Raadsvergadering Schoorl 230 A Inenting tegen pokken Unicef Klaverjasdrive Damclub „Bergen Bridgenieuws Bergen natste plek van Nederland Trekking Verloting BRILLEN VOOR SCHOORL Mr* Opt* Pastoor BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „Alias Jesse James Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR vers gebraden kuikens LEZING Wandelen GEMEENTE SCHOORL Op woensdag 26 oktober a.s., des middags om 2.30 uur, is er gele genheid tot kosteloze inenting tegen pokken ten huize van de arts, de heer F. H. Risselada, Dr. Heringalaan 18, Schoorl en in de O. L. School te Groet. De oranje inentingsboekjes dienen medegebracht te worden. Schoorl, 21 oktober 1960 Het gemeentebestuur van Schoorl In de gezellige voorzaal van ,,De Oude Prins" werd zaterdag avond j.l. een grote klaverjas drive georganiseerd door de Ber gense klaverjasclub. Er was veel belangstelling voor die avond, achttien tafels namen er aan deel. Er heerste een gezellige sfeer. De prijswinnaars waren de volgende koppels: 1. Boogaard—v. d. Berg, 2. BakkerRoemer, 3. Kieft Timmerman, 4. KoornSchaper, 5. LandzaatAppelman, 6. SchoutenVeldman, 7. De Vries Dekker, 8. Dames Pijper, 9. LieftingLouwe, 10. Overman Vermeulen, 11 de hr. en mevr. Hoorn, 12. Bakker jr.Plomper. Aanstaande zaterdagavond om 8 uur wordt er in zaal Nieuwen- dijk wederom een klaverjasdrive gehouden. De uitslagen van de 1.1. ge speelde partijen van de onder linge competitiewedstrijd door de damclub .Bergen" luidden: Groep A: W. van Hattum H. Louwe 20, P. MienesJ. Stam sr. afgebroken, P. Boots J. Bliekendaal 02, J. StamH. Kruisinga 02. Het bestuur van de Berger Bridge Club is er in geslaagd de jaarlijkse districtsparencompetitie van het district Noord-Holland dit jaar in haar geheel in Bergen te spelen: dit gebeurt dan in ,,De Rustende Jager". De volgende speeldata zijn vastgesteld. Voor de hoofdklasse: maandag 17 oktober en maandag 31 oktober. Voor alle klassen, woensdag 7 december, donder dag 22 december, dinsdag 17 januari en vrijdag 17 februari. Als bijzondere attractie zullen de kampioenen hoofdklasse, eerste en tweede klasse, gezamenlijk als vertegenwoordigers van het dis trict mogen deelnemen aan de wedstrijden om de Hille-cup in november 1961 te Rotterdam. De viertallencompetitie begint op maandag 24 oktober. Voor de viertallen uit Noord-Holland worden alle wedstrijden op maandagavond vastgesteld. De indeling is als volgt: Hoofdklasse A: BBC 2, ABC, BBC 4, ZBC 2, OBC en KZBC. Hoofdklasse B: ZBC, ZBC 3, OBC 2, BBC 3, RKABC en KZBC. Eerste klasse: AC 2, Wieringen 1, Wieringen 2, BBC 5, BBC 6, en Bricas 1. Wederom zijn er, naast die van voorgaande jaren, nieuwe Unicef- kaarten verkrijgbaar. De ont werpen van Chagall, Carigiet, de Grazia, Zabransky en Tamaijo zijn zeer aantrekkelijk. De verkoop van deze kaarten stelt het Kin derfonds van de Verenigde Naties o.a. in staat de grootste vijanden van kinderen: ziekte, ondervoeding en onwetendhe:d, te bestrijden. De kaarten, blanco of met nieuw jaarswensen, in dozen van 10 stuks met enveloppen, f 4,- per doos, zijn in Bergen verkrijgbaar bij mevrouw Fontein, Zuidl. 13. Helpt allen het werk van het Kinderfonds te steunen: Koopt Unicef-kaarten. Volgens het meteorologisch in stituut was Bergen de vorige maand september de natste plek van Nederland. Er viel namelijk 111 mm regenwater. Dat dit weerkundig bericht juist is wordt wel bewezen door dat Pluvius nu in oktober, nog eens zijn sluizen heeft opengezet op de doordrenkte Bergense bo dem en wel zo erg, dat de polder achter de „Berger Kring", en het land schuin tegenover Pesie's bad blank stond. Het huis genaamd: „aan de slootkant" en het huis daarnaast waren omringd door watervlakten. Tuin en Boom gaard stonden onder water. Ook het land tegenover de voorma lige melkfabriek aan de Berger- weg verdween over een grote oppervlakte onder dit natte ele ment. Tijdens de trekking van de loterij van de Berger Sportver eniging, t.o.v. notaris Munting, gehouden in „De Oude Prins", zijn de volgende lotnummers uit de bus gekomen: Lotno. Ie prijs Electr. wasmachine 2318 2e prijs