DE DUINSTREEK Van breken kwam vernieuwen Wegbeeld 220 £J~g.cg EERSTE SCHOORLSE FOTOIIMIIEL Ovt C. Oldenburg La anweg 35 Nieuws van overal Radiotoestellen en Pick-Ups empins ki Louter Joh. Louter Voor ip tu kk PAKOMAfIC.PRINTS 99 99 Tweede Blad Vrijdag 15 juli 1960 door C. BARNASCONI Gedurende enige jaren reeds bewoonde ik een kamer in de binnenstad. Een oud vervallen huis, verbergt boven, drie hoog achter, een kleine kamer met uit zicht op de grachten. Alleen om dat uitzicht al zou je hier willen wonen. Zoals het huis nog is, was ook de kamer, toen ik er kwam, oud, verveloos; maar er was iets van te maken. Vol goede moed werd er toen kwistig met verfkwasten rondge zwaaid. Tot zelfs het behang kreeg een beurt. Mooi zacht geel werd het. Het eindresultaat, vol gens eigen oordeel: fantastisch. Kon niet mooier. Maar dat was wel wat bezijden de waarheid. Het werk was voor een beginne ling in het vak aardig goed ge lukt, maar een vakman, behanger of schilder, zou hier wel anders over oordelen en terecht. In ieder geval gingen er zo twee jaren overheen. Twee ja ren waarin ik volkomen tevre den was met mijn thuis". Toen, door een samenloop van omstan digheden, kwam ik tot de ont dekking, dat echt behang toch heel wat aardiger is dan „water verf". Op een mistroostige herfstdag kwara de hoofdbewoner me me dedelen, dat ik voor een week of drie zou moeten verhuizen, daar mijn home geheel opge knapt moest worden. Het pla fond was in een dergelijke staat gebleken te zijn, dat het niet langer zeker geacht werd, dat het niet naar beneden zou ko men. En zo vertrok ik dus met hut je en mudje naar de zolder. Iede re dag volgde ik met spanning de vorderingen, die beneden mij plaatsvonden. Het bleef natuur lijk niet bij het plafond. Het houtwerk wn de electrische lei dingen motsten er ook aan ge loven. En last but not least verdween het behang. Het met zorg door mij volgeklodderde behang. Hoe triest. Met rukken en scheuren werd mijn arbeid van uren in luttele minuten teniet gedaan. Troosteloos zag het er uit. Totdat de kamer weer helemaal klaar was, heb ik me niet meer laten zien. En de verrassing was daarna des te groter. Een volko men nieuwe kamer wachtte haar „oude" bewoonster op. Veel ho ger en lichter leek het. Geen wonder. In het lage vertrek was een behang met een fijn lengte streepje gekomen. Een licht ge tint behang, zodat de kamer veel ruimer was geworden. Vol goede moed haalde ik hutje en mudje weer naar bene den. Weldra echter verdween die goede moed. Want wat zag die stoelbekleding eruit. Dat ik dat nooit eerder gezien had. Ook de gordijnen bleken ineens niet meer je dat te zijn. Onbewust had ik dit allang geleden bemerkt, maar het op de achtergrond gedrongen. Het kan nog best. Waarom nieuwe gor dijnen te nemen? Die scheur ca moufleer je wel in een plooi. Verschoten, och wie ziet dat nu. Gezien zullen mijn kennissen het wel hebben, maar men was zo vriendelijk om het niet te zeg gen. Of zou men vriendelijker geweest zijn door het wèl te zeg gen? Dat vond ik later van wel. Want toen er nieuwe gordijnen hingen, vitrages door nieuwe waren vervangen, de stoel op nieuw bekleed was, bevond ik me in een nieuw huis, ondanks het oude wat bij het oude geble ven was. Een nieuw, gezellig thuis. Gelukkig met het feit, dat eindelijk iets, dat toch onbewust in me leefde, bewust gemaakt was. Hoe vaak blijven wij niet te gen oude dingen aankijken, waar aan we ons bewust of onbewust iedere dag ergeren? En als dan eindelijk de ergernis „vervan gen" wordt, door een nieuwe stoel, tafel of een kleedje aan te schaffen, zeggen we: waarom hebben we dat niet eerder ge daan? Waarom heb ik nooit eerder de twee spijkers met het touw er tussen dat als kapstok diende, vervangen door een echte kap stok. Met hoeveel meer plezier hang je nu bij thuiskomst je jas op. Het zit hem niet altijd in de grote dingen, die het hem doen. Die kapstok was, óók in finan cieel opzicht, de hele wereld niet. Eerlijk gezegd: het was een oud ding, opgescharreld bij een twee dehands zaak, zelf opgeknapt, met een fris kleurtje. Kleine din gen doen vaak reeds wonderen. Er behoeft niet eerst een alge hele verhuizing plaats te vinden, om te ontdekken, dat een stoel uit elkaar valt. Of een grote schoonmaak te worden gehou den, voordat je nu eens echt goed in een scheur blijft hangen. Wie juist in kleine dingen zijn „huis", al is het maar één kamer, drie hoog achter, bijhoudt, zal daar volop de vruchten van plukken in de vorm van een ge zellig