ff ff Advent 1960 De Alkmaarse annexatieplannen St Nicolaas bij T. en w-uHOMa Agenda Last van zenuwen? M KAPSALON BOBBEN Herdenkings expositie van Willem Reijers Opkomende pijn Comité Ouden van Dagen SCH00RLSE GEMEENSCHAP VRIJDAG 9 DEC. 1960 37e JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In deze tijd van geruchten rond de Alkmaarse annexatieplannen, aan welke geruchten Alkmaar zelf debet is, doordat het stads bestuur deze ook voor onze ge meente zo belangrijke zaak reeds vele maanden in nevelen heeft ge huld, terwijl het oorspronkelijk in het voornemen lag vóór 1 augus tus 1960 de kaarten op tafel te leggen, is het misschien goed de inhoud van het memorandum van wethouder dr J. Hemelrijk, opge steld in maart 1958, nog eens weer te geven. Men zal zich wellicht nog her inneren dat 't toendertijd ging om een gebied van veertig hectare. De heer Hemelrijk vertegenwoor digde destijds de minderheid in het college van B. en W., maar kreeg de gehele raad achter zich. Bergen verklaarde zich onder geen enkele voorwaarde bereid om grenscorrecties aan te bren gen. „Waarom zijn wij tegen deze annexatie ten sterkste gekant?", zo vroeg dr Hemelrijk zich af. Het antwoord luidde: omdat Ber gen een oase moet blijven in de steeds groeiende huizenwoestenij van Noord-Holland. Elke aantas ting van de Bergermeerpolder is een schadelijke inkrimping van deze oase en berokkent een on herstelbaar verlies aan Alkmaar en Bergen, Deze polder vormt de natuurlijke omlijsting van het schone Bergen en behoort onaf scheidelijk bij Bergens natuur, als het strand bij de zee. Zonder die ongerepte omlijs ting van de polder blijft de „Heerlijkheid" Bergen geen heer lijkheid meer, maar ondergaat langzaam het zielige lot van Heilo en groeit als een puist aan de steenklomp Alkmaar. Heilo was nog een door de natuur omgeven en geïsoleerd recreatie-oord, toen ik hier dertig jaar geleden kwam wonen (aldus dr Hemelrijk) en tussen beide geaarzeld heb. Wij willen geen tweede Heilo worden. „Naar de mening van de minis ter (Cals)", stond er vorige week in de krant „zal in het prijsgeven van geen enkel natuurgebied meer mogen worden berust, tenzij weloverwogen gronden van alge meen belang dit volstrekt onver mijdelijk maken." Welnu, daarvan is hier geen sprake: Alkmaar kan alle kanten uit, en alle kanten beter dan deze kant. Bergen moet zelf ook uiterst zuinig zijn met zijn natuurgebied en dit gebied van bos, duin en polderland (ik zeg èn polderland) met elkaar in evenwicht houden. Daarom moet uitbreiding eer af geremd dan gestimuleerd worden en moet men de eerzucht een gro te gemeente te willen worden, radicaal durven afzweren. In het eigen belang van Alk maar en van de gehele provincie moet Alkmaar van elke uitbrei ding van het westen afzien, an ders verstopt het zijn eigen lucht wegen. Want de polders tussen de stad en de duinen zijn als het ware de longen van Alkmaar, die niet in een te nauwe borstkas samengeperst moeten worden. Al wat des zomers recreatie zoekt, wijkt naar die kant uit en krijgt verademing, lucht, ruimte en vergezicht. (O, nog zo n klein vergezicht) aan de huizengrens. Aan die huizengrens gaan de harten der recreatiezoekenden pas open. Houdt die zo ver mo gelijk weg. Nu heeft Alkmaar aan de Jan van Scorelkade een natuurlijke grens met een wonderlijk mooi gezicht op het polderlandschap en Bergen in het verschiet. Verlegt men die grens willekeurig langs een denkbeeldige lijn in het wei land, om er huizen te bouwen (voorlopig gaat het om 40 H.A.), dan