Electr. centrifuge 1836 3e prijs Olieverfschilderij (v. d. Idsert) 2292 4e prijs Tekening van W. Reijers 784 5e prijs Tekening van H. v. d. Idsert 1555 6e prijs Tekening van A. Bos-Eijssen 1155 7e prijs Aquarel van Rie Kooiman 2121 8e prijs Ets van Jac Koeman 2215 9e prijs Ets van J. Toorop 884 10e prijs Snoeksnoer 875 Voor het eerst sedert 22 juli kwam de raad vrijdagavond bij een om een ogenschijnlijk ge makkelijke agenda af te werken. Enkele ingekomen stukken le verden echter genoeg stof tot dis cussiëren voor de hele avond. iln de eerste plaats was daar het antwoord op de brief van de VVV Groet-Camperduin, welke wij destijds in ons blad publi ceerden. De heer Slaking noemde deze antwoordbrief een vergulde kluit. Zorgvuldig bouwde hij zijn betoog betreffende de aanleg van een nieuwe toegangsweg naar Camperduin op. De bestaande Hereweg is nu al ontoereikend voor het verkeer. Het zal over enkele jaren mogelijk vervier voudigd zijn, met als gevolg dat stagnaties in het verkeer en on gelukken aan de orde van de dag zullen zijn. Argumenten, die men beslist op hun waarde zou moeten schatten, maar toch niet overtui gend genoeg voor de overige raadsleden en het college van B. en W. om aan zijn kreet „laat die weg toch onverwijld aanleg gen" gehoor te geven. Een open oog had de heer Sleking voor de schadesnijdingen, maar aldus spreker, deze zullen onvermijde lijk zijn, ook als het tracé veran derd wordt. Aan de voorzitter vroeg spreker een positief ant woord, niet alleen ten opzichte van de weg, doch ook ten aanzien van de andere plannen betreffen de Camperduin. Burgemeester Bergh meende dat het woord „vergulde kluit" de goede term niet was. De ge projecteerde weg zal veel lande lijk schoon wegnemen van onze gemeente. Er is een andere op lossing mogelijk. In het streek plan wordt gedacht aan een twee de weg met invalswegen. We moeten voor ogen houden dat de aanleg van deze weg met zo weinig mogelijk schadesnijdingen tot stand komt, en dit is mogelijk. De tweede weg is door de raad geaccepteerd. Maar mag de raad zich er niet over bezinnen of een beter tracé gekozen kan worden?, aldus de burgemeester. Met klei ne ingrepen zijn aanzienlijke ver beteringen te verkrijgen. Over Camperduin verklaarde de voorzitter dat dit gebied B. en 'W. na aan het hart ligt. De heer Sleking was echter niet te overtuigen, betoogde nog maals dat een gebied zonder goede toegangsweg zich nimmer kon ontwikkelen. Voorts wees spreker op de voortvarendheid van andere kustgemeenten. In geen geval aldus spreker wil ik B. en W. de schuld geven van inactiviteit, ik vraag slechts de aandacht voor Camperduin. De weg kan een begin zijn. Al zal het tracé in de Aagt- dorperpolder een wonde aan het natuurschoon brengen, beter een lidteken dan een patiënt die straks niet meer op krachten kan komen; waarmede spreker ken nelijk bedoelde dat te lang wach ten funest voor de gemeente kan' zijn betreffend het toerisme. Wethouder Meedendorp noem de deVVV-brief een „open deur intrappen Wat betreft de rio lering is er ook nooit een brief gekomen en deze, aldus spreker, is er ook gekomen. Wel noemde spreker Camperduin in zijn hui dige toestand Schoorl onwaardig. IWethouder Kaandorp meende dat de heer Sleking het liet voor komen alsof het geld voor de wegaanleg al opgestreken kon worden. Het is er slechts ten dele. Grondaankoop, de weg in gedeelten aanleggen enz., zou tot gevolg hebben dat de aanleg nog jaren opzich zou laten wachten. De heer Sleking kon in al deze tegenargumenten geen bevredi ging vinden, zodat tenslotte als afronding van deze discussie het voorstel van B. en W. op ver zoek van de heer Sleking in stem ming werd gebracht en met 92 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Sleking en De Leeuw. Het volgende ingekomen stuk bracht opnieuw de tongen in be weging. Van het bestuur van Orkava, kring Noordholland-Noord was op 8 oktober een schrijven bin nengekomen, waarin verzocht werd te bevorderen dat de proef welke genomen is tot het 's win ters handhaven van enige kam- peerhuisjes op de terreinnen, als nog wordt voortgezet. Voorgesteld