99 99 1 4 Kqü i Restauratie van de Ruïnekerk Kwart eeuw Rijkspolitie M valt op KAPSALON DOIIIIEN „Valstrik voor man alleen" De burgemeester onthulde GASFORNUIZEN A. J. COPPENS en Zn CONCERT Bestuursmutaties Dierenbescherming Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl Prijsuitreiking De Memorie v. Toelichting SCHOORLSE GEMEENSCHAP Aüfudti VRIJDAG 13 JAN. 1961 38c JAARGANG No. 2 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Lang duurt het niet meer, of de grondig onderhanden genomen Ruïnekerk, die door vaklieden van de oude stempel en met grote kennis van zaken onder architec tuur van architect C. W. Rooy- aards uit Schoorl is gerestau reerd, zal voorgoed gereed zijn. Jaren is er aan gewerkt, veel is de critiek geweest van hen die langs de kant stonden, maar men vergat te dikwijls, dat al dit werk met de hand verricht moest wor den. Uit een oud boekje lees ik (waarin de heer Pascha schrijft), dat in het jaar 1574 deze oude kerk verbrand werd op last van Sanoy, om te voorkomen, dat de Spanjaarden zich daarin zouden nestelen en dat in het jaar 1587 met de herbouw van de kerk be gonnen werd, die in 1597, dus tien jaar later geheel voltooid was. Goed tweehonderd jaren la ter werd de Ruïnekerk weer het middelpunt van strijdgewoel, na de mislukte EngelsRussische invasie in 1799 en zal toen waar schijnlijk ook wel enigszins zijn gerestaureerd. Al met al heeft die oude vertrouwde Ruïnekerk al heel wat meegemaakt. Dank zij de vele offers, die er gebracht zijn en het vele werk, dat er ver richt is door de Vrijzinnig Her vormde Vrouwenvereniging, door het organiseren van fancy- fairs, bazars en verlotingen, dank zij dit goede werk, staat de kerk nu als een prachtig monument ge reed, zijn gelovigen te ontvangen. De kerk binnentredend, en naar boven kijkend naar de ge welfde zoldering, ziet men de prachtige beschildering die er is aangebracht. Wijnranken en druiventrossen sieren de zolde ring. Het orgel met zijn gemar merde beschilderde omlijsting, gesteund door eveneens marmer geschilderde zuilen, de prachti ge oude kerkbanken en de grote brede monumentale trappen naar het orgel, alles is tot in de puntjes verzorgd, en als straks het laatste werk verricht is, en de torenklok door zijn galmgaten beiert, dan wachten wij af of die klok ons weer die oude vertrouwde don kere stem teruggeeft, die vóór 1940 over Bergens dreven waai erde. Het is alweer ruim zeventien jaar geleden dat de oude toren klok van de Ruïne geroofd werd, naar Duitsland verhuisde en in de smeltkroes verdween. Die oude vertrouwde stem werd geboren in de maand juli van het jaar 1888, in de klokken gieterij van de Gebr. Van Bergen te Midwolda. Hij kreeg toen als randschrift: J. van Reenen, Burgemeester en secretaris, J. Helder en J. Leyen, Wethouders der gemeente Ber gen, gegoten door Gebr, Van Bergen te Midwolda, juli 1888. Wanneer die prachtige don kere stem toendertijd over het bos, duin of polder galmde, dan was het alsof een goede kame raad met een warm hart je tot rust stemde. Het klonk dan als muziek in onze oren. Als hij éénmaal luidde, was er een kind gestorven, twee keer betekende de dood van een ongehuwde vol wassene en drie keer de dood van een gehuwde ingezetene. Was er iemand door een ongeval om het leven gekomen, dan luid de hij vier keer. Voor ons was er in de gehele omtrek geen klok, die zo n prachtige warme sonore klank bezat als de Ruïneklok. Ki lometers ver deinde die stem over de Heerlijkheid Bergen, tot ver over de nabijgelegen dorpen. Nu komt er straks een nieuwe klok. Wat zou het een verrassing zijn, wanneer die oude vertrouw de stem ons weer in de oren zal klinken. Een Bergenaar, die even als wij, de oude klok niet vergeten kon, reisde een jaar of wat gele den eens per trein naar Parijs. Bij een BelgischFrans grensstation moest de trein wachten. Even la ter begon er een klok te luiden en opeens wist die Bergenaar het, zó klonk onze klok ook. Ook in Callantsoog en Groot-Schermer hebben de kerkklokken dezelfde stem als de oude stem van Ber gen. De nieuwe klok heeft echter een ander geluid. Een raadslid in Bergen heeft in de raadsvergade ring gevraagd of die aan te kopen klok met (Cis toon) wel zal har moniëren met de klokken van de r.k. kerk (hoge C), en het pen