I voor LEVERPASTEI ZWARE REPEN 1*9 het was van ons" TP *f AARDBEIEN OP SAP van de nieuwe ZELFBEDIENING - Piem 7 - bergen een grote fles (0.75 liter) GEBRADEN GEHAKT Mager ONTBIJTSPEK Appelstroop per beker Kokosringen zak 9 stuks Zaanse koeken per doos Volrijpe bananen per kilo 58 49 50 59 89 maakt u het leven goedkoper! W. Schotten Slagerij Hoogvorst m *-%m n -- - Ter gelegenheid van de feestelijke opening tot en met woensdag 3 augustus bij aankoop van tenminste f. 5.- aan gemengde boodschappen (winkelwaarde f. 1,35) GELDERSE 100 GRAM Speciale prijs I in jus blik 4 ballen 79 zonder zwoerd 100 gram 37 NOG DEZE WEEK: VAN 49 VOOR DUBBEL blik 200 GRAM BUTTERSCOTCH Bereid met suiker, slagroom en koffie Spinazienterbiik Speciale aanbieding Nieuwe Oogst KWALITEITSGARANTIE door HANOL SPOOR °P- Strandartikelen Weekend aanbieding: f 1.25 Opening Albert Heijn LIMONADESIROOP HALVE PRIJS X Er worden niet meer dan 2 flessen Limonadesiroop, keuze uit sinaasappel of frambozen, voor reclameprijs verstrekt als het bedrag aan boodschappen f 10.- of meer bedraagt. HAM 39 fijnste Delicata chocolade voor 4PV LITER BLIK Gratis proeven! Ook zaterdag 30 juli schenkt onze Koffie- consulente u 's morgens van 10 tot 12.30 uur gaarne en gratis een kopje verrukkelijk AH-Koffie; 's middags van 2-5 uur een kopje koffie of rijk-geurige Schotse MacQueen Thee. Wanneer u een bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Albert Heijn 956 Hij vond het zelfs de moeite niet veel notitie van haar ver anderde houding te nemen. „Als je dan maar zo goed wilt zijn, indien Lydia arriveert, in één der bijgebouwen je intrek te nemen. Ik wil haar niet kwetsen." „Dat is te prijzen in je", zei ze ironisch, „wel, wel, wat 'n groot hart". Nadenkend bleef ze 'n poosje voor zich uit kijken. ,Ik vraag me af" zei ze dan wat kalmer, „hoe je er in hebt kun nen slagen, om die mensen te bewegen hun dochter af te staan, terwijl jij hen zo minderwaardig behandeld hebt". „Omdat ze weten, waar hun plaats tegenover hun pachtheer is", zei hij trots. „Ik vermoed eerder dat ze als hoogstaande mensen een voor beeld hebben willen geven van naastenliefde. Jammer genoeg is dat aan jou weggegooid". HOOFDSTUK VIII. In het vijandelijk kamp. Ondanks de onaangename ervaringen, die de bewoonster van Duinsfort de vorige avond had ondervonden, werd Joke heel vriendelijk door haar ontvangen. Ze stelde zich voor als mevrouw Yvonne de Laville. Zij be sprak het werk met Joke en zei dat ze veider alles aan Joke's initiatief overliet. Hoewel Joke zich over vele dingen verwonderde, liet zij dit geen ogenblik blijken. De maaltijden kwam Sternhout persoon lijk met haar bespreken. Joke had dikwijls moeite zijn excen trieke smaak tevreden te stellen. Verder deed ze rustig haar werk en hield zich bescheiden op de achtergrond. Tegenover Yvonne nam ze dezelfde beleefdheid in acht als tegenover Sternhout. De eenzaamheid dreef de beide zo verschillende vrouwen naar elkaar en er ontstond een typisch saamhorigheidsgevoel. Om overal in huis stromend water te krijgen hanteerden ze samen de pomp, waardoor het water naar een grote tank op zolder werd geperst. Joke was gewend flink aan te pakken en Yvonne vond het een prachtige training. Een van de dingen waarin Joke haar wil gerespecteerd wilde zien, was een vast uur voor de maal tijden. Koppig hield ze daaraan vast, in hoofdzaak voor de smakelijkheid van het eten en ook omdat ze thuis een juiste regelmaat gewend was. „Je bent een ware dochter van je moeder", merkte Sternhout „Ik hoop het", zei Joke ernstig. Al gauw had ze begrepen dat haar moeder door Sternhout gewaardeerd werd, maar dat hij een wrok tegen haar vader koesterde. Ze zou haar moeder nog wel eens naar de oorzaak vragen. Er waren ook momenten dat Joke Sternhout zonder meer trotseerde. Er stond een generator op het dak, die, wanneer deze in werking was, het hele huis van elektrische stroom voorzag. De generator stond echter al jaren stil en Joke klom vanuit een torenkamertje op het dak, om te kijken wat er aan man keerde. Het bleek, dat de hele zaak met een pin was vastgezet en dat de vogels reeds zolang aan die stilstand gewend waren, dat ze het hadden gewaagd om er een nestje te bouwen. Onverrichterzake kwam ze