W&Mtad 99 Hallo! Hallo! o z'iE in de I de gulden keten Het Echtpaar B* en S* Akerboom Apeuda Opening Modezaak Kampioenschap 2e kl. Libre St. Nicolaas verrassing - Stationsstraat Goed spel van een leeg stuk Ouderavond 10-jarig bestaan KAPSALON IIOIIIIEN GERARD WORM VRIJDAG 25 NOV. 1960 37e JAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Portret van twee mensen die leefden en werkten in het pa radijsachtige Bergen van voorheen. Wij zitten in de vriendelijke kamer van de familie Akerboom, en kijken door de grote ramen van „Elkshove' met prachtig uitzicht op tuin, en vijver van dit bejaardentehuis, waar grote witte eenden vanuit de vijver wag ge lend het gazon beklimmen en waar hongerige meeuwen in sier lijke vlucht neerstrijken op dat gazon. Dan is er opeens de stem van de heer Akerboom, Siemen Akerboom, de man die zijn drie bazen, Jochem, Hendrik, en Adolf Van Reenen overleefde. Het valt niet mee om oud te worden zegt hij. Het is niks waard, als je een maal over de vijf en zeventig bent is het beste d'r af. En dan begint Siemen Akerboom te vertellen van de tijd dat hij als jongen naar school ging in het dorp Bergen met zijn 1100 inwoners. Wat kan ik mij dat nog goed herinneren zegt hij, dat ik in die boerderij van Brakenhof in Oostdorp naar school ging, dat was toen een hulpschool, omdat in die tijd de andere school verbouwd werd. De leerkrachten die wij op die al gemene lagere school hadden, waren de meesters Francken, Van Hoorn en De Boer. De juf frouwen waren mej. Honing en Sluiskes. Die meester Francken rookte als een schoorsteen en als maar sigaren. Als hij dan zo'n brandende peuk overhield, dan mikte hij die peuk altijd door het bovenlicht. Vaak gooide hij mis, en dan had de hele klas de groot ste schik. Het bevalt de familie uitste kend in Elkshove". Ik ben nu tachtig jaar, vertelt mevrouw Akerboom. 'Wij hebben het hier best naar onze zin. Vroeger kon ik niet zo best lopen, maar nu er voor ons wordt gezorgd, kom ik tot rust en begin ik al veel beter te lopen. Ik oefen me dagelijks. Het is nu vijfenvijftig jaar gele den dat mevrouw Akerboom, haar meisjesnaam is Boukje Mulder, door middel van een advertentie in de Leeuwarder Courant een betrekking aanvaardde als linnen meisje op het Oude Hof te Ber gen, van Jochem van Reenen. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak Toen zij een jaar in betrekking was, trouwde zij met Siemen Akerboom en betrokken een een voudig huisje. Dat is nu alweer ruim vijftig jaar geleden. Veel werk was er in Bergen niet en daarom waren de jongkerels aan gewezen op werken die elders uitgevoerd werden. Samen met Kees de Moor trok Siemen er op uit om werk te zoeken, ze zijn eens helemaal naar Diemen gelo pen. Hij werkte in Rustenburg, Schermerhorn, Anna Paulowna Oudesluis en Schoorldam. Als het ver uit de buurt was, bleven zij daar in de kost bij een of andere boer. Het was dan hard werken van s morgens vier uur, tot 's avonds acht uur, voor een karig stukje brood en verdienste zes gulden per week. Toen Siemen vier jaar ge trouwd was kwam hij in dienst bij Jochem van Reenen, zijn eerste baas. Zij kregen het koetshuis als woning, waar Siemen Akerboom zorg droeg over het vee en de stallen. Vaak ging hij mee op jacht als drijver, dat was dan zijn lust en zijn leven, dan trommelden zij met stokken tegen de bomen en op de grond en dan krioelde het van de konijnen. Hij herinnert zich nog, dat er eens op zo'n jacht een kleine vijfhonderd ko nijnen zijn geschoten. Na zo'n drijfjacht werd er voor de heren witte wijn geschonken en carbo- nade gegeten. Tegen de Kerstda gen werd op het Oude Hof al tijd een groot feest voorbereid. Dan was alles in de weer en moest ik voor de freule bood schappen doen in het dorp. