IVeektlad ff ff JAARVERSLAG 1960 V.V.V. BERGEN VOORJAAR STOFFEN Reisvereniging T. en O. Uniek jubileum Philatelistenclub Ilergenschc kunsthandel Bond van Ouden van Dagen Raadslid Dinkelberg stelt schriftelijke vragen „Roode Sien Bergen behaalde de volle winst De Berger Accordeonver. Propaganda-avond KAPSALON II0IIIIEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apeuda Gezellige avond Centra kruideniers VRIJDAG 3 MAART 1961 38e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In het jaarverslag 1960 van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, lezen wij dat de regenperiode die de ganse zomer aanhield voor ver schillende bedrijven, zoals buiten zitjes en het strand, geen gunstig seizoen is geweest maar dat de restaurants en hotelbedrijven in het centrum van het dorp daaren tegen goede zaken hebben ge maakt. De vacantiespreiding laat maar op zich wachten. De grootste stroom gasten komt van 15 juli tot 15 augustus, en dat is dan ook de reden, dat men nog niet gemakke lijk tot het bouwen van grote ho tels en pensions overgaat. Men bepaalt zich tot vernieuwing en uitbreiding, een zeer verstandige politiek, aldus de schrijver. Het zal de komende jaren steeds drukker worden in ons dorp, nu de vrije zaterdag veld wint, maar daardoor ontstaan ook weer moeilijkheden. Juist overbelasting op zaterdag en zondag maakt het voor hen die in het hotelvak wer ken er niet beter op. Het kan tot gevolg hebben, dat het met de ja ren moeilijker wordt, aan goed personeel te komen. Over snackbars, patatkramen en amusementsbedrijven, behoeft Bergen zich geen zorgen te ma ken, daarvoor is voldoende be langstelling. Ook de kindervoorstellingen in het openluchttheater zijn niet on bevredigend geweest, vooral op de vijfde mei was het theater dat ongeveer 1500 zitplaatsen bevat, bijna geheel bezet. Vervolgens blijkt uit de gastenstatistiek 1960 van de gemeente Bergen, dat Ne derlandse gasten bovenaan staan met een aantal van 17423, dan volgen de Duitsers met 13546, en komen de Zweden als derde met 282 gasten. Het totale aantal gas ten dat door de V.V.V.-informa- trices is geboekt is 32368. De Badbode krijgt in het jaar verslag een extra pluim voor de keurige uitvoering. Voor de der de maal verscheen de Badbode met zijn interessante artikelen, onder redaktie van de heer W. Kok. Alle medewerkenden, die het financieel mogelijk maakten de Badbode te doen verschijnen, worden daarvoor hartelijk dank gezegd. Voorts leest men van het werk van de commissie van Zo merfeesten en komt men tot de conclusie, dat de weersomstan digheden tamelijk gunstig voor de georganiseerde feesten zijn ge weest en dat de belangstelling eerder groter wordt. Dan her denkt men wijlen de heer Joh. Prins, die vier jaar penningmees ter van de vereniging is geweest en zich steeds blijmoedig van zijn taak heeft gekweten. Hij stierf 10 januari 1960. Verheugend is het dat beide V.V.V.s t.w. Bergen en Bergen aan Zee, gezamenlijk een folder hebben uitgegeven, een bewijs dat de onderlinge verstandhou ding tussen beide verenigingen goed is. Na de feestelijke intocht van burgemeester L. J. de Ruiter me moreert de samensteller van dit verslag, dat allen de prettigste herinneringen hebben aan de wnd burgemeester Wytema, die altijd welwillend tegenover de V.V.V. stond. Niet minder was de tege moetkomende houding van Ber gens nieuwe burgemeester op de dag van zijn installatie, waar men al direct een afspraak maakte met hem, voor een vergadering in het Oranje-Hotel", waar verschil lende vraagstukken werden be sproken, o.a. verkeer en parkeer problemen, waarvan de resultaten zeker niet teleurgesteld hebben. Dat het „Plein" met winkel