99 K^v"?Dampo HET RUSSENMONUMENT K. C. B. Laat bezoek le en 2e KERSTDAG Aqtuia KAPSALON DOIIBEN Bijeenkomst »»MEVO"-nieuws Kees Boendermaker Biljartkampioen Schaakclub Schoorl VRIJDAG 16 DEC. 1960 37e JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet, Camperduin, Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voor mc ligt een oude foto van het Russenmonument. Het heeft als achtergrond laag kreupelhout en de Schoorlse duinen. Geen huis staat er aan de Notweg, al leen in de verte sluimert een een zame boerderij aan de Zuidlaan. Dit monument werd opgericht op initiatief van de Russische mi litaire attaché, kolonel de Muller, ter nagedachtenis aan de dappere Russische soldaten, voor de door hun betoonde moed in de slag bij Bergen en werd onthuld op 30 september 1901. Vele hooggeplaatste militaire personen vertegenwoordigden bij deze plechtige onthulling hun land. Dit geschiedde in tegen woordigheid van het Russische gezantschap, van de militaire at- taché's van Frankrijk en Enge land, van generaal Laman Trip, luitenant-kolonel Koolemans Bey- nen en kapitein Doorman van het toenmaals Alkmaarse cadet- tencorps met de directeur luite nant-kolonel Van der Wyck en verdere genodigden en belang stellenden. De oorzaak van het stichten van dit Russenmonument ligt in het grijze verleden, in de rumoerige septemberdagen te Bergen, goed 160 jaar geleden, in het jaar 1799. Het was de in val der Russen en Engelsen in dit prachtige sluimerende natuur gebied van Kennemerland. Bij het eerste ochtendgloren kwamen de Russen uit het duin, verrasten de inwoners in hun slaap en namen bezit van het ge hele dorp en het oude Hof. De Russen, die zo snel reeds succes hadden met de bezetting van Ber gen werden overmoedig en ver oorloofden zich allerlei baldadig, heden. Ze roofden allerhande le vensmiddelen en deden zich te goed in de wijnkelders. Hierdoor kregen de Fransen gelegenheid in het bos verzame len te blazen, zodat zij zich wel dra met succes tegenover de Rus sen en Engelsen konden stellen. De heer L. C. Vonk beschrijft in 1801, in zijn geschiedenis der landing van het Engels-Russische leger: De generaal Van Damme, het dorp Bergen hebbende doen omsingelen door zijn linkerflank van de zijde der duinen en door de rechterflank van de kant van Alkmaar, (terwijl de Engelsen door generaal Dumonceau belet werden hun bondgenoten te hulp te komen), deed de in het nauw gebrachte Russen met de bajonet aantasten. Door deze bajonetaan- val werden de nietsvermoedende Russen, die nog altijd hoopten dat de Engelsen hen te hulp zou den snellen, na een hardnekkig gevecht met zware verliezen uit het dorp geveegd en vluchtten in het bos en het duin, vanwaar ze later gedreven door honger, uitputting en ellende zich krijgs gevangen lieten maken. De Rus sische generaal werd met zijn staf op het Oude Hof gevangen ge nomen. Het was droevig te zien, hoe Bergen na de slag er uitzag. Talrijke gebouwen waren ver nield en beschadigd en ontzet tend veel geroofd en geplunderd. De wegen in het dorp lagen be zaaid met doden en gewonden. Een week lang zijn 38 mannen bezig geweest de lijken in massa graven te begraven. Meer dan 500 Russen zijn begraven op de plaats, waar thans het Russen monument staat. De gewonden werden verpleegd in kerk en school en onbeschrijflijk was de nood der ingezetenen. Aan de Russenweg ligt het al lang vergane overschot van vele jonge mensen, die hun ouders en familieleden nimmer hebben te ruggezien. Dat