Iiileekltad 99 ft BERGENSE KUNST IN BELGIË Moeder Berger kermis Belangrijk en hoopgevend initiatief Rooie Sien Marionetten - theater KAPSALON IIIIIIIIH Het lectuurhuisje van het Ned. Rode Kruis Mevr, Broekman hield lezing R.K, Coöp. Boerenleenbank „Schoorl" Van Canada tot Mexico SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda IJspret van korte duur geweest TBABYDERM 5g?mp Opticiën Pastoor is verhuisd VRIJDAG 3 FEBR, 1961 38e JAARGANG No, 5 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoel Van de serie exposities in Bel gië van de Bergense School, is thans die van Hasselt achter de rug. De tentoonstelling „50 Jaar Bergense Kunst" vond plaats on der bijzonder ongunstige omstan digheden in verband met de sta king. Deze had tot gevolg, dat slechts weinig bezoek van buiten in de gelegenheid was de exposi tie te bezoeken. Desondanks was de belangstelling bijzonder groot. Niet minder dan 3120 Belgen werden als betalende bezoekers genoteerd. Over de tentoonstelling, die ge houden werd in het Provinciaal Begijnhof te Hasselt, schrijft o.m. het dagblad „Belang van Lim burg" (nadat de recensent eerst een uitvoerige beschouwing heeft gewijd aan de betekenis van de „Bergense School"): Uit het vertoonde werk in het Begijnhof zien wij, dat spora disch enige verre invloed uitging van Cézanne en Van Gogh, ter wijl in sommige gevallen ook het donkere coloriet en de brede fac tuur van Breitner nog navolging vond. Hoewel de catalogus geen data vermeldt, hebben wij toch de indruk dat niet alleen de vroegste schilders een nog met het impressionisme verwante na tuurschildering beoefenden, maar ook in een veel recentere tijd komt de poëzie van het land schap, soms van de Franse na tuur, vaak aan bod. Wij vinden trouwens alle mogelijke strekkin gen, alle mogelijke onderwerpen, en alle technieken weer in dit en semble. En dat Bergen tot op deze dag een kunstenaarsdorp is ge bleven bewijst ons zelfs de aan wezigheid ook van de vertegen woordigers van de non-figura tieve kunst met werken die geda teerd zijn 1956 tot 1960. Aldus is er aldaar vanaf het impressionisme tot op deze dag een levende kern van kunstbe oefening aanwezig gebleven en niet alleen de naam en de faam van sommige onder hen, doch ook de algemene indruk die men van deze tentoonstelling opdoet, is dat de Nederlanders, evenals de Vlamingen, de naam van volk van schilders te allen tijde waar dig zijn gebleven. Wij gaan niet beweren dat hier internationale waarden aanwezig zijn, doch men bemerkt er zulke vaste en zulke waardevolle constanten van kunstbeoefening, dat alleen daar uit op bepaalde ogenblikken ook geniale figuren kunnen opstaan. Voor ons, die dan toch door zovele banden met onze Noorder buren verbonden zijn, biedt deze tentoonstelling een enige gele genheid om met heel wat kunste- Twee en twintig maart 1960 werd door de Raad van Bergen besloten, de kermis te doen plaats hebben op de derde zaterdag, en de daarop volgende zondag, maandag en dinsdag in septem ber. Daar de belangstelling van de zijde van het publiek voor die da tum niet bijzonder groot bleek te zijn, heeft de gemeenteraad be sloten tot intrekking van zijn be sluit van 22 maart van het vorige jaar, en de kermis te Bergen, in gaande 1961, te doen plaats heb ben op de eerste zaterdag en de daaropvolgende zondag, maan dag en dinsdag in de maand juli. De zomergasten kunnen dus nu tijdens hun vacantie, zoals dat de laatste jaren voor 1960 het geval was, de kermis weer meemaken. Als bijkomende factor kan nog worden vermeld, dat de plaatse lijke middenstand, in verband met de seizoensluiting ingevolge de Winkelsluitingswet, althans tot 22.00 uur zal kunnen mee profi teren van het kermisbezoek. Men wil bij