UukUM f9 99 Moeder GEVAT ITALIANO de lekkere Lezing over Mensendieck Berger Kunstkring Modeshow TBABYDERM 5g?aa> CABARET Bergenares emigreert Jeugd Automobiel Club KAPSALON OORDEN Saoedi-Arabie Sloping Bunker Grootse Plannen Dierenvrienden HANDBAL VRIJDAG 28 OCT. 1960 37c JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Vrijdagavond j.l. vergaderde de Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Bergen in zaal Nieuwendijk. De presidente, me vrouw A. Grootes, opende deze vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen. Hierna bracht mevrouw M. Arkebout verslag uit van de j.l. lezing over ,,De onsterfelijke roman", door me vrouw D. S. C. Regt door zee- Greup Roldanus. Vervolgens liet mevrouw Rings haar uitgebreid verslag horen over de 1.1. gehou den Prov. najaarsvergadering in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar. Mej. van Bergen, lerares in Mensendieck, kreeg daarna het woord en begon haar lezing over deze correctieve gymnastiek. Me vrouw Mensendieck, aldus spreekster, was beeldhouwster van beroep, zij had een uitge sproken gevoel voor de mooie lij nen en prachtige lichaamsvormen. Getrouwd met een medicus heeft zij in het jaar 1860 het mensen- diecksysteem doen ontstaan. De oorzaak van dit in het leven ge roepen systeem was, dat zij de mens snel zag verouderen door verslapping van het spierenstel sel. Deze Amerikaanse vrouw kwam toen tot de ontdekking, dat de vrouw zich tijdens de huishoudelijke werkzaamheden in het gezin, door goede voorlichting op de juiste wijze kan leren haar lichaamsdelen te gebruiken. Wanneer wij de huidige tijd van zittend gaan in auto, scooter, bromfiets e.d., de tijd van ge makzucht, in ogenschouw nemen, dan komt men tot een ontstellend aantal voetklachten, doorgezakte lichamen e.a. onvolkomenheden. Mensendieck is dan de gymnas tiek, die tussen twee spiegels wordt beoefend. Zelf kan men dan de fouten konstateren, mits men zich houdt aan de voorlich ting. Hoe moet ik staan tijdens mijn werk? Hoe moet ik lopen of zitten? Hanteer ik mijn strijk bout goed?. Is mijn aanrecht te hoog? enz., allemaal vragen die waarschijnlijk door verkeerd te lopen, te staan en te werken, ver moeidheid met zich meebrengt, terwijl de vrouw de oorzaak van die vermoeidheid achteloos voor bijgaat. Veel patiënten worden met succes geholpen door Mensen dieck, de vrouw die in haar werk niet kan vooruitkomen, een pa tiënt die na een ernstige operatie weer tot bewegen gebracht moet worden, een kind met astma, een vrouw die over enige maanden een baby verwacht, een jong meisje met een lelijke houding, een patiënt die na kinderverlam ming een verlamd been heeft overgehouden. Na de pauze gaf mej. van Ber gen zeer interessant aanschouwe lijk onderwijs. Zij liet de assis tente, mej. A. Prins, allerlei li chamelijke houdingen aannemen en deed dit op eenvoudige er charmante wijze. Door dit te ge ven aanschouwelijk Mensendieck onderwijs, gaf mej. v,an Bergen een duidelijk beeld van hoe men wel en hoe men niet zijn spieren moet gebruiken en hoe men soms met heel kleine dagelijkse foutjes, te vermijden, grote vermoeienis sen kan kwijtraken. Tenslotte sloot mevrouw Grootes de ver gadering en dankte mej. van Bergen voor haar lezing. De Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Bergen heeft met deze lezing haar leden een bui tengewone leerzame avond be zorgd. Woensdag j.l. werd in de schouwburgzaal van de Rustende Jager, het nieuwe seizoen geo pend van de Berger Kunstkring, met het blijspel Huwelijkslessen'' van de Amerikaanse auteur Les lie Stevens. De regie stond onder leiding van Pim Dikkers, die dit blijspel vertaalde. De Berger Kunstkring heeft haar leden met deze voorstelling een amusante avond bezorgd. De lessen wer den gegeven door het echtpaar Delville, beiden hoogleraar aan een Amerikaanse universiteit, respectievelijk in de antropologie en sociologie. Achter de aan weerskanten van het toneel opgestelde spreekge stoeltes, hinderlijk voor het pu bliek dat (aan de buitenkanten van de zaal zat, beklimt het echt paar vele malen, om beurten ge durende dit blijspel de katheder en gaan de echtgenoten, die dan even uit hun rol treden, de zaal toespreken over hun huwelijks moeilijkheden. of doen verslag van de stand van zaken. Dan