Vulpenhouder 223 mi C. U li II III: II li rp Schoorlse Bejaardentocht Wildhandel Rietveld heeft capaciteit vergroot Gedipl. horlogemaker in Schoorl gevestigd Schatgraverij te Camperduin BRILLEN VOOR SCHOORL Mr* Opt* Pastoor Wandelen KERKDIENSTEN Bramen zoeken Paarden en Pony Sportdag INGEZONDEN STUKKEN BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „DU BIST WUNDERBAR" alle leeftijden „TE JONG VOOR LIEFDE" «jaar Overweg - overweging FAMILIEBERICHTEN D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers Op 7 september zullen de be jaarden uit onze gemeente weer hun jaarlijkse uitgaansdag houden. Ditmaal zal een tocht worden gemaakt door de mooie Vecht streek en naar de Loosdrechtse plassen. Dit jaarlijkse feest, waarop zeer velen als het ware zitten te wachten, mag zich telkens in een grotere belangstelling verheugen en geen wonder, want het is voor de meesten van hen de enigste keer in het jaar, dat zij op reis gaan. Het bezwaar daarvan is alleen dat ook de kosten ieder jaar hoger worden, doch het comité vertrouwt er op dat de ingeze tenen ook nu weer met gulle hand zullen geven om deze feest dag mogelijk te maken. Het is voor Schoorl nu een royale tijd en laten wij onze be jaarden daarvan iets meegenieten. Door de aanschaffing van een nieuwe roestvrije ,,Rotiss O Mat -braadspit heeft de heer Rietveld zijn braadkuiken-produk- tie belangrijk opgevoerd en ge bracht van acht op vijf en veer tig braadkippetjes per half uur. De Rotiss O Mat is een machine van ongeveer een meter breed en twee meter hoog. In het boven ste gedeelte worden de geslachte kuikens aan het spit gestoken en nadat deze in een half uur, al ronddraaiende gebraden zijn on der een temperatuur van 450° Celsius, worden zij in het bene dengedeelte dat als verwarmings- kast dienst doet, opgeslagen. Al vorens het zover is moet er echter heel wat werk verzet worden in de slachterij. Ook hier hebben we een kijkje genomen en ontdekt, dat ook hier ter wille van de pro- duktiviteit, alles tot in de puntjes gemechaniseerd is. Op de juiste temperatuur van het bad, onder gaan de gedode kuikens in stalen manden een onderdompeling, waarna zij, nadat zij de veren- plukmachine gepasseerd zijn door de zoons van de heer Rietveld op vakkundige wijze ontdaan worden van de ingewanden. Keurig op gebonden verlaten zij de slachte rij, om het reeds eerder genoem de braadproces te ondergaan. Koopt men nu een warm kip petje, dan wordt dit voor de klant keurig verpakt in een alu minium zak, waardoor het nog drie uur op temperatuur blijft. Veel wordt in grote hoeveelheden aan de hotels geleverd. Ook de gasten zijn goede afnemers. De aanschaf van een dergelijke ma chine is zeer kostbaar, doch zoals men ons vertelde weegt de ver grote capaciteit en wat voor deze wildhandel vooral belangrijk is, de service die men de klanten kan geven, hiertegen ruimschoots op. Schoorl is thans in het bezit van een gediplomeerd horlogema ker. Het is Henk Kok, die na een intense studie er in geslaagd is alle diploma's te behalen, die nodig zijn voor de vestiging van een horlogerie-bedrijf, annex re paratie. Alvorens het zover was, moest er ook aan de woning aan de Duinweg heel wat gebeuren. Alles is door de heer Kok vrij wel zelf gedaan, zelfs de vitrine, waarin horloges, armbanden en alle artikelen op dit gebied keurig geëtaleerd liggen, is door de heer Kok zelf vervaardigd. In dit zelfde vertrek is de werk plaats en oefent de heer Kok zijn beroep als rijksgediplomeerd uur werkmaker uit. Tijdens ons bezoek aan deze Schoorlse aanwinst waren we nog even getuige van de correctheid waarmede de klanten tegemoet worden getreden, alsmede met het vlugge opsporen van het defect. Voor de ingezetenen betekent deze vestiging, dat men thans niet meer naar een andere plaats behoeft te gaan voor dergelijke reparaties, terwijl de vitrines zor gen voor voldoende keus bij aan schaf