(tieekttad ff ff St Nicolaas-Actie 1960 in Bergen E ra A Officiële Opening Plein Herdenkingsexpositie Stichting Dorpshuis Tentoonstelling Debéste tandpasta Dierenbescherming R. K, Vrouwengilde CONCERT Straatschenderij KAPSALON DOIIOEN BAZAR Alg. Bond v. Ouden v. Dagen Spit, Spierpijn Aaeuda Berger Bridge Club VRIJDAG 11 NOV. 1960 37c JAARGANG No. 44 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Evenals vorige jaren hebben de beide plaatselijke winkeliers verenigingen een St Nic. Actie georganiseerd. Bij aankoop van 1.ont vangt men van de deelnemende winkelier een bon. 20 bonnen ge plakt op een daarvoor gratis be schikbaar gesteld opplakvel ge ven recht op 1 reep chocolade. Achter op het opplakvel kunt U een slagzin schrijven over de Berger Middenstand en het plein. De 70 beste slagzinnen worden bekroond met een prijs. Deze prij zen zijn geëtaleerd in de kiosk tegenover Gerard Worm op het plein. Inleveringsdata, van Uw op- plakvellen zijn: 30 nov. 1417 uur. 3 dec. 1417 uur. 6 dec. 15- 18 uur, in het V.V.V. gebouw. Zaterdagmiddag 3 uur vindt de officiële opening van het Plein door Burgemeester L. J. de Ruiter plaats. Naar verwacht wordt zul len velen deze belangrijke ge beurtenis voor Bergen willen bijwonen. In de nacht van 6 op 7 novem ber is Bello van Hoorn naar Alk maar gekomen. Dinsdagmiddag, ongeveer half drie, arriveerde hij op het Plein. Hij kwam niet, zoals wij dat vroeger van hem gewend waren, puffend aangereden, nu werd hij gereden. Men had hem in Alk maar op een grote trailer ge plaatst en zo kwam hij dan het dorp binnenrijden, terwijl zijn oud vertrouwd belgeklingel ons in de oren klonk. Even over drieën be gon men onder leiding van de technische dienst van de Neder landse Spoorwegen met de plaat sing van Bello. Dat dit karwei, dat onder gro te belangstelling van de zijde van het publiek werd uitgevoerd, geen sinecure was, bleek heel duidelijk uit de preciesheid waarmee het spoorwegpersoneel te werk ging. Achteruit rijdend werd Bello naar de plaats gereden waar hij staan moest. Vier grote cricks, die door een kraanwagen op hun plaats werden gebracht, vijzelden de oude locomotief omhoog. De trai ler, verlost van zijn zesentwintig ton wegende vracht reed onder Bello vandaan, zodat hij door de vier cricks gedragen, los van de grond stond. Het neerlaten van Bello op de rails geschiedde met grote pre ciesheid. Bello staat nu op een plek, waar hij zelf talloze malen voorbij reed met zijn gedender, gehijg en gepuf. Hij staat daar op zijn zeven meter rails met stootjuk, als een herinnering aan veel gekijf, in de spannende da gen, toen de ene partij vocht voor zijn behoud en de andere partij riep: ,,Weg met hem". De vijfen twintigste augustus 1955 werd Bello door het merendeel der raadsleden van de baan gescho ven. Nu staat hij weer op een baan, zij het slechts een zeven meter baan, maar hij staat daar goed, als een waardig aandenken aan zijn actieve loopbaan. Uit betrouwbare bron bereikte ons dezer dagen het bericht, dat er in ons dorp door een zekere categorie jongeren, baldadighe den worden gepleegd. Jongens met catapulten gewapend trekken er op uit en vinden zichzelf al een hele branie, als ze met deze elastische wapens de straatver lichting kunnen onklaar schieten. Gelukkig hebben al verscheidene van die jeugdige stenentijdper- kers kennis gemaakt met de poli tie en heeft men hen daar op het bureau op tactische wijze op hun vernielzucht gewezen. De rijks politie die het toch al overstel pend druk heeft, staat hier voor een moeilijke taak. De ouders van die kinderen zouden het werk van de politie lichter kunnen maken, wanneer zij hun straatslenterende kinderen leerden op een behoorlijke tijd thuis te komen. Vaak ligt het niet eens aan de kinderen, maar aan de tekortkomingen van de opvoe ders. Wanneer ze wat meer ge zelligheid in hun woning brach ten, zou hun kroost niet de straat opzoeken. Door geen moeite te doen hun kinderen te leren ken nen, door hen te veronachtzamen, zich niet met hen te bemoeien, zoeken ze zelf een weg, en uiten zich in allerlei dwaze slechte en baldadige reacties. Daarom is het belangrijk, dat er inrichtingen zijn waar de jeugd wordt bezig gehouden, hen din gen te L-ren die ze voor hun op voeding en verdere ontwikkeling