UeekUad ft ft Bergen s Raad vergaderde ffiurin Duinwandelingen d;q Jeugd Drumband Verkenners op kamp J Opbrengst Collecte OPENING Hooibroei Voor corseiten en Beha's VRIJDAG 29 JULI 1960 37c JAARGANG No- 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Burgemeester L. J. de Ruiter beantwoordde voor een voltallige raad eerst een aantal vragen die de vorige vergadering schrifte lijk of mondeling waren gesteld. Hij deelde mede dat bij het flat gebouw aan het v. d. Wijckplein geen parkeerverbod kan worden toegepast, omdat het verkeer niet in gevaar wordt gebracht en de vrijheid van het verkeer niet wordt belemmerd. In verband met het pand Hoopweg 17, deel de hij mede dat hiervoor 2 gega digden uit Bergen en 1 van el ders zijn, om het pand aan te ko pen. Voorts, dat men op beperkte wijze parkeergelegenheid wil ge ven in de Stationsstraat. Vervol gens, dat het gratis stallen van rijwielen in Bergen aan zee on gewenst is, omdat men in dit ge val particuliere stallingen zou duperen. Op een vraag van de heer Wittebrood deelde wethouder Ellis mede, dat de gronden van het uitbreidingsplan bij de Bedrie- gertjes-Nesdijk nog niet pachtvrij waren. Indien dit niet voor 1961 in orde mocht komen zal men elders de 20 woningwetwoningen gaan bouwen, om niet het bouwvolu me voor 1960 verloren te laten gaan. Vervolgens kwam de drank wet aan de orde, een materie, die 11 pagina's omvatte en waarin B. en W. het voorstel deed om aan de Kroon voor te stellen om het thans geldende maximum van 21 drankvergunningen met in gang van 1 jan. 1961 naar het inwoneraantal te brengen op het maximum van 41. De heer van Rees Vellinga meende in dit ver band, dat de raad in het verle den verkeerd was voorgelicht en dat men zich steeds in bochten heeft moeten wringen om een vergunning los te krijgen. Het speet hem dit te moeten zeggen, maar hij vond het nodig omdat de raad dwalende, tot verkeer de besluiten was gekomen. Hij wees op ongezonde toestanden zoals de handel in vergunningen en andere, niet met name ge noemde situaties, door het ver keerde beleid ontstaan. Hij was blij dat men nu een begin maak te met wat scheef was, recht te trekken en dat men trachtte te verkrijgen, waar Bergen, mede in verband met het vreemdelin genverkeer, recht op heeft. De heer Ploeger wilde er geen twee de Zandvoort en Egmond van maken. Hij had geen behoefte aan café's, uitgezonderd bonafide restaurants. In dit verband wil de hij de eisen voor het verkrij gen van een vergunning hoger stellen. De heer Sluis ging er mee ac- coord dat er een gezonde rege ling werd opgezet en vond het een algemeen belang dat de ver gunningen meer werden gespreid, waardoor hij tevens drankmis bruik zag tegengegaan. Alleen zag hij de plotselinge verhoging van het maximum niet in. Hij meende dat speeltuinen en onbe kenden niet in de gelegenheid moesten worden gesteld. Zo ook, dat hierbij een spelletje van over vragen werd gespeeld, in de hoop bij een aanvrage van 20 vergun ningen er 5 bij te krijgen. Hij meende eveneens dat dit niet bij een overheidsorgaan paste. De heer Dinkelberg was be vreesd, dat Bergen nog natter zou worden dan Bergen aan Zee en dat wel de Horeca-bedrijven het initiatief tot verhoging der vergunningen toejuichte, maar dat geen advies was gevraagd aan de verenigingen van geheel onthouders. Hij zag het nuttige niet met het aangename verenigd en wilde de zaak aanhouden. De heer Broersma was eveneens ge reserveerd. Voorzitter antwoord de hierop het volgende: De beperkende bepalingen stamden waarschijnlijk uit de grijze oudheid van de raad en werkte ongemotiveerd remmend op de raadsleden. Men heeft zich dit, waarschijnlijk door onbe kendheid met de drankwet, niet gerealiseerd, maar men is niet verkeerd voorgelicht. Het drank misbruik is niet bewezen. Men moet geen vergelijk trekken met het liefelijke plaatsje Egmond, en Zandvoort met zijn snelverkeer, zij het dan alleen op zakelijk ge bied. Beide plaatsen hebben op dit laatste punt veel overeen komst met Bergen. Alle extra vergunningen worden niet zo maar uitgegeven. Alleen aan hen met een etablissement. Er blijven er voorlopig 10 in reserve. We zullen er niet als Sinterklaas mee rondstrooien. Het blijft de leus: