lekker en gezond m BUN BESTE VIJAND "TEENAGERS L0VE' Bloembollen tentoonstelling in het Dorpshuis Alkmaarse annexatieplannen Jaarverslag Plattelandsvrouwen KERKDIENSTEN Cabaretvoorstelling Foto Mr. Opt. D. W. Pastoor Matthaus Passion te Alkmaar Damclub „Bergen'' Schaakclub Schoorl BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. Bridgeclub „Schoorl" Geen schoenen op de keukentafel Adverteert in De Duinstreek BERGEN SCHOORL ALKMAAR de medicinale hoestbonbon VOOR SCHOORL xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Burgerlijke Stand BERGEN GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op maandag 27 maart a.s. de jaarlijkse schouw zal worden gedreven over de binnen de gemeente gelegen wegen, welke vallen onder het Wegenreglement Noordholland. Veel belangstelling was er voor de tentoonstelling, die gisteren in het Dorpshuis gehouden werd door de vereniging Volksonder wijs afd. Bergen. Men kon daar de resultaten bewonderen van het thuis ver zorgen en tot bloei brengen van bloembollen, door de leerlingen van de Van Reenenschool en de Van Brederodeschool. Deze fraaie bescheiden ten toonstelling was met veel zorg en verfijnde smaak geëtaleerd. De opgezette vogels, het vijvertje met goudvissen, dat op kunstige wijze was aangebracht tussen de kleurige bloeiende tulpen, narcis sen en hyacinthen, de twee grote platen aan de wand, waarop door leerlingen van de beide scholen, ieder afzonderlijk, een bloem was getekend en opgeplakt, vormde met het tentoongestelde een de coratief geheel. Het moet voor de jury geen ge makkelijke taak geweest zijn, de best gekweekte bloemen te be kronen. Aan de kwaliteit van de bloemen kon men constateren, dat vele leerlingen al hun aan dacht en zorg aan dit mooie werk hebben besteedt. Van de Van Brederodeschool kwamen de volgende kinderen voor een prijsje in aanmerking: le klas: (tulpen) 1 René Sohlotz, 2 Nico v. d. Linden, 3 Marianne Bakker. 2e klas: (tulpen) 1 Ge rard v. d. Linden, 2 Anneke Ve- rink, 3. Robert Hoogvorst. Troostprijzen: Netty Vollenga, Evert van Roekei. 3e klas (nar cissen) 1 Enno Grasmeijer, 2 Gert Jan Borst, 3 Ineke Mooy. 4e klas (narcissen) 1 Klaske Ebbin- ga, 2 Marijke Zwakman, 3 Ludy Woud. 5e klas (hyacinthen) 1 Wim Jan Schotten, 2 Henk de Groot, 3 Rensje v. d. Ploeg. 6e klas (hyacinthen) 1 Darja Berk hout, 2 Rob Kok, 3 Cees Gorter. Van de Van Reenenschool waren het: le klas, 1 Gerie Borst, 2 Nel- leke Ravenhorst, 3 Jos de Waal. Troostprijzen: Marijke de Vries, Henny v. d. Berg, Andrée Mol, Tilly van Wijk, Anneke de Graaf. 2e klas, (narcissen) 1 Joan Vi neken, 2 Koos Knip, 3 Dik Vol lenga, tr.pr. Maaike Sietsma, Jaap Schekkerman. 3e klas. (Narcissen) 1 Ewald de Jong, 2 Ineke Faasse, 3. Roe- lie Pesie, tr. pr. Francien Hetem. 4e klas. (rode (hyacinthen) 1 Joke Zweep. 2 Manga, 3 Eric Schurer, tr.pr. Marrie de Vet, Emmy Mol, Gea Voorthuis. 