WeMlad ft ft Opening Informatiebureau V.V.V. Moeder Hallo! Hallo! Hf TBABYDERM SITS Anthony van Kampen iM KAPSALON HOUDEN Afscheid van de hr Nijdam St. Nicolaas verrassing - Stationsstraat De betekenis v, h. toerisme Vreedzame toepassing van Kernenergie in Land- en Tuinbouw Afavudfi Schoolhoofd benoemd VRIJDAG 18 NOV. 1960 37e JAARGANG No. Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Vrijdag 12 november werd het informatiebureau van V.V.V.- Bergen officieel geopend. Wel was het bureau al enige maanden gereed en in gebruik, maar met de officiële opening heeft men gewacht tot het gehele winkel complex klaar zou zijn en Bello was gearriveerd. De voorzitter van de V.V.V., de heer J. Broers- ma, ontving de talrijke genodig den in dit prachtige gebouw. Wat bijzonder opviel waren de schil derijen achter de vitrineomlijsting rond het bureau, die met artistie ke smaak daar waren aange bracht door de kunstschilder Jan de Leeuw. Het gaf aan alles een feestelijk karakter. De burge meester de heer L. J. de Ruiter verrichtte de officiële opening en sprak zijn waardering uit over datgene wat tot stand is gebracht, vervolgens merkte de burgemees ter op, dat de bereikte resultaten van thans, een voortbouwen is ge weest op het pionierswerk van Dirk Klomp en Roggeveen. Bei den hebben hun pretentieloze ar beid vaak in moeilijke omstandig heden verricht. Een hartelijk woord van waardering sprak de burgemeester tot de V.V.V.- voorzitter, de heer J Broersma, die door het ontstaan van dit ge bouw zijn arbeid zag beloond. Hij hoopte dat dit gebouw nog lang haar voorlichtingstaak mag vervullen. In het Oranje Hotel werd de receptie gehouden. Aanwezig wa ren het gemeentebestuur en en kele raadsleden van Bergen, Be stuursleden van verschillende V.V.V.'s uit de omgeving, de heer H. A. Vermaas, directeur van de federatie van V.V.V.'s. en zijn secretaris de heer Oomst. De heer Broersma sprak woorden van dank tot hen, die allen hun steentje hadden bijgedragen tot het verwezenlijken van het ge bouw. Hij dankte het college van B. en W. en de Raad voor hun vole medewerking. Voorts bracht hij dank aan de directeur van ge meentewerken. de heer J Blauw, de gemeentesecretaris de heer W. de Vries en de heer W. Schotten. Het architectenbureau v. d. Broek en Brakema werd hulde gebracht voor het prachtige ontwerp van dit V.V.V.-gebouw. Uitvoerder Evelein werd even eens in die hulde betrokken. Het bestuur, vervolgde de heer Broersma, heeft zich gezamenlijk ingespannen voor onze V.V.V., maar er is één bestuurslid, die bergen werk heeft verzet, en dat is mevrouw van Kampen-Bosma. Altijd kan men op haar rekenen, nooit is iets haar te veel. Buiten het vele werk dat zij verricht, o.a. door het verzorgen van de Badbode, samenstellen van fol ders, het onder haar beheer staan de klachtenbureau, kan zij n.l. nog tijd vinden om het gebouw een goeie beurt te geven. Hij dankte haar dan ook hartelijk voor het vele gedane werk. De heer Ooms feliciteerde namens de federatie van V.V.V.'s en de A.N.V.V., Bergen met zijn prachtig informa tiebureau. De heer M. W. v. d. Garde, namens de V.V.V. te Schoorl, liet zijn woorden verge zeld gaan met cadeaus en toen het bleek dat hij een geschenk overhield, wist hij dan ook on middellijk aan wie hij dit laatste zou geven. Hij gaf dit aan me vrouw van Kampen, omdat hij zoveel goeds van haar had ge hoord. Een groot aantal bloem stukken sierde het nieuwe V.V.V.