bij snelverkeer geen drank. Er komen in Bergen zelden verkeers ongevallen voor door drankmis bruik. Vervolgens gaf de heer Ellis de volgende aanvulling: Bij voldoende vergunningen wordt de (voorgekomen) ongewenste handel in drank voorkomen. (Onderwijl pikte de voorzitter nog een pintje onschuldige ge meentepils) (water). De heer Ploeger merkte op, dat de 8 ge gadigden, die reeds jaren op de lijst voorkomen, nu dan direct een vergunning krijgen, zodat niet de gewenste afremming ontstaat, maar het tegendeel gaat gebeu ren. De heer Sluis wilde in twee de instantie tegen het voorstel stemmen of dit aanhouden. De heer de Graan' wenste een ander voorstel. Vervolgens gaf de voor zitter de volgende punten aan: 1. ongewenste handel wordt bestreden. 2. Het is geen vergun- ninghandel. 3. Wij bieden geen voordelen aan. 4. De aanvrager moet er zelf financieel voordeel in zien. (kostbare accommodatie) 5. We gaan niet verder dan de wet het toelaat. 6. Het concur rentiebeding wordt beperkt. 7. De stichting van nieuwe café's is on waarschijnlijk. 8. Openbare dronkenschap is in Bergen zeer gering. (Houden zo, mompelde de raad). Vervolgens gaf wethouder El- lis het volgende commentaar: Volgens de wet mogen er 41 vergunningen zijn op 10.000 in woners. In het seizoen is dit aan tal nog veel groter. Als de ver gunningen los komen, zullen waarschijnlijk 4 van de 8 aan vragers zich terugtrekken, al zou het alleen maar zijn om de ge stelde eisen die in Bergen nog hoger zijn dan de drankwet be paalt, en men dit zich dan pas gaat realiseren. Bovendien zal men geen vergunningen meer zwart van de hand kunnen gaan doen. Een vergunning gaat enor me bedragen voor investeringen vergen voor de aanvrager. In dit verband wees hij op het feit, dat voor het middenterrein aan Ber gen aan Zee, twee vergunningen klaar liggen, maar dat er nog steeds geen gegadigden zijn. Bij de stemming wilden de heren Dinkelberg, Sluis, de Graan en Ploeger de zaak aanhouden. Bij de stemming om het voorstel van B. en W. aan te nemen, stemden dezelfde personen tegen. Rondvraag: op voorstel van de heer Tros wil men in de naaste toekomst de rondvraag afschaf fen. Hierop komen we nog nader in het volgende nummer van de Duinstreek terug. De heer Steinz wilde gaarne dat men aan het dorp kan zien dat het een kunstenaarsdorp is en er beeldhouwwerken langs de wegen en plantsoenen te plaat sen: deze te doen aankopen of vervaardigen. De heer de Graan verzocht op korte termijn verbe tering aan te brengen op de ge meentelijke sportvelden. Vervolgens werd een geldle ning aangegaan van 150.000, met een looptijd van 25 jaar tegen Een verzoek van de Christe lijke kleuterschool voor de bouw van een nieuwe school werd goedgekeurd. De heer de Graan vroeg zich af waar of de nieuwe lagere Christelijke school bleef, die reeds lang geleden was aan gevraagd. Het antwoord van B. en W. was helaas onverstaan baar. De volgende raadsvergadering werd vastgesteld op 30 augustus. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Bij de rondvraag werden de volgende vragen schriftelijk door de heer Dinkelberg gesteld om in de volgende vergadering te la ten beantwoorden. 1. Heeft het College van Bur gemeester en Wethouders kennis genomen van de mededeling van de voetbaltotostichting, volgens welke op zeer aanlokkelijke voor waarden gelden beschikbaar ge steld worden voor het bouwen van gymnastieklokalen? Zo dit het geval mocht zijn, vindt het College daarin dan aan leiding om in de nood op dit ge bied in onze gemeente, mede in combinatie met de wensen te dien opzichte door de Stichting Elks- hove geuit, te voorzien? 2. Is 't het College bij zijn avondwandelingen ook opgeval len, dat een serie lantaarnpalen in seizoenstaking gegaan is, als gevolg waarvan waarschijnlijk eveneens de alarmkaartendienst stagneert? Zijn de reparateurs met kwartaalvakantie, is het P.E.N. nalatig of betreft het hier een poging om sfeervolle situaties te scheppen? 3. Wil het College mededelen, hoe het denkt over het stilleven 6p de hoek MolenstraatSt. An- toniusstraat? Ligt die brandstapel daar in het hart der gemeente om onze gasten er bij voortduring aan te herinneren, dat alles wat van stof gemaakt is, tot stof zal wederkeren? 