99 ft SCHIJN EN WEZEN yrc ukiek jmr GROOTSE HULDE Uitbreiding Bestuur Elke dag brood voor allen GASFORNUIZEN P. MEIJER KAPSALON H0IMJEN „Het Witte Kruis' HANDBAL Geslaagd Herm. Tholen VRIJDAG 23 DEC. 1960 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef door dr. P. H. RITTER Bij elke kerstviering wordt de ernstige mens getroffen door de tegenstelling tussen de schone schijnen, waarmee de mensen het kerstfeest vieren en de rampza lige werkelijkheid, waarin de christenheid ligt gedompeld. Er worden kaarsen gebrand, er wor den kerstbomen opgetooid, er klinken heldere zangstemmen, die ons verblijden met een gewijde, stille muziek. Is deze lichtende, weldadige hoogtijviering, zo vragen wij ons wel af, niet voor velen een vlucht uit de werkelijkheid? Ontstaat het genoegen aan de kerstbeleving voor ettelijken niet uit een be hoefte zich af te wenden van het kwaad, dat de huidige wereld teistert en van de bestendige angst, waarin zij bevangen ligt? In de kerstnummers van cou ranten en periodieken zal men geen berichten aantreffen over de ontwikkeling van het atoom-wa pen, dat dreigt de gehele mens heid te vernietigen. Het lijkt er op, dat tijdens de kerstdagen de afgrond waaraan wij leven met een witte wade wordt toegedekt. En dan koesteren wij ons in de verbeelding, dat de ontstellende gebeurtenissen, die wij zien plaats vinden, geen wezenlijke kracht hebben tegenover de. lief desboodschap, die Kerstmis ons geeft. Dat schenkt dan een ze kere rust, maar een denkbeeldige en misleidende rust. Het is beter, dat wij ons toe vertrouwen aan de stilte en wij ding van de kerstsfeer, dan dat wij ons storten in het kerstjolijt met zijn gebraden ganzen en zijn alcoholgebruik. Brandende kaar sen en geurig groen passen beter in de kerststemming dan luidruch tige kerstmalen. Maar wie zijn kerstfeest rustig viert, in het vergeten van zijn sombere gedachten, hij heeft toch van het wezen van Kerstmis nog niet het minste begrepen. Het bestaan van het kwaad is de oorzaak, waaraan de mensheid te gronde gaat. Alleen wie gelooft in het bestaan van het volstrekte goed, dat ons in Christus gegeven is, vermag in vrede te leven. Het geloof in de Verlosser alleen geeft de rotsvaste zekerheid, dat het goede het kwade zal overwin nen. Zo hebben wij in onze kerst viering iets anders te doen dan wat zielerust na te jagen door wat stiller en vriendelijker te le ven dan wij doorgaans plegen, dan een schijn van gewijdheid te vertonen ten behoeve van onze innerlijke gestemdheid. Kerstmis herinnert ons aan de werkelijkheid ener hogere orde. Kerstmis stelt het heilsfeit, het doorbreken van het kwaad door het ingrijpen van een goddelijk bestel. Kerstmis geeft ons een boodschap, een belofte. En wie in God, die de volmaakt Goede is, gelooft, hij vindt de oplossing van het probleem, dat in de tegenstel ling tussen een mensheid, die door het kwaad wordt beploegd en de positieve heilsbelofte is ge geven. De mensheid wil kwaad, maar het antwoord van Kerstmis is: God is liefde. Er is één verschijnsel dat be hoort in kerstbeschouwingen te worden overwogen. Dat is het verschijnsel van het gevoel van onmacht bij de mensen. Wat kun nen wij persoonlijk doen om de werking van het kwaad te ver minderen? Wanneer wij het voor nemen kweken om beter te leven dan wij deden, kunnen wij daar door bereiken dat een derde we reldoorlog uitblijft, dat de mens heid niet in nog groter ellende gestort wordt dan zij ooit be leefde? Het antwoord luidt: alle lief desdaden, die wij persoonlijk ver richten, zijn als kleine zijrivieren, die uitmonden in de grote rivier van het goede leven. Omdat dit een essentiële werkelijkheid is, stelt het christendom het gebod der