227 SPOORBOEKJES Schoorl nieuws W isselbeker tocht vers gebraden kuikens Boekbespreking Laten wij een pepermuntje nemen Itoekhanüel OLDENBURG Nieuws van overal BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming W* van DIJK flinke loopjongen D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers l P" </sf^ Ursem-Schoorl 0-5. Als om even over tweeën Schoorl de bal aan het rollen brengt, blijkt dat Ur- sem 3 en Schoorl 1 invaller telt. Al direct blijkt dat Schoorl veel sterker is, maar het duurt toch nog 20 min. eer H. Mooy het eerste doelpunt maakt. De strijd blijft zich op de Ursem-helft af spelen, doch de Schoorlvoorhoe- de loopt zich steeds vast in de buitenspelval of door te veel op een te lopen. Het korte spel van de voorhoede is een kolfje naar de hand van de 5-man verde diging van Ursem. Bijna had Ursem nog gelijk gemaakt door een misverstand in de Schoorl achterhoede. Schreiner wist ech ter nog in de laatste instantie een doelpunt te voorkomen. Dit was ook het enige werk wat de Schoorldoelman te doen zou krijgen. Rust ging dus in met een povere 1-0 voorsprong van Schoorl Gedurende de rust heeft de Schoorltrainer het een en ander met zijn mannen besproken en dat kwam direct na de rust tot uiting in een veel meer opener spel. Duidelijk was het veran derde speltype van de voorhoede. Toch hield Ursem, zij het met man en macht, nog stand. Na 20 min. gaf J. Schinkel, na een goede doorloopbal, Schoorl een 2-0 voorsprong en luidde daar mee een serie doelpunten in, waarbij Groot de hattric ver richtte. In de 30e minuut kopte deze speler een slechte uittrap van de Ursem keeper zonder mankeren in het doel. 3-0. In de 37e min. was het weer raak door de Groot na fraai combinatiespel en in de 47e min. schoot Groot no. 5 in de touwen. Hierna deed het mooie warme weer zich wat voelen en ging het wat kalmer aan. Einde kwam dus met een 5-0 zege voor Schoorl. Het is vaak onbegrijpelijk dat de voor hoede van Schoorl, 5 spelers met allen een goed schot in de benen, zo weinig schiet. Durven de heren niet? Als harde werker moet H. Mooy genoemd worden terwijl invaller Faro verdienstelijk werk deed. Schoorl 2 - Kolpingboys 4 6-3 Ook het 2e elftal van Schoorl van Schoorl heeft de competitie met een overwinning ingezet en wel met 6-3. De eerste puntjes zijn dus binnen en nu volhouden heren. De doelpunten werden hier gemaakt door Hartman-Kok (4!) Verhagen (1) en de Boer (1). Uitslagen adspiranten: Schoorl a - Kolping Boys 3-4 Schoorl b - Kolping Boys b 3-0 L.S.V.V. - Schoorl c 0-1 Nationale Reclasserings Collecte 1960. Gemeente Schoorl Zoals U in ,,De Duinstreek" van vrijdag 16 september heeft kunnen lezen, zal binnenkort de collecte voor de nationale reclas sering gehouden worden. In de Gemeente Schoorl, van Aagtdorp tot Camperduin en Schoorldam, zal dit in de week van 26 sep tember tot 1 oktober plaats vin den, want ook in onze gemeente willen we meedoen aan deze gro te collecte, die over het gehele land in de komende week gehou den zal worden. De Reclassering is- een groot en moeilijk werk, waar grote be dragen voor nodig zijn. Om de geldelijke bijdragen in onze ge meente in te zamelen, hebben wij een aantal dames bereid gevon den hun tijd en moeite daarvoor te geven. Denkt U aan 't grote doel, waarvoor wij Uw giften komen vragen, en stelt hen niet teleur. Namens het plaatselijk comité: Mevrouw A. J. C. Slagman van Lakerveld de Heus, voorzitster, Mevrouw A. de Boer— Hemminga, secretaresse, Mejuffrouw M. M. Dapper, penningmeester esse. V.V.V, Groet-Camperduin Op zondag 25 september a.s. organiseert de V.V.V. „Groet- Camperduin" haar vierde wissel beker-puzzelwandeltocht. De start is vanuit het „Eiken hofje" achter café G. Meereboer te Groet, om ongeveer 2 uur 's middags. De eerste prijswin naar ontvangt naast de wisselbe ker, welke hij of zij één jaar in zijn of haar bezit mag houden, een