Weekilad 99 ft K&Dqmpo ELKE DAG *Ss®j Gemeenteraad Bergen RUïNEKERK Wegens vakantie gesloten J. TIMMER rBABYDERME^ DAKLEKKAGE? A. J. C0PPENS en Zn Kapsalon Dobben Vergissing Bergen N.-H. en Bergen L. Wethouder ELLIS Nutsspaarbank VRIJDAG 9 SEPT. 1960 37c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Openbare vergadering van de raad der gemeente Bergen op dinsdag 30 augustus 1960 20 uur, ten raadhuize. Afwezig met kennisgeving is: de heer E. J. van Rees Vellinga VVD-fractievoorzitter De voorzitter, burgemeester L. J. de Ruiter, opent de vergade ring en stelt achtereenvolgens alle punten van de agenda aan de orde. De belangrijkste punten van bespreking waren, het Uitbrei dingsplan Nesdijk en de studie toelageregeling voor de 9 ge meente-ambtenaren die daarvoor in aanmerking komen. Uit de mededeling van de Wethouder van Volkshuisves ting, de heer C. W. Ellis, bleek, dat het plan Nesdijk getraineerd wordt. Op de vergadering van 29 juli j.l. in het St-Jansgebouw, hebben zich 16 gegadigden ge meld voor de bouw van een wo ning. Met het r.-k. schoolbestuur en het bestuur van de Vrije school, die plannen hebben daar te gaan bouwen, is men in onder handeling. Het grootste bezwaar is echter, dat de grond daar niet pachtvrij is en deze gemeentelijke transactie nog wel enige tijd zal duren voordat er werkelijk aan de Nesdijk gebouwd kan wor den. Dan moeten G.S. hun toe stemming hiervoor nog geven, en zal men met de Bank van Ned. Gemeenten tot een akkoord moe ten komen. Willen wij het bouw volume niet verspelen, aldus Wethouder Ellis, dan zal er ge bouwd moeten worden op gron den van de r.-k. bouwvereniging aan de Natteweg. De heer Steinz vroeg of die mensen daar dan genoegen mee moeten nemen dat er op een an dere plek gebouwd wordt. Weth. Ellis: het gaat er om de woningwetwoningen te laten starten. Deze hele gang van zaken leert ons, zo sprak de voorzitter, dat wij ons zoveel mogelijk moeten inzetten voor deze materie. Er is een te grote achterstand van wo ningen voor de kleine midden stander. Studiekostenregeling De studiekostenregeling voor ambtenaren is ontstaan doordat de laatste jaren de Gemeentebe sturen weinig of geen bijdrage le verden in de kosten. Om nu de 9 daarvoor in aanmerking ko mende ambtenaren, die onder deze regeling vallen, gelegenheid te geven zich te bekwamen, werd er besloten tot het geven van deze studietoelage. Behoudens in zeer bijzondere gevallen, zulks ter beoordeling van B. en W. wordt geen toelage verleend voor studie, welke voor de tak van dienst, waarbij een ambtenaar werkzaam is, niet van belang is. Mevr. Broekman wilde een ar tikel aan de verordening toevoe gen, dat een ambtenaar, wanneer hij de Gemeente verliet, een ge deelte zou terugbetalen. De heren Dinkelberg en Mr Sluis maakten bezwaren tegen art. 10 van de verordening, dat luidt: De op de toelage vallende loonbelasting en premie A.O.W./A.W.W., wordt voor rekening van de gemeente genomen. De heer Dinkelberg vreesde dat jonge ambtenaren met de bul in hun zak naar gro tere gemeenten zouden vertrek ken. De heren De Graan en Schou ten steunden het voorstel van B. en W. De voorzitter was van mening dat dit voor de ambtena ren gedaan moest worden. Wij moedigen die studie aan, om vak bekwame ambtenaren te krijgen en wat het vertrekken betreft, al dus de voorzitter, dit is zeer ge ring; de gemeenteklassificatie speelt hierin niet zo n grote rol. Wat de kosten zijn, antwoord de de voorzitter op een vraag van Mr Sluis, dit is in vergelij king met grotere zaken maar een fooitje. De kosten zijn per jaar, per ambtenaar, ongeveer 250 300 gulden. Tot de toelageregeling, ge vaarlijke, ongezonde, zware of vuile arbeid voor het werklieden- personeel werd besloten. Mevr. Broekman vroeg zich af waarom die regeling ook van toepassing is voor de werkbaas. Wa.t doet zo n werkbaas?... Staat hij alleen maar te kijken?... De voorzitter antwoordt dat een werkbaas iemand is die mee werkt en niet toekijkt. De werk man ontvangt een toelage in per centage van zijn loon, zulks be rekend over het totaal aantal hele of halve uren per dag. Voor het teren van wegen 8 het snoeien van bomen 8 het ophalen van vuilnis 12 en het ledigen van beerputten en schoonmaken van riolen 15 Stichting Openbaar Urinoir op het Plein Mevr. Broekman en de heer Steinz