99 99 JAN VAN DER BERG Ram®8 1 3 FUGST0NES Anthony van Kampen Wereldspaardag Snuif en wrijf De Twentse Textielhandel geopend Voor negers geen toegang FILMLIGA K. C. B. Piano-Concert N. V. K. J. V. 0. Het Midden-Oosten KAPSALON II0IIliEN Mixed Hockeyclub - J *1 Auto sloeg over de kop Fa. H. J. Vollen en Zn VRIJDAG 21 OCT. 1960 37e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Portret van een oude vitale Bergenaar Wanneer men de gezellige woonkamer binnentreedt van het huis van Jan van der Berg, wo nende aan de Lijtweg 32s, valt het oog direct op het grote olie verfschilderij van Jan, dat bui tengewoon knap geschilderd is door een schoonzoon van hem, die thans in Australië woont. Hij staat daar levensecht, als jager, met zijn pet op en zijn on afscheidelijke rode zakdoek om zijn hals. Rechts van hem staat het dubbelloopsjachtgeweer, met als achtergrond de blonde duinen, zijn jachtterrein. 16 februari van het volgende jaar, hoopt hij 85 jaar te worden. Nu is dat niet zo'n bijzonder feit, want er bereiken wel meer men sen die leeftijd, maar bij Jan van der Berg ligt dit even anders. 16 februari 1876 aanschouwde deze Bergenaar dus voor het eerst het levenslicht. Zijn ouders woon den aan de Buerweg, daar werd hij geboren aan de zoom van het prachtige ongerepte bos, en in de nabijheid van de wonder mooie Voert. Is het een wonder dat Jan van der Berg van de jacht ging houden, hij die als kind opgroeide in dat Bergense para dijs? Als Jan naar school ging moest hij eerst langs een paardepadje, vaak ging hij dwars door het bos, maar kwam dan steeds bij de Ronde Kom uit, want daar had hij de harde weg onder zijn klompen. Het wegennet was toen maar een bescheiden wegennetje. De weg van de Breelaan eindig de bij de Russenweg, de voor malige Schoolstraat, thans Ruïne laan, liep niet verder dan het oude kerkhof, de Dorpstraat ein digde zijn klinkerweg, volgens sommige oude Bergenaren, bij kruising Loudelsweg, oude Ber- gerweg en Oosterweg, verder slingerde er dan een grintpad naar richting Alkmaar. Als de moeder van Jan water nodig had voor haar huishoudentje, dan haalde Jan water bij de burge meesterswoning „Kranenburg". Toen hij tien jaar werd kwam hij als boerenknecht bij een zekere Hannes Stuy en verdiende daar 1 gulden per week met kost. Hij werkte dan van 's morgens 4 tot 's avonds 8 uur. Zes jaar heeft hij die boer trouw gediend en zes jaar heeft de boer hem dus trouw I gulden per week uitbetaald. Maar de drang om meer geld te verdienen dwong Jan een andere baas te zoeken. In de nu volgende jaren werkte hij nu hier en dan daar, totdat de militaire dienst hem opeiste en hij als goed Ne derlander de wapenrok ging dra gen. Graag had hij soldaat geble ven, maar zijn vader wilde dat hij thuis zou komen. Nu werd hij boerenwerkman voor 6 gulden per week zonder kost. Hij bleef dit tot zijn 27e jaar, toen ging hij trouwen met zijn buurmeisje Katrien Henneman, dat was 25 augustus 1903. Lopend ging het bruidspaar met bruiloftsgasten naar het dorp, naar het oude schoolge bouw, dat stond waar thans ga rage Smit is gevestigd. Daar werd de huwelijksplechtigheid verricht, omdat men toen bezig was met het bouwen van een nieuw raad huis. De wnd burgemeester, wij len de heer J. Apeldoorn voltrok dit huwelijk en gaf hen de zegen. Na het feest betrok het jonge paar een huisje aan de Midden- Geestweg. Enige jaren later kocht Jan een huisje aan de Lijtweg voor de som van 200 gulden en verwoonde 9 cent per week. Van alles pakte Jan van der Berg aan. Hij werkte als tuinknecht bij Jhr Barnaart, was stoker bij de steen fabriek aan de Kogendijk en bleef II jaar in