van nieuw. Wij wensen de heer Kok veel succes met zijn zaak. Op het strand te Camperduin hield VVV Groet-Camperduin opnieuw een schatgraverij. Het mooie strandweer zorgde er voor dat er zowel binnen als buiten de banen veel belangstelling was. Ruim 90 kinderen hebben zich deze middag met een ware schat graverskoorts in het zand gewor pen om te trachten één der fraaie prijzen, welke de VVV beschik baar gesteld had, te verwerven. Ook de strandexploitant, de heer Cees Minkema voegde er enige prijzen aan toe, zodat de volgen de prijswinnaars tevreden gesteld konden worden: Van 68 jaar: le prijs Anneke van Balderen 2e prijs Dirk Kloosterboer 3e prijs Jos van Hagen 4e prijs Leo v. d. Plaat 5e prijs Paul Somit Van 912 jaar. le prijs Vera Jutte 2e prijs Cor de Waard 3e prijs Rudie Selhorst 4e prijs Mieke Mijlink 5e prijs Madelijn Serlig Na afloop werden allen ge trakteerd op ijs en snoep. We kunnen ons voorstellen, dat der gelijke attracties voor kinderen ware feestdagen zijn. De Ronde om Groet, welke zondag j.l. werd gehouden, trok minder deelnemers dan vorig jaar. Speciaal voor de gasten gehou den, kozen de meesten hunner, ook al door het fraaie strandweer, het strand. Niettemin konden een honderd tal deelnemers ingeschreven wor den en van start gaan. Dit keer was de -deelname aan de langere parkoersen groter dan anders. Vooral de 15 km vond grote aftrek. De familie Koeman uit onze gemeente en daarmede ook prak tisch de enigste dorpelingen, die reeds eerder de 10 km gelopen hadden, liepen nu de 15 km mee en verwierven daarmede de me daille met het cijfer twee op het lint. Overigens waren de deelne mers allen gasten en, als zodanig is deze tocht dus geslaagd. Ver melden we nog dat de heer Groot- hoff als eigenaar van het start gebouw alle service verleende die mogelijk was en daarmede aller sympathie verwierf. BERGEN R.K, KERK te Bergen SCHOORL Verbreiding der waarheid ALKMAAR Evang. Luth. gemeente EGMOND AAN ZEE In aansluiting aan een eerder gedaan bericht wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat het zoeken van bramen in dit jaar reeds op 14 augustus a.s. zal zijn toegestaan. Dit is een dag eerder dan normaal, hetgeen verband houdt met het feit dat de 14e een zondag is. Deze toestemming geldt tot nader order. Ter vermijding van misverstand zij er op gewezen dat, wat het duingebied van Wijk a. z. tot Egmond a. zee betreft, alleen gezocht mag worden in het ter rein dat Westelijk van de Olden- borghweg is gelegen. In het duin gebied onder Bergen komt voor bramenzoekers alleen in aanmer king het terreingedeelte dat is gelegen ten Zuiden van de straat weg naar Bergen aan zee en ten Westen van de Verbrande Pan. Uiteraard dient men in het bezit van een toegangskaart te zijn. In Bergen zal op zaterdag 13 augustus het gemeenteterrein aan de Kerkedijk in het teken van de ruitersport staan, in samenwerking met de commissie zomerfeesten. Aan dit concours zullen ruim 90 paarden en pony's deelnemen. 's Morgens zullen ze elkaar bekampen in individuele dressuur en in afdeling dressuur. Het middag programma dat om twee uur aanvangt is zeer gevarieerd met springen, klaver tjedrie, grote parade van alle deelnemende ruiters en ama zones. Ook twee-span voor land- bouwwagens is in het programma opgenomen. De bijzondere attractie zal wel zijn, het optreden van D. J. Crok met vrije dressuur van paard en hondje, die al vele successen heeft behaald op concoursen en dergelijke. Ook de pony-club van de Kennemerruiters zal staaltjes van vrije dressuur naar voren brengen. De bekende pony-club van Sterneo uit de Starnmeer zal daar op de grasmat verschijnen met zijn kleine paardjes om di verse vrije nummers te brengen. Dit alles tezamen zal een middag zijn, waarvan zeer velen kunnen genieten. Er is dan ook een groot aantal zitplaatsen aangebracht. Gevonden en verloren voorwerpen Burgerlijke Stand BERGEN Ieder