99 99 RAADSVERGADERING Neü* DAM PO PUROL in huis! Jubileumrevue gezondheid' Ons drinkwater KAPSALON II0 It It N Kankerbestrijdingscollecte Aaeuda Vier van de zeven flats verkocht verkouden EERSTE ZAAK VRIJDAG 7 OCT, 1960 37e JAARGANG No. 39 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond'aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Gemeenteraad besluit tot afschaffing rondvraag, en de nieuwe toren van de Ruïnekerk krijgt uurwerk en luidklok. Openbare vergadering van de raad der gemeente Bergen op dinsdag 27 september 1960, 20 uur, ten raadhuize. De voorzitter burgemeester L. J. de Ruiter opent de vergadering en stelt achtereenvolgens alle punten van de agenda aan de orde. Voorts verwelkomde de heer De Ruiter de schare gezinsverzorgsters, die van de Volkshogeschool geko men waren om een raadsverga dering bij te wonen. Dat het agendanummer 17, voorstel tot wijziging van artikel 12 van het reglement van orde voor de ver gaderingen van de raad, veel stof zou doen opwaaien vermoedden wij reeds. De heer Van Rees Vellinga was het tenminste niet eens met de toelichting van het college, dat de rondvraag niets te kort doet aan de rechten van het vrije woord. Door het beknot ten van het vrije woord worden de verhoudingen in de raad ver scherpt, hij was van mening dat de rondvraag het peil der discus sies niet verlaagde, en verwon derde zich dat de heer Hemelrijk voorstander van afschaffing vroeger het meest gebruik maakte van de rondvraag. De vrijheid van het woord is het hoogste goed, aldus spreker, en hij zag geen enkele reden om de rondvraag af te schaffen. De heer Dinkelberg was het volko men eens met de heer Van Rees Vellinga en vond het wel zeer eigenaardig, dat er van de 25 gemeenten die hij had opgebeld om te vragen of er bij hen nog rondvraag bestond, er maar 6 gemeenten waren die de rond vraag hadden afgeschaft. De heer De Graan zag niet in, dat als de rondvraag werd afgeschaft, men dan niet voor zijn mening zou kunnen uitkomen. Men kan schriftelijk vragen stel len, en bij onvoldoende antwoord heeft men het recht van inter pellatie. De heer Sluis vond het minder elegant dat B. en W. maar alvast de rondvraag niet op de agenda hadden geplaatst. Overigens was het hem onverschillig of er nu wel, of geen rondvraag was. Hij zag bij afschaffing daarvan geen beknotting van het vrije woord. De heer Tros van wie het voor stel uitging ging er natuurlijk mee accoord. Mevrouw Broekman-Vriesman ziet in de afschaffing van de rondvraag een beknotting van de democratie. Zij gelooft dat juist de rondvraag een goede ver standhouding met zich mee brengt. Zij betreurt het als de rondvraag zou worden afge schaft. Ook de heer Steinz verklaart zich tegenstander van het voor stel. Hij citeerde Kamervoorzitter Dr Kortenhorst, die een lans brak voor het mondeling stellen van vragen van Kamerleden. De voorzitter had zich er over verwonderd dat de rondvraag in Bergen nog bestond en dat er nog zoveel gevraagd werd. De onbenulligste vragen komen soms ter tafel, vragen die eigenlijk de moeite niet waard zijn, om daar antwoord op te geven. Hoewel de heer De Ruiter geen onaan gename ervaringen tijdens de rondvraag had opgedaan, was hij overtuigd dat het het prestige van de raadsvergaderingen niet ten goede komt. Het is, aldus de heer De Ruiter, een droog her kauwen van toegespitste vragen. Voorts was hij het met de heer Sluis eens, dat het ontbreken van de rondvraag op de agenda niet elegant was. Met 11 stemmen voor en 4 tegen werd besloten tot afschaffing van de rondvraag. De langdurige restauratie van de Ruïnekerk. Over 't voorstel tot aankoop van uurwerk en luidklok voor de Ruïnetoren op advies van de heer C. W. Royaards