ft 99 Gemeenteraad Bergen ERTENKAMP Kindermenu's Een gezellige middag Oude Bergenaarster KAPSALON II0IIIIE OUD - NIEUWJAAR 1QÓO - IQól KERSTFEEST VRIJDAG 30 DEC. 1960 37e JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Openbare vergadering van de raad der gemeente Bergen, op dinsdag 20 december 1960, ten raadhuize. De voorzitter, burge meester L. de Ruiter, opende de voltallige vergadering en stel de achtereenvolgens alle punten van de agenda aan de orde. In verband met het afgewezen sub sidieverzoek van het bejaarden centrum ,,Elkshove", deelt de voorzitter mede, dat de raad bin nenkort een nieuw subsidiever zoek van het bestuur bejaarden centrum tegemoet kan zien. Vrije vestiging - verkoop. Het ging hier om een bepaling in het bestek, vrije vestiging, ver koop, waarin de aannemer van het bouwen van de zeven flat woningen op het Plein, de vrij heid kreeg met deze flats te doen wat hij wilde. Zo is het dan ge beurd, dat een van die zeven flat woningen aan een Duitser is ver kocht, die deze woning als zo merwoning gaat gebruiken. De heer E. J. van Rees Vel- linga, vond dit niet in de haak. Het was toch eerst de bedoeling dat deze flatwoningen permanent bewoond zouden worden en niet voor zomerwoning gebruikt mochten worden. Spr. vroeg zich af op welke wijze deze zaak is be handeld. Ook de heer P. C. Brief jes meende dat het nimmer in de bedoeling kan gelegen hebben, deze flats als zomerbewoning te gebruiken. Wethouder C. W. Ellis ant woordde. dat toen het plan voor het Plein klaar was, er reeds moeilijkheden omtrent de flatwo ningen ontstonden, waarvan er twee voor het personeel van de firma Albert Heyn bestemd wa ren. De aannemer heeft echter de uitdrukkelijke verzekering gekre gen, met deze flatwoningen te doen wat hij wilde. Een eens- gegeven woord kunnen wij niet terugnemen. Dan is er geen open kaart ge speeld, aldus de heer C. Steinz, en is dit buiten de raad omge gaan. Mr S. D. Sluis merkte op, dat het huisvestingsbeleid een zaak is dat B. en W. aangaat. De flatwoningen zouden niet ge bouwd zijn, als de aannemer niet de vrije hand had gekregen. Het was de heer Van Rees Vellinga nog niet erg duidelijk. Hij vroeg nogmaals aan Wethou der Ellis om opheldering in deze zaak. De heer Steinz zou graag willen vernemen, hoe mr Sluis, juridisch, over vrije vestiging denkt. Mr Sluis, die zeer weinig voelde voor gratis advies, gaf toch nog antwoord. Daarna maakte de voorzitter een einde aan de discussies. Mevrouw C. M. M. Krijgs man-Noppen en mevrouw mr E. P. Broekman-Vriesman werden als leden van bestuur, gemeente lijke instelling voor sociale be langen, herbenoemd. Verlening Woningbouw- voorschotten. De r.k. Woningbouwvereni ging „Roomsche Actie", ver zoekt genoemde vereniging de gemeente een voorschot te ver lenen voor de bouw van 20 wo ningwetwoningen aan de Natte- weg, tot een bedrag van 296.641 en een grondvoorschot tot een bedrag van 71.018. De heer Steinz vroeg of deze woningbouwvereniging niet wat te veel hooi op zijn vork neemt. De toestand van de bestaande woningen aan de Zakendijk, die de woningbouwver. „Roomsche Actie" onder zijn beheer heeft, is verre van fraai en wel zo dat de vereniging aan dit huizenblok zeker zijn handen vol zal hebben. Voorts vroeg de heer Steinz of ook andersdenkenden voor deze nieuw te bouwen woningen in aanmerking komen. Wethouder Ellis antwoordde, dat er een bedrag van 65.000 beschikbaar is voor restauratie van deze woningen. De Woning bouwvereniging „Roomsche Ac tie" heeft plannen, om ook niet- katholieken als lid te laten toe treden. De vereniging krijgt ech ter maar 50 van de woningen toegewezen. Spr. hoopte, dat ook een neutrale bouwvereniging in Bergen in het leven zal worden geroepen. De heer N. F. A. de Graan deelde mede, dat er sinds 1950 in Bergen een algemene bouwver eniging bestaat, maar dat het vo rige college weinig interesse voor deze vereniging heeft getoond. Hypothecair krediet voor woningbouw aan ambtenaren. Dit voorstel, waarin de heren C. D. Beeldman en J. M. Brou wers, beiden een geldlening on der verband van eerste hypo theek aanvragen