4. Indien het College nog geen oplossing gevonden heeft met be trekking tot beteugeling van ra vages in gemeentelijk bosdomein, kan het voorbeeld van Hengelo (O.) in deze dan tot richtsnoer dienen? In die gemeente zijn door B. en W. driehonderd plantsoen- brigadiertjes van lagere scholen geïnstalleerd, compleet getooid met legitimaties en mouwemble men, na vooraf door de Wethou der van Onderwijs bezield te zijn met een ontembare woede tot het tegengaan van vandalenspelle- tjes. 5. Heeft het College ook zo le lijk zijn neus gestoten, toen het, de Nesdijk in westelijke richting afmarcherende, door een dreigend hek zijn pas gemarkeerd zag, ter wijl achter dit hek een fraaie wandeling ligt? Uitmondende in de Sluislaan is bedoelde weg te genovergesteld door een piep- gaatje wèl toegankelijk, doch van zoveel schrikborden voorzien, dat niemand de moed heeft deze fraaie hoek natuurschoon te be treden. Dit alles zo zijnde, be staat volgens het College dan de mogelijkheid om ook dit plaveisel voor praktisch gebruik aan Ber gens royale wegenlijst toe te voe gen? 6. Kan het College reeds mede delen, wat het resultaat is van zijn bemoeiingen, die uiteindelijk leiden tot het in ere herstellen van de luidklok in de toren van de Ruïnekerk? Zij gaf ons het juiste tijdsein Tot veel vreugde en ook verdriet: Schonk het leven dan het aanschijn, Zoals des werelds loop dit biedt. Ziet het College er eveneens nuttigheid in, als in die klok een uurwerk aangebracht wordt, vooral nu de stationsklok destijds, inclusief haar bomentooi, spoor loos verdwenen blijkt? Men scheldt de tijd voor kort, ja al te snel van gang; Voor wie zoekt tijdverdrijf, is dan de tijd niet lang? Onder zeer grote belangstelling van inwoners en gasten is woens dagavond voor de eerste maal de jeugddrumband in het openbaar opgetreden. Men heeft dit optre den tevens gecombineerd met het 25-jarig ambtsjubileum van de adjudant der rijkspolitie de heer C. J. Verduin, door hem voor zijn woning een serenade te brengen. Voor het eerst in hun keurige uniformen, bestaande uit een wit te blouse, zwarte das en grijze lange broek, traden zij samen op met het langer bestaande tam- bourcorps en Bergens Harmonie. Nadat de jubileummars van Joh. Beekman was gespeeld, bracht de adjudant dank voor de hulde en bracht tevens tot uit drukking de waarde van het nieuwe jeugdcorps. Hierdoor zijn de jongens in de gelegenheid om ook eens aan andere dingen te denken en zich ook eens op cul tureel gebied te verdiepen. Hij uitte zijn waardering voor de jon gens, die dit door volharding heb ben weten te bereiken. In deze periode van twee jaar, dat hij in Bergen is heeft hij Bergens Har monie als een vereniging leren kennen, die een belangrijke cul turele en algemene taak verricht. Als bewijs hiervoor bood hij de plaatsvervangend voorzitter, de heer K. Zaal, een enveloppe met inhoud aan. De heer Zaal merkte in z'n toe spraak op, dat de aanraking met de politie steeds van aangename aard is geweest en dat de ver standhouding tussen Bergens Harmonie en politie steeds zeer prettig is geweest en hij hoopte dat dit nog lang bestendigd zou mogen blijven. Namens Bergens Harmonie bood hij de adjudant twee kaasjes aan. Hierna werd een rondgang door het dorp gemaakt en maak ten de jongens een zeer goede in druk door hun goede muzikale en tevens zeer bescheiden optre den. De nog jeugdige tambour- maitre, Jan Beeldman, maakte een zeer goed debuut. mei en zonder zon PIGMA-DERM Onder auspiciën van de VW en onder leiding van H. Jellema worden er op maandag, dinsdag en donderdag, 's avonds van half acht tot half tien duinwandelin gen gemaakt. Elke donderdag morgen vind het DAUWTRAP- PEN plaats van 7 tot 9 uur. Op deze tochten valt veel interes sants waar te nemen, zoals uilen en vleermuizen, konijntjes en fa zanten en a;ses wat men maar te gen kan komen. Ook aan de bui tenlandse gasten wordt de nodige aandacht besteed. Vertrek van af de „Oude Linde" op de hoek van de Hoflaan. Verdere inlich tingen verstrekt de V.V.V. Opening van onze nieuwe zaak Plein 9 De Verkennersgroep St. Lam- bertus heeft door bevriende rela tie toestemming verkregen om op het landgoed Cerner in Dalfsen, bij hoge