Raadsvergadering Bergen lekker en gezond 1 roomboter gebakjes - f Huidgenezing SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda Kunstkring Bergen - Schoorl KAPSALON 00IIIIIJN 60-jaar getrouwd VRIJDAG 10 FEBR. 1961 38c JAARGANG No» 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Eginond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In zijn openingsrede tijdens de middagzitting van de gemeente raad, op 31 januari, de verjaar dag van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Beatrix, sprak bur gemeester De Ruiter het aller eerst zijn wens uit over de prinses en hoopte dat de hartelijke geluk wensen haar vergezellen mogen op deze dag. Daarna bracht hij dank aan de raadsleden, voor de samenwerking die hij in de laatste tien maanden had ondervonden. U bent mij openhartig tegemoet getreden en ik heb al veel van U mogen leren. Het ambt van bur gemeester is mooi, dat verzeker ik U, maar er moet een goede com municatie zijn tussen de Raad, de Wethouders en de voorzitter, want dan alleen ontstaat de zo noodzakelijke dialoog. De bijzon der goede samenwerking met de wethouders, die ook een plezieri ge persoonlijke kant heeft, wil ik hier met nadruk vermelden. Voorts werden alle onderdelen van de Dienst, dank gebracht voor hun goede samenwerking, ijver en deskundigheid. Ook de totstandkoming van het grote project „Het Plein verdient een bijzondere vermelding. Tevens wenste hij de wnd. directeur, de Veer J. van Zoonen, een spoedig herstel van zijn langdurige ziekte. Ook 't corps Rijkspolitie werd ge noemd. Er wordt van dit perso neel behoorlijk wat gevraagd, ze hebben een stevige dienstvervul ling. Onder leiding van adjudant Verduin vindt dit op voortreffe lijke wijze plaats. Wel was het de heer De Ruiter opgevallen, dat men soms de hulp van de politie inroept, waar slechts overleg met de buurman, advies van pastoor of predikant of een drankje van de huisarts soelaas kunnen bie den. Bergens brandweer kreeg even eens een pluim voor de plichts getrouwe taak, die ze in het af gelopen jaar heeft vervuld; twin tig maal rukte ze uit, maar nim mer voor een ernstige brand. Vierentwintig maal hield men een oefening. Het overlijden van de Erecommandant, de heer J. Smit, werd als een persoonlijk verlies ervaren. De financiële toestand van de gemeente Bergen kan niet gun stig worden genoemd. De uitke ringen zijn gestegen in tien jaar van 270.000 tot 850.000,— maar hebben te traag de snelle stijging der uitgaven gevolgd, die in die jaren op de gewone dienst stegen van 900.000 tot 2.5 mil joen. Spr. zei, dat uitbreiding der eigen inkomsten door vergroting van het belastingbeleid, b.v. in voering logeergastenbelasting, al leen dan zin heeft, wanneer hier aan geen concurrentiemotief kan worden ontleend en de besteding van deze gelden ook in duidelijk verband wordt gebracht met de titel, waaronder de belasting wordt geheven. Wat de groei van de gemeente betreft, aldus de burgemeester, is het z.i. voor Ber gen duidelijk, dat een te snelle groei van de eigen gemeente, en een onevenwichtige ontwikkeling van Noord-Kennemerland, het eigene dat door de natuur en de cultuur wordt bepaald, zullen aantasten en uiteindelijk onze be- staansbronnen zullen verstoppen. Reden om voldoende waakzaam te zijn. Teneinde zeker te zijn van een harmonische ontwikke ling, heeft men de planoloog Zui- derhoek gevraagd advies te ge ven, inzake de uitbreidingsplan nen en streekontwikkeling. Als concrete taken zag de burgemees ter de voorbereiding van een ge meentehuis, betere verlichting, een goede riolering, en het stich ten van een sportpark, want de huidige outillage der sportvelden zijn onhoudbaar en volstrekt on voldoende. Dit brengt extra kos ten met zich mee. Het zijn zaken die in orde gebracht moeten wor den