was in 1799, goed 160 jaar geleden en sindsdien zijn er alweer verschillende oorlogen gevoerd. Mooi haar valt op heeft zijn nieuw Tehuis Een buitengewoon prachtige tentoonstelling van werk, ter na gedachtenis van Willem Reijers. Zaterdagmiddag werd het nieuwe tehuis voor het K.C.B. overgedragen door de burge meester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, waarna de herden kingsexpositie werd geopend. Na de tentoonstelling van deze grote kunstenaar in Arnhem, Breda, Amersfoort en Groningen, kwam de plaats waar hij het laatst woonde aan de beurt. Burgemees ter de Ruiter opende deze ten toonstelling, en merkte op, dat de kunst in Bergen vlijtig wordt beoefend Door gebrek aan expo sitieruimte moest er naar wat an ders gezocht worden, omdat het oude kunstzaaltje van ,,De Rus tende Jager" niet meer gebruikt kon worden. Dit heeft het ge meentebestuur doen besluiten, met volledige instemming van de raad, ruimte beschikbaar te stel len in „Huize Kranenburgh", zo dat het K.C.B.dank zij de ont ruiming van een der kamers, wel willend afgestaan door de UW, nu over een grotere expositie ruimte kan beschikken, dan ze ooit heeft kunnen doen. Burge meester de Ruiter dankte dan ook het bestuur van de U.V.V., voor deze tegemoetkomende houding en droeg tenslotte de nieuwe ex positieruimte over aan het bestuur van het K.C.B. Hij prees het (K.C.B. als een goede organisatie en hoopte dat het Kunstenaars Centrum Bergen op dezelfde voet verder mocht gaan. De oude be woner van „Kranenburgh" de di recteur van de Volkshogeschool, de heer mr O. Guermonprez, be groette vervolgens de nieuwe be woner, het K.C.B. en hoopte op een prettige samenwerking. Mr Fischer dankte het gemeentebe stuur voor het beschikbaar stel len van de nieuwe expositieruimte in „Huize Kranenburg". Prof. V. P. Semeyn Esser kreeg daarna het woord en noem de het een zinvolle gedachte bij de opening van dit gebouw een eerstel tentoonstelling aan het werk van Willem Reijers te wij den. Willem Reijers was, aldus spr., de meest markante figuur onder de beeldhouwers. Hij was de eerste die de beeldhouwkunst in zijn nieuwste vorm aan Neder land toonde. Voorts sprak hij over de aca demietijd, de tijd dat hij met Reij ers allerlei problemen onder de loupe nam. Willem Reijers was een paradoxale figuur, jongens achtig, met intelligente geestige ogen, en eerlijk. Achter zijn jeug dige opgewektheid verborg hij zwaarmoedigheid. Er straalde bij zondere warmte van hem uit. De levendigste herinneringen staan mij van hem voor de geest. Willem Reijers ging zijn vaak grillige speelse weg, zijn eigen weg, totdat de Dood hem plotse ling meenam. Het was een kun stenaar met een groot warm en dichterlijk hart. bij de Klaverjasclub „De Oude Prins", B.V.I. en B.S.V. Waarschijnlijk veroorzaakt door de bevolkingstoename en het daardoor steeds toenemende aantal cadeautjes dat uitgereikt moet worden, is Sint-Nicolaas dit jaar wat laat vertrokken. Ver leden week bracht hij nog een drietal bezoeken aan reeds ge noemde clubs en Bergens Ver- warmings Industrie. Woensdagavond kwam hij in „De Oude Prins", de klaverjas club met een bezoek verrassen. Zijn grote belangstelling ging uit naar het bestuur. Hij prees de ac tiviteit van de bestuursleden en had voor Voorzitter Schekker- man een levensgrote vrouwelijke verrassing meegebracht, die hij „jolige Marie" noemde. Onder grote hilariteit van de aanwezi gen ondernam de heer Schekker- man zijn speurtocht naar