zo hard nodig hebben. Men moet hen van de straat houden, hen culturele ontspanning bezorgen, zodat elk kind zich naar aard en karakter kan uitleven. Wij heb ben hier een Dorpshuis en een St-Jansgebouw en een druk bezet cultureel programa. Dat is schijn baar te weinig. We moeten in Bergen nog zo'n ontspanningslokaal of werkter rein hebben, waar de jongens on der goede leiding hun vrije tijd kunnen besteden, in plaats van langs de straat te slenteren. Geef hen een werkterrein met wat bouwmateriaal, een paar defecte bromfietsen, of desnoods een ou de auto, die gereviseerd moet worden. Laat hen eigenhandig proberen dat motorhart weer op gang te brengen, laat hen iets bouwen, dan doen ze iets en kun nen ze op deze manier de verve ling verdrijven. Mooi haar valt op van Willem Rijers Het gemeentebestuur van Ber gen, dat spontaan en gratis de benedenverdieping en de tuin van huize ..Kranenburgh" heeft afge staan voor gebruik aan het K.C.B., heeft door deze welwil lende houding het kunstenaars centrum over een prachtige ex positieruimte laten beschikken. Het bestuur van het K.C.B. gaat in deze nieuwe behuizing starten met een grote herden kingsexpositie van Willem Rijers, de bekende beeldhouwer, die 2 oktober 1958 overleed. Hij was een der kundigste artisten van ons dorp. Zijn werk bevindt zich thans in het gemeentemuseum te Arnhem en is in verschillende musea van een groot aantal ste den van ons land reeds tentoon gesteld. De officiële opening van deze herdenkingsexpositie zal op zon dag 11 december plaats vinden, en de expositie duurt tot en met 8 januari 1961. Het wordt een zo genaamde weekend-tentoonstel ling, d.w.z. dat ze gedurende de weekenden toegankelijk is voor de bezoekers. Ook gedurende de feestdagen zullen de expositieza len geopend zijn. De tentoonstel ling zal een beeld geven van al het werk dat deze te vroeg over leden kunstenaar heeft gescha pen. Ten bate van de restauratie van de Ruïnekerk, organiseerde de Vrijzinnig Hervormde Vrou wenvereniging in een huis aan de Guurtjeslaan 5, twee verkoop middagen, op 3 en 4 november. Prachtig breiwerk, vervaardigd door de nijvere handen van de dames, vormden een kleurrijke etalering. Het was daar echt ge zellig. Er waren verschillende verlotingen met prachtige prijzen. Ook met het rad van avontuur kon men zijn geluk beproeven, en dat geluk werd dank zij de grote belangstelling menigmaal beproefd. Mevrouw Bekius was dan ook zeer tevreden over het welslagen van deze twee ver koopmiddagen. De eerste dag bracht 430 op, maar wat voor bedrag de tweede dag opleverde is nog niet bekend. De afd. Bergen brengt hierme de dank aan het Bestuur voor ontspanning voor de genotvolle middag en het werk dat zij voor de Ouden van dagen hebben ver richt. Namens het bestuur, L. v. d. Wees, secr. De directrice van de Stichting Dorpshuis, mevrouw Vliegent- hartVerhoef, doet een oproep aan allen die de Stichting een warm hart toedragen. Zo worden straks, nu de St.-Ni- colaastijd nadert, op de komende dinsdagavonden werkavonden georganiseerd van 7.30 tot 10 uur, waaraan dames en heren kunnen meewerken. Er wordt op die werkavonden allerlei speel goed vervaardigd, dat door de goede Sint uitgereikt zal worden aan de kinderen van het kinder tehuis „Ebenhaezer", aan de Russenweg. Voor dit doel is me dewerking en materiaal nodig. Zijn er dus mensen die eventueel wat speelgoed of iets dergelijks kunnen missen, de stichting zal het in dank aanvaarden. De dansavond voor de teenagers start 12 november a.s. Er kan dan zaterdagsavonds allergezel ligst gedanst worden. Een prima band, bestaande uit guitaar, con trabas en drum zorgt voor de muziek. De deelname aan het meisjes koor onder leiding van mevrouw Moree-Dol kan beter. De in schrijving voor meisjes van 14 tot 18 jaar staat nog steeds open. Dan organiseert de Stichting iets nieuws, n.l. een ruilbeurs van ge dragen kleding van kinderen die uit hun kleren zijn gegroeid. Ook fietsen, autopeds e.d. kunnen als ruilobject gebruikt worden. Maandagsmiddags van 2.30 tot 4.30 uur is er in het Dorpshuis gelegenheid voor dit railsysteem. De Stichting Dorpshuis doet dus een beroep op hen, die willen meewerken aan deze Sint-Nico- laasactie. Een speurtocht op de zolder levert waarschijnlijk bij menigeen