231 Ouderavond van de O.L Van Brederodeschool BRILLEN VOOR SCHOORL Mr. Opt. Pastoor Collecte Prot. Interkerkelijk Thuisfront Handbal Bcrgen-Pcttcn 2-1 KERKDIENSTEN Stem des Volks Openbare Bijeenkomst Bergen geklopt door W.B.S.V. Een mooi resultaat vers gebraden kuikens Fietser tegen brommer Schoorl nieuws Bridgeclub „Schoorl" Boekbespreking BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Slaapkamer-Geheimpjes De blauwe Saffier 14 jaar Yesterday's Enemy 14 jaar jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR Vrijdagavond hield genoemde school haar jaarlijkse Ouderavond in de hal van het schoolgebouw. Na een welkomstwoord van de voorzitter, die een zeer talrijk pu bliek kon begroeten, werd aller eerst het woord gegeven aan mej. T. Bijleveld uit Amsterdam, die een lezing hield over: „Sexuele voorlichting aan kinderen, gezien in verband met de sexuele op voeding." Ze stelde zich voor als onder wijzeres aan een school voor kin deren met Leer- en Opvoedings moeilijkheden en merkte op, dat ze wist te spreken over 'n onder werp, dat enige tijd geleden niet vrij was te pleiten van een ietwat bedenkelijk grote belangstelling, zwemende naar sensatiezucht. Nu is dit anders, de normen zijn ver anderd, men spreekt en denkt nu vrijer over dit onderwerp. Dat voorlichting alleen nog geen op voeding betekent, was hoofdzaak van het volgende inleidende be toog. De houding de gevoelsinstelling van de ouders, het voorbeeld, dat zij meestal ongemerkt geven, is bepalend voor de opvoeding. Ten opzichte van dit laatste punt is bij vele ouders nog enige weer stand te overwinnen. Daarom stelde spreekster, dat de sexuele drift aanvaard moeten worden als positief aanwendbaar voor per soon en maatschappij. Deze drif ten spelen echter van de geboorte af een rol en nu volgde een dui delijk schema van de ontwikke lingsjaren hiervan en de moge lijke aanknopingspunten voor de opvoeder. Voor elke leeftijdsgroep en een aantal stereotiepe probleempjes volgden raadgevingen. De be grippen „toleratie" en „recht streeks" werden vaak vernomen, omdat heimelijk en schuldgevoel funeste gevolgen hebben voor de harmonische bundeling van de besproken driften met de reste rende persoonlijkheid, in of na de puber. Met een duidelijke beantwoor ding van enige vragen rondde mej. Bijleveld haar lezing af. De heer Voorthuis werd als Oudercommissielid herkozen. Ge kozen werden mevr. Verkerk en mevr. Van der Noord. De voor zitter dankte mevr. De Beurs, die vijf jaar bestuurslid is geweest en zich niet herkiesbaar stelde, voor het vele, dat ze voor de school had gedaan. Als blijk van waar dering werd haar een boekenbon aangeboden. In het kader van de Kinderboe kenweek werd door de heer Va- leton een expositie ingericht in een der leslokalen. Vele ouders benutten deze gelegenheid. Deze avond kan zeer geslaagd heten. De huis-aan-huis- en straatcol lecte, gehouden in de week van 1722 oktober, te Bergen, had een opbrengst van 581.37. Voor de organisator de Heer K. Bergsma en zijn vrouw, als mede voor hen die medegewerkt hebben, een verheugend resul taat. Hartelijk dank namens het P.I.T. Met snelle open aanvallen overrompelde Bergen al direct haar tegenstandster, die na 5 mi nuten spelen met 20 achter stond. Nanny Marees en Carla Timmer waren het die de doel punten scoorden. Petten liet zich echter door deze achterstand niet intimideren en kwam terug. Her haaldelijk werd er door Petten aanvallen ondernomen, maar al les strandde op Bergens keepster Ina Vonk, die geen krimp gaf en alles uit haar doel ranselde. Na