thuis. zonder oogkleppen Er zijn tijden geweest, waarin onze wegen nog de romantiek kenden van de paardentraktie. Het was toen nog allesbehalve 'n volle boel op de weg. Wat niet wegnam', dat men de paarden oogkleppen voorbond om te zor gen, dat zij alleen zagen wat er recht voor hen gebeurde en niet werden afgeleid door wat links en rechts voorviel. De tijden ver anderen, de paarden verdwijnen en de oogkleppen ook. Maar die laatsten zouden voor veel weg gebruikers misschien geen over bodige luxe zijn. Want al zijn wij de laatsten om te suggereren, dat wij ons het liefst met oog kleppen in het helse verkeer zou den willen storten, er zijn toch altijd nog hele slagorden auto mobilisten, fietsers, ja zelfs wan delaars die zich op de weg te veel laten afleiden door wat links of rechts van hen gebeurt. Die om het zo maar eens te zeggen de WEG niet voldoende in het oog houden. Het is een eerste vereiste voor veilig verkeer, dat een ieder die niet letterlijk maar figuurlijk „op de weg zit" zich leert concentreeren op die weg met alles wat „daarop en daarom heen" is, zoals onze Oosterburen dat plegen te zeggen. Wij moe ten leren, ons een goed dus vol ledig wegbeeld te vormen. Con centratie en observatie dus. U kent ze wel, de new-comers op de weg, die even krampachtig in de verte turen als zij kramp achtig het stuur omklemd houden en die nog opzichtig het hoofd naar links of naar rechts draai en voor alles wat zij willen waar nemen buiten hun nog op de wegas geconcentreerde blikveld. Zij vormen het andere uiterste: de ervaring zal hen moeten leren dat een starre blik in het verkeer eveneens uit den boze is. Zoals meestal ligt ook hier de juiste weg in het midden. Iedere weggebruiker ook de fietser en de wandelaar moet zich een „soepele" blik aanmeten, die nu eens ver af, dan weer dichtbij zich concentreert en waarvoor geen detail zelfs geen steentje op de weg of een stofwolkje op een zijweg ongezien blijft. Waarvoor die oogkleppen dan wèl eens nuttig zouden zijn? Voor de automobilist, die het blijkbaar een aperte onbeleefdheid vindt om tijdens de conversatie niet van tijd tot tijd de passagiers naast (of zelfs achter!) zich aan te kij ken en daarvoor graag het weg beeld even loslaat. Hetzelfde ge beurt bij het presenteren en/of aansteken van een sigaret, bij het prutsen aan een schuifdak, het draaien aan de radioknoppen, enz. enz. Maar al te dikwijls ziet men automobilisten en ook fietsers die een ogenblik hun wegbeeld vol komen vergeten en zich in de vreemdste bochten wringen om een pakkende bioscoopreclame, een fraaie etalage of een mooi meisje te kunnen zien. Bij de wandelaars kan men de meest komische situaties en botsingen zien, die door dergelijke onoplet tendheden worden veroorzaakt. Maar realiseert de automobilist, de bromfietser, de fietser en de scooterberijder zich wel, welke risico's hij neemt? D Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers E R 0 D E S T 1 E R Dorstige mussen De vogels hebben dit voorjaar in de boomgaarden van Kent (Engeland) een nieuwe onge bruikelijke gewoonte aangeno men. Ze pikten namelijk de bloembladeren van de kerse- en pruimebomen. Men neemt aan dat de oorzaak is gelegen in het feit dat de laatste weken van april en begin mei geen regen van betekenis is gevallen in Kent. Wanneer de vogels eenmaal hun dorst gelest hebben door het eten van bloembladeren zullen er geen vruchten komen. Ongeluk kigerwijze vernielen ze ook nog het jonge fruit. De mussen zijn in deze hoofdzakelijk de schuldi gen. Enorme aantallen aaltjes Een tuinder uit Helenaveen klaagde over de slechte groei van zijn tomaten en sla. Toen de grond door het Bedrijf slaborato rium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oosterbeek werd on derzocht bleek er een enorme hoeveelheid aaltjes in voor te komen. In 100 ml (ongeveer een klein theekopje vol) werden niet min der dan 68.800 larven van het wortelknobbelaaltje aangetroffen. Omgerekend betekent dit dat in één liter grond dus zeshonderd acht en tachtig duizend wortel- knob'belaaltjes voorkwamen. Dit aaltje kan vele tuinbouw- gewassen aantasten en komt vooral in kassen voor. Grondont- smetting kan in een dergelijk ge val uitkomst brengen. Plastic bedekking van beton silo's Het is nu mogelijk om beton- silo's resistent te maken tegen de inwerking van zuren door ze te behandelen met een plastic hars. Een medewerker van de univer siteit van Rutgers (U.S.) raadt aan het materiaal aan te brengen met een troffel. De