sionaat (C' D' en E). Men vreest wanklanken, wat zeer begrijpelijk is, want een C en een Cis ver schillen maar een halve toon en hoe dat samenklinkt, dat moet men maar eens op de piano pro beren. Sla maar een witte toets met een naastliggende zwarte toets aan. Het zou jammer zijn, nu de restauratie van de Ruïne bijna voltooid is en wij een prach tige kerk bezitten als de harmo nie en het samenspel van de klok ken van Bergen, een schril disso nant zou vormen. Verheugend zou het zijn, wanneer de goede harmonie, die in Bergen tussen de verschillende bevolkingsgroe pen heerst, ook in het klokgelui te horen zou zijn. Opperwachtmeester van Brenk, rayoncommandant te Bergen aan Zee, is de vorige week ter gele genheid van zijn vijf-en-twintig jarig ambtsjubileum ten raadhuize gehuldigd door de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Rui ter, in tegenwoordigheid van de heer W. de Vries, gemeentese cretaris, de commandant van de rijkspolitie van het district Alk maar, overste Hoogkamer en vele collega's van opperwachtmeester van Brenk. In eenvoudige en prettige woorden richtte de burgemeester zich tot de jubilaris en zei, dat er in de vijfentwintig jaar veel ten voordele van de politieman is veranderd. Men krijgt wat meer respect voor hen en begrip voor hun functie. Toch zijn er nog ve len die de politie zien als een noodzakelijk kwaad. De samenwerking tussen ge meente en politie is in Bergen pri ma, daarom vond spr. het een voldoening, persoonlijk 't woord tot de jubilaris te mogen richten. Hij dankte de jubilerende opper wachtmeester voor het werk dat hij sinds 1949 te Bergen aan Zee had verricht en trok een verge lijking met het drukke zomersei zoen en de stille wintermaanden. Daarna overhandigde de burge meester, namens de collega's op perwachtmeester een electrisch scheerapparaat. Overste Hoogkamer wees er op, dat opperwachtmeester Van Brenk zich in zijn vijfentwintig jarige politieloopbaan, op buiten gewoon goede wijze van zijn taak heeft gekweten en overhandigde de jubilaris een couvert met in houd van de Rijksoverheid en een boekenbon van het districtsperso- neel. Voorts sprak de heer De Vries, en memoreerde, dat Van ooi haar Brenk een belangrijk aandeel in de werkzaamheden van „Veilig Verkeer" heeft gehad. De groeps commandant van Bergen, adju dant Verduin, zei dat het een gro te voldoening voor Van Brenk moest zijn, te weten, dat hij een behoorlijke rang heeft bereikt, een prettig thuis, en waardering van de Overheid. Vervolgens richtte adjudant Verduin zich tot de burgemeester en dankte deze voor de prettige samenwerking, overhandigde daarna een wand plaat, voorstellende alles wat po litiewerk inhoudt en verzocht de burgemeester deze plaat in zijn werkkamer te hangen, in de hoop dat er vanaf die plaat een stimu lerende kracht uit zal gaan en de bezoekers tijdens de spreekuren zal mogen bewegen zich bij het politiecorps te melden. Namens de Algemene Politiebond sprak opperwachtmeester De Jong uit Alkmaar, die mevrouw Brenk bloemen gaf en de jubilaris een geschenk onder couvert. Tenslot te dankte opperwachtmeester Van Brenk voor al deze hulde. Als derde nummer van het winterprogramma liet de Berger Kunstkring" zijn leden een knap geschreven thriller zien, van de jonge Franse schrijver Robert Thomas, gespeeld door het to neel- en televisiegezelschap „En semble". Van het begin tot het einde heeft „Valstrik voor man alleen" het talrijke publiek in spanning gehouden. Velen zullen waar schijnlijk nog aan een happy-end gedacht hebben. Het tegendeel is gebleken, de ontknoping kwam pas met de laatste regel van dit stuk, toen Ton van Duinhoven, die aan deze rol een brilliante creatie gaf, zijn korte bekentenis aflegde. Meermalen moest het gordijn zich openen. Staande kreeg „Ensemble" een langdurige ovatie. Guus Hermes en Andrea Dom burg, die resp. de rollen van de commissaris en de vrouw zouden vervullen, waren niet aanwezig. Zij werden echter op voortreffe lijke wijze vervangen door Frans 't Hoen (de Commissaris) en Eli zabeth Versluis (de vrouw), als de teruggekomen mevrouw Cor- ban. Wim van den Heuvel paste zich uitstekend aan bij de andere spelers. Guus Verstraete maakte van de zwervende kunstschilder een kostelijk type en Bep Dekker gaf een perfecte