ft ft Tegeltableau in Raadzaal kapsalon Ursem K^Dampo Tbabyderm sm gezondheid' houdt herinnering levendig weer geopend Tsjecho-Slowakije Plein baadt in zee van licht Berger Sportvereniging Belangrijke Uitbreiding Tuindorp kreeg een Warenhuis Bello-Monument 55 jaar getrouwd Opkomende pijn Sanapirm K, C B, Inbreker achter slot KAPSALON IIIIIIIIE „Bergen" herstelt zich Zakenmensen VRIJDAG 30 SEPT. 1960 37e JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Deze zomer was het een halve eeuw geleden, dat Bergen het zilveren ambtsjubileum van bur gemeester Jacob van Reenen vierde. Een tegeltableau in de Bergen se raadzaal houdt de herinnering levendig. Een gedeelte van de tekst luidt: 1885 15 juni 1910. Den Edel Achtbaren Heer Jacob van Reenen. Aangeboden door de ingezetenen bij de her denking van zijn 25-jarige ambts vervulling als burgemeester van Bergen. Het fraaie tegeltableau (Delfts blauw), in eikenhouten lijst gevat, toont in het midden het wapen van Bergen met daar omheen de wapens van de ade- lijke geslachten, die in de loop der eeuwen de Heerlijkheid Ber gen in bezit hadden. Het zijn de families Van Haemstede-Montig- ny (1285—1438). Van Borselen (14381507), Van Brederode (1641 1707), Nassau Bergen (1707—1797), Mulert (1797— 1815), Barnaart 1815 1851) en Van Reenen 1851heden), al dus de tekst op het tableau. Daartussen leest men de tekst van een oude kroniek, waarin verhaald wordt, dat graaf Floris de 3e omstreeks 1190 aan Bergen het wapen gaf, dat de gemeente thans voert, ter nagedachtenis aan de dapperheid, waarmee de inwoners hun graven hielpen in de strijd tegen de Westfriezen: ,,De Trouw en dapperheid van Bergen is gebleken te Winkel in het Veld Daar zij al strijdende, toen haar geburen weken Meest zijn terneer geveld Daarom is haer de naem van trouw gemeent gebleven En tot haer roem en eer is aan die Vrome lui Dit wapen eerst gegeven van haren Graef en Heer" Op een foto uit 1910, welke tien jaar geleden in ,,de Bergen- sche Badbode" (Uitgave: N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster en Zn. te Alk maar) was afgedrukt, zag men de heer en mevrouw Van Reenen in een open rijtuig en gevolgd door nog andere rijtuigen door de Raadhuisstraat rijden, met op de achtergrond het versierde raadhuis. De Bergenaren, de vrouwen in rokkei^ tot de grond, hadden zich langs het Ruïne muurtje opgesteld. En David de Groot stond met zijn ijskarretje voor het winkeltje van Prins, dat later is afgebrand. De oudste wethouder, de heer J. Swaan, had die dag treffend de gevoelens van de ingezetenen onder woorden gebracht, aldus een krantenverslag uit die tijd: Bergen en de burgemeester, Ber gen en de familie Van Reenen zijn één. De jubilerende burger vader droeg bij deze gelegenheid aan de gemeente een terrein in volle eigendom over, dat bestemd zou worden voor een hertenkamp en de aanleg van een wandel park, het Van Reenenpark. ,,Deze groote en grootse schen king zal door de burgerij zonder twijfel op den hoogsten prijs worden gesteld en te allen tijde in de geschiedenis van Bergen geboekstaafd blijven als een be wijs, hoeveel genegenheid deze Burgemeester voor zijn gemeente en derzelver inwoners had en nog tal van jaren hoopt te blijven houden", zo lezen wij verder. Inderdaad een royale schen king, waarvoor de Bergenaren en vreemdelingen anno 1960 niet dankbaar genoeg kunnen zijn. In 1912 werd de Renbaan die in 1898 door de heer Jacob van Reenen was aangelegd, verka veld tot villapark en hertenkamp. Het jaar 1910 was in meer dan één opzicht gedenkwaardig voor Bergen. In dezelfde junimaand verscheen voor het eerst de „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode", ter stimulering van het vreemdelingenverkeer. In het eerste nummer werd gesproken van de grote toekomst, welke voor Bergen aan Zee was weg gelegd (de badplaats was toen vier jaar oud) en van de gemeen te Bergen, die met reuzenschre den vooruitging, en één