blijkt al heel gauw dat de profes sor in de antropologie, die de man afschildert als een trouw echtgenoot, dat er van deze theo rie bedroevend weinig overblijft als een mooie jonge Italiaanse vrouw bij hen komt logeren, die zich zonder schroom aan Paul Delville wil geven. Hij kan geen weestand bieden aan haar idee fixe en zijn overtuigende theorie- en vallen dan als een kaarten huis ineen. Het is de vrouw, die door haar scherp doorzicht, tact en geduld de situatie weet te red den en zodoende de tempera mentsvolle Italiaanse logé haar koffers laat pakken. Pim Dik kers, Enny Meunier, Trins Snij ders en Jos Knipsheer, achtereen volgens in hun rol van Paul Del ville, Content Lowell, Chiara Borronini en Ross Barnett, heb ben dit geestig geschreven stuk op knappe wijze vertolkt, waar voor zij als dank een warm en langdurig applaus ontvingen. Het smaakvolle decor was van Hep van Delft, het kapwerk van John Buchter. De toiletten ver vaardigd door de Haute Couture ateliers Mady en Beatrice, beiden uit Den Haag. bij BONNETERIE Maandag 10 oktober toonde de bekende damesmodezaak „Bonneterie" op de Breelaan 27 in Bergen, haar collectie voor het a.s. winterseizoen. De belangstelling voor deze show was buitengewoon groot, zodat het niet anders kon dan dat velen teleurgesteld moesten wor den. In de gezellig-volle zalen van het Parkhotel zagen we vóór de pauze een groot aantal charmante modellen rokken, jumpers, panta lons, sporttruien, coats, pyama's, dusters enz. Ook de grote maten werden niet vergeten, getuige de mooie combinatie's, die in een ro yale maat 46 werden getoond. Opvallend was wel, dat, hoe wel deze winter donkere kleuren zoals antraciet, bruin en zwart de boventoon voeren, de totale in druk volstrekt niet somber was. Dit werd bereikt door mooie con trastkleuren; we zagen b.v. een grof donkerblauw gemeleerd vest bij een ski-pantalon in een prach tig rode kleur. Een donkerbruin strak wollen rokje met een warm- gele jumper, die een chique in druk maakte, van fijne wol bou clé, was ook opvallend mooi. Een tabaksbruine pullover, waarbij vermeld werd dat deze door speciale dylon behandeling krimpvrij en door mitin motvrij was, werd gedragen op een licht- beige rokje van fijn plissé Wij vonden dit heel mooi. (De Bon neterie heeft veel jumpers en ves ten die krimp- en motvrij zijn.) Jacks en %-coats van heerlijk warme double face stof, gevoerd met poplin, teddy of wattine, sommige aan 2 kanten te dragen. Er zijn er met en zonder capu chon, sommige aan twee kanten te dragen. De coats zijn niets lan ger dan vorig jaar en kunnen ook met ceintuur worden gedragen. Opvallend was wel de prachtige coupe van deze mantels, bijvoor beeld een bijna-lange tweed, waarbij een rok van dezelfde stof gedragen werd met een antraciet kleurig lamswollen vestje. In pyama's is Bonneterie blijk baar wel toonaangevend. Wij za gen o.m. een mooie pyama met bijpassende duster van satin-feu- tre in prachtige kleurstelling. Ook de z.g. televisie-pyama is een prettige aanwinst. Gezellig op je gemak naar de televisie kijken en dan zo je bed in. Na de pauze werden japonnen geshowd. Modieuze wollen ja ponnetjes voor zeer aannemelijke prijzen. Allerlei materialen wor den er verwerkt, draion, wollen flanel, terlenka, fluweel (dat u zelf kunt wassen en desnoods aan de bovenkant strijken zonder dat het plet). Schattige cocktail-toi letjes van satijn, moiré en brocaat zijn deze winter favoriet. We merkten b.v. op een bijzonder mooi jurkje met wijde rok van prachtig zwart satijn, met bijpas sende bolero. Niet te geloven dat dit maar 69,kostte. De hoe den die bij verschillende creaties werden gedragen waren afkom stig van maison Wagenaar. Al met al een zeer geslaagde show met een collectie die zeer representatief is. voor Ouden van Dagen Donderdag 3 november hoopt het comité Ouden van Dagen te Bergen in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager", haar jaar lijkse cabaretmiddag en -avond te houden, aanvang 's middags half twee en 's avonds acht uur. Voor hen die hiervoor een uit nodiging ontvangen is de toegang 's middags gratis en voor zover ruimte ook voor andere belang stellenden, tegen ƒ1,— per per soon. Het comité beschikt over be kende artisten (zie advertentie), terwijl voor de pauze de films 1947 en 1959 vertoond zullen worden. 