Weeltltod t 99 GEMEENTERAAD BERGEN Jubilerende Buurtveren. Mens en kunst in ijstijd KAPSALON KOBBEN Filmavond Gymnastiekuitvoering Meester Beets overleden Het Humanistisch Verbond Sint Nicolaas kwam Sint Nicolaas in Bergen VRIJDAG 2 DEC. 1960 37e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Openbare vergadering van de raad der gemeente Bergen op vrijdag 25 november 1960 20 uur ten raadhuize. Afwezig met ken nisgeving was de heer E. J. van Rees Vellinga (VVD fractievoor zitter). De voorzitter, burgemees ter L. J. de Ruiter opende de ver gadering en stelde achtereenvol gens alle punten van de agenda aan de orde. Naar aanleiding van het gewijzigd voorstel met be trekking tot verhoging van het aantal drankvergunningen, zei mr S. D. Sluis, dat hij verbaasd was over dit gevoerde beleid. Hij vond het verkeerd van B. en W„ dat zij zonder de Drankwetin spectie daarin te kennen, die sprong in het duister gedaan heb ben. Ik zou B. en W. willen ver zoeken wat voorzichtiger en ver standiger te handelen. Daarbij heeft men nog het leger drankbe strijders tegen ons in het harnas gejaagd. Spr. voelde wel wat voor een kleine uitbreiding. De heer J. J. Dinkelberg vroeg hoe het nu gaat met die vergunnin gengeschiedenis, krijgen we nu alles of niets? Hij informeerde naar de te volgen procedure. De voorzitter antwoordde, dat hij het gedeeltelijk eens was met mr Sluis. De te volgen procedure gaat net eender als bij het vorige voorstel. Het verzoek gaat naar de Kroon en een afschrift naar Ged. Staten. Het is met deze kwestie zo, alles, niets of iets. Dat de goede naam van ons dorp in ons land verloren gaat, is wel sterk overdreven. Het was, aldus de burgemeester, of Ninevé ver woest zou worden. Begrafenisrechten met honderd procent verhoogd. De tarieven ingevolge de ver ordening op de begrafenisrechten worden met ingang van 1 januari 1961 met honderd procent ver hoogd. Dit werd besloten met de stemmen van mevr. Broekman Vriesman en de heren mr S. D. Sluis, G. Steinz en J. J. Dinkel berg tegen. Het meeste bezwaar had mr Sluis tegen dit voorstel van B. en W. Spr. noemde het een fikse verhoging, doch moest toegeven dat de raad zelf daar ook schuld aan had, want toen de raadsleden de 15000 gulden no dig achtten, was dit bestemd voor de begroting 1960. De invoering van deze verhoging is echter op 1 januari 1961, daarom wilde mr Sluis wel eens de begroting 1961 zien. Misschien is deze ver hoging wel niet eens nodig. De heer Dinkelberg vroeg het col lege of de gemeentefinanciën er slecht voor stonden, omdat nu de begrafenisrechten verdubbeld moeten worden. De heer Steinz vreest dat de begrafenisverzeke ringen met hun premie omhoog zullen gaan en dat het weer de minstdraagkrachtigen zijn die het loodje moeten leggen. Spr. vond het beter het voorstel aan te hou den tot juli 1961. De voorzitter, burgemeester L. J. de Ruiter antwoordde, dat van het college een goed beleid ver wacht mag worden, maar dat er van de raad verwacht mag wor den dat deze het door hem zelf uitgestippelde beleid volgt. Het in het voorstel genoemde bedrag is uit de begroting overgenomen. B. en 'W. deden niets anders dan de lijn volgen, die door de raad is uitgestippeld. Het gaat niet aan om te wachten op de begroting voor 1961, dit bedrag is het vol gend jaar en ook de daarop vol gende jaren nodig. Op de vraag van de heer Dinkelberg, zei de voorzitter, dat er met de gemeen tefinanciën inderdaad iets aan de hand is. Erg rooskleurig is het niet. Nadat er gestemd werd over dit voorstel, werd het met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. De raad besloot vervolgens in beroep te gaan bij de Kroon, in verband met de gedeeltelijke goedkeuring door Ged. Staten van het uitbreidingsplan. Baatbelasting Voorts werd er een verorde- ning ingesteld op de baatbelas ting, zulks in