rust was het een gelijkopgaande strijd, met Bergen in het begin, en later Petten, wat meer in de aan val. In de allerlaatste minuut red de Petten nog de eer. Toen het eindsignaal klonk konden de Ber gense meisjes hun vierde over winning boeken en staan dus on geslagen bovenaan op de rang lijst. BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Op een buitengewone algeme ne ledenvergadering van de koor vereniging ,,De Stem des Volks" werd besloten deze vereniging die al jaren bestond, te ontbin den. Te geringe belangstelling en de daardoor ontstane moeilijke financiële omstandigheden nood zaakte uiteraard het bestuur tot dit pijnlijk besluit. Het bestuur dankt echter allen, die getracht hebben door steun, alsnog te kunnen doorgaan tot aan de dag van opheffing. Namens het bestuur J. KATER, Secr. De V.V.D. afd. Bergen orga niseert op dinsdag 8 nov. in de dancing van De Rustende Jager, een bijeenkomst over Toerisme. Dit voor onze gemeenten zo bij uitstek belangrijk onderwerp zal worden behandeld door Dr. H. C. Tideman, Economist te Voorschoten. Bergen heeft de thuiswedstrijd tegen 'W.B.S.V. met 24 verlo ren. Door wijziging in de opstel ling, waarbij achterhoedespelers in de voorhoede opereerden bleek Bergen defensief zwakker. Bo vendien was de aanvalslinie niet in staat doelpunten te maken. Voor rust had W.B.S.V. het bes te deel van het spel. De gasten hadden een technisch overwicht, wat tot uitdrukking kwam in een 04-voorsprong. Na rust, toen Smit weer zijn oude plaats in de achterhoede ging innemen, kre gen de Wormerveerders geen kans meer keeper v. d. Berg te passeren. Wel wisten C. Vonk en H. Dijs de achterstand te ver kleinen, maar verder dan 24 kwam Bergen toch niet meer op het zwaar te bespelen terrein. Dit jaar werd voor de eerste maal de Wereldspaardag (vrij dag 28 oktober) gevierd bij de Nutsspaarbank Bergen. Vele ingezetenen van deze ge meente hebben van hun spaarzin blijk gegeven door op deze dag een bezoek aan de Spaarbank te brengen. Door 128 spaarders werd een bedrag ingelegd van 18.247,01. Dit betekent een gemiddelde in leg van 142,55 per post. Door 9 personen werd op deze dag een nieuwe rekening ge opend. 33 Spaarbusjes werden ter lediging aangeboden, waaruit een bedrag van 251,67 werd geteld. Als attentie werd door de Spaarbank de fraaie, door J. Voerman Jr. uitgevoerde spaar bankkalender overhandigd. Voor de spaarders, die geen gelegenheid hadden de Spaar bank te bezoeken, ligt, zolang de voorraad strekt nog een kalen der beschikbaar. Rietveld's Wildhandel In volle vaart en een te grote bocht makende bij de kruising Ruïnelaan en Dorpstraat, bots te zondagmorgen j.l. een jonge man gebogen over het stuur van zijn fiets, in volle vaart tegen een bromfietser, die uit richting Alk maar kwam. Beiden bleven be wusteloos op straat liggen. Dr Hodde die de eerste hulp verleen de, constateerde bij de jongen een zware hersenschudding. De bromfietsrijder, die de dupe was van deze onoplettende fietser, werd met een zware hoofdwond naar Alkmaar vervoerd. Ook de jongeman, die in een van de om liggende huizen werd binnenge bracht, werd later per auto naar huis gebracht. SCHOORL Burgerlijke Stand BERGEN Gevonden en verloren voorwerpen LECTUUR VOOR OUDERE JONGENS. D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers In het kader van het bijzondere programma Adverteert in De Duinstreek met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak 6 november NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v.m. 10.15 u. Ds. Bekius v.m. 11.45 uur Zondagsschool