medaille als aandenken. Ook de tweede tot en met de vijfde prijswinnaar zullen wor den beloond met een medaille. Het inschrijfgeld bedraagt 0,50 Uw deelname zal op hoge prijs worden gesteld. Rietvcld's Wildhandel KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL ALKMAAR Evang. Luth. gemeente EGMOND AAN ZEE Burgerlijke Stand BERGEN Gevonden en verloren voorwerpen Hoevele keren per dag zou er niet een pepermuntje in een be gerige mond verdwijnen. Haast elke automobilist heeft een rolle tje in het handschoenenvakje van zijn auto: kinderen vragen erom zieken snakken ernaar kerkgangers éten niet anders en zelfs honden en een enkele (ver wende) poes bedelen om een pe permuntje. En dan staan wij er niet bij stil, dat de smaak van pe permunt zo oud is als de mens heid. Men gebruikte in vroegere tijden namelijk pepermuntolie, verwerkt in dranken en spijzen. Kan het pepermuntplantje wonderen doen? Aan het pepermuntplantje, de mentha piperita, heeft men eeu wenlang veel ongewoons toege dicht. De oude Grieken dachten, dat het een uit jalouzie gedode vrouw was, die na haar dood in de vorm van een klein, maar geurig plantje verder leefde. De Assyriers, de Egyptenaren en sommige Oostelijke volkeren of ferden dit plantje aan de goden en de bewoners van onze lage- landen geloofden in de Middel eeuwen, dat het wonderen kon doen. Er werd zelfs zout en brood aan geofferd. Het was niet zo vreemd, dat dat werd gedacht, want een zekere geneeskrachtige werking had het wel.. Begin 1700 schreven de dokters en apothe kers patiënten die last hadden van neus, keel of darmen pepermunt olie voor, verwerkt in fijngewre ven suiker. Dit waren dus de eer ste suikerpepermuntjes. Ze waren echter zo fris en zo opwekkend, dat de welgestelden ze als ver snapering gingen gebruiken. Veel verschillen zijn er overigens niet tussen het oude, door de artsenij- meester gemaakte suikerpeper muntje en de gestoken pepermunt van onze dagen. Waaruit bestaat pepermunt en hoe wordt het gemaakt Nog steeds bestaat pepermunt voornamelijk uit pepermuntolie en poedersuiker. De vijzel van de apotheker is vervangen door mengmachines; het spateltje waarmee vorm werd gegeven maakte plaats voor moderne ma chines die het pepermuntdeeg walsen en uitsteken. Het drogen geschiedt nu in grote droogkas- ten met een constante tempera tuur. Door jarenlange vakkennis is men nu in staat de smaak van pe permunt constant te houden, on danks wispelturigheden van de pepermuntolie. In Nederland al meer dan 100 jaar machinale vervaardiging Machinaal vervaardigde pe- "permunt kennen wij nu al meer dan honderd jaar in ons land. Koning Willem III gaf nl. reeds in 1857 aan de heer P. A. de Bont, stichter van De Faam, toe stemming om een „werktuig tot het vervaardigen van Engelse pepermunt" in te voeren. Peper munt werd voordien nl. uit En geland geïmporteerd in de toen- dertijd bekende blauwe zakken. Na deze eerste machine in die dagen een wonder volgen er langzaam maar zeker meer. Zo kon de pepermunt door snellere fabricage en dus voor lagere prij zen, zijn zegetocht vervolgen om binnen het bereik van een ieder te komen. De rollentechniek, die van de laatste 20 jaar dateert, heeft hiertoe uiteraard ook bijge dragen. Wij kunnen wel zeggen, dat pepermunt nu de populairste ver snapering in ons land is, die zo wel door kleine kinderen als teen-agers en door volwassenen van alle leeftijden wordt genut tigd. Een pepermuntje tegen de schrik en tegen buikpijn; tegen een droge keel; tegen een nare smaak; bij sport en spel en ge woon maar zo, omdat het zo lek ker is. Winterdienstrcgcling) RIJDENDE HOOIBROKJESPERS In de U.S.A. is een rijdende machine ontwikkeld voor het persen tot brokken (wafels) van hooi op het veld. Het gras wordt met een Lun- dell Super 60 gemaaid en ge kneusd en in een zwad op het veld achtergelaten om te drogen. Dezelfde machine, nu voorzien