terug. Sternhout had haar bezig gezien en in stilte haar moed en kalmte bewonderd. Toen hij echter hoorde dat een vogel nestje haar er vanaf had gehouden om de generator in werking te stellen, gebood hij haar om het nestje te vernie'ien. Joke weigerde en zei te willen wachten tot d<e vogels waren uitgebroed. A 4 Na nog een sommatie van hem, zei ze „misschien dat U er iets voor voelt, maar ik doe het niet Zonder antwoord had Sternhout zich omgedraaid en was weggegaan. Joke had vernomen dat freule Lydia zou komen en verheugde zich daar op. Ze vond de stemming in huis nu lang niet zoals ze het graag zou wensen. De kortaangebonden toon, die zowel de man als de vrouw tegenover elkaar gebruikte, stond haar niet aan. Ze begreep niet waarom deze mensen in eikaars gezelschap bleven. Joke hoopte dat de freule nog dezelfde vriendelijke dame zou zijn, die zij zich nog van vroeger her innerde. Er was echter een telegram gekomen, dat de aankomst nog enkele dagen vertraagd was. Joke, die met een bezwaard gemoed haar werk op Duinsfort aanvaard had, verwonderde er zich over dat ze betrekkelijk zonder wrok haar werk kon doen. Ze had Frank nog steeds niet op de hoogte gebracht van haar nieuwe plichten. Ze kon zich niet voorstellen hoe hij dit zou opnemen. Nu ze hier was kon ze ook beter de gedachten van haar moeder begrijpen. Zou ze werkelijk niet een klein beetje invloed ten goede op de jonkheer kunnen uitoefenen. Al zou hij maar iets begrijpen van het streek-eigen, van de ge hechtheid van de mensen aan eigen huis en erf. Heimelijk nam zij zich voor om eens rustig de kans af te wachten tot Stern hout in de juiste stemming zou zijn. Eigenlijk zou ze hem moeten haten. Zijn onrechtvaardigheid tegenover haar ouders, zijn houding betreffende Frank en de minderwaardige behandeling van Yvonne, waren al redenen genoeg. Was het zijn opmerkelijke eenzaamheid, die onwille keurig haar medelijden opwekte? Nooit zag ze hem in 'n vriendschappelijk gesprek, zelfs niet met die heer, die vele keren op Duinsfort verscheen en heel lang met Sternhout confereerde. Als deze weer vertrok in zijn kostbare auto, dan was er niets anders dan 'n korte, zakelijke handdruk. Joke had het vermoeden, dat de besprekingen iets met het landgoed uitstaande hadden. Hoe graag zij er ook meer van had vernomen, haar aard verzette zich om voor luistervink te spelen. Wel nam zij zich voor, als ze door toevallige omstan digheden iets zou vernemen dat van waarde was ter verde diging van hun rechten, ze er gebruik van zou maken. Onver holen zou ze hem de handschoen toewerpen. Deze en meer krijgshaftige gedachten gingen door haar kleine hoofd, maar schijnbaar onberoerd deed ze haar werk. Met haar moeder besprak ze in de avonduren wel verschil lende problemen. „Veel heb je goed aangevoeld en nog meer zul je begrijpen als ik je in het kort iets van vroeger vertel" zei haar moeder. „Je weet, dat hij al heel jong wees was. Daarna is hij door zijn grootmoeder zo verschrikkelijk verwend, dat hij op zijn twintigste jaar een heel gemakkelijk heerschap was. Als hij zijn zin niet kreeg, wat uiteraard niet zo dikwijls gebeurde, dan barstte hij in de verschrikkelijkste driftbuien los. Het personeel bleef, wegens zijn onbeheerst optreden, niet lang. Hoewel nog erg jong, kwam ik daar als huishoudster. Ik had daarvoor een speciale opleiding genoten, kreeg een goed salaris en was vast van plan mij te handhaven. Zijn zusje, die jaren jonger is, was een vrolijk, gezond kind. Zij was de enige, die alles van hem gedaan kon krijgen. Toen zijn grootmoeder stierf, werd ze allerminst door hem betreurd. Onervaren gooide hij zich in de maalstroom van het leven. Hals over kop werd hij verliefd op een beeldschoon meisje, dat enige jaren ouder was dan hij zelf. Zijn keus liet niets te wensen over. Mooi, gefortuneerd, begaafd en verstandig. Misschien was de laatste eigenschap de reden, waarom zij zijn aanzoek afwees. Gewend als Stern hout was om alles te krijgen, waarop hij zijn zinnen had gezet, had hij geen rekening gehouden met een afwijzend antwoord. Als een ijskoude douche kwam voor hem haar weigering. Daarna grensden zijn driftbuien dikwijls aan razernij „Bent U toch altijd bij hem gebleven? Komt het daardoor dat hij toch