HERVORMDE KAPEL REHOBOTH v.m. 10 u. Ds. J. J. H. v. d. Ree A dam n.m. 7 u. Ds. Wildschut A dam LEGER DES HE1LS (Dorpshuls) zondag v.m. 10 u. Samenkomst, v.m. 11.30 uur Zondagschool. Donderdag n.m. 2 u. Gezinsbond voor vrouwen, Dinsdagavond 7 u. Breelaan 5 Jeugdbond v. jongelui NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 u. te Schoorl Ds. C. M. de Jong Doopbediening. Collecte Gerepatriee>rden zorg v. d. Herv. Kerk Zondagschool te Schoorl 11.15 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur Ds. J. Breukink GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) geen opgave iiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiim Dagelijks Hereweg 71 - Telefoon 279 - Schoorl iiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiir SCHOORL 2 KOEDIJK 2 5—2. Ondanks net slechte weer werd er toch op het Schoorlveld gespeeld. Het terrein was prima en er werd weinig hinder ondervonden van de gladheid. Schoorl heeft een zeer ernstige concurrent ver slagen en met cijfers, welke geen tweifel over laten. Voor de rust ging het spel aardig gelijk op en Koedijk nam al gauw de leiding door een doelpunt van hun rechtsbinnen. Schoorl wist hierop niet direct het juiste antwoord en hoe wel de aanvallen goed werden opgezet, het juiste schot ontbrak. Een kwartier voor de rust wist E. de Boer gelijk te maken en deze stand was bij de rust wel de juiste. Na de thee kwam Schoorl hevig op zetten en was direct iti de aanval. Koe dijk kwam niet verder dan de prima verdediging van Schoorl en de keeper kreeg dan ook alleen verre schoten, die gezien de gladheid van de bal, niet van gevaar ontbloot waren. Ze werden ech ter allen onschadelijk gemaakt. Jammer dat genoemde keeper over een slechte uittrap beschikt! Het spel kreeg bijna een eenzijdig karakter. Schoorl voerde de stand op tot 51, door doelpunten van R. Vis, Eikelenboom en E. de Boer (2). Even voor tijd wist Koedijk na een mooie aanval nog een tegenpunt te scoren, waardoor de eindstand dus 52 werd. Een stap nader tot het Programma voor a.s. zondag: SSV 1Schoorl 1 2 uur Schoorl 2DTS 3 10 uur. Adspir anten: Alleen de C-tjes moesten spelen en wonnen met 60 van B.O.L. c. Bravo! Zaterdag: Schoorl aHugo Boys a 12 uur. Schoorl cKSV c 1.15 uur. Uitslag van maandag 31 oktober. Lijn A: 1. Modder-Hummeling 63 H Pnt- 2. Bekker-Beeldman 63J4 pnt. 3. Mej. Lyre-v. Twuyver 63 pnt. 4. Mevr. Arpeau-Goet 57 pnt. 5. de Jong-Burgering 55 pnt. 6. Half Jr-Mosch 51^2 pnt. 7. Half Sr-Haasbroek 50J4 pnt. 8. Mevr. Timmermans-Heystek 48 pnt. 9. Dapper-Wit 45H pnt. 10. Fam. Kuyper 42J4 pnt. Lijn B: 1. Nieuwland Jr-Roos 48 pnt. 2. Mevr. Bouman-Mevr. Birnie 41 pnt. 3. v. d. Oort-de Wit 38J/2 pnt- 4. Mevr. Raven-Nieuwland Sr 38 pnt. 5. .Mej. Haring-Lensing 35J4 Pnt- 6. v. d. Laan-Molenaar 32H pnt. 7. v. d. Hoef-Houtkoper 30H Pnt- 8. Mevr. Kuiper-Mevr. Visser 30 pnt. 9. P. Ens- M. Ens 30 pnt. van 17 oktober tot 24 oktober 1960 Geboren: Michaël Maria, z. v. Van Eijk, A. C. en Kaldenbach, V. E. M.; Gerardus Aplonius, z.v. Klemkerk, G. A. en Lieftink, Maria; Franciscus Simon Petrus, z.v. Kaandorp, F. J. en Klever laan, T. M. M. Ondertrouwd: Dobben, Bernardus G., 46 jaar en Balk, Meinouwtje K., 41 jaar; Nieuwenhuis, Rudy, 24 jaar en Pranger, Geertje, 21 jaar. Getrouwds Schotten, Hendricus C. N. en Den Otter, Elisabeth M. Gevonden: zwart herenrijwiel-, bruin lederen kapwanten, wit plastic motorkap, Duitse herdershond, gebreid mutsje, rood bruine spaniel, witte blouse en een paar sportschoenen, rode plastic kinder portemonnee, zwart zakmes, zwart