UeehUod ff 99 U.V.V. - afdeling Bergen kou gevat? „De verliefde garnaal" Sanapirsn aaa Bergens Klein V r ouwenkoor" „Stille Waters" KAPSALON II0IIIIL „De Sportfokkers" Zonnestraalcollecte „Vogelbescherming" Vrije Democratische Unie SCH00RLSE GEMEENSCHAP A#ettda Harriet Freezer voor de Plattelandsvrouwen DAKLEKKAGE? A. J. C0PPENS en Zn VRIJDAG 24 FEBR. 1961 38e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De druk bezochte jaarvergade ring der U.V.V. op 16 febr. in de serre van „De Rustende Jager' had een vlot verloop. De be stuursverkiezing leverde geen moeilijkheden, daar de aftredende dames allen herkiesbaar waren en herkozen werden. Aan Mevr. A. van Alphen-v. d. Valk werd door de voorzitster, Mevr. G. A. Kerkmeer-Floors, een oorkonde aangeboden, gete kend door Mevr. M. Elema-An- spach, voor het vele werk door haar in U.V.V.-verband verricht. Mevr. Van Alphen werd tot ere- medewerkster benoemd. Elk jaar weer is de installatie der nieuwe medewerksters het hoogtepunt van de jaarvergade ring. De uitreiking der insignes en het afleggen van de belofte door de 11 nieuwe leden is niet slechts een plechtig moment, maar versterkt ook het saamho righeidsgevoel, dat reeds door het samenwerken bestond. En ge werkt wordt er in de U.V.V.! Niet alleen worden conferenties en studiedagen bijgewoond, maar met de verschillende diensten hebben de medewerksters de han den vol. De auto-dienst bracht ettelijke patiënten naar specialist of zie kenhuis en maakte enkele tochten, o.a. naar de bollenvelden. Door de bejaarden-dienst werd met bejaarden gewandeld, bij be jaarden voorgelezen en door de heer Sax tekenles gegeven. De braille-dienst leverde met 9 machines liefst 7000 vellen met braille-schrift in Amsterdam af. Voor het blindegeleidehonden- fonds werden zilverpapier en dop pen van melkflessen gespaard en de 30 busjes, die in diverse win kels staan, verzorgd. Schandelijk genoeg werden de afgelopen zo mer 8 busjes met inhoud gestolen. De naai- en breidienst kon, dank zij de activiteit van vele da mes, bij aanvragen door het bu reau van Sociale Zaken de hel pende hand bieden. Tafeltje Dek Je reikte dit jaar ruim duizend warme maaltijden uit, zoals altijd voortreffelijk ver zorgd door de Eerw. Zusters Ur- sulinen en door enkele U.V.V.- sters trouw thuis bezorgd. De vrienden-dienst heeft niet stil gezeten en bij zieken en her stellenden hulp geboden. Ook op het kleding-depöt en de kraamkoffer werden in vele gevallen een beroep gedaan. Dan was er het vele werk, ver bonden aan de verkoop van zo- mer-kinderzegels, vluchtelingen- zegels en vele collecten, die öf ge heel öf in samenwerking met an dere verenigingen werden ver zorgd. De U.V.V. heeft weer een jaar van opgewekt en hard werken achter de rug. Op deze jaarver gadering konden de aanwezigen 4 Maart a.s. geeft „Bergens Klein Vrouwenkoor'onder lei ding van Klaas Venneker en met medewerking van de organiste Marjan Verrips-Doorn een jubi leumconcert ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, in de Ruïne- kerk te Bergen. In het programma zijn o.m. werken opgenomen van Clemens non Papa, Jacobus de Kerle, Jo- hann Sebastian Bach en Herman Strategier. Kaarten a 1.50 zijn verkrijg baar bij de leden en bij de Haan's Boekhandel, Stationsstraat 5, Ber gen. In Alkmaar zijn kaarten ver krijgbaar bij Klooster en Kiebert, Muziek- en Instrumentenhandel, Mient 22 en bij Schoehuys-Span- jaards Muziekhandel, Koorstr. 