stemden tegen dit voor stel. Spreekster pleitte voor een gelegenheid waar de vrouwen ook gebruik van kunnen maken. Het stichten van zo'n inrichting lag volgens haar meer in de lijn van de busonderneming, en als er dan toch iets moet komen, laat het dan iets goeds zijn, waar iemand regelmatig toezicht houdt. De heer Steinz was het volko men eens met Mevr. Broekman. Hij wilde, uit medisch standpunt bekeken, er dan tevens een was gelegenheid in hebben. De voorzitter repliceerde dat dit alles te duur werd. Het wordt een klein, maar verantwoord ding, door beplanting aan het oog onttrokkc... Het zal geen stin kend urinoir worden. Komende aan nummer 10 van de agenda, Verkoop perceel Hoopweg 17, maakte Mevr. Broekman het college een com pliment voor de wijze waarop de zaken betreffende dit perceel zijn afgehandeld. Daarna werd besloten 14.544,beschikbaar te stel len voor herstel- en verbeterings werkzaamheden perceel Hoflaan 1. Hiervan is ongeveer 6.000, zijnde de voor tegelbestrating van de speelplaats geraamde 5.904,vermeerderd met on geveer 96,wegens voorberei- dings- en toezichtkosten te be schouwen als een investering ten dienste van verbetering van het object, terwijl de overige 8.544,geacht kan worden be trekking te hebben op uitgesteld onderhoud. Met het voorstel tot weigeren medewerking van aanschaffing van 162 rijwielstandaards ten be hoeve van de school voor uitge breid lager onderwijs van de B.S. kon Mevrouw Broekman zich niet verenigen. De rijwiel standaards zijn van M.M.S. en de gemeente kan ze misschien voor een koopje overnemen. Ook Mr Sluis vindt de 75 bestaande standaards wel wat weinig. Wethouder Hemelrijk memo reert, dat in de aanvraag van de B.S. niet wordt gesproken van overnemen. Wij stellen voor de aanvrager opnieuw met een uit voeriger voorstel te laten komen. Wanneer wij de aanvraag inwil ligen, moeten wij 162 nieuwe standaards kopen. Tenslotte zei de voorzitter: wij wijzen dit voor stel af, omdat de B.S. niet met een goed gemotiveerd verzoek is gekomen. De volgende besluiten werden door de raad genomen: de burge meester, de heer De Ruiter, aan te wijzen als vertegenwoordiger van zijn gemeente in de raad van het Centraal Ziekenhuis. maandag 19 sept. a.s» Garantie, hypothecaire geldle ning voor de heer P. J. Houten- bos. Verkoop bouwterreinen aan de heren L. F. Ammers en P. Vrije. Verkoop bouwterreinen aan de heren A. de Geus en P. Waal. Medewerking te verlenen voor het aanschaffen van boekenpak ketten en leerlingensets ten be hoeve van de school voor uitge breid lager onderwijs van de Berger Schoolvereniging. Medewerking te verlenen, ver harding pad naar rijwielplaats, eveneens ten behoeve van de Berger Schoolvereniging. Toekennen van een vergoe ding, voor het gebruik van het gymnastieklokaal van de M.M.S. der Berger Schoolvereniging. 2.000,te voteren voor het aanleggen van een pompinstalla- tie in het Parnassiapaxk te Ber gen aan Zee. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Bij de rondvraag gekomen, vroeg de heer De Graan of de voorzitter al iets kon mededelen over de plannen van een alge meen sportpark. De heer Steinz wilde graag weten hoe het staat met Bescher ming Bevolking, ook achtte spr. het belangrijk over te gaan tot het vormen van een kommissie tandverzorging voor de jeugd. De voorzitter antwoordde op de vraag van de heer De Graan, dat hij een vooroverleg met een kom missie van sportverenigingen heeft gehad, die bezig zijn een ontwerp samen te stellen voor het stichten van een sportraad. In oktober of november kan de bur gemeester daar meer over vertel len. Daarna sloot de voorzitter deze vlot verlopen vergadering. Raadslid J. J. Dinkelberg stelt vragen aan B. en W. Het gemeenteraadslid J. Din kelberg (Middenblok) heeft aan het College van Burgemeester en Wethouders van Bergen (N.H.) de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft het College van Burge meester en Wethouders kennis genomen van de berichten in de maandagbladen van deze week, volgens welke door de Bank van Nederlandsche Gemeenten een bedrag van honderdduizend gul den overgemaakt is aan de Ge meente Bergen in Limburg, welke som bedoeld was voor de ge meente in Noord-Holland? Indien dit bericht juist is, wil het College dan ook mededelen, hoe het mogelijk was dat bedoel de vergissing, toevalligerwijze door een Bergens raadslid van Limburg vier maanden later ont dekt, gedurende die periode niet door het gemeentebestuur van Bergen in Noord-Holland opge vallen is, zodat de urgentie tot het aangaan van de in het ge ding zijnde lening niet urgent bleek te zijn? Wil het College de gemeente raad van Bergen (N.