werd dit schrijven in handen van B. en W. te stel len voor een prae-advies. Nu was het de heer Pastoor die zich het eerst liet gelden. Spreker was van oordeel dat het schrijven van B. en W„ gericht aan de houders van kampeerter reinen en vermeldende het besluit dat alle zomerhuisjes opnieuw 's winters dienden afgebroken te worden te laat was uitgegaan. Hierdoor hadden vele eigenaars van de huisjes de bus gemist, d.w.z. geen onderdak meer voor hun huisje kunnen verkrijgen. Daarom stelde spreker voor. die huisjes deze winter te laten staan. Eveneens deed spreker sug gesties ten aanzien van de nieuwe verordening voor de kampeer- huisjes. De heer Sleking drong aan op een spoedig uitbrengen van een gedegen advies. Ook de heer De Leeuw was deze mening toege daan. Hij wenste een goede ver ordening, rekening houdende met de belang van de houders der terreinen. Een verordening dus, waarin het dictorale niet zou mogen zegevieren. Nu was het juist het woord dictoraal wat de voorzitter beslist niet lag, zodat de heer De leeuw dit woord introk en hiervoor een beter klinkend en bedoelend woord voor in de plaats gaf. Aangezien deze brief te kort voor de raadsvergadering was binnengekomen, ging de raad accoord met het voorstel. Met al deze discussies was ge lijk het kruit verschoten. De voor stellen tot grondaankoop aan de Voorweg, met name van de he ren C. Spaansen en A. P. Mors, beiden alhier, voor de prijs van 1,per vierkante meter had allqr instemming. Goed be schouwd is het ook een soepel prijsje. Eveneens werd het voor stel tot verkoop van bouwterrein aan de Idenslaan, aan de heer M. J. Hopman, Lovinklaan 1, alhier, tegen een prijs van 8, per vierkante meter accoord be vonden. De vaststelling van de 23e sup- pletoire begroting verliep vlot, zo ook de vaststelling van de ge meente- en bedrijfsrekeningen. De goedkeuring inzake de ge wijzigde heffing van kampeer- leges kwam vlot tot stand. Hier over had een plezierig overleg plaats gevonden met de bestuur ders van de Orkava. Voor elk tenthuisje of caravan zal 30, verschuldigd zijn. Voor een tent bedraagt dit 15,Voor het maximum aantal personen dat in een kampeerlokaliteit toegelaten mag worden 5,per persoon. Met de bouw van vier woning wetwoningen kan een aanvang gemaakt worden, nu de raad het voorstel tot het verstrekken van credieten voor de bouw hiervan heeft goedgekeurd. Zij zullen in de bouwkern van Groet gebouwd worden, doch niet uitsluitend voor de Groeter woningzoeken den, zoals de heer Sleking ver zocht. Al de buurtschappen, aldus de burgemeester vormen één ge meente. Zo er tegenstellingen zijn, dan moeten deze niet ac centueren maar trachten ze uit de weg te ruimen. De voetbalvereniging „Schoorl" zal een renteloze geldlening groot 10.000,verkrijgen voor de bouw van een kleedgebouw. Heel voorzichtig informeerde de heer Kaag of het terrein eigendom is van de vereniging. Is dit niet het geval, kan dit dan bezwaar opleveren, aldus spreker. De heer De Leeuw, te vens nestor van deze vereniging, bekende openhartig dat men van het terrein geen dag zeker was. Maar we bouwen een lokaal, dat in één dag meegenomen kan wor den, aldus de heer De Leeuw, zelfs de fundering. Het verkreeg met deze mededeling de instem ming van de raad, die de ver eniging tevens crescendo wenste. Nadat een tweetal hypothe caire bouwleningen ten behoeve D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers „Man of the West" i8jaar van de heren J. Snip en N. Haze- belt de goedkeuring van de raad verkregen hadden, was de rond vraag aan de orde. De heer Kaag vestigde de aandacht op de verlichting. Hij wenste enkele lichtpunten aange bracht te zien bij de nieuwe bus haltes. De heer Sevenhuysen zag gaarne enige voorzieningen aan gebracht in het wegdek van het Dennelaantje, dat van de riole ringswerkzaamheden te lijden had gehad. De heer Dorré be pleitte een stoep bij de bushaltes. Verscheidene ouden van dagen hadden bij het instappen reeds verwondingen opgelopen. Hierop was ook reeds, zoals de burge meester mededeelde, door de ge meente-arts geattendeerd, en dit zal zo gauw mogelijk