23. Indien nog kaarten voorradig, 's avonds 4 maart aan de Ruïne- kerk. Aanvang van het concert: 20 uur. De baten van dit concert ko men gedeeltelijk ten goede aan de restauratie van de Ruïnekerk. door middel van een kleurenfilm, gemaakt door Mej. Reichart te Amsterdam kennis nemen van het werk der afdeling Amsterdam. Ook daar wordt door vele vrou wen dagelijks veel werk verzet en het mooie hiervan is, dat het vrij willig en belangeloos gedaan wordt door vrouwen, die een deel van hun vrije tijd in dienst stellen van hun medemens. Vele handen maken licht werk, ook in Bergen. Het werk is zo veelzijdig, dat er zeker ook iets bij is, dat U spe ciaal ligt en dus ook graag door U gedaan zou worden. Heeft U nog een paar uurtjes per week over, meldt U dan als medewerk ster bij de U.V.V. Verleden week woensdagavond presenteerde de toneelgroep „Puck voor de Kunstkring Ber- gen-Schoorl-N.V.V., het blijspel „De verliefde garnaal" van An thony Kimmink, in de geheel be zette schouwburgzaal van „De Rustende Jager". Alvorens het doek zich opende, sprak de voorzitter, de heer C. Overman, een kort woord. Een bijzonder welkom sprak hij tot de burgemeesters van Bergen en Schoorl, t.w. de heren L. J. de Ruiter en J. H. Bergh. Ook wet houder Hemelrijk en verschillende raadsleden woonden de voorstel ling bij. Voorts maakte de heer Overman de aanwezigen er op attent, zich zo spoedig mogelijk van plaatsbewijzen te voorzien voor het volgende kindermatiné, dat op 22 maart a.s. gegeven zal worden ui ,,De Rustende Jager" en waar niet minder dan de to neelgroep „Pipo de clown" een voorstelling zal geven van „Pipo en de verdwaalde prinses". Te vens bracht hij allen nog even in herinnering, dat op diezelfde da tum 's avonds een cabaretavond gegeven zal worden, verzorgd door het bekende Langedijker cabaretgezelschap. Hierna ging het doek open en liet het toneel een prachtig decor zien van een ambtswoning, van een generaal, wonende ergens in Schotland. Het gebeurt dan dat de generaal-majoor, die op knap pe wijze gespeeld werd door Syl vian Poons, op last van de over heid enige maanden voor militaire zaken van huis moet. Dit is zijn laatste opdracht, dan gaat hij met pensioen. Zijn vrouw, aan wie hij nog al grappig om aan dit gefin geerde spelletje mee te doen. De zaak begint voor dit hotel er be denkelijk uit te zien, als de staats secretaris van Oorlog met echtge note kamers bestelt. Het blijkt echter, dat het de staatssecretaris er alleen maar om te doen is een slippertje te maken, en de echt genote zo maar een vrouw is van lichte zeden. Alles wordt in de doofpot gestopt, als het blijkt dat de verliefde garnaal (de staats secretaris), zelf ook niet zonder zonde is. Dit blijspel, men kan het beter een klucht noemen, werd goed gespeeld. De rol van Bob Goedhart (de garnaal) werd ver vangen door regisseur Egbert van Paridon, die er een vlakke uit beelding aan gaf. De beide Amerikanen, Bob Verstraete en Frans Koppers, speelden met veel flair hun rollen. Ellen de Thours, die in het eerste bedrijf op de achterste rijen on verstaanbaar was, herstelde zich in de volgende bedrijven en gaf een zeer knappe vertolking van de generaalsvrouw. Albert Ab- spoel als korporaal Sydney Green, kwam na een aarzelend begin steeds beter in zijn rol en gaf een uitstekende creatie van de korporaal. Jan Grefe, als oppas ser, was kostelijk. Van het overige dienstpersoneel, gespeeld door Ria Vroemen, als Suzie Tid- marsh, Leen Jongewaard als kok en Marie-José als Biddy-O'Hara WRAC, viel Ria Vroemen op door haar vrij, los en levendig spel. De tjokvolle zaal onthaalde de spelers dan ook op een harte lijk en welgemeend applaus. Voorzitter Overman overhandig de met een kort woord de vrou welijke speelsters elk een bos bloemen. Het was voor de Kunst kring een goed geslaagde avond. De Kunstkring Bergen sloot maandagavond j.l. het seizoen met „Stille Waters" komedie in drie bedrijven van Don Pedro Calderon