-H.) tevens inlichten, op welk raadsbesluit deze lening steunt? 5 september 1960. Ben kwart eeuw raadslid in besloten kring gehuldigd Intieme bijeenkomst ten raadhuize Tijdens een intieme bijeen komst ten raadhuize is wethouder C. W. Ellis zaterdagmiddag in aanwezigheid van zijn echtgenote en twee dochters (zijn zoon was met vakantie), de vrijwel voltal lige raad en andere genodigden gehuldigd wegens zijn vijfentwin tig-jarig raadslidmaatschap. Wij zullen ons niet verder ver diepen in de vraag, waarom dit jubileum geheim werd gehouden en de Pers geen toegang tot het raadhuis had. De gemeente-secre taris, de heer W. de Vries, was n.l. bereid om ons na afloop te woord te staan en de volgende bijzonderheden over de huldiging mede te delen. Nadat de heer El- lis met zijn gezin per taxi van huis was gehaald, werd hij aller eerst toegesproken door burge meester L. J. de Ruiter. Deze had uiterpard nog niet veel ervaring met de heer Ellis, maar hij had zich terzake geïnformeerd. Mede op grond van de ervaringen, die hij sinds zijn installatie met de heer Ellis had, prees hij de ver diensten van de jubilaris als raadslid (dit uit „overlevering", immers de burgemeester had de heer Ellis als zodanig niet meege maakt) en als wethouder, die de moeilijke en ondankbare taak heeft de „huisvestingsporte feuille" te beheren. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de zilveren jubilaris een oorkonde aan, ver vaardigd en geïllustreerd door Karei Colnot en namens de raad, gemeentesecretaris, directeur ge meentewerken en de heer Schot ten een fraaie schemerlamp. Me vrouw Ellis kreeg bloemen aan geboden. Ook dr Hemelrijk prees in het bijzonder zijn collega-wethouder, die hij uiteraard vijfentwintig jaar heeft meegemaakt, eerst als raadslid en sinds 1958 als wet houder. Vervolgens voerden ach tereen het woord de raadsleden J. Broersma, mevrouw mr Broek man, A. Tros, N. de Graan en mr Sluis, die zich allen zeer waar. derend uitlieten over de verdien sten van de heer Ellis als raads lid en als wethouder. De heer J. Dinkelberg, die verhinderd was, had zijn „buurman" aan de Bergerweg 's morgens een bezoek gebracht. De heer Van Rees Vel linga was met vakantie. Namens het gemeentepersoneel werd het woord gevoerd door de secretaris en de heer Boon als naaste medewerker van de heer Ellis met betrekking tot de huis vestingsaangelegenheden. Van het gemeentepersoneel ontving de wethouder sigaren en mevrouw Ellis bloemen. De heer Ellis was zichtbaar verrast door de vele woorden van hulde en waardering voor zijn werk en richtte zich in zijn dankwoord tot de sprekers af zonderlijk. Op de bijeenkomst, die om drie uur begon en om circa vijf uur eindigde, waren behalve de jubi laris alleen burgemeester De Rui ter, wethouder Hemelrijk en ge meentesecretaris De Vries verge zeld van hun dames. geeft de tijd weer aan „Nieuwe" luidklok moet zoveel mogelijk harmoniëren met andere klokken „Met betrekking tot het plaat sen van een luidklok en een uur werk in de toren van de Ruïne- kerk (de toren is, zoals men weet, gemeente-eigendom) is na infor matie bij architect Royaards ge bleken, dat door hem onderhan delingen worden gevoerd over aankoop van een oude luidklok, waarbij het streven bestaat de toon hiervan zoveel mogelijk te laten harmoniëren met die van de klokken, welke in de omge ving van de Ruïnekerk reeds aanwezig zijn. Het is eveneens de bedoeling in de toren weer een uurwerk aan te brengen. De ge dachten gaan daarbij uit naar een karakteristiek exemplaar, dat automatisch opwindbaar is." Dit hebben Burgemeester en Wethouders het raadslid J. J. Dinkelberg (Middenblok) laten weten in antwoord op diens schriftelijk gestelde vraag-in- dichtvorm, of het College reeds kon mededelen, wat het resultaat was van zijn bemoeiingen, die uiteindelijk zouden leiden tot het in ere herstellen van de luidklok van de Ruïnekerk. Hetzelfde raadslid had ook ge ïnformeerd naar de mogelijkheid de z.g. „Moffenweg" van de Sluislaan