der ver rukkelijkste zomeroorden van het ganse land was geworden. In het hoogseizoen vertoefden in één week iets meer dan duizend gasten ip Bergen, een record voor die tijd. Op 1 juni 1910 had Bergen 601 huizen en 2350 in woners. In juni 1910 schreef me vrouw M. Van Reenen-Volter het onsterfelijk geworden „Liedje van de Bergenaardoor de be kende componist Philip Loots getoonzet. Huize „Kranenburghwaar de burgemeester woonde, was toen het regeringscentrum van Ber gen. Vooral de oudere Bergena ren zijn dit nog niet vergeten en zij hopen dan ook, dat er nog eens een waardige bestemming voor dit oude patriciërshuis zal worden gevonden. Hopenlijk wordt het spookbeeld dat „Kra- nenburgh" eerlang onder slopers handen valt nimmer werkelijk heid. en de hoge Taira De heer B. Schuil opende deze eerste avond van een reeks le zingen, die in dit winterseizoen door de K.J.V.O. zal worden gegeven. Het verheugde spreker, dat er steeds maar weer dezelfde bekende gezichten te zien zijn op deze leerzame avonden. Ook maakte de heer Schuil in de tot aan de laatste plaats bezette kleine zaal van „De Rustende Jager" bekend, dat bij het lezen van de agenda van het winter seizoen, velen de bekende figuur van Jan Strijbos daarop zullen missen. De heer Schuil stelde zijn toehoorders gerust door te zeg gen, dat de heer Strijbos als een van de laatsten uitgenodigd zal worden in verband met zijn 70e verjaardag, met de bedoeling hem dan voor een lezing te kunnen uitnodigen. Hij wenste de talrijke aanwe zigen een goede avond toe. Simon de Waard nam ons toen mee, per prachtige kleurendia's, naar Tsjecho-Slowakije en de hoge Tatra. De fascinerende stad Praag met zijn oude binnenstad en de middeleeuwse uithangbor den, de prachtige kerken in Romaansch-Gothisch- en Barok stijl, het overweldigende natuur schoon en de ongerepte flora van dit land, het Nationale park in het hoge Tatragebergte, de druipsteengrotten, de talrijke met grote zorg onderhouden kaste len, de fraaie klederdrachten van de bewoners, met hun schitteren de kleurencombinaties, het dora do voor jager en visser, de Spartakiades, die om de vijf jaar gehouden worden. Dit jaar van 23 tot 26 juni, en van 30 tot 3 juli, kortom iedereen die dit land wil verkennen, wordt ruim schoots beloond door de schoon heid en rijkdom die dat land in zich bergt. Na de pauze werd een film vertoond van dat zelfde land achter het ijzeren gordijn. De 2600 meter hoge Tatra, met zijn op 1400 meter hoog woest ge bergte, zijn watervallen en won dermooie perspectieven, het werd allemaal op een aangename, boeiende en sympathieke wijze verteld door Simon de Waard. Half elf sloot de heer Schuil deze buitengewoon geslaagde eerste lezing van de K.J.V.O. in dit seizoen. „Het Plein" van Bergen baadt sinds enkele dagen des avonds in een zee van licht, afkomstig van niet minder dan 20 huizenhoge straatlantaarns (6 dubbele en 12 enkele). Wie een jaar niet in Bergen geweest is, en dit nieuwe winkelcentrum met flatwoningen thans aanschouwt, zal zijn ogen niet willen geloven, dat hij hier in een dorp is. Maar duikt hij daarna vanaf het verlichte Plein, de duistere straatjes en laantjes van het romantisch kunstenaars centrum in, dan is het contrast des te groter. viert Feest Zaterdag 1 oktober viert de Berger Sportvereniging zijn 40- jarig bestaan in „De Rustende Jager". Daar zal dan een jubi leumrevue voor het voetlicht worden gebracht, die een maan denlange studie heeft geëist. Wij hebben de generale repetitie bijgewoond en met bewondering gekeken naar wat wij allemaal daar te zien kregen. De entrée van de verslaggever en de persfotograaf, die per brommer het toneel oprijden, brengt de toeschouwer al direct in een vrolijke stemming. De B.S.V. zanggroep zingt met veel enthousiasme de clubliederen- potpourri. Vrouwe Tijd laat het verleden van B.S.V. nog even herleven. De sketchen zijn alle vermakelijk, en de voetbalpool buitengewoon geestig. De