ff ff Bergen na middernacht op 1 januari 1961 Toneeljubileum lekker en gezond Culturele avonden Het „Merelhof" Agenda 25-jarig jubileum Aantal vergunningen verhoogd KAPSALON DOB BEN Klaverjasdrive Nieuwe woningen KJ.G „Mevo" Damclub „Bergen" SCH00RLSE GEMEENSCHAP VRIJDAG 6 JAN. 1961 38c JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Als correspondent van een weekblad gebeurt het wel eens, dat er in zo'n week zeer weinig te doen is, dan ga je er op uit om copie te zoeken. Nu lag in deze stille week toevallig de copie op straat, want wat gebeurt er als het oude jaar verdwijnt en het nieuwe verschijnt? Tien voor twaalf stapte ik dan ook de straat op, en ik had mijn neus nauwelijks langs de weg, of een vervaarlijke knal doet me de richting naar de Prins Hendrik straat uitkijken. Even raadpleeg ik mijn horloge misschien staat dat ding wel stil. Neeook nietDat was een knal van een ongeduldige Prins Hendrik- strater. De Jan Oldenburglaan overstekend, loop ik door het naamloze paadje, langs Vasbin- der, waar een prachtige oude wilg, als een dromerig decoratief silhouet afsteekt tegen het vele licht van het Plein. Men moet dat pad het Wilgenpad noemen, want de oude wilg moest van gemeen tewege blijven staan tot behoud van het natuurschoon. Op het plein staat „Bello" zwij gend de wacht te houden. Als je die oude locomotief daar ziet staan, dan is het, alsof hij ver langend uitziet naar Bergen aan Zee, en om vuur en stoom vraagt. Het stootjuk is er echter, om hem een desillusie te besparen; hij zou niet ver komen, langs die oude railsloze trambaan. Niet ver bij Bello vandaan staat een ge bouwtje, gehuld in een wit tegel jasje. Het is aan de buitenkant een klein kubistisch sieraadje. Maar dan is plotseling het oor logsrumoer losgebroken. Van alle kanten barsten de daverende knallen los. Het Plein wordt op eens drukker. Een paar opge schoten knapen zijn zo vriendelijk naar mij ontploffende projectielen te werpen, en ik doe alsof het mij niet hindert, en ik gewend ben, van loopgraaf tot loopgraaf, on der het vuur door te kruipen. Waar je ook ziet, van links naar rechts, omhoog of omlaag, gillen de keukenmeiden, voetzoekers, zevenklappers, prachtige gekleur de vuurpijlen, vliegende spoet niks, laaiende olievlaminen op de straat, het is een heksenketel, waarmee het nieuwe jaar wordt begroet. In de buurt van „Onder de Pilarenkomt men in een ge vaarlijke zone. Daar knalt men er op los, dat het een lieve lust is, het is gewoon een spervuur, ge paard gaande met oorverdovende knallen. Op de Geest is het al niet minder. Terugkomend van mijn nachte- Dinsdag 3 januari is het 25 jaar geleden geweest, dat de heer D. de Jong, als arbeider bij het gemeentelijk electrisch Bedrijf te Bergen in dienst trad. Twee en twintig jaar is hij in Bergens gemeentedienst geweest, daarna ging het bedrijf over naar het P.E.N. Tijdens die kwart eeuw heeft de heer De Jong ver schillende rangen doorlopen en werd hij veertien dagen geleden te Bloemendaal bevorderd tot chef-monteur. Nauwe plichtsbe trachting en liefde voor zijn werk, is hiervan de oorzaak geweest. Het zal hem die dag niet aan be langstelling hebben ontbroken. Volgens een bericht uit de Staatscourant wordt per 1 janua ri 1961 het maximumaantal ver gunningen voor de gemeente Ber gen bepaald op 29. Het aantal drankvergunningen wordt dus met 8 verhoogd, dit alles in over eenstemming met het op 25 no vember genomen raadsbesluit, aan de Kroon te verzoeken, het aantal vergunningen van 21 op 29 te brengen. lijke