99 99 Bijkantoor Nutsspaarbank Moeder Winkelcentrum jfoulfc met en zond Jeugd-Drumband Agenda TBABYDERM SS?3!p U. V, V. Bergen geopend in Bergen jsj Handwerk-tentoonstelling w w |flr*WWFir VRIJDAG 15 JULI 1960 37e JAARGANG No. 28 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond^aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zaterdagmiddag 'heeft burge meester L. J. de Ruiter met het doorknippen van een lint boven de loketten, op officiële wijze het nieuwe bijkantoor van de Nuts spaarbank in het nieuwe pand aan de Ruïnelaan geopend. Bij de opening was aanwezig de directeur, de heer C. Schoorl. Van hun belangstelling gaven blijk de wethouders C. W. Ellis en Dr. J. Hemelrijk, gem. secr. W. de Vries, dir. Gemeentewer ken, Ds. A. B. Bekius, alsmede de beide Middenstandsverenigin gen. Voorts Drs. S. Gerkema, di recteur Stichting Spaarpropagan- da, de beleggingsadviseur van de Rotterdamse Bank te Amsterdam, de heer J. Haarman, de directeur van het kantoor Alkmaar, de heer G. W. Enger en de beheer der van het kantoor Bergen van de Rotterdamsche Bank, de heer A. P. Gillissen. Vervolgens hield de heer D. de Wolff Peereboom de volgende inleiding: Het verheugt ons dat dank zij de inspanning van velen het ge lukt is heden op de gestelde da tum zo goed als gereed te komen met de inrichting van dit nieuwe bijkantoor van de Nutsspaarbank te Alkmaar. Met de stichting van dit kantoor komt het Spaarbank bestuur tegemoet aan de wens van een groot deel van haar te Bergen gevestigde spaarders, die gedurende een lange reeks van jaren vele malen de reis van Ber gen naar Alkmaar hebben ge maakt, teneinde hun spaarbank zaken in het gebouw op de Nieuwesloot af te doen. Het sparen is vooral na de Tweede Wereldoorlog in een sterk verhoogde belangstelling komen te staan: tal van finan ciële instellingen, waarvan de meesten op commerciële basis werken, hebben zich naast de Rijkspostspaarbank en de Boe renleenbanken, mede opgewor pen de spaarpenningen van de burgerij te gaan beheren. Het valt te begrijpen dat onder deze omstandigheden de aloude spaarbanken, die evenals de Nutsspaarbank te Alkmaar al langer dan een eeuw hun taak van uitsluitend spaarbank, zonder enig winstoogmerk, succesvol verrichten ernstig tekort zouden schieten, indien zij niet trachten, gelijke tred te houden met de voortschrijding van de eisen, die aan het moderne economische geldverkeer worden gesteld. De doelstelling der zgn. alge mene spaarbanken, ook wel ge noemd Bondsspaarbanken, waar onder ook de Nutsspaarbank ressorteert, is uitsluitend: het be vorderen van de spaarzin; de Spaarbank doet dit op alle moge lijke wijzen en met alle mogelijke middelen voor alle lagen der maatschappij. De algemene spaarbanken zijn in elk opzicht sociale instellingen, werkzaam tot nut van 't alge meen. De bestuurders verrichten van oudsher zonder enig salaris of tantième hun bestuurstaak; een taak die in volkomen onafhanke lijkheid en buiten elke politieke beïnvloeding wordt verricht. In gewijden is het genoegzaam be kend, welk een grote mate van voldoening in het algemeen het verrichten van deze taak aan de bestuurders kan schenken. Het is uitermate verheugend, dat die „algemene spaarbanken", allen met eigen zelfstandigheid en zonder winstoogmerk, een zeer groot vertrouwen in ons land hebben verworven. Hun geza menlijk spaartegoed nam in 1959 toe met 308 miljoen tot 2x/i miljard, verdeeld over ruim 3x/3 miljoen spaarbankboekjes. Op zich zelf zeggen zulke cijfers niet zoveel. Eerst bij vergelijking krijgen zij meer betekenis. In dat verband heeft het zin op te mer ken, dat per 1 juli 1960 bij de Rijkspostspaarbank het totaal spaartegoed eveneens bijna 2x/ï miljard gulden bedroeg, echter verdeeld over 5,13 miljoen spaar rekeningen Hieruit blijkt, dat de betekenis van de algemene spaarbanken een vergelijking met de Rijks postspaarbank, in het bijzonder wat het totaal spaartegoed be treft, zeer wel kan doorstaan. Deze groei van de algemene spaarbanken bracht voor de be sturen dezer instellingen een steeds stijgende verantwoorde lijkheid mee. Niet te verwonde ren is het, dat reeds spoedig na de Eerste Wereldoorlog de spaarbankbesturen een eigen con trole-instituut in het leven gingen roepen. Dat instituut is geworden een afzonderlijk orgaan van de in 1908 opgerichte Nederlandse Spaarbankbond, van