is er geen grens en geen houden meer aan. Op een structuurkaart van 1956 voor verdere uitbreiding van Alkmaar, een kaart die toe vallig onlangs in handen van B. en W. van Bergen is geraakt, staat al een veel verdere bebou wing voor de toekomst aange geven; de eerste bebouwing tot aan de zogenaamde Rondweg, die men door het weiland wil leggen, de tweede tot aan de verwachte rijksweg nummero negen. Maar een weg is geen houdbare grens. Als er huizen aan de ene kant staan, zegt een ieder al gauw, „Waarom niet ook aan de andere kant?" en zo wordt het van kwaad tot erger. „Principiis obsta" zegt een La tijnse spreuk, d.w.z. „Verzet je tegen het begin" van wat je als kwaad ziet, anders is het te laat. Als Gedeputeerde Staten ons hierin onverhoopt niet steunen en van kortzichtigheid blijk geven, wat op zo'n afstand mogelijk is, wordt de schoonheid van Bergen gehavend voor immer. Bos en weide kan men opruimen, maar huizen maken geen plaats meer ooit voor natuurschoon. Mijnhardt's Zenuwtabletten Daarom zijn zij gewaarschuwd, die hierover te beslissen hebben. Waakt over dit kostbaar klei nood, dat Uw aller vreugde kan zijn en blijven. Wij zullen niet rusten, zolang er voor het opdrin gen van de straten van Alkmaar naar de Dorpsstraat van Bergen gevaar bli;ft bestaan", aldus wet houder Hemelrijk in de raadsver gadering 'an 31 maart 1958. Over de huidige annexatie plannen van Alkmaar, die veel verder zouden gaan dan destijds in 1958, is in zoverre een tip op gelicht, dat het tussen B. en W. van Alkmaar en Heilo tot een openlijke breuk is gekomen bij de onderhandelingen, aangezien men in Heilo sterk de indruk heeft, dat deze onderhandelingen in het geheel niet serieus bedoeld wa ren. Het ging er bij Alkmaar klaarblijkelijk om, hoe de buit op de voordeligste manier binnen te halen. Hoe zou het met onze ge meente gesteld zijn? Wij zijn be nieuwd wanneer ook hier eens een tip van de sluier wordt op gelicht. ooi haar valt op Zaterdagmiddag j1tegen half twee, stond een klein groepje kinderen met hun ouders, be schutting zoekend tegen de storm en de regen die in wilde vlagen en plensbuien de straat geselde, te wachten op Sint-Nicolaas. Hun wachter» werd beloond, want even later arriveerden Sint-Nico laas met zijn knecht aan de Ber- gerweg hoek Oosterweg, in een prachtige Ford, waar hij door de voorzitter van de buurtvereniging Tuin- en Oostdorp de heer Ap pelman, werd begroet. Vooropgegaan door de drum band van de katholieke verken ners, werd de intocht van de goede Sint begonnen en een rondgang gemaakt door Tuin en Oostdorp. Alsof er een toverkracht van deze stoet uitging, de deuren wer den geopend en niettegenstaande de stromende regen, snelden de kinderen uit hun huizen achter Sint-Nicolaas aan en werd het zodoende een lange rij van uit gelaten en dansende kinderen, die de wagen waarin de grote wel doener zat, omzwermden. De rattenvanger van Hameln moet ook zo n magische kracht bezeten hebben. In het verenigingsge bouw van T. en O. werd door Sint Nicolaas een grote stroom van cadeautjes uitgedeeld aan de kinderen. Drie groepen, van 2 tot 3, 3 tot 6, en 6 tot 8 jaar, in totaal tweehonderd en tachtig kinderen, zijn door de uitnemende beminnelijke en tactvolle heilige, met medewerking van een staf helpers, met een cadeau verrast. Maar voordat hij daaraan begon, riep Sint Nicolaas eerst de drie politiemannen op het matje, die tijdens de rondgang door Tuin- Tijd van bezinning stille tijd, Waarin onze gedachten Ondanks de drukte en 't rumoer Zich