5e klas, (Tulpen roserood) 1 Kees Timmer, 2 Jan Bak, 3 Koos Schekkerman, 4 Ankea Gerritsen, tr.pr. Hylke de Jong, Jaap Stroo- mer, Robby Vrees, Jan Zwak man. 6e klas. (Tulpen rood) 1 Ro land Briefjes, 2 Edwin Pieneman, 3 John Wolf, tr.pr. Ben Klaver, Gerrit Visser, Marriette Voort huizen. Antwoord naar aanleiding van de vragen, gesteld door de heer J. J. Dinkelberg, d.d. 27 februari 1961, aan de voorzitter van de Raad gesteld. De schriftelijke vragen door het geachte lid J. J. Dinkelberg gesteld d.d. 27 februari j.l. kwa men hedenmorgen in bezit van het College van burgemeester en wethouders. Aangezien het niet geheel duidelijk is of hij hierop reeds nu een schriftelijk ant woord verwacht, gelijk de proce dure voorschrijft, dan wel op een andere wijze de onderhavige kwestie wil behandelen, acht het college het goed reeds nu een schriftelijk antwoord te geven, dat ik U namens het college voorlees. Genoemd lid vraagt o.a. of er voor ons ook aanleiding bestaat in de vergadering van heden het vraagstuk van de grenswijzigin gen in openbare behandeling te nemen en derhalve aan de agen da toe te voegen. Wij menen, dat hiervoor geen termen aanwezig zijn en achten dit overbodig en onwenselijk om de volgende re denen. Door geen der gemeenten in Noord-Kennemerland is, voor zo ver ons bekend, kort geleden een grenswijziging aangevraagd. De Minister van Binnenlandse Za ken heeft ons niet uitgenodigd onze visie te geven op een bij hem binnengekomen verzoek tot grenswijziging terwijl het de aan vrager bekend zal zijn, dat door de Raad der gemeente Bergen Nh. geen verzoek tot grenswijzi ging is ingediend, noch in voor bereiding is. Wij achten het onjuist aan uit latingen van raadsleden van an dere gemeenten aandacht te be steden, in zoverre ze niet officieel te onzer kennis worden gebracht of worden samengevat in een be sluit dat gevolgen heeft voor onze eigen zelfstandigheid of de gren zen onzer gemeente beoogt te wij zigen in dat geval kunnen wij de normale wettelijke procedure vol gen. Indien bedoelde uitlatingen gesteld zijn in een toon, die niet past bij de goede vormen, die de verstandhouding tussen de ge meenten bepalen, dan betreuren wij dit, doch wij zijn er tevens van overtuigd, dat zij die zulke uitlatingen kunnen bezigen, de zaak die zij zeggen voor te staan schade berokkenen. Wij zijn van oordeel, dat wij de weg, die wij, in volledige over eenstemming met de gevoelens van al de leden van de Raad, hebben ingeslagen verder moeten afleggen: richting en doel zullen openbaar worden zodra hiertoe aanleiding is. Op de jaarvergadering van bo vengenoemde vereniging, gehou den in zaal Nieuwendijk, blijkt uit het jaarverslag van de secre taresse, mevr. v. d. Meij, dat het bestuur het afgelopen jaar een zeer interessant programma heeft georganiseerd. Niet minder dan vijf lezingen werden er dat vorig jaar gehouden. In januari hield mevrouw Hochendijk uit Haemstede een lezing over „Vrouwen uit donker Amster dam". In maart kwamen de heer en mevrouw Timmerman met een lezing over hun reis naar Ame rika en vertoonden daarbij prach tige dia's. April was het de heer Wout Meijer, die vertelde over het onderwerp: ,,De dans door de eeuwen heen". In september opende mevr. Regt door Zee- Group Roldanus het winterpro- gramma met een lezing over de „Ontsterfelijke roman". In de gadering. Verschillende leden hebben ook dit jaar meegeholpen aan diverse collecten en verkoop Kinderzegels. In november heb ben de dames Grootes en v. d. Meij contactdagen voor Platte landsvrouwen meegemaakt. Het onderwerp van bespreking was: „Plattelandsvrouwen om de ron de tafel". Over het geheel geno men is de belangstelling voor de bijeenkomsten redelijk geweest. Het kon beter. Het jaarverslag eindigt met de opmerking, dat de televisie waarschijnlijk hiervan oorzaak is. Men hoopt dat 1961 een goed jaar zal worden. 