waardering voor U moet voelen? „Nu, eer het zo ver was, gebeurde er nog heel wat. Als ik nog terugdenk aan die heftige scène, kort na die geschiedenis. Toen de jonkheer weer een van zijn onbekookte buien had, sloeg hij mij een dienblad met klaargemaakte schotels uit de handen. Ik had het juist extra druk, omdat door zijn toedoen de huishoudelijke hulp weer eens was weggegaan, sloeg ik hem links en rechts in het gezicht. Ik vergeet nooit zijn ont hutste blik. Natuurlijk meende ik te moeten vertrekken, maar wonderlijk genoeg vroeg hij mij te blijven. Weer later viel hij van het ene uiterste in het andere en maakte zich een grote lusteloosheid van hem meester. De familie, ook zijn voogd, schonk weinig aandacht meer aan hem. Hij ging nooit in op hun plannen aangaande zijn toekomst. Zijn moedeloze buien werkte een volledige uitputting in de hand en hij werd ernstig ziek. Daar rust een eerste vereiste was, reisden we hierheen. Ik bleef bij hem ter verpleging, zijn zuster werd bij familie ondergebracht. Toen heeft hij het wel erg eenzaam gehad. Volgens zijn gevoel liet de hele wereld hem in de steek en dat heeft hem destijds erg verbitterd. Later kon hij uren voor zich uit liggen staren. Het meisje van zijn dromen, met een ander gehuwd Nadenkend zwegen moeder en dochter een poosje. „U vertelt helemaal niet hoe U vader hebt leren kennen' zei Joke schalks. „Hoe ik je vader leerde kennen" herhaalde moeder glim lachend. „Toe, vertel eens" drong Joke met echte jongemeisjesmeuws- gierigheid aan. „Waar was dat?" „Destijds betrok het huis ook altijd de groenten uit deze tuin. Om even van de buitenlucht te genieten, ging ik ze eens zelf halen. Ik zag je vader aan het werk. Misschien was het de rust, die van hem uitging, misschien zijn brede schouders, wie zal begrijpen wat een menselijk hart op zo'n moment beroerd. We keken elkaar aan en onze zielen waren verbon- den. Het is nooit een vergissing gebleken. Onze verloving openbaarde nog eens duidelijk het bezeerde hart van Sternhout. Hij leek waarlijk door de duivel bezeten, zei dat echte liefde niet bestond, allemaal comedie, hield hij vol. Hij deed zeer schamper over onze verbintenis en vertrok daarna. Maar het feit blijft toch bestaan, dat hij de oorzaak is dat je vader en ik elkaar hebben leren kennen. Al het water van de zee kan niet afwassen, dat we aan hem ons geluk te te danken hebben. „Dat geeft hem nog geen recht om hard te zijn". „Toch voel je altijd weer de leegte in zijn hart en je zou hem de weg willen wijzen naar het geluk. Hij beseft niet eens goed wat hij allemaal mist en daarom is het ook twijfelachtig of hij ooit de gezellige vreugde van een huiselijke kring zal kennen. Sternhout heeft je vader nooit vergeven dat hij mij uit zijn dienst onttrok. Hij reisde later naar Parijs. Toen kwam hij terug met deze vrouw, waarmee hij in de stad bleef wonen. Ik heb haar daar wel eens ontmoet. Ze was toen buitengewoon mooi en is nu nog een charmante vrouw. Jammer voor haar, dat het zo gelopen is". „Zij tracht er zich bovenuit te werken en haar hart te pantseren, maar iedereen kan zien dat ze een zacht en gevoelig karakter heeft". Na dit gesprek vond Joke het werk op Duinsfort wel pret tiger. Het was of ze nu samen met haar moeder moest pro beren, om Sternhout een andere kijk op de mensen te laten krijgen. Ze deed opgewekt haar werk en bracht onwillekeurig wat verademing in de nog steeds gespannen atmosfeer. Wordt vervolgd Ballen - Vliegers Emmertjes - Schoppen - Harkjes Vormpjes - Zonnebrillen KI. Dorpsstraat 9 - Telefoon 2806 Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 500 gr Riblappen 500 gr Saucijzen 100 gr magere Ham 100 gr Boterhamworst 100 gr Ham 250 gr. metworst 250 gr. leverworst f 2.40 f 2.00 f 0.62 f 0.92 De gehele week ter kennismaking Calypso's per stuk 35 cent a.s. Dinsdag 500 gr Schouderkarbonade f 2.28 250 gr Leverworst f 0.50 a.s. Woensdag natuurlijk Gehakt, per 500 gr nog steeds f 1,48 met zakje kruiden en zout 250 gr Gek. worst f 0,75 Donderdag Saucijzen schijven per stuk f 0,40 3 schijven f 1.05 200 gr Boterhamworst f 0,50 Huzarensla, per 100 gr. f 0,40 U kunt uw vlees desgewenst thuis bezorgd krijgen, maar bestelt U dan s.v.p. vroegtijdig

De Duinstreek | 1960 | | pagina 6