wijze van proefneming de kermis op het Plein doen geschie den. naars, die wij enkel maar bij naam kennen, contact te nemen en om te zien hoe elders het be grip „school" ontstaat, groeit tot het geijkte begrip dat men erover bezit uitgroeit en dan nog gesta dig mee-evolueert in het teken van de eigentijdse kunst. Na Hasselt vond zaterdag j.l. de opening van deze expositie te Brugge plaats in het Provinciaal Hof op de Markt. Zij eindigt 12 februari a.s. Op 18 februari is dan Gent aan de beurt. Van de zijde der werkende leden van het KCB blijkt grote belangstelling te bestaan deze opening mee te ma ken. Het gemeentebestuur van Ber gen, zich in toenemende mate bewust wordend van haar verant woordelijkheid jegens de kunst en de kunstenaars die op deze ge meente zo een bijzondere stempel drukken, heeft in samenwerking met het KCB-bestuur het initia tief genomen tot het exposeren van een keuze uit die werken, die in de loop der jaren door de gemeente zijn aangekocht. In de KCB-kunstzaal „Kranen- burgh" zullen deze werken te zien zijn gedurende de weekends van 4 t.e.m. 26 februari a.s. van 26 uur (zie de advertentie) Donderdagavond j.l. gaf het „Amsterdams Volkstoneel" een voorstelling van Rooie Sien, dra ma uit het volksleven in zes be drijven, met zang en dans, door Marius Spree. Velen waren naar „De Rus tende Jager" getogen om dit dra ma, dat in Alkmaar zeventien op voeringen beleefde, te zien. Dit drama brengt ons in aanraking met een vrouw van lichte zeden, die door een werkman uit de poel des verderfs wordt gehaald. De vrouw, Rooie Sien, vindt het ge wone burgerleven te saai en ver langt terug naar haar vroegere minderwaardige uitspattingen. Zij laat man en dochter in de steek en gaat samenwonen bij een souteneur waar ze een bor deel houden. De werkman gaat naar zijn vrouw, om haar te be wegen weer terug te komen. Als zijn pogingen vruchteloos blijken, kan hij zich niet langer meer be dwingen en wurgt haar. Vijftien jaar later zien we haar dochtertje, eveneens Rooie Sien, dezelfde weg opgaan als haar vermoorde moeder. Ontslagen uit de gevan genis tracht de man alsnog zijn aangenomen dochtertje op het rechte pad te brengen. Zij koes tert echter een diepe haat tegen hem en herinnert hem aan de moord op haar moeder. Tenslotte krijgt dit drama toch nog een be vredigend einde, als de man voor de tweede keer tracht haar over te halen met dit leven te breken. Als hij haar vertelt dat zijn moeder, door wie zij van kind af aan is opgevoed, is gestorven, en zijn vader waar zij echt van houdt, hulpbehoevend is gewor den, wint de liefde voor haar pleegouders het van de haat, en schenkt zij vergiffenis aan de man, die jarenlang boette voor zijn misdaad en eindelijk een ge lukkig mens wordt, doordat zij hem Vader noemt. Er valt eigen lijk weinig te zeggen over dit spel Xn de uitvoering van dit drama. Goede wijn behoeft geen krans. Dit stuk werd gedragen door Beppie Nooy, die de hoofdrol vervulde. Men zal niet gauw voor deze rol een betere vertolkster kunnen vinden. Zij weet het pu bliek te boeien door haar stille spel en te laten lachen wanneer zij maar wil. Zij is de domineren de figuur in dit drama en zij speelde haar rollen op voortref felijke, vaak brillante wijze. Ook André van Dijk, als Ko Breman wist zijn moeilijke rol overtuigend te brengen. Johan Sirag en Bep pie Nooy Sr. zorgden beiden, resp. als de Baron en Belze Marie voor de vrolijke noot in dit dra ma. De andere spelers vertolkten hun rollen en dubbelrollen op verdienstelijke wijze en kregen voor de opvoering van dit drama, waarvan de inhoud heden ten dage nog actueel is, een warm en verdiend applaus. De decors wa ren goed verzorgd en de muzi kale illustratie, gespeeld door