ko nijn met witte strepen, koperen schaal van weegschaal, padvinders veldmuts, bril met donker montuur, zilveren rozen krans in etui. Verloren: donkerblauwe zwembroek met groene strepen, groen plastic regen kapje, zwarte kralenketting, zwart hand tasje met inhoud 12,50 en busabonne ment, rode plastic portemonnee inhoud 8,50, blauwe kindercape met capuchon, bruine actetas inhoud schei- en natuur kundeboeken, autoped groen rood, grote sierfles, vierdelige houten duimstok, bril vlindermodel bruine teint, blauwe Kap- teinmobilette bromfiets. Inlichtingen bureau Rijkspolitie te Bergen-Nh. Karei de Grotelaan no 17. Alleen op werkdagen uitsluitend tussen 10 en 11 uur v.m. Hoe vaak heb ik als directeur van een middelbare school tijdens een spreekuur het volgende verhaaltje horen vertellen door een wanhopige vader of moeder: „Mijnheer, ik begrijp niets van mijn jon gen. Toen hij nog op de lagere school was, leek hij zo'n aardige jongen. Wij praatten over alles en nog wat en in de regel waren wij het roerend met elkaar eens. Maar nu? Als ik zeg „mooi" dan zegt hij „lelijk" zeg ik „goed", dan zegt hij „kwaad", zeg ik „waarheid", dan zegt hij „leugens". Het is altijd in de contramine". En gewoonlijk volgde op die mededeling de ietwat stekelige vraag: „Komt dat nu, omdat hij bij u op school is?" V/JHegr GELUK kolonel .die indiaan NAD EEN &OED WAPEN (IN BEDOEL OAE DEZE OOHLOG een &OEO ZAANJE IS VOO/f 2 ENE TE L'E - den, die gewetenloos geld wl- len veed/enen." ?j verkopen wapens. /Ma/N DE INDIANEN - NUN MAAK Vrijdagavond, zondagavond, dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Rock Hudson, en Doris Day in een juweel van een film 9. jaar (Pillow-talk) met Tony Randall, en Thelma Rltter De verrukkelijkste filmkomedie van de laatste jaren Een zeer geestige film over wat u niet aangaat als het licht uitgaat Zaterdagavond, maandagavond, te 8 uur Anita Ekberg, de veelbesproken star uit la dolce vita in de spannende thriller (The man inside) met Jack Palence en Higel Patrick Een speurdersfiim die U de halve wereld rond brengt Donderdagavond 10 november te 8.00 uur Het televisiestuk van de KRO (februari 1959) thans op het bioscoopscherm Stanley Baker, Guy Rolfe en Leo McKern in (De hel van Birma) met Gordon Jackson, David Oxley en Philip Ahn Een film met een verpletterende uitwerking - DÜSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 02200-4727-5669 In zo'n geval zei ik: „Mijnheer, ik feliciteer u, dit verschijnsel is volkomen normaal. Een jongen van een jaar of 14 moet in de contramine zijn. Moeder Natuur eist van uw zoon onafhankelijk heid, zelfstandigheid. En die krijgt hij alleen maar door zich tegenover u te plaatsen. Bovendien: hij heeft de voor naamste levenswaarden ontdekt en con fronteert u daaraan. Eerlijkheidshalve komt hij tot de conclusie: mijn vader is geen held, hij houdt zichzelf niet aan de idealen, die hij met vuur predikt. En de jongen is zo kritisch, dat ook hij buiten het gezin niemand kan vinden, die aan zijn eisen beantwoordt. Hij voelt zich eenzaam en wil, om Guunings woord te citeren, graag leunen tegen een ander. Onder de volwassenen uit zijn omgeving vindt hij die niet. Tijde lijk leunt hij tegen een of meer van zijn kameraden. Daardoor ontstaan die merkwaardige jeugdvriendschappen, vaak de aaneensluiting tot benden, die anti- maatschappelijk zijn. Toch wordt ook dit een teleurstelling: de vrienden blijken even onvolmaakt te zijn als de ouders en hun soortgenoten. Tot hij eindelijk in de jongensboeken de helden vindt, die hij elders