galerij en de directe verbinding over de voormalige trambaan naar de Bergerweg een grote ver betering is en in de toekomst iets moois beloofd te worden, is onte genzeggelijk waar. Wanneer men in de verte de bussen ziet nade ren, kan men zonder overdrijving zeggen, dat Bergen aan schoon heid en romantiek niets heeft ver loren. Het dorp is op gelukkige wijze aangepast aan de nieuwe tijd. Het jaarverslag eindigt met een beschouwing over de Alk- maarse annexatieplannen. Het komt enigszins hier op neer dat Bergen, al zijn de Alkmaarse an nexatieplannen voorlopig in de ijskast gestopt, waakzaam moet blijven over zijn mooie dorp. Men moet er niet aan denken dat een van de schoonste plekjes van Ne derland zou herschapen worden in een trogsteloze zee van huizen blokken. De ingezetenen moeten op de bres staan voor het behoud van het natuurschoon en zorgen dat onze prachtige polders niet verdwijnen, de bossen niet ge rooid, en de duinen niet worden geëgaliseerd. Bergen moet een re creatieoord blijven, een oase van rust tussen de steeds groter wor dende steden en dorpen. Op woensdag 1 maart heeft „meester Pascha" het heuglijke feit gevierd dat hij 40 jaren lang zijn beste krachten aan het open baar onderwijs in Bergen heeft gegeven. Al die jaren is hij ver bonden geweest aan de O. L. van Reenenschool. Zijn loopbaan be gon aan de oude dorpsschool, het gebouw waar nu de garage van de fa. Smit is gevestigd. Later verhuisde de school naar het nieuwe gebouw aan het Spaanse Pad. de prachtige schepping van architect Roggeveen. Meester Pascha heeft nog samengewerkt met meester Baretta en later met meester Beets, allemaal namen, die voor Bergen een begrip zijn geworden. Talrijke ouders zullen zich zeker het jaar of de jaren kunnen herinneren dat zij bij meester in de klas hebben geze ten. Dinsdagavond 14 mei a.s. 's avonds 8 uur, zal er in het T. en O. gebouw aan de Kogendijk voor postzegelverzamelaars een bijeenkomst worden georgani seerd, waar men zal trachten te komen tot de oprichting van een philatelistenclub. Dit zal dan bij voldoende deelname wekelijks ge schieden. Als leider van deze eer ste avond zal optreden de heer S. van Wonderen. Vrijdagavond 17 februari hield de reisvereniging T. en O. zijn vergadering, met als agendapunt het bespreken van de nieuw te plannen reis. In verband met het derde lus trum van de reisvereniging kwam het bestuur met een hele mooie reis uit de bus, die de goedkeu ring van alle leden kon wegdra gen. Besloten werd zaterdagmid dag 9 september, n.m. 2 uur, te vertrekken vanaf hoek Ooster- wegBergerweg, naar Amster dam, via Den Bosch, Eindhoven, Sittard, naar Valkenburg, waar men dan ongeveer half acht aan komt. Natuurlijk wordt er tijdens de reis hier en daar gestopt. In Valkenburg wordt dan de nacht doorgebracht, om de vol gende morgen acht uur weer reis vaardig te zijn voor de reis door België. Men zorge dus dat ieder een in 't bezit is van 'n bewijs van Nederlanderschap, dat op het ge meentehuis is te verkrijgen. Ver schillende bezienswaardigheden zullen dan bezocht worden. Tot aan Spa dringt men door in Bel gië, om dan de terugreis over Luik, weer naar Valkenburg te aanvaarden, waar om half zes het diner gereed zal staan. De prijs voor deze mooie reis is 25,per persoon. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Daarom worden ook anderen in de gele genheid gesteld deze mooie reis mee te maken. Zij stellen zich in verbinding met de heer C. v. d. Heide, penningmeester der reis vereniging, wonende aan de Van Bladerenweg, die alle inlichtingen hierover kan verschaffen. Het bestuur van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, afd. Ber gen brengt hiermede dank aan het Comité voor Bejaarden voor de gezellige middag, aan hun le den aangeboden. Ook onze dank aan het Caba retgezelschap voor de wijze waar op ze ons hebben laten lachen, in het kort, voor de genotvolle mid dag die zij ons gegeven hebben. Dus ouden van dagen, ziet ge wel wat samenwerking vermag? Het comité voor ontspanning in de Alg. Bond van Ouden van Da gen streeft naar een betere toe komst voor hen die op leeftijd zijn gekomen. Zij die nog geen lid zijn of een ieder die nog adressen weet van niet-leden, kunnen zich melden bij het bestuur. Iedere maandagmid dag wordt zitting gehouden, van 36 uur, ten huize van de Secre taris L. v. d. Wees, P. Boender- makerweg 59. De heer J. J. Dinkelberg, lid van de gemeenteraad voor het Middenblok, heeft zich met het volgende schrijven tot de voorzit ter van de gemeenteraad van Bergen gericht. Heeft het dagelijks bestuur der gemeente Bergen kennis genomen van de denigrerende wijze waar op volgens de Alkmaarse Cou rant in de gemeenteraad van Alk maar door de edelachtbare heer Huisman de gemeente Bergen als een rimboe is voorgesteld, waarin een zendeling nuttig arbeidster rein vinden kan? Is Uw College met ondergete kende van mening, dat wanneer op de gewraakte manier nabuur gemeenten onbelemmerd tegen el kaar worden opgezet, elke andere poging om meer verdraagzaam heid onder de mensen te brengen, als een illusie moet worden be schouwd? Willen burgemeester en wet houders de raad van Bergen me dedelen, hoe zij menen voor de eer van de gemeente in deze te moeten opkomen? Zo uw college hiertoe om rede nen van ambtelijke waardigheid geen aanleiding vindt, is het dan bereid over de aangelegenheid in de raadszitting van 28 februari, door middel van interpellatie daartoe de gelegenheid te geven? Heeft het college ook kennis genomen van het sensationele op stel, gelanceerd in het jaarver slag van een der plaatselijke V.V.V.'s met betrekking tot het annexatievraagstuk, welke be schouwing grote ongerustheid on der de bevolking veroorzaakt heeft? Nu het betreffende onderwerp een punt van heftige discussies in vergaderingen van plaatselijke verenigingen dreigt uit te lokken, acht het College thans niet het ogenblik gekomen om de burgerij via een uiteenzetting in een open bare raadsvergadering op de hoogte te stellen van wat zich tot dusver in geheime sfeer afge speeld heeft, om legendevorming te voorkomen? Donderdagavond j.l. gaf het Amsterdamse Volkstoneel voor de tweede maal een voorstelling van Rooie Sien, drama uit het volksleven, met zang en dans, in zes bedrijven, door Marius Spree. De schouwburgzaal van ,,De 1 Rustende Jager" was echter maar half gevuld, veel belangstelling bleek er niet te zijn voor deze tweede opvoering. Dat deze half gevulde zaal misschien invloed zou hebben op het spel der artis- ten, daarvan viel niets te bespeu ren, want dit drama werd weer met alle ernst ten tonele gevoerd. Beppy Nooy was weer de domi nerende figuur in dit drama en gaf een uitstekende creatie van haar rol. Rien van Nunen als Ko Breeman voelde zijn moeilijke rol zeer goed aan en wist met zijn spel het publiek te boeien. De overige spelers deden hun uiter ste best om er een goede voor stelling van te maken. 