EEN DIAMANTEN BRUIDSPAAR PANG is alleen PANG als er op staat DAM PO Feestavond Eerste steenlegging KAPSALON ÜOBBEN Voor het fonds „Draagt elkanders lasten" Boendermaker wint „De Bergenaar" Geslaagd Carnaval Bert Brugman bracht „Faust" Last van zenuwen? verkouden VRIJDAG 17 FEBR. 1961 38e JAARGANG No» 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. HoeF Zestig jaar gehuwd, dat is geen kleinigheid. Het echtpaar N. Glorie-A. Briefjes beleefde dat de vorige zondag. In het kleine knusse kamertje aan Filarskyweg 31 woont 't paar alweer 42 jaar. Vroeger heette het Jichtspad zegt mevrouw Glo rie, vandaar dat ik af en toe een beetje rheumatiek heb. Haar man, door zijn dochter geroepen, komt op dit moment binnen en beaamt dit ten volle en zegt: Toen we hier kwamen wonen, was het huis al vochtig. Vier kinderen zijn er uit dit huwelijk gesproten. Acht tien kleinkinderen en negen ach terkleinkinderen. Het gaat hen al len goed, en dat is altijd een ge ruststelling. Vroeger, zegt me vrouw Glorie, liep vlak bij ons huis de weg dood. Het Jichtpad was toen afgesloten met een hek. Kijk maar, zegt ze, terwijl ze naar buiten wijst. Op het erf van Jan sen de tuinman staat nog een stuk van dat hek. Toen was Tuin dorp nog allemaal onbebouwd land en stonden er aan het Jicht pad maar een paar huisjes. Het was toen wel rustiger in het dorp. Ik weet nog best zegt ze, dat Jan Beeldman, de eerste postbeambte was en Piet Beeldman de eerste politieagent. Er was toen ook nog een brievenbesteller, Piet Wieg man, een klein kereltje die wat afgelopen zal hebben. Als die de post moest rondbrengen, dan liep hij over Alkmaar, langs de ka naaldijk tot de Vlotbrug en zo weer terug over de Kogendijk naar het postkantoor, waar nu Jan Beekman woont. Later ver huisde dat kantoor naar de KI. Dorpsstraat, hoek Karei de Gro telaan, waar de Goede woont. Weer later kwam het in de Schoolstraat wat nu Ruïnelaan is, bij de Wed. de Jonge. Het was in die tijd wel hard werken voor een klein stukje brood. Vroeger ging ik uit bake ren bij verschillende Bergense fa milies. Ik was elf jaar, toen ging ik al te bollen pellen, dan verdien de ik 2.50 in de week, daar moest je dan ook een hele week voor werken. Zo is het, zegt Va der Glorie. Ik ben maar twee jaar op school geweest, toen moest ik er al op uit, om te werken bij een boer, want het was bij ons ook geen vetpot. Een volslagen knecht verdiende toen tien cent per uur bij de boer, dat was niet te veel. Toch heb je altijd nog mooie her inneringen aan die oude tijd, al was het dan niet zo best. Ze was veel rustiger. Als ik denk aan die twee lantaarnopstekers van Ber gen: Kees Molenaar en Lou Kle verlaan, die gingen elke avond op stap om de lantaarns aan te steken, en dan moesten ze 's mor gens de boel weer uitblazen, dat was... Dan ontneemt moeder hem het woord, en vertelt van de Ber gense dokter van der Velde, die zijn patiënten helemaal in Schoorl bezocht. Als er dan b.v. iemand uit Schoorl kwam, met een spoed geval, en dokter wilde laten mee rijden, dan zei hij: Rij jij alvast maar naar huis, ik loop wel, dat gaat vlugger, en dan was de dok ter ook altijd eerder bij de zieke, dan de man die hem kwam ha len. Dat kwam door de slechte zandwegen, waar een paard stap voets langs trok en de lopende dokter het met glans won van het paard. Ook dominee Immink liep vaak van Bergen naar Egmond aan Zee, om daar de dienst te ver vullen. Overleed er een Bergenaar, dan zorgden de buren voor het was sen en afleggen, en als dan op de dag van