verband met de on rendabele uitbreiding waterlei ding Heerenweg, Voert en Wiertdijkje. Het volgende punt van bespre king was: voorbereiding herzie ning en uitbreiding rioleringstel sel. De heer N. F. de Graan vroeg het college, hoe lang ze dachten nog toe te kunnen met de oude riolering. De burgemees ter antwoordde, dat de riolerings situatie verre van fraai is, voor al in deze natte periode. Wij moeten tot een volledige riolerinq komen en dan valt er heel wat te verbeteren. Wij zullen er zo snel mogelijk werk van maken. Ver volgens stelde het college voor, een krediet van 24.700 gulden beschikbaar te stellen, ten dienste van de onderhavige onderhouds kosten. Voor verbetering kruis punt BergerwegNesdijk werd een bedrag van 6990 gulden be schikbaar gesteld, terwijl de on derhoudsplicht van het noordelijk gedeelte van de Oude Herenweg door de gemeente wordt overge nomen. T. en O. gaf uitstekend geslaagde toneelavond Erelid Winkel gehuldigd Ter gelegenheid van het vijf tienjarig bestaan, gaf de buurt vereniging T. en O. een opvoe ring van het toneelspel ,,In de schaduw van de Guillotine", in drie bedrijven, van Wil Braken- berg. Wegens afwezigheid van voorzitter Appelman, opende de penningmeester van T. en O.. dr» heer Kortbeek, deze avond. Al vorens het doek opging richtte spr. het woord tot de oudvoorzit ter en het erelid, de heer J. Win kel en brach in herinnering de vijftienjarige arbeid, die de heer Winkel onafgebroken voor T. en O. heeft gedaan. Als dank voor het vele werk werd hem een oor konde overhandigd van het vijf tienjarig bestaan, getekend door de kunstenares Rie Kooiman. Tevens werd hem een boek gege ven, waarvoor de heer Winkel met hartelijke woorden dankte. De burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, betrad toen het podium en zei dat het voor het gemeentebestuur 'n grote eer was hier op deze avond aanwezig te zijn. Van de vele buurtverenigin gen die na de bevrijding ontston den, zijn de meesten om verschil lende redenen verdwenen, maar in Bergen heeft zich een bloeien de buurtvereniging ontwikkeld en dat heeft onze bijzondere belang stelling. Ik had niet gedacht, al dus de burgemeester, zoiets in Bergen aan te treffen. Wanneer wij dit goede culturele werk zien doen, dan is het de plicht van het gemeentebestuur dit werk te steu nen. Maar het zijn meestal ww dezelfde mensen, die zich daar voor inspannen en bij T. en O. is er een, die daar heel veel voor heeft gedaan. Spr. dankte de heer Winkel voor het vele en goede werk door hem verricht. Het was U gegeven, aldus de burgemees ter, T. en O. te leiden en als het moest in te grijpen. Het moet van avond een grote voldoening zijn dit resultaat bereikt te hebben, en U moet deze avond dan ook echt als een feestavond beschouwen. Als blijk van waardering over handigde de burgemeester, na mens het gemeentebestuur, de heer Winkel een boekenbon. De heer Winkel dankte allen en zei: dat hij niet alleen, maar alle leden van T. en O. daaraan hebben meegewerkt. Hierna ging het doek open voor het toneelspel „In de schaduw van de Guillotine". Het prachtige decor, de schitterende costuums, de aankleding en de grime, het was alles zeer mooi. Het stuk speelt zich af tijdens de Franse revolutie. Een aristocratische fa milie geniet de twijfelachtige be scherming van een politieprefect. Ze zijn in een hotel onderge bracht, maar in werkelijkheid ge vangen. De politieprefect wil de knappe nicht van Vicomte de la Montagne hebben als vrouw, on danks haar grote afkeer van hem. Hij probeert op allerlei manieren haar daartoe te dwingen. Haar grote liefde voor de oom en een vroegere minnaar van haar, die beiden in d eschaduw van de guil lotine staan, offert zij op door haar jawoord te geven aan de prefect en zodoende beide levens te redden. De heer T. van Dijk in zijn dubbelrol van