Wim van Holte, paste zich wel bijzonder goed aan bij dit gege ven uit de onderwereld. FAUST van CHARLES GOU NOD, met de voortreffelijke mu ziek van het Théatre National de l'Opéra en de beroemde stemmen van Victoria de los Angeles, Martha Angelici, Boris Christoff, Nicolaï Gedda en Solange Michel belooft dit de mooiste opera te worden, die we tot dusver in ons programma hebben gehad. De zeer kostbare uitvoering vraagt een verhoogde toegangs prijs. Deze bedraagt voor dona teurs 2. voor leden 1.25 en voor buitenstaanders 2.50. Het uitvoerige programma wordt gra tis bij aankoop van de kaarten verstrekt. Kaarten en plaatsbespreking als steeds bij W. de Haans Boek handel en wel op de volgende data en uren: S-kaarten (slechthorenden en -zienden) op maandag 6 februari van 10-12 uur. C-kaarten op maandag 6 fe bruari van 24 uur (telefonisch van 3—4 uur). A-kaarten op dinsdag 7 febru ari van 10—12 uur (telefonisch van 11 12 uur) B-kaarten op dinsdag 7 febru ari van 2—4 uur (telefonisch van 3A uur). De leden van de K.J.V.O. en buitenstaanders kunnen plaatsen bespreken op dinsdag 7 februari na 4 uur en op de volgende da gen. Ook voor donateurs kan de gehele week worden besproken. In verband met het grote risico kunnen voor deze voorstelling geen kaarten worden teruggeno men bij verhindering. De aanvang is 8 uur precies. De zaal is open om half acht. Voorzover voorradig zijn er aan de zaal kaarten te verkrijgen. Let u op de volgende lezingen: zaterdag 11 maart: Steffa Wyne over Mexico (met muziek, films en door haar zelf uitgevoer de Spaanse dansen. donderdag 30 maart: Jubileum avond met Jan Strijbos (70 jaar), die zijn vijftiende lezing houdt in Bergen. Mooi haar vali op Op het trottoir vlak bij het „Oranje-Hotel", grenzend aan het Plein, staat een lectuurhuisje van het Nederlandse Rode Kruis. Af-en-toe werpt iemand zijn ge lezen tijdschrift of boek daarin en verricht daarmee een goede daad. Eenmaal in de week wordt zo'n huisje leeggehaald en eenmaal per week gaat de wekelijkse op brengst naar de centrale lectuur- post van het Ned. Roode Kruis in Den Haag, waar deze bladen en tijdschriften gesorteerd wor den en naar de ziekenhuizen in ons land worden verzonden. Honderddertig van die lectuur- huisjes en zevenenveertig lectuur- kastjes staan in verschillende ste den en plaatsen van Nederland, waar een roode kruisafdeling is gevestigd. Het secretariaat in Den Haag is over de opbrengst van de laatste jaren niet ontevre den geweest. De totale opbrengst aan boeken en tijdschriften over de afgelopen drie jaren, afkom stig van de afdelingen waar zich een lectuurhuisje (kastje) be vindt, bedraagt resp. 1959 tijdschriften 610.724 kg. boeken 117.242 ex. 1960 653.746 kg. 125.996 ex. 1958 541.827 kg. 86.522 ex. In de gemeente Bergen was de opbrengst: 1959 tijdschriften 2.324 kg. boeken 204 ex. 1960 2.196 kg. 652 ex. 1958 985 kg. 74 ex. Uit dit staatje blijkt, dat de Bergenaren het afgelopen jaar minder tijdschriften, maar meer boeken offerden voor dit goede doel. Wij kunnen dus ons tijd schrift of boek geen betere be stemming geven. Het Roode Kruis zorgt voor de verdere ver zending. Duizenden patiënten in ziekenhuizen bezorgt U daar af leiding mee, vooral als de lectuur actueel is. De actualiteit van de tijdschriften spelen bij de patiën ten, juist door de wekelijkse voor zieningen van het Roode Kruis een belangrijke rol. Verschillende afdelingen, zoals Leeuwarden, Middelburg en Oisterwijk. zorg den voor de grootste opbrengst. Leeuwarden presteerde het, in de jaren 1953—1957, 1958 en in 1960, als de grootste tijdschrif tenverzamelaar uit de bus te ko men en in de groep lectuurkast- jes waren het de afdelingen Sou- burg-Ritthem, Rijssen en