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Op zo'n kerstdiner kwamen heel wat gasten aanzitten. Het gebeurde wel, dat ik op zulke feestdagen veertig pond hanen en konijnen moest klaar maken. Achtendertig jaar ben ik bij de Van Reenens in dienst geweest. Ik weet nog best dat de trambaan naar Bergen aan Zee werd aan gelegd. Met kipkarren zand, door paarden getrokken, hebben ze die baan opqehoogd. Eén jaar zijn ze bezig geweest met stenen rijden voor de straatweg naar Bergen aan Zee. Er was daar op dat Oude Hof heel wat te doen. Tussen mijn werk door in de tuin moest ik ook nog takkenbossen rijden naar verschillende bakkers in de om geving. Als de appels en peren rijp waren werd het overtollige fruit in het dorp verkocht. In mijn vrije tijd ging ik veel kivietseieren zoeken. Tegen de tijd van de leg trok ik er altijd op uit. Dik zeven tig jaar heb ik het volgehouden, toen vond ik het mooi genoeg. Toen mijnheer Jochem een on geluk kreeg en kwam te overlij den, kreeg ik als baas mijnheer Hendrik. Ook die kreeg op een goeie dag een ongeluk terwijl hij op de fiets zat en is toen géstor- ven. Toen kreeg ik mijnheer Adolf van Reenen als derde baas en die is tijdens zijn gedwongen verblijf in Velp in de bezettings jaren overleden. De freule bleef toen over en ging in de Hoflaan wonen. Wij verhuisden naar de mosselenbuurt in het kleine huis je dat een dezer dagen is afgebro ken. Heel vroeger ben ik ook nog brievenbesteller geweest. Wij waren toen met z'n tweeën, dat ging toen even langzamer als te genwoordig. Tegenwoordig doen ze dat op de brommer. Als wij post moesten wegbrengen naar één of andere boer in de polder, dan moest dat allemaal lopend gebeuren, dan had je soms een halve dag nodig voor die paar adressen en klauterde je van het ene landhek over het andere. Dan kreeg je hier een koppie en daar een koppie, dan kreeg je wel eens te veel van het goeie, zo vertelt Siemen Akerboom, die het oud worden lang geen pretje vindt. Mevrouw Akerboom daarente gen is blij dat zij zich weer een beetje bewegen kan, en dankbaar voor de goede verzorging die zij met hun beidjes in „Elkshove mogen ondervinden. Het winkelpand aan de Sta tionstraat, waar Albert Hein dit voorjaar nog gevestigd was, heeft een grondige verandering onder gaan. De heer J. den Broeder heeft dit pand, grenzend aan zijn bestaande herenmodezaak, er bij getrokken en er een damesmode zaak ingericht. Deze prachtige zaak is een staaltje van verfijnde architectuur op het gebied van het winkelinterieur. Wannéér men deze zaak binnengaat, waar de vloer met blauw marmoleum is bedekt, de bijzonder fraaie mc^ dern uitgevoerde toonbanken zief; ruim en vrij geplaatst, vrijheid van bewegen scheppend voor de clientele en men zijn oog laat gaan langs de wanden, waar ach ter glas allerlei coupons e.a. ar tikelen stofvrij zijn geëtalleerd en men een kijkje neemt in de pas kamers, dan moet het in deze zaak, die zo intiem aandoet, pret tig zijn, inkopen te doen. De ruime brede etalage heeft een draaibare achtergrond, men kan daarmee verschillende effec ten bereiken. Het geheel is uitge voerd door de firma B. K. te Heilo en de buisverlichting aan gebracht door de firma Slooten te Bergen. Een tafel en een paar fleurige stoeltjes vormen een gezellig zitje in deze gedistingeerde zaak, zo dat men rustig zijn keus kan doen. Talrijke bloemstukken sierden het winkelinterieur. Wij wensen de heer J. den Broeder veel geluk met zijn nieuwe damesmodezaak, waardoor het winkelcentrum in de Stationstraat en in Bergen, weer met iets fraais verrijkt is geworden. Op de eerste dag van de bil jartwedstrijden om het kampioen schap 2e klasse Libre, van het district Alkmaar, dat gehouden werd in „De Oude Prins", waren als volgt de uitslagen: 1. C. Beers, 4 pnt 2 gespeeld. 2. S. v. d. Weijde, 4pnt 2 gesp. 3. J. Lute, 3 pnt 2 en remise. 4. P. Rolie 2 pnt 2 gespeeld. 5. W. Renooy 2 pnt 2 gespeeld. 6. B. de Vet 1 pnt 2 gespeeld. 7. Th. Wester 0 pnt 2 gespeeld. 