dienst bij wijlen Jan Oldenburg, aannemer in het bouwbedrijf. In 1920 werd hij melkboer. Tussen het melkventen door zat Jan niet stil, dan ging hij bomen rooien en takkenbossen maken. Zelfs is hij enige maanden in ge meentedienst geweest, omdat niemand hem kon evenaren in boomklimmen. Voor dit gevaar lijke werk kreeg hij dan 75 cent per uur, dat was in die tijd knap betaald. Niet voor niets noemen de Bergenaren hem de boomkat. Het gebeurde dat Jan op een dag met zijn melkkarretje langs de Breelaan reed. Bij een boom stonden een paar werklieden die om een dikke zijtak, die ver over de weg groeide, een touw moes ten binden. Niet een van hen durfde de boom in. Toen ze Jan zagen riepen ze: Je krijgt een gulden van ons, als je dat touw in de boom brengt. Jan zette ogen blikkelijk zijn melkkar langs de kant, klom in de boom, liep los over de zijtak, en knoopte het touw vast tot stomme verbazing van allen. Doodleuk verdween Jan met zijn gulden en zijn kar retje. Wanneer Jan zo aan het ver tellen raakt dan glinsteren zijn ogen, en dan zie je in hem de mens, die trots alle tegenslag zich realiseert, dat het leven verder moet. Zijn vrouw stierf in 1937, zijn jongste dochter vervangt tot op heden haar moeder op voor beeldige wijze. Zijn jongste zoon sneuvelde in Indië. De oorlogs jaren hebben hem evenals vele anderen veel leed berokkend, maar hij is vitaal en vol werklust gebleven. Als een kat klautert hij in de hoogste bomen. Als je hem vraagt: wordt je nooit bang als je zo hoog zit?, dan kijkt hij je aan alsof hij zeggen wil: Vind je dat zo erg? Nu, op zijn 84e jaar is hij maar weinig veranderd. Hij klimt de bomen in, en het doet hem niets. Dat is Jan van der Berg de bijzondere vitale Berge naar, die nog smakelijk kan ver tellen over het oude Bergen. De bekende slagerij van de heer J. de iWaard, Molenstraat 16, is thans in een textielwinkel veranderd. Wanneer men een blik werpt in de etalage van deze textielhandel, dan komt men tot de conclusie, dat men daar voor delig kan kopen. Bij het betreden van de winkel staat men direct voor een bak tafel, waar elke klant naar harte lust kan zoeken en zijn keus doen in de grote hoeveelheid kleine en grote couponnetjes japonstof e.d. De winkel ziet er keurig uit, alles in lichte pastelkleuren geschil derd. Aan de wanden stellingen tot aan de grond gevuld met textiel. De hr. H. Duivenkate, die alles rechtstreeks van de fabriek betrekt, meent dat Bergen be hoefte heeft aan dit soort winkel, waar men voor een billijke prijs iets goeds kan kopen. Wij wen sen de heer Duivekate veel suc ces met zijn onderneming. Art. 5 De Kunstkring Bergen-Schoorl begint haar winterprogramma 19601961, op maandag 31 ok tober met de opvoering van een toneelspel in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager", met „Voor negers geen toegang, art. 5", door de toneelgroep „Studio". Het is een stuk dat zich afspeelt in de Unie van Zuid-Afrika, het zwarte werelddeel. De schrijver doet hier direct een aanval op de rassenscheiding. Zijn hoofdper soon is een echte zoon van het Transvaals boerengeslacht en zeer bemind in zijn omgeving. Zijn eerlijk karakter brengt hem ech ter in grote moeilijkheden. Dit stuk stelt de absurditeit van elke discriminatie in de huidige we reld aan het licht. De tweede avond is op woensdag 15 februari 1961 met een blijspel, getiteld: „De verliefde garnaal", opge voerd door de toneelgroep „Puck". De filmdienst komt op vrijdag 16 december in zaal Nieuwendijk aan de Dorpstraat, om 4 uur, met een kinderpro gramma (duur 90 min.). De films die gedraaid zullen worden zijn: 1. Schoonheidswedstrijd, 2. Hond als