bezig houden met het feest, Dat wij zo blij verwachten. Het groot gebeuren: de geboort', Van 't Heilig Christuskind, Is, wat weer in Advent vraagt aandacht, Ons in gepeinzen vindt. Het wonder gaat straks weer gebeuren: De stal van Betlehem Is door God uitverkoren Voor de geboort' van Hem, Die toch door Goddelijke luister Omstraalt wordt in Zijn nederig huis, Die straks als Held zal dragen Het, ons verlossend Kruis. Dit grote Gods-mysterie Gaat boven ons verstand, Wij zien alleen in 't wonder Gods Liefde-Vaderhand En willen slechts benadren. Deemoedig, vroom en stil, En ons in eerbied buigen Voor Godes Heilige Wil. Zo lief had Hij de wereld, Dat Zijn geliefde Zoon Ten offer werd gegeven, Daardoor verwierf de Kroon. Advent, laat ons in stilt' gedenken Wat God in 't Christuskind wil schenken, En dan klaar, in devote geest, Blijmoedig nadren 't grote feest. Het grote feest van licht en luister De Heiland wordt geboren! Ons wordt groot heil beschoren. Maartje N. Zwaan en Oostdorp in de stromende re gen, de stoet op prima wijze heb ben begeleid. Hij prees de jaar lijks weerkerende goede ver standhouding tussen hem en het politiecorps, en hoopte dat dit altijd zo mocht blijven. Aan de laatste groep kinderen (6 tot 8 jaar), besteedde St-Ni- colaas zijn speciale aandacht. Hij gaf een ernstig vermaan aan hen, die niet in hem geloofden en wist zodoende de twijfelaars tot zijn aanhang te brengen. Ook waar schuwde hij de ouderen geen no zemmanieren over te nemen en niet te gaan verwilderen, wat door de oudste groep eenstemmig werd beloofd. De prachtige, door de leden zelf gemaakte cadeau's, werden gretig door de jeugd in ontvangst genomen. Een voor een moesten de kinderen voor Sint-Nicolaas verschijnen, die belangstellend informeerde naar hun gedrag en uit zijn hand ontvingen zij het cadeau. Mevrouw de Wolf-Mod- der en mej. Modder verleenden weer hun pretentieloze medewer king. Eerstgenoemde doet dit al van de oprichting af. Zonder hen is een T, en O. gebeurtenis niet denkbaar. Buiten vierden Pluvius en Boreas het feest van de herfst, met regen en windvlagen, maar binnen in het warme en intieme verenigingsgebouw van 1 en O. vierden Sint-Nicolaas met zijn knecht, bijgestaan door zijn scha re medewerkers een St-Nicolaas- feest, dat met de regelmaat van een goed lopend uurwerk tot in de perfectie verliep en niettegen staande de tegenwerking van de weergoden, een groot succes werd. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Het Kunstenaarscentrum Ber gen, dat de beschikking kreeg over Huize „Kranenburgh gaat zijn nieuwe behuizing starten met een grote herdenkingsexpositie van Willem Reijers. Tijdens zijn leven was deze te vroeg gestor ven kunstenaar algemeen bemind door zijn eenvoudig en sympa thiek karakter. Nadat hij in Londen bij ver schillende grote kunstenaars en Parijs (Zadkin) zijn indrukken had opgedaan, trok hij naar Ber gen, waar hij inwonend bij zijn tante aan de Natteweg, zich ging wijden aan de teken- en schilder, kunst. In Bergen leerde hij de dochter van de onlangs overle den vermaarde portretschilder Jaap Weijand kennen, waarmee hij in het huwelijk trad. Steeds zoekend naar nieuwe ideen en vormen, maakte hij in de oorlogs jaren kennis met John Raedeker. De invloed van deze grote kun stenaar was zo groot, dat hij zich met heel zijn kunstenaarsziel aan de plastische kunst overgaf. Dit vertelde mevrouw Reijers- Weijand, die mij gastvrij zonder plichtplegingen in haar gezellige home ontving en zoveel mogelijk vertelde van