't WINKELTJE In Een in het begin gelijkopgaan- de wedstrijd, waar beide ploegen slordig voetbal te zien gaven en beide keepers er nauwelijks aan te pas kwamen. Het spelbeeld veranderde vol komen, toen de hardwerkende K. v. d. Berg met een fraaie kopbal Bergen de leiding gaf. Opeens was het Bergen, dat ten aanval trok, zodat Beemster herhaalde lijk in de verdediging werd ge drongen en Beemster tot over maat van ramp een speler kwijt raakte, die wegens natrappen van het veld werd gestuurd. Uit een van de vele aanvallen die Bergen ondernam gaf rechtsbuiten Tuin, met een onhoudbaar schot de kee per voor de tweede maal het na kijken. Na de thee bleek duidelijk, dat Bergen technisch de meerdere was. Voor de sportieve Beemste- naren was het een onmogelijke opgaaf de potdichte achterhoede van Bergen, waarin spil Smit rustig de aanvallen in de kiem smoorde, met v. d. Berg in doel, te passeren. Tien minuten voor het einde kopte K. v. d. Berg, na een zuivere voorzet van de Boer, de bal voor de derde maal in het doel. Scheidsrechter Melker leid de correct. De Berger Accordeon Vereni ging werd 9 januari opgericht in het jaar 1948. Mevrouw A. Hen- neke van 't Hof, wonende te Groet, komt de eer toe de opricht ster te zijn van deze oudste ac cordeonvereniging. Dat deze der tien bestaansjaren geen gemak kelijke zijn geweest, blijkt wel uit een gesprek, dat wij met de voor zitter van de vereniging, de heer A. Rikkerink, hadden, die ons het een en ander daarover vertelde. Vanaf de oprichting kreeg de heer A. de Wolf de muzikale lei ding over deze jonge vereniging. In datzelfde oprichtingsjaar gaf de toenmalige toneelvereniging „Kunst na Arbeid", deze accor deonvereniging de gelegenheid zich in ,,De Rustende Jager aan het publiek te presenteren, tussen de pauzes van de première van het blijspel „Een vriend komt over" van Jan Timmer. Met dit eerste optreden oogstte de B.A.V. veel succes en was haar bestaans recht verzekerd. In 1953 ontstond er een splitsing in de vereniging en werd er naast de B.A.V., een accordeonvereniging „Con Amo- re" opgericht. Van de oude be staande vereniging bleven er maar tien leden over. Ze hielden echter hun vereniging staande, vormden een nieuw bestuur waar in als nieuwe bestuursleden de heren C. Woud, Tilstra en A. Rikkerink zitting namen. In dat zelfde jaar werd de heer Wim Cornelissen als nieuwe dirigent gekozen, die thans nog steeds zijn dirigeerstok zwaait over deze Berger Accordeonvereniging die trots alle tegenslag bleef volhou den. De financiële situatie bleef precair, totdat men in 1956 een fusie aanging met een accordeon club, die destijds onder leiding stond van mej. A. Buster, maar ieder jaar bleef de penningmees ter met een lege kas sukkelen. So lidariteit en liefde voor hun ver eniging hield de B.A.V. bestaan. De zeven magere jaren gingen voorbij. Het tienjarig bestaan werd gevierd, zij het dan met een financieel tekort van 350, maar in 1960 kon de penningmeester met een sluitende begroting ko men, dank zij het oud papier en de verenigingsliefde. Deze dappere accordeongroep, die vele moeilijke jaren achter de rug heeft en verschillende leden in zijn ver eniging telt, die de gouden insig ne dragen (10 jaar lid) en de zil veren (5 jaar lid), verdient zeer zeker de warme belangstelling van het Bergense publiek. Daar heeft ze recht op, ook verdient ze de aandacht van gemeentewege voor de sublieme concerten en het culturele werk dat ze uitdraagt, onder de bezielende leiding van hun dirigent Wim Cornelissen. SCHOORL Bond voor Staatspensionnering Zaterdagavond hield de Bond voor Staatspensionnering een propaganda-avond in café Klop te Hargen. Hoewel we in Hargen een vol le zaal verwacht hadden, bleek de animo dit keer toch minder groot te zijn dan anders, ondanks dat er een prima programma ge boden werd. De heer Sleking, die als voor zitter der vereniging met een kort woord de propagandist, de heer Kuiper inleidde, heette de aanwe zigen en in het bijzonder Burge meester Bergh en diens echtge note van harte welkom. De heer Kuiper hield een gloedvol betoog, waarvan echter reeds door ons op de avond in