babysitter, 3. Uitstapje van Chimp de aap, en 4. als hoofdfilm, Boemelstudenten, (Stan Laurel en Oliver Hardy). Om 8 uur is er een avondpro gramma (twee films, duur 130 min.); 1. Feest in Israël (kleuren film), 2. Hoofdfilm: Lopen of Liften. Keuken- en badgeisers A. J. C0PPENS en Zn onderscheiden met Plesman-Gedenkpenning Anthony van Kampen, schrij ver van het boek „Plesman, por tret van een luchtreder", is 7 oktober 1.1. in het directiekantoor van de KLM in Den Haag on derscheiden met de Plesmange- denkpenning, een onderscheiding die maar weinige KLM-ers ten deel valt. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, bracht in tegenwoordigheid van mevrouw Plesman-van Eijk, haar dochter en schoondochter, en vele vooraanstaande KLM-figu- ren dank aan de schrijver van dit boek. De heer Aler dankte de Uitgeverij v/h C. de Boer jr., te Hilversum. De heer J. G. Flink sprak na mens de Raad van Bestuur van Uitgeverij v/h C. de Boer. Het verheugde hem dat men er in geslaagd was dit boek precies op de verjaardag van de KLM ge reed te hebben. Daarna overhan digde de heer Flink de eerste exemplaren aan mevrouw Ples man en de heer Aler. Anthony van Kampen dankte voor de ver leende onderscheiding en memo reerde hoeveel documentatiema teriaal er was door te nemen al vorens met schrijven kon worden begonnen. Hij prees de goede samenwerking met de KLM en de sympatieke wijze waarop me vrouw Plesman hem terzijde heeft gestaan. Dat dit boek werd op gedragen aan Mevrouw Plesman was de meest logische zaak ter wereld. Tenslotte hoopte de heer Van Kampen een waarheidsge trouw beeld te hebben gegeven van Albert Plesman. Voor de eerste avond van het nieuwe seizoen, op dinsdag j.L, had de filmliga de hand weten te leggen op een zestal uit de 82 voor Cinestud. (het pas gehou den internationale festival voor studentenfilms te Amsterdam) ingezonden films. Een zeer actueel programma dus, dat de toeschouwers in „De rustende Jager" evenwel herhaal delijk voor onbeantwoorde vra gen stelde. Vijf van de zes ver toonde filmpjes komen n.l. van achter „het ijzeren gordijn". Wat er gezegd werd was voor ons dus onverstaanbaar, terwijl de handeling niet steeds voor zich zelf sprak. Zo ontging ons uit de eerste film „De Vluchteling heel wat, al werd wel duidelijk, dat het ging over een ontsnapte gevangene, die achtervolgd door een politieman in burger, na een jacht door de buitenwijken van Warschau, tenslotte gepakt wordt. De muziek hierbij accen tueerde het luguber karakter van deze film. In de „Slaapwande laars", een experimentele film, wervelen gekleurde vlekken over het doek, vloeien samen en spat ten weer uiteen. Zonder de toe lichting op het programma zou waarschijnlijk niet iedereen hierin de geschiedenis der aarde uitge beeld hebben gezien, van het ont staan der wereld tot het vergaan door de explosie van een H-bom. „Triomf van de geest" is een film gemaakt door Unesco, in samenwerking met het Belgische ministerie van onderwijs. Hierin wordt door series beelden en taferelen naar tekeningen, schil derijen en portretten de ontwik kelingsgang van menselijke geest en weten geschetst, met een mon delinge toelichting in het Vlaams. De strekking van „Portret van een man met medaillon' kwam niet duidelijk uit. Aardig waren de beide laatste films. In „Het bosje viooltjes" wordt een jongen voor het eerst verliefd, en wel op zijn buurmeisje. Hij wil haar een bosje viooltjes geven, maar heeft daarbij geen geluk. Als laatste film werd de door Cine stud bekroonde Poolse film ge draaid: „Twee mannen en een kleerkast". Twee mannen vinden een grote kleerkast drijvende in zee en