het ca deau, dat ergens tussen het tex tiel verborgen lag. Het was opmerkelijk hoe goed Sint Nicolaas op de hoogte was met de gedragingen van de leden dezer club. Al met al heeft Sint- Nicolaas met zijn pittige zwarte Piet, de zevenenveertig leden tel lende klaverjasclub een prettige avond bezorgd. Donderdagavond kwam hij op bezoek bij de BERGER VER- W ARMINGS INDUSTRIE, waar hij het personeel van deze firma, die in het verenigingsge bouw van T. en O. waren samen, gekomen, een buitengewoon pret tige en mooie avond bereidde. Sint-Nicolaas schreed het T. en O.-gebouw binnen onder een pa rasol van grote afmetingen, vro lijk toegezongen door de verwar mingskelen. De heer Smit heette hem namens het gezelschap har telijk welkom en geleidde hem naar zijn zetel, terwijl de heer N. Kuiper een ambthalve aanstel ling als Pedro kreeg toegewezen. Verschillende personeelsleden, echtgenoten en verloofden kre gen de gelegenheid met de Goed Heiligman kennis te maken, die met groot vakmanschap enige goede en minder goede kwalitei ten belichtte. Nadat de Sint af scheid had genomen hield de heer P. Timmerman het gezelschap ge ruime tijd in de ban met zijn dia's en boeiende verteltrant over zijn reizen naar Denemarken, Zweden en Noorwegen. De prachtige dia's van de fjorden, gletchers, de mid- dernachtszon in Lapland, dorpen, steden, bosbouw enz., gaven een goede indruk van het leven van onze Scandinavische vrienden en het moet de heer Timmerman een genoegen geweest zijn te consta teren, dat zijn lezing weer heeft bijgedragen tot vorming van een wijdere gezichtskring van hetgeen onze medemensen presteren, hoe zij leven en werken en hoe hun land er uit ziet. De avond werd besloten met een gezellig dansje, met muzikale medewerking van het duo K. Siewerts en W. Ligt- hart, resp. viool en piano. De heer Kuiper, onder wiens leiding de avond uitstekend verliep, dankte de directie en allen die meege werkt hadden aan het slagen van deze avond. Beladen met cadeau s trok men huiswaarts. Keuken* en badgeisers A. I. C0PPENS en Zn Vrijdagavond trok Sint-Nico laas er voor de derde maal op uit, terwijl zijn beide knechts zak ken vol geschenken torsten. Zijn gang was nu naar: De Berger Sportvereniging. Waardig en groots schreed hij het restaurant „De Oude Prins" binnen, waar de ganse Senioren familie van B.S.V. vol verwach ting en met kloppend hart zat te wachten. De huisvrouwen-hand balclub, de dameshandbal, het eerste en tweede elftal, allen wa ren gekomen om toch vooral niet dit romantische avondje te mis sen. En het werd een romantisch avondje. Sint-Nicolaas, die rij kelijk wat had meegebracht, liet met gul gebaar cadeautjes en zwarte kusjes uitdelen. Ook deel de hij reprimandes uit aan roeke loze jongelingen en werd aan het einde van zijn sermoen, verrast met cadeau's voor hemzelf en beide zwarte Pieten. Het feest begon pas goed, toen Piet Tilstra dansmelodieën uit de vleugel ont- f 7.50 per couvert „De Rustende Jager" lokte. Afgewiseld door verschil lende gezelschapsspelletjes en voordrachten, groeide dit uit tot een uitbundig feest, dat in alle opzichten keurig, netjes en in goede orde verliep. Het jonge St-Nicolaascomité, bestaande uit de heren S. Smit, D. Kers en C. Vonk kunnen met genoegen te rugzien op deze in betrekkelijk korte tijd georganiseerde avond. De prachtige prijzen voor de ver loting waren door de Bergense winkeliers geschonken. NIEUWJAARSGROETEN Minimumprijs f2. (drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. atnes