jaar weer gebeuren er eigenaardig genoeg speciaal in het najaar ongelukken, ern stige ongelukken op overwegen. Nu zijn er doortastende gees ten, die daarvoor al direkt hun „remedie" klaarstellen: „ruim op die overwegen, die dingen zijn uit de tijd". Dat laatste is moeilijk te ont kennen als men de hoeveelheid produktiviteit in aanmerking neemt die wij allemaal zitten te verzitten of staan te verstaan voor de hele, halve of helemaal geen slagbomen. Maar wat dat opruimen betreft, dat kan alleen door wat de vakmensen noemen het maken van „vrije kruisingen' en daar zijn de Nederlandsche Spoorwegen direkt de dubbel tjes echter helaas minder vlot voor te vinden. Maar er wordt wél aan gewerkt, alle onvindbare dubbeltjes ten spijt: in 1920 wa ren er 270, in 1956 472 en in 1958 al 488 van die vrije krui singen. Nog niet genoeg, zult u zeggen. Akkoord. Daarom zullen u en wij als weggebruikers (voor lopig) moeten blijven lenen met de overwegen overweg te kunnen. De Spoorwegen zitten niet stil. Er verschijnen gelukki g steeds meer beveiligingen me:t halve overwegbomen (waarbij de wachttijd per treinovergang tot 30 a 40 sekonden wordt gere duceerd) in 1958 werden 18 openbare en 27 partikuli.ere over wegen opgeheven, steieds meer onbewaakte overwegen worden met de bekende door dringende knipperlichten voorzien en bij de selektie, opleiding en taakvervul ling van resp. door de overweg wachters worden steeds strengere maatstaven aangelegd. Op 31 december 1958 waren al 91 vroe ger onbewaakte overwegen uitge rust met halve overwegbomen, waarvan 70 met automatische be diening. Maar de liefde kan niet van één kant komen. Nog maar al te veel weggebruikers miskennen de ge varen van de overweg. Nog altijd geloven veel fietsers, motor- of scooterrijders en automobilisten, dat het met de trein prettig kat- en muisspelen is op zon onbe waakte overweg. Ze vergeten, dat de trein allerminst een ple zierige „speelpartner" is. Dat het „arbeidsvermogen" van een 750 ton zware sneltrein, die met 120 km per uur komt aandaveren 42.500 eenheden bedraagt. Een vernietigingskracht, waartegen een automobilist in zijn 80 km per uur rijdende auto van 1,5 ton maar weinig nl. 38 eenheden heeft in te brengenOver ontmoetingsgevaar gesproken Altijd en overal kan men weg gebruikers aantreffen ook onder de wandelaars die het rode licht negeren omdat het „nog net kan Of automobilisten, die alweer op hun gaspedaal druk ken, voordat bij het omhooggaan van de halve overwegbomen ook het rode knipperlicht gedoofd is. Hier loert de dood letterlijk om de hoek van de trein, die juist passeerde. Als er één plaats is in het ver keer, waar men zijn korrektheid en zelfbeheersing kan en moet tonen, dan is het wel de over weg. In het afgelopen jaar werden wegbomen min of meer ernstig aan-gereden. Een bewijs, dat nog velen hun zelfbeheersing bij de overweg verliezen in plaats van die te tonen door tijdig snelheid vermindering, ordelijk opstellen, terugschakelen of klein licht, niet te vroeg oprijden, afstand bewa ren, enz. enz. Extra oplettendheid is ook ge boden bij het nog altijd te grote aantal onbewaakte overwegen in ogenschijnlijk stille spoorlijntjes waar men alles behalve een trein verwacht. Want al knipoogt daar misschien (nog) geen licht om de komst van een trein tijdig aan te duiden, de dood knipoogt er wél! :xxxxxxxxxx3c :xxxxxxxxxx: 2>« VDfeMde «Voert oö c^sVtfincI te* -Ve vv/e\o*c -^*3 Pc«<i} ber»^« >e kxxog do(V -J we. n de. aAve^-iaoA woi^V met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier Voor prima naar boekhandel Laanweg 35 Tel. 268 Schoorl 14 augustus NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk 10.15 uur Ds Klauw LEGER DES HEILS (Dorpshuis) v.m. 11.30 uur Zondagschool Maandagavond 8 uur openb. samenk. GEREF. KERK v.m. 8.30 uur Ds. R. van den Berg v.m. 10.30 uur Ds. R. van den Berg n.m. 4.30 uur Ds. J. Drost