wandeling door dit rumoe rige Bergen, kom ik langs het Plein. Het krioelt daar van kin deren en de voorraad vuurwerk is daar onuitputtelijk. Het is daar een groot middernachtelijk jeugd feest, zonder jeugdleiders. Het kleine goed kijkt met angstige be wondering naar het stoere gedoe, van de grotere, die met flair en een dosis onverschilligheid voort gaan met dit vuurfeest. Het is kwart over één, twee uur... Ter wijl ik mij behaaglijk in de dekens wikkel, klinken er nog explosies en schijnt er aan dit vuurwerk geen einde te komen. Mooi haar valt op De kerstklaverjasdrive in „De Oude Prins" was dit jaar wel heel druk bezocht. Acht en veer tig paren hebben getracht de prachtige prijzen, die hiervoor waren beschikbaar gesteld, in de wacht te slepen. Het was daar tijdens de wedstrijden echt gezel lig. De prijzen werden tenslotte gewonnen door: le prijs 2 konijnen, D Scha perC. Min. 5441 pnt. 2e prijs: 2 konijnen. J. KaterC. Wokke 5265 pnt., 3e prijs, 2 kippen, de hr. en mevrouw Veldman 5114 pnt. 4e prijs de heer Bleeker de hr. Schot 5035 pnt. 5e prijs: AppelmanPilait 4991. 6e prijs: Van Alphen-N. Jongejans 4897 pnt. 7e prijs: de heer Aksemej. Briefjes 4875 pnt., 8e prijs: Fam. Hottentot 4873. 9e prijs: Kreb mevr. Steens 4630. 10e prijs: HulshofDingerdis 4593. 11e prijs: Mevr. AppelmanLand- raat 4591. 12e prijs: BootBak ker 4525. Poedelprijs: v. d. Grijs- paarde Jr.Van Lienen 2703 pnt. Marsprijs de hr. Akse-Mej. Briefjes 5 mars. AANGIFTE FORMULIEREN Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt zijn de aangifte formulieren toegezonden door den heer Inspecteur der bela stingen niet uitsluitend bestemd voor leden aangesloten bij de V.V.V. Aan alle personen ge vestigd in de Kuststreek zal bin nen afzienbaren tijd een derge lijk formulier worden toege zonden. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Seizoen 19601961 De lezingen van Simon de Waard, D. v.d. Meulen en Pater Suasso mochten zich in een groot aantal bezoekers verheugen. We verwachten, dat de nu komende een even grote belangstelling mo gen krijgen. Op zaterdag 14 januari vangt de nieuwe reeks voordrachten aan. Dr. Fop I. Brouwer uit Ha ren (bij Groningen), bekend uit de radiovoordrachten, zal inte ressante bijzonderheden vertel len over de Camarque, de Py reneeën met o.a. Andorra. Niet alleen de flora wordt be keken, maar ook landschaps- schoon en fauna. De spreker voert ons mee door het dal van de Rhone naar het zuiden van Frankrijk, waar we kennis ma ken met de Romeinse oudheden van Arles, Nïmes. Orange, enz. Natuurlijk gaan we ook een kijk je nemen in het merkwaardige deltagebied van bovengenoemde rivier, waar zich een groot na tuurreservaat bevindt, waar tal rijke vogelsoorten ongestoord kunnen broeden en waar ook de plantenwereld zeer belangwek kend is. Langs de kust van de Middel landse Zee trekken we vervol gens in de richting van de Spaan se grens, waarbij we aan de Cöte Vermeille onze tenten zullen op slaan. Nadat we dit deel van Frank rijk hebben verkend, trekken we van oost naar west door de ke tens van de Pyreneeën, waarbij we Andorra aandoen, Aix les Thermes, Luchon, het natuur reservaat rondom de Pic du Midi, Lourdes, eet. Tenslotte strijken we neer aan de Cöte Basque, waar weer ande re landschappen en andere kinde ren van flora en fauna onze aan dacht vragen. Vanzelfsprekend komt ook de geologie van het gebergte aan de orde. Een groot aantal kleurendia's van uitnemende hoedanigheid zullen ons een prima beeld geven van al deze