welke in stelling H.M. de Koningin sedert 1957 Beschermvrouwe is. De be tekenis van deze Bond moge blij ken uit het feit, dat als uitvloei sel van de Wet toezicht krediet wezen bij Kon. besluit van 30 augustus 1959 het tot de compe tentie van De Neder landsche Bank N.V. behorende toezicht op de Spaarbanken, is overgedragen aan deze Bond, hetgeen mag worden beschouwd als bewijs van groot vertrouwen van Regerings wege in de Bond. Uit de zojuist geschetste plaats, welke algemene spaarbanken in ons land innemen, is het te ver klaren, dat ook bestuur en direc tie van de Nutsspaarbank te Alk maar alle aanleiding hebben ge vonden niet bij de pakken te gaan neerzitten. Wil:2266l ID0RPSSTR.2I BERGEN Zo is in 1954 een geheel nieuw bijkantoor te Castricum gesticht. Aldaar is thans door de burgerij een totaal spaartegoed van bijna 2miljoen gulden toevertrouwd door 3400 spaarders. De aldaar opgedane ervaring deed ons be stuur besluiten ook te Bergen een kantoor te openen. Dit heeft in het bijzonder zin, daar er in deze gemeente reeds een belangrijk contingent van onze spaarders is gevestigd. In dit bijkantoor wor den aan de spaarders dezelfde faciliteiten verleend als aan het hoofdkantoor. De inrichting van het kantoor kunt U thans aanschouwen. Aan de architect de heer Bosch van Ringers bouwbureau te Alk maar, aan de aannemers de Gebr. Kroon te Bergen en hierbij den ken wij in het bijzonder aan de uitvoerder, de heer Wittebrood en aan de betreffende onderaan nemers t.w. de heren Aat Groot voor het schilderwerk en P. Oudes voor de verlichting, be tuigt ons bestuur zijn hartelijke dank voor hetgeen hier gezamen- lijkt tot stand is gebracht. In het bijzonder voor een spaarbankbestuur, waarvan te allen tijde een voorzichtig beheer wordt verwacht, behoort er be paald moed toe te besluiten tot het stichten van een nieuw bij kantoor met alles wat daaraan vast zit. In dat opzicht heeft ons bestuur met het bijkantoor Cas tricum een zeer goede succesvolle ervaring opgedaan. Ons bestuur en de directie ach ten het verantwoord ook in Ber gen een kantoor te vestigen, al waar het aantal bestaande spaar ders het getal 1700 en het spaar tegoed de som van 1 miljoen reeds heeft overschreden. Kennelijk staat onze instelling bij talrijke burgers van Bergen reeds gunstig bekend. Bestuur en directie zijn dan ook vol ver trouwen, dat ook te Bergen de Nutsspaarbank voor tal van bur gers een begrip zal worden, waaraan vertrouwen, efficiency en naar wij ook hopen, sympathie ten grondslag zal liggen. Dezer dagen is bij de herden king van het 25-jarig jubileum van het A.N.P. (het Algemeen Nederlands Persbureau) door de aftredende directeur gezegd: Het A.N.P. is een instelling met een dienende functie, zonder noch tans knecht te zijn. In alle bescheidenheid, maar uit overtuiging, gegrond op eigen jarenlange ervaring, als commis sarissen, meen ik dat dit embleem ook op de Nutsspaarbank van toepassing verklaard kan wor den. Alvorens zo aanstonds.de heer Burgemeester uit te nodigen met het doorknippen van het lint bo ven de loketten symbolisch de spaarbank te openen, wil ik ein digen met de hoop uit te spreken dat ook in deze gemeente, onder de rechtstreekse leiding van de enthousiaste beheerster, mevrouw Huiberts-Bleyendaal, het zegen rijk werk van het sparen, evenals te Alkmaar en Castricum slagen moge. En dit gedachtig aan de doel stelling der spaarbank: Bevordering van het sparen, welk doel uitsluitend het alge meen belang beoogt, want SPA REN IS EEN BRON VAN VOLKSKRACHT. Burgemeester L. J. de Ruiter moest zich eerst even realiseren, het doel en streven van de spaar bank, alvorens hij de openings daad ging verrichten. Hij had hier nog weinig kennis mee ge maakt. Hij waardeerde het werk van de bestuursleden, die al hun werkzaamheden pro-deo verrich ten, en noemde de service-ver lening voor de Bergenaren een gemeentebelang, om de spaarzin te bevorderen. Hierna knipte hij het lint boven de loketten door en verklaarde het kantoor voor geopend. Vervolgens sprak Mr. H. Schiphorst, adjunct van de Ne derlandse spaarbankbond, die met veel genoegen als geboren Alkmaarder de opening bijwoon de. Hij wees er op dat men 150 jaar geleden min of meer in het geheim zijn spaarcenten bij een bank in een afgelegen straat bracht. Thans wordt het sparen vooral aangemoedigd en verle nen