^eekUad ft Nationale Reclasseringscollecte 1960 URSEM Bondsconcours Berger Zomerkermis Jubileumrevue Het tekort aan Jeugdleiders Berger Sportvereniging „Die jahreszeiten" Last van zenuwen? HENNEMAN van 18 tl m 28 sept. HEROPENING Bergen-Purmerend 0-4 SCH00RLSE GEMEENSCHAP Aftkda Wachthuisje Autobussen Houdt uw hond aan dc lijn Inbraak VRIJDAG 16 SEPT. 1960 37c JAARGANG No. 36 99 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond^aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het oordeel over de reclasse ring van mensen, die zelf, zoals dat heet, „onder de reclassering staan" (of gestaan hebben), kan nuttig zijn zowel voor hen, die bij de reclassering zijn betrokken als voor buitenstaanders. Dat nut is niet afhankelijk van de omstan digheid of het oordeel gunstig dan wel ongunstig uitvalt, maar een ongunstig oordeel kan beter voor de insiders gereserveerd blijven, opdat zij er lering uit putten, en voor de buitenstaan ders, voor het publiek, kan een gunstig oordeel er toe meewer ken, dat ze het werk van de re classering gaan waarderen en het willen steunen. Vandaar dat wij ter aanbeveling van de a.s. na tionale reclasseringscollecte dit maal een vijftal lovende stemmen laten horen van ex-reclassanten, precies zó als ze werden geschre ven, maar met weglating van namen. 1. „Wel ik geloof dat de Reel, een zeer goede instelling is, die veel voor een mens over hebben. Maar niet voor mensen die niet geholpen willen worden, die moe ten daar niks van hebben. Ik per soonlijk heb aan de Reel, veel maar dan ook zeer veel te dan ken"; 2. „Mijn indruk over de reklas- sering is dat maar twee vereni gingen goed zijn en niet te amb telijk. Zij verlenen niet alleen mo rele steun maar ook praktische en daadwerkelijke steun. Hun op vatting van reklasseren is groter dan 't houden van een beperkend toezicht alleen. Bovendien vallen zij de gereklasseerde niet lastig met zedepreken, waarin moraal, godsdienstige geboden en maat schappelijke wetten door elkaar worden gehaald. Die zijn ook te deprimerend". 3. „Ik ben toen getrouwd en werkelijk dit is de eerste maal dat ik iets goeds van de reclassering kan vertellen. Ik stond toen on der toezicht van X dat moet ik zeggen aan haar vooral heb ik het te danken dat het een hele tijd goed ging. Ik was inwonend en zij zorgde voor een woning, werk, kleding, huisraad, maar ook het toezicht was goed. Ik ben haar daar nu nog dankbaar voor ook haar vereniging". 4. „Ik was nog vergeten over de Reclassering te schrijven. Hierover heb ik niets dan lof. Met dank denk ik aan wat mej. X voor mij gedaan heeft te Y. En mijn toezichthouder zou ik voor geen 100 anderen willen ruilen". 5. „Punt vijf is de Reclassering kan ik niets als lof toezwajen en ik moet ze hartelijk bedanken voor wat zij tot nog toe voor mijn gedaan heb". Zoals U ziet is de tweede stem niet zonder kritiek en de inzet van de derde stem staat ook in mineur. Eigenlijk is 't geen won der dat aan het reclasseringswerk mensenwerk fouten kleven. Laten die fouten U dus niet blind maken voor het zegenrijke van dit werk. Het verdient Uw steun ten volle. Ten slotte nog dit: in de pe riode van 19 september tot 1 ok tober a.s. komen de dames van de U.V.V. bij U aan de deur met hun lijsten. Wij hopen voor hen en voor de reclassering dat Ber gen weer met milde hand zal geven. Het plaatselijk comité van uit voering: Mr. F. G. G. Boerrigter, voor zitter: A. G. v. d. Hilst, secreta ris; Mr. F. Zeiler, penningmees ter; mevrouw Diesfeldt-Pieters; Mr. J. N. Alblas, A. L. Bakker, Th. Sluyter. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" van de landelijke ruiters van de L.T.B, geslaagd Op het terrein van de heer Jb. Veld aan de Herenweg, bij de Franschman, werd onder de prachtigste weersomstandigheden die men maar bedenken kan het Bondsconcours van de landelijke ruiters gehouden. Om 10.30 uur v.m. begon de in dividuele dressuur, waar de rui ters een knap staaltje van rijkunst ten beste gaven. Namiddags 14 uur werden demonstraties en wedstrijden voor het publiek ver toond. Instellingen van de L.T.B. en verschillende firma's hadden voor deze paardensportdag prachtige prijzen uitgeloofd. De burgemees ter van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, opende dit sportieve feest. Spr. hoopte dat de wedstrijden in ware vriendschap mochten verlo pen. De openingsparade was in drukwekkend en werd door de circa 800 toeschouwers die op het terrein aanwezig waren, met en thousiast applaus begroet. Ook het nummer vrije dressuur pony's oogstte veel succes. Burgemeester De Ruiter reikte de prijzen uit aan de winnaars, en maakte zijn compliment voor de prachtige prestaties, door rui ter en paard gebracht, en sprak de wens uit, dat zulke dagen meerdere malen in Bergen moes ten plaats vinden, temeer daar de mogelijkheden daartoe hier aan wezig zijn. Hier volgen de uitslagen: Individuele dressuur, klasse N: 1. mej. Rotteveel, 2. G. v. d. Bijl, Ursem, 3. mej. Tr. van Noort, Lisse. Klasse B: kampioen mej. M. Amsing, Wieringermeer met 114 pnt, 2. B. Muilen, Wieringer meer, 3. mej. Schrama, 4. me juffrouw A. Muller, Wieringen. Klasse B, ring: 2. Theo Konijn met 100 punten en tweede werd mej. A. v. d. Krogt. 3e mej. M. Boot, Wieringermeer. Klasse L, ring: 3. kampioen mej. T. Am sing, Wieringermeer, 2. Groot, Ursem, 3. J. Schrama. Ring 5: L. Kooien Wieringermeer. 2. mej. R. de Koning, Ursem, 3. mej. Gie- sen, Wieringermeer. Ring 6. mej. Amsing. 2. W. Rasing. In de achttallen werd Wieringermeer eerste, Berkel Roderijs 2. en Lisse 3. In de viertallen. 1. Wieringer meer. 2. Lisse. Bij de pony's werd van Wieringermeer J. Knook eer ste. Hanneke Kooien 2. Theo Verbruggen 3 en L. Rasing 4. In de viertallendressuur werd Wie ringermeer 1, Ursem 2. Bij indi vidueel springen werd J. Schrama 2 Th. Swart, Zuidschermer, 3 J. Hennephol, 4, M. Duineveld. 5. N. Koning, Beemster. Vermelden we nog dat ter af wisseling de gastheer, de heer Veldt, met zijn prachtige oud- Hollandse wagen, getrokken door een tweespan, over het terrein reed en dat wegens tijdnood ver schillende nummers van het pro gramma moesten vervallen. De laatste drie maanden heeft het bestuur van de Berger-Sport vereniging een actie gevoerd, met de bedoeling jeugdleiders aan te trekken door het verspreiden van circulaires. Door hardnekkig vol te houden en de juiste mensen er aan te herinneren, dat dit jeugd leiderstekort een belangrijk pro bleem is, dat dient te worden op gelost, zijn er vele adhaesiebetui- gingen bij de BSV binnengeko men. Men schrijft n.l.: De gemeente Bergen groeit en met haar de Berger sportvereniging. Onze vereniging telt een sterke stijging van het aantal jeugdleden, dat ac tief de sport wil beoefenen. Ge zorgd zal dus dienen te worden, dat voor al deze leden de nodige leiding aanwezig is. En hieraan ontbreekt het in onze vereniging. Er stellen zich te weinig ouderen beschikbaar, die een functie in de vereniging willen vervullen. Daar bij is de leiding van de jeugd wel een van de problemen die ons het zwaarst ligt. Helaas moeten wij een groot te kort constateren aan mensen die op zaterdagmiddag of zondag met onze jongens mee gaan teneinde hen onder hun hoede te nemen en de voorlichting te geven die zij op hun jonge leeftijd zo hard nodig hebben. Dus vragen wij „leiding d.w.z. volwassenen die belange loos iets van hun vrije tijd willen opofferen om voor deze kinderen wat te organiseren, hen te stimu leren en te activeren en hun saam horigheid bij te brengen. Begrip pen waaraan zij in hun verder le ven zo veel hebben. ,,^^choot$ s (^j emerufrc) ooi In de tweede circulaire wordt dan een dringend beroep gedaan op medewerking en in de derde circulaire leest men, dat, indien men er niet in mocht slagen een aantal mensen aan te trekken, de BSV een deel der kinderen naar huis zal moeten zenden. Zoals de zaken het vorige sei zoen stonden, dat er steeds maar weer een beroep moest worden gedaan op dezelfde jeugdleiders, dat men voor situaties kwam te staan dat mensen buiten de ver eniging de helpende hand moes ten bieden, zo wil het bestuur der BSV het nieuwe seizoen niet in gaan. De jeugdige BSVers moe ten behoorlijk verzorgd en geleid worden door mensen die met ernst en begrip voor de jeugd, een gezonde kijk op de vorming daarvan hebben. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Dat dit een moeilijke taak is, valt niet te ontkennen. Het be stuur van BSV heeft zich voor deze jeugdleidersactie voor de volle honderd procent gegeven en zij zijn, zij het niet ten volle, over deze gevoerde actie tevreden. Het gestelde doel is evenwel nog niet bereikt. De bedoeling is, dat er voor ieder jeugdelftal 2 jeugd leiders meegaan en zij dan één keer in de 14 dagen zo'n taak hebben te verrichten. Hoe meer jeugdleiders zich hiervoor opgeven, hoe minder men er op uit hoeft te trekken met de jongens, en hoe groter de rustpozen zijn. Vele handen ma ken licht werk. wordt weer najaarskermis De kermis in Bergen, die onge veer vanaf 1916 tot 1922 een na jaarskermis was en daarna door de vroede vaderen van die ge- gemeente werd afgeschaft, werd veertien jaren later in 1936 door de gemeenteraad in ere hersteld. Op verschillende plaatsen in Bergen hebben de kermisattrac ties in die jaren hun tenten opge slagen, tot groot vermaak van de jeugd, en soms tot grote ergernis van hen, die deze driedaagse pot pourri van klanken onvrijwillig in hun huizen te horen kregen. De datum van de kermis is nu verschoven van de tweede zon dag in juli, naar de derde zondag in september. Dat deze verschui ving belangrijk minder in het ge- meentelaadje brengt laat zich be grijpen, want de animo voor deze weer terugkerende najaarskermis is nu veel minder, omdat de vori ge kermissen in het voorseizoen draaiden en de komende kermis na het seizoen. Als men de ker- misopbrengst van de laatste jaren vergelijkt met de opbrengst van de kermis van dit jaar, is er een aanmerkelijk verschil te constate ren. Maar al is de deelname der kermisexploitanten dan niet zo groot als andere jaren, men zal toch kunnen genieten van de autoracebaan van D. Sipkema uit Druten, de octopus van M. Swin- kels uit Heerlen, de Balcorotor van H. Regter Jr uit Rotterdam, de zweefmolen van J. Wipprecht uit Purmerend en de draaimolen van T. WalonKoopal uit Grouw. Verder R. Theunisz uit Amsterdam met schiettent, J. H. Bakker uit Apeldoorn met Hoep la Monte Carlo W. A. Foulon uit Amsterdam met flessenhengel- sport, mevr. JongejansEllings met vliegbomsport, G. Sant uit Zuidlaren met een bumperspel en F. Adriaansen uit Axel (Z.V1.) met een lijntrektent. Ook kan men de poffertjes kraam van J. A. v. d. Hoven bin nenstappen, en zich eens lekker te goed doen aan dit oude kermis- gebruik. C. Hoebe staat er met paling en patat, J. Kloet komt met een speelgoedkraam uit Amster dam, G. Sipkema uit Groningen met een gebakkraam en W. Dor- dregterVale uit Badhoevedorp met een suikerspin. Aug Stuve uit Utrecht zal met zijn nogatkraam aanwezig zijn. De kermis zal ge opend zijn van 14-16,30, en van 19.30 tot 24 uur. PLEIN 15 heeft vakantie De jubileumrevue, die zater dagavond 1 oktober in de grote zaal van de „De Rustende ja ger" voor het voetlicht gebracht zal worden door leden van de Berger Sportvereniging, begint gestalte te krijgen. De vele sket- chen die in deze revue voorkomen worden door regisseur de heer Meelis op bekwame wijze inge studeerd. De aardige liedjes en melodietjes van verschillende ta- frelen, ingestudeerd en gecompo neerd door mevr. C. MoreeDol, brengen een aparte sfeer aan deze revue, waarvan de teksten ge schreven zijn door Jan Timmer. De balletten onder leiding van mej. Besier zullen zeer zeker de aristocratie en charme brengen, die nu eenmaal onmisbaar is voor een revue. Henk v. d. Idsert zorgt voor de toneelentourage en re- quisieten. Het ontbreekt de jubi leumcommissie dus niet aan artis tieke medewerking. Zorg dus bij tijds voor plaatsbewijzen. Wacht daar niet te lang mee. U kunt er dan zeker van zijn, dit sportre- vue-evenement te kunnen bijwo nen. vanaf 25 sept. tot 5 oktober met vakantie Dinsdag 13 september heropen de Kuipers Zuivelhandel, zijn nieuw winkelpand aan de Jan Ol- denburglaan. Er was veel belang stelling voor deze heropening en talrijke bloemen sierden dit stem mig winkelinterieur met haar in grijsblauw en witte kleuren uitge voerde toonbanken. Voor de wit te tegelwanden zijn