de begrafenis de stoet naar het kerkhof ging, zaten de naaste familieleden boven op de kist. Vlak naast het kerkhof was de Ezelenkrocht, daar stond ook een schuthok. Het schuthok deed dienst om losgeraakt vee, een koe, paard of kalf, daarin op te sluiten, totdat de eigenaar tegen betaling van één gulden aan de gemeente Bergen, zijn eigendom weer kon meenemen. Zo vertelde de tach tigjarige mevrouw Glorie over het oude Bergen, en het gaat zo vlot en gewoon, alsof al die herinne ringen van tientallen jaren gele den in haar geheugen gegrift zijn. Kom ik ga maar weer eens be ginnen zegt Vader Glorie. Begin nen? zegt zijn vrouw. Blijf maar zitten, we gaan direct eten. Is het dan al zo laat? Het is bij twaalven zegt ze. Dus sta ik ook maar op, om deze twee mensen, die ruim zestig jaar lief en leed hebben gedeeld, niet langer te storen, en verlaat het propere kamertje, waar die morgen vele herinneringen op gehaald werden. Mooi haar valt op Wanneer in de loop van de volgende week één van onze me dewerksters (-kers) zich bij u ver voegt om Uw „jaarlijkse' bijdra ge voor dit fonds in ontvangst te nemen, wilt U dan bedenken dat dei strijd tegen de tuberculose, kanker en andere ziekten nog lang niet gestreden is en dus jaar lijks nog zeer grote bedragen vraagt. Op het moment, dat dit bericht je geschreven werd was nog niet bekend of er voldoende mede werksters (-kers) zijn voor de huis-aan-huis-collecte. Indien bij U geen lijst werd aangeboden en U ontmoet zaterdag 25 februari één van onze collectrices (-tan ten) wilt U daar dan bij Uw gift rekening mee houden. Bij voorbaat zijn wij U zeer dankbaar voor Uw grote zowel als kleinere giften. De plaatselijke commissie jDraagt elkanders Lasten' K. Bergsma - M. Kooij - A.Philippo. komen aan bij de operamuziek, en bewijst wel hoe groot het mu zikale talent is van deze theater groep. De prachtige decors en costuums, ontworpen door Wim Vesseur, de fantastische belich ting, de zuivere geluidsopname, de mooie koren die in deze opera voorkomen, het nieuwe bewe gingssysteem van Bert Brugman, die er in geslaagd is de spelers beheerst spel en vrijheid van be wegen te geven, kortom de prach tige vertolking van deze opera werd door de bezoekers zo ge waardeerd, dat allen aan het ein de van deze sublieme marionetten vertoning, staande, de vijf mede werkenden een ovatie brachten. Het was de heer Schuil, die het gezelschap nog eens extra be dankte en de enige vrouwelijke medewerkster een klein, maar fijn ruikertje bloemen overhandigde. Serieus spelend de ene partij even beter dan de andere, maar toch ongeslagen met een over het geheel genomen gemiddelde van 7.95, slaagde Boendermaker er in zich de sterkste speler van 't tour- nooi te tonen, dat in „De Oude Prins'' werd gehouden. In dit toernooi, dat woensdagavond be gon en zaterdagavond eindigde, trokken verschillende spelers de aandacht. Wie Elzinga ziet spelen zal tot de conclusie komen, dat dit een biljarter is, die het spel door en door kent. Het is evenwel zo, dat als pech je achtervolgt, je niets kunt utrichten. Toch maakte Elzinga tijdens dit toer nooi verschillende series, o.a. 44, 46, 73. Laatstgenoemde serie maakte hij in zijn partij tegen de Vet, die dit jaar de beker heeft moeten afstaan aan Boenderma ker. Dan was er nog een de Vries, die na Boendermaker en Swaag derde kanshebber was. In de handicappartij tegen Feld verloor hij vrijdagavond met 1 carambole verschil, niettegen staande hij een prachtige serie van 70 liet noteren. Dat hij een speler