de la Barca, gespeeld door de toneelgroep „Puck in de schouwburgzaal van „De Rus tende Jager", die voor de vierde maal van dit speelseizoen tot aan de laatste plaats was bezet. „Stille waters" (Guardate Del Agua Mansa) is één uit de vele honderden toneelwerken die Cal deron schreef. Zijn werk is als een fascinerend decor voor de Spaanse zeventiende eeuw, ook wel de eeuw van Calderon ge noemd. In „Stille waters" wordt bedoeld, één van de dochters van Don Alonso, Clara. Haar zuster de leiding van het huis overlaat, ziet dit naderend afzwaaien uit de dienst met zorg tegemoet, in ver band met de komende financiële omstandigheden. Haar wens een groot huis te kopen, ziet zij dan ook niet in vervulling gaan, als niet een plotselinge inval haar man aan een idee helpt, en zij be sluit tijdens de afwezigheid van haar man de ambtswoning zolang te gebruiken en gelijk het gedril de personeel om te schakelen in 't burger, als hotel-personeel. Deze opzet lukt, en al spoedig komt er bedrijvigheid in het hotel, als twee Amerikanen zich als gasten mel den. Alles zou goed zijn gegaan, wanneer de generaal niet onver wacht was thuisgekomen. Hij vindt zijn huishoudentje wel een beetje veranderd, als hij merkt dat hij niet op zijn wenken wordt bediend. Hij krijgt echter de gelegenheid niet, om weer de oude militaire sfeer in zijn woning te brengen en vindt het uiteraard Eugenia heeft juist het tegenover gestelde karakter. Zij lokt de mannen, speelt met hen en vindt het een vreugde deze schepselen om haar vinger te winden en dan weer eens van zich af te stoten. Het gevolg hiervan is, dat twee Spaanse ridders, Don Juan en Don Pedro op haar verliefd raken en ten huize van hun sportieve vriend, Don Felix, die vlak naast de woning van hun aangebedene woont, gastvrij een onderdak krij gen, om zodoende te trachten in nader contact met de geliefde te komen. Ook de vriend voelt veel voor de schoonheid van zijn buur meisjes. Hij komt echter in een moeilijke situatie terecht, als zijn vrienden hem vragen een goed woordje bij Eugenia te doen. Dit leidt tot allerlei verwikkelingen en verdachtmakingen, zodat de zuidelijke hartstocht en jaloezie hoog oplaait en het met degenge- kletter Spaans toegaat. Als dan Don Toribio Cuadradillos, de dwaze, rijke en lompe herenboer, die als bruidegom voor Eugenia is bestemd, deze malle situatie niet meer kan volgen, komt er toch een happy ending aan deze komedie van vurige liefde en hartstocht en krijgt Clara Don Felix als verloofde, terwijl beide vrienden niet anders dachten dan dat Don Felix Eugenia het hof maakte. Bob Verstraete maakte van Don Toribio Cuadradillos een on verbeterlijke, kostelijke creatie. Albert Abspoel als Felix, de eer lijke, nobele vriend, een warme overtuigende uitbeelding. Henny Orri en Karin Haage als de bei de zusters Clara en Eugenia wis ten het verschil tussen beide ka rakters juist weer te geven. Syl vian Poons, de vader van de meis jes, Nell Knoop, de huishoudster, de beide vrienden. Ria Vroemen, de meid, Leen Jongewaard en Jan Grefe als de knechts, allen heb ben met deze zeventiende eeuwse komedie, die in een goed verzorgd decor en costumes (Roger Chail- loux), werd gespeeld, het publiek een prettige, geestige avond ge bracht, wat door de aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd. De regie was van Egbert van Pari don. Mooi haar valt op Door enkele leden is de Bond- show te 's-Hertogenbosch van ko nijnen, kippen, duiven en cavia's bezocht en hun dieren tentoon gesteld, waarvan enige dieren hoge bekroningen wisten te be halen. Mevr. Schmalz wist met haar BI. Marters 2 x ZZG, 4 x ZG, 1 x GG en 1 x G te behalen, met haar BI. Marter Rexen 1 x ZZG en 