99 99 (liize kapsalon KoJf de zonnige RANG ADRI URSEM Waaraan dankt Bergen zijn schoonheid Bergense Moeder Verhuur van banen - Lessen Plein 9 -tikt bruin dit is PIGMA-DERM Plattelandsvrouwen op reis Last van zenuwen? SCHOOLREISJES RAH G de msMpemfr mt demsfe wtf VRIJDAG 22 JULI 1960 37c JAARGANG No. 29 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergen heeft enige bekend heid in den lande om zijn vier buitengewoon grote voordelen, die haar tot een geliefde bad plaats maken. Bergen heeft zijn prachtige duinen, de zee, en het polderlandschap. Maar zouden we als vijfde winstpunt niet de mooie ligging en de karakteris tieke bouw van het dorp kunnen noemen. Ja, kunnen wij dit zelfs als een van de belangrijkste fac toren van het dorp beschouwen? Toch zou men zeggen, dat de meeste Bergenaren door de bo men het bos, in dit verband de echte Bergense hoekjes niet meer zien. Is deze opmerking wat te sterk gezegd? Geheel geruisloos, wij zeggen niet zonder vergun ning, is, nadat de raad uitvoerig 't perceel Hoopweg 17 onder de loup genomen had, h\et perceel Lijtweg 36 van de Bergense aard bodem weggevaagd. Had dit ge red kunnen worden? Eveneens is nagenoeg verdwenen het karak teristieke perceel Dorpsstr. 114, dat voor de eigenaar te klein ge worden, geheel verbouwd en „ge moderniseerd" wordt. Deze eige naar had graag gezien dat de ge meente het huis had gekocht om te restaureren, en dat de bewo ner, tevens eigenaar, een andere woning had verkregen. Zijn plan kon niet verwezenlijkt worden. Eveneens ging verloren het pitto reske huisje Achterpad 5, dat vrij wel niets meer heeft bewaard van het oude, omdat de buitenmuur bestaat uit gloednieuwe stenen. Tenslotte dreigt het perceel Mosselenbuurt 1214, vroeger verdeeld in twee woningen, door afbraak verloren te gaan. Toe stemming voor afbraak is reeds gegeven. Hiermede gaat een van de prachtigste plekjes voor Ber gen verloren. Dit alles geeft zo n schrille te genstelling, als men bedenkt, dat (gelukkig) enorme bedragen worden aangewend voor het her stel en restauratie van de Ruïne- kerk, terwijl aan de andere kant veel van oud Bergen dreigt te verdwijnen. Want waar is het einde en waar is de scheiding van slopen of restaureren?! Men zal direct kunnen opwer pen, dat bedoelde woningen niet alleen sterk verouderd zijn, maar tevens niet meer beantwoorden aan de tegenwoordige hygiëni sche normen. Dat deze woningen met hun vaak halfsteens muren geen voldoende* bescherming bie den tegen vocht en koude en niet voldoende licht en ruimte hebben zoals dit vereist wordt. Hier staat tegenover, dat er tal van oude woningen zo zijn ver bouwd en verbeterd, dat zij kun nen wedijveren met huizen uit een latere periode van bouw en bouw wijze. Een van de beste bewijzen hiervan is wel het perceel Oude Bergerweg 47, dat als een van de oudere huizen inwendig zo is ver bouwd, dat men er vanzelfspre kend een toilet, maar ook een douche in heeft. Wie kent niet de oude boer derij aan de Bergervaart, vlak bij de Boendermakerweg, waar ja renlang de familie Louwe woon de. Als men daar eens een kijkje kon nemen, zou men verbaasd staan en vol bewondering zijn voor wat hier tot stand is ge bracht. Elk jaar is er een deel van onderhanden genomen en men is nog steeds bezig. Wie kent niet het prachtige huisje van de familie Ellis aan de Natteweg 18, ideaal gelegen tus sen de hoge heggen. Een schitte rend plekje Bergen. Dan de boer derij van Van Wonderen met zijn harmonische kleuren en de ach terzijde van „De Rustende Ja ger"? Hierbij willen wij speciaal wijzen op de voortreffelijke ver bouwing en