uitbeelding van de verpleegster. Het was een avond van echt kunstgenot. en pijn weg- wrijven met D AMPO N.S.O. (Noord-Suid-Oost) windwijzer op raadhuis te Bergen. De W. van West was weggelaten Uit verschillende universiteiten van Nederland namen ongeveer tachtig studenten hun intrek in het „Oranje Hotel". Vandaar stapte men in aanwezigheid van de burgemeester van Bergen en de gemeentesecretaris naar Bello. Vooropgegaan door de praeses der studenten, Peter de Haas, die staande op de machinistenplaats een rede hield en gedurende veer tien dagen bezit nam van het Plein, dat daarna werd omge doopt in N.S.O. Plein. Vervol gens trok de stoet naar het raad huis, waar praeses Peter de Haas de N.S.O. windwijzer overdroeg aan de burgemeester, die dit ge val door „trek aan lint" zou ont hullen. De wind is tijdens deze operatie lange tijd spelbreker ge weest. Eindelijk na veel lussteke- rij wist de burgemeester toch nog onverwacht een forse ruk aan het rode kerstlint te geven, zodat deze plechtigheid toch nog een te vreden resultaat kreeg. Dit is de negende keer, dat de leden van dit orkest in hun ge liefd Bergen verblijven. Vol gend jaar zal er wel wat extra's uit de bus komen, als deze troep kunstlievende studenten voor de tiende keer in Bergen komen. Naar wij vernemen geeft dit or kest twaalf concerten, n.l. in Groningen, Eindhoven, Rotter dam, Utrecht, Zwolle, Haarlem, Arnhem, Den Haag en Amster dam. Op 1 februari gaat het Ne derlands Studenten Orkest naar Antwerpen, om in de Koninklijke Vlaamse schouwburg een concert 'te geven. Zaterdagavond j.l. gaf de Ber ger Accordeon Vereniging, o.l.v. Wim Cornelissen, een populair concert in de dancing van „De Rustende Jager" te Bergen. De voorzitter, de heer Rikke- rink opende de avond met een kort woord van welkom aan het talrijk opgekomen publiek en liet daarna het muzikale woord aan de B.A.V. Een gevarieerd pro gramma werd ten gehore ge bracht, o.a. Kleine Rhapsodie van W. de Ruiter, (naar het Holl. lied „Een scheepje in de haven landt" van Viotta), Ouverture in D en Heitere Suite, beide van Rudolph Wurthner, Stepha nie Gavotte van A. Czibulka, Kasen van Hubert Kieken, Gam- matique Grandiose mars van G. Boedijn, Ave Cantora van Ma- lando en Tanz Rhapsodie auf dem Akkordeon van Curt Mahr, dat, om aan de uitvoering van de an dere nummers niet te kort te doen, als sluitstuk wel zeer knap en virtuoos gespeeld werd. Wat wel zeer de aandacht trok, was de animo en de ernst waarmede de leden speelden. Zij hebben on der de bekwame leiding van Wim Cornelissen de bezoekers een paar genotvolle muzikale uren ge bracht. Mevrouw Marees en de heer J. Rol, beiden lid van de zus- terver. „Vita-Novamaakten zich als geleende krachten zeer' verdienstelijk. Er werden talrijke geschenken uitgereikt, waarna de bezoekers werden verrast met het optreden van „De Gesona's" en Dave Parker, met zijn kostelijke „Comedy Juggling", beiden be kend door radio en televisie. Het was een uitstekend geslaagde avond. In de kerkvoogdij van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Bergen hebben bestuursmuta ties plaats gevonden. Door het aftreden van de heer A. M. de Lange, als president-kerkvoogd, werd in diens plaats benoemd de heer L. J. de Ruiter. In de vaca ture, ontstaan door het aftreden van de heer Chr. Dekker, werd de heer J. P. Blauw tot kerkvoogd benoemd. Afdeling Bergen Er is komen aanlopen een mooi jong zwart poesje. Zij die zich over dit poesje willen ontfermen, kunnen het halen aan het adres: G. Schekkerman, Dorpsstraat 86, tel. 2069, Bergen. Voor rentebijschrijving en controle DONDERDAG 26 januari 1961, voor naamletters A t/m G VRIJDAG 27 januari 1961, voor naamletters H t/m O ZATERDAG 28 januari 1961, voor naamlefters P t/m Z Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1,— administratiekosten in rekening gebracht C. HOOGVORST Azn, kassier Hengelsport-Ver. „De Karper" Uitreiking der prijzen, gewon nen in 1960, in restaurant Schra- ma: Winnaar Beker, Zeevis wed strijd, J. Ellis. Winnaar Beker, Baarswedstrijd, P. Druiven. Ie prijs Baarswedstrijd, R. v. Von del, le pr. palingwedstrijd L. Ja ger. Grootste Karper, gevangen door Joh. Bakker. De heer K. M. Gerritsen, voor zitter, opende deze bijeenkomst, waarna een kopje koffie met