ft ff Bezwaarschrift van Drankbestrijders Dam®8 URSEM 1 aan Minister van Rooy Zwerftochten Opkomende pijn Bekend Bergenaar overleden Roland Holst Fonds Hans Henkemans Docent aan Muzieklyceum De mysterieuze ballon Boek over Dr Plesman Avondschool KERMIS Nieuws van de Damclub BRIEFJE Ir VWWW VRIJDAG 23 SEPT. 1960 37e JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Raadsbesluit in strijd met alge meen belang en schadelijk voor geestelijke volksgezondheid. Op 25 juli 1960 nam de Raad der gemeente Bergen (N.-H.) een voorstel van Burgemeester en Wethouders aan om volgens het bepaalde in art. 6 van de Drankwet 1931 H.M. de Konin gin te verzoeken het maximum aantal vergunningen voor de ver koop van sterke dranken te brengen van 21 het maximum bepaald bij Koninklijk Besluit van 30 december 1955, nr. 23 -op 41 en wel met ingang van 1 janu ari 1961. De gezamenlijke drankbestrij dersorganisaties te Bergen heb ben naar aanleiding van dit raadsbesluit een bezwaarschrift gezonden aan de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. van Rooy. Een afschrift hiervan werd gezonden aan de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en aan de leden van de Raad der gemeente Bergen. In een adres aan de Minister wordt de hoop uitgesproken, dat Zijne Excellentie bij het uitbren gen van advies aan H.M. de Ko ningin met betrekking tot boven bedoeld raadsbesluit ernstig re kening zal houden met de be zwaren, die in een bijgevoegde toelichting worden aangevoerd en aan Hare Majesteit zal advi seren bedoeld adres (d.w.z. van de gemeente Bergen) als zijnde in strijd met het algemeen belang af te wijzen. Op Gedeputeerde Staten en de gemeenteraad wordt een beroep gedaan goede nota te nemen van de argumenten, die in dit be zwaarschrift zijn aangevoerd, om de Minister ervan te overtuigen, dat het besluit, door de Raad der gemeente Bergen genomen, in strijd is met het algemeen be lang en schadelijk voor de gees telijke volksgezondheid. „Wij spreken de wens uit, dat het ver zoek tot een zo drastische ver hoging van het aantal vergun ningen wordt afgewezen door de Kroon", aldus het schrijven van de drankbestrijdingsorganisaties aan G. S. en de Raad. Aangezien destijds niet alle raadsleden hun stem aan het om streden voorstel hebben gegeven, zal dit bezwaarschrift in de eerst volgende raadsvergadering (op dinsdag 27 september a.s.) bij de ingekomen stukken wellicht een nieuw „drankdebat" uitlokken. Niet hoger dan 34 In de toelichting op het adres aan de Minister worden de vol gen de acht bezwaren aange voerd: 1. Volgens opgave van B. en W. van Bergen bedraagt het zie lenaantal momenteel 10.419. Vol gens artikel 5 van de Drankwet 1931 kan het maximum in onze gemeente niet hoger liggen dan 34. 2. Het sociaal toerisme, waar van B. en W. gewag maken als concurrent van de ,,Horeca"-ac- comodatie is steeds door de ge meenteraad uit Bergen geweerd als niet strokend met de aard van de rustige badplaats, zodat dit argument in de toelichting van B. en W. wel zeer zwak is. In dien te zijner tijd de Raad dit soort toerisme wel zou toestaan, menen wij dat de sportieve ele menten onder de toeristen niet gediend zijn met een uitbreiding van het aantal vergunningen. Hierbij denken we niet op de laatste plaats aan de gevaren voor de jeugdige kampeerders. 3. Van de behoefte aan meer vergunningen is tot dusver zeer weinig gebleken, in Bergen aan Zee ligt de ene vergunning nog te wachten op een gegadigde. Naar uit de toelichting blijkt, die B. en W. geven, zullen er van de acht gegadigden op de door hen genoemde lijst mis schien maar vier overblijven, die een vergunning zullen accepteren. Eén van deze vier exploiteert een speeltuin voor de kinderen. Het lijkt ons ten enenmale on juist hier een vergunning voor sterke drank te verstrekken. 4. B. en W. zijn van mening, dat „bepaalde gelegenheden, waar sterke drank wordt ge schonken, te druk worden be zocht, hetgeen tot drankmisbruik kan leiden". Alsof een grotere spreiding dit zou voorkomen. De ervaring in Bergen leert, dat juist in de kleinere etablissemen ten drankmisbruik optreedt. Geen tweede Zandvoort 5. Het voorstel van de Raad der gemeente berust voornamelijk op toekomstverwachtingen. Hier bij dient opgemerkt, dat de grote meerderheid der inwoners er steeds voor heeft geijverd Ber gen als rustige badplaats te be houden. Men wenst er geen tweede Zandvoort van te maken. Indien Bergen zo onrustbarend zou groeien als blijkbaar in de verwachting ligt van B. en W. heeft men in 1965 gelegenheid het maximum op redelijke wijze te verhogen. 