in hart en nieren, daar liever op zijn oude dag groenten zal zien groeien dan 'n koude steenmassa verrijzen. Ik ga er vanmiddag weer even heen". HOOFDSTUK V. 'n Vreemde eend in de bijt. Joke deed al weer opgewekt haar werk, toen Mia op haar lome manier, nog gekleed in peignoir, beneden kwam. Ze nam plaats op 'n stoel, trok haar knieën op en zo met de armen om haar opgevouwen benen, keek ze met afwezige blikken naar Joke. Deze ging gewoon met haar werk door. Ze wist al wat er komen zou: aanmerkingen op alles en iedereen, welke Joke zonder meer aanhoorde. Deze moesten Mia over haar slechte ochtendhumeur heenhelpen. Daarna werd ze wat levendiger en deed berouwvol. Joke, die ook dat geduldig aanhoorde, gaf waar het nodig was commentaar. Als het eenmaal zover was voelde Mia zich weer opgewassen tegen, wat ze noemde, alle bekrompen standpunten. Wordt vervolgd NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 Bergen voor mooie. o.a. ook „Liberty" extra aanbieding 10 tot 50% korting a contant Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 f 2.40 f 1.90 f 0.62 f 0.92 De gehele week ter kennismaking Calypso's per stuk 45 cent bij afname van 4 stuks, 3 betalen a.s. Dinsdag 500 gr Schouderkarbonade f 1. 250 gr Leverworst f 0.50 a.s. Woensdag natuurlijk Gehakt, per 500 gr nog steeds f 1,58 met zakje kruiden en zout 250 gr Gek. worst f 0,75 Donderdag Saucijzen schijven per stuk f 0,40 3 schijven f 1.05 200 gr Boterhamworst f 0,50 Huzarensla, per 100 gr. f 0,40 U kunt uw vlees desgewenst thuis bezorgd krijgen, maar bestelt U dan s.v.p. vroegtijdig

De Duinstreek | 1960 | | pagina 6