's Avonds 8 uur wordt hetzelf de programma gegeven a 1,— per persoon als compensatie voor de deze dag te maken onkosten. Met het oog op het goede pro gramma, rekent het comité 's avonds op een uitverkochte zaal. Toegangsbewijzen zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar. Zie de advertentie. Donderdagmiddag 27 oktober 1960 om 14.00 uur vertrok Nel de Waard, Voert 9, per DC-8 naar de Verenigde Staten van Ameri ka. Ruim 1 Y2 jaar heeft zij op het emigratievisum gewacht en nu gaat zij in de staat Oregon, de staat boven Californië, een nieuwe periode tegemoet. In de stad Portland gaat ze wonen en werken. Wat voor soort werk is nog niet bekend. Wel weet ze dat het een mooie streek is. Zo mers mooi stabiel zomerweer en de winter kan kort, maar goed zijn. Haar schaatsen (noren en rondrijders) gaan natuurlijk mee. Eveneens gaan haar spikes (hoog- en verspringschoenen) mee om toch de atletieksport in Amerika voort te zetten. Amerika is het land van héél véél sport en speciaal atletiek. Het is de be doeling de taal (hoofdzakelijk de engelse taal) wat meer eigen te maken en in de avonduren, als het mogelijk is, nog wat te gaan studeren. Nederland is een mooi land en Bergen een héél mooi dorp, maar sommige mensen wil len weieens iets meer zien van de wereld. Dit is ook bij Nel het ge val. Zo heeft zij vorig jaar één maal een reisje van ruim 3 maan den als stewardess gevaren op de „Johan van Oldenbarnevelt" en van de winter nog één reisje van 7 weken naar West-Indië (Pa ramaribo en Kleine Antillen). Nel werkte in Nederland bij diverse werkgevers en in diverse beroe pen. Zo werkte zij als naaister, verkoopster, kantoorbediende, serveerster en linnenjuffrouw (kinderjuffrouw). Ze heeft altijd prettig gewoond en gewerkt in Nederland en hoopt dat dit in haar nieuwe vaderland ook zo mag zijn. Nel is de eerste die het ouderlijk huis verlaat en laat haar ouders, 3 zusters en 4 broers ach ter. Met enkele jaren hoopt ze toch (voor vakantie) weer eens over te komen. Gaarne wil zij alle bekenden en vrienden van deze plaats het allerbeste toewensen en gedag zeggen. Met veel hoop en energie verlaat zij haar geliefd dorp „Bergen" om in Amerika een nieuw land te leren kennen en te ervaren. Voor het tere Baby-huidje afd. Alkmaar houdt filmmiddag Zaterdagmiddag 22 oktober is er in het bovenzaaltje van „Het Wapen van Heemskerkeen filmmiddag gehouden, die onge veer door ruim vijftig jongens en meisjes werd bezocht. Een zeer interessant program ma werd het publiek door de Shell Filmdienst voorgeschoteld. O.a. werden de volgende films vertoond: „Het Verende Wiel", een inte ressante film over de ontwikke ling van de DAF fabrieken. „De Gouden Ilsy", een film over dit jaarlijks weer terugkerend vliegfestijn. „De Alpenralley", de al veel ge ziene maar geliefde film over de gigantische rallye voor de ..Cou pe des Alpes". Dat de JAC, afdeling Alkmaar, zich niet alleen bezig houdt met filmmiddagen blijkt uit het vol gende: Zaterdag 12 november wordt een excursie naar de Hoog ovens georganiseerd. De JAC is een nog jonge maar stevig gefundeerde club voor jongens en meisjes die zich in teresseren voor alles wat met au to's en motoren samenhangt. Iedere eerste van de maand krij gen de leden het clubblad „VOL GAS" met tal van interessante artikelen, grotendeels door de le den zelf verzorgd. Jongens en meisjes die zich nu opgeven zijn automatisch tot 1 januari 1962 lid. Inlichtingen en opgaven bij onderstaande adressen: Secretariaat: R. J. H. Bremer, Meerwijkl. 7, Bergen Tel. 2628 en P. M. Bakker, Beatrixl. 2, Bergen Tel. 3469. Mooi haar valt op ADRESBOEK BERGEN Binnenkort zal worden begon nen met de vervanging van het thans bestaande adresboek. Veranderingen en wijzigingen zijn ook te Bergen aan de orde van de dag. Een goed gefundeerd adresboek is voor Bergen van groot belang. Het gemeentebestuur heeft in middels volledige medewerking toegezegd. Omstreeks maart 1961, dus voor het komende seizoen, moet het boek zijn verschenen. Zaterdagavond a.s. zal de heer Van der Meulen, oud-gezant van Saoedi-Arabië, in de danszaal van „De Rustende Jager", 's avonds 8 uur een lezing houden over Jemen. De heer Van der Meulen, die 10 jaar gezant is geweest, heeft de laatste