DE DUINSTREEK Goede prestaties van „Olympia" 242 m LAPPEN Banketbakkerij Ter Burg Laat ze het hoofd maar stoten Nieuwe winkel geopend Waarom ni0t r0chtshoud0n? Dames ballpoints bo.e'UUand&t C OLDENBURG Contactavond voor de leden Bescherming Bevolking 'T 4. L 7. Belangrijk nieuws VERKOOP IN SCHOORL Ciiroenspritsjes Roomboterkoeken Voor de Schoonmaak ■fa Kastpapier dr Kastranden Boekh. C. Oldenburg zaterdag grote KIaverjasdrive uitgaande van de Voetbalvereniging „Schoorl" Belangrijke vergadering Succes leden Konijnenfokv. „De Duinstreek Het conflict mens en natuur spitst zich toe Zakenmensen 99 99 Tweede Blad Vrijdag 10 maart 1961 xxxxxxxacxxxx p r ij s f 2.95 D Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers E R 0 D E S T 1 E R voor Schoorl en rest» coupons XXXXXXXXXXXX Meter kastranden Gekleurde punaises xxxxxxxxxxxx I 'wefitsche Textielhandel Zaterdagavond hield onze Gymnastiekvereniging „Olym pia" haar jaarlijkse turnuitvoe- ring in ,,De Rustende Jager", on der leiding van Jac. Schuyt. Zoals altijd bij deze uitvoerin gen was ook nu de zaal weer stampvol en het merendeel be stond dan ook uit ouders, die deze avond de prestaties van hun pupillen eens wilden gadeslaan. Na de opening werd de uitvoe ring ingezet door een entrée-bal- let van de damesploeg. Hierna kwamen de kleuters aan bod. De methode, waarop Jac Schuijt deze kleintjes de beginselen van gym nastiek weet bij te brengen, ver dient alle lof. De jongens lieten hun kunnen zien op de brug en behalve dat de oefening door de meesten goed werd uitgevoerd, was hier ook de afwerking goed. Nogmaals traden de kleuters voor het voetlicht met bank zus, bank zo. Ook hier weer een pret tig samenspel tussen leider en kinderen. De oefening op de evenwichts- balk, uitgevoerd door de meisjes A, een vrij moeilijke oefening, werd keurig uitgevoerd. Met een klimoefening op het paard, door de jongens en een goed uitgevoerde oefening op de ongelijke brug van de meisies. werd het programma tenslotte voor de pauze beëindigd met een dansje, getiteld: „Bij ons in Ti- rol". Na de pauze een correcte rin- genoefening van de jongens, ge volgd door een vrije oefening van de meisjes. Voor de eerste maal traden nu de dames aan met brug en lange mat. Beide oefeningen werden goed uitgevoerd. Het paardspringen van de jon gens getuigde van een ongekende rapheid. Het programma werd besloten met het nummer ongelijke brug en knotsoefeningen van de dames, waarvan de laatste, behoudens enkele kleine fouten, goed werd uitgevoerd. met geparfumeerde stift in luxe etui's divkleuren) LAANWEG 35 - SCHOORL xxxxxxxxxxxx Jammer van deze vereniging is het, dat men nog steeds geen herenploeg weet te vormen. Spectaculaire oefeningen, die deze avond toch altijd nog een zekere bekoring geven, bleven hiermede achterwege. Ook de damesploeg is met het verdwijnen van enkele cracks niet meer wat het was. hoewel er in de huidige ploeg nog wel krachten aanwezig zijn, die een goede ploeg in de toekomst waarborgen. Een gezellig bal, waarbij voor al de jeugd aan zijn trek kwam, onder leiding van de Musical Players, besloot deze avond. Eén dezer dagen kwamen de leden van de Bescherming Bevol king in hotel „De Rode Leeuw" bijeen voor een contactavond. Burg. Bergh heette de aanwezi gen hartelijk welkom, in het bij zonder de heren Hauwer en Van Dijk, waarvan eerstgenoemde kringhoofd is, benevens een dele gatie van raadsleden. Voorts deelde spr. mede, dat men na het overlijden van de heer Kwinkelenberg thans de heer v. a. Brink bereid gevonden heeft de taak van de B.B. op zich te nemen. Ten aanzien van de B.B. en de plaats hebbende reorgani satie gaf spr. het woord aan de heer Hauwer. De oorzaak van deze reorgani satie, aldus spreker, houdt ver band met de mogelijk andere wijze van oorlog voeren. De con ventionele wapens hebben deels plaats moeten maken voor mo derner wapens. Men moet zich in grotere mate gaan instellen op de atoomaanvallen. Daarom is het accent verlegd op de indivi duele zelfbescherming. Voor Schoorl zullen en zijn reeds twee beschermingsploegen vastgesteld, bestaande uit totaal 14 man. Over de taak van deze lieden kunnen we vermelden, dat zij na een gedegen opleiding de inwo ners zullen gaan voorlichten. Hoe naar dit ook is, toch zal dit moe ten gebeuren wil men in de toe komst niet voor situaties komen te staan, zoals die zich bij rampen in het verleden vaak hebben voorgedaan, dat iedereen wil hel pen, doch door het ontbreken van goede instructies en instructeurs in vele gevallen de ramp nog ver groot wordt. Ook in de kringen zal een re organisatie plaats vinden en zul len kleine commando's tot één HKWIL 'S Vu Dl rPOU Wf tgizei i/au hooi sneu. t eezofGfni'D slaav Dl rHol Pin/SI wfó'UGly PtQt Kil GADE Jjone snei ey hebbev vu rwif vy- fyoey VffBwoii Upr opp en no oe o om cbows, Olf VF(HTEN UJILLFV N SlHfie F WD, OF BBVDIETFH- LEtOER. OI£ DE iNDianEU wapevs en Mum Ti LEVERT grotere samengevoegd worden. Vervolgens gaf spr. een uiteen zetting over de A.B.C.