zijn beslag vinden. Rietveld's Wildhandel over de Zeesleepvaart Vrijdagavond hield „Algemeen Welzijn" haar eerste culturele avond van het, sedert kort, be gonnen winterseizoen. Een zeer bijzonder interressant onderwerp was deze avond aan de orde, namelijk een lezing met lichtbeel den en film over de zeesleep vaart. Hiertoe was de heer De Rooy van het zeesleepvaartbe- drijf P. Smit uitgenodigd. Ds. De Jong heette de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond. Terstond hierna begon de heer De Rooy een inleiding te geven en ging hiertoe terug tot 1840, toen Fop Smit met een sleepboot met een stoommachine, de zeil boten de rivier op trok met wind- stilweer. Dit onderneminkje floreerde goed en in 1866 werd deze on derneming een N.V. en werd uit gerust met zeven slepers elk met een machine van 500 P.K. Men bleef de rivieren bevaren tot 1880, waarna voor het eerst met de zeesleepvaart een begin werd gemaakt. De eerste sleep was een baggermolen, welke naar Le Havre gesleept moest worden. In 1923 werd het Smit en Co., onder de naam Smit en Co s in ternationale sleepdiensten. Na dien zijn ettelijke duizenden mij len over zee afgelegd. In 1933 werd opnieuw een mijlpaal be reikt. Toen kregen de sleepboten hun eerste motor. Thans is het bedrijf hypermodern uitgerust en in verschillende buitenlandse ha vens gestationeerd. Vervolgens werd een film over de berging van de wrakken uit het Suez- kanaal vertoond. Na de pauze liet de heer De Rooy nog een film zien met opnamen van de boten die in het buitenland ge stationeerd zijn. De heer en mevrouw Maars, die deze avond bijwoonden, ont vingen uit handen van Ds. De Jong een presentje voor het vele werk dat voor Algemeen Welzijn door hun belangeloos werd ver richt. Eveneens werden beelden uit het verleden, middels notulen, voorgelezen, waaruit bleek dat het de vereniging niet altijd voor de wind is gegaan. Op het diep ste punt werd er zelfs over ge sproken de naam „Algemeen Welzijn te veranderen in „Al gemeen weg zijn". Met een dankwoord aan de heer De Rooy, vergezeld gaande van een boekenbon, werd deze avond besloten. AANBESTEDING Een dezer dagen vond ten ge meentehuize de aanbesteding plaats van bestek no. 4 van de rioleringswerken. Hoogste in schrijver was J. Zomer voor 468.000,en laagste de firma R. Wiersma voor 337.000, De gunning is aangehouden. Nu het herfst is, is het de moeite waard eens door de dui nen en de bossen een wandeling te maken. Onze plaatselijke wan delsportvereniging gaat dan ook een mars organiseren, die als herfsttocht zijn intrede doet en elk jaar terug zal keren. Als her innering hieraan wordt aan ieder die deze tocht volbrengt een fraaie medaille uitgereikt. De deelname is mogelijk op de af standen 10 en 15 km. De start vindt plaats in café Klop en wel op zondag 23 oktober, 's middags vanaf twee uur. tt met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier O V cVtrt LA na U/nP7)r jzo rtx/ GVEH ton/f WOfDr ffy HAHSLQG GEPl GGGD OP EE*/ leger omvoer der I KflPiTEnv BlowY zier Her ge- VAQR VOOR Roos -S r/EP £f!t Sc H<E HHHOEH Dt iriVlRRH HET GEWEER Utr DE rP&S<sp\» Vrijdagavond, zondagavond, dinsdagavond, te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een kolder Western met Bob Hope en Rhonda Fleming in 14 jaar met Wendell Corey, James Davis, Gloria Talbot Bob Hope als het komische evenbeeld van een wild-west gangster Dit is de film van de daverende dwaasheid, de klaterende kolder en de dolle lach Zaterdagavond, maandagavond, woensdagavond, donderdagavond 8 u Een op en top Western met Gary Cooper e* Julie London in met Lee J. Cobb, Arthur O'Connel, Jack Lord en John Dehner. Gary Cooper in een rol die hem op het lijf geschreven is. Gary Cooper in de rol, die hem past als het pistool in zijn holster. Smit - DÜSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 0220 0-4727-56 6 9 iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiihiiiin Dagelijks Hereweg 71 - Telefoon 279 - Schoorl iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimii'iiiiiiiiiiimi

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2