ont werpster van de balletten laat zien wat zij met de zes danse resjes bereikt heeft, zij laten de toeschouwers een prachtig staal tje danskunst zien. Er valt 1 ok tober dus heel wat te genieten tijdens dit jubileumfeest in „De Rustende Jager". De trekking van de jubileumverloting, t.o.v. Mr. J. Munting, notaris te Bergen, zal die avond meteen plaats hebben en men kan na afloop nog een gezellig dansje maken. De heer W. Akerboom, wo nende aan de Buerweg, die 36 jaar geleden een olie- en benzine- handel voor eigen rekening begon en daarbij een jaaromzet van 3300 liter bereikte, heeft in de loop der jaren zijn debiet be langrijk zien uitbreiden. Ventte de heer Akerboom eerst met een paard en wagen, later moest dit een motorcarrier worden en nog weer later een vrachtauto. Het vullen van de bussen bij de klanten aan huis was echter aan leiding tot veel moeilijkheden, zodat de heer Akerboom, wiens omzet intussen in de honderden tonnen loopt, is overgeschakeld op een tankauto, waarmee hij 1600 liter kan vervoeren. De tank is uitgerust met een slang van 50 meter. Een motor zorgt er voor dat ook het laatste restje uit de tank omhoog kan worden gepompt. Door de aan schaffing van deze tankauto is het de heer Akerboom mogelijk nog meer service aan zijn klanten te verstrekken. De heer B. Bosma heropende gistermiddag zijn zaak in textiel en andere artikelen. Als men de opnieuw verbouwde en gemoder niseerde zaak binnentreedt, krijgt men dat prettige gevoel van rustig als klant een keus te kun nen doen in dit ruim 18 meter diep warenhuis. Het strenge rechtlijnige interieur, een idee van de heer Bosma, geeft aan dit alles een voornaam cachet. De vloer bedekt met lichtgrijs mar- moleum, de los van elkaar staan de toonbanken, de buisverlichting die uitstekend tot zijn recht komt, de stellingen langs de wanden, gevuld met in hoofdzaak textiel, de paskamer in de uiterste hoek van de zaak, alles in lichte kleu ren geschilderd, het zitje in het midden, maken het prettig daar te vertoeven. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Dan is er nog een afdeling waar een grote collectie japonnen hangt en de klant tevens een beeld krijgt van de uitgebreidheid dezer zaak. De fa. D. Duin, die deze verbouwing heeft uitge voerd komt alle eer toe. De fir ma's Beukers en Sloten zorgden resp. voor het schilderwerk en de verlichting. Tuindorp heeft een warenhuis gekregen, dat wel tot de grote zaken gerekend mag worden. Sinds de vorige week liggen er weer rails en een stootjuk op het voormalige stationsemplacement van Bello, het tegenwoordige plein in Bergen. En al betreft het hier slechts een „spoorlijntje van een meter of vijftien, het is toch door de spoorwegen aangelegd en ligt tussen het parkeerterrein achter het bureau gemeentewerken en het begin van de Dreef. Rails en stootjuk zijn ter plaatse op bielzen gemonteerd om te zijner tijd als onderstuk van het „Bello "-monu ment te fungeren. Wanneer het transport van de door de Neder landse Spoorwegen aan de ge meente Bergen geschonken stoomlocomotief naar zijn „laatste rustplaats" zal plaats hebben is nog niet bekend. Aan de Karei de Grote-laan woont een bejaard echtpaar bij hun kinderen in. Nu is dit heel gewoon, want er wonen wel meer ouders bij hun kinderen in, maar dit is iets bijzonders, want de heer Moraal (89) en mevrouw Moraal-Eekhout 97 jaar, hebben samen vijf en vijftig jaar lief en leed gedeeld. Toen de heer Mo raal voor de tweede maal trouw de is hij eerst 30 jaar verzeke ringsagent geweest van de maat schappij 's-Gravenhage. In die tijd verrichtte de heer Moraal zijn werk op de fiets. Dan ge beurde het wel dat hij van Bos koop (waar hij woonde) naar Benthuizen, vandaar naar Zoe- termeer en dan onder Delft door, naar de Bergense hoek reed. Dat was in de tijd van de carbid- lantaarn. Zo heeft hij daar al heel wat honderden kilometertjes afgelegd. Na zijn verzekerings- baan heeft hij nog jaren