..DE DUINSTREEK Augustus in Nrd.-hollands Duinreservaat Heerlijk strandhemd EERSTE SCHOORLSE EOTOHMIIEL Schoorl's Bazar ID TELEVISIE OPEL REKORD A. G. A B B 0 Kinderen zien scherp C. Oldenburg Laanweg 35 Jac. Timmer Joh. Louter *>irl »nn, Ont wi kkefr lp Verkoop van: Tweede Blad Vrijdag 12 augustus 1960 IN DE VAKANTIE zoeken velen het strand op om weer wat op verhaal te komen. En dat is ook begrijpelijk, want het strand biedt ons juist dat waaraan wij zo'n drin gende behoefte hebben, zon, water en frisse lucht. Het is die frisse lucht waarover we het eens willen hebben Wanneer het volop zomer is en de zon straalt op volle kracht van de hemel, dat kan zelfs de frisse lucht verstek laten gaan. Maar het is juist aan het strand, dat het fris kan zijn, wanneer de wind maar even wat koelte over de watervlakte blaast. Dan is het toch wel erg prettig om over ons badpak of andere luchtige strandkledij iets te kunnen aan- i trekken, dat ons een beetje beschermt. Wat denkt u van zo'n leuk, gezellig strandhemd? Zo'n kle dingstuk is juist wat wij nodig hebben on der dergelijke omstan digheden. In wezen ziet ze er vrij simpel uit. Een jak zonder enige pretentie, recht toe en recht aan, met korte mouwtjes en een open kraag. Maar het leuke kunnen we zoe ken in het dessin van de stof. Ons model draagt een bikinihemd vervaardigd van een stof met een fijn ruit- dessin. Het zijn kleine blauwe ruitjes op een witte ondergrond. Dat staat beschaafd en vrolijk. De lengte van zo'n jakje is bizonder be langrijk. 't Mag niet te kort zijn, want dan komt ons badpak er onderuit, maar 't mag ook niet te lang zijn, want dan gaat alle leuke sportieve vlotheid verloren. Gecompleteerd met een aardige zonne- of strandhoed staat zoiets heel leuk en ochhet zijn de kosten niet die ons er van behoeven te weerhouden! M>V«i lik***** Ja wij wagen het U in Augus tus een bezoek aan het Noord hollands Duinreservaat warm aan te bevelen omdat deze maand dit jaar een wel zeer uitzonderlijk hoogtepunt der bloeiende en boeiende duinflora belooft te worden. Trek er dus nu op uit en geniet volop van wat het grote succesnummer van Flora's Zo merfestival 1960 in dit onvolpre zen duingebied tussen Wijk aan Zee en de Boswachterij Schoorl zal worden. De zon zal zich met haar nu nog zo weldadige koeste ring niet onbetuigd laten maar rekent U vooral ook op zo'n losse bui, die bij het wisselende zomer weer hoort en meer dan eens de vacantieganger zal overvallen. Deze stoutmoedige aansporing moeten wij wel vergezeld laten gaan van een vermelding van de hoofdmotieven waarop zij is ge baseerd. Allereerst was Sint Mar griet dit jaar zo'n typisch wissel vallige zomerdag van na regen komt zonneschijn en ja, werkelijk, wij geloven er echt in. Dat oude gezegde en volksgeloof, dat het weer van die dag bepalend is voor het weertype van de vol gende periode van zes weken be waart de herinnering aan Marga- retha van Antiochië een hei lige en martelares uit de oudheid en is ontstaan bij onze voor vaderen, die zo'n veel nauwer en hechter contact met de natuur hadden. Met de huidige zo ge vorderde stand van wetenschap en techniek kunnen wij dit on mogelijk verklaren en onze sta tistieken kunnen slechts een on miskenbare bevestiging geven van de juistheid van dit volksge loof. Het besef hiervan kan er echter toe bijdragen ons met wat meer bescheidenheid open te stel len voor de zo onmetelijk rijke en wonderbare wereld der natuur. En waar kunt U dit beter be leven dan in het prachtige Noordhollands Duinreservaat, het neusje van de zalm van Hol lands duinen, dat met zijn bijna 5.000 ha een der grootste lande lijke eigendommen in den lande vormt en waar bovendien auto's en motoren taboe zijn, zodat U er volop kunt genieten van de rust en stilte in de vrije natuur. Ook onze