stellingen ge maakt, waarop allerlei zuivelpro ducten met smaak zijn geëtaleerd; een speciale verlichting is aange bracht tegen het verkleuren van deze waardevolle voedingsmidde len. Aan de overkant van de laan bevindt zich het depot waar een grote koelkast de producten tegen bederf vrijwaart. Ook is er nog een laboratorium aanwezig, waar de heer Kuipers zijn onderzoe kingen betreffende producten die niet aan de eisen voldoen kan doen. Het nieuwe winkelpand is ontworpen en uitgevoerd door de heer D. Beeldman, het schilder werk is verzorgd door de fa. Meyer en de buisverlichting door de fa. Waslander, allen te Ber gen. Wij wensen de fa. Kuipers veel geluk met deze aanwinst. ONGELUK De vorige week heeft zich in de Ruïnekerk een ernstig ongeval voorgedaan. De 40-jarige schilder Stroet uit Heerhugowaard, die op een klein steigertje zijn werk ver richtte aan het plafond van de nok van het kerkgebouw, verloor zijn evenwicht en stortte van een hoogte van 12 meter naar bene den. Met ernstige verwondingen werd de man naar het St. Eliza- bethziekenhuis vervoerd. Bergen verloor thuis in een ma tige wedstrijd tegen Purmerend met 0—4. Misschien was het de warmte van het septemberzonne- tje, die invloed kreeg op de spe lers. Hoe het ook zij, het was een slappe vertoning, een wedstrijd Vrijdag 23 september Klaverjasdrive, uitgaande van de v.v. Duinranders, zaal Slijker- man, 8 uur. □□□□□□□□□naaaaaaaDaaaaaa AAN ONZE ABONNE'S '/Lto-betaUtncj In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór I OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. zonder bekoring. Purmerend won met sprekende cijfers, maar maak te op ons geen grote indruk. Bei de ploegen zullen voortaan beter moeten spelen, willen zij, zoals verleden jaar, een behoorlijk fi guur slaan. De gemeente Alkmaar is er toe overgegaan om in samenwerking met de Directie der N.H.A.D.O. te Bergen, de drie wachtplaatsen aan de Stationsweg in Alkmaar van een overkapping te voorzien. De vele passagiers, die regelmatig van de bussen gebruik maken en wachtende zijn, kunnen nu bij slecht weer enigszins droog staan. Ondanks vele waarschuwingen bereiken het hoofd van het ge meentebestuur, zowel als de po litie, regelmatig klachten over loslopende honden, die mensen aanvallen, schapen verminken en tuinen vernielen. In dit verband wijst de burge meester van Bergen nog eens na drukkelijk op het bepaalde artikel 12a van de algemene politiever ordening van Bergen (N.H.), waarbij het verboden is honden zonder geleide los op de wegen te laten lopen voor zover deze een grotere schofthoogte hebben dan 20 cm. De politie zal streng con trole uitoefenen op de naleving van deze bepaling, en bij over treding proces-verbaal tegen de eigenaar van de loslopende hond opmaken. Zondagavond hebben onge wenste bezoekers vermoedelijk tussen 6 en 11 uur ingebroken bij de familie Vis, die tijdens die uren niet thuis was. De inbre ker (s) hebben zich toegang we ten te verschaffen via het bal kon, waarbij een grendel van een deur, die toegang geeft tot de slaapkamer, werd vernield. Het openen van de brandkast ging nogal gemakkelijk, want de sleu tel hing in de nabijheid van de kast. Het juiste bedrag dat wordt vermist kon nog niet worden vast gesteld, aangezien er zeer veel kleingeld bij was. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie ea Adm.: C. Oldenburg, Laaowej 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) opwekkend, verkwikkend. King pepermunt, een dagelijkse sti mulans wanneer uw lichaam vraagt om energie. U merkt het direct: na het gebruik van King pepermunt voelt u zich fit. De natuurzuivere Dirigent Corn. Jonker Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het koor bestaat het plan om dit seizoen weer een groot werk te brengen, n.l. van Joseph Haydn. Daarvoor is echter opkomst op de repetities van ALLE leden noodzakelijk. NIEUWE LEDEN ZIJN VAN HARTE WELKOM HET BESTUUR (Ingezonden mededeling) KAPSALON DAMESKAPSALON □□□□□□□□□□□□□□□aaa BERGEN 18 september Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 18 september Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1