Zwijn- drecht met de grootste opbrengst. De afdeling Souburg, die dit jaar voor het eerst meedeed, leverde wel een uitzonderlijke prestatie. Wij Bergenaren kunnen dat ook, als wij maar denken aan hen die in ziekenhuizen verblijven. Vrijdagavond j.l. hield de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen de eerste bijeenkomst in dit jaar, in zaal Nieuwendijk. De in het begin van de avond val lende regen maakte de wegen spiegelglad, en dit was dan ook de oorzaak, dat vele dames niet aan wezig waren. Toch was er nog een groep die de stoute schoenen had aange trokken en zich waarschijnlijk glijdend naar de bijeenkomst heeft begeven, waar mevrouw Broekman een lezing zou geven over het werk van de Bond van Plattelandsvrouwen. Nadat de voorzitster, mevrouw Grootes, al len welkom heette, en verschil lende mededelingen omtrent de afdeling bekend maakte, gaf zij het woord aan mevrouw Broek man, medebestuurslid van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, die aan de hand van kleu rendia's, op aangename en onder houdende wijze de leden een in zicht gaf over het werk van de Bond met zijn besturen en com- miessies. Uitvoerig vertelde zij, wat er leeft en werkt in de Bond, waar het geld van de contributies aan besteed wordt, kortom alles wat er functioneert in deze grote in ternationale organisatie. Ook vertelde spreekster van het 25-jarig jubileum van de Noord-Hollandse Bond van Plat telandsvrouwen, het vorige jaar gehouden in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar, en be geleidde haar explicatie over dit grote feest, dat door 1500 vrou wen werd bijgewoond, met prachtige kleurendia's. Na de pauze wees mevrouw Broekman aan de hand van een landkaart, de route van haar vacantiereis naar Rome aan en gaf daarbij te vens geschiedenis over het ont staan en de ontwikkeling van het Romeinse Rijk, de val van dit Rijk door de Barbaren, enz. De mooie kleurendia's van deze reis. waarbij van elke dia de bijzon derheden werden verteld, werden door allen met de grootste aan dacht gevolgd. Aan het eind van de reis dankte de voorzitster, me vrouw Grootes, voor de mooie leerzame avond en liet haar dank vergezellen van een doos bon bons. Een dankbaar applaus be loonde deze zeer interessante le zing. Rivière Badk.kachels Schoorls Warenhuis De r.k. Coöperatieve Boeren leenbank „Schoorl" recipieerde donderdag j.l. ter gelegenheid van de opening van het bijkan toor te Bergen, aan de St. An- thoniusstraat 26 in café Nieu wendijk. B. en W. van de gemeente Bergen hadden bericht van ver hindering gezonden, evenals het bestuur van de L.T.B. te Bergen. Onder de aanwezigen merkten wij op, de heer P. Ideler, hoofd inspecteur van de C.C.B. te Eind hoven. De voorzitter van de boeren leenbank, de heer N. Kaag, sprak een hartelijk woord van welkom tot de genodigden op deze voor het bestuur zo vreugdevolle dag. Vervolgens schetste hij de groei van de bank, en de totstandko ming van een eigen bijkantoor in Bergen. Voor 1958 wisten de Bergenaren de Boerenleenbank al te vinden. Het gevolg was, dat vanaf 1958 tot 1960 in café Nieuwendijk zitting werd gehou den en de bank zich nu in begin 1961 een eigen kantoor kan per- miteren. Spr. hoopte dat Bergen in de toekomst een zelfstandige boerenleenbank mag hebben. De heer N. Veld bracht hulde aan hen die aan het tot standkomen hebben meegewerkt. De heer P. Ideler uitte even eens zijn vreugde over dit feit en stelde het bijzonder op prijs dat de Boerenleenbank zijn klanten in Bergen nu een betere service kan verlenen. Voorts hield hij een betoog over het bankwezen in zijn geheel. Hij prees het prach tige werk van de kassier van de bank te Schoorl, de heer W. Ruyter dat de laatste jaren door hem is