8. C. Visser 0 pnt 2 gespeeld. Zaterdagavond wordt in De oude Prins de finale gespeeld om dit kampioenschap. vanaf 19 NOVEMBER tot 5 DECEMBER U kunt worden opgebeld door Sint Nicolaas in de winkels in de STATIONSSTRAAT U WACHT DAN EEN LEUKE VERRASSING! De Gezamenlijke Stationsstraat Winkeliers muziekonderwijs op school. Van de oudercommissie traden drie leden af. Hen werd dank gebracht voor het vele werk dat ze voor de school hebben verricht. Als nieu we leden werden benoemd: me vrouw Zee (Bergen), mevrouw Weeshof (Schoorl) en de heer Brouwer (Bergen). Hierna kon voorzitter Van Schaik het woord geven aan dr. Bos, psychologe en de heer Sikkema, schoolarts, die een korte inleiding hielden over het onderwerp: de jeugd in de puberteit. In de pauze kreeg men gelegenheid de nieuwste uitgaven van verantwoorde jeugdlectuur door te bladeren. Na de pauze gaf een forum, bestaande uit dr M. Bos, de heer Sikkema, mej. Van Kamp, verbonden aan de Raad van Kinderbescherming en de heer N. Speur, ambtenaar van jeugdzaken te Alkmaar, allerlei antwoorden op vragen aangaan de het onderwerp: de jeugd en de puberteit. Donderdagavond gaf de r.k. Toneelvereniging St.-Jan, in de schouwburgzaal van De Rusten de Jager, een voorstelling van de klucht: Gozewijn maakt car rière, in drie bedrijven, van Arie van der Lugt. Zij die door het de zaak voor mensen met smaak bijzonder mooie collectie gouden dames- en herenringen geesterweg 8 alkmaar Er was veel belangstelling voor de ouderavond van de Berger openbare ulo-school. Voorzitter, de heer A. van Schaik, was dan ook verheugd over de grote op komst. Daarna gaf hij het woord aan de heer M. v. d. Ploeg, hoofd der school. Spr. deelde mee, dat het aantal leerlingen stijgende is en thans 171 bedraagt. Van de 15 candidaten voor het eindexa men slaagden er 13. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur en de inspecteur van het L.O. voor medewerking bij het treffen van allerlei voorzieningen. Voorts wekte hij de ouders op wat meer contact op te nemen met het on derwijzend personeel. Penning meester de heer J. Ens deelde me de dat de ouders wat meer be langstelling gaan tonen voor het schoolfonds. Deze ouderlijke be langstelling heeft het mogelijk ge maakt, over te gaan tot het aan schaffen van een filmstrookpro jector, filmstroken en grammo foonplaten, bestemd voor het slechte weer thuis zijn gebleven, bij radio of televisie, behoeven daar geen spijt van te hebben. Men moet echter niet gaan denken dat er slecht gespeeld werd. Integendeel, alle spelers hebben hun uiterste best gedaan van deze vlakke explosieloze klucht iets te maken. Waarschijn lijk heeft het de schrijver moeite gekost dit onzinnige kolderstuk in elkaar te flansen. Een burgemeester van een ze ker dorp heeft in zijn familie een handelaar in lompen en metalen. Zij schamen zich voor deze vod denkoopman en willen dit fami lielid met geld (uit erfenis) aan een netter zaakje helpen. Goze wijn, (de handelaar) blijft echter zijn beroep trouw. Zijn zaken gaan plotseling een hoge vlucht nemen, als hij bezoek krijgt van iemand die hem legerschroot in de vorm van duikboten, straaljagers en kruisers wil verkopen tegen een billijke prijs. Ontzaggelijk veel geld kan hij met deze affaire verdienen, zijn ganse familie is er van onderste boven, ook zijn zwager de burgemeester, die veel geld in deze zaak wil steken. Als het dan later blijkt, dat alles zwendel is, weet de schrijver toch nog een ieder tevreden te stellen door de bedriegers te ar resteren en het geld te achterha len dat door de eigenares in dit zaakje was gestoken. Regisseur Jaap van Baar en de St.