6. Volgens de notulen van de gemeenteraad sprak één der le den de verwachting uit, dat uit breiding van het aantal vergun ningen kan leiden tot meer ver keersongelukken. Wie de toe lichting van het college leest over de te verwachten recreatie-trek van achter de oostgrens naar Berger, aan Zee en zich reali seert, dat deze trek als regel per auto plaatsvindt, zal zich afvra gen, of velen daarvan zullen han delen naar de gedragslijn, die Jhr. Th. Roëll, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, aangaf op het congres van de internationale organisatie. Funest voor volksgezondheid 7. De wetgever heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat beperking van het aantal drinkgelegenheden noodzakelijk is om het gevaarlijke alcoholisme te bestrijden. Het gemeentebe stuur deelde in het verleden de mening van de landsoverheid in deze, gezien de lijn van de ge stelde maxima (12-12-16-16-16- 16-18-21). Uit het oogpunt van de volksgezondheid bezien moet het voorstel van de Raad der gemeente Bergen als funest wor den beschouwd. Stemming in Raad op onjuiste wijze beïnvloed? 8. Tijdens de besprekingen heeft de voorzitter aan een ge meenteraadslid, de heer Steinz, de toezegging gedaan, dat de Raad erin gekend zou worden bij het uitgeven van vergunnin gen. De competentie hiervoor ligt bij B. en W. Is hierdoor niet op onjuiste wijze invloed uitge oefend op de stemming in de Raad? Het adres is namens de ge zamenlijke, te Bergen gevestigde drankbestrijdersorganisaties, on dertekend door de heren A. Dijk stra, wnd. voorzitter en J. Ivangh (Noordlaan 44), secretaris. handen ÏHAMEA-GELEKüküü] door Noord-Holland Nu de herfst voor de deur staat en de avonden weer langer gaan worden, had de commissie voor tijdsbesteding van het be jaardencentrum „Elkshove", de heer G. Houtman, leraar aan de tuinbouwschool te Hoorn, uitge nodigd een causerie te houden over het onderwerp „Zwerftoch ten door Noord-Holland", aan- gevuld door het vertonen van dia's. Verleden week heeft deze le zing plaats gevonden voor een zo goed als geheel gevulde zaal en het is een zeer geslaagde avond geworden. Niet alleen dat er bijzonder fraaie dia's werden vertoond, maar de causerie van de heer Houtman was zo duide lijk en sympathiek, dat de vele toehoorders er volop van hebben genoten en allen het er over eens waren dat onze provincie zoveel schoons en bezienswaardigs be zit, dat het geen wonder is, dat er jaarlijks zo n groot aantal toe risten een kijkje komen nemen. Een hartelijk applaus getuigde van de dankbaarheid voor het gebodene. vanaf 25 sept. toi 5 oktober met vakantie Na een kortstondige ziekte is de heer J. Smit uit Bergen op 75-jarige leeftijd in het Centraal Ziekenhuis overleden. Hoewel de heer Smit geen Bergenaar van geboorte was, is met zijn dood toch een persoonlijkheid heenge gaan, die zich met veel ijver en werklust, met hart en ziel nuttig heeft gemaakt voor de gemeen schap en zich een voorname plaats in Bergen wist te verove ren. In 1908 vestigde hij zich in de Schoolstraat te Bergen, in de ou de smederij van Rijniersce. Door zijn werklust en vakmanschap wist de jonge smid deze zaak te doen uitgroeien tot een van gro te betekenis. Reeds spoedig nam hij deel aan het kerkelijk leven, eerst als diaken en later als ou derling van de Nederlandse Her vormde gemeente. Ook ging zijn interesse uit naar het onderwijs. Hij was onder meer bestuurslid van de toenmaals pas opgerichte Berger Schoolvereniging. De overledene is eveneens lid ge weest van de Vrijwillige Brand weer. In 1927 nam hij van wijlen de heer C. Meyer het commando schap over. Ruim twintig jaar later werd hij benoemd tot ere-commandant van het korps. Tot aan zijn dood toe is de heer Smit zijn kerk trouw gebleven. De laatste jaren verzorgde hij de centrale kas van de Ned. Herv. gemeente. Menig een heeft hij met raad en daad bijgestaan. Een