van klasse is, heeft men kunnen zien, toen hij in de partij tegen bekerhouder de Vet, onver wachts de smaak te pakken kreeg en in 4 beurten 96 caramboles bij elkaar stootte. Hij won dan ook deze partij. Swaag, die uitmuntte door zijn grimmige vastberadenheid, zijn zuiver berekende stoten, heeft menige tegenstander in dit toer nooi van zijn stuk gebracht. El zinga moest dat ondervinden. Het r.k. Vrouwengilde, afd. Bergen, vierde gisteravond, in samenwerking met de r.k. Mid denstand te Bergen, carnaval in de dancing van „De Rustende Jager" die er voor deze gelegen heid buitengewoon feestelijk uit zag. De dansvloer, die omhangen was met een gordijn van serpen tines en gekleurde ballons, de in tieme bar, een stand waarin men gratis hartige hapjes kon gebrui ken, bewees wel dat beide ver enigingen moeite noch kosten ge spaard hadden om een gezellige intieme carnavalssfeer te schep pen. Prins Carnaval met zijn raad van elf waren vertegenwoordigd op dit feest. Het was een bont en kleurig schouwspel, een vrolijke dwaze avond, die langzamerhand in een juichend feest ontaardde. De jury, bestaande uit mevrouw Diesfeldt, mevrouw van de Eem, mevrouw Hauber en de heren Kraakman en Thomas, verricht ten de moeilijk taak, de het best voor de dag komende enkelingen, paren en groepen als prijswin naars uit de bus te laten komen. Bij de enkelingen waren dat, 1 de marskramer, 2 Abraham, 3 Zonnebloem, 4 Tirolerin, 5 Oos terling, 6 Kaartenmeisje. Kennedy en het vrijheidsbeeld verdienden zeer zeker de eerste prijs bij de paren, 2 waren de Geis ha s, 3 Pipo de clown, 4 Bleke Bet en Rooie Sien, 5 twee gezellige jongens, 6 Jan Klaassen en Katrijn. Bij de groepen waren de Ha remvrouwen ontegenzeggelijk nummer 1, de tweede prijs ver diende Kuifje, 3 de drie raadsel achtige vrouwen en 4 Huize Lol. Er heerste een echte carnavals stemming. Tot laat in de nacht duurde dit feest voort, dat als volkomen geslaagd mag worden beschouwd. SCHOORL Ter herdenking van het 35- jarig bestaan van de zangvereni ging „Schoorls Gemengd Koor' werd een feestavond georgani seerd op zaterdagavond 11 febr. in de zaal van „De Rustende Ja ger" te Schoorl, voor leden en genodigden. Een drietal leden had op zich genomen deze avond te organiseren en is daar buiten gewoon goed in geslaagd. De voorz. van de commissie, de heer Nick Schuijt opende de avond en schetste het prille begin Voor een tot de laatste plaats bezette dancing van „De Rusten de Jager" gaf het Nederlands Marionetten-theater onder lei ding van Bert Brugman, een op voering van opera Faust, in vijf bedrijven, van Charles Gounod. De heer A. Schuil opende de avond met een kort woord van welkom aan de talrijke aanwezi gen en merkte op, dat zij die van avond voor de eerste maal waren gekomen, misschien niet weten dat er door de K.J.V.O. regelma tig culturele avonden georgani seerd worjden, en spoorde hen aan deze avonden te blijven be zoeken. U doet, aldus spr., uzelf en ons er een groot genoegen mee. Bert Brugman verstaat de kunst een marionettenspel te brengen, waarin men wordt mee genomen naar het echte toneel. Dit gebarenspel past zich vol- Dingerdis, die reeds in de eerste avond zijn krachten moest meten met Boendermaker, had weinig succes. Dit werd een spelletje kat en muis. Toen Boendermaker in 11 beurten op 131 stond, Dinger- dis noteerde 36, maakte Boender maker snel een einde aan deze partij, met een gemiddelde van 11.90 en liet zijn tegenstander ver achter. In de laatste partijen die zaterdagavond 1.1. gespeeld