de spaarbanken, mede door het sociale belang, alle mogelijke service. In dit verband noemde hij de opening een hoogtepunt. Het is een prachtig en modern ingericht kantoor, dat in tegen stelling met de meeste kantoren en banken een rustige en intieme sfeer heeft, waarin de beheerder, mevr. J. (Huiberts-Bleijendaal haar ruim 1700 spaarders in Ber gen op een prettige wijze zal kunnen ontvangen. gedeeltelijk geopend Verschillende zaken hebben hun winkels op het Plein op min of meer officiële wijze openge steld, andere zaken en instellin gen zullen spoedig volgen. Men was nog volop met de be strating bezig toen de heer J. Admiraal dinsdag zijn sigaren zaak opende. Een prettige entree, waardoor de winkel gelijk een ADRI URSEM etalage is, en de verschillende sigaretten voor een kleurig aan zicht zorgen. Talrijke bloemen sierden de zaak. Dezelfde middag opende de heer L. Henneman zijn nieuwe kapperszaak, in een eenvoudige maar zeer smaakvolle uitvoering. De kleuren zijn zo gekozen dat er een grote ruimtewerking is ontstaan, zonder aan intimiteit te verliezen. C. Jamin opende zijn 494ste filiaal en mocht zich direct in een grote belangstelling van kooplustigen verheugen. De vol gende dag waren eveneens de lunchroomafdeling en de automa tiek gereed gekomen. De heer Kokkes opende een grote groente en fruithal, die met grote kennis van zaken is inge richt en een enorme sortering be vat. Gerard Worm opende een da mesmodezaak in een van de mooiste winkelpanden, met een uitgebreide sortering. De meningen over het winkel centrum zijn onder de Bergenaren verdeeld. Men kan niet ontken nen dat het er nu reeds, en zeker over enkele weken, gezellig win kelt, maar dat het erg doet den ken aan een gedeelte van een modern stadscentrum. Maar toch had deze categorie liever enkele pitoreske winkeltjes gezien meer aangepast aan de echte (verdwij nende) Bergense sfeer en een grotere parkeergelegenheid. An deren vinden het een ideale op lossing, dat het winkelen veel gezelliger maakt. Bovendien is er nu een behoorlijke overdekte wachtgelegenheid voor de bus sen. En waarom niet eens wat anders, men houdt de moderne tijd niet tegen in „ELKSHOVE" In het bejaardentehuis „Elks- hove" vond vorige week de jaar lijkse tentoonstelling plaats van door de bejaarden vervaardigde handwerken, tekeningen en pro- dukten van handenarbeid en knutselwerken. Burgemeester L. J. de Ruiter verrichtte de officiële opening in tegenwoordigheid van talrijke raadsleden, wethouder J. Hemel rijk, het bestuur tijdsbesteding Elkshove, Ds. A. B. Bekius en bestuursleden comité Ouden van Dagen. De heer J. C. Reinders sprak een woord van welkom tot de genodigden en gaf het woord spoedig aan de heer J. Bekius, die zich op oudere leeftijd als prac- tisch leider van de tijdsbesteding en zelf medewerkt nog zeer jeug dig voelde. Hij prees het werk van het comité in zijn geheel, maar in het bijzonder dat van Dr. A. H. van Gelder, die de initia tiefnemer is geweest. De heer J. Bekius wees op een citaat van Dr. Schreuder, die er op wees dat het zitten in een luie stoel voor mensen op leeftijd in feite maar een gewoonte is. Hier in Elkshove maakte men er geen gewoonte van. Integendeel, onder leiding van de heer P. Blokker doet men vaak aan gym nastiek en de animo hiervoor is zo groot, dat er onvoldoende ruimte is. Feitelijk dient hiervoor een aparte zaal te komen. Hij bracht dank aan de directrice voor haar activiteiten en plannen, die dan samen met elkaar worden uitgewerkt. Tenslotte wees hij op de grootste wens: de aanschaf fing van een geluidsinstallatie. Het komt vele malen voor, dat de bejaarden verschillende ge beurtenissen niet of slechts ge deeltelijk kunnen volgen door doofheid. Hij hoopte dat de op brengst van de tentoonstelling voldoende zou zijn voor de aan koop van nieuwe materialen, maar dat er bovendien iets zou overblijven om binnen afzienbare tijd een installatie aan te kopen. Vervolgens toonde de admi nistratie in een modeshow de nieuwste uniformen naar eigen ontwerp van de serveersters. Een blauwe plisé-rok met een snoe zig nijlon schortje, in het dage lijkse werk te vervangen door een B.B.