12 MAART NED. HERV. GEMEENTE in de Ruinekerk v m. 10.15 u. Ds. Bekius vm 11.45 uur Zondagsschool HERVORMDE KAPEL REHOBOTH v.m. 10 uur Ds. F. Vrises, Amsterdam n.m. 7 uur Ds. J. van Ree, Amsterdam LEGER DES HEILS (Dorpshuis) zondag v.m. 10 uur. Samenkomst, v.m. 11.30 uur Zondagschool. Donderdag n.m. 2 u. Gezinsbond voor vrouwen, Dinsdagavond 7 u. Breelaan 5 Jeugdbond v. jongelui NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 u. te Schoorl Ds. C M. de Jong Zondagschool te Schoorl 11.15 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur Ds. P. M. Luca Evang. Luth. gemeente v.m. 10.15 u. Ds. J. J. F. Herrmann Het comité „Ouden van da gen" heeft wederom een heerlijke middag van ontspanning aan de bejaarden kunnen aanbieden in de vorm van een revue. De opvoering die in het ge bouw St. Jan plaats vond, stond onder leiding van mevr. Hauber, die alles belangeloos verzorgde, met medewerking van het brand weer ensemble en het bij uitstek fijne dameskoortje „Novicantes", beide onder leiding van mevr. MoréeDol. Ruim 160 bejaar den, waaronder een aantal geno digden van de alg. bond van be jaarden hebben van deze middag van ontspanning ruimschoots ge noten. De voorzitter van het co mité, de heer Tros, begroette de echtgenote van de Burgemeester en de talrijke medewerkers. Het brandweer ensemble bracht enkele goed verzorgde nummers in samenwerking met het dames koor Novicantes. De dames Pee reboom en Tromp brachten een aantal komische sketsen en voer den een dansmenuet uit. Mevr. Blaauw en haar zoon dansten een Samba. Mevr. Hauber nam in een (Ingezonden mededeling) 19 cent per rol maand november kreeg de afde ling een film aangeboden door de Nationale Verzekering-Maat schappij, waar ook mannen wa ren uitgenodigd. Tot slot werd er in december een stemmig kerstfeest gevierd, waarbij mevr. Van Stapele uit Steenwijk kerst verhalen en kerstpoëzie voor droeg. Tweemaal werd er een uitstapje gemaakt, eenmaal in mei naar Arnhem en in juli brachten de dames een tegenbezoek aan de afdeling Maurik in de Betuwe. Dit bezoek kenmerkte zich door de hartverwarmende ontvangst door de gastvrouwen. Tussen al dit goede en culturele werk door, werden er nog verschillende cur sussen gehouden, o.a. Engels, Handwerken, Kleine tip in de huishouding en Beter bewegen. De dames Blad en Smit hebben zich ook dit jaar weer belast met ziekenbezoek. Mevr. Bijpost zorg de voor de Persilemmertjes en de dames Beeldman, v. d. Goes, Strooker en Schoen maakten zich weer verdienstelijk met het ver kopen van spaarzegels. De dames Hagen, BeeldmanPlantinga en Rink werden afgevaardigd naar de Algemene en Provinciale ver- skets verwerkt, verschillende le den van de sociëteit op geestige wijze onder de loupe. Mevr. Blaauw en de heer Kroon vorm den een Westfries boerenpaar, dat hun voordracht op uitsteken de wijze verzorgde en door beide koren werd afgewisseld met zang. De bejaarden bleken het zingen nog niet verleerd te hebben en zongen tenslotte met veel genoe gen mee. In een dankwoord aan de medewerkers sprak de heer Tros de verwachting uit, om vol gend jaar wederom op de mede werkers te mogen rekenen. voor Optiek Hoflaan 2 - Bergen p/a Drogisterij de Leeuw Dinsdag n.m. 7-8 uur Vrijdag n.m. 7-7.30 uur In deze dagen, tot aan