Nieuw Guinea n.m. 7.30 u. Duits-Ned. zangdienst REHOBOTH KAPEL v.m. 10 uur Ds. W. Hagen Katwijk n.m. 7 uur Ds. Lans Amsterdam H.H. Missen, zondags, juli en augustus 6.45 u. 8 u. 11 u. 12 u. Hoogmis 9.30 u. In juli en aug. ook H. Mis in de week: 7 u. 7.45 u. 8.30 u. LOF zondag 7 uur Week 7.30 uur M. A. D. Stichting te Bergen aan zee v m. 10.30 uur Ds. H. v. Beek, Vlootpred. te den Helder Liturgische dienst NED. HERV. GEMEENTE v.m. 9 en 10.30 uur te Schoorl Ds. S. G. v. d. Haagen Schiedam 20.00 u. idem te Groet: v.m. 9 en 10.30 uur Ds. G. H. Lindijer, Rotterdam te 20 u. Hulppred. E, Wanders, Alkmaar Woensdag 17 aug. te Groet 20.30-21.- u. Pfarrer Ds. Dummer, Münster (Westf.), Abendandacht Schoorl, VooTweg, hoek Huismansweg n.m. 7.45 uur hagepreek Groet Achterweg Kampterrein v.m. 9.45 u Hagepreek Camperduin (Mevr. Otighem) n.m. 11.15 uur, Hagepreek Voorganger: Ds. J. J. Ruys REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 u. Ds. A. W. Cramer v.m. 10.15 u. Ds. J. J. F. Herrmann Samenzang GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) geen opgave Bij de Groepskommandant te Schoorl, Duinweg 10, werden van 26 juli 1960 t/m 2 augustus 1960 onderstaande voor werpen als gevonden opgegeven: hemd, zwembroek, pr. damesschoenen, bril, dameshorloge, etui met sleutels, portemonnee, zakmes, sleutelring met sleutels, kip, portefeuille, jongenscolbert, herenhorloge, groen damesvest. van 25 juli tot 1 augustus 1960. Geborens Johannes Willem Hendrik, zoon van H. Boer en J. J. Luteijn; Mar cel Pieter Jean Philippe, zoon van N. W. Booij en G. E. C. C. Koreman; Cor- nelis Simon, zoon van S. E. M. van Son en M. B. P. van Lier. Ondertrouwd: Simon G. Hoedjes, 24 jaar, Alkmaar, en Johanna M. van der Waal, 20 jaar Sven Selleger, 46 jaar en Johanna M. I. Schnabel, 18 jaar, wonen de te Weidling-Klosternenburg in Oos tenrijk. Gehuwd: Geen. Overleden: Teunis Kemp, 82 jaar Jo hannes M. Westerterp, 88 jaar. Buiten verantwoordelijkheid der redactie OPEN BRIEF. VIT A MODERNA! Alkmaar, 27-7-1960. „De Klomp'' - P. S. d. D. Hooggeachte mijnheer Sandberg, Bij nadere en ernstige overweging en in overleg met mijn adviseurs (vrienden natuurlijk) besluit ik u alsnog te komen vragen, per 6 aug. zaterdagmiddag aan wezig te willen zijn bij de opening van mijn overzicht (40 jaar mod. bid. kunst) te openen door de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. H. J. Jonker, directeur van de „Stichtse Culturele Raad'' te Utrecht (vroeger P.B.-fonds A.V.R.O.). Dit overzicht omvat pl.m. 200 werken, vanaf 19201960 en biedt inderdaad een dui delijk en afgerond geheel, hoe en waar om en waartoe ik schilder werd. Het is mij, persoonlijk, beslist duidelijk dat u er de voorkeur aan geeft, wat op de achtergrond te blijven in deze aange legenheid. Maar bewijst u de aan de „tering" lijdende beeldende kunst in ons land daar wel een dienst mee? U kent mij wel zo langzamerhand. U kunt weten, dat van een „commerciële aangelegenheid" bij mij geen sprake is. Deze „onzakelijke affaire" verslindt aan zienlijke bedragen (voor mij: kapitalen). Maar daar is niets aan te doen. En ik geef er ook niet om, zoals u wel weet. Doch ik zou het toch wel op prijs stellen als u deze kunstmanifestatie van de le orde kunt sanctioneren met uw autoriteit. Ik schrijf dit neer in volle ernst. Indien „heel de wereld" zo langzamerhand, er op zit te wachten, wat ik nu, of straks, weer zal doen, indien elkeen, evenzo „de gehele wereld", over het hekje hangt en met verholen leedvermaakt zit te wach ten totdat ik eens en voorgoed mijn nek breek, indien de zoeklichten van de „publiciteit" voortdurend zijn gericht op Piet StennebergDen Das, en van de „roddel" en van de oprechte bewonde raars, die zijn er ook, natuurlijk, o.a. de heer Th. T. Wortel, directeur van het Gem. Museum te Alkmaar, dan moet ik, ben ik verplicht, elke dag, elk uur, elke minuut, praktisch