wer den, was Swaag zo ongelukkig Mijnhafdt's Zenuwtabletten zijn partij tegen de Vries te ver liezen en was daarna kansloos tegen Boendermaker. Toen bleek het des te meer, dat Boenderma ker onbetwist de sterkste is. Hij won al zijn partijen en dat is in handicapwedstrijden een goede prestatie. van de vereniging en het ontstaan van de hechte band tussen Diri gent, Bestuur en Leden, die mede oorzaak is geweest, dat de ver eniging in de loop der jaren me nig succes heeft mogen boeken. Spreker verzocht de Dirigent Corn. Jonkers, op het podium te komen en bedankte hem voor het vele goede en artistieke werk, dat hij voor de vereniging had ver richt en overhandigde hem daar voor een bloemetje. De heer Jonker memoreerde de prettige samenwerking die er al tijd tussen hem en het bestuur was geweest en noemde o.a. nog even het grote succes van hem en het koor op het Concours in Krasnapolsky te Amsterdam en het succesvolle optreden in het Concertgebouw, eveneens in Am sterdam. Hij noemde als oorzaak hiervan vooral de prettige sfeer die er op de repetitieavonden heerste. De pauze was het moment dat allen gezellig bij het gebruik van een kopje koffie bijeen wa ren. Notaris Mr. J. Munting de derde zaterdag van elkemaand gesloten zijn Vervolgens gaf de heer Schuijt het woord aan de Ere-voorzitter, de heer Goettsch, die voorname lijk sprak uit naam van de Schoorlse Gemeenschap en de goede geest die er in de vereni ging heerst, prees. Voor een klei ne plaats als Schoorl is het een hele prestatie om zulk een koor in stand te houden. Hierna werd Burgemeester Bergh verzocht om op het podium te komen. Deze had verwacht nu eens een vrije avond te hebben en vond zich geheel onvoorbereid voor de taak die van hem ge vraagd werd. Op geestige wijze kweet spreker zich echter hier van en memoreerde het feit dat Schoorl trots op het koor mag zijn. In veel grotere gemeenten is het niet gemakkelijk om een dergelijk koor in stand te houden en vooral niet zoals hier, waar ondanks het feit, dat de leden van verschillende gezindten zijn. toch zo'n gezellige sfeer heerst. Het programma werd geopend met een paar nummers op de ac cordeon, door de heer Grootjes verdienstelijk gespeeld Vervol gens kregen wij van de bas-P. Dalenberg twee zangnummers te horen, n.l. Wasserfint' en Früh- lingsgetraume, die voortreffelijk gezongen werden. Daarna kon den wij een mannenkwartet be luisteren dat enige nummers uit stekend zong met pianobegelei ding van Klaas Venneker. Hierna betrad de heer Land man, burgemeester van Koedijk uasgeisers, butaangas ELECTRISCHEBOILER Schoorls Warenhuis het podium om te spreken over de gastvrijheid die inwoners van Koedijk in „Schoorls Gemengd Koor" genieten, omdat het daar niet mogelijk is een zangvereni ging in stand te houden. Vervolgens werden onder lei ding van de Dirigent een drietal volksliederen gezongen. Toen kregen wij een komisch stukje, genaamd „Drama in Poppen- land" te zien, wat veel applaus oogstte. „Aufforderung zum Tanz van het mannenkwartet werd met overgave gezongen. Een zestal dames gaven enige zang nummers in klederdracht ten ge hore, die veel succes oogstten. Bij de nummers, die de dames Rie Bijl en Agatha Hof zongen, viel in het bijzonder hun mooie so- praanstemmen te bewonderen. Eveneens hebben wij genoten van de mooie stem van mevr. Hauch, die met pianobegeleiding een prachtig lied van Schubert zong. Noemen wij ook nog de jonge, reeds bekende Dirigent Klaas Venneker, die eens lid, aanwezig was en heel wat werk verzet heeft