naar de Meerweg tegenover de Nesdijk in gemeen te-eigendom te verkrijgen. Deze weg is voor het grootste gedeelte eigendom van de N.V. Bouw Ex ploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" en voor een klein ge deelte, grenzende aan de Sluis laan, eigendom van mr H. D. A. van Reenen te Velp, zo delen B. en W. mede. Het gehele ter rein, inclusief de weg is verpacht aan de heer P. de Graaf, Eeuwi gelaan 5. Teneinde bedoelde weg toegankelijk te maken voor wan delaars en fietsers, zowel vanaf de Sluislaan en de Meerweg als vanuit de bossen langs de Meer weg, hebben B. en W. kontakt opgenomen met voormelde grond eigenaren om de mogelijkheden tot aankoop en voorzover nodig pachtvrije oplevering te bespre ken. Plannen hiertoe bestonden reeds lang. Te zijner tijd hopen B. en W. hieromtrent een afge rond voorstel aan de gemeente raad voor te leggen. De mogelijkheid om de jeugd in te schakelen bij de bescher ming van het gemeentelijk na tuurschoon zal in overleg met het hoofd van de U.L.O.-school en de Natuurwacht nader worden onderzocht, zo schrijven B. en W. verder naar aanleiding van de vraag van de heer Dinkel berg, of het College er iets voor voelde naar het voorbeeld van Hengelo (O.) z.g. „plantsoenbri- gadiertjes" aan te stellen. Ten aanzien van de verbran dingsresten van de onlangs af gebrande boerderij op de hoek MolenstraatSt. Antoniusstraat zal kontakt worden opgenomen met het r.-k. kerkbestuur, bij wie de boerderij in eigendom was, teneinde het terrein in een esthe tisch aanvaardbare situatie te brengen. Dat in het zomerseizoen de defecte lampen der openbare straatverlichting niet altijd direct worden gerepareerd, is te wijten aan de omstandigheid, dat de lantaarns dan vrij laat worden ingeschakeld, als gevolg waar van een defect door de omwo nenden niet zo snel of zelfs hele maal niet wordt opgemerkt. In Vanaf heden heeft de heer AAN ONZE ABONNE'S ^^/itG-6eéaê. tnf In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. het najaar wordt een en ander echter weer snel gecorrigeerd, omdat de „alarmkaarten dati weer met grotere regelmaat wor den ingezonden. De financiering van de bouw van een gymnas tieklokaal komt pas aan de orde, nada.t voor het bouwplan zelf de nodige vergunningen en urgen tieverklaringen zijn verkregen. In het algemeen kan gezegd wor den, aldus B. en W„ dat de bouw van gymnastieklokalen tot nu toe zeker niet is geremd door financieringsmoeilijkheden. Dit naar aanleiding van de vraag van de heer Dinkelberg, of het College ook kennis had genomen van de mededeling van de voet- baltotostichting, volgens welke op zeer aanlokkelijke voorwaar den gelden voor dit doel beschik baar gesteld worden. UVóórhellere pfl06g!EL Baby-huidje Het aan de gezamenlijke spaar ders van de Nutsspaarbank te Bergen verschuldigde kapitaal overschreed een dezer dagen het bedrag van twee miljoen gulden. Bij de openstelling van dit bij kantoor van de Alkmaarse Nuts spaarbank bedroeg het aan de spaarders te Bergen verschuldigde spaartegoed f 1.629.000,-. In acht weken tijd steeg dit kapitaal aldus met f 371.000,- tot twee miljoen gulden. Het aantal spaarders is inmiddels de 2000 gepasseerd. Aan de spaarder, die door zijn inleg de twee miljoen gulden vol maakte werd een extra bijschrij ving van f 20.- op zijn spaar bankboekje aangeboden. De voor afgaande en de eerstvolgende inlegger ontvingen ieder een extra bijschrijving van f 10.-. Op grond van deze snelle groei van dit nieuwe bijkantoor te Bergen mag verwacht worden, dat nog velen zullen besluiten mede te profiteren van het gemak en het voordeel van een spaar bankboekje bij de Nutsspaarbank ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 12 september a.s. Wij heten n weer van harte welkom Dorpsstraat 21 - Bergen telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver- kwiltkende eigenschappen van King pepermunt vol doen aan die behoefte: u voelt u weer fit en fris. De natuurzuivere Bargerweg 6 - Bergen - Tel. 2263 op zich genomen de verslagen, enz. voor „De Duinstreek" te verzorgen. Verzoeke vr. uitnodigingen en verdere bescheiden aan zijn adres te willen toezenden. DE UITGEVER Ingezonden mededeling BERGEN 11 september Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 11 september Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1