terwille van de ingezetenen, maar ook terwille van de gasten, die in het seizoen 1960 het aantal overnachtingen bijna op een half miljoen brachten. Ook de ingeze tenen en de organen die het vreemdelingenverkeer bevorde ren, moeten hun medewerking hieraan verlenen om de recreatie- taak zo goed mogelijk te doen slagen. Van de medewerking der organen zijn wij overtuigd; of ook alle onderdakverlenende ingeze tenen dit zijn, waag ik voorlopig nog te betwijfelen. Zowel ten aanzien van de prij zen die men vraagt, als van het onderdak dat men aanbiedt, over- schrijde men de grenzen van de welgevoegelijkheid niet. Ik ben er van overtuigd, dat dit kwaad t.z.t. zichzelf zal wreken. Vervolgens verheugde het spr. dat men kon besluiten tot een aantal subsidies aan instellingen en verenigingen, die cultureel werk verrichten, n.l. de buurtver eniging T. en O., „Elkshove en het K.C.B. Tevens vond de bur gemeester het een noodzaak om te komen tot een permanente ten toonstellingsruimte, bescheiden van bakkerij Hoogvorst Let u op ons weekendkoekje van opzet, maar ook één die vol doet aan de moderne inzichten en eisen. Met veel genoegen deelde de voorzittër "mede, dat B. en W., uit het beschikbare crediet, heb ben besloten tot aankoop van een bronzen beeld van wijlen Willem Reijers, voorstellende „Het ge vecht van Jacob met de Engel Aan het einde gekomen dankte de heer J. Broersma de voorzitter voor zijn openingsrede, en hoopte eveneens in het vervolg op een prettige samenwerking. Alvorens men aan het kardina le punt: ,,De Begroting" kwam, werd er besloten de kermis te be palen op de eerste zaterdag, en de daarop volgende drie dagen in de maand juli. Op een vraag hoe het verkeer dan geregeld wordt met die kermisdrukte, antwoord de de voorzitter, dat het verkeer die dagen omgelegd wordt door de Dr. Van Peltlaan. Mevrouw Broekman vond het achteraf toch prettig dat ze gelijk krijgt, nu het blijkt dat de nieuwe weg midden seizoen overbodig is. Voorts werd er besloten mede werking te verlenen aan de ver kenden zijn en dit aantal gaat stijgen als straks de schuurtjes, kippenhokken e.a. krotwoningen worden uitgeschakeld. Intussen gaat het bouwen voor beter ge situeerden ongelimiteerd voort. Deze achterstelling bouw volks woningen is er nog en heeft 1.1. tot kabinetscrisis geleid. Nu ziet men de ernst van de zaak in en heeft men plannen de bouw van volkswoningen te verhogen, maar dan zal men hiermede rekening moeten houden, dat de bouw van vrije woningen niet ongelimiteerd kan voortgaan. Over stichtingen en gemeen schappelijke regelingen zei spr., dat hij altijd een voorstander ge weest is van een goede school- tandverzorging, maar laat dan el ke gemeente voor zichzelf zorgen, anders bezorgt het maar moeilijk heden. Wat „Elkshove" betreft, wordt de zaak bedenkelijker. Wij hebben steeds getracht te voorko men dat wij een inrichting kre gen, die wij niet bedoelden. Ons doel was een verbeterde editie van „Merelhof Wij kregen een duur hotel, waarvan men een armhuis heeft gemaakt. Ten aan zien van eerder genoemde stich tingen en gemeenschappelijke re gelingen, zei de heer Broersma is het zo, dat B. en W. met voor stellen moeten komen, waarna de raad beslist. Zij zijn de uitvoer ders van de wil van de raad, maar bij gemeenschappelijke re gelingen en stichtingen beslist de burgemeester en de gemeenteraad heeft maar ja te knikken. Over de annexatieplannen van Alkmaar vervolgde spreker, is men in Alkmaar tot bezinning ge komen. De stadsarchivaris zal wel een woordje hebben meegespro ken en gezegd hebben, dat Alk maar nu wel trots is op zijn voor vaderen, die in 1572 in de strijd tegen de Spanjaarden heldhaftig hebben gestreden, maar dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de Bergenaren nog langer ge leden te Winkel hebben meege vochten voor hun vrijheid, en als dank daarvoor een eigen gemeen te mochten stichten en een ge meentewapen is uitgereikt, wat wel een bewijs is, dat Bergen niet zo maar land prijs geeft. Wat de begroting aangaat lijkt het spr. geen goede politiek, nieuwe uit gaven te doen, wanneer daar geen inkomsten tegenover staan. Voorts raadde hij het bouwen van een aula af; er zijn andere zaken, zoals het wegennet en het nieuwe raadhuis, dat onze aan dacht vraagt. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) uitte na een kritische beschouwing over de financiële situatie der gemeente, zijn waar dering over de schuilplaatsen (wachthuisje) bij de bushaltes, - de medicinale hoestbonbon beteringen van woningen van de R. A. en een krediet te verlenen voor een aantal vernieuwingen aan school en gymnastieklokaal Openbare U.L.O., de V.V.V. van Bergen een geldlening te verstrekken van 6.000 voor overname vitrines rond het infor matiebureau, vergunning te geven aan de Nederlandse Maatschap pij van eigen woningbezit, tot het bouwrijp maken van een perceel grond aan de Van Bladerenweg. Wat de subsidieaanvraag van de exploitant van het zeeaquarium betreft, zal B. en W. de raad eerst nadere gegevens verstrekken. Uitvoering Begrotingsdebat De heer J. Broersma (Gem.- bel.) zei in zijn algemene be schouwing over de woningnood, dat er nog altijd 166 woningzoe- vooral de fraaie onderkomens te Alkmaar. Voorts stelde hij het ge meentebestuur in gebreke we gens: Het niet overleggen van een toegezegde nota inzake vertra- gingsbouw, 2. wegens de grond- politiek, 3. inzake het kampeer- vraagstuk, 4. cijfers over het sei- zoenverkeer in 1960, 5. over de verkeerspuzzle Plein-Dreef. Ver volgens informeerde hij naar de stichting medisch centrum, het plaatsen van rustbanken voor ouderen, vroeg naar de in 1953 in uitzicht gestelde aanhangwa gens voor de busdienst in het sei zoen, en wenste een theehuis in het natuurreservaat. Hij gaf in overweging, verklarende teksten bij straatnaamgeving, achtte dui delijke wegaanduiding bij „Duin- vermaak" gewenst, wil een klok op het Plein, en een betere aan zee, attendeerde op de slechte verlichting van de ijsbaan, door G.E.B. aangelegd en afgekeurd door de P.E.N.?, herinnerde aan het toegezegd algemene verlich tingsplan, dacht dat het school zwemmen onvolmaakt georgani seerd is en vond het beter de zo- merbussen, komende van Schoorl via Vijver laanPrinsesselaan te leiden. Aan het einde van zijn be toog brak hij een lans voor ate liers voor kunstenaars en consta teerde verwaarlozing van molens. Over het behandelen en vast stellen van de gemeentebegroting liet de heer E. J. van ReesVel- Keuken- en badgeisers A. I. C0PPENS en Zn linga (V.V.D.) in zijn algemene beschouwing zijn waarschuwende stem horen. Het was dringend noodzakelijk zich te bezinnen over het gehele financiële verloop van de gemeente over de voorafgaan de tien jaren. Sinds 1950 nam Bergens bevolking toe met ruim 20%. Het totaal bedrag van de gewone dienst der begroting nam in diezelfde periode evenwel toe met 150%. Bedroegen de uitga ven der gewone dienst in 1950 ongeveer 120,per inwoner, thans is dit alreeds tot circa 240 per inwoner gestegen. Terwijl de begrotingen tot 1956 steeds slui tend geweest zijn, en de rekenin gen over de desbetreffende jaren zelfs overschotten van 30.000 tot 84.000 per jaar te zien ga ven, zijn de tekorten gekomen, beginnende met 8000 geraamd ..kort in 1956, tot 175.000,- geraamd tekort over 1961 Dat wij tijdig maatregelen moe. ten beramen om moeilijkheden te voorkomen zien wij als V.V.D.