restauratie, die hier zo op harmonische wijze is ver richt, zonder dat aan de capaci teit van de bedrijfskeuken enige afbreuk is gedaan. Voorts wijzen we op het huisje bij de boerderij van Van Wonderen, geheel in de dorpsstijl aangepast, evenals de bijstaande schuur. En hier willen we nu feitelijk op neer komen. Zijn dergelijke hoekjes en huizen met enig over leg niet te redden en te bewaren voor de toekomst? Dient men niet van het standpunt uit te gaan, dat architectonische waarde niet op de eerste, maar op de tweede plaats komt, maar dat de uiter lijke sfeer en stijl van het groot ste belang zijn voor het behoud van de dorpssfeer? Er zijn in dit verband talrijke woningen die van spouwmuren kunnen worden voorzien, waar een douche en alle mogelijke mo derne comfort in kan worden aangebracht, waar met deskundig toezicht kleine raampjes kunnen worden vervangen door grotere vensterruiten. Jammer dat er geen Monumen tenlijst bestaat, die dit alles regelt. Maar er valt nog veel moois te genieten. Moge dit bewaard blij ven! BU UW GEZICHTSVORM PJJJA TBL2266 DORPSSTR. 21 BERGEN bezoekt Australië De 60-jarige mevr. Beukers, Dorpsstraat 34, heeft een bezoek van een half jaar gebracht aan haar zoon in Melbourne, in Australië, die daar een bloeiend stucadoorsbedrijf heeft. Maar dit bezoek aan haar zoon was niet het enige van haar fan tastische bootreis naar de mooiste plaatsen van Australië. Ook het bezoeken van 7 oud-Bergenaren maakte de reis tot een van de mooiste gebeurtenissen in haar leven. Haar zoon Gert, die haar in Melbourne van de Willem Ruys afhaalde, heeft haar met zijn vrouw zeer veel van het land laten zien. Zo bezocht ze de heer Visser, die voorheen expediteur was en aan de Loudelsweg woon de. Hij is daar in Gipsland tim merman. Een van de hoogtepun ten was het bezoek aan de fami lie G. de Swart, in Adeleide. Hier trok hij 8 jaar geleden met zijn gezin heen, en begon met een stucadoorsbedrijf. Drie van zijn zoons werken er nu in het bedrijf, wat een groot voordeel betekent, omdat op elk werk een baas aan wezig is. De familie heeft het er best naar de zin en het gaat hen er reuze goed. Hun oudste zoon Stephan is inmiddels getrouwd met een Hollands meisje. Ook voor Uw was naar .Dubbel Blank' Voorts bezocht ze Jan Schou ten, die aan het abattoir werkt, alsmede de familie Joop Admi raal-Schouten, die het als televi sie-monteur reuze druk heeft nu de t.v. sinds een half jaar is inge voerd en aftrek vindt. Op elke VERKOOP VAN ALLE SPORTBENODIGDHEDEN twee huizen een toestel. Verder bezocht ze in Turkey de familie C. Koopman en de familie Arie Roos-Bosman. De heer Roos werkt op een fabriek van kas registers en heeft het er best. Gasfornuizen A. J. C0PPENS en Zn Tenslotte bezocht ze de familie Joop de Jong, die vroeger cou rantenbezorger was en nu dienst doet als conducteur op een trolley-bus. Zijn oudste zoon is metselaar. Ook deze familie heeft het goed. Ze noemde alle bezoch te Bergenaren echte emigranten families, die beslist niet meer naar Holland zouden terug willen en zich in alle opzichten aan het Australische leven hebben aan gepast. Om deze Bergense famr- lies te kunnen bezoeken moest ze een afstand afleggen van bijna 1000 kilometer. Het trof haar dat in alle gezinnen in huis Hollands wordt gesproken. Alleen de klein sten, jdie de Engels sprekende scholen bezoeken, hebben hec met de Nederlandse taal wel heel moeilijk en spreken dit niet zui ver meer. Na een eveneens prachtige bootreis met de Oranje keerde ze dinsdagmorgen weer tevreden in haar woning terug. met en zonder zon De afdeling