..DE DUINSTREEK' De U. V. V. en het Bejaardenwerk Schoorl s Bazar KI STOFFEN A. G. ABB0 ..He SwaiHMiplaats Joh. Louter Hereweg 149 - Schoorl - Telef. 339 GARAGE ZWAKMAN Bankelliakkerij Ter Burg averjasdrive f Boekhandel C. OLDENBURG Centrifuge BOEKHANDEL C. OLDENBURG V-V-V, GROET - CAMPERDUIN P. W. SCHOTTEN Tweede Blad Vrijdag 4 november 1960 Uw familieberichten 11 NOVEMBER 1960 SINTE MAARTEN verkoop - reparatie - boxenstalling en autoverhuur Gulf benzine en oliën vrij liggend huisje of boerderij HET BESTUUR Banketbakkers-speculaas Wenerpunt Gevulde Koekjes 't WINKELTJE de ballpoint metJiet onverwoestbare hart heet ^^allpoint mevr. J. Visser-Roozendaal Een studiedag voor bejaarden- werk werd vrijdag 21 okt. door de U.V.V. in de aardige lichte achterzaal van hotel De Brink gehouden. Mevr. Bigot-Bigot opende en heette Mevr. de Rui ter, de genodigden en de U.V.V.- sters, waaronder ook afgevaar digden der afdelingen Hoorn en Enkhuizen, hartelijk welkom. Mevr. J. B. C. 's Jacob hield een voordracht over: Huishou delijke hulp bij bejaarden. Het is voor bejaarden heel belangrijk, zolang mogelijk zelfstandig te blijven. Alles wat daartoe mee werkt, brengt geluk in de oude dag. De bejaarden zijn niet hele maal hulpbehoevend, maar heb ben vaak wat hulp nodig in de huishouding. Deze hulp is vaak moeilijk te vinden en voor de be jaarden is het soms ook moeilijk aan te nemen. Ze geven niet graag wat uit handen. In de U.V.V. zoekt men al jaren naar een oplossing, maar deze is nog niet gevonden. Het vraagstuk ligt plaatselijk zo verschillend, da'" daardoor in deze geen vaste richtlijnen te geven zijn. Men kan alleen op diverse mogelijkheden wijzen. Waarom wil het eigenlijk niet zo goed lukken met deze hulp aan bejaarden? Deze hulp verlening ligt dicht bij het werk van de gezinsverzorging. In deze kringen houdt men er zich dan ook mee bezig en daarom is men er in de U.V.V. wat huiverig voor. Het is niet de bedoeling van de U.V.V. in het werk van anderen in te grijpen. En... dat werk kost geld. De gezinsver zorging kan voor deze hulp aan bejaarden subsidie krijgen. Maar deze subsidie gaat natuurlijk ge paard aan bepaalde eisen, waar door ook voor de gezinsverzor ging de kosten te hoog liggen, als men voor huishoudelijke hulp aan bejaarden krachten moet aan trekken. De eigen gediplomeerde krachten kan men dit werk niet opdragen, om de eenvoudige re den, dat zij dan voor de eigen lijk gezinsverzorging niet meer beschikbaar zouden zijn. In Den Haag vond men de volgende oplossing. Het Groene Kruis plaatste een advertentie, waarin dames werden gevraagd, die enkele uren huishoudelijk werk bij bejaarden wilden ver richten. Er meldden zich ruim 300 dames. Maar deze advertentie had ook tot gevolg, dat de aan vraag van bejaarden voor huis houdelijke hulp verdubbelde. Met de hulp van de U.V.V. werd al les geadministreerd. Er moest veel werk verzet worden. De be jaarden moeten namelijk een dok tersattest hebben dat het medisch noodzakelijk is, dat zij hulp krij gen. De Gem. Geneesk. Dienst beoordeelt hoeveel hulp er nodig is. In het kaartsysteem wordt dan een dichtbij wonende hulp opge zocht en U.V.V.-sters gaan na enige tijd op huisbezoek. In het algemeen is alles goed van stapel gelopen. De helpsters der bejaar den zijn geen gewone werksters, maar moeten naast het werk be langstelling hebben en zorgen voor de bejaarden. In Den Haag worden zij BEA's (Bejaarden Adoptanten) genoemd. Zij ver dienen 1,25 per uur. Om de drie maanden zijn er contactbijeen komsten voor de BEA's, waar ervaringen worden uitgewisseld en waar door deskundigen voor lichting wordt gegeven. Elke BEA, die driemaal zo n voorlich tingsbijeenkomst heeft bijge woond, krijgt het BEA-speldje. Al dit werk gebeurt onder de hoede van het Groene Kruis en heeft geen subsidie. De adminis tratiekosten worden gedekt door