de zwarte adelaar en Armond de Roi, speel de voortreffelijk. Mevr. De Boer Scholten was een charmante temperamentvolle Melisande. Zij had een uitstekende opvatting van haar rol, wat eveneens van mevr. JansenSeeder gezegd mag worden, die de moeilijke rol van de kamenierster foutloos ver vulde. De heer W. Mulder uit Langedijk, die de rol van politie prefect als gast vervulde, wist aan deze rol de juiste gestalte te geven. De overige rollen werden alle met veel overtuiging en flair vertolkt. Aan het einde klonk een dankbaar applaus en werd mevr. M. Bult met bloemen gehuldigd voor de vijftien jaren die ze on afgebroken met de toneelgroep meespeelde. Ook haar dochter bracht haar moeder bloemen. Het was een prachtige avond. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Het bestuur van het Kunste naars Centrum Bergen, heeft voor zijn leden een interessante avond georganiseerd. Het bestuur had de heer Pierre L. A. Jansen, con servator van het stedelijk museum te Schiedam, uitgenodigd in de dancing van ,,De Rustende Ja ger" een lezing te houden over: mensen en kunst in de ijstijd. Velen waren gekomen om de heer Jansen, die bekendheid kreeg door de televisie, eens persoonlijk te kunnen beluisteren en wij me nen dat de talrijke bezoekers daar geen spijt van gehad zullen heb ben. Aangenaam en boeiend ver telde de heer Jansen over de ont dekking van de kunst in de ijstijd. Dit was ongeveer in de 19e eeuw, tussen 1864 en 1873. Zij werd niet voor echt gehouden, totdat een geweldige vondst in de grot van Altamira met zijn beschilder de plafonds ontdekt werd, waar van de geleerden zeiden dat dit maar een grap van de boeren uit de omgeving was. In 1902 komt men dan eindelijk tot de zeker heid dat dit prachtige staaltje van schilderkunst, uit de ijstijd tussen de 10 en 20 duizend jaren oud moet zijn. Vervolgens besprak de heer Jansen de ijstijd en liet met dia's verschillende schedelvor men zien, die toebehoorden aan de Afrikaanse Zuidmens, de aap mens en als nummer drie de Ne anderthaler, die ongeveer 60.000 jaar voor Christus geleefd moet hebben en waarvan wij, aldus de heer Jansen de homo-sapiens, de afstammeling zijn. Daarna ging hij de verschillende verschijnin gen benaderen van de mens, via zijn werktuigen. Toen de mens die tijd zijn gereedschappen ging versieren, werd de kunst van de oudheid geboren. Van een hand afdruk op een rots, 25000 jaren geleden, via tal van andere voor beelden, toonde de heer Jansen op het scherm een uit ivoor ge sneden vrouwenfiguur, afkomstig uit Noord-Frankrijk, dat onge veer 36000 jaar oud was. Tussen de 30000 en 10000 jaren ver dween de mens uit de afbeeldin gen, op het tijdstip dat de ijstijd kunst juist zijn grootste bloei be leefde. Na de pauze ging de heer Jansen even dieper in op de schil derkunst. In een serie fraaie dia's geleidde hij ons door een wereld van schoonheid. Aan het einde van zijn boeiende en geestige cau serie klonk een welverdiend en langdurig applaus. Mooi haar valt op Aan leden en huisgenoten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Bergen, werd don derdag 24 november in de dan cing van De Rustende Jager een filmavond aangeboden door de Nationale Verzekeringsbank, ge vestigd te Rotterdam. Ondanks het zeer slechte weer was de op komst bevredigend. Na opening door de voorzitster, hielden de heren Delis en Van Raam, bei den verbonden aan deze verze keringsbank, een korte inleiding o,»er diverse soorten van verze keringen. Daarna werden eerst enkele filmpjes vertoond, waarvan voor al de bedrijfsfilm „Een Nationa le traditie" bijzonder aardig was. De hoofdfilm: ,,Ik heet Niki", was een gezellige film, waarbij de hu mor naast de ernst niet ontbrak. Tijdens de pauze, waarin aan alle aanwezigen gratis koffie werd aangeboden, ontving ieder een mapje met folders, waarin men thuis