van 21.000, d.i. 100 kon niet de goedkeu ring van de V.V.D. hebben. De heer Van Rees Vellinga had be zwaren tegen de duur van 33 jaar hypotheek tegen 434 Spr. was er van overtuigd dat het rente percentage zeer zeker omhoog zal gaan. De heer Steinz uitte zijn bezwaren en vond het onjuist dat deze beide ambtenaren honderd procent hypotheek krijgen. De voorzitter antwoordde, dat de raad enkele jaren geleden deze regeling heeft getroffen. Men kan dit verzoek dus niet weigeren. Het voorstel werd aangenomen. Tegen stemden mevrouw Broek man-Vriesman en de heren Van Rees Vellinga en Steinz. Vervolgens werd er besloten tot het garanderen van de beta ling rente en aflossing op een tweetal hypothecaire geldlenin gen, verstrekt door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te Assen, aan de heren W. D. van Beers en J. Hari de Meur, beiden wonende te Ber gen. Elke geldlening bedraagt 21.640,96. ven roepen der afd. Bergen gaf van zijn belangstelling blijk. De opgewekte stemming onder de aanwezigen werd nog verhoogd door de mededeling, dat zo juist het 175e lid was ingeschreven. De onbezoldigde Bondsvoorzit ter, de heer F. Rippen, die als gemeenteraadslid van Breda en Noordwijk zijn sporen heeft ver diend, hield een duidelijke rede waarin hij op grond van ge drukte officiële bronnen aan toonde, dat ruim 10% dergenen die AOW-uitkering trekken geen andere bron van inkomsten heb ben dan dit bedrag, hetwelk voor een oud echtpaar of een al leenstaande ten enen male on voldoende is. Niet altijd zijn er kinderen die in staat zijn om bij te springen en dan zit er niets anders op dan een beroep te doen op de Armenwet. Zulks is ronduit gezegd een schan daal. Werkers die hun hele le ven hun krachten in dienst heb ben gesteld van industrie en handel, opdat deze takken van bedrijf millioenen zullen ver dienen, behoren op hun oude dag een redelijke uitkering te krijgen die hen een onbezorgde oude dag waarborgt. Wie boekhoudkundig onderlegd is en jaarverslagen en balansen van handels- en industriële on dernemingen weet te lezen, kan daaruit opmaken dat het bedrag der lonen een kleine fractie be draagt van de onkosten die op het product drukken om de prijs te bepalen. De politieke partij en zien elkaar naar de ogen en doen zo goed als niets. Wil men daar verbetering in brengen dan zal iedere oude van dagen de waarde van het stembiljet moe ten beseffen. Dat is een machts middel waardoor men wat ge daan kan krijgen. Een klinkend applaus en een geschenk van een der aanwezigen vormden OTEL-RESTAURANT Verder: onbeperkt kip eten a fl 6.- p. persoon Speciale aandacht hebben wij besteed aan de verzorging van tegen zeer >f aantrekkelijke prijzen ~k Daarna besloot de raad afstand te doen van het recht van voor rang tot koop van de boerderij van de heer O. J. Swaan, Kerke- dijk 110, ten gunste van de heer G. Sluizer te Aerdenhout, die zelf de boerderij wil bewonen, onder de door de gemeente be paalde voorwaarden, dat het lan delijk schoon ongerept blijft. De begroting 1961 laat een te kort zien van 175.233,02. Aan het einde van de verga dering dankte burgemeester De Ruiter de raad voor de goede sa menwerking in die negen maan den, dat hij de vergaderingen heeft mogen leiden. Hij wenste allen Gods beste zegen toe voor het komende jaar. Laten we ho pen dat wij het elkander niet te lastig zullen maken. De heer J. Broersma dankte als de oudste van de raadsleden de voorzitter voor zijn goede en prettige woorden. Dindagmiddag hield de afd„ Bergen van de Bond van ouden van Dagen in hotel Kreb een ge zellige middag, waaraan door een aanzienlijk aantal leden werd deelgenomen. Ook het bestuur der afd. Alkmaar dat indertijd het initiatief nam tot het in't le de bewijzen van bijval welke de geachte spreker in ontvangst mocht nemen. Na de pauze vertoonde de heer Kan een reeks van prach tige kleurendia's. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Zijn echtgenote en hijzelf zijn dit jaar maandenlang afwezig ge weest, daar zij een reis maakten naar Australië en Nieuw Gui nea. Tevoren had de heer Kan een aantal kleurenfoto's opge nomen uit Bergen en omgeving om de bewoners van de landen op 't zuidelijk halfrond een beeld te geven van wat er aan na tuurschoon in ons gewest te vinden is. Daarin is hij voortref felijk geslaagd. De foto's ge nomen op reis en in de havens, gevoegd bij die van de passa giers en de mensen in beide lan den, de natuuropnamen en zeegezichten, het was alles even fraai en verraadt een groot vakmanschap. Daar de heer Kan nog meer van deze foto's ge maakt heeft, is er voor de toe komst nog wel een nieuwe gezel lige middag op het program. In een grote kamer van een klein eenvoudig huisje aan het Nachtegalenlaantje vlak bij de Mosselenbuurt, tikt een oude hangklok rustig en voornaam de tijd weg. Telkens als haar diep donkere stem door de kamer ruist, is het of die oude klok je vertelt van vroeger, en om je heen kijkend langs de wanden met bedsteedeuren, de oude schouw, de turfkast, het raam met de kleine ruitjes, de tafel er voor, vergeet je de jachtige tijd van snelverkeer en atoom en kom je tot rust in deze eenvou dige woning, waar de weduwe Wittebrood nu al ruim tachtig jaar woont. Mooi haar valt op Zij werd geboren in het oude huisje aan de Mosselenbuurt, dat later door de heer Wixford werd aangekocht, verhuisde toen naar het huisje van Sijmen-Pot, dat nog geen honderd meter verder stond en ging enige jaren later wegens gezinsuitbreiding verhuizen naar het Nachtegalen- laantje, ook weer vlak bij, waar zij nu rustig en tevreden met haar kinderen haar verdere dagen slijt. Ik zou hier niet graag meer vandaan willen, zegt mevr. Wit tebrood. Ik ben hier zo'n beetje vastgegroeid, al is er sinds ik klein meisje was zoveel veran derd. Het enige wat nog niet ver anderd is, dat is de heerlijkheid rond het oude Hof, het prachtige bos met de vijvers. Nou hebben ze dat oude huisje waar vroeger Jan Schorzij in woonde ook ge sloopt, daar komt weer een nieu we villa. Die hele strook tussen de Buerweg en ons laantje staat nou vol met huizen. Alleen het huisje waar ik in geboren ben staat er nog, daar woonden mijn ouders. Mijn vader was bij Van Reenen. Vijftig jaar heeft hij voor hen gewerkt, en toen kwam er een nieuwe knecht bij de Van Reenens. Hij woonde op het Woud, met zijn zuster. Ik diende bij Hooft op de Vinkenkrocht. Toen zijn zuster trouwde, bleef hij alleen en toen op een keer, terwijl ik ziek te bed lag, kwam hij mijn Moeder vragen of hij met mij mocht verkeren. Ik had er wel zin in, dus trouwde ik met hem. Wij trouwden in het oude raad huis, Bergen was toen een arm dorp. Als de Bergerkermis voor bij was, was het werk hier op. Mijn broer is eens van Amster dam naar Utrecht gelopen om werk te zoeken. Toen wij ge trouwd waren hebben we nog een tijdje in het huisje van Sijmen gewoond. Sijmen was stoelenmat- ter en hield allemaal bijen. Het was een beste kerel. Toen we pas in het huisje van Sijmen woonden, kwam Meester Van Hoorn een keer bij ons kijken en toen hij al die spleten en kieren zag zei hij: Timmer daar maar wat planken voor, dan is dat ook weer dicht. Maar wij woonden daar mooi en rustig. Als 's mor gens de zon opkwam en de vo gels het hoogste lied zongen leek het bij ons wel een klein paradijs je. Later bouwde Ivangh vlak bij ons in de buurt een huis en kwa men de dames Koenraad hier wo nen, waardoor een prachtig stuk bos werd omgehakt. Er kwamen hoe langer hoe meer mensen bij ons in de buurt wonen en de rust in ons kleine prachtige wereldje verdween. Het bos maakte plaats voor huizen van steen en overal in de omtrek aan de Buerweg en de Eeuwige Laan kwamen de woningen der rijken. Zwaar beladen strompelt heden, 't Oude jaar nu van ons heen. 