dragen die naar de stad, in de hoop hem daar van de hand te kunnen doen. De kast heeft zichtbaar geleden van het zee water en de mannen hebben dan ook geen succes, ondanks vele grappige pogingen. Geld krijgen ze niet, wel klappen en in arre- moede sjouwen zij tenslotte de kast weer terug naar het strand en werpen hem weer in zee. Een komisch en tegelijk ietwat tra gisch slot. Ook voor Uw was naar .Dubbel Blank" 'Wij herinneren onze lezers aan het piano-concert van Simeon ten Holt dat deze vrijdagavond 21 oktober a.s. in De Rustende Jager te Bergen geeft. Kaarten zijn 's avonds aan de danszaal verkrijgbaar. Men zie ook de advertentie in dit blad. De Wereldspaardag zal voor verschillende lezers reeds een be kend begrip zijn. De Alkmaarse Nutsspaarbank heeft namelijk reeds jaren achtereen op deze spaardag in versterkte mate de aandacht gevraagd voor het nut van het sparen. Hetgeen thans in de gemeente Bergen dit jaar voor het eerst gevierd zal worden, is dan ook in het geheel geen nieu we instelling, want reeds voor de 30e keer vragen de spaarban ken in Nederland speciale aan dacht voor deze Wereldspaar dag. Nu de Alkmaarse Nutsspaar bank in de gemeente Bergen in juli van dit jaar de beschikking heeft gekregen over een modern ingericht bijkantoor aan de Ruï nelaan nr. 8, is het mogelijk ook in deze omgeving de viering van de Wereldspaardag op bredere basis te doen plaats vinden. Wat is nu eigenlijk de beteke nis van deze traditionele spaar dag? Het is dit jaar precies 150 jaar geleden, dat te Ruthwell in Schotland de eerste spaarbank werd opgericht door enkele voor aanstaande personen ter plaatse, teneinde te trachten aldus de al daar heersende armoede te be strijden. In de loop der daarop volgende jaren werden steeds meer spaarbanken over de gehele wereld opgericht. In 1924 kwamen afgevaardig den van deze spaarbanken uit alle landen te Milaan bijeen. Men was het er op deze conferentie over eens, dat voor het verkrijgen van een hogere welstand de mensen van de noodzaak van het sparen dienden te worden over tuigd. Er werd dan ook o.m. op dit congres besloten jaarlijks om streeks eind oktober een speciale spaardag in te stellen, waarbij de spaarbanken over de gehele we reld op deze dag extra de aan dacht vestigen op het nut van het sparen. Ook vandaag de dag is het sparen nog van ingrijpende be tekenis voor de positie van ieder mens en inder gezin in het maat schappelijk leven. Het bezit van enige financiële reserve wordt ook nu nog door velen van grote betekenis geacht. Dit wordt eerst recht duidelijk, wanneer men be denkt, dat alleen al bij de Alk maarse Nutsspaarbank en haar bijkantoren te Castricum en Ber gen ruim 36.000 spaarders staan ingeschreven met een gezamen lijk spaartegoed van ruim zes en twintig miljoen gulden. Aan de viering van de We reldspaardag in de gemeente Bergen en omgeving op vrijdag 28 oktober a.s. zullen enkele aar dige attracties worden verbon den. Alle spaarders, die op vrij dag 28 oktober a.s. (wereld spaardag) een inleg doen, even als de nieuwe spaarders, ontvan gen als attentie de fraaie spaar bankkalender voor 1961. Voor elke nieuwe wereldburger, die op 28 oktober in de gemeente Bergen of omgeving wordt geboren, ontvangen de ouders een spaar bankboekje met een eerste inleg van 5, Het kantoor Bergen van de Nutsspaarbank zal U op de Wereldspaardag gaarne als spaarder ontvangen. Het is daartoe op deze dag qeopend van 912.30, 25 en 78 uur. Op zaterdag 29 oktober houdt de heer D. v. d. Meulen, die tien jaar gezant is geweest in Saoedie- Arabië, een lezing met kleuren- projectie over een land, dat in deze tijd ook in