-gebouw. ONTHULLING GEDENKSTEEN OP HET PLEIN Vrijdagavond werd door de voorzitter van de V.V.V., de heer J. Broersma, een gedenksteen onthuld op het Plein. De steen is aangebracht tegen de zijgevel van Albert Heijn en is aange boden door de firma Evelein uit Beverwijk. Behoudens het jaartal, luidt de tekst van de gedenksteen: ,,Dit winkelcomplex werd gesticht door de gemeente Bergen, tijdens het bestuur van burgemeester dr. W. Huygens, directeur van ge meentewerken J. P. Blauw. Het werd gebouwd door V.V.V., Al- bert Heijn, A. Ursem, J. Kokkes, J. P. Admiraal, L. M. Henneman, G. Worm, L. A. Voorberg, Am sterdamse Bank, J. Buisman, N.H.A.D.O. en de gemeente Bergen. Architecten Van den Broek en Bakema. Aannemings bedrijf M. L. Evelein n.v. Allen die hebben deelgenomen aan de totstandkoming van dit winkelcentrum, waren na de ont hulling voor een diner uitgeno digd, dat de firma Evelein had aangeboden. De heer J. Broers ma memoreerde in zijn toespraak de totstandkoming van Plein en Dreef. Dit winkelcentrum zou er niet zijn gekomen, als oudburge meester Huygens en de heer Blauw, directeur van gemeente werken, zich niet daarvoor had den ingezet. Bergen heeft het aan hen te danken dat het Plein een groot succes is geworden. Daarna bracht de V.V.V.-voorzitter dank aan het architectenbureau Van den Broek en Bakema, aan de aannemers en de opzichter de heer Van den Heuvel. Mooi haar valt op HET BELLONISCHE FEEST Een groot aantal genodigden waren zaterdagmiddag verzameld in de dancing van de Rustende Jager. Vandaar begaven zij zich naar het Plein, waar Bello, om ringd door een grote massa kin deren en volwassenen, het Bello- gebeuren stond af te wachten. Er was voor dit doel een podium opgericht en voor de genodigden was een plek gereserveerd, waar men rustig op banken kon zit ten. Twee spoormannen beklom men Bello en hadden als taak door middel van een touw, de klepel op de klok te laten vallen, zodat het bekende belgeklingel nog eens in de oren van de Ber- genaren klonk. De rede van de burgemeester, de heer L. J. de Ruiter, was voor een groot deel van het publiek onverstaanbaar. Waarschijnlijk lag dat aan de verkeerde stand van de luidspre ker. Burgemeester de Ruiter be gon zijn rede met te zeggen, dat de bevolkingstoename in het wes ten van het land en de snelle maatschappelijke ontwikkeling alles verandert De tijd gaat ver der en wij kunnen haar niet te genhouden. Dit Plein is er een voorbeeld van en demonstreert de groei van de gemeente Bergen. Over de historie van Bello zweeg de burgemeester. Er is al genoeg over gepraat. Hij was ontstemd over een zeker ochtendblad, dat trachtte het vuurtje op te stoken. De vuren zijn echter gedoofd en hij hoopte tevens dat de jeugd Bello met rust zal laten. Al heeft zij dan. zo vervolgde de burge meester,ook talloze branden ge sticht en al vloog ze dan wel eens uit de rails, ze heeft duizenden en nog eens duizenden als een wakkere held door Kennemerland naar Bergen gebracht. Groningen heeft het peerd van Ome Loeks. Kampen een steur, s'Hertogen- boch zijn zoete lieve Gerritje, en wij hebben Bello. Wij schamen ons niet, en wij zijn er gelukkig mee. Namens u allen zeg ik tot dit wezen: Sta in vrede, wij gaan gauw een glas op u drinken. Ir Klaren, vertegen woordiger van de directie der N.S., betrad het podium en zei tot de machinist en de leerling machinist, die op de locomotief stonden, terwijl hij wees op de zes machinisten voor hem: ..Hier ziet u ruim 100 jaar spoorweger varing. Voordat Bello naar