-ruit. mei en zonder zon PIGMA-DERM Hierna nam burgemeester L. J. de Ruiter het woord en sprak zijn waardering uit over het feit niet in de ambtelijke sfeer, maar op gewone wijze met zijn echtge note kennis met Elkshove te kun nen maken. De benaming van bejaarden wilde hij niet te veel gebruiken. Wel liever het woord van „oudere ingezetenen", omdat vitaliteit en interesse bij de mens niet aan een bepaalde periode in het leven is af te meten. Men kan dan ook niet altijd van ouder dom spreken, maar van een langzame overgang in het leven. Wel dienen we het als een ge meenschapsplicht te beschouwen deze initiatieven, zoals hier, te steunen. De aandacht is mis schien wat meer verlegd naar de jeugd, maar de inzet voor de ouderen is niet minder dan in vorige generaties, gelukkig is het tegendeel bewezen. Hij wenste de organisatoren veel succes met de tentoonstelling, die een groot succes is geweest. Indien de weersomstandighe den dit toelaten, zal de Jeugd- Drumband van Bergen's Harmo nie, vergezeld van de Senioren- Drumband en het Muziekcorps, op woensdag 20 juli a.s. in keurige nieuwe uniformen gestoken, voor het eerst een rondgang door het dorp maken. Dit feit verdient toch wel even de bijzondere aandacht van de zeer vele jBerge- naren, die Bergen's Harmo nie een goed hart toedragen. Wij willen hierbij niet in de eerste plaats zinspelen op de zeer bij zondere plaats, die een muziek vereniging als Bergen's Harmo nie in een dorp als Bergen in neemt, welke bepaald wordt door de belangrijke taak, die de vereniging vervult bij gebeurte nissen, die zowel de bevolking zelf als de zomergasten betreffen en als zodanig bezighouden. Wij willen hier in de eerste plaats het belangrijke feit naar voren brengen, dat een aantal jongens de wilskracht hebben weten op te brengen om in vrije tijd een taak op muziekgebied tot een goed einde te brengen en wel zó, dat zij in het openbaar kunnen optreden. In deze tijd, die vooral gekenmerkt wordt door V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 21 juli: Rondgang Fanfarecorps. 24 juli Strandfeest 25 juli; Puzzlewandeltocht V.V.V. Schoorl Iedere maandag Bridgen, ook voor gasten, uitg. v. d. Schoorlse Bridgeclub, in „de Roode Leeuw" te 20 uur. Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. 15 juli Klaverjasavond, ook voor de gasten, uitg. v. v. Duinranders, zaal Slijkerman, 20 uur. 20 juli: Schatgraverij op het speelduin achter de Roode Leeuw een steeds grotere neiging tot passief kunstgenot, al dan niet gepaard gaande met het afbre ken van de zaal en een daarop volgend ingrijpen van de politie, verdient deze prestatie van de jeugdleden van de Drumband bij zondere aandacht. Zoals wel vanzelfspreekt, ver dienen de beide instrukteurs, de heren De Joode en Groen een warm woord van oprechte hulde. Een ieder, die wel eens werk zaam is geweest op het gebied, van het opleiden, zij het in school- of verenigingsverband, zal beseffen, dat deze twee heren onze onverdeelde bewondering en erkentelijkheid verdienen. Door hen werd waarlijk groot werk verricht. De jongens komen de straat op in een nieuwe uitrusting. Nieuwe trommels, stokken, bandelieren en nieuwe uniformen. Het instru mentenmateriaal moest uit eigen kasmiddelen van Bergen's Har monie worden bekostigd. Bent U het niet met ons eens, dat dit een enorme opoffering betekent voor een kleine vereniging als Ber gen's Harmonie? Even teruggrij pend op het belang, dat de ver eniging inneemt in onze dorps gemeenschap, vinden wij, dat Bergen's Harmonie aanspraak maakt op wat extra steun van Uw kant. Nu, meer dan ooit heeft de vereniging behoefte aan Uw steun, financieelen moreel. Een en ander om dit belangrijke gemeenschappelijke bezit van Bergen te behouden. Om het te bewaren voor de ondergang, waaraan reeds zovele, vroeger belangrijke, dilettanten-vereni gingen ten offer zijn gevallen. De door de UW verzorgde zomerzegelactie 1960 is weer voorbij. Gedurende 4 weken was de stand op het postkantoor bezet. Het resultaat is een bedrag van 2.708,12 aan zegels en één van 155,60 aan prentbriefkaarten e.d. Hulde aan alle medewerk sters, inzonderheid mevr. Plaats man, die deze actie voor de eer ste maal leidde. ZONDAGSDIENST ARTSEN tteektkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ^ftPSALOhl UZ llc met de laatste mode Telefoon 2104 - Bergen Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ODD Ingezonden mededeling BERGEN 17 juli Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 17 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1