nog wel het een of an- zaterdag 12 en zondag 13 november 1960 der speelgoed op, waar een an der kind dolblij mee is. De eerste dansavond voor teenagers begint dus 12 november a.s. Voor het meisjeskoor kunnen nieuwe leden zich aanmelden op de donderdag- avond-repetitie en voor gedragen en te klein geworden kinderkle ding kan men maandagsmiddags ter ruilbeurs gaan. Deze jonge afdeling „Bergen", van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, hield maandagavond j.l in de serre van De Rustende Jager een ledenver gadering, die door slechts 14 le den bezocht werd. Als men dan weet dat de vereniging 403 leden telt, is de opkomst toch wel zeer teleurstellend. De voorzitter de heer C. Boendermaker opende de vergadering en merkte op, dat men eigenlijk bijeen gekomen was - voor het vormen van een nieuw bestuur. Door het bedanken van de heer Steinz, wegens drukke werkzaamheden en het niet her kiesbaar stellen van de heren Boendermaker en Muller (Secr. Penningmeester) blijft als enig bestuurslid de heer G. Schekker- man over. Dit was dan ook de reden dat deze vergadering werd belegd. Uit het verslag van de secre taris-penningmeester over de vo rige vergadering bleek, dat het bestuur allerlei pogingen heeft gedaan, om inlichtingen te krijgen over de bouw van een opvang centrum. Men kwam dan tot de totale bouwsom van 50.000, met jaarlijkse onderhoudskosten van 15.000 gulden. Dit kan de vereniging niet opbrengen. Door bemiddeling van de vereniging zijn er 2 verwilderde katten en 40 jonge katjes pijnloos gedood, 20 katten en 7 honden onderge bracht, 13 honden afgehaald door de eigenaar, 1 aangereden hond naar de dierenarts gebracht, 1 aangereden hond verzorgd, ver schillende vogels ondergebracht in het Parnassiapark te Bergen aan Zee en 3 klachten ingediend bij de inspecteur. De kas bleek in gezonde financiële omstandig heden te verkeren en liet een voordelig saldo van ƒ1541,61 zien. Daarna werd er langdurig ge debatteerd over het agendapunt Bestuursverkiezing. Eenparig be sloot men daarmee te wachten tot er voldoende candidaten op de lijst stonden voor deze be stuursfuncties. Het R.K. Vrouwengilde hield in het Oranje Hotel een bijeen komst, waar de heer G. Griffioen uit Utrecht sprak over: „Toe komst zonder tussenweg", dit in verband met de Aktie Oost Pries terhulp. In haar openingswoord sprak mevrouw Diesfeldt-Peters, presi dente van het katholieke Vrou wengilde, haar teleurstelling uit over de geringe belangstelling die er getoond werd voor deze le zing. Er was voldoende bekend heid aan deze avond gegeven, daaraan lag het niet, maar men schijnt hier weinig animo te heb ben voor zulke avonden, terwijl in andere plaatsen veel meer be langstelling getoond wordt voor deze interessante lezingen. Daar na gaf de presidente het woord aan de heer Griffioen, die ons meenam naar Oost-Duitsland, naar een communistische staat, waar het christendom met voeten wordt getreden. Door dit rege ringsapparaat hebben duizenden vrije boeren hun bedrijven moe ten verlaten. De boer, die op zijn boerderij blijft, heeft alles over gedaan aan dit collectief systeem. Zij bezitten niets meer en hebben alleen maar te werken volgens plannen die hen worden voorge schreven. De films die vertoond werden waren allen een schone propaganda voor het communis me. Elke toestand wordt daar als ideaal voorgesteld. Men leeft daar onder een juk en men wordt gedwongen deze communistische heilstaat te aanvaarden. Het christendom gaat langzamerhand ten gronde. De heer Griffioen gaf hiervan verscheidene voorbeel den. Tenslotte wekte hij op, veel te bidden en het werk van de Oost Priesterhulp te 's-Hertogen- bosch te stimuleren, door zoveel mogelijk met geld en goederen te steunen. Het Bergens Klein Vrouwen koor heeft vrijdagavond, 4 no vember j.l., onder leiding van de dirigent de heer Klaas Venneker, voor de gasten en bewoners van het bejaardencomplex „Elkshove" een prachtig concert gegeven. Na door de voorzitter van de commissie voor de tijdsbesteding, de heer J. Bekius, te zijn welkom geheten, werden voor de pauze uitgevoerd: „Sanctus", van Cle mens non Papa, „Duo Sera phim" van da Vittoria, „Laudi alla Vergine Maria' van C. Ver di, terwijl door mej. T. Punt als sopraan-soliste op lofwaardi ge wijze