liefde. Wanneer het ons op roept tot een leven van goede ge zindheid, dan wil dit zeggen, dat het in de eindelijke overwinning van het goede op aarde gelooft. Er is dus een geheim verband tussen de goede daad van de en kele mens en de opheffing der menselijke ellende. Maar achte loosheid ten aanzien van het goede is evenzeer zonde als het bedrijven van de kwade daad. Het is de menselijke plicht om volijverig te zijn. Gij, mens, u is hoop en ver trouwen gegeven in de kerstge beurtenis. Wie de heilsbelofte, die in de kerstboodschap is ge geven, overdenkt, hij viert het kerstfeest naar Zijn bedoeling. (Nadruk verboden). In de voorzaal van restaurant „Russenweg" is donderdag j.l. de oudst geboren Bergenaar, de heer C. Bogtman een grootse hulde ge bracht ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag. Omringd door talrijke Bergenaren, die de krasse ,,Ome Coen" kwamen felici teren, klonk er onverwachts, bui ten op het terras, een pittige mars en stond Bergens Harmonie, on der leiding van zijn oude vroegere dirigent en componist, de heer Beekman, met zijn tamboercorps en jeugddrumband, zijn oude trouwe erepenningmeester een serenade te brengen, die klonk als een klok. De terrasdeuren gingen open, en zwijgend stond daar de nestor van Bergens Harmonie te luisteren naar zijn geliefde ver eniging, waarvan hij ruim zestig jaar peningmeester is geweest en tijdens die periode altijd de kas liet kloppen, tot grote verbazing van zijn andere bestuursleden, die langzamerhand dit spelletje door hadden en tot de ontdekking kwamen, dat „Ome Coen'' niet alleen penningmeester was, maar tevens borg voor de Harmonie. De vice-voorzitter, de heer Zaal, richtte hartelijke woorden tot de jarige en zei: 'Wij hebben u nu wel een serenade gebracht, maar daar hoort ook een woord van hulde bij. U bent een van de belangrijkste figuren in de Ber gense samenleving en wij zijn blij, dat wij allen uw negentigste ver jaardag hier mee mogen vieren. Ik denk nog steeds aan wat u nog niet zo lang geleden tegen me zei: Als je tegen de negentig loopt en je voelt je zo goed als ik, dan is het een vreugde om te leven. Wie dat zegt op negentigjarige leef tijd, bewijst dat hij nog voldoende vitaliteit en levensvreugde bezit. U hebt ontzettend veel gedaan en altijd met de gedachte: De linker hand mag niet weten, wat de rechter doet. Het zijn alleen de uitverkorenen die dit doen. U hebt al van alles gekregen, maar toch willen wij u een groot ple zier doen, dobr u een grote kist sigaren aan te bieden, met de hoop dat wij over tien jaar hier nog eens een keer aanwezig kun nen zijn. Dat is de wens namens alle mannen van het corps en de jongens van de muziek. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De burgemeester van Ber gen, de heer L. J. de Ruiter en de gemeentesecretaris, de heer W. de Vries, hadden 's morgens per soonlijk ten huize van de jarige hun gelukwensen aangeboden. Op een ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, afd. Ber gen en omstreken, gehouden in de serre van ,,De Rustende Ja ger", werd door het aftreden van de heren C. Steinz, F. Nout en C. Muller en mede door uitbrei ding van het bestuur van vijf tot zeven leden, gekozen: mevrouw C. W. Leguit-Neeringa en mevrouw C. de Ronde-Rik- kert, beiden te Schoorl, mevrouw Posthuma van Warmelo en de heren ir J. W. Schuurman en A. de Tourton-Bruins, allen te Ber gen. De heren Schekkerman en C. Boendermaker bleven deel uit maken van het bestuur. Verder werd er medegedeeld dat men een verzoek aan de burgemeester van Bergen had gericht, in ver band met het stichten van een op vangcentrum, waar voorlopig af wijzend over beschikt werd. Wel heeft het gemeentebestuur een open oor