uitzondering, daar twee maal een week op kamp te gaan. De jongens zullen daar zeker ge nieten in dit land van oude kas telen en tradities. Twee maal gaat er een groep van 25 jongens heen. Ze leggen in totaal 100 kilometer op de fiets af, slechts onderbroken door de bootreis van Amsterdam naar Harderwijk. De welpen hebben hun kamp op Texel. NOORDH. WANDELSPORT BOND P. K. „WEST-FRIES LAND" Bovengenoemde Bond houdt wandeltochten in Bergen op 13 en 14 aug. 1960, waaraan ieder een kan deelnemen, zowel indivi dueel als in groepsverband. Er wordt gewandeld over af standen, zaterdags van 10 en 20 km, en 's zondags van 10, 25 en 40 km voor de leeftijden 10 t/m 11 jaar 10 km; 12 t/m 15 jaar 20 en 25 km; vanaf lè jaar 40 km. De start heeft plaats vanuit Ca fé Restaurant „Duinvermaak", Breelaan. Voor inschrijving en nadere bizonderheden kan men zich schriftelijk wenden tot W. L. Ko ning, Sint Janstraat 40, Enkhui zen of mej. C. Tromp, Bierkade 15, Alkmaar. De collecte voor de blinden, gehouden in Bergen en Bergen a. Zee, heeft opgebracht 1241,29. Aan allen die hun medewerking hebben verleend, onze hartelijke dank. Het Comité. Hedenmorgen vrijdag 29 juli, om 10 uur, heeft Albert Heijn N.V. aan het Plein 7 te Bergen N.H. een zelfbedieningswinkel geopend. Met ingang van deze datum wordt de huidige bedie ningszaak aan de Stationsstraat 7 te Bergen gesloten. Deze zaak, de 141ste zelfbedie ningszaak van Albert Heijn, heeft een oppervlakte van 480 m2, in clusief magazijn en werkruimte. Volgende week komen wij hier nader op terug. Maandagmiddag om kwart over twee werd de brandweer gewaar schuwd voor hooibroei bij de fa milie D. Vlaar aan de Heeren- weg. ('t Woudt). Men had het hooi, dat in een belendende schuur was opgeslagen reeds ho ren knetteren. Onder beveiliging van de brand weer werd het bovenste gedeelte weggehaald, waarna men het hooi ging spitten. Het hooi dat hierna uit de „put" kwam was ge heel zwart. De brandweerlieden werden gedurende het spitten re gelmatig afgelost, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht vanaf Vilvoorde in België over een afstand van 195 km. De jonge duiven werden om 7 uur gelost met een zuid-westen wind. De eerste duif arriveerde V.V.V. Groet-Camperduin Elke woensdagmiddag duinwan deling, vertrek Kerkbrink, 2 uur. 31 juli, 1 en 2 aug. Kermis te Groet V.V.V. Schoorl Iedere maandag Bridgen, ook voor gasten, uitg. v. d. Schoorlse Bridgeclub, in „de Roode Leeuw" te 20 uur. Elke dinsdagmorgen duinwande ling onder leiding, vertrek Klimweg te 9.30 uur. 29 juli Optreden van de Alpen jagers op terrein achter De Rode Leeuw, 8 uur, bij slecht weer in de boswaranda 30 juli Optreden van de „West- friesche Boertjes" met Drum- Showband en Westfr. dansen, speelduin achter De Rode Leeuw 7.45 uur 3 aug. Kinderspelen aan de Burg. Peecklaan achter de N.H. Kerk aanvang ongeveer 7 uur. 4 aug. Puzzel-wandeltocht uitg. v. d. voetb. ver. „Schoorl", start cafe Honky Tonk, Schoorl, 7 uur inschrijving, 7.30 uur start. □□□DaDaDanDaDDaaDDaaaaDD De Leeuw van Schoorl om 9.39 op het hok van de heer N. v. d. Kamer. Vervolgens van C. J. Pijper, A. Heukels, H. Weij- ers, P. Schaapers, P. Brakenhoff, F. de Vries, G. de Waard, K. Postma, Th. Houtenbos, A. de Klerk, G. Kooij, C. Timmer, P. Tiebie. De oude duiven vlogen even eens vanaf Vilvoorde en werden gelost om 6.45 uur. De eerste duif arriveerde om 9.17.03, slechts 7 minuten later dan de jonge dui ven. De uitslagen luiden: P. Schaa pers, C. Timmer, G. Kooij, N. v. d. Kamer, Th. Houtenbos, P. Bra kenhoff, G. de Waard. GESLAAGD Voor het in Amsterdam gehou den examen schildersgezel slaag de de heer W. Beukers jr., Ver lengde Geestweg 45. Van de 89 leerlingen slaagden er slechts 28. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs, f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. l^APSAlON D0RPSSTR.2I BERGEN telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) Zondag 31 juli geven wij u gaarne gelegenheid tot bezichtiging van 2 tot 7 uur. A D I LI S E Telefoon 2104 Bergen vw -tvy» is nog steeds uw adres DROGISTERIJ Here weg 21 BERGEN 31 juli Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 31 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1