van Bergens be kendste en geliefde bewoners is heengegaan. Zaterdagmorgen is de heer J. Smit ten grave gedragen. Nadat in de Ruïnekerk door Ds Bekius de plechtige rouwdienst was ge leid, die o.a. werd bijgewoond door de burgemeester van Ber gen, de heer L. J. de Ruiter, de heer W. de Vries, gemeentesec retaris en de commandant van de Rijkspolitie, de heer Verduin, vertrok men stapvoets naar de begraafplaats aan de Kerkedijk. Het voltallige korps van Bergens Vrijwillige Brandweer liep mee in de stoet van familie en vrien den. Aan de groeve sprak de heer P. J. Blauw, directeur van gemeentewerken en tevens com mandant van het korps, en de heer C. Meyer, beiden namens Bergens Vrijwillige Brandweer. Daarna ging Ds Bekius allen voor in gebed en dankte de jong ste zoon van de overledene, de heer G. Smit, allen voor de blij ken van medeleven. Dezer dagen bereikte de stich ting A. Roland Holst Fonds een mijlpaal in haar bestaan. Het fonds werd gesticht door de dich ter A. Roland Holst, ter gelegen heid van zijn zeventigste ver jaardag in 1958. Het bestaat thans ruim twee jaar. De dichter lijke stichter gaf aan de catego rie van gevers, die als bijdrage ineens honderd gulden schonken, de naam van „dragers". Op de eerste januari 1960 waren er vijf tig dragers aan de fundatie ver bonden: in genoemde maand kwam de grammofoonplaat uit met een voordracht van verzen van en door Roland Holst, af gewisseld met muzikaal tussen spel (Debussy), uitgevoerd door Hans Henkemans. Deze plaat wordt aan de dragers gratis aan geboden en is niet in de handel. Sedert 1 januari ƒ.1, zijn er thans honderd dragers bijgekomen, zo dat thans honderd vijftig perso nen in totaal de plaat (met het door verscheidene Bergense kun stenaars belangeloos verzorgde album) hebben ontvangen. Het in twee jaar tijds bijeengebrachte kapitaal bedraagt thans circa 20.000.Het bestuur kon in dit voorjaar een begin maken met het doen van uitkeringen tot steun in beroepsmoeilijkheden van kunstenaars te Bergen en Schoorl, waartoe de contributies mogen worden gebruikt, alsmede de rente van het kapitaal. Verwacht mag worden dat dragers zich zullen blijven aan melden, die daarna terstond de grammofoonplaat ontvangen. Gasfornuizen A. J. C0PPENS en Zn In verband met zijn benoeming aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen zal Bertus van Lier zijn verbintenis aan het conservato rium de vereniging Muziekly ceum te Amsterdam niet kunnen voortzetten. De componist en Pi anist Hans Henkemans werd be reid gevonden de heer van Lier als hoofdvakdocent voor compo sitie op te volgen. De geheimzinnige ballon, die verleden week boven Bergen en Alkmaar op een hoogte van on geveer 30 km zweefde, de hoogte werd gerapporteerd door de 25- jarige straaljagerpiloot sergeant vlieger E. Wieringa, bleek van een Brits vliegveld afkomstig te zijn, waar de ballon voor weten schappelijke doeleinden was op gelaten. Gedurende de gehele ochtend was de ballon, die langs de blau we lucht dreef, reeds gevolgd door de radar van de centrale verkeersleiding op Schiphol. Men vreesde dat tegen de avond, bij daling van temperatuur, de bal lon op geringere hoogte zou gaan zweven en daardoor een gevaar voor de luchtvaart zou worden. Later werd bekend van het Brit se vliegveld voor ballonvaart te Kardington, dat dit gevaar niet mogelijk was, en deze in geen enkel opzicht gevaar zou opleve ren voor de luchtvaart. De bal lon is later in noordelijke rich ting afgedreven. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" wordt overgedragen Op vrijdag 7 oktober, de stich tingsdag van de KLM in 1919, zal Anthony van Kampen in een bijeenkomst, die in het hoofdkan toor van de luchtvaartmaatschap pij in den Haag zal worden ge houden, aan mevrouw S. Ples man-Van Eijk het eerste exem plaar overhandigen van het boek dat hij heeft geschreven over het leven van haar man dr Albert Plesman. De schrijver heeft het boek opgedragen aan mevrouw Plesman-Van Eijk. Op woensdag 7 september j.l. kwamen de adspirant-cursisten van de Avondschool Bergen bij een in het gebouw van de Open bare U.L.O.