verre voorouders bleken hier reeds van overtuigd want in een rapport der .Commissie van Su- perintendentie" anno 1798 over de .Tegenwoordige Staat der Duinen" werd reeds vermeld: Nergens ontmoet de Kruidkundi ge eene zo grote verscheidenheid van wassende Planten en Krui den. Veele behooren onder de heilzaamste Planten, zo tot Ge neeskundig als Oeconomisch ge bruik, en de Kruidboeren en veele Apothekers doen dezelve in groo- te menigte opzoeken". En dat men ook toen al wel het neusje van de zalm wist te onderschei den blijkt b.v. hieruit dat, nadat over de toen reeds fraai beboste Bergerduinen de loftrompet was gestoken, van de Castricummer-, Heemskerker- en Wijkerduinen een zodanige lyrische beschrij ving wordt gegeven, eenigermaa- te vreezen van grootspraak te zullen beschuldigd worden". Geen wonder dat na de over vloedige en zo goed verdeelde regen, die Hooimaand ons heeft gebracht en die na de wel zeer lange droogteperiode zo'n heil zame uitwerking op de duinbe groeiing heeft gehad, de balans hier bij de overgang naar Oogst maand zo'n rijke belofte voor een welhaast ongekende bloemen weelde inhoudt. Dit is dan de tweede grond waarop onze stout moedige aansporing is gebaseerd. Tal van planten zullen een twee de nog aanzienlijk rijkere bloei te zien geven naast vele andere soorten die eerst dan tot volle ontplooiing zullen komen. Geel walstro, de lila en donkerder purperkleurige thijm, muizenoor tje en reigersbek, rolklaver en duinviooltje, brunel en kruipend stalkruid, witte en roze zeewinde zullen hele duinhellingen in een veelkleurig bloemenmozaïek om toveren. En naast deze meest kruipende planten zullen blauwe zeedistel, teunisbloem, slangen- kruid, kattestaart, nachtkoe koeksbloem, wilgenroosje, knau- tia (de prachtige wilde scabiosa), biggenkruid, blauwe knoop en koningskaars voor een veelkleu rig verticaal effect zorgen. En dan noemen we nog de elegante blauwe zandklokjes, valeriaan, zeepkruid, vlasleeuwenbekjes, wederik, de breedbladige wes penorchis met zijn kleurscha keringen van rood, bruin, wit en groen- en de zandkool of spoor wegplant, zo genaamd omdat hij zich vanuit Turkije voornamelijk langs de spoorwegen heeft voort geplant. De oliehoudende zaden van de laatste vormen een lek kernij voor vele vinkachtige vo gels en vooral ook voor het kneu tje, dat aan de rose kleur van zijn petje en befje de charmante bij naam van „robijntje" dankt. Bijzondere vermelding verdient nog de prachtige Pastinaak of gele peen met zijn markante hel der gele bloemschermen en het gracieuze ijle loof van de wilde asperge, planten die hun oor sprong wellicht gevonden heb ben in de middeleeuwse kruiden tuinen van de vele kloosters, kastelen en abdijen langs de duinrand. Zo is de gele peen, Dancus carota, afkomstig uit het Middellandse zeegebied. In de minder kalkrijke Berger duinen zullen het vooral weer de dopheide en de purperen gloed van de struikheide zijn, die aan vele duinhellingen een heel bij zondere bekoring geven. De kraaiheide die begin April al heeft gebloeid prijkt nu met zijn glanzende zwarte bessen en dat vooral de jodelende wulpen daar verzot op zijn is duidelijk te zien aan de vele „gelukspakketjes" die zij achterlaten. Deze overweldigende bloe menweelde lokt behalve U weer een menigte bijen, insekten, li bellen en allerlei veelkleurige vlinders. Daarbij komen dan nog de kleurige bottels van duinroos (roza pimpernellifolia)wilde roos, hondsroos en egelantier en de rijke oogst van tal van bes- dragende bomen en struiken, die maken dat vele vogels hier straks op de trek hun tafeltje gedekt zullen vinden. De duindoorns, die zo lelijk waren toegetakeld door de heggebladroller, een onoog lijk spanrupsje, lijken zich dank zij de milde regenval van Juli, deels gelukkig nog aardig te her stellen en