vrijwillige verhoging van de con tributie der leden. Kinderen of familieleden helpen de bejaarden vaak vrijwillig de financiële las ten der huishoudelijke hulp dra gen. Zij zien wel in, dat als de bejaarden in een tehuis opgeno men moeten worden, zij dan ge dwongen zijn bij te dragen in de kosten en dat dit bedrag aanmer kelijk hoger ligt. Wat kan de U.V.V. doen in andere plaatsen en hoe? Dit werk kan alleen in overleg en samen werking met de instanties voor gezinsverzorging plaatsvinden. Daarbij moeten de volgende pun ten in acht genomen worden: 1. Hoe groot is de behoefte aan hulp bij de bejaarden? 2. Zijn er helpsters? 3. Zijn er instanties, die kunnen controleren of hulp nodig is? 4. Is er een apparaat voor de administratieve werkzaamhe den? 5. Hoe moet de betaling geschie den, als de bejaarde dit zelf niet kan financieren? 6. Controle op de hulp. 7. Het contact met de helpsters en het kweken van teamgeest. Mevr. J. H. Waskowski-v. d. Ouden behandelde: Het maken van een rapport. Zij volgde hier bij voornamelijk het boek van dr. G. P. Hoefnagels: Opstellen over rapportage, uitgegeven bij van Gorkum en Co. te Assen. Rap porteren is voorlichten in een be paalde situatie. De rapporteur brengt de so ciale werkelijkheid bij de lezer. Dit moet hij zo waarheidsgetrouw mogelijk doen. Hij is degene, die de situatie ziet, maar hij heeft niet te beslissen. Degene die het rapport leest, de lezer, is verant woordelijk voor de beslissing, maar deze heeft zelf niets gezien. Het rapport dient door een wer kelijkheidsgetrouwe voorlichting de lezer in staat te stellen zich een oordeel te vormen. Dit geldt voor alle takken van maatschappelijk wehk en ook voor de U.V.V.-sters. Deze lich ten het bestuur of de rnede- U.V.V.-sters voor en waar de U.V.V. niet kan helpen, omdat ze daar of de bevoegdheid, of er de middelen niet toe heeft, wordt het gerapporteerd aan een andere instantie of organisatie. Een rapport wordt met woor den geschreven. De grote vraag is: met welke woorden? Vele mooie geleerde woorden zeggen over het algemeen weinig, nog af gezien van het gevaar, dat ze verkeerd gebruikt worden. Het is juist een van de prettige dingen van een vrijwilligsters-rapport, dat er geen vaktermen in ge bruikt worden, dat het eenvoudig zegt, wat er gezegd moet wor den. Lege woorden moeten niet gebruikt worden. Met de gege vens uit een helder, zakelijk rap port zal men sneller en beter kun nen beslissen, welke vorm van hulp-iveijlening igeboden moet worden. Het maken van een rapport valt in twee delen uiteen: le Het onderzoek zelf. 2e De weergave van het onderzoek, dus het rap port zelf. Pakt men het onder zoek zelf verkeerd aan, dan kan in geen geval een goed rapport geschreven worden. Tot het onderzoek zelf behoort a. het zien van de opdracht (wat moet ik doen en wat te weten komen?) b. het zien van de eerste gegevens (wat weet ik al van de situatie en welke mogelijkheden zie ik?) c. het bezoek zelf. Als men niet door mensen zelf gevraagd is te komen, moet men aan het begin van het gesprek vertellen, waar men vandaan komt en welke hen bekende per sonen of instelling, gevraagd heeft even langs te komen. Tij dens het bezoek moet men nooit de indruk wekken, dat al hun problemen opgelost zijn, als ze die kenbaar hebben gemaakt en alle vragen «-hebben beantwoord, want dat is niet waar. Hulp ver lenen is in de eerste plaats open en eerlijk staan tegenover de hulpzoekende. Nodig is: open heid, luisteren naar een ander en in het oog houden, wat we kun nen doen en wat niet. Op het onderzoek zelf volgt het schrijven van het rapport. Daarin moet behandeld worden: 1. de aanleiding (waarom zijn we naar mevr. zo en zo ge gaan?) 2. de personalia (persoonlijke gegevens: naam geslacht, be roep enz.) 3. de beschrijving van de ma teriële werkelijkheid (zo droog en zakelijk mogelijk ma teriële omstandigheden be schrijven.) 