bij de fa. Kromhout (vruchtboomkwe kerijen) te Boskoop gewerkt. Zij zijn toen beiden, na de bevrijding naar hun kinderen gegaan en wonen nu sinds 1946 daar bij in. Mevrouw Moraal is thans bijna 97 jaar (een van de oudste inwoners van Bergen) en nog altijd opgeruimd, niettegenstaan de zij drie jaar geleden bij een val haar heupbeen heeft gebro ken. Sinds die tijd is zij bed legerig. De heer en mevrouw Moraal zijn nog zeer kras voor hun leeftijd en hebben nog veel interesse voor radio en nieuws berichten. Zij genieten thans op hun hoge ouderdom, van een ge zegende oude dag bij hun kinde ren. De traditionele expositie van werk van niet-beroeps kunste naars wordt gehouden van 9 tot 30 oktober a.s. in de KCB-kunst- zaal te Bergen. Het werk wordt beperkt tot tekeningen, grafiek, gouaches, aquarellen en klein- plastiek. Belangstellenden kunnen zich om een circulaire met nadere ge gevens en aanmeldingsformulie ren wenden tot de heer E. Smid, Nachtegalenlaan 5, Schoorl. De inschrijving sluit 3 okto ber a.s. Li -/lAf Voor hel here Baby-huidje Installatie Burgemeester kostte f 2.250,— Blijkens de 21e suppletoire be groting 1960 der gemeente Ber gen, heeft de installatie van Bergens nieuwe burgemeester, de heer L. J. de Ruiter, op 12 april j.l., een uitgave van 2.250, gevergd. De afzonderlijk geraamde kos ten waren: receptie 1.500,— auto's incl. versiering 185, drukwerken, enz. 120, loon derving Bergens Harmonie 226, vlaggetjes en traktatie schoolkinderen 115,en rook- werk en div. uitgaven 104, In totaal 2.250, Zaterdag 10 september werd in het Bergens museum ingebro ken en een aantal koperen en bronzen voorwerpen ontvreemd. Van de dader was geen enkel spoor. De Haagse recherche heeft thans de 28-jarige perser M.W. gearresteerd toen de man de voorwerpen wilde verkopen. Hij heeft thans een volledige beken tenis afgelegd. Zo kwam tege lijkertijd de diefstal in het Mui- derslot aan het licht, die in februari van dit jaar werd ge pleegd. Via de tijdelijk droog gelegde slotgracht kwam W. binnen, door een ladder onder het raam te plaatsen, en was na het breken van twee in lood gevatte ruitjes het kasteel bin nengedrongen. Hij werd echter gestoord en nam de vlucht met achterlating van de buit. De man is overgebracht naar de rijks politie te Bergen en zal worden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Alkmaar. Mooi haar valt op Tegen Ilpendam heeft Bergen zich hersteld van de zwakke start in de competitie, hoewel vooral voor rust het spel lang niet meeviel. In de tweede helft was er wat meer vaart te constateren en toen kwam Bergen tenslotte tot een 21 zege. Plomper kreeg na een kwartier spelen in de tweede helft de bal toegespeeld, en wist met een verrassende om haal Bergen, na rust, de leiding te geven. Ilpendam, dat daarna fel aanviel, kreeg geen kans de hechte defensie van de blauw- hemden te passeren, waarin vooral Smit uitstekend werk deed. Ruud Vis legde de grondslag voor de overwinning, toen hij na drie spelers en de doelman te hebben omspeeld, de voorsprong vergrootte. Wel kwam Ilpendam nog tot 21 uit een penalty, maar meer stond Bergen toch niet toe. Scheidsrechter Boekei leidde uitstekend. brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen ZONDAGSDIENST ARTSEN Itieektöad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr.. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per mm. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. vanaf 6 oktober (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) kouof griep, blustüsnel uit metde veelzijdig samengestelde - I MIJNHARDT Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. Ingezonden mededeling ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Een advertentie met een korte suggestieve tekst van de vele lezers van ons blad 1 I BERGEN 2 oktober Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 2 oktober Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1