Bergen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen heeft een tegenbezoek ge bracht aan de afdeling Maurik in de Betuwe. Een bezoek, dat hen nog lang zal heugen, in verband met de buitengewoon hartelijke sfeer die dit bezoek kenmerkte. Men vertrok om kwart voor acht uit Bergen en het gezelschap arriveerde om half elf in Maurik, waar men werd ontvangen in de met bloemen versierde zaal van café van Dijk. Het was al direct een begroe ten van oude bekenden, want vele Bergense dames herkenden hun gasten van het vorige jaar. Nadat de voorzitster, mevrouw Verbruggen, een woord van wel kom had uitgesproken en de bur gemeester van Maurik, de heer Albarda, ons enige interessante gegevens over zijn gemeente had verteld, werden de dames voor gesteld aan de verschillende gast vrouwen, die zich geen moeite hadden gespaard om het de Ber gense dames naar de zin te ma ken. Er werd gefluisterd, dat de gastvrouwen er wel wat tegenop hadden gezien, omdat ze het in Bergen enigszins deftig hadden gevonden. Achteraf is dit best meegevallen, gezien de hartelijke verstandhouding die er tussen de dames heerste. In de middag werd een bezoek gebracht aan een kersenboomgaard en werd er ge- tracteerd op pas geplukte kersen. Hoewel de regen zo nu en dan flink plensde, bleef de stemming prima. Daarna werd nog een be zoek gebracht aan een diepvries installatie bij een der leden thuis. Tevens werd een bezoek aan de nieuw gebouwde landbouwhuis- houdschool gebracht. De leer krachten van de school waren hierbij de gidsen. In café van Dijk kwam toen het afscheid, waar mevr. Grootes namens allen een dankwoord sprak en waarbij zij er terecht op wees hoe deze uitwisselingen niet alleen leer zaam zijn, omdat men van nabij ziet hoe men er leeft en werkt, maar ook omdat het de vriend schapsbanden versterkt tussen de vrouwen van het platteland en op deze wijze de bond ten zeerste dienen. De thuisreis verliep vlot en om 10 uur was men weer thuis, moe maar voldaan. Mijnhardt's Zenuwtabletten Buitenlandse reizen in gezins verband zijn voor de hedendaag se lagere schooljeugd geen zeld zaamheid meer en een autoritje op zondag naar een andere pro vincie is zelfs heel gewoon ge worden. Daarom is het des te grappiger met hoeveel spanning ook nu nog het traditionele uit stapje met de klasgenootjes door deze zelfde kinderen wordt ver beid, ook al voert dit schoolreisje soms naar reeds bekend terrein. De laagste twee klassen van de Berger Schoolvereniging (de „Bosschool" trokken er ditmaal per auto op uit. De eerste klas ging in drie prachtig versierde auto's naar Schiphol, waar onder het lawaai van het dalen en stij gen van het nieuwste passagier straalvliegtuig limonade werd gedronken. Daarna volgde er een rondvaart in de haven van IJmui- den. Grote oceaanreuzen, door kleine slepers getrokken, werden hier gezien. Toen ging het naar de speeltuin en het strand te Wijk aan Zee, waar gesmuld werd van patates frites en appelmoes. De tweede klas, die de reis in vier luxe-auto's maakte en schit terend weer trof, bezocht achter eenvolgens de sluizen te IJ mui den, het kopje van Bloemendaal, Zandvoort en Haarlem en ver volgens 't wandelpark Groenen- daal, waar genoten werd van de fijne speeltuin, de kinderboerderij en de ezelwagentjes. De derde klas reisde naar Schiphol. Na 'n rondleiding over deze wereld-luchthaven, werd al les nog eens vanaf het dakterras bekeken onder het nuttigen van een heerlijk flesje limonade. Daar na ging het naar Oud-Valkeveen. De speeltuin, een bassin met bootjes, die de kinderen zelf mochten besturen en het doolhof vormden hier de attracties. De