landschappen. De plaatsbespreking voor deze lezing vindt plaats op de volgende data en uren: S-kaarten op maandag 9 jan. van 1012 uur (tel. van 1112) A-kaarten op maandag 9 jan. van 24 uur (tel. van 34) B-kaarten op dinsdag 10 jan. van 1012 uur (tel. van 1112) C-kaarten op dinsdag 10 jan. van 24 uur (tel. van 34) Aan de fa. Zweed is vergun ning verleend, voor het bouwen van 10 Hollandse Bungalows te Camperduin. Deze huizen, welke bestemd zijn voor de verkoop, worden gebouwd aan de Munnikenweg, welke weg door de gemeente reeds wordt verbreed en van een nieuw wegdek wordt voorzien. Langs de oude trambaan, om geven door bos, ligt het „Merel hof", het eerste bejaardencen trum, dat 10 september van het jaar 1949 in gebruik werd geno men. In de zomer ligt Merelhof vei lig verscholen in het groen en een vredige rust heerst daar, wanneer men door dit stille, intieme hofje wandelt. Het ligt daar als een klein vergeten wereldje, nimmer hoort men wat van dit sluimerend kleinood. Toch wordt daar door de conciërge en zijn vrouw veel gedaan voor de bewoners van dit hofje. Zoveel goeds, dat het maar eens aan de openbaarheid moet prijsgegeven worden. De heer en mevrouw Dijs, die vanaf de inge bruikneming van „Merelhof" echt een vader en moeder zijn voor de bejaarden, doen alles om het hun naar de zin te maken. Iedere slaapkamer heeft een electrische schel om ingeval van nood, direct verbinding te hebben met de fam. Dijs. Bij dag en bij nacht staan zij klaar, als er ge holpen moet worden. Zij doen dit altijd met vriendelijke genegen heid. Telkens om de 14 dagen organiseert de heer Dijs een film avond, wat door de bewoners van Merelhof ten zeerste gewaar deerd wordt. Over het Kerstfeest, dat j.l. op Merelhof gevierd is ge worden, raakt men niet uitge praat. Een zangkoor heeft liederen gezongen, er zijn kerstverhalen verteld. Allen zijn met buitenge wone gastvrijheid onthaald op al lerlei lekkernijen. De fam. Dijs heeft geheel belange- en preten tieloos, in eigen woning, de be jaarden een onvergetelijk kerst feest bezorgd. Geheel Merelhof betuigt dan ook zijn oprechte dank daarvoor. Op zaterdag 24 december werd een Kerstdrive georganiseerd, waar weer vele liefhebbers van Klaverjassen aanwezig waren. Er waren prachtige koppelprij- zen, waarom dan ook met veel animo werd gespeeld. Ook de verloting viel zeer in de smaak, omdat er menige mooie prijs aan verbonden was. De uitslag van deze drive was: le Mej. G. BriefjesLiefting. 2e Mevr. SchoutenMevr. Veldman. 3e Mej. PijperDhr. Pijper. 4c Heren van Alfen. 5e Dhr. De Vries—Dekker. 6e VondelDe Jager. 7e Dhr. KrebMevr. Steenis. 8e BoltjesD. Schekkerman. 9e Dhr. KoornC. Min. Marsenprijs voor mevr. Schou tenmevr. Veldman met 4 mar sen. WAS- EN DR00GMACHINES Schoorls Warenhuis Acht november van het vorige jaar was het 6 jaar geleden, dat de „Berger Damclub" opgericht werd. De oprichter, de heer C. Tromp te Bergen, kan met genoe gen terugzien op de jaren van het bestaan zijner vereniging. Zeven jaar geleden ging de heer Tromp, die een hartstochtelijk dammer is, af en toe een partijtje dammen bij .tiCiiuC.i. Dit was dan ook de oorzaak, dat de heer Tromp ver schillende Bergenaren wist warm te maken voor de oprichting van een damclub. Dit geschiedde dan op 8 no vember 1954. Het bestuur werd toen gevormd door de heren W. van Hattum, voorzitter C. Roos- loot, penningmeester en P. Beu kers, secretaris. Eigenhandig ver vaardigden de leden 12 dambor den en werd er een onderlinge competitie samengesteld. Even la ter werd