- fractie als eerste noodzaak. In dit verband doen wij een voorstel om de ontwikkeling van de financiële kant der gemeentelijke huishou ding der laatste tien jaren te on derwerpen aan een onderzoek, door de onlangs ingestelde finan ciële commissie. Er is daarvoor te meer reden, omdat ons bekend is, dat wij in een zeer nabije toe komst nog meer met belangrijke uitgaven voor verkeersvoorzie- ningen en brandweer geconfron teerd zullen worden. Wat de huisvesting betreft, zou spr. het op prijs stellen, als de huisvestingscommissie weer werd ingeschakeld bij het toewijzen van woningen. Het verheugde de heer Van ReesVellinga, blij kens de nieuwsjaarsrede van de burgemeester van Alkmaar, dat de intercommunale verhouding tot deze nabuurgemeente is ver beterd. Hij geloofde dat de V.V.D. hiertoe een belangrijke positieve bijdrage heeft geleverd. Het is nog maar enkele jaren geleden dat Alkmaar zonder meer bij de Kroon een voorstel tot grenswijziging met onze ge meente indiende. Een daarop vol gend verzoek van het toenmalig college van B. en W. om aan de plannen van Alkmaar adhaesie te betuigen werd gelukkig door een tijdig wakker geworden ge meenteraad gekeerd. Tenslotte bracht spr. de kwestie industrie- Commissie Hollands Noorder kwartier ter sprake. Na 4 jaar was het eerste levensteken van deze commissie een contributie verhoging en verscheen er na ge daan verzoek, een 7 pagina's tel lende brochure over het gedane werk der commissie. Deze com missie heeft een overschot van 26.000 en vindt dat de bijdrage verdubbeld moet worden. De post propaganda en publiciteit wil men van 9.000 tot 58.000 verhogen. Dit is niet meer te volgen, aldus spr. raadde daarom de gemeen te aan uit de commissie te tre den, daar dit toch geen nut ople vert. Ook de heer De Graan (P.v.d.A.) vroeg zich af waarom men nog lid bleef van die com missie. Op deze manier heeft dat geen zin. Spr. heeft destijds voor aansluiting gestemd, doch nu het blijkt, dat de commissie voorlopig de industrialisatie niet kan bevor deren, hebben wij er niets aan. De heren Sluis en Schouten waren het niet eens met de vorige spre kers en pleitten voor industriali satie. De voorzitter zou ook lid willen blijven van die commissie, maar hij merkte op dat er tot 1 januari 1962 nog tijd is om te be danken. De heer N. F. A. de Graan (P.v.d.A.) vestigde de aandacht op de heersende woningnood. In de jaren 1959 en 1960 is er nog) geen enkele woningwetwoning gebouwd, omdat er geen bouw grond klaar was. De heer De Graan vroeg zich af of het beleid van B. en W. inzake de woning bouw, wel sterk genoeg is. Er moet iets gedaan worden. Over de begroting zei spr., dat indien er niet spoedig een gunstige re geling komt voor de financiële verhouding tussen rijk en ge meente, de zaak financieel wankel gaat liggen, als alle reserves zijn verbruikt. Voorts informeerde hij naar het nieuw te bouwen gym nastieklokaal. Mr. S. D. Sluis (Prot.-Chr.) was het met de heer Van Rees Vellinga eens dat het niet reëel is, dat in het college naast de burgemeester (P.v.d.A.) nog een wethouder (P.v.d.A.) zetelt. Over het klaarmaken van nieuwe bouwterreinen liet mr Sluis zijn waarschuwende stem horeri. Het uitbreidingsplan Nesdijk biedt voldoende ruimte voor de komen de jaren. Men zorge dat men zich niet ongewenst uitbreidt en naar Alkmaar groeit. Afglijdend naar de begeerde grenswijzigingen van Alkmaar, zei spr., dat hij daar over niet gerust was en dat men van Alkmaar maar alleen kan verwachten, dat het zoveel moge lijk grond wil hebben. Dat het K.C.B. met 150,afgescheept werd, vond hij schande. Laten wij zorgen dat ze vrij kunnen werken en de door hun gevraagde 1500 toestaan. B. en W. hadden hier tegen geen bezwaar, op voor waarde, dat zij eerst door het K.C.B. bestuur ingelicht zullen worden. Voorts werd het woord ge voerd door de heer A. A. Tros (K.V.P.), die aandrong tot het stichten van een medisch cen trum. De voorzitter antwoordde, dat men dit jaar zal onderzoeken welk