tevergeefs zocht. Immers: kenmer kend voor deze lectuur is het optreden van „grote figuren". Het doet er niet toe, wie van hen hij de voorkeur geeft: een geïdealiseerde Michiel de Ruyter, een ruimtevaarder, een revolverheld als hij maar „lef" heeft, „anders" durft te zijn dan de mensen uit de realiteit. Groot is de kans, dat hij daarbij in ver keerde handen komt. Er zijn schrijvers en uitgevers, die zoveel mogelijk sensatie bieden. Hun helden zijn echte mannetjes putters, onbeschrijfelijk moedig, maar ook wreed en gewelddadig. De specula tie van hen, die dergelijke lectuur in de handel brengen, is duidelijk; het gaat niet om de vorming van een gezonde jeugd, maar om een grote omzet onder het motto: pecunia non olet het geld stinkt niet." Waakzaamheid van de ouders is hier geboden. Het is vrij moei lijk, voor de leeftijd van 12 tot 15 jaar lectuur te vinden, die niet beneden de maat is. Met het oog op Sinterklaas en Kerst mis noem ik hier enkele boeken, die zonder bezwaar door jongens van deze leeftijd gelezen kunnen worden. Het zijn geen kunstwerken van betekenis, maar wel boeiende verhalen, die de grens tus sen emotie en sensatie voldoende in acht nemen. Allereerst noem ik de vertellingen van Captain W. E. Johns over de vlieger Bigglesworth (Biggies), in Engeland zeldzaam populair. Deze held blijft op de gevaarlijkste momenten uiterst kalm. Ziehier zijn levensopvatting: „Als je met een vliegtuig in de lucht bent, is alles in orde of het is niet in orde. Als alles in orde is, hoef je niet te tobben. Als niet alles in orde is, kunnen er twee dingen gebeuren. Of je valt of je valt niet. Als je niet valt, is er geen reden om te tobben. Als je wel valt, kunnen er twee dingen gebeuren. Of je raakt gewond of je raakt niet gewond. Als je niet gewond raakt, hoef je niet te tobben. Als je wel gewond raakt, kunnen er twee dingen gebeuren. Of je wordt beter of je gaat dood. Als je beter wordt, is er geen reden om te tobben. En als je dood gaat, kun je niet meer tobben." Het Spectrum te Utrecht gaf in ver taling kort geleden vijf deeltjes van de Bigglesserie uit: Biggies en de Interpol, Biggies knapt het op, Biggies begraaft de strijdbijl, Biggies en het geheime wapen, Biggies en de verborgen schat, zonder uitzondering aanbevolen. Andere Prisma-juniores voor deze categorie zijn: Frank Knight. De ont maskerde zeerover, Richard Watkins Het geheimzinnige sein, Roger Pilketon De schat van de oude zeeman, Anthony Buckeridge: Rex in actie, Lester del Rey: Per raket de ruimte in, A. Ph. Pearce: Toms nachtelijk avontuur. Bij Malmberg in 's-Hertogenbosch ver scheen het 21ste deel van de Arendsoog- serie, geen groots werk, maar wel aan vaardbaar. Tot slot noem ik: Charles E. D. Julien: Puzzelparade en Piet Marée Knutselen in huis; beide zeer geschikt voor de lange winteravonden. POCKETBOOKS In de Prisma-serie, Het Spectrum te Utrecht, verschenen a f 1.25. 29. 30. 31 F. C. M. Stoks: Duitse Spraakkunst voor iedereen. J. P. W. M. van Zutphen: Engelse Spraakkunst voor iedereen. E. C. van Bellen: Franse Spraakkunst voor iedereen. Met genoegen kondig ik de verschij ning van deze grammatica's aan. Voor een gering bedrag wordt men er de eige naar van. Wij Hollanders zijn nu een maal genoodzaakt ,de talen van onze grote huren te kennen. 32. Sigrid Undoct: Uni Hjelde. Al mist dit boek de grootheid van „Kristin Lavransdochter", waarvoor de schrijfster de Nobelprijs ontving, toch is het een knappe analyse van een mislukt maar blijvend huwelijk.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2