1 x ZG, met Luxs Rex 2 x ZG, met Wit Rex 1 x ZG. U. Schmalz met zijn cavia's zwart 3 x ZZG en 1 x ZG, tevens de beste cavia der gehele show en met Zilver Agoutie 1 x ZG en borstelhaar dr.kleur 1 x ZG. De heer Pepping met zijde hoenders 1 x GG en 1 x G, met Holl. hoenkriel zilver zw. gelo- verd 1 x GG. Zander behaalde met zijn R.O. Polen 4 x ZZG, 4 x ZG, 1 x GG en 1 x G, met de Zilver Agouti cavia's 1 x ZZG en 1 x ZG, met de Duitse Schoonh. postduif wit 3 x ZZG, 2 x GG en 1 x G. Cor Zander met Cavia zwart 2 x ZZG en 1 x ZG, met Duitse Schoonh.postduif Zw. Kras 1 x ZG en 1 x G, met de Hambur gers 2 x G. Op de provinciale Kampioens tentoonstelling te Den Helder be haalde Mevr. De Leeuw met haar dieren twee maal het Kampioen schap, W. Raams één maal, de fam. Schmalz elf maal, Mej. H. Kooger twee maal en Jac. Zander vijf maal, alzo een goede prestatie. Vrijdag 24 februari wordt er een filmavond gegeven in Hotel- Restaurant De Brink, Breelaan 9 te Bergen. Een ieder is welkom. Behandeld wordt: ,'t konijn van nest- tot tentoonstellingsdier. Ook is de vereniging aangewezen om de gecombineerde club-show te organiseren voor 1961, welke ge houden zal worden in november. De medewerkende verenigingen zijn Hoorn, De Beemster, Wie- ringermeer, Schoorl en Bergen. De opbrengst van deze collec te, die gehouden werd van 13 tot 18 februari, door het N.V.V. met het T.B.C.-fonds, in samenwer king met Zonnestraal, heeft in Bergen 843,12 opgebracht. Op de komende jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, te houden op zaterdag 25 februari a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam, zal door het bestuur worden voorge steld het hoofdbestuur uit te brei den en daarvoor te benoemen de heer A. L. Bakker, inspecteur van de Domeinen te Bergen. Onder de bestuursleden die herkiesbaar zijn, is de heer Jb. Westra te Warmenhuizen. Op zaterdag 6 en zondag 7 mei, zal deze vereni ging een excursie houden op Texel. In deze zich snel veranderende en gecompliceerde wereld, is er dringende behoefte aan een par tij, wier politiek gericht is op snelle aanpassing van normen en vormen voor de gemeenschap aan nieuwe omstandigheden. Snelle aanpassing is dan ook het streven van de Vrije Democr. Unie, in wier beginselen en werk programma twee elementaire eisen van deze tijd zijn verweven, n.l.: 1ondogmatische politiek; 2. het streven naar eenvoud in de orga nisatie van de samenleving. Om haar doelstellingen te ver wezenlijken hebben de weer op gerichte Vrijz. Democr. Bond en het, in het bijzonder in Amster dam sterk levende, Sociaal ver bond en Sportbelangen, zich ver enigd tot de Vrije Democr. Unie. Deze Unie is wars van politieke, economische en godsdienstige dogma's voor zichzelf, doch eer biedigt deze dogma's als persoon lijke overtuigingen. Wat, politiek gezien, goed was in het verleden, behoeft daarom nog niet juist te zijn voor heden en toekomst. Nu is nodig een vereenvoudi ging en samenbundeling van de sociale zorg, een vereenvoudiging van ons gecompliceerd belasting stelsel en een versterking van het beleid van onze volksvertegen woordiging en regering. Wat dat laatste betreft, daar dreigt de laatste jaren de balans volledig scheef te worden getrokken. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie en de vakverenigingen drei gen een staat in de staat te gaan vormen. Eenvoudige lijnen voor ons staatsapparaat zijn nodig. De Staten-Generaal en de onderne mingsorganisaties vertegenwoor digen beide nagenoeg dezelfde mensen, doch dan elk op andere wijze gegroepeerd. Onze volksvertegenwoordiging moet de deskundigheid en de kracht bezitten om op eenvoudige ongecompliceerde wijze de sociale zorg voor het gehele volk te ver zekeren (zoals thans reeds het A.O.W.