kosten van het materiaal zijn ongeveer 11,<per vier kante meter. Voor een silo met een middellijn van 4 meter en een hoogte van 1^ meter zullen de kosten dus ruim 200,be dragen. Deze behandeling is vooral aan te bevelen als de silo van poreus materiaal is gebouwd. Boterzuur in kuilen Vanwege het zeer gunstige weer zijn dit voorjaar veel kui len gemaakt. Aangezien het ma teriaal zeer snel gegroeid is en het bovendien nogal eens wat nat aan de hoop is gereden, zul len er dit jaar ongetwijfeld kuilen met een flink boterzuurgehalte uit de bus komen. Het zal daarom aanbeveling verdienen om bij de bepaling van de voederwaarde ook onderzoek op ammoniakfractie en boter zuurgehalte aan te vragen. De minder goed geslaagde kuilen (die dus veel boterzuur bevatten) kunnen dan het eerst vervoederd worden, terwijl de goed geslaag de kuil dan bewaard kan worden tot de voorjaarsmaanden. Dit zal de kwaliteit van de melk zeker ten goede komen. Schade door aaltjes Op de zandgronden in het Oos ten en Zuiden van ons land - waar regelmatig haver en andere granen worden verbouwd doet het havercystenaaltje veel meer schade dan de boer zich veelal bewust is. Wanneer U over een paar goede ogen beschikt, kunt u eind juni de witte bolletjes op de wortels van de haverplantjes zien zitten. Dit zijn de cysten (vrou welijke aaltjes) waaruit het vol gende jaar gemiddeld zo'n 100 300 nieuwe aaltjes tevoorschijn komen. Indien u deze cysten aan treft, verdient het aanbeveling de grond te laten onderzoeken op aaltjes, teneinde de besmettings graad vast te stellen. Het onder zoek wordt verricht door het Be- drijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Ooster beek. Inlichtingen worden u op aan vraag gaarne verstrekt door de monsternemers en de assistenten van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Uw adres voor een modern kapsel een natuurlijke permanent betere haarverzorging G A R AG E regelmatig prima gebruikte auto's en al :ken Schoorl WE GAAN weer met vacantie, zon en strand trekken ons als met magnetische kracht onweerstaanbaar aan. Een groot deel van ons zal recreatie zoeken aan de stranden in ons land of in het buitenland en zij zullen zich hier speciaal voor willen kleden. Het strand en de zee eisen eenmaal iets anders, dan dat wat wij gewend zijn in de steden te dragen. Daar aan de kust in de vakantie is alles en iedereen anders dan normaal. Wanneer de voor bereidingen voor het vakantiefeest worden getroffen dan zal men voor de keuze komen te staan, wat aan kle ding moet worden mee genomen. Natuurlijk gaat het badpak mee, want er moet gebaad worden. Maar wat moet er nog meer mee? In ons landje houdt men met alles rekening en dus gaan zowel een regenjas, een warme trui en een lange broek mee. Maar och, de zon zal ons toch niet hele maal in de steek laten! Wat zullen we dan dragen? Shorts, leuke luchtige blouses en wat al wat niet meer, maar ook een leuk pakje mag niet ont breken. Wat denkt u van i zo'n leuk ensemble als dat wat ons mode! op f|, JË de foto draagt? Het is vervaardigd van een veredelde ka- toenen stof, met een m m \séSÉIË streepdessin. Een keu- I rig kort broekje en jHHjttgg# ^gg|gjg»SP daarop een lekker ge- makkelijk zittend, wijd hesje, recht toe recht aan. Het heeft een ronde hals en mo dieuze kleine mouwtjes en is eigenlijk heel simpel. Met het streepdessin kan leuk gespeeld worden en dat zien we in de opgestikte zakken, die de streep horizontaal hebben, terwijl die in broekje en hesje veticaal loopt. Dat verticale streep- effect maakt bovendien slank! Gecompleteerd met een leuke zonnehoed zijn we perfect gekleed voor zon en strand VcrlcTerv woestere, pfobeer* de. wag ve<c*«3 v*V\de.r\ plötseAina x\'c.V KTcUYe*po<fer\ VA*Waar A. G» A B B Hereweg 182 - Schoorl - Telefoon 628 (jS Stationsweg 1 - Tel. 417 - Schoorl reparatie, banden, accu's enz DEALER: Triumph - Standaard Automob. Telefoon 313 n Wij kunnen bij aankoop van 12 flessen wijn sortering naar uw keuze, u een prachtige linnen wijndoek gratis aanbieden. Franse landwijn, Rouge en Blancf 2,25 f 2,50 f 4,25 f 4,75 f 4,85 f 4,25 f 3,00 Merle Blanc, een mooie belegen wijn Beaujolais, geurig fruitig en elegant Piesporter Goldtröpfchen, vol rijp Toccata, wit en rood een deerlijke vermouth Montilla, uitstekende sherry Estrella, wit vol zoet Corono, rode zoete Spaantje - -f ^,35 Herewcg 149 - Schoorl - Telef. 339 Het enigste adres Itt Schoorl voor de prachtige

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5