de Goe de Vrijdag, waarin de christenen zich bezinnen op het lijden en sterven van Christus, en waarin een ieder dit naar zijn eigen in stelling probeert te beleven, is het verblijdend te ervaren, dat de uit voeringen van de Matthaus Pas sion in zo een belangrijke mate bijdragen tot de verdieping van dit beleven. In de sfeer van de lijdenstijd dit werk aan te horen in een daarvoor als 't ware geschapen omgeving, de Grote Kerk te Alk maar, met zijn uitzonderlijke acoustiek, is toch altijd weer een belevenis op zich. Is het daarom verwonderlijk dat er een telken- jare groeiende belangstelling voor dit grootste lijdensdrama al ler tijden bestaat? De verklanking van het lijden en sterven van „de Man van Smarten", naar de impressies van Johan Sebastiaan Bach en naar de woorden van de apostel Mat- theus, zal weer plaatsvinden op zaterdag 11 maart en zondag 12 maart a.s. in de geheel verwarm de Grote Kerk te Alkmaar. Wanneer dan de ruim 300 vo cale en instrumentale medewer kers aan deze uitvoeringen de di recties van dirigent Corn. Jonker zullen volgen, waarborgen ze hierdoor een als steeds verant woorde interpretatie van dit machtigste werk in de muziekge schiedenis, en zullen ze ook nu weer niet nalaten door hun pres taties een diepe indruk op de be zoekers achter te laten. Naast het Frysk Orkest uit Leeuwarden werken dit jaar twee veelbelo vende jonge solisten mee, die de laatste tijd door hun prestaties zeer de aandacht op zich vestig den; te weten: de sopraan Nelly Groenevelt en de alt Wilhelmine Matthës. De overige solo partij en worden vertolkt door beken den uit vorige uitvoeringen, n.l.: Laurents Bogtman Christus- partij Han Le Fèvre evangelist Jan Waayer tenor aria's Leo Rommerts bas aria's Vier candidaten strijden voor de titel. In B 1 is de strijd tot volle ont plooiing gekomen. Maar liefst vier candidaten hebben kans op de bo venste plaats van de ranglijst. De laatste partijen die nog ge speeld moeten worden zijn: J. de MoorFt. Dekker, G. Roosloot Ft. Dekker, J. KuitwaardR. Dek ker, J. de Rover- -R. Dekker, J. Kuit- waardJ. de Rover. Hier volgt de stand: ges. gw. rm. vrl. pnt. 1 J. de Moor 11 7 1 3 15 2 G. Roosloot 11 7 0 4 14 3 J. Kuitwaard 10 5 1 4 11 4 R. Dekker 8 4 2 2 10 5 J. Louwe 10 3 2 5 8 6 J. de Rover 6 2 0 4 4 7 Th. Roosloot 10 1 2 7 4 De kampioenen van BI en B 2 spelen drie partijen tegen elkaar voor de eerste en tweede prijs, en promo veren beiden naar groep A. In groep BI won Jan de Moor zijn laatste partij tegen R. Dekker. In A versloeg H. Louwe W. van Hattum. De stand van groep A is: 1. W. van Hattum 15 10 3 2 21.7 2. H. Kruizinga 13 9 1 3 19.3 3. H. Louwe 14 6 3 5 15.9 4. P. Mienes 14 3 6 5 11.9 5. J. Stam Sr. 14 4 4 6 13.4 6. J. Bliekendaal 13 3 5 5 11.8 7. P. Boots 13 4 4 5 11.6 8. J. Stam Jr. 13 4 2 7 11.0 9. C. Tromp 11 1 4 6 7.7 Groep BI 1. J. de Moor 12 8 1 3 17. 2. G. Roosloot 11 7 0 3 14. 3. J. Kuitwaard 10 5 1 4 11. 4. R. Dekker 9 4 2 3 10. 5. J. Louwe 10 3 2 5 8. 6. J. de Rover 6 2 0 4 4. 7. Th. Roosloot 10 1 2 7 3. ti tt Op 16 februari vond in Hotel „De Roode Leeuw" de ontmoeting plaats met de schaakclub Bergen. Er werd aan sommige borden ver beten gespeeld in deze wedstrijd voor de Noordhollandse Schaakbond. Na drie uur spelen was de stand Schoorl 4 en Bergen 3 punten, aan drie borden werd nog gespeeld. Be sloten werd deze partijen de eerstvol gende speelavond uit te spelen. Een 55 puntenverdeling zou re delijk zijn geweest. Maar daar Ber gen, indien het zou winnen aan de kop kwam te staan, drong deze aan op uitspelen. 