werden voorgedragen „Roddeltje" van Otto Deden en „Aloeëtte" van Jaap Geraedts. Ook mevr. T. Stroomer oogstte met haar twee soli, n.l. „Als de ziele luistert" en „Wiegedeun- tjebeide van Cath. van Rennes veel succes. Zowel het koor als de solisten, die begeleid werden door de pianiste, mevr. J. van der Lans-Roos, hebben zich allen op voortreffelijke wijze van hun taak gekweten. Na de koffie bracht de soliste mejuffrouw T. Punt nog ten ge hore „De Bietebouw" en „Het Kosterken' beide van Emiel Hullebroek. Tot slot werd toen door het gehele koor, nu met piano-bege leiding van de heer Klaas Ven neker, ten gehore gebracht „La fede" „La speranza" en „La carita", allen van Gioacchino Rossini, met sopraan-solo van mevrouw T. Stroomer. Het was een heel mooi programma, het welk door de vele toehoorders (sters) met een dankbaar ap plaus werd beloond. Vervolgens dankte de heer J. Bekius dirigent, koor, solisten en de pianiste voor de genotvolle avond en sprak de hoop uit, dat zij nog eens de gelegenheid zou den kunnen vinden, de bewoners van „Elkshoveop een dergelijke SCH00RLSE GEMEENSCHAP Zaterdag, 12 nov. Klaverjasdrive, uitg. van de wandelsportver. St. Joris zaal Groothoff, 8 uur. Maandag, 14 nov. Inleiding door de heer Corn. Jonker over „Die Jahreszeiten" uitg. Ned. Herv. Vrouwengroep consistoriekamer te Schoorl 8 u. Dinsdag, 15 nov. Trekking verloting, uitg. v. d. pl. winkeliersactie, zaal Jb. Beeld man te Schoorl 8 uur Woensdag, 16 nov. Film over „het leven v. madam Curie" uitg. v, h. Kon. Wilhel- minafonds op verzoek van de Bond van Plattelandsvrouwen, zaal Jonk te Schoorldam 8 uur. (toegankelijk voor iedereen) Inleiding over „De Film" door Kap. van Veen, uitg. van de Kath. Jongerenbeweging, Ver. gebouw te Catrijp 8 uur Vrijdag, 18 nov. Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, zaal Slijkerman 8 uur Zaterdag, 19 nov. Toneelspel „Het meisje met het Leeuwenjong" door de Har- gertoneelver., zaal Groothoff, 8 uur. heerlijke avond te onthalen. Naar wij uit goede bron verna men is het koor komende zomer uitgenodigd in Wales (Enge land) te komen zingen. Voor waar een prachtig succes voor koor en dirigent. Op het vijf en twintig-jarig feest, dat zaterdag 5 november gehouden werd in De Rustende Jager, werden vele leden van de B.B.C. gehuldigd. De jubilerende vereniging werd door het landelijk hoofdbe stuur onderscheiden met een fraaie legpenning. Tevens wer den mevrouw Sombroek en de oprichter, de heer J. de Lange, tot leden van Verdienste van de Kon. Nederlandse Bridgebond benoemd. Vele zusterverenigin gen, zoals RKABC te Alkmaar, de bridgeclubs Wieringen, Schoorl, Castricum en de Zaanse bridgeclub waren aanwezig. Het hoofdbestuur werd vertegen woordigd door de heer Kuit. Tijdens het souper, dat opge luisterd werd door de Selvera's, bracht voorzitter J. Vastbinder hulde aan verschillende leden, die zich jarenlang verdienstelijk had den gemaakt, t.w. mevrouw v. d. Eem, de heren Blom en Slot boom, de prijzencommissie be staande uit: mevrouw Engels, Kollis en Koster, terwijl meester Beets, de rekenmeester van de B.B.C. tot erelid werd benoemd. Ook de familie Jansen voor zitter Vasbinder, de heer Tromp en de hospes de heer Dies- feldt, kregen geschenken, die door mevrouw Arpeau wer den overhandigd. Een cabaretge zelschap, bijeengebracht door Ni co Akkerman, met conferance van Peter Piekos had reeds te voren een voorstelling gegeven. Na het souper bleef men nog eni ge uren gezellig bijeen. De Ber ger Bridgeclub kan met genoegen aan dit jubileum terugdenken. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per mm. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' telefoon 2331, Bergen van konijnen, hoenders, cavia' s en sierduiven door de ver. ,,De SportfokkersBergen en Omstreken op in cafe NIEU WENDIJK, Bergen GEOPEND: zaterdag van 2 tot 10 uur 's avonds, Zondag van 10 u tot 6 uur 's avonds. ENTREE volwassenen f 0,50. Kinderen f 0.25 (Ingezonden mededeling) en niet duurder dan andere (Ingezonden mededeling) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met cmcicicicmDaDDaciDaaciaaciaDaa □□□rvacaanaaociciaaaDDaaacm BERGEN 13 november Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 13 november Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1