voor de moeilijkhe den van de vereniging. Tot leden van de kascontrole stelden zich beschikbaar mevrouw Bellis uit Groet en de heer Muller uit Ber gen. De nieuwe voorzitter, de heer Schuurman, sloot deze ge animeerde vergadering. Steunt de Anti-honger-actie. Zover moet het in de wereld komen, dat er elke dag brood voor allen is. Menigeen zal vreemd opzien bij het lezen van dit regeltje en zich afvragen: hebben wij dat dan niet? Elke dag komt de bakker aan de deur, de slager en kruide nier. Wij kunnen hier van alles krijgen wat ons hart begeert en niet alleen hier, maar ook in an dere landen. Maar buiten dat we reldje van overvloed, waarin dan die mensen in die diverse landen leven, heeft toch nog het grootste deel der mensheid een nijpend te kort aan voedingsmiddelen en heerst er op grote plekken van de aarde nog hongersnood. Daarom is het goed, dat allen die welgedaan en tevreden na het diner hun servet opvouwen en van tafel opstaan, eens heel even gaan denken aan die verschillen de gebieden buiten je eigen land, waar de honger zijn scepter zwaait. In verschillende Griekse gebie den is de schaarste aan voedsel nijpend. De bevolking van Zuid- Italië lijdt, evenals in andere Zuideuropese landen ernstig aan ondervoeding. In een groot deel van Zuid-Amerika wordt honger geleden. Bedelende kinderen vor men een alledaags beeld. Donker Afrika lijdt onder de afschuwe lijke vorm van engelse ziekte. In India en omringende landen ster ven mensen op straat van de hon ger. Er heerst konstante hongers nood. In China openbaart zich de ellende, als een bijna lachwekken de tragedie. In deze wereld van niet eindigende erfelijke grote honger, is er geen sprake van zo veel calorieën per dag. Als wij Nederlanders eens terugdenken aan de bezettingsjaren, aan de tijd waarin de broodkaart werd uitgereikt en wij met een brood rantsoen van 1800 gram per week bedeeld werden en wij lezen NU, dat er vandaag op onze aarde nog miljoenen mensen zijn, waarvoor zo n rantsoen een on gekende weelde is, dat er miljoe nen mensen zijn die het NU veel minder hebben dan wij TOEN, dan ben je als mens verplicht die hongerende volkeren te steunen, je stukje brood bij te dragen en mee te helpen, opdat er op de ge hele aarde brood voor allen op tafel komt. Gooit geen brood in 37e JAARGANG No. 50 de vuilnisbak, oud brood is ge zond en U SPAART DAAR MEE EEN BROOD VOOR N.O.V.I.B. De Nederlandse Organisatie Voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft zich als landelijk particuliere organisatie, op uitno diging van het Nederlands Na tionaal F.A.O.-comité, belast met het voeren van een algemene ac tie. Mooi haar valt op De U.V.V. te Bergen organi seerde met andere vrouwenver enigingen een collecte voor deze Anti-Honger-Actie. De collecte is begonnen 19 december 1.1. en ein digt 31 december a.s. Zij wordt aanbevolen door het comité be staande uit: Ds R. v. d. Barg Ds A. B. Bekius, Ds J. Breukink, P. J. Borst, H. F. Bosch, W. Franck, mr S. D. Sluis, J. Brouwers, J. Broersma, J. J. Dinkelberg, A. Philippe, J. J. Wittebrood, M. Kroon en J. Thomas. Een per soonlijk woord van de burge meester L. J. de Ruiter laten wij hier volgen: Wanneer wij weten dat 3 van de 5 mensen in onze wereld ster ven van honger of ondervoeding en dat 90 van alles wat op aarde wordt voortgebracht door dat derde deel van de mensheid wordt verbruikt, waartoe ook wij behoren, dan is het verblijdend, dat het N.O.V.I.B.