nog eens rustig kan nagaan of er voor hem of haar nog iets te doen is op het gebied van ver zekeringen en dan natuurlijk de Nat. Verz. Bank, die ook te Alk maar haar kantoor heeft. Na af loop deed de voorzitster nog een beroep op de dames, zich te mel den als collectante voor de a.s. collecte van de N.O.V.I.B., de antihongeractie. Donderdagavond gaf de r.k. Gymnastiekvereniging D.I.O. zijn derde lustrumuitvoering in de schouwburgzaal van De Rusten de Jager. De voorzitter van deze vereniging, de heer De Koning, begroette de talrijke ouders dan ook hartelijk, die waren gekomen om de verrichtingen van hun kin deren met belangstelling te vol gen. Het nogal uitgebreide pro gramma werd bijzonder vlot af gewerkt. Het programma opende met trompetgeschal en tromslag door de drumband van de katholieke verkenners. Een alleraardigst groepje jeugdleden zong daar na het clublied. Voorts werden de prestaties vertoond van DIO's jeugdleden, in groepen van ver schillende leeftijden. Oefeningen als Lange mat, Evenwichtsbalk, Kast, Ritmische oefeningen en Volksdansen werden alle cor rect en beheerst uitgevoerd. De heer Hakkeling, leider en trainer van deze vereniging en tevens sportleraar van de MULO, die sinds september 1.1. aan deze ver eniging is verbonden, liet de aan wezigen zien wat met goede trai ning valt te bereiken. Een dank baar applaus was dan ook zijn beloning, evenals mej. Louter uit Schoorl, die eveneens in dit suc ces deelde. Na de pauze kwamen de oefe ningen voor dames aan de rin gen, Brug voor meisjes van 12 tot 15 jaar en Rek voor heren. Het werd alles met veel elan en grote geestdrift verricht. Als gastturnsters vertoonden drie da mes uit Schoorl feilloze oefenin gen aan ringen en evenwichts balk. Rob de Broeder, oud lid van D.I.O.maakte zijn onberis pelijke oefeningen aan ringen en rek, waarmee hij een warm ap plaus oogstte. De turnnummers werden afgewisseld door het duo Jaco, en de accordeonzusjes, die vocaal en instrumentaal aan dit programma fleur en gezelligheid brachten. Ook de beide schetsen, o.a. ,,De pers vraagt uw aan dacht", en ,,De Zwarte bandiet", een vrouwelijke thriller, gebracht door het r.k. Vrouwengilde, wa ren kostelijk. Het bestuur van D.I.O. heeft met dit derde lus trum voor een goedgeslaagde en zeer variërende gymuitvoering gezorgd en kan met dit succes volle resultaat tevreden zijn. Vorige week dinsdag is onver- verwachts, op vijfenzeventig jarige leeftijd, de heer J. Beets overleden. Jaren lang heeft de heer Beets voor de klas gestaan. Hij maakte zich tijdens zijn leven zeer verdienstelijk voor de orga nisatie: Gezins- en kraamverzor- ging van „Het Witte Kruis" en zat tal van jaren in de bestuurs colleges van de Ned. Hervormde kerk. Vele Bergenaren zullen een prettige herinnering hebben aan „Meester Beets". Het was een bescheiden en hulpvaardig mens. Sanitaire-installaties A. J. C0PPENS en Zn in Bergen Op de zondagmorgenbijeen komst van het Humanistisch Ver bond in hotel „De Oude Prins" sprak de Heer Spigt (A'dam) over „Het probleem van Lijden en Geluk." Spr. begon te zeggen dat hij geen recept zou kunnen geven hoe men het geluk kan verwer ven en het Leed kan vermijden. De opvattingen over dit vraag stuk en ook zijn eigen opvatting kunnen wisselen, ze zijn veran derlijk. Elk mens wordt er door bezig gehouden en iedereen vraagt zich wel eens af: waarom heeft die mens, dat kind zelfs, leed: wie, waarom heeft hij ge luk? Waarom lijdt de onschul dige, waarom wordt zelfs een hei lige door leed en verdriet be zocht? De mens heeft angst voor het leed. Veel luidruchtig plezier is te beschouwen als angst, als vlucht voor het leed. Daarna gaf spreker een korte uiteenzetting van de opvatting van verschillende levensbeschou welijke richtingen over het pro bleem van Lijden en Geluk. Het Boeddhisme leert dat alles