van een opraapmechanisme, raapt het hooi op, hakselt het en brengt het in de er achter rijden de brokkenpers, die de wafels vormt en op een wagen laadt. „Geen geld, geen zorgen" alle leeftijden „De hond van de Baskervilles" 14 jaar IN HET BIJZONDERE PROGRAMMA „Saint Joan" 14 jaar ALKMAAR Deze machine kan brokken ma ken van iy2 en 5 cm doorsnede en wafels van iy2 bij 5 cm. Hooi van vlinderbloemigen en van een mengsel van gras en vlinderbloe migen met een vochtgehalte van 1235 is met succes tot brok ken geperst. Wanneer het hooi echter meer dan 18 a 20 vocht bevat, is het verlies te groot. Er is een kracht nodig van 50120 pk, afhankelijk van de verlangde capaciteit. Het gewicht van de machine is ruim een ton, aldus Landbouwdocumentatie. GRONDONDERZOEK IN ENGELAND In Nederland worden jaarlijks 150.000 grondmonsters onder zocht van bouwland, grasland, tuingrond, particuliere tuinen en sportvelden. Het onderzoek wordt volledig door de inzender betaald. In Engeland neemt de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst 250.000 monsters bij boeren en tuinders. Het onderzoek ge schiedt daar geheel voor reke ning van de overheid. De bemon steringsdichtheid is in Engeland dus veel geringer, ondanks het gratis onderzoek. Zo is het in vrijwel alle landen behalve in Oost-Duitsland en andere com munistische landen, waar grond onderzoek verplicht is. Vrijwel overal geeft de over heid subsidie op het onderzoek. Nederland is het enige land waar de boer en tuinder de kosten be talen. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek is eigendom van de Nederlandse landbouworganisaties. FAMILIEBERICHTEN GEVESTIGD: Tandarts VRAAG EN AANBOD SLAGERIJ GROOTEMAN -Do cuc©K ^e«wt juli aUe v->oddt Wawi ito-a^<Ac vv-iod o f .die. du.ide.VC.Vc de crieoboV ver. ■TcxcvoB 3 zeoV KZ ®«2toeid Ke* .ujj, 5c« ©r\oGej^ ev> *v\^A ow$qV^,jiw dukvx/A Ro<i^ <^^3 wAA a vtx^\ Vv^m ui iiiiHiniiHiiiiiiiiiiMiMiiiiii minimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiim in iininiiiin Dagelijks Hereweg 71 - Telefoon 279 - Schoorl niiiuHimmiiiiuiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmm 25 september NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v.m. 10.15 u. Ds. Bekius v.m. 11.45 uur Zondagsschool LEGER DES HEILS (Dorpshuis) v.m. 11.30 uur Zondagschool Maandagavond 8 uur openb. samenk. REHOBOTH KAPEL v.m. 10 uur Ds. G. C. Tromp, Alkmaar n.m. 7 uur v. Wijngaarden, Hoofddorp GEREF. KERK v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur Ds. L. C. Rietveld NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 u. te Schoorl Ds. C. M. de Jong (Avondmaalsviering; collecte voor Herv. Ver. Kinderzorg Noordhloland) v.m. 11.30 u. Zondagschool te Schoorl CHRISTENGEMEENSCHAP Bosmansweg 13 - Schoorl Mensenwijdingsdienst 10.45 uur REMONSTRANTSE KERK Fnldsen 37 v.m. 10.30 uur Ds. J. Breukink v.m. 10.15 u. Eerw. heer J. L. Meiners van Amsterdam GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 u. Ds. L. J. Kwast n.m. 5 u. Ds. C. von Meyenfeldt 5 September tot 12 September 1960 Geboren: Robertus Gerardus Maria, z. v. J. G. W. der Kinderen en C. A. Roosloot; Agatha Elizabeth Maria, d. v. P. Kla ver en G. M. v. Schagen; Cornelia Divera Maria, d. v. C. M. Wa- gemaker en A. J. T. van Diepen, Aker sloot. Ondertrouw: Luitjes, Martinus J. 26 jaar, Alkmaar en Winder, Catherina Guurtruida, 24 jaar; Winnips, Adrianus W. 24 jaar, Heiloo en De Moei, Alberdina G„ 21 jaar. Getrouwd: Dekker, Anthonius M. H. en Klima, Doris. Overleden: van der Velde, Elisabeth J., wed. van Versluis, Leendert, 86 jaar; Veldman, Annechien, e.v. J. Winkel, 55 jaar. Lijst van gevonden en verloren voor' werpen te Bergen. GEVONDEN: Blauwe plastic kindercape, witte sjaal, grijs kinderjasje, contactsleutel van Volkwagen met er aan een klein auto wieltje, bruin lederen portemonnee met inhoud, groene paraplu, snoer met stekker en