om verschillende nummers in te studeren en te begeleiden. Tot slot was er een gezellig bal, onder leiding van de heer D. v. d. Pol, die er de stemming tot het einde in wist te houden. Al met al was het een knal avond, waarvoor de feestcommis sie zeker een woord van dank toe komt en natuurlijk de medewer kenden, allen leden van de ver eniging, die hun beste beentje hebben voorgezet om de avond te doen slagen. Velen zullen reeds lang het gigantische bouwwerk aan de Hereweg gezien hebben. Hier wordt het bejaardentehuis St. Jan ter Duin gebouwd, en deze naam heeft het al gekregen toen wijlen de Zeer Eerw. Heer Pastoor Greiteman herder was van de parochie. Nadat na diens overlijden het initiatief was genomen door de K. A. B., L. T. B. en de Hanze, werd het voorbereidend werk voortgezet en mede door de me dewerking van B. en W. kon nu de eerste steen gelegd worden. Voor deze plechtigheid waren aanwezig de Zeer Eerw. Pastoor Herzberg, het voltallig college van B. en W., het Stichtingsbe stuur en de respectievelijke aan nemers en onderaannemers van het bouwwerk. Nadat de plechtige wijding was geschiedt door Pastoor Herzberg, werd deze steen gelegd door de voorzitter van de Stichting, de heer Nicolaas Kaag. In zijn rede, die hij hierna uitsprak, dankte hij de aannemers en de architecten van Balen en Kamp, die er mede debet aan waren dat alles in een vlot tempo verlopen was, zodat thans reeds de eerste steenleg ging had kunnen geschieden. Spr. sprak tevens zijn erkente lijkheid uit ten aanzien van B. en W. en het Hoofd van Ge meentewerken, die zich eveneens alle moeite getroost hadden het werk te bevorderen. De bouw, aldus spr., is groots van opzet. We hopen, dat hiermede een goede daad verricht wordt voor de ouden van dagen. Met een dankwoord aan allen die hieraan medegewerkt hebben en dit ook in de toekomst zullen blijven doen, besloot de heer Kaag zijn rede. Burgemeester Bergh, die hierna het woord voerde, wees er op dat mede door de Stichting het woningprobleem een minder ur gente rol zou kunnen gaan spelen. Tenminste, aldus spr., als zou blijken dat vele bejaarden uit onze gemeente zich in dit kostbare be zit zouden kunnen vestigen. Im mers dan kunnen wij vele jon geren, die reeds lang een onmen selijke huisvesting moeten ver dragen aan een mogelijk beter onderkomen helpen. Met de wens, dat de levens avond van de bejaarden even zonnig zou mogen zijn als het moment van de eerste steenleg ging, besloot spr. zijn rede. POLS GEBROKEN Toen onze plaatsgenote Mej. T. Kooiman één dezer dagen de ramen een goede beurt gaf, week het trapje uiteen, met als gevolg dat zij een tuimeling maakte en daarbij haar pols brak. Wij wensen haar weer een spoedig herstel toe. STRANDDRUKTE. Het mooie weer van de afge lopen Zondag heeft vele mensen op de been gebracht. Op Cam perduin leverde het zien van de vele auto's een gezellige aan blik op. Tot zover men het strand kon afzien zag men vele mensen ge- noegelijk wandelend langs de vloedlijn, genietend van het vroege voorjaarszonnetje. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekfttad ww IflfVfWlrW „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 (Ingezonden mededeling helpen U er overheen Het kantoor van Breelaan 44 - Bergen zal met ingang van 18 dezer op (Ingezonden mededeling) f ook voor ook op gemakkeli)ke voorwaarden Hereweg 34 - Tel. 388 - Schoorl BERGEN 19 februari Dr. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 19 februari Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1