de zo veel sterkere kar dinaalsmutsjes hebben de meedo genloze ontwikkeling door de spi- nelmot weer volledig overwon nen. Ze staan er weer fleuriger en frisser bij dan ooit en verto nen veelal zelfs een tweede bloei. De talrijke mezen en roodborst jes, die in een seizoen veelal twee tot drie generaties grootbrengen, zullen hun laatste broedsel nu ook weldra hebben grootgebracht. Vooral in de beboste binnendui- nen zullen de nog steeds zo ver liefde duiven U welkom heten met het „toer toer" van het prachtige slanke tortelduifje en het heldere „ik gróeóet U zoete lief" van de „blauwende hout duif, al is dat dan niet speciaal voor U bedoeld. Aan de activiteit van Pluvius in de laatste weken is het ook te danken dat er reeds vele padde stoelen zijn en nu al menigeen zijn maaltje boleten hier heeft ver gaard. En met de paddestoelen op culinair terrein gekomen heeft het duin nog een bijzondere at tractie ,voor U in petto in de vorm van de bramen, die er ook zeer veelbelovend bijstaan. Als in Augustus de zon wil meewerken mogen we zeker een rijke oogst verwachten, die velen zal aanlok ken, want om het eerdergenoem de rapport nog eens te citeren „De Braamen op het weeligst en overvloedigs! in de Duinen zijn eene aangenaame verfrisschende Vrugt". En zo zal ook dit jaar ter wille van de bramenzoekers het Noordhollands Duinreservaat van 15 augustus tot 15 Septem ber voor wat de duingedeelten ten westen van de Val Olden- borghweg betreft, ook buiten wegen en paden toegankelijk worden gesteld. Het is maar weer een losse greep uit de milde overdaad der zomerweelde maar het is onge twijfeld een imposant „tableau de la troupe" dat het hoogtepunt van het Zomerfestival 1960 in het Noordhollands Duinreservaat zal opvoeren. Laat U door een bui niet thuis houden, straks op Uw wandeling zal de zon U er wel licht voor belonen en als het stra lende zonnetje U er uit lokt, ver geet dan niet Uw regenjas. Het wisselende zomerweer van de laatste 10 dagen van Juli, dat we op grond van Sint Margriet ook voor Augustus mogen verwach ten, leent zich juist zo bijzonder voor een sportieve wandeling in het frisse 'zo rijk getooide duin gebied. Bij een bui zal bovendien een bezoek aan de zo gevarieerde natuurhistorische verzameling na bij „Johanna's Hof" aan de Zee weg bij Bakkum een welkome af leiding kunnen vormen. Voor een langer verblijf biedt het zo prach tig gelegen nieuwe trekkerskamp „Camping Castricum" een unie ke gelegenheid om voor een be tere kennismaking er Uw tenten op te slaan en de Nederlandse Spoorwegen maken door speciale gereduceerde combinatiebiljetten een dagbezoek wel heel gemak kelijk door dagtocht 13 „Duin wandeling Castricum". Deze avond is er bezoek geko men om naar de televisie te kij ken. „Maar denk erom, dat jij bij tijds naar boven verdwijnt," heeft moeder van tevoren tegen de der tienjarige dochter des huizes ge zegd. En vader waarschuwt nog eens extra: „Om half negen dade lijk na het journaal ga je naar bed zonder dat moeder iets hoeft te zeggen, wee je gebeente als je 't niet doet!" Ze kennen Martientje. Ze we ten, hoe graag ze het liedje van verlangen zingt, als de televisie aanstaat. Maar toch, hadden ze zich er maar niet bij voorbaat zo zenuwachtig over gemaakt, dat hun dochter zich behoorlijk zou gedragen, als het bezoek er is. Hadden ze er maar niet zo snau werig de nadruk op gelegd, wat ze van Martientje verwachtten. Dit roept in het meisje automa tisch een koppig verzet wakker. Een soort boosaardige plaagzucht ook, om haar ouders dwars te zit ten, als ze, met het oog op het be zoek, toch niet veel tegen haar zouden durven zeggen. Want in dat opzicht kent ook het kind haar ouders! Ze zijn bijzonder op het decorum en een beschaafde sfeer in huis gesteld. Om die reden wordt Martien tje zo streng