22 Februari werden de drie par tijen -uitgespeeld en met succes voor Bergen. De einduitslag werd Schoorl 4%Bergen 5%. De opstelling was J. v. LoJ. Veis H. DiderichG. v. Brink P. de BoerF. Schulz M. SlotC. Henstra Jb. de BoerM. Boorsma C. den DasD. Henstra F. SchoenMevr. Veis D. KleverlaanC. Houtman G. Konijn- P. Hoogeboom 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 J. W. Meedendorp-D. Appelman 10 Vrijdagavond, zondagavond, 8 uur Zondagmiddag 2 30 uur De grote verrassing van het seizoen DANNY KAY - CURT JURGENS en NICOLE MAUREY alle leeftijden (Me and the Colonel) met Fran^oise Rosay - Akim Tamiroff - Martita Hunt Alexander Scourby en Liliane Montevecchi Nooit zag U Danny Kay zó kostelijk en zó menselijk Een voortreffelijke mengeling van nonsens en tragiek Zaterdagavond, maandagavond, 8 uur Een opwekkende film over de moderne jeugd SANDRA DEE - JAMES DARREN in 14 jaar (Gidget) met Cliff Robertson - Arthur O'Connell - Mary LaRoche en Joby Baker m.m.v. het Combo-orkest „THE FOUR PREPS" met de liedjes "Gidget' en "Cinderella". Een zomerse film in stralende kleuren en met schitterende Cinemascope opnamen van de opwindende plank-sport van Malibu Bij Leiter-Nypels in Maastricht is een kostelijke Nederlandse boekuitgave van "GIDGET" Teenagers-love) verschenen met een grote serie foto's uit deze film. Vraagt het Uw boekhandelaar v v V -• Het 2e tiental van Schoorl speel de op 24 februari te Koog a. d. Zaan tegen het Witte Paard 2. Door het in militaire dienst gaan van enkele leden, is echter dit tiental een achttal geworden. Bovendien is er voor deze jeugdleden nog een ge brek aan wedstrijdroutine, zodat ze met een verlies van 8% tegen 1% naar huis gingen. Toch, en dit is het voornaamste, ze blijven er bij dat schaken een heel mooi spel is. Gespeelde partijen op 22 februari G. RietveldH. Diderich D. KleverlaanP. de Boer 01 A. KooyR. de Feijter 10 M. SlotG. Konijn 10 Jb. de BoerH. A. Dorré 01 H. DiderichH. A. Dorré P. de BoerD. Kleverlaan 0—1 Uitslag van maandag 27 februari. Lijn A: 1 Half Jr-Mosch 41% 2 Half Sr-Haasbroek 41% 3 Mevr. Arpeau-Goet 40% 4 Mej. Haring-Lensing 40 5 v. d. Oort-de Wit 40 6 Mevr. Raven-Nieuwland 36% 7 Bekker-Beeldman 34% 8 Mevr. Repko-v. Twuyver 29% 9 v. d. Laan-Molenaar 20 Lijn B: 1 de Jong-Burgering 66 2 P. Ens-M. Ens 60 3 Modder-Hummeling 59% 4 Fam. Thomassen 56 5 Dapper-Wit 55 6 Mevr. Klinkenberg- Mevr. Timmerman 54% 7 Mevr. Visser-Kuyper 52% 8 Nieuwland-Roos 48 9 Houtkoper-Wezel 45 10 Mevr. Bouman- Mevr. Bimie 43 VAN 13 FEBR. TOT 20 FEBR. 1961. Geboren Jacobus Simon Johannes, z. v. Roo- zendaal, Simon en Boekei, Agatha; Luciën, z. v. Kuiper, Jan en Snijders, Andriana E.; Monique, d. v. Winterink, Marinus, en Lonte, Marretje. Ondertrouw de Stoppelaar, Jan D„ Utrecht, 25 j. en van Rijsinge, Maria H., 24 jaar. Getrouwd geen. Overleden Schroor, Aagje, 82 jaar, e/v Hopman, Hendrik. van 20 febr. tot 27 febr. 1961. Geboren: Johannes Afra Matthias, z. v. de Reus, Comelis, en Groot, Maria J.; Herman Johannes, z. v. van der Mark, Herman, en Vos, Antje A.; Johanna Guurtruida Maria, d. v. Winder, Comelis H., en Vrasdonk, Guurtruida