4. een selectieve gespreksweer- gave (samenvatting van de belangrijkste punten van het gesprek) 5. de conclusie. De conclusie moet logisch uit een rapport volgen, maar... het rapport moet niet naar de con clusie toe geschreven zijn. Een rapport mag niet gekleurd zijn, persoonlijke hebbelijkheden moe ten zoveel mogelijk uitgeschakeld worden. Op grond van ons rap port moet iedereen ons kunnen aanvullen. Daarom moeten we een scherpe scheiding maken tus sen rapport en conclusie. Jkvr. A. J. Six sprak over groepsleiding". Het zijn in groep is voor ieder mens belangrijk. Het deel uitmaken van groepen kan problemen oplossen (het met elkaar denken geeft vaak goede resultaten) maar de groep geeft ook gezelligheid, erkenning, ge negenheid, het leert eigen en an- derer tekorkomingen accepteren. De mens presteert het best en het meest als aan deze behoef ten voldaan wordt. Wat kan er gedaan worden om in een groep de omstandigheden te scheppen, dat deze stimulerende werking zo goed mogelijk tot haar recht komt? Daarbij is het begin heel belang rijk. De mensen, die een groep zullen vormen, willen graag de nieuwe activiteit, maar toch is er een weerstand tegen het nieuwe. De aarzeling door de twijfel: Wat wordt er van mij verwacht? Dit moet de leiding van de groep goed in het oog houden en het accepteren als een beginverschijn sel, omdat door het onbekende het gevoel van veiligheid in de groep nog niet aanwezig is. Deze weerstand is bij bejaarden ster ker dan bij jongeren. Zij hebben in het leven ervaren, dat groeps verbanden uiteen vallen, dat de zo verkregen veiligheid wegvalt en dit maakt huiverig om weer te beginnen. Het eerst nodige in een groep is: wisselwerking. Wat kan er gedaan worden om dit te bevor deren? Daartoe biedt de film een slechte mogelijkheid, tenzij daar na een gedachtenwisseling plaats vindt. Het kaarten bevordert al leen de wisselwerking voor het groepje, dat om één tafel speelt. Meer mogelijkheden liggen in handenarbeid, lunchclubs, korte besprekingen met discussie enz. Niet alleen het werkprogramma maar ook de opstelling, ruimte verdeling, wijze van omvang tus sen leiding en groep kunnen de wisselwerking tussen de leden be vorderen en dan ontstaat er een „wij", een groep waarin men zich één voelt. Het „zij" geeft aan, dat men zich niet bij die groep voelt aangesloten. Een naam, een insigne, is vaak een uitdrukking van het „wij". Een groep heeft vaak behoefte aan dit soort symbolen. In een groep ontstaan gewoon ten, zowel constructieve, als be lemmerende en negatieve, (b.v. naar huis gaan en de bende ach terlaten voor anderen om op te ruimen). Ook ontstaat een zekere rolverdeling: één, die altijd af wast, kankert, het initiatief neemt, overal tegen is, de leiding neemt enz. Uitingen van rolgedrag zijn vaak aanwijzingen, waar de groep behoefte aan heeft en nu onbewust een lid in die rol naar voren brengt. De leiding tilt soms zwaar aan een groep. Beter is het de groep zelf een stuk verantwoordelijk heid te laten dragen. Het geeft de leden een grote bevrediging zelf een bijdrage te leveren aan de activiteiten van de groep. Het streven van de leiding moet zijn dit proces op gang te krijgen. De groep is niet de oplossing voor alles, maar kan in vele ge vallen erkenning en genegenheid geven en daardoor meer levens vreugd. Tot slot van deze leerzame studiedag vertelde Mevr. T. Gaarlandt over: „Indrukken over het bejaardenwerk in Engeland In Engeland kent men bij de U.V.V., evenals bij ons: Bejaar den sociëteiten, Tafeltje-Dekje, vriendschappelijk bezoek (daar echter ook aan geestelijk gestoor den in inrichtingen) jaarlijkse uit stapjes en zangkoren. Het enige wat in Engeland niet gedaan wordt en in Nederland wel, is de bejaardengymnastiek. Maar wat wordt nu in Engeland wél en in Nederland nog niet gedaan? le Het beheren van flats ifi grote hiervoor omgebouwde hui zen. De gemeente koopt hiervoor een huis, dat voor particuliere bewoning niet meer geschikt is en laat dit verbouwen tot een een persoons flat voor bejaarde vrou wen. Ieder krijgt een kamer voor haar zelf met haar eigen meube len, eigen huissleutel en is vol komen eigen baas. Zij deelt keu ken en badkamer met twee of drie anderen. Ieder huis heeft een huisbewaarster, die voor de trappen, buitenboel enz. zorgt. Een lid van de U.V.V. haalt we kelijks de huur op en houdt con tact met de bewoonsters. 