gebouw voor medisch centrum in aanmerking komt. Het nieuwe gymnastieklokaal wacht op goed keuring van de rijksoverheid Vervolgens ligt het in de bedoe ling, de raad een volledig over zicht te geven in de financiële po sitie van de gemeente. De ver keerssituatie zal in een commissie vergadering worden bestudeerd. Wethouder C. W. Ellis moest alle zeilen bijzetten om zijn wo- ningbeleid te verdedigen. Over de 166 woningzoekenden, die op de lijst staan, antwoordde de heer Ellis, dat zij niet het juiste beeld geven van de woningnood. Er staan nog verschillende mensen op de lijst die van woning willen veranderen. Er zijn 33 woningen, die economische binding in de ge meente hebben, 12 onbewoonbaar verklaarde woningen zijn even eens in de telling opgenomen. Wat wij moeten hebben is wo ningen voor de minstdraagkrach- tigen. De verhouding van wo ningzoekenden 60% katholiek en 40% niet-katholiek, in een ge meente zoals de onze, waarin 35% katholiek en 65% niet-ka tholiek is, die verhouding ligt wel een beetje scheef, daarin was hij het met de heer Van ReesVel linga eens. Voorts deelde hij me de dat zomerwoningen zoveel mogelijk zullen vcorden vrijgege- Zondag 12 febr. Toneelspel „De weg naar huis,, door toneelver. St. Genesius, Ver. gebouw, 8 uur. Maandag 13 febr. Herhaling van voornoemd to neelstuk in het Ver. gebouw te Catrijp. Dinsdag 14 febr. Carnavalsavond uitg. van de N.K.J.B. en J.G. in het Ver. ge bouw te Catrijp, 8 uur. Woensdag 15 febr. Lezing door mevr. H. Freezer over „Hartige hapjes in de litte ratuur", uitg. v. d. Plattelandsvr., 7.45 uur, zaal Timmerman. Vrijdag 17 febr. „Vrouwenwereldgebedsdag N.H. Kerk te Schoorl, 7.45 uur, Klaverjasdrive uitg. v. v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur. ven. Geheel vrij geven in verband met de woningnood is niet moge lijk. Daarna werd de begroting vastgesteld. Mevrouw Broekman en de heer Van ReesVellinga wensten aantekening, dat zij te gen de post subsidie „Elkshove zijn. Een groep meisjes van de Volkshogeschool „Kinheim" woonde de middagvergadering De toneelgroep „Puck zal woensdagavond a.s. voor de Kunstkring BergenSchoorl, het blijspel „de Verliefde Garnaal ten tonele brengen, in drie bedrij ven, van Anthony Kimmins. In dit blijspel drijft de auteur op ty pisch Engelse wijze de spot met een aantal zaken, die juist de En gelsman na aan het hart liggen. Woensdagavond 22 maart zal er een cabaretrevueavond plaats vinden in „De Rustende Jager' die avond zal worden verzorgd door het bekende Cabaretgezel schap, met een nieuw programma. Woensdagmiddag, eveneens op 22 maart, geeft de toneelgroep „Pipo" een kindervoorstelling van Pipo en de verdwaalde prin ses. Alle hiergenoemde voorstel lingen vinden plaats in de schouwburgzaal van „De Rusten de Jager". Mooi haar valt op Het echtpaar N. GlorieA. Briefjes, wonende aan de Filars- kyweg, waren zondag j.l. zestig jaar getrouwd. De bruid is in Bergen geboren en is tachtig jaar, haar man is een geboren Alkmaarder, maar vergroeid met Bergen, hij is twee en tachtig jaar. Beiden genieten nog een uitste kende gezondheid en interesseren zich nog voor vele dingen. Vier kinderen, tien kleinkinderen en negen achterkleinkinderen zijn uit deze familiestam voortgekomen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekètod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Een gezellige feestdag begint met koffie en (Ingezonden mededeling) 19 cent per rol Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 (Ingezonden mededeling) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder anDDoaacnnnDaanacnancnDa bij- ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 12 februari Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 12 februari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1