zijn laatste standplaats wordt getrok ken, wil ik dank brengen aan de Bergenaren voor de goede zor gen besteed aan het tramperso neel. Hierna stelden twee machinis ten de tire-forts in beweging en gooide men een rookbom in Bel» lo's schoorsteen. Hevig rokend en tingelend reed de oude loco motief naar zijn laatste stand plaats, terwijl Bergens Harmonie dit bijzondere gebeuren met een muzikaal sausje overgoot. Na af loop van dit Bellonische feest, zoals burgemeester de Ruiter dit uitdrukte, trok de stoet der geno digden naar de dancing van de Rustende Jager, waar het ge meentebestuur receptie hield. Gasfornuizen A. J. C0PPENS en Zn Tal van genodigden waren maandagavond 14 november bij eengekomen om afscheid te ne men van de heer Nijdam. Ziekte noodzaakte hem te bedanken als hoofd van de school. Nadat er verschillende punten van de agenda waren behandeld, gaf de voorzitter van de oudercommis sie, de heer de Jong, het woord aan het scheidende schoolhoofd. Nu ik hier sta, aldus spr., is er- toch een tikkeltje weemoed in mij, als ik terug denk aan mijn 36-jarige taak aan de Van Ree- nenschool. Aan het begin van mijn onderwijzersloopbaan maak te ik kennis met een onderwijze res, die op een bepaalde manier met de kinderen omging, en mij op het idee bracht, deze methode te volgen. Dit kleine schooltje met 12 leerlingen werd wijd en zijd bekend door dit vernieuwd onderwijs. Na nog een keer van school verwisseld te hebben ben ik in Bergen gekomen, waar ik met deze leermethode verder ben gegaan. Ik heb de kinderen niet alleen intellecte vormen, maar ook asthetische geleerd. Van mijn collega's heb ik veel steun ont vangen en de samenwerking is altijd goed geweest. De heer Nij dam dankte de eveneens schei dende leerkracht, de heer de Geus, voor alles wat hij voor de school heeft gedaan. Extra dank bracht hij aan de heer Pascha, die hem zo vaak op uit stekende wijze had vervangen. Ook zijn omgang met andere collega's was altijd prettig. De samenwerking met het gemeente bestuur is altijd goed geweest, vooral met oud-burgemeester Huygens. Als er gevaren dreig den voor het onderwijs, maakte mr Huygens het altijd weer in orde, tot grote verbazing van de onderwijsinspecteur. De mede werking van de ouders is de af gelopen 14 jaar echt plezierig ge weest. De heer Nijdam besloot zijn afscheidsrede met woorden van dank te zeggen voor al les wat voor hem en zijn vrouw was gedaan. Voor hel here Baby-huidje Voorzitter de Jong zei, dat hij het heengaan van de heer Nij dam betreurt. U leefde in uw school en de school leefde in u. Het kind dat op deze school heeft gelopen, denkt nu met veel ge noegen aan de jaren toen u voor de klas stond. Nu wij afscheid nemen is het ondenkbaar uw vrouw te vergeten. De heer de Jong begeleidde deze woorden met het aanbieden van een ka- vanaf 19 NOVEMBER tot 5 DECEMBER U kunt worden opgebeld door Sint Nicolaas in de winkels in de STATIONSSTRAAT U WACHT DAN EEN LEUKE VERRASSING De Gezamenlijke Stationsstraat Winkeliers merplant. De heer Nijdam kreeg als waardering voor zijn prachti ge arbeid op school, een groot pakket boeken. Hij dankte ont roerd voor deze warme genegen heid. De heer Pascha sprak nog een kort woord tot het scheidende schoolhoofd en bracht in herin nering, dat hij het vaak niet eens was met Nijdams vernietigings- leer, maar dat zij samen altijd prettig gewerkt hebben. Onder auspiciën van de Volks partij voor Vrijheid en Democra tie, afd. Bergen, hield in de dan cing van De Rustende Jager, dr M. C. Tideman een lezing over de betekenis van het toerisme. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende burgemeesters en wethouders en V.V.V.-bestu ren uit de kustgemeenten. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" De kuststrook, aldus de heer Tideman, is het meest bezochte recreatiegebied. Vele buitenlan ders komen naar ons land. Twin tig procent is het aandeel van het V.V.V., dat in de deviezen pot terecht komt. Vacantie be tekent dat men langer dan twee dagen van huis is. Vijftig pro cent Nederlanders logeren bij fa milie en kennissen. Voorts gaf spr. een becijfering over de her komst van de vacantiegangers naar ons land, waarvan het grootste percentage uit West Duitsland komt. Om wat meer onafhankelijk van Duitsland te worden, zou het aanbevelens waardig zijn, als wij wat meer propaganda voor ons land maak ten in Noord-Amerika en Cana da. Een Amerikaanse toerist geeft per dag ongeveer 1 20 uit, zij brengen J/4 deel in de deviezen pot, terwijl zij toch maar 11 van het toeristenaantal uitmaken. Over het gebruik van vacantie- toeslagen merkte de heer Tide man op, dat er nog vele Neder landers zijn, die dit geld gebrui ken voor het aanschaffen van duurzame goederen. Er zijn nog veel sociale groepen, die iedere gulden moeten omkeren, voor zij deze uitgeven. Het dagtoerisme bedroeg dit jaar 10 miljoen grens passeringen. De beste klanten hiervan zijn de huisvrouwen-ver enigingen uit het Ruhrgebied, die per dag 20 mark verteren. Ver volgens gaf spr. nog een statis tisch weerkundig overzicht van de seizoenmaanden. Hieruit bleek, dat augustus de natste maand is naar gegevens van het KNMI. In verband met vacantiesprei- ding beweert dr Tideman dat het onjuist is dat men afhankelijk is van schoolvacanties. Vast staat, dat ongeveer de helfft van de vacantiegangers geen rekening behoeft te houden met school en bedrijf en dat de grote stroom toch uitgaat in de drukke maan den juli en augustus. Vervolgens vond hij het van zelfsprekend, dat men de buiten lander zoveel mogelijk in zijn eigen taal aanspreekt. Het aan brengen van viertalige bordjes bij zakenmensen zou gewenst zijn. Voor de toekomst zag spr. nog een sterke ontwikkeling van het toerisme. Wanneer de inkomens stijgen wordt het reisverkeer in Europa intens drukker. Na de pauze beantwoordde dr Tideman nog verschillende vragen. De vergadering stond onder leiding van de heer W. Franck, die ten slotte de heer Tideman dankte voor zijn interessante lezing en hem namens de V.V.D. een doos Berger duintjes en het mooie werkje van mevrouw Van Ree- nen-Volter overhandigde van de Heerlijkheid Bergen. per D.C.8 naar Biak Op een officiële vlucht zullen een aantal vooraanstaande Ne derlandse figuren van verschil lende vakbonden en de pers, waarbij ook de auteur Anthony van Kampen is uitgenodigd op 2 dec. onder leiding van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr Th. H. Bot en de presi- dent-direccteur van de KLM. de heer I. A. Aler in een D.C.8 de openingsvlucht naar Biak mee maken. De deelnemers aan de vlucht, zullen door de Nederlandse rege ring in de gelegenheid worden gesteld zich een beeld te vormen van de ontwikkeling van Neder lands Nieuw Guinea. Naar wij uit vertrouwde bron vernemen, vertrekt de zoon van de heer van Kampen, Warry, op 5 februari als gouvernementscineast naar Nieuw Guinea. De Hollandse Maatschappij van Landbouw afd. Bergen en de L.T.B., organiseerde voor zijn le den in