Schoorl verslag is gedaan. Mooi haar valt op Vervolgens trad op het Heilo- er cabaret dat de verdere avond verzorgde. Na een inleidende conférence van Klaas Koomen traden ver volgens op de Binato's met Mexi- kaanse en Spaanse liedjes, bege leid door gitaar. Twee charmante dames „De Bella's" brachten vervolgens goe de accordeonmuziek ten gehore. Enorm werd er gelachen, en zeer terecht om de schets „Och tendziekte". Na de pauze kregen we opnieuw de Binato's en de Bella's, waarna het programma afgesloten werd met de komische schets „HuwelijksbureauEr moet gezegd worden dat dit ge zelschap een zeer beschaafd pro gramma bracht, dat bij het pu bliek goed in de smaak viel. Een gezellig bal onder leiding van de Musical Players besloot de avond. "Zaterdag, 4 maart Uitvoering door de gymnastiek ver. Olympia zaal De Rustende Jager, 7.30 uur. Klaverjasdrive, uitg. de wandel sportver. „St. Joris", zaal Groot- hoff, 8 uur. Vrijdag, 10 maart Lezing door mej. C. v. Bergen over „Hoe kunnen wij met Men sendieck onze houding verbeteren Uitg. bond van Plattelandsvr., zaal Groothoff, 7.45 uur. Zaterdag, 1 1 maart Klaverjasdrive uitg. de wandel sportver. „St. Joris", zaal Groot hoff, 8 uur. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Vorige week werd er een Centra avond gegeven in de zaal van de Heer P. Timmerman. Initiatief hiervoor was geno men door de Heer M. v. Teulin- gen, Centra kruidenier, die te vens deze avond benutte om af scheid te nemen van zijn klanten en om zijn opvolger, de Heer W. H. Manooy voor te stellen. 't Beloofde goed te worden, want bij aankomst kreeg ieder een gratis lot en lieftallige jonge dames gingen rond met koffie en biscuits. Hierna opende de Heer van Teulingen de avond, hij heette al len in de overvolle zaal hartelijk welkom en spreker hoopte dat het een paar plezierige uren zouden worden. Hij bracht ieder z'n wel gemeende dank voor t genoten vertrouwen in de tijd, dat hij hier zijn zaak gedreven heeft en wilde de heer W. Manooy, die het be drijf voortzet, gaarne aanbeve len. Toen was het tijd voor de mensen van de Huisvrouwen- voorlichtingsdienst, die de avond zouden verzorgen. Twee dames kwamen voor 't voetlicht met een eerste liedje, tevens een lofzang op v. Nelle en niet te vergeten de Centra. Met een radde tong werden de verschillende merken aanbevolen en de voordelen op gesomd. Enkele films werden vertoond, afgewisseld met korte schetsjes, en daar tussendoor werden de dames ook heel wat keren getrakteerd op de voortref felijke produkten, die een Centra kruidenier verkoopt. O.a. Kel- logg's Cornflakes en Zweeds knackebröd wat bijzonder lekker is en door Verkade, Zaandam, wordt ingevoerd en verkocht. Er was nog een bijzonder aardige kleurenfilm over de fabrikage en het gebruik van wol, en ook één over de vervaardiging van het knackebröd met prachtige opna men van het Zweedse land. Tot slot kwam er nog een da verende verloting zonder nieten. Er werden nog wat lijstjes met boodschappen uitgetrokken, die gratis thuis bezorgd zouden worden. Aan de heer en mevr. v. Teulingen werd een heel mooie plant aangeboden, waarna v. Teulingen nog een laatste woord van dank bracht, bijzonder aan de mensen die deze avond ver zorgd hadden en wenste allen een wel-thuis toe. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Kunst- nijverheid Pottery Kristal Pilastro FA. P. HOPMAN - BERGEN NORDEMANN MOOIE in variatie van tint, weefsel en prijs. U KI. Dorpsstraat 25 Bergen ook voor u Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 nnnnDCDannnaoaDDaa 5 Maart Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 5 Maart Dr RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1