't Bracht voor sommigen wel vreugde, Maar veel smart voor menigeen, Want de vrede wordt bedreigd Door o zovele machten, En verlamt voor menigeen, De innerlijke krachten. Maar aan 't brute geweld is niet 't laatste woord, Wie het Kerstevangelie zo juist heeft gehoord, Mag hopen dat eenmaal de Vredevorst Zal heersen in aller harten, Zal sterken in aller smarten. Vol hoop gaan wij daarom het nieuwe jaar in, Met Christus begonnen! Een goed begin! Gegroet Nieuwjaar! Vind' gij ons klaar, U dankbaar te ontvangen, Als zijnde uit de hand van God, Die tóch bestuurt ons aller lot, Die kent ook 't diepst verlangen: Hoe ook gedempt door nevelen dicht, De hunkering naar Uw grote Licht Maartje N. Zwaan Schoorls Gem. Koor GEEN REPETITIE Zo vertelt Mevrouw Witte brood haar verhaal en de hoeken van de kamer vullen zich met donkere schaduwen. Ik heb nog een dochter in het klooster te Ginneken, in de Ca- rolus Barthlomeus stichting. Van haar kreeg ik die klok. Als ze slaat, dan kan je nog eens aan me denken als ik in het klooster ben. Vijftig jaar is mijn man bij Van Reenen geweest en wij hebben ons vijftig-jarig huwelijksfeest nog bij Nieuwendijk gevierd. Nou is mijn man alweer negen ja ren dood. De tijd vliegt voorbij. Toen ik nog een kind was, vertelt ze verder, was het post kantoor nog een gewoon huis en liep er achter de Ruïne nog een kerkepaadje, waar je dan dwars door het bos nu Merelhof zo op de Hoflaan kwam. Daar achter de Ruïne woonde toen een zekere Rens Spruit, die voor de Berger vrouwen huiletjes plooide. Het was toen heel anders dan nu met al die café's. Wat maken de mensen zich tegenwoordig druk en wat heb ben ze allemaal een haast. Ze hebben geen tijd meer om ook maar even van Gods natuur te genieten. Zodra ze maar even buiten zijn, gaan ze langs de kant van de weg zitten, om zich te hul len in de stofwolken die het snel verkeer doen opwaaien en dan eten ze nog hun met stof belegde boterhammenIk verlaat dit vriendelijke huisje met zijn ouder wetse groen-witte pomp die voor het raam staat en vraag me af; „Wanneer is dit aan de beurt om te verdwijnen"? De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen, hield Donderdagavond 22 dec. het Kerstfeest in de dancing van de „Rustende Jager." De Plattelandsvrouwen, het r.k. Vrouwengilde en de Nederland se huisvrouwenvereniging, had den gezamelijk in de met denne- groen, kerststukjes, kandelaren en kaarslicht een echte kerst sfeer gebracht. De presidente, mevrouw Grootes, opende de avond met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot mevr. van Stapele, die gedichten en vertel lingen zal voordragen. Spreekster zei dat het Kerstfeest een tafe reel van eenvoud en liefde is, maar dat het tegenwoordig wel erg moelijk is, daarin te gelo ven. Ondanks dat, is er toch veel waardering voor elkander. Daarna zong een koortje, sa mengesteld uit leden van de vereniging, kerstliederen, die al le zuiver en met veel overtui ging werden gezongen. DAKLEKKAGE? A. J. C0PPENS en Zn Mevrouw van Stapele bracht vier kerstgedichten, o.a. Advent en de vrolijke herder van Gabrielle Smit, Kerstlied van Anton van Duinkerken en Kerst, nacht van Weremeus Buning, op eenvoudige fijnbesnaarde wijze. Maar het prachtige Rus sische verhaal van, „De droom van Makar van Wladimir Kololenka, spande toch de kroon. Het verhaal van Makar, die op aard in de armste omstandig heden leefde en voor slecht doorgaat, maar eenmaal voor Gods troon, de weegschaal aan de gouden kant weet te laten doorslaan door het waarom van al zijn aardse gebreken vrijmoe dig op te biechten. Dit lange verhaal werd door de talrijk opge komen dames met aandacht ge volgd. In de pauzes werden ver snaperingen rondgebracht en aan het einde van dit Kerstfeest dankte de presidente, mevrouw Grootes, mevrouw van Stapele voor haar prachtige voordracht, voor de spontane medewerking van de pianiste en wenste allen een paar prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN tUwkttod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. II Vanaf 1 januari 1961 is ons Restaurant elke zaterdag en zondag geopend van 17-20 u. telefoon 2331, Bergen ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 tOenien affen eeit iji'i'u IeI:iij 9XieuU>jaat 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Dir. CORN. JONKER DINSDAG 3 JANUARI 1961 jr DE EERSTVOLGENDE repetitie vindt plaats op Vrijdag 6 jan. Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 BERGEN I januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 1 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1