te Schoorl, ar chitect van de restauratie van de Ruïnekerk, voor de totale som van 4.390,— werd uitvoerig ge discussieerd. De heer Broersma was lang niet tevreden over de vorderingen aangaande deze res tauratie. Spreker krijgt de indruk dat er daar niet met ernst wordt gewerkt. Inplaats van de afbraak, die daar binnen de kerkemuur ligt eens op te ruimen, komt er steeds meer afbraak bij. De heer Broersma had zich laten vertellen, dat aannemer en architect nu juist niet zo een drachtig samenwerken, de ver houding tussen beiden moet verre van prettig zijn. De begroting van de restauratie zou reeds met 150.000,zijn overschreden. Na 6 jaar restauratie ziet het er naar uit, dat wij straks een tweede lustrum gaan vieren. Hij dringt er bij de voorzitter op aan, da hij eens gaat praten met de restauratiecommissie en de archi tect. Het wordt nu zo zoetjes aan tijd dat er een einde komt aan deze langdurige geschiedenis. De heer Dinkelberg vroeg of het College zich had laten inlich ten over de klank van de luid klok. Het zou prettig zijn wan neer de harmonie tussen de klok ken van Bergen volkomen was. Hij wees er op dat de klok van het pensionaat een lage en de klok van de katholieke kerk een hoge C-toon heeft. Daarmee zou de Cis-toon van de nieuw aan te schaffen luidklok een schril disso nant vormen. De heer Ploeger had alle eer bied voor architect Royaards, maar o-f—hij wel -voldoende ver stand heeft van uurwerken, was voor spreker een open vraag. De voorzitter antwoordde op de critiek van de heer Broersma, dat men veel tijd nodig heeft voor het restaureren van oude gebouwen. Hij was het met de heer Broersma eens over de trage gang van zaken, en hij moest be kennen dat er maar weinig voort gang viel te bespeuren. Dit werk is evenwel niet gemakkelijk ver volgde de heer De Ruiter, men moet met grote kennis en vak manschap te werk gaan, om die oude motieven weer in orde te maken. Wij moeten belangrijk cultuurgoed voor het nageslacht bewaren. De heer Royaards heeft beloofd de afbraak, die de omge ving van de Ruïnekerk ontsiert, binnenkort op te ruimen. Voorts besloot de raad de verordening benzinepompen goed te keuren, op grond waarvan het oprichten van benzinepompen e.d. op ongewenste plaatsen ver hinderd kan worden. Het voorstel tot het aanbren gen van een nooduitlaat op het verlengde van de Lindenlaan, waarvoor 1000,werd ver strekt. Medewerking te verlenen voor aanschaf van 23 boekenpaketten ten behoeve van de R.K. St. An- thoniusschool voor uitgebreid lager onderwijs. De subsidie van Bergens Har monie te verhogen tot 750,—. Een geldlening te verstrekken aan „Stichting Volksmuziek school BergenSchoorl van 5.200,— en de gemeente Bergen een geldlening zal aangaan van 200.000,— per 1 oktober 1960. Vervolgens besloot de raad een terrein beschikbaar te stellen en te verkopen voor het bouwen van een vierklassige school van de Vereniging Christelijk Natio naal Schoolonderwijs, en ging de raad accoord met de bouw van het 4e lokaal van de ULO School van de Berger Schoolvereniging. Nu de rondvraag, waarover zoveel gesproken is in de laatste raadsvergadering, is afgeschaft, heeft het raadslid mevrouw mr. E. P. Broekman-Vriesman (VVD) de volgende schriftelijke vraag aan B. en W. van Bergen gericht: „Zou het mogelijk zijn het ventilatiesysteem van de Raadzaal zodanig te veranderen, dat de raadsleden niet meer iedere maand een verkoudheid of erger oplopen, doordat ze in de loeiende tocht zitten?" Raadslid-medicus stelt vragen Door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is aan alle gemeentebesturen, GGD's, Nederlandse artsen en tandart sen en nog enkele instanties (GG en GD en leden van de VEWIN) een rapport toegezonden