gewaarschuwd. Te genover vreemden moeten ze een onberispelijk gehoorzame dochter kunnen vertonen. Een keurig op gevoed meisje, dat niet aan haar bedtijd herinnert hoeft te worden, maar uit zich zelf zoet naar boven gaat. Als het weerbericht op het scherm komt, begint moeder al te kenen van nervositeit te vertonen. De wijzers van de klok bewegen zich in de richting van half negen, maar Martientje maakt geen aan- stalte. Er komt een duidelijke spanning in de atmosfeer, die echter alleen voor de ouders en het kind voelbaar is, maar waar van het bezoek voorlopig onkun dig blijft. Als Martientje bij het slaan van half negen nog steeds rustig op haar stoel zit, kan moeder zich niet langer bedwingen. Haar stem klinkt echter heel liefjes als ze zegt: „Het is je tijd, kindje. „Ja mam," antwoordt Martien tje met net zo'n suikerzoet stem metje. Maar bewegen doet ze zich niet. Na vijf minuten laat vader zich horen: „Naar bed, Martien." Ze hoort hoeveel moeite hij doet, om zich voor de gasten te beheersen. Ze gnuift inwendig. Fijn, nu heeft ze hem op de kast, zonder dat ze durven losbarsten. Ze weet het nog te rekken tot tien voor negen. Dan voelt ze feilloos zuiver, dat de grens bereikt is en ze beter doet, nu te verdwijnen voor er ongelukken gebeuren, waar die mensen bij zijn. Treite rig langzaam staat ze op, zegt welterusten en verlaat de kamer. Wat ze echter niet verwacht heeft, is dat vader twee tellen la ter bij haar in haar kamertje staat. De man staat op springen. Hij moet expansie hebben. En zo groot als ze is, wordt Martientje over de knie gelegd en ondergaat ze haar straf van een vader, die zichzelf niet meer meester is. „Daar, daar, ik zal je leren!" Als hij haar eindelijk loslaat, staat het meisje met grote haat- ogen voor hem. „Bah, wat laf,' zegt ze langzaam. „Beneden durf de je niet. Daar moest je je netjes houden voor die mensen." Op hetzelfde ogenblik beseft de vader, dat hij iets verspeeld heeft, wat misschien nooit meer te herwinnen is. In zijn drift is hij de zwakste geworden tegenover zijn dertienjarige dochter. Met haar onbarmhartige scherpe kinder ogen doorziet ze hem. Ondanks de vernederende afstraffing is zij als overwinnaar uit de strijd ge komen en heeft hij zijn prestige prijs gegeven. Marcelle. Gymnastiekvereniging „0 L Y M PI A" te Schoorl De lessen worden hervat op 20 aug. a.s. en af PAKOMATIC-PRINTS Schoorl zonder chauffeur Hereweg 107 - Schoorl - Tel. 321 G A R AG E regelmatig prima gebruikte auto's De school begint Als extra reklame gedurende 14 dagen voor de Olympische Spelen Bestel vroegtijdig Voorradig o.a. Philips en Erres Voor reparatie Tevens alle soorten horlogebanden met garantie H> KOK Rijks gedipl. horlogemaker Duinweg 22, Schoorl i *VJ De lessen worden hervat op zaterdag 2—3 uur Jongens 6-12 jaar 34 uur Kleuters tot 6 jaar 45 uur Meisjes 6-10 jaar 5—6 uur Meisjes 10-12 jaar Maandag 5.006.00 uur Jongens 12-16 jr 6.007.00 uur Meisjes 12-16 jaar 7.00—8.15 uur Dames 8.159.15 uur Dames Sr 9.15-10.15 uur Heren Het adres in Schoorl voor de prachtige reparatie, banden, accu's enz DEALER: Triumph - Standaard Automob. Telefoon 313 Osmia schoolvulpennen6.50, - 9.90 Ballpoints45 - 50 - 95 - 1.25 Schooltassen 5.95 - 6.75 - 8.75 - 11.80 Actetassen, leer11.95 - 14.95 - 20.75 Passerdozen Kleurpotloden 40 - 70 - 1.20 - 2.25 - 3.60 Schoolagenda's70-90 Schooletui's assortiment Kaftpapier, polykaft rollen1-00 Plakboeken, plakband Schriften15 - 25 - 28 5 schriften, 80 bladzijden 4 1.25 voor 1.00 3 Televisieschriften, 80 bladzijden 80 7 schriftenvoor 1.00 Here weg 149 - Schoorl - Telef. 339 Here weg 182 - Schoorl - Tel. 628 Dames- en Herenpolshorloges, aan alle moderne en antieke Wekkers, Reiswekkers enz. uurwerken, horloges enz.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5