-school te Bergen. Het was bijzonder verheugend te zien, hoe velen hadden be sloten de lange winteravonden met practische studie te gaan vullen. Diverse clubs konden wor den gevormd, waarbij in het bij zonder het grote aantal belang stellenden voor de Midden standscursus en de conversatie lessen Frans, Duits en Engels opviel. Vooral voor wat de talencur sussen voor beginners betreft zal er naar worden gestreefd, de clubs zo klein mogelijk te hou den, hetgeen een intensieve stu die zeker ten goede komt. Het ligt namelijk in de bedoe ling de opzet der taalcursussen, mede op verzoek der cursisten, zo ruim mogelijk te houden, zo dat er behalve aan het spreken ook veel aandacht zal worden geschonken aan lezen en schrij ven der talen. Kennis van land en volk, de literatuur en de cou ranten zullen evenmin worden vergeten. Voor het Middenstandsdiploma zal er hard en serieus moeten worden gewerkt, doch de deel nemers aan deze cursus zijn vol goede moed gestart. Het is dan ook alleszins de moeite waard, in het bezit van dit diploma te zijn. Inschrijving blijft mogelijk ge durende de gehele maand sep tember: daar enkele clubs inmid dels zijn gestart is het zeer zeker gewenst zich spoedig aan te mel den. U kunt zich hiervoor wen den tot de heer A. H. Houwing, Kerkedijk 19, Bergen (tel. 3574). met minder attracties De Berger kermis, die de vori ge jaren op de tweede zondag in de maand juli begon en op een enorme belangstelling kon reke nen, is niet te vergelijken met de kermis van thans. Van de zeventien kermisex ploitanten hebben er veertien hun tenten opgeslagen in het Van Reenenpark. De luchtschommel met zijn deinende bewegingen ontbreekt, evenals een Variété theater met hoempa-orkest. AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. De Balcorotor en de Hoepla Monte Carlo vonden het waar schijnlijk niet nodig in Bergen te komen. Zij zagen er bepaald geen brood in. Toch hebben zij verkeerd ge dacht, want in een vraaggesprek met verschillende eigenaren van diverse vermakelijkheden vertel de men ons dat zij niet behoeven te mopperen en best tevreden waren. Voor kinderen is een ker mis fantastisch, zij genieten volop van dit draaiende en deinende vermaak, maar er zijn ook bewo ners van het Van Reenenpark die dit feest allerminst prettig vinden, en zodra de kermis komt. hun deuren sluiten, met de be doeling deze driedaagse muzika le herrie te ontlopen. De kermis in Bergen, die nu een najaars kermis is geworden, heeft veel van zijn vroegere drukte en ge zelligheid verloren. De eerste onderlinge competi tie-uitslagen waren als volgt: Groep A. W. van Hattum J. Stam Jr. 20, P. Mienies-P. Boots 20, J. Stam'C. Tromp (afgebroken partij), J. van Loe- nenJ. Bliekendaal (afgebroken parij). Groep B. J. de MoorJ. Louwe 20, G. RooslootTh. Roosloot 20, A. TrompN. Veld 11, G. Huting H. Dek ker 20. Er kunnen nog nieuwe leden geplaatst worden. Iedere maan dagavond is er clubavond in het T en O gebouw van 7.45 tot 11 uur. Men behoeft geen lid te zijn. Secretaris C. Tromp, Russen plein 9a. SCHOORL In de zomer van 1958, (schrijft de Telegraaf), vond de toen 13 jarige Trijntje Zijp uit het dorpje Den lip, op het strand nabij Camperduin een flesje met daar in naam en adres van het Ame rikaanse meisje, Carolyn Seaman uit de staat Michigan. Trijntje schreef leen briefje naar Carolyn. Carolyn schreef terug en zo ontstond een leven dige briefwisseling tussen het meisje uit Den lip en de dochter van een Amerikaans professor. De correspondentie van de twee meisjes werd nu bekroond met een persoonlijke ontmoeting. Op de vakantiereis door Europa van professor Seaman werd het dorpje tussen Amsterdam en Purmerend opgezocht en kon Trijntje haar twee jaar jongere penvriendinnetje uit Amerika heel dat wijde waterland tonen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm C. Oldenburg. Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) ruw of schraal HAMFA-G (Ingezonden mededeling) King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere DAMESKAPSALON Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) kouof griep, blustUsnel uitmetde veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. telefoon 2331, Bergen BERGEN 25 september Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SOHOORL 25 september Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1