-dienst. Burg. Bergh bracht spr. dank voor zijn uiteenzetting en drong er bij de ploegleden op aan bij hen dezelfde geest en sfeer te kweken, als dat bij de brandweer het geval is. Na de pauze werden enkele interessante films ver toond, waaronder: „De weg door de wolken", die ons de wereld wijde activiteiten van de burger luchtvaart te zien gaven. Een film over de Nederlandse zeeslepers in vol bedrijf. Een jaar Oranje in Nederland, een mooie repor tage over het leven van de ko ninklijke familie gedurende een jaar en tenslotte een spectaculaire film over de motorsport op het circuit van Assen, met name de Asser T.T. De buurtschap Catrijp heeft er met de verbouwing van een be- drijfsgedeelte van het schilders bedrijf Louter een fraaie winkel bijgekregen. Reeds lang bestond er in deze contreien behoefte aan een win kel in verfwaren en niet alleen dat men de meest uiteenlopende kleuren nu zonder meer per blik kan kopen, men kan hier ook ten opzichte van het te schilderen ob ject een goed en gratis advies verkrijgen, hetgeen voor de mees te amateur-schilders, die allerlei kleine werkjes zelf opknappen, een factor van belang is. Na mens „de Hanze" feliciteerde de heer Beukers de heer Louter met deze nieuwe aanwinst en prees zijn initiatief. Spreker hoopte, dat de nieuwe aanwinst een suk- ses zal betekenen. Hetzelfde wenste ook de heer Joh. de Leeuw, die een felicitatie namens de collega's uitbracht. Behalve de verf in blik, die op overzichtelijke wijze in de winkel is opgesteld, treft men ook een vak aan waar men behangsel papier kan uitzoeken. Natuurlijk ontbreken ook de nodige gereed schappen niet, welke nu eenmaal onontbeerlijk zijn, zoals een grote collectie kwasten. oor betere haarverzorging Belt LI even Op vrijdag 10 maart a.s. komen wij met een partij zeer voordelige van 9 tot 18 uur in de zaal van „De Rustende Jager". am&s èoei uu> vootèeeê ONS WEEKEND KOEKJE 75 cent per 250 gram 25 cent per stuk Here weg 38 - Telefoon 322 Laanweg 35 - Schoorl 11 MAART in „honky tonk" Aanvang 8 uur. Aanbevelend P. DUIN Konijnen en r-v t~""\ i Pluim vee vereniging L' LllïïSLr00.K. voor de liefhebbers van pluimvee, op hedenavond vrijdag 10 maart 's avonds 8 u. in „De Rustende Jager" te Schoorl. Allen, die belangstelling hebben voor het houden van Sierduiven, Raskippen, Fazanten, Eenden enzzijn van harte welkom. Op de Kampioenstentoonstel ling van Noord-Holland te Den Helder, in februari, behaalden drie van onze leden een kam pioenschap: n.l. S. de Boer, Vlaamse Reus, Konijngrijs ram oud. 3 x Z.Z.G. en 3 x Z.G., A. Hoogvorst bij de Blauw Mar ters voedster jong 2 x Z.Z.G. 1 x Z.G. verder bij de Rexen BI. Marters 2 x Z.G. 1 x Z.Z.G., A. Krul behaalde bij de kleur- dwergen 3 x Z.Z.G. met z'n mid den bruin ram oud, het kampioen schap. Verdere resultaten Vlaamse Reus ijzergrauw C. M. Jonker 3 x Z.G. Bij de Rexen Kees Bruin met oranje voedster 2 x Z.G. 1 x G.G. en P. Vegter, voedster oud wit 3 x g.g. Bennie Slijkerman met zijn oude voedster uit 1956 slechts 2 x g.g. Dit was voor dit seizoen de laatste tentoonstelling. Nu maar weer ijveren voor het opfokken van een nieuwe generatie prijs winnaars. Veel geluk. Pluimveevereniging ,,De Duinstreek" Na een filmavond en een le zing over pluimvee gehouden te hebben, gaat bovengenoemde vereniging haar eerste vergade ring houden, en wel hedenavond, vrijdag 10 maart, in „De Rusten de Jager", te Schoorl. Allen, die belangstelling heb ben voor het houden van raskip pen, sierduiven, fasanten, sier- en loopeenden, ganzen, parelhoen ders enz. enz., worden uitgeno digd deze avond bij te wonen. De pluimveevereniging wordt een zustervereniging van de konij- nenfokver. onder één naam. Het plan bestaat om dit jaar een tentoonstelling te houden in Schoorl, waarbij ook uw dieren verwacht worden. Zij, die nog geen rasdieren houden, doch daar wel voor voe len, kunnen zich tot één der be stuursleden wenden, die hen gaarne zal helpen. Voor verdere bijzonderheden zie de advertentie in dit blad. Onder deze titel hield Dr Adriani één dezer dagen een le zing voor de leden en belangstel lenden van „Algemeen Welzijn' in Hotel „De Rode Leeuw". In