het werk van haar overleden man. Bladerend in het album met fotomateriaal krijgt men eerbied voor die inspirerende kunst, de schoonheid van lijn, de veelzijdigheid van de grote kun stenaar Willem Reijers. We zien zijn eerste werken van beeld houwkunst: De Engel, Hoorn des Overvloeds en Sint Joris. Vele scheppingen van Reijers staan er in ons land, die een beeld geven van het grote oeuvre dat hij be zat. Fusilade, het oorlogsmonu ment te Zijpersluis, het prachtige suggestieve „Verkeerswezen" aan de Emmabrug te Groningen, in brons uitgevoerd, en te Parijs gegoten, het koopvaardij monu ment te Rotterdam, Phoenix bij het station Arnhem. Een bal kon van het provinciehuis te Arn- Calé Restaurant „De Rustende Jager" - Schoorl hem. ontworpen door Reijers, het relièf in de Schreierstoren te Am sterdam, waarop het eerste jubi leum 1895-1945 wordt herdacht, de prachtige torenspits te Hulst en de wondermooie windwijzer „De Griffioen", die als een fijn kunstwerk ergens op een toren te Oosterwolde in Friesland de windrichting aangeeft. Veel en prachtig werk is door Willem Reij ers geschapen. Zijn laatst klaar gekomen werk „De wachtende Engel" zal door drukkerij Ahrend aan het gemeentemuseum te Arn hem worden geschonken. Zondag 11 december wordt de tentoonstelling geopend in het nieuwe Kunstenaarscentrum „Kranenburgh". De tentoonstel ling zal de bezoeker een beeld ge ven van al 't werk van Reijers, zijn beeldhouwwerk, buisconstructies, tekeningen, portretten, plastieken, fotomateriaal etc. De Bergenaren zullen, nu Kranenburgh zijn deu ren openzet, gelegenheid krijgen deze bijzonder mooie tentoonstel ling te bezoeken. De Herden kingsexpositie, die vanaf 11 de cember t.e.m. 8 januari 1961 voor iedereen toegankelijk is, zal een weekendtentoonstelling zijn. Ook op de feestdagen is de expositie geopend. kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde Dat er voldoende belangstel ling is, wanneer een wedstrijd ge houden wordt tussen de bewo ners van Elkshove en leden der Sociëteit in Bergen, bleek weer op woensdag 30 november, aan- vangsuur half drie. De wedstrijd bestond uit brid gen, klaverjassen, biljarten, sjoe len en domineeën. Het was de bedoeling aan bei de partijen een gelijk aantal deel nemers te laten spelen. Dit was een hele opgaaf. Als gevolg hier van konden niet alle spelers deel nemen aan die spelen, die hij of zij het liefst beoefenen, met het gevolg, dat sommige groepjes on derling een spelletje deden. Toen ongeveer om 5 uur de waarnemend voorzitter van het Comité Ouden van Dagen, de heer Hopman, de uitslag bekend maakte, bleek ook deze keer de Sociëteit weer in het bezit geko men te zijn van de nieuwe beker, welke driemaal achtereen of vier maal in het geheel gewonnen moet worden. Alle aanwezigen hebben zich uitstekend vermaakt. Per afwis seling werd koffie met versnape ring uitgedeeld door de dames van het Comité. De retourwedstrijd zal in fe bruari of maart 1961 worden uit geschreven. Zaterdag 3 december, n.m. drie uur, heeft het Comité Ouden van Dagen haar jaarlijkse St. Nico- laasmiddag gehouden voor de le den der Sociëteit, in de grote zaal van hun verblijf. Jammer genoeg was het uitermate slechte weer oorzaak dat verschillende leden met hun dames verstek moesten laten gaan. O.a. waren aanwezig de Burgemeester met zijn vrouw en Wethouder Ellis, die aan de uitnodiging gehoor hadden ge geven. Zondag, 11 december Kerstavond, uitg. van het Kath. Vrouwengilde, Voordracht „Kerstnacht" door de voordrachts kunstenares, mej. Miep