Bespreekt U vroegtijdig voor de FEESTDAGEN KAPSALON URSEM Op maandag 19 december, 's avonds 8 uur. zal de Vereniging van Wereld Federalisten Bewe ging Nederland, afd. Bergen, een bijeenkomst houden in het „Wijn huis Brero", Franse steeg, hoek KL Dorpsstraat. De afd. Bergen heeft voor deze avond de beken de spreekster mevr. E. van der Sluis-Fintelman, gemeenteraads lid van Amsterdam, uitgenodigd een inleiding te houden over het werk van de W.B.F.N. De bezoekers zullen die avond gelegenheid krijgen tot vragen stellen, dat door een forum, be staande uit mevr. H. Meyers- Kehrer, Bergen, Hoofdbestuurs lid van de Wereldfederalisten, mevr. E. van der Sluis-Fintelman. de Weleerwaarde Heer Kapelaan C. Spiekerman en de heer J. Be- kius, beiden uit Bergen, beant woord zullen worden. Op 10 dec. werd een vrije Drive georganiseerd door boven- qenoemde club in zaal Nieuwen- dijk. De opkomst was heel goed te noemen gezien het slechte weer en de T V., die om acht uur een voetbalmatch uitzond. Maar de klaverjasliefhebbers trotseren al les voor een gezellige drive, met het vooruitzicht om een der mooie kostbare prijzen te winnen, die deze club altijd beschikbaar stelt. Een extra prijs, ditmaal een stalen keukenkruk. werd gewon- Was het eerst de geroutineerde Jaap Swaag uit Bergen, die in de biljartwedstrijden om het kam pioenschap le klas libre de toon aangaf en kans kreeg de titel te veroveren, door de jongere spe lers achter zich te laten, langza merhand werd het duidelijk dat niet Swaag, maar Kees Boender maker uit Bergen onbetwist de sterkste speler zou blijken. In zijn wedstrijd tegen de uit stekende Egmondse speler van der Molen, die als tweede eindig de, met een gemiddelde van 10 en een prachtige serie van 41 ca ramboles. De volgende avond heeft Boendermaker aan alle prognoses een einde gemaakt, door in het „Witte Huis" te Eg mond aan Zee op bekwame en snelle wijze zijn twee laatste par tijen overtuigend te winnen, met een moyenne van 15,38 en 13,33. In zijn eerste partij tegen Ursem die als derde eindigde, maakte hij van acquit 14, in de tweede beurt bracht hij zijn spel in een goede positie en stootte toen in een snel tempo zijn op een na hoogste serie van 58 caramboles bij elkaar en toen deze grote man uit Bergen daarna nog een serie van 22 maakte, stond hij in 4 beurten op 96, dat een gemiddel de van 24 aangaf. Ursem kreeg dus geen schijn van kans. Na een kleine inzinking, waar Ursem geen gebruik van maakte, kwa men er nog enkele series uit de queue van de kampioen: twee van 25, een van 11 en een van 14. Dat was voldoende voor een moyenne van 13,33. Maar de grootste zege moest nog komen in zijn laatste partij tegen de Rui ter (Lindenhoek)In de eerste drie beurten kon het scorebord al 83 noteren voor Boendermaker, in de volgende vijf beurten bleef de stand op 83 en maakte de Rui ter, die zich nog lang niet gewon nen gaf, na de tien in de negende beurt een serie 34. Het mocht echter niet baten, want in de elf de beurt klom Bergens meest ge vreesde biljarter tot een grote hoogte en maakte een serie van 69, dat de speler een enthousiast applaus, en de toeschouwers in extase bracht. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" De strijd om het kampioen schap le klas libre, district Alk maar, eindigde in „Het Witte Huis" te Egmond aan Zee met een glansrijke overwinning voor de sympathieke Berger kunst schilder en meester van het bil jart, de heer Boendermaker, die straks, als hij zijn toekomstige wedstrijden moet spelen voor het Gewestelijk district, behoorlijk van zich zal laten spreken. Van der Molen, Ursem en Swaag bezetten resp. de tweede, derde en vierde plaats. De vierde plaats, waar de heer Swaag uit Bergen mee eindigde, mag zeker tot een knappe prestatie gerekend worden. De einduitslag luidt als volgt: 1 Boendermaker (Bergen) Kamp. 7 1296 163 69 7,94 10 2 C. van der Molen (H. W. H.) 7 1281 202 41 6,35 10 3 C. Ursem (Excelsior) 7 1243 215 40 5,73 8 4 J. Swaag (De Oude Prins) 7 1284 202 41 6,35 10 5 J. Aay (Drie Ruiten) 7 1276 215 59 5,90 6 6 J. de Ruiter (Lindenhoek) 7 1177 219 38 5,37 6 7 F. Dingerdis (Bergen) 7 1136 255 35 4,45 6 8 P. Feld (Bergen) 7 1031 266 27 3,83 2 nen door de heer K. v. Wijk. De koppelprijzen door: le Jimmink-v. Gijzen 2e Appelman-Clement 3e Mvr. Jimmink-Mvr. Koorn 4e Mvr. Veldman- Mvr. Schouten 5e Gré Briefjes-Mvr. Appelman 6e P. Schaper-T. Nieuwendijk 7e Luit-De Vries SCHOORLSE GEMEENSCHAP Zaterdag, 17 december Klaverjasavond, zaal Beeldman te Aagtdorp, 8 uur. Maandag, 19 dec. Kerstavond, uitg. v. d. Ned. Herv. Vrouwengroep, consistorie kamer Schoorl, 7.45 uur Donderdag, 22 dec. Kerstmiddag voor de Ouderen in onze gemeente, uitg. van de Ned. Bond v. Plattel, vrouwen afd. Schoorl-Groet om 2.30 uur in de zaal v. d. Rustende Jager. Om 7.30 u. Kerstavond voor de Leden. Vrijdag, 23 december Kerstklaverjasdrive uitg v. d. v.v. Duinranders zaal Slijkerman 8 uur. Elke vrijdagmiddag van 3.30- 4.30 u. uitlening van boeken in het Oude Raadhuisje te Schoorl. □□UDcm SCHOORL Een paar maanden ontmoeten de schakers elkaar alweer elke woensdagavond in Hotel „De Roode Leeuw". In de onderlinge competitie is bij de eerste groep nog weinig ge speeld, de tjweede groep, in hoofdzaak jeugdleden, zet er meer vaart achter. Maar over het ver loop van deze onderlinge compe titie hopen wij u een volgend maal meer te berichten. In de competitie van de Noord- Hollandse Schaakbond hebben de beide tientallen de eerste wed strijden achter de rug. Op 2 nov. speelde het tweede tiental, ingedeeld in de 4e klas, zijn allereerste wedstrijd tegen Weenink 2 uit Beverwijk en ver loor met 2 8, maar alle begin is moeilijk. Op 15 dec. gaan ze de strijd aanbinden in Purmer- end, tegen Purmerend 3. Het eerste tiental, ingedeeld in de 3e klas, heeft twee wedstrij den gespeeld. De eerste keer was op 9 nov. tegen Oppositie 2 uit Heilo en eindigde in een gelijke puntenverdeling 55; op 7 dec. tegen Assendelft won Schoorl met een kleine voorsprong van (Vervolg op pag. 2) ZONDAGSDIENST ARTSEN Meekêtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ook voor u Bespreek vroegtijdig voor de a s. feestdagen om teleurstelling te voorkomen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Verdromkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 twee Kerstmenu's ter kennismaking met ons restaurant, voor de uit zonderlijke prijs van Champignonsoep Kippenpastei Gebraden Haas, Appelmoes of V2 Fazant, compote Warme Kerstpudding Uitsluitend voor tafelbespreking vóór of op dinsdag 20 december Restaurant J. Th. M. DE VRIES Schoorl - Telefoon 263 Het nieuwjaarsnummer komt uit op VRIJDAG 30 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers. TELEFOON 2104 - BERGEN telefoon 2331, Bergen □□□□□O (Ingezonden mededeling) BERGEN 18 December Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 18 December Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1