ge bak werd gepresenteerd, waarna bovenstaande prijzen werden uit gereikt. Hierna werd een film vertoond, verzorgd door de fa. Vlaanderen uit Alkmaar. Na de pauze werd wederom een film vertoond, waarna men tot middernacht gezellig bi,eea bleef. SCHOORL Melkverstrekking op de lagere scholen en kleuterscholen De Memorie van toelichting op de begroting 1961 maakt gewag van het feit, dat het in de bedoe ling ligt in 1961 een aanvang te maken met de verstrekking van melk op de lagere scholen en kleuterscholen. De gemeentelijke uitgaaf hiervoor is geraamd op 1000.na aftrek van de bij drage van de ouders en de rijks-i subsidie. Aardig spaarpotje Dat de vermakelijkheidsbelas ting nog altijd een aardig spaar potje blijkt te zijn, moge blijken uit het feit dat in 1960 de werke lijke opbrengst 4500,be droeg. Na aftrek van de bezoldi ging van de controleur en aan schaffing van materiaal ten be hoeve van de invordering, blijft er toch altijd nog een slordige 3000,over. Het is in ieder geval even mee genomen. De boog kan niet altijd gespannen zijn Dit moge dan blijken uit één der posten op de begroting, waar in vermeld wordt, dat voor ont spanning van de brandweerlieden een bedrag van 200,is ge raamd en voor de ambtenaren een bijdrage is geraamd van 250, voor het organiseren van een excursie. Bij voorbaat alvast veel plezier gewenst heren. Bevordering van de burgerzin Uit het rapport van de commis sie van Onderzoek van de begro tingen voor de dienst 1961 ontle nen we ten aanzien van de bevorJ dering burgerzin het volgende: „Eén der leden zou het op prijs stellen, indien er een boekje zou verschijnen over het heden en verleden van de gemeente Schoorl. Dit boekje zou dan aan nieuwe inwoners kunnen worden uitgereikt. Geantwoord werd, dat via de Schoorlse Gemeenschap Zaterdag 14, zondag 15 januari Toneelspel „Wee de Wolf" door de toneelver. Ons Genoegen zaal timmerman, 8 uur. Klaverjasdrive, café J. Beeldman, te Aagtdorp, 8 uur. Zondag, 15 januari Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. Donderdag, 19 januari Lezing„Individuele zelfbescher ming door vrouwen aan vrouwen,, door mevr. G. C. P. Arpeau-Wes- ters, zaal Jonk om 7.45 uur. Zaterdag, 21 januari Toneelspel „De indringster", uitg. v. d. Bond v. Staatspension- nering, zaal de Vries, 8 uur. turjaaDaDCiDDnacitjDciDaanaao zal worden getracht hiervoor een oplossing te vinden. In verband hiermede is op de begroting een post van 300. uitgetrokken voor de stichting „Schoorlse Gemeenschap Presentiegelden te laag? Bij beschikking van Gedepu teerde Staten zijn d.d. 13-3-1957 de presentiegelden voor de raads leden vastgesteld op 10.per bijgewoonde vergadering. Uit het rapport van de com missie van onderzoek blijkt, dat één der leden de mening is toe gedaan dat deze honorering geen gelijke tred heeft gehouden met de loonronden welke hierna heb ben plaatsgevonden. Of verhoging in verband met deze motivering mogelijk is of niet, zal worden nagegaan, aldus staat vermeld. In ieder geval is het listig bedacht. Bouw van een nieuw raadhuis Bij de raming voor het aan brengen van voorzieningen aan het raadhuis, werd de vraag ge steld, of de bouw van een nieuw raadhuis niet in overweging ge nomen diende te worden. Deze kosten van de voorzieningen be dragen namelijk 7500, Het antwoord op deze vraag was afdoende en alsvolgt gefor muleerd: „Voorrang dient te worden verleend aan andere voorzienin gen, zoals de verdere aanleg van riolering en de ontsluiting van bouwkernen." Een prima ant woord, en de zolderkamertjes houden het nog wel een paar jaar uit. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weebêtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere i ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen. Tel. 2266 Ingezonden mededeling Verdronkcnoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 IV wordt zitting gehouden in het Bankgebouw te Schoorl op t van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur Gewone bankzaken wor den op genoemde dagen niet behandeld. Namens het bestuur, □□□□□□□□□□□onDaaacaaDDaa <r WlrWUrW BERGEN 15 januari Dr. Bulstra, Telefoon 3130 SCHOORL 15 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 ««•••••••••••••••a

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1