-pensioen voor allen), en dient de daarvoor benodigde gel den uitsluitend via algemene be lastingen te verkrijgen. De Overheid dient voorts het culturele leven van de gemeen schap te ontwikkelen, o.a. door sport en vrijetijdsbesteding krach, tig te steunen. Indien deze gemeenschapszorg door de ondernemer is aanvaard en een relatief basisinkomen is ge garandeerd, zal hem daarnaast zo min mogelijk belemmeringen door de Overheid in de weg moeten worden gelegd, zodat een vrije ontplooiing van het particulier initiatief kan plaats vinden. Alles wat de gemeenschaps band tussen de mensen kan ver sterken of vasthouden acht de Vrije Democr. Unie van groot be lang. Daarom is zij voorstandster van volksonderwijs, een nationale radio en televisie. Ook de ge meenschapsband tussen de volke ren dient te worden verstevigd. Zij wenst daartoe algehele ontwa pening onder een wereldrechts orde met een wereldpolitiemacht, te bevorderen. Zij is er voorts van overtuigd dat door grote doelmatigheid thans reeds tot verkorting der mi litaire diensttijd kan worden over. gegaan. Het secretariaat der Vrije De mocr. Unie is gevestigd: Noord laan 21, Bergen N.H. Zaterdag 25 febr. Cabaretavond aangeboden door de Bond v. Staatspensionnering, zaal GroothofF, 8 uur. Donderdag 2 maart Lezing met lichtbeelden door Dr. M. G. Adriani uit Oostvoor- ne over „Het conflict mens-na tuur spitst zich toe", uitg. van „Algem. Welzijn", zaal „De Roo- de Leeuw", 8 uur. Zaterdag 4 maart Uitvoering door de Gymn. ver. „Olympia", zaal „De Rustende Ja ger", 8 uur. Klaverjasdrive uitg. v d. wan delsportver. St. Joris, zaal Groot hofF, 8 uur. □□□□□□nnaaoo SCHOORL Woensdagavond hield de Plat telandsvrouwen, afdeling Schoorl en Groet 'haar bijeenkomst, waar voor uitgenodigd was Harriët Freezer. De presidente, Mevr. Bérgh, heette spreekster hartelijk wel kom, benevens de heren die voor deze keer met hun respectievelij ke dames deze bijeenkomst bij kwamen wonen. Mevr. Freezer had als onder werp: „Hartige hapjes in de lite ratuur". In haar inleiding wees zij er op, dat er na de oorlog veel kleinigheden veranderd wa ren. Ook in de literatuur is dit het geval geweest. In dit verband wees zij op de cursiefjes, die na de oorlog zijn toegenomen en zeer populair zijn geworden. Er is een leger van schrijvers die deze stuk jes schrijft en Carmiggelt noemt dit het „dwangbuis van de gein' Het is vaak een soort roofbouw op de ideeën, en het slot hiervan kan zijn dat de schrijver tenslotte uitgeput is. Vervolgens liet zij met haar innemende verteltrant het nut van een satyre uitkomen, die gewoonlijk uit feiten bestaat, die men allang weet. Veel fou tieve gedachten worden door het cursiefje rechtgezet. Met talrijke voorbeelden liet spreekster zien wat men met overdrijvingen kan doen. De omslachtigheid en woordkeus van deze stukjes bren gen met zich mee dat men tal rijke situaties gaat herkennen, hetgeen ook de bedoeling hiervan is. Met een interessante blik ach ter de schermen van het bedrijf „Hartige hapjes" besloot Mevr. Freeser haar betoog. Mevr. Bergh bracht spreekster hartelijk dank voor de prettige wijze waarop zij haar gehoor heeft weten te boeien! Met het afhandelen van enkele mededelingen werd deze avond besloten. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK t* (Ingezonden mededeling) 19 cent per rol ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. anDcianoQDaaaciDOona (Ingezonden mededeling) blust snel opkomende griep Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 BERGEN 126 februari Dr. 'LUGTEN. Telefoon 2700 SCHOORL 26 februari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1