contrastekker, handschoen (blauw met wit), wit-blauwe dames- sandaal, bruin-wit poesje, rood zwem broekje, pijp met tabakszak en Engels leerboek, rood-bruin kindervest, bruine motortas met koperen knoppen, paars zijden sjaal en sleutel, bos sleutels, zwarte plastic regenjas, mosgroene jongens trui. VERLOREN: Paar dameshandschoenen (leder met gehaakt bovengedeelte), binnensluiting van mantel met groene weerschijn, bruine herenportemonnee met inhoud, mosgroen wollen vest, bruin lederen herenportemonnee met inhoud, licht blauw kindervest met witte blokjes, grote gele hond kleine oortjes model herder, grijs lederen damesportemon nee met inhoud, snelbinder met 4 ha ken, wit lederen damestas met inhoud o.a. foto's. Inlichtingen aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Bergen (NH) uitsluitend op werkdagen tussen 10 en 11 uur. Heden ontvingen wij van de Uitgeverij „Hollandia" N.V. te Baarn een ex. van „Juliana Regina 1960 Dit boek ver schijnt als twaalfde deel van de serie fotoboeken over het Koninklijk Gezin. Ook dit deel ziet er weer uitstekend uit. Wederom sieren talrijke prachtige foto's het boek, vergezeld van duidelijke bij schriften. Het zal voor velen een aan trekkelijk bezit vormen, vooral als men ook reeds de voorgaande delen, deze zijn nog verkrijgbaar, in zijn bezit heeft. De prijs van het laatste deel bedraagt 3,25. JUWELIER-HORLOGER KEUKSTR.t TEL. 2R6S BERGEN Laanweg 35 SCHOORL Vrijdagavond, zondagavond, dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een fantastische film De bekende acteur Alec Guiness in Anderhalf uur beschaafde humor Zaterdagavond, maandagavond, woensdagavond te 8 uur Spanning ten top Peter Cushing (Dracuila) in met André Morell en Christopher Lee Anderhalf uur van spanning en sensatie Donderdagavond 29 september te 8 uur Een meesterwerk van Otto Preminger (De man met de Gouden Arm) Jean Seberg, Richard Widmark en Richard Todd in met Anton Waldbrook en John Gielgud. Otto Premingers meesterlijke verfilming van Bernard Shaws „Saint Joan" - DÜSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 02200-4727-5669 Ondertrouwd: Cornells J. Kaandorp en Wilhelmina V. H. Sijm Huwelijksvoltrekking te Slootdorp op 13 oktober v.m. 10 uur Schoorl, Voorweg 61 W'werf, Schervenweg 8 22 sept. '60 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii van Foreestlaan 9, Schoorl. Spreekuur van 10 tot 12 uur, behandeling alleen tijdens spreekuur. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Gevraagdeen net jong meisje, voor de morgenuren. Mevr. Zwakman, Bree- laan 50, Bergen. iiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiimiiiiHHiuiiuiuii Gevraagd voor de slagerij voor de zaterdag Stroomerlaan 9 - Telef. 2427 - Bergen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiui B.z.a. net meisje, 20 jr., voor halve dagen. Kantoor of winkel. Br. onder no. 86, Boekhandel Schoelink, Bergen. Gevraagd een werkster voor 1 of 2 ochtenden per week. Bickersl. 5 Schoorl telefoon 280 Gevraagd; meisje voor halve dagen, tot 2 uur. (niet beneden 16 jaar). J. H. Bévort, Gerbrandslaan 5 Aagtdorp Gem. Schoorl, telefoon 02209-647. Gevraagdnet meisje, voor de ochtend uren in gezin met 2 kleine kinderen. Mevr. v. Kampen, Doorntjes 22, Bergen. Meisje gevraagd voor lichte bezigheden voor dinsdag- en vrijdagmorgen. H.Duits, Breelaan 23, Bergen. Te koop gevraagd: huisje of oud boer derijtje. Gebreken geen bezwaar. Br. onder no. 420 bur. v. d. bl, te Schoorl. Te koop: hete lucht kachel i.z.gst. Voorweg 25 Schoorl. Te koop: Handappels 4 en 5 kg voor f 1,-, moesappels en peren. Zomerdijk, Hereweg 125, Schoorl. Aangeboden: dru-gasojar z.g.a.n. met toebehoren f 150,-. Houten schuurtje met pannen bedekt f 100,-. J. W. Fakkert Hereweg 46 Schoorl. Gevraagd: bouwgrond 300 a 400 m. Schoorl of omstr. Hereweg 16, Schoorl.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2