betref fende „cariëspreventie met fluo riden". Het Bergense gemeenteraads lid, de arts C. Steinz (VVD), heeft zich naar aanleiding hier van met de volgende schriftelijke vragen tot B. en W. van Bergen gewend: 1. Is het rapport „Cariërspre- ventie met fluoriden", uitgaande van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en gericht aan de Gemeentebesturen, GGD en GG en GD, Nederland se artsen, Nederlandse tandartsen en leden van de VEWIN, d.d. 20 september 1960, voor B. en W. van Bergen N.H. aanleiding (geweest) tot het nemen van in formaties bij de aan genoemde gemeente drinkwater verschaf fende instantie over de wense lijkheid van toevoeging van fluo ride aan dit drinkwater? 2. Kan, zolang de schooltand- verzorging in Bergen N.H. nog niet in enigerlei vorm wordt her vat, het wijzen op de in dit rap port genoemde „goede mondhy giëne en verstandige voeding" naar Uw mening voorlopig ge schieden door het te dezer zake voorgelichte onderwijzend perso neel? Mooi haar vali op Wel schoon is de herfst Als de bladertooi van des Zomer's zo weeld'rige bomen Gevallen zijn en in allerlei kleur Ons stemmen tot velerlei dromen. Weemoedig is 't heengaan, Maar troostvoll' gedachten, Zij heffen ons weer uit de sombere sfeer: Wij mogen een lente verwachten. Dat is ook de troost voor 't weemoedig gemoed, Dat, gedrukt onder allerlei zorgen, Hopen mag: ook dit gaat voorbij, Er wacht altijd een blijdere morgen. God geeft ons de kracht om leed en verdriet Dat komt in ons leven, te dragen; Gelukkig de mens die op Hem vertrouwt, Want Hij doet die morgen weer dagen. Herfst 1960 Maartje N. Zwaan Sanitaire-installaties A. 1. C0PPENS en Zn Met hartelijke dank aan de medewerksters, wordt mede gedeeld dat de collecte voor het Koningin Wilhelminafonds tot bestrijding van de kanker, in Bergen f 1785,- heeft opgebracht. „Trubariteiten" De Berger Sportvereniging „Bergen", gaf voor haar leden en donateurs een uitstekend geslaagde opvoering van de j ub ileiunr e vue. De voorzitter van de jubileum commissie, de heer P. Godvliet, opende het feest met een woord van welkom aan de talrijke aan wezigen in de geheel gevulde zaal. In het bijzonder verwelkom de hij de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en zuster verenigingen, ereleden en oud leden. Vervolgens bood hij de ver eniging een posthuum geschenk aan van wijlen de heer W. C. F. Michels, de overleden eige naar van „De Oude Prins" en erelid van de vereniging. Het was de bedoeling van de schen ker, dat de fraaie beker dienst zal doen als wisselprijs voor een jaarlijks door BSV te organiseren voetbaltoernooi. Zijn opvolger in „De Oude Prins", de heer M. G. R. Hulshoff, tevens bestuurs lid van BSV, verbindt daaraan nog een prijs voor die vereniging, die de beker zal moeten afstaan aan de winnaar van dat toernooi. De voorzitter van BSV, de heer H. P. van Schaik, aanvaardde namens zijn vereniging met grote erkentelijkheid de beker en gaf de verzekering dat deze zeer zeker de herinnering aan de schenker levendig zal houden. Ongeveer half negen gingen de toneelgordijnen open en kon den de bezoekers zich Verlustigen aan het prachtige schouwspel, de leuke liedjes en melodietjes, de vermakelijke sketchen, de gra cieuze balletten, die aan een revue zo'n bijzonder levendig en voornaam cachet geven. De bloe- menwals, de ballonnendans, kort om alle dansen waren af. Mej. Besier, lerares in de choreografie heeft met haar dansgroep een bijzonder mooie prestatie ver richt. Zij heeft aan deze revue kleur en charme en sprankelende vlinderachtige schoonheid ge bracht. Haar leerlingen dansten voortreffelijk, en zij oogstten daarmee een dankbaar applaus. Het is onmogelijk een opsom ming te geven