terugrit werd over Monniken dam en Volendam gemaakt. De vierde klas bezocht in Aalsmeer de grote Centrale Vei ling voor bloemen en potplanten alsmede het bekende Minicorso en maakte er ook nog een rond vaart over de Westeinder plas om vervolgens op Schiphol neer te strijken, waar op het dakter ras „De Wijde Wereld de bo terhammen werden opgegeten. D AMPO Hierna reed de NHADO-bus naar het zeer interessante Cru- qius-museum, een oud stoomge maal van de Haarlemmermeer. Volgende pleisterplaats was de mooi gelegen speeltuin „Groenen- daal" in Heemstede met in de nabijheid de kinderboerderij. Op weg naar huis maakten de vierde klassers nog kennis met kasteel „Assumburg" in Heemskerk (thans jeugdherberg). Zij werden hier rondgeleid door een der ouders, de heer Van der Kwast, jeugdherbergvader in Schoorl. De „vijfde" trok eveneens naar het zuiden en bezichtigde de vis- V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 24 juli Schatgraverij, uitg. V.V.V. Groet-Camp. strandpav. Kerkmeer om 2 uur 25 juli; Puzzlewandeltocht 31 juli Kermis te Groet V.V.V. Schoorl Iedere maandag Bridgen, ook voor gasten, uitg. v. d. Schoorlse Bridgeclub, in „de Roode Leeuw" te 20 uur. Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. 28 juli Puzzel-wandeltocht te Schoorl start cafe Duin, inschr. 7 uur start 7.30 u. n.m. 29 juli Optreden van de Alpen jagers op terrein achter De Rode Leeuw, 8 uur 30 juli Optreden van de „West- friesche Boertjes" met Drum- Showband en Westfr. dansen, speelduin achter De Rode Leeuw 7.45 uur hallen, de beroemde, grote zee sluizen en de vuurtoren met honderdzesennegentig treden in IJmuiden. Vervolgens ging het naar Madurodam, waar de jon gens en meisjes niet uitgekeken kwamen. Maar voor een speel tuin met vier glijbanen en bootjes neem je zelfs van Madurodam gemakkelijk afscheid. Ook aan dat plezier kwam een eind en ten slotte ging 't zonder enige bles sure weer Bergen-waarts. De zesde klas genoot vier da gen lang van het afwisselend landschap van Zuidwest-Fries land. De eerste dag peddelde men met een fikse wind in de rug via Makkum en Workum naar Hin delopen, het oude Hanzestadje, waar het oudheidkundig museum bezocht werd en een wandeling werd gemaakt langs oude gracht jes en door smalle straatjes. 's Middags werd naar hartelust gespeeld in de speeltuin aan de rand van het Rijster Bos, waarna via slingerende bospaadjes het kamp in Sondel werd opgezocht. Een gezellig kampvuur maakte een einde aan deze eerste dag. In de volgende dagen werd o.a. rovertje gespeeld in de bossen, een fietstocht gemaakt, het Na- tuur-historisch museum in Oude- Mirdum bezocht en een prachtige boottocht (windkracht 8!) ge maakt vanuit Sloten, Slotermeer via Snekermeer naar Sneek. Hier werd de Waterpoort bewonderd. Een filmavond en een bonte avond besloten deze gezellige da gen. De vierde dag werd de te rugtocht aanvaard en 's middags om zes uur arriveerde het hele gezelschap voldaan en zonder on gelukken weer in Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN têeektkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. MPSALON Wasserij ,jl telefoon 2331, Bergen T ennis ispark <3^ j enktoclil B o ndspar k Kruisweg 6 Bergen Telefoon 2132 wordt volgende week verplaatst naar Telefoon 2104 Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 (Ingezonden mededeling) helpen U er overheen Ingezonden mededeling en pijn weg- wrijven met (Ingezonden mededeling) A&Éètdü □□□□□aaaDrDaaaaaaaaaaaao BERGEN 24 juli Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 24 juli Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1