het middelpunt van de belangstelling staat, nl. over Jemen. De heer Van der Meulen, die reeds twee keer een lezing voor ons heeft gehouden, is een bij uitstek deskundige op het gebied van het Midden-Oosten. Hij is sinds enige tijd teruggekeerd van een langdurige reis door dit ge bied, waar hij de laatste jaren vele malen is geweest met een opdracht van de Verenigde Na ties. De bijzondere stijl van deze spreker en de heldere voordracht maken, dat velen deze avond als een exclusieve zullen ervaren. Wie nog geen kennis maakte met onze culturele lezingen zij meegedeeld, dat deze avonden georganiseerd worden met het oogmerk voor iedereen, van wel ke richting ook, iets te geven, wat actueel is en belangwekkend. Nadere inlichtingen zijn voor nieuwe bewoners van Bergen en Schoorl steeds te verkrijgen bij De Haans Boekhandel te Bergen. Zie voor nadere bijzonderhe den ook de advertentie in dit blad. De avond wordt belegd in samenwerking met het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De leden hiervan hebben recht op vrije toegang. HAMFA-G SCH00RLSE GEMEENSCHAP AóPudfj Zaterdag, 22 okt. Tentoonstelling van konijnen en vogels uitg. v. d. konijnenfokver. „De Duinstreek" van 2-10 uur. Trekking verloting om 8 uur, prijsbil., sjoelen enz. vanaf 8.15 uur, in de zaal van de Rustende Jager te Schoorl. Zondag. 23 oktober Tentoonstelling van konijnen en vogels van 10-6 uur in de Rust. Jager. Maandag, 24 okt „Dag der Ver. Naties", spreker Ds. A. Noorman over „Bezeten Wereld" toelichting met films uitg. van Novib-Comite, zaal de Rustende Jager, 8 uur Gedurende de week van 24-29 oktober 1960 NOVIB-collecte in kader van de Wereld Anti Honger Aktie 1960. □□□naoaaaoaaaDaDCJDaDDDaa Mooi haar valt op handen 'HAMEA-GELEIIr"be95ctl In Bergen bestaat grote belang stelling voor het oprichten van een Mixed Hockey Club. Een aantal Bergenaren hebben het ini tiatief genomen door een voor lopig bestuur te vormen, dat be staat uit mevrouw A. A. C. Kos ter-Klinkenberg en de heren F. Mout, Van Schaik en G. Gronds- ma. Door middel van een circulaire zal dit bestuur contact opnemen met de schooljeugd, terwijl ook de ouderen door middel van ad vertenties in de plaatselijke dag bladen zullen worden opgewekt zich als lid op te geven. Teneinde het een en ander met de betref fende instanties te kunnen bespre ken, verzoekt het voorlopig be stuur hen, die voor de oprichting van een dergelijke hockeyclub voelen hun instemming te betui gen en wel het liefst voor 20 oktober a.s. Het adres van het secretariaat luidt: Noordlaan 7. Men kan overigens een gratis lidmaatschap voor de duur van drie jaar verwerven, indien men een naam bedenkt voor de Ber gense Mixed Hockey Club. Zaterdagavond j.l. omstreeks 8 uur, is op de Zeeweg ongeveer ter hoogte van het Kerkje in Bergen aan Zee, een uit de rich ting van Bergen komende blauwe Renault-personenauto in de bocht geslipt. De bestuurder, de heer H. de Vries, wonende te Bergen aan zee, bekwam enig letsel. De auto werd vrij ernstig beschadigd. ZONDAGSDIENST ARTSEN tteekitod DE DUINSTREEK Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Wasserij n I telefoon 2331, Bergen Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl. Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. fPywTl'Ww ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 (Ingezonden mededeling) ruw of schraal Ingezonden mededeling Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met z roodbruine tuintegels Telefoon 597 en 476 Schagen BERGEN 23 oktober Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 23 oktober Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1