het Wapen van Bergen" een lezing over vreedzame toe passing van kernenergie in land en tuinbouw, verzorgd door het Reactor Centrum Nederland. De lezing werd gehouden door een der specialisten op dit gebied, de heer M. A. de Wijs, uit Bunnik. De voorzitter, de heer de Bruin, hoopte in zijn openingswoord, dat alle aanwezigen voldaan naar huis zouden gaan en gaf toen het woord aan de heer de Wijs. Be ginnend bij de oorsprong van het atoom, dat door beide Griekse geleerden Democrates en Aristo- teles, 700 jaar voor Christus, reeds werd bestudeerd, liet hij vervolgens vele atoomgeleerden de revue passeren en kwam te recht bij Marie Sodowska en Pierre Curie. Curie stgnd zijn laboratorium in bruikleen af aan Marie, waar beiden vier en half jaar met een enorm doorzettings- Zaterdag, 19 november „Het meisje met het Leeuwen- jong" toneelspel door de Harger toneelver. zaal Groothoff, 8 uur. Woensdag, 23 november Najaarsvergadering van de V.V.V. Schoorl zaal Honky Tonk aanvang 8 uur. Vrijdag, 25 november Film Meisjes achter tralies uitg. v. d. Ver. v. Drankbestrijding zaal De Rode Leeuw, om 8 u. Voor de kinderen wordt om 4 uur een film gedraaid. Zaterdag, 26 november Klaverjasdrive bij J. Beeldman Aagtdorp, 8 uur □ounan□□□□□□□□□□□Q vermogen, een tiende gram ra dium wisten te produceren. Aan de hand van een eigen handig gemaakt atoom toonde de heer de Wijs aan, dat in de kern van een bepaalde atoom verschillende stoffen aanwezig zijn. Daarna werd de film ver toond van: De A van Atoom, een buitengewoon leerzame film, waarbij op duidelijke en aangena me wijze door spreker werd ver teld, wat de atoom in de toekomst en ook in de landbouw voor een rol zal spelen. Aardappelen kun nen enige jaren goed blijven door bestraling van radio isotopen. In coöperatieve inrichtingen in En geland en in Amerika wordt deze methode op vele gewassen toe gepast. Men heeft na veel zoeken en experimenteren de sprinkha nenplaag door zulk een bestra ling tot uitsterven gedoemd. Een prachtige film, getiteld: „Atomen van Vrede", gleed daarna over het projectiedoek en gaf een sug gestief beeld van ellende en hon gersnood, maar ook van de wel daad van kernenergie. De film: „Geneeskundeliet zien wat er reeds bereikt is in de veeartsenij en de geneeskunde. Het volkomen genezen van tumor in hersens door injectie met radioactief ar senicum. In Engeland, Frankrijk en Canada wordt met succes ge werkt met deze methode van ge nezing, tot heil van de mensheid. De heer de Wijs besloot zijn heldere en duidelijke voordracht met te zeggen, dat men niet al leen atoom als vernietigingsmid del moet zien, maar ook als mid del voor vreedzame doeleinden. Voorzitter de Bruin dankte de heer de Wijs voor zijn aangena me en boeiende lezing en hoopte dat het voor allen een leerzame avond geweest is. Na een uur in comité te zijn geweest, dat aan het begin van de vergadering, op voorstel van de heer E. J. van Rees-Vellinga. geschiedde, werd door de ge meenteraad, die in voltallige ver gadering bijeen was. ter voorzie ning in de vacature S. J. Nijdam benoemd de heer J. Simons uit Heerenveen met 11 stemmen. 1 stem werd op de heer Siebel uit Herwijnen uitgebracht, en de heer R. Kingma gene. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Ingezonden mededeling telefoon 2331, Bergen SCH00RLSE GEMEENSCHAP W Win VVPSVMP BERGEN 20 november Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 20 november Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1