van de vele pro grammanummers, dus noemen wij er maar enkele. Bergens Harmo nie verrastte ons direct na de pauze met haar optreden in de tweede helft van de revue. Zij bracht met het gehele corps de Berger Sportvereniging een sere nade en feliciteerde het bestuur met dit veertigjarig feest. Dit spontane gebaar werd ten zeer ste geapprecieerd en verhoogde de feeststemming. Het BSV-koor dat clubliederen zong, gecompo neerd door mevr. Moree-Dol, de heren Beukers en Blauw met hun mooie zingende stemmen, de nieuwe trainer, de voetbalpool, het zo langzamerhand zeer be kend geworden Ruïnelied. even eens een compositie van mevr. Moree-Dol. Door haar begeeste ring kreeg de revue muzikaal begrip, een zuiver zingende uit spraak, dus, een prachtige muzi kale omlijsting. Alle spelers heb ben zich uitstekend gekweten van hun taak, hun succes is grotendeels te danken aan regis seur Meelis uit Alkmaar. De decors waren geschilderd door de heren v. d. Idsert en Den Tex, costuums. kapwerk en grime van Jac. Groothuize, aankleding wo ninginrichting de fa. Kolmer, die de meubelen geheel belangeloos beschikbaar stelde. Moeite noch kosten zijn er gespaard om dit kijkspel, dit veertig-jarig jubi leumfeest van de BSV zo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen. De heer P. Godvliet, de eigenlijke organisator van dit revuegebeuren, voorzitter van de jubileumcommissie, heeft geheel pretentieloos zijn medewerking hieraan gegeven. De finale, waarin de heer Blauw met zijn MM zondag, 9 okt. Solo toneelspel „De blindgebo rene" door pater T. Piron uitg. RK Vrouwengilde, Ver. gebouw om 8 uur. vrijdag, 14 okt. Lezing met lichtbeelden over „het Ned. zeesleepvaartbedrijf" door M. de Rooij, uitg. van „Alg. Welzijn" in de „Roode Leeuw" 8 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" prachtige stem het Ruïnelied zong met het koor van BSV, was bijzonder goed. Vooral toen de danseresjes van mej. Besier een prachtige verrassende finale dansten en aan het slot allen zongen: Vooruit nu BSV-ers, streef vooruit, klonk er een lang durig en hartelijk applaus. Voor zitter Van Schaik eindigde deze avond, door veel bloemen en kadootjes uit te delen aan hen, die de revue van de Berger Sportvereniging tot een groot succes gemaakt hebben. Van de binnenkort gereedko mende flatwoningen aan het „Plein" te Bergen, vrije vestiging ook voor de seizoenbewoning, koopsom 32.500,— per stuk, zijn er thans vier verkocht. voor dc verkoop van Gramofoonplaten in Bergen Oktober is de maand van de grammofoonplaat. Dan worden er twee platen in de handel ge bracht, 1 klassieke en 1 populaire. Bij aankoop van boven 5,' kan men dan voor de lage prijs van ƒ1,een extra plaat mee naar huis nemen. Men stapt dan de bekende zaak van de fa. C. Meyer binnen aan de Ruïnelaan, die 5 oktober begonnen is met de verkoop van grammofoonplaten. In de geluids- bar kan men dan tevens de stereofone weergave beluisteren d.i. geluidsproductie met perspec tief. Het klinkt natuurgetrouw en drie-dimensionaal. De stereopla ten zijn opgenomen door repro- duktie via twee afzonderlijke ver sterkers en luidsprekers. Deze ruimtelijke weergave is machtig mooi. Het is echt de moeite waard eens te luisteren in de zaak van de heer C. Meyer, die vanaf 5 oktober de eerste grammofoon platenwinkel in Bergen is gewor den. ZONDAGSDIENST ARTSEN tUeekStod DE DUINSTREEK (Ingezonden mededeling) Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. SCH00RLSE GEMEENSCHAP □□□[*-□□□□□□□□□□□□□□ telefoon 2331, Bergen (Ingezonden mededeling) i NATUURZUIVER JK OPWEKKEND VERKWIKKEND BERGEN 9 oktober Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 9 oktober Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1