in het openbaar, ver antwoording te doen, althans te kunnen doen, van al mijn doen en laten, van elk woord dat ik spreek, wordt (nu) nota genomen, van elk gebaar evenzo. Op weg naar „de top" worden er enorme eisen gesteld aan mijn excistentie, omdat ik Piet StennebergDen Das heet. Zo gaat dat. Het zal u mogelijk van anderen wel bekend zijn. Maarik ben de dompteur in dit wilde beestenspul. Ik dirigeer. En zonder dat „MEN" zich er bewust van is „voltrekt zich een proces". Van vrijdagavond 12 augustus t/m dinsdagavond 16 augustus iedere avond te 8.30 uur Zondagmiddag te 2.30 uur matinée Een op en top vakantiefilm CATHARINA VALENTE in met Silvio Francesco - Rudolf Prack - Rudolf Vogel en het RI AS - D ANSORKEST - Humor - Tempo - Schlagers - Woensdagavond 17 augustus te 9.30 uur en Donderdagavond 18 augustus te 7.00 en 9.30 uur Het aangrijpende filmwerk Peter van Eyck - Corny Collins en Sabine Sinjen in „SCHMUTZIGER ENGEL" met Doris Kirchner - Hans Nielsen - Werner Peters en Adelheid Seeck Raffinement kent geen leeftijd 1 1 1 Zij was 16 en tot alles in staat II! Logisch. U kunt weten wat ik bedoel. Mogelijk u alleen! Rotsvast heb ik in de meest verbitter de uren van mijn armzalig leven op u gebouwd. In de meest vertwijfelde perio den van mijn leven was daar „Amster dam". Eiland in een zee van lege ge baren! Ik heb op u gebouwd, evenals u op mij. Met evenveel vertrouwen en in mijn capaciteiten, en in mijn creatief ver mogen en in mijn wezen als mens, heeft u mij en financieel en moreel gesteund. Dit betekent wat! U alleen! Dit betekent nog veel meer! Jhr. Sandberg, u en ik hebben een verbond, een „gentleman-agreement". En wij geven elkaar „carte blance". Alzo, daarom kunt u niet ontbreken! En dit wil ik u nog wel zeggen: of in „De Klomp" „verzuip" ik (excuse) of in „De Klomp" vaar ik naar „de veilige haven". Als deze onderneming niet het effect sorteert dat ik wens, verdwijn ik voor goed van dit armzalige toneel. Dan pak ik mijn spullen in en ga ik naar de Ver. Staten van Amerika. Ik heb het in Europa bekeken. „Nothing doing". Helaas bezit ik geen vertrouwen meer in de cultuur van het oude werelddeel. Het gaat mij „te gek". Op elk gebied. Ik bezit uitstekende relaties „aan de overkant" en ik krijg er heus genoeg van! „Gull up and fedup" Het wrede, verbitterde egoisme en materialisme dat Europa regeert en waar het aan stuk gaat! Onherroepelijk kapot! Het zij zo! Na „40 jaar" heb ik in deze mijn plicht gedaan, naar ik meen. Alzo is deze expositie of .een sluitstuk van mijn artistieke leven en ga ik voor goed in de Handel, die keihard is, doch eerlijk! of het is het begin van iets nieuws. We will have a look. In ieder geval: nu maar weer eens een ander! Als „men" blijft volstaan met ne gatief „de kat „uit" de boom te kijken" (die er allang al niet meer in zit!) dan wil ik het ook wel geloven! En de industrie, en de mode, en de han deltjes, meubelen en textiel, kleding en haarknipperijen, profiteren dik en worden vet van wat wij doen! Zij plukken de vruchten! Laat ze. Maar ik „P. S. d. D.", wiens lijfspreuk is: „Vita Moderna", ik pas er voor te sterven voor een twijfel achtig ideaal: „de Mensheid te dienen"! Enfin. De oude garde sterft wel, doch geeft zich NOOIT over! Dit tot zover. Met vriendelijke groeten en zeer bel. hoogachting, als steeds uw dw. d. PIET STENNEBERG—DEN DAS. VITA MODERNA! De heer en mevrouw LANGEVELD-KLIJN geven me» blijdschap kennis van de ge boorte van een zoon Pieter SCHOORL, 9 aug. 1960 Laanweg 38 1910 1960 U Op 20 augustus 1960 hopen onze lieve ouders en grootouders hun 50-jarig huwelijksfeest te herdenken P. Blankenstijn D. Blankenstijn-Hasselo Hun dankbare kinderen en kleinkind Huib Riek Bets Diny SCHOORL, 12 aug. 1960 Receptie op 20 augustus 1960 van 15.00 uur tot 17.00 uur in Hotel v. d. Garde, Laanweg 24, Schoorl

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2