jaren in opdracht van de Verenigde Naties herhaalde malen de gebieden van het Mid den-Oosten bezocht. Pas terug gekeerd van zo'n studietocht, zal hij in zijn zeer bijzondere stijl on getwijfeld de toehoorders een mooie avond bezorgen. Met kleurendia's illustreert hij de lezing over Jemen. De uit de oorlogsjaren date rende bunker nabij de telefoon centrale aan het Kerkepad wordt thans gesloopt en zal over enige weken verdwenen zijn. Dit luid ruchtige karwei, waarvoor men explosieven gebruikt, wordt uit gevoerd door het aannemingsbe drijf van sloop- en bergingswerk G. Kruk te Heilo. Door de gemeenteraad werd op 8 april j.l. een krediet van 3500,— voor dit slopingswerk beschikbaar gesteld, welk bedrag volledig van hogerhand wordt vergoed. N.aar wij vernemen hebben de eigenaren van „De Rustende Ja ger de heren G. en J. Diesfeldt ernstige plannen hun bedrijf dat in de winter moeilijk te exploite ren is, te gaan verbouwen. De gehele verbouwing zal dan on geveer zes ton kosten. Als alles gebeurt volgens het plan dat in voorbereiding is, dan wordt de huiskamer aan de kant van de Karei de Grotelaan een hal, eri het kunstzaaltje van K.C.B. café. Door de nieuwe hal kan men dan rechts het café en links het res taurant bereiken. De dancing wordt bioscoop en toneelzaal, met, als wij goed zijn ingelicht, 650 zitplaatsen. De zaal krijgt dan zijn ingang aan het „Plein De oude schouwburg- en bios coopzaal gaat verdwijnen. Daar voor komt in de plaats de dan cing en verschillende zalen en zaaltjes voor allerlei partijen, exposities e.d. Dat deze verbou wing nog wel enkele jaren zal duren, daar is de directie van de Rustende Jager van overtuigd, en zij hebben daarvoor een- drie jarenplan ontworpen. De heer P. wonende aan de Broekbeeklaan, die nog maar en kele dagen in bezit was van een prachtige New Foundlander, ver miste plotseling de hond. Waar schijnlijk was het beest nog niet gewend aan zijn omgeving. De heer P. belde alle politieposten in de omgeving op, tot aan Cas- tricum toe, en maakte tevens per advertentie de vermissing bekend. Door hulp en de vele sympatieke reacties van dierenvrienden, die per post en per telefoon meeleef den en hun diensten aanboden, is het gelukt het spoor van zijn hond te vinden. Tosca was met enige meisjes van het pensionaat meegelopen naar Heilo. Mevrouw Kemme ontfermde zich daarover de hond en gaf hem een gastvrij tehuis. Vele krantenberichten over Tosca's aanhouding te Hei lo, werden de heer P. thuisbe zorgd. Dit meeleven van vele dierenvrienden, hun vele sym- patiën, bewijzen hoe goed het is, dat er een vereniging tot dieren bescherming bestaat. De Bergense handballende da mes zijn er in geslaagd hun 3e overwinning in successie te be halen en wel tegen de aanvoer der van de ranglijst in deze af deling. In eenl gelijk opgaande strijd wist Bergen langzamerhand het heft in handen te nemen. Door fris snel en open spel heeft het jonge Bergense elftal deze wedstrijd op de oudere A.V.A. dames, op het gladde veld ver diend gewonnen. Na ongeveer een kwartier spelen scoorde de Bergense rechtsback Carla Timmer, die he lemaal van achter was gekomen, in soloren het eerste doelpunt. Bergen kwam steeds meer in de aanval. Toch zou A.V.A. bijna nog gelijk komen door een straf- worp, die slecht werd ingegooid en waar de keepster geen moeite mee had. Na rust waren de eerste aan vallen voor A.V.A., maar vijf minuten later scoorde Simone de Jong het tweede doelpunt voor Bergen, 20. Een tweede straf- worp door A.V.A. genomen werd door Ina Vonk prachtig uit de hoek gewerkt. Hierna kwam het einde. Door deze overwin ning is Bergen aan de kop van de ranglijst komen te staan, met een gelijk aantal punten als A.V.A. 2, maar een wedstrijd minder ge speeld. De volgende week komt Petten 1 op bezoek. Zijn er in Bergen dames die lid willen wor den, dan kunnen zij zich melden aan het adres Oude Prinsweg 5. Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 19 cent per rol. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Ingezonden mededeling ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 30 oktober Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 30 oktober Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360 Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1