-comité in Bergen weer tot actie is gekomen. In de komende week wordt er een gift van U gevraagd. Een groot aantal ingezetenen is bereid de gelden in te zamelen. Ik stel dat zeer op prijs. Stelt U de collectanten niet te leur en doe mee aan de anti-hon ger-actie in 1960. Een gulden van U, betekent 250 kg graan meer geoogst in Iran, Jordanië of de Libanon. In Jordanië ligt het dorpje Bethlehem. Ook voor Uw was naar Wasserij tt Dubbel Blank" Zaterdagnamiddag 17 decem ber j.l. hield de vereniging „Het Witte Kruis" zijn algemene ver gadering in het wijkgebouw. De voorzitter, de heer W. de Vries, herdacht in zijn opening het over leden bestuurslid, de heer Beets. Voorts zei de voorzitter, dat de vereniging aan een beter wijk gebouw behoefte heeft, maar dat het nog wel enkele jaren zal du ren, voor dat dit plan verwezen lijkt wordt. Men heeft reeds een gebouw op het oog, dat als me disch centrum gebruikt kan wor den en waar de doktoren hun spreekuren kunnen houden. Notulen en jaarverslag werden goedgekeurd, de heer J. P. M. Lugten werd met algemene stem men herkozen als secretaris. De kascommissie, bestaande uit de heren Van der Hagen en Van der Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal-abonné's het ver schuldigde bedrag af 1.45, voor het le kwartaal 1961 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever Berg spraken hun goedkeuring uit over het financiële beheer. Nog bijtijds wist men de penning meester, de heer Winder, die reeds vierentwintig jaar de finan ciën der vereniging beheert, nog voor een jaartje te behouden. Tot kascontrolecommissie werden be noemd: mevrouw Arkebout en de heer Van der Hagen. Besloten werd, rekening houdend met het toekomstige aftreden van de heer Winder, voor dit werk een be zoldigde kracht aan te trekken voor de financiële administratie van „Het Witte Kruis" en „Ge zinsverzorging". Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. B.S.V.Zwaluwen 83. B.S.V. heeft deze zeer enthou siast gespeelde wedstrijd zeer ze ker verdiend. Reeds na twee mi nuten opende Mary Kurten de score met een zuiver laag gericht schot. Na een snelle aanval bracht Gerie van Roekei de stand op 20. Direct daarna kon midvoor Ina Vonk nummer drie in de tou wen werpen, doordat de Zwa- luwse achterhoede treuzelde. Tal rijker werden de aanvallen van B.S.V., velen werd niet benut, toch kon de verdediging van de Zwaluwen niet verhinderen dat Gerie van Roekei, die deze keer goed op dreef was, het vierde doelpunt voor haar rekening nam. Na de rust was het Anneke Dijs, die met veel voetenwerk haar doel schoon hield. Toch kon een doelpunt niet uitblijven en wist de zWaluwse midvoor met een strak schot de 0 weg te werken, 41. Carla Timmer, de rechtsback, maakte met een hard diagonaal schot er 51 van. Gerie van Roekei veranderde met haar doel- puntenhonger de vijf in een ze ven, 71. Daarna kwam de stand op 73, toen even later Edith Timmer de reeks doelpun ten sloot met een onhoudbare ko gel, 83 en het einde kwam van deze sportieve wedstrijd. Dames en meisjes, die interesse hebben voor de handbalsport kunnen zich opgeven bij de be stuursleden. Op het te Scheveningen ge houden examen voor meester- bromfietshersteller, slaagde onze plaatsgenoot J. der Kinderen, Oosterweg, Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN en r^^anci tijdens de feestdagen in Geopend tot 2 uur NIEUWJAARSGROETEN Minimumprijs f2. (drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. weekttad DE DUINSTREEK Loodgietersbedrijf Here weg 34 - Tel. 388 - Schoorl ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 ij tOim.Wn ii ptctliijc vEeïtitiluiitm telefoon 2331, Bergen Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 25, 26 December Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 25, 26 December Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360 Conferencier: Het nieuwjaarsnummer komt uit op VRIJDAG 30 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1