de Leeuw, Ver. Gebouw, 8 uur. Vrijdag, 16 december Causerie door de heer Ir. W. P. Merkx over Prov. Problematiek uitg. K.V.P. Ver. gebouw, 8 u. □□UDon Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 50, als St. Nicolaas fungeerde de Voorzitter van het Comité, de heer Tros, die zich als altijd ontpopte als een buiten gewone St. Nicolaas, niet te on derscheiden van de echte. Nadat de heer Maasen allen welkom had geheten kwam de Sint met een alleraardigste Piet, onder gejuich van de aanwezigen de zaal binnen en nam plaats op de voor hem gereserveerde zetel. Verschillende dames- en he renleden van de Sociëteit werden voor zijn zetel geroeperf, de één voor een terechtwijzing, de ander om een pluim in ontvangst te nemen. Na de pauze richtte St. Nico laas zich tot de Burgemeester en de Wethouder in verband met de toestand waarin zich de grote So ciëteitszaal bevindt. Deze wordt op het ogenblik alleen nog maar gebruikt bij speciale gelegen heden, doch zal bij verdere uit breiding van het ledental toch te klein worden. Alles zal eens flink onder handen genomen moeten worden, ook in het belang van de sfeer die hier behoort te zijn. Klop eens aan, zei St. Nico laas, bij uw raadsleden. Ik ge loof dat dit niet tevergeefs zal zijn. De Burgemeester antwoordde dat het met vereende krachten wel te bereiken zal zijn, hier iets moois van te maken. Laten wij hopen, dat de volgende St. Nico- laasmiddag in een gezelliger om geving gehouden kan worden. U hebt mijn volle medewerking. Hierna vroeg de heer Stam, Voorz. van de Sociëteit, het woord, dank brengend voor alles wat het Comité voor hen doet en tot stand brengt. Ook bleef Mevr. Schouten, als lid der So ciëteit, niet achter haar dank te betuigen. Gaarne zou zij willen, dat het ledental der dames wat omhoog gebracht zou kunnen worden. Na het uitdelen van de ca deautjes, waarbij ook de wegblij vers niet vergeten werden, sloot de heer Maasen deze gezellige middag ongeveer half zes, dank brengend aan allen die hadden medegewerkt. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weektöad w «flr»'wlrWW DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr.Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5,65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) helpen U er overheen ook voor u Bespreek vroegtijdig voor de a.s. feestdagen om teleurstelling te voorkomen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 telefoon 2331, Bergen „De Rustende Jager" is uit zijn slaap ontwaakt, nijvere ambachtslieden braken en bouwden aan zijn huis en stoorde zijn rust. Klaar wakker ziet hij thans met welgevallen naar zijn verblijf, waar het thans goed toeven is niet alleen voor hem, maar ook voor hen die naar dit huis hun schreden richten. Zijn huis staat voor een ieder open, een gastvrije ontvangst wacht u. En laat u eens iets voorschotelen. Vele gerechten van klein tot groot zoals: salades, croquetten, pannekoeken, erwtensoep. Spijzen die zo heerlijk smaken, na een flinke duinwandeling of een tocht door het mooie polderland, met verrukkelijke panorama's, staan u te wachten. En vergeet ook niet onze gebraden kip, een waar culinair festijn Mogen wij voor de komende feestdagen met wildmenu, een tafel voor u reserveren in: Eigenaar J, Th. M. de Vries - Hereweg 18 - Telefoon 263 (Ingezonden mededeling) Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O BERGEN 11 December Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 11 December Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1