de heer Tromp, secreta ris, wegens drukke werkzaam- zaamheden van de ander en sloot de vereniging zich aan bij de SCHOORL Er is in de gelederen van de plaatselijke toneelvereniging „Ons Genoegenweer ijverig ge repeteerd en a.s. zaterdag 14 ja nuari hoopt men de eerste uitvoe ring in het seizoen te openen met het toneelspel „Wee de Wolf Deze avond krijgt nog een bij zonder tintje door het 40-jarig to neeljubileum van de voorzitter dhr. J. Kuijper. Is het een wonder dat de ver eniging daarom een toneelspel heeft gezocht waarin de jubilaris een hoofdrol heeft? „Ons Genoegen" hoopt dan ook dat de zaal zaterdag 14 ja nuari uitverkocht zal zijn, om op deze wijze hulde te brengen aan de jubilaris. Volgens dhr. Kuijper is dit met één zijn laatste optreden als ama teurtonelist, want hij zet er met één voor goed een streep onder. Wilt U hem dus nog één keer op de planken zien, dan moet U zeker niet verzuimen voor 14 ja nuari plaatsen te bespreken. „Wee de Wolf" geeft U een episode uit het leven van Charlie Hopkins, een vroegere inbreker, die na de dood van zijn vrouw het goede pad heeft gekozen, een café is begonnen, maar door een samenloop van omstandigheden toch weer in moeilijkheden ge raakt. De jubilaris krijgt in dit toneelspel volop gelegenheid zijn toneeltalenten te tonen. Wanneer we de jubilaris ken nen, dan is het haast onbegrijpe lijk dat deze actieve baas na 14 januari niet meer zal optreden, wlant „Ons Genoegenen Jaap Kuijper is één begrip in Schoorl. We hebben hier en daar eens geïnformeerd en maakten uit wat we hoorden op „dat het er al vroeg in zat" bij Jaap. Als schooljongen was toneel spelen al een hobby en samen met zijn vrienden Joh. de Leeuw en Huug Laurman werden in het tot schouwburg omgebouwde pri eel van de familie Laurman al stukken met zeer welluidende ti tels opgevoerd, o.a. „Kerstnacht in de loopgraaf" was één van de successen. De entrëeprijs was overigens zeer billijk: le rang 2 cent, 2e rang 1 cent. Ook het cir- „Kennemer damkringdie be stond uit vier clubs: H. Hugo- waard, St. Pancras, Alkmaar en Heilo. In het jaar 1959 sloot deze nog jonge vereniging zich aan bij de Koninklijke Nederlandse Dambond, met zijn eerste tiental. Thans heeft de D.C.B. 24 leden en zag graag, dat er nog meer damliefhebbers zich als lid aan melden. Ook is de D.C B. in het bezit van een eigen dambiblio- theek, zodat men zich niet alleen in de praktijk, maar ook met de theorie bezig kan houden. De laatste stand van groep A is: 1. W. van Hattum 8 14,4 pnt. 2. P. Mienes 8 10.6 pnt. 3. H. Kruizinga 6 9.8 pnt. 4. P. Boots 9 7.5 pnt. 5. H. Louwe 8 7.1 pnt. 6. J. Bliekendaal 6 4.0 pnt. 7. C. Tromp 5 3.7 pnt. 8. J. Stam Sr. 7 3.7 pnt. 9. J. Stam Jr. 7 1.8 pnt. Voor 23 januari a.s. staat op het programma: Bergen 2Heilo 2, voor 6 fëbruari: DDD 3Ber gen 2. cusleven met al zijn wel en wee had de aandacht van deze drie heren en op het terrein van de Heer De Leeuw werd met bier kistjes een piste gebouwd en werd tegen een zeer geringe entrée- prijs een complete voorstelling gegeven (lieve meisjes betaalden uiteraard slechts een zoen als en- tréeprijs). En hier kwamen al even de blijspel-capaciteiten van Jaap om de hoek gluren. Samen met Joh. vormde hij het clowns-nummer en Huug had zich de functie van directeur toe gemeten. Zo kwam langzamer hand het optreden voor het grote publiek. In die jaren was het de gewoonte in Schoorldam, wilde men lid worden van „Nut en Ge noegen", (het was toen nog zui ver een zgn. Nutsavond), je eerst een proeve van