verricht en hoopte dat de heer A. Bloedjes, onder supervi sie van zijn voorganger, dit werk met succes mag voortzetten. De heer Ruyter memoreerde nog de prettige samenwerking, die hij als kassier tijdens zijn zit tingsperiode in café Nieuwendijk heeft ondervonden en liet zijn waardering vergezeld gaan met een kistje sigaren, die hij de heer Nieuwendijk overhandigde. Voorzitter Kaag dankte tenslotte allen voor de belangstelling. SCHOORL Donderdagavond hield Alge meen Welzijn haar eerste cultu rele avond in het nieuwe jaar. Voor dit doel was uitgenodigd de heer J. P. Strijbos. die een in teressante lezing hield, met als titel „Van Canada tot Mexico". In een voorafgaande korte in leiding konden de vele belang stellenden vernemen, dat de heer Strijbos op verzoek van een oude schoolvriend, de grote haringvij ver was overgestoken en in vier maanden tijd een trip maakte van 22000 kilometer, met als basis Montreal. Vervolgens ging de tocht langs de Amerikaanse oost kust naar Mexico en via de west- Zaterdag 4 februari Klaverjasdrive in café J. Beeld man te Aagtdorp om 8 uur. Zondag 5 februari Concert door het fanfarecorps „De Vriendschap" met medew. van Prof. Cakie, goochelaar. Bal na, in 't Verenigingsgebouw te Catrijp, 8 uur. kust weer terug. De film liet de verschillende landtypen zien. welker variaties enorm groot en mooi zijn. In zijn opnamen had spr. de grote wereldsteden met zijn wolkenkrabbers achterwege gelaten en viel volop te genieten van de natuur, zowel binnen als buiten de nationale parken. Bij zonder fraaie opnamen liet spr. zien van Grand Canyon met zijn merkwaardige steenformaties, uitgesleten door de rivier. Het zou de heer Strijbos niet zijn, als in zijn opnamen niet een verscheidenheid van vogels was opgenomen, die hij in sommige gevallen vanuit zijn schuilhut had kunnen verfilmen, terwijl hij de verderweg gelegen kolonies toch nog met de telelens had weten te bereiken. De zeldzaam mooie vegetatie was eveneens niet vergeten. Aan het slot van de avond bracht Ds. de Jong een welverdiend woord van dank aan de heer Strijbos. Enkele nachten van strenge vorst heeft er toe geleid, dat in het laatst van de week oud en jong de ijzers onder kon binden om de schaatssport te beoefenen. De schoolgaande jeugd verkreeg hierdoor ijsvrij en was volop ver tegenwoordigd op de mooie ijs baan aan de Laanweg. In een naburige gemeente, waar minder royaal met ijsvrij geven werd omgesprongen, werd door de jeugd met een spandoek gedemonstreerd, waarop men kon lezen: „wij willen ijsvrij". Of het resultaat had weten we niet, maar het is ken merkend voor deze tijd. Jong geleerd is oud gedaan. Mr. opticiën Pastoor, die reeds tal van jaren als service voor de klanten in Schoorl spreekuur hield, heeft met de verkoop van het pand, waarin hij spreekuur hield, het veld moeten ruimen. Dit is dan de tweede keer in be trekkelijk korte tijd, en de wei nige plaatsruimte in ons dorp le verde aanvankelijk moeilijkheden op voor een nieuwe vestiging. Enkele weken geleden is het de heer Pastoor gelukt een nieuw onderdak te vinden en hij heeft daarmede verhinderd, dat vele in gezetenen een reis naar Bergen moeten maken, hetgeen tenslotte bij slecht weer toch nog altijd een ongezellige bezigheid zou zijn. Deze huisvesting heeft hij ge vonden bij Drogisterij „De Leeuw van Schoorl", en laten we hopen voor lange tijd. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 roestvrij f 35.00 ook op gemakkelijke voorwaarden Hereweg 34 - Tel. 388 - Schoorl Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□cm (Ingezonden mededeling) BERGEN 5 februari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 5 februari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1