2e De pedicure-dienst, in ruim 300 sociëteiten komt geregeld de pedicure. Men betaalt hier ge deeltelijk zelf voor, de rest wordt gesubsidiëerd. 3e Op verschillende plaatsen wordt de schone was van de be jaarden in zakjes van de wasserij naar de sociëteit gebracht, daar door de U.V.V. versteld en thuisbezorgd. 4e All-day clubs, welke ie dere morgen en middag, soms ook 's avonds, open zijn. Hier kan men lunchen, koffie en thee drinken, spelletjes doen enz. 5e Lunchclubs, die ingesteld zijn naast het Tafeltje-Dekje. De bejaarden hebben daar behalve een goede warme maaltijd ook de gezellige aanspraak en komen ge regeld buiten. Dit voorkomt apa thie en een anti-sociale houding door gebrek aan contacten. In de bejaardenclubs wordt het zelf doen sterk geanimeerd. De bejaarden vinden het prettig zelf de verantwoordelijkheid te dra gen. Er is ook veel meer vriend schappelijk bezoek van bejaarden aan bejaarden. Meisjes van 15 jaar en ouder adopteren bejaarden. Zij doen de boodschappen, schrijven brieven enz. Jongens bezoeken ook wel de bejaarden en rijden zonodig een invalide-wagentje. De hondenbelasting wordt er dikwijls door de U.V.V. gefi nancierd, gezien het belang van een huisdier voor bejaarden. Vogels (met volledige hand leiding) worden om dezelfde re den door verenigingen aan be jaarden cadeau gegeven. De bejaarden worden in Enge land minder bemoederd dan in Nederland. Men ziet er ook veel meer die nog arbeid verrichten. De afd. Bergen van de U.V.V. kan op een belangrijke en ge slaagde studiedag terugzien. De genodigden en, de aanwezige U.V.V.-sters hebben veel stof tot overdenken mee naar huis kun nen nemen. plaatsen wij gaarne in dit blad 500 gram Pepernotenf 0.30 500 gram Speelgoedtaaif 0.85 Blikken Biscuit 1,6 kgf 2.00 Blikken Speculaas 1,8 kgf 2.88 Zakken Speelgoed, opzetters f 0.45 Dadels, per kg f 0.95 Hartjes turn tum 100 gram Menagerie Chocolade f 0.50 Lampions Kaarsen (vele soorten) Zaklantaarns Zaklantaarns met knipperlichten f 6.50 Stormlantaarns Bergen telefoon 2496 TE KOOP GEVRAAGD IN DE DUINSTREEK voor directe of toekomstige bewoning. Brieven onder nr. 10 bureau van dit blad, te Schoorl, of telefoon Amsterdam 221603 tot 17.00 uur. Breelaan 50 Wijzigingen en- of aanvullingen ten behoeve van de GIDS 1961 kunnen tot uiterlijk 15 november a.s. schriftelijk worden opgegeven bij de Voorzitter F. A. SLEKING, Kerkbrink X te Groet. 75 cent per zakje ONS WEEKEND KOEKJE 75 cent per 250 gram 2 ons voor 1 gulden Hereweg 38 - Telefoon 322 op zaterdag 5 november in het lokaal van de heer Beeldman te Aagtdorp Mooie prijzen HOUTINDUSTRIE VINKEVEEN Schuren, garages zomerwoningen enz. Vraagt inlichtingen bij de vertegenwoordiger J. BLOM, Onderweg 21 Schoorl, tel. 359 NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 Bergen voor mooie oa. JAPON, MOUSBR1L, DRALON, VELVETINE, FLUWEEL, TINNEROY. MOUSSELINE e.a. Prijs naar kwaliteit Voor al uw huishoudelijke artikelen is het aangewezen adres KI. Dorpsstr. 9, tel. 2806, Bergen Maak het U zelf gemakkelijk, door aanschaffing van een Alle merken verkrijgbaar bij Hereweg 182 Schoorl - Telef. 628 Zojuist verschenen de nieuwe streekroman van BESTEL EEN EXEMPLAAR f7,90) BIJ: Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 268

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5