bekwaamheid af moest leggen in de vorm van een voordracht. Slaagde je hierin, dan werd je aangenomen als lid. U begrijpt dat het voor Jaap een peuleschilletje was. Samen met de nu nog steeds bekende klein-kun- stenaar Joh. de Leeuw werd o.a. een opvoering gegeven van „Jo- chem Pezel, wat ben je toch een ezel", met Joh. de Leeuw als offi- Zaterdag, 14 januari Toneelspel „Wee de Wolf" door de toneelver. Ons Genoegen zaal Timmerman, 8 uur. Zondag, 15 januari Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. cier en Jaap als oppasser, die zijn baas steeds maar moest bedriegen door de lekkere hapjes op te eten. Het werd inderdaad een lach succes, want de eerste aardappel die Jaap nam, was zo groot, dat hij verder niets meer kon zeggen, Joh. in lachen uitbarstte en dhr. Vlam (destijds doekophaalder, zoals deze functie betiteld werd), niet beter kon doen dan op het toneel te komen en te zeggen: „ik moest de boel maar laten zak ken", wat hij dan ook prompt deed (het voordoek dan natuur lijk). Jaap werd lid van „Ons Ge noegen" en zo volgde dan zijn optreden bij het echte toneel in café Ter Burg (nu het café van Dhr. Jonk). Samen met Cor ter Burg (de banketbakker) speelde hij o.a. de eenacter de Barbier-brugwach ter" en met een dusdanig succes, dat men later nog eens in Groet op moest treden in het café van Dhr Kuyper, (de vader van de jubilaris). Een regisseur kende men toen nog niet bij „Ons Ge noegen" en een enkele keer kwam een oude visserman uit Koedijk eens om „de zaak te qrimeren. Later werd dhr Loevens uit Alkmaar als regisseur-grimeur aangesteld en kwamen er ook stukken van het betere genre op het repertoire. Een der eerste stukken waarin de jubilaris meespeelde was „De Kribbebijter", waarin hij de rol van Oom Ulie vertolkte. Ook dit stuk werd zowel in Schoorldam als in Groet opgevoerd. Was de ruimte in Schoorldam niet groot te noemen, in Groet moest je na te zijn gegrimeerd door een raam klimmen wilde je op het toneel komen. En zo volg de het ene toneelspel op het an dere, waarvan we er slechts en kele noemen: Kleine mensen, In de mist, Het generaalsvrouwtje Truusje Meyer, Zwarte Griet en Hein Roekoe. Met de autobus werden ook plaatsen in de omgeving bezocht en deze avonden waren zoals we vernamen steeds een succes, was het niet tijdens de uitvoering, dan zeker onderweg, een succes waar in Jaap altijd een groot aandeel had. Denken we aan de stukken welke „Ons Genoegen" de laat ste tijd op het repertoire heeft ge had, dan zien we ook hier weer d/rect, dat de jubilaris er veelal een grote rol in vervulde. We menu~>reren hierbij: Het nestje van de ant iquair, Maaike, De vreem deling, In pyama, Hyena's aan de grens', Indianenbloed, Vogel vlieg de vereld in, Welterusten, De naamlo 'zen en zeker niet te vergeten zi in laatste lachsucces „Luchtpost uit Wenen Wat zeggen ze nu in1 de gelederen van „Ons Genoegen, zelf, nu er be kend is dat de Voorzitter niet meer meegaat speren? Ze hopen van ganser harte, dat hij zich voorlopig nog aan zijn eigen devies zal houden: „Ik spring op de plan.ken en speel ZONDAGSDIENST ARTSEN UukttoA DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 telefoon 2331, Bergen ook op gemakkelijke voorwaarden Hereweg 34 - Tel. 388 - Schoorl Hoe is Iicl txilijk allemaal begonnen? (Ingezonden mededeling) 19 cent per rol □□□□□□□□□□□□□□aananoaaun □□uaaaaacaaDciciQnaocicinBCic) BERGEN 8 januari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 8 januari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1