-Janspe lers hebben alles gedaan om dit onzinnige stuk zo goed mogelijk ten tonele te brengen. Wim Vlaar vertolkte uitste kend de Zwabberdamsche burge meester, Ben Tiebie was een kos telijke opa, Trien Wijbenga Tiebie speelde vrij en vlot de bur gemeestersvrouw. Aat Groot was als Gozewijn een koddige hande laar in oud roest, Truus Ooije- vaar als het brutale hitje speelde vrij en onbevangen. De dames A. VeldmanMolenaar, A. Frede- riksKaldenbach en mej. M. Ol denburg speelden met flair en charme. De laatste drie herenrol- len van deze vrij grote bezetting, t.w. Jan Glorie, (veldwachter) Brain (een duisterling) en Jan van Stralen (dito) hadden een prima opvatting van hun rol. Het decor zag er verzorgd uit en de grime was uitstekend. Donderdag 10 november heb ben Directie en Personeel van „EdifraLouis Arp's Confectie N.V., te Bergen Nh„ in Restau rant „De Rustende Jager" het tien-jarig bestaan van de onder neming herdacht. Hoewel de vie ring een strikt besloten krakter droeg hadden toch vele relaties de behoefte gevoeld blijk te geven van hun medeleven: een stroom van bloemstukken, ca deaus en gelukwensen werden in „De Rustende Jager" bezorgd. Na een gezellig samenzijn in de voorzalen volgde een banket van een kleine honderd couverts in de door bloemist Van Kessel in een waar lusthof herschapen danszaal. In zijn welkomstwoord bracht de heer L. Arp, directeur, aller eerst hulde aan zijn echtgenote, mevrouw G. Arp-Struys, direc trice, die hij de ziel van het be drijf noemde. Spreker betuigde voorts zijn dankbaarheid aan de genen die in de beginjaren zoveel morele en daadwerkelijke steun hadden geboden aan het jonge bedrijf en verheugde zich over het feit, dat verschillende van deze goede „Edifra '-vrienden als ere-gasten dit intieme verjaars feest meevierden. Hij drukte ook zijn erkentelijkheid uit aan het adres van de heren verkoop agenten, waarbij hij vooral de langdurige en meest prettige samenwerking met de heer A. van Heusden, hoofdagent te Am sterdam, onderstreepte. Tot slot Zaterdag, 26 nov. Klaverjasdrive, zaal Beeldman te Aagtdorp, 8 uur Zondag, 27 nov. Klaverjasdrive (St. Nicolaas- drive) uitg. van de v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. Mooi haar valt op prees de heer Arp zonder restric tie de toewijding van de perso neelsleden, die, op welke post zij zich ook in het bedrijf bevinden, niet alleen de zakelijke, maar ook de menselijke waardering van de Directie genieten. In een toespraak vol spitsvon digheid en humor, gaf de heer C. van Woerden, uit Zwolle, zijn persoonlijke kijk op de Directie; de heer A. van Heusden schetste het ontstaan van de onderne ming; de heer S. Schagen drukte zijn waardering uit voor het be reikte resultaat; de voortreffelijke ceremonie-meester, de heer J. Blom, boekhouder der firma, sprak enige gevoelvolle woorden; mej. E. Arp en Frans Arp com plimenteerden op hun beurt hun jubilerende ouders. De heer D. Akkerman had zeer oorspronkelijke toepasselijke intermezzi geschreven, die door enige personeelsleden op inne mende wijze werden voorgedra gen en een climax bereikten in de aanbieding van een waarlijk groots geschenk: een gebeeld houwde plaquette van de jonge Bergense kunstenaar Van der Leede, bedoeld voor de entree hal zodra de uitbreidingsplannen worden verwezenlijkt. De heer J. Sietsma lichtte de bedoeling van de beeldhouwer toe. Het Cocktail-Trio van Ad van der Gein zorgde voor een muzi kale omlijsting en oogstte veel succes met enige meesterlijke nummers uit zijn televisie-réper toire. f etalages van Alléén Plein 17 Bergen ZONDAGSDIENST ARTSEN DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden^mededeling) telefoon 2331, Bergen SCH00RLSE GEMEENSCHAP ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Het tafellaken van zuiver linnen damast, of de vrolijke dekservetten v.a. 1.95 en theedoeken 3.85 ontworpen en gemaakt in Zweden. Zo anders van dessin en kleur, dat het een origineel idee is, ze 5 dec. cadeau te doen. BERGEN 27 november Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 27 november Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1