vergankelijk is; deze verganke lijkheid is eigenlijk de bron van alle leed. Maar alle leed is ook voorbijgaand, zo ook alle bron nen van geluk. Ze houden op te vloeien. Zo kwam men er toe al le leed en alle geluk te temperen. De toppen van verrukking en vertwijfeling te verlagen, te ver vlakken, een zekere filosofische gelijkmoedigheid te ontwikkelen. In de wereld van het „geluk zalige Griekenland der oudheid" had men een sterk bewustzijn van het tragische karakter van het Le ven. Vele der schoonste voort brengselen der klassieke cultuur zijn van dit besef doortrokken. Ten slotte kwam b.v. de Romein se filosoof Seneia tot de opvat ting dat het leven in feite slechts dragelijk is, omdat we de dood in eigen hand hebben. In het oer-christendom, de ge- dachtenwereld van het Oude Tes tament b.v., bleek het Leed een groot probleem in het leven. De weerslag van dit denken over leed en geluk vindt men b.v. in 't Boek Job. Is het lijden te beschou wen als straf van een God voor zonde of misdaad? Brengt zulk lij den loutering? Steekt er geluk in welstand en voorspoed? Al deze mogelijkheden worden in het Jobsverhaal overdacht. In het oorspronkelijke boek is het pro bleem nog niet geheel opgelost. Latere toevoegingen aan het oude boek vertonen duidelijk verander de opvattingen. Spr. noemde het boek Job en vooral als men het van deze latere toevoegsels ontdoet één der prachtigste voortbrengselen der oude denkwereld. Het nieuwe christendom heeft weer anders over Leed en Geluk gedacht. De harde waarheden van het Boek Job dat het lijden onvermijdelijk is, heeft men verzacht, enigszins verdoezeld. Aan het door God opgelegde leed heeft men een zin gege ven; het kan tot loutering dienen. In het lijden vindt men eenheid met Christus; de dood is de in gang tot een hoger leven. Aldus heeft men in de vorige eeuw b.v. er wel eens te weinig aan gedacht, dat vermijdbaar leed door armoede of ziekte ontstaan, verholpen kan worden. Men heeft over het lijden getheo logiseerd, maar veel leed ongele- nigd gelaten. Spreker eindigde met te zeggen: „Doe alles en alle dagen wat mogelijk is om ver mijdbaar leed te verhelpen en te verzachten. En als het leed hef leed dat inharent is met het le ven U treft sta er als een dap per redelijk denkend mens tegen over. Voorafgegaan door Bergens Harmonie en het jeugddrumcorps, arriveerde zaterdagmiddag Sint- Nicolaas gezeten op zijn trouwe schimmel in Bergen. Gevolgd door ruiters op paar den en ponny's reed de stoet naar „Elkshove" waar hij een bezoek bracht aan de bejaarden. Hierna reed hij naar het raadhuis, waar hij door burgemeester De Ruiter hartelijk werd verwelkomd. Sint- Nicolaas zei, dat hij hoopte dat het oude Bergen gehandhaafd zou blijven en feliciteerde tevens het raadslid de heer J. Broersma met zijn verjaardag. Daarna ver trok de Sint, om zijn vele bezoe ken elders af te leggen. Een groot feest voor jong en oud is de komst van de Heilige Sint en zijn Pieter. Waardoor kunnen kleuters en schoolkinderen zo'n intens feest beleven in alle klassen? Doordat er zoveel goed werk gedaan is, behalve door onderwij zers, ook nog door een 18-tal moeders, die huis aan huis de lijs ten gepresenteerd hebben. We danken allen voor hun werk en gaven! De Sint Nicolaas feesten zijn voor Bergen een be grip geworden. Voor de niet-schoolgaande kleuters van Bergen en Bergen aan Zee is Sint Nicolaas zondag middag 4 december a.s.. n.m. 2 uur in de dancing van De Rus tende Jager. Sint Nicolaas groet u allen en tot volgend jaar. De Commissie ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK JUWELIER -HORLOGER KlRKSTR.b TEL. 246S BERGEN telefoon 2331, Bergen ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 4 December Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 4 December Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1