M. Ondertrouwd: geen. Getrouwdgeen. Overledengeen. en andere hygiënische problemen Er zijn mensen die het maar bar onzindelijk vinden als er er gens een vuilnisbak in de keuken staat. Zij hebben daar meer dan één heel goede reden voor, al was het alleen maar omdat dan ook de stofzuigerzak e.d. in de keuken worden uitgeschud met alle vuilverspreiding over de ge hele keukeninventaris en zo over alle etenswaren. Toch logeren wij liever bij mensen die een doelma tig vuilnisvat in de keuken heb ben en die daar naar behoren mee omgaan, dan bij een familie die een open vuilnisbak op een bal konnetje onder een meestentijds open raam heeft staan. Het gaat er namelijk niet zo zeer om waar het huisafval wordt bewaard, veel belangrijker is het hoe er mee wordt omgesprongen. Bij een juiste behandeling van huisvuil wordt er namelijk reke ning gehouden met de gevleugel de inwoning: de vliegen. Deksel erop! Deze insecten zijn overbren gers van alle mogelijke ziektekie men. Zij strijken afwisselend neer op allerlei vuil en op onze eetwaren. Wanneer zowel afval als eten buiten het bereik van de vliegen wordt gehouden, neemt men hy giënische maatregelen van de al lereerste orde. Wanneer de vuilnisbak voor zien is van een goed afsluitend deksel en wanneer het deksel er ook altijd opligt, behalve op de ogenblikken dat men iets weg gooit, mag die vuilnisbak van ons best in de keuken staan. En wat de stofzuigerzak be treft: die ledige men in de gang of elders boven een krant. De goed ingepakte bundel kan dan zonder bezwaar in de vuilnisbak worden gedeponeerd, zelfs al staat deze in de keuken. Aanrechtkastjes De hygiëne in huis, in het bi zonder in de keuken, omvat van zelfsprekend heel wat meer dan de plaatsing van de vuilnisbak. Zo doet zich al dadelijk de vraag voor, waar het schoen poetsgerei wordt opgeborgen en waar de schoenen eigenlijk wor den gepoetst. Er zijn gelukkig ge zinnen, waar dit in de bijkeuken of badkamer gebeurt. Anderen gaan er mee op de trap zitten. Natuurlijk, hoe allerlei werk- gereedschap het best kan worden opgeborgen is een kwestie van huisindeling, van ruimte en van overleg. Maar niet iedere huis vrouw heeft een werkkast of een bijkeuken tot haar beschikking, daarom komt de schoenpoetsdoos vaak in een van de aanrechtkast jes van de keuken terecht, samen met stoffers, werkemmers en dweilen. Dit opbergen van de schoen poetsdoos in de keuken heeft dan meestal weer tot gevolg dat de schoenen ook in de keuken ge reinigd en opgewreven worden. Dikwijls zit daar dan ook wer kelijk niets anders op. Toch is het volstrekt niet nodig de schoe nen daarbij op het aanrecht of op de keukentafel te zetten. Dat is dan wel erg gemakkelijk, maar dan doet het tekort aan hy giëne ook tegelijkertijd zijn intre de en komt u op het hellend vlak. Op een krant en handen wassen! Wanneer de schoenen beslist in de keuken moeten worden ge poetst, omdat alle andere plaat sen waar dat zou kunnen gebeu ren, nog ongeschikter zijn, be hoort zulks te geschieden op de grond, en wel op een uitgespreide krant. Het papier wordt, wan neer we met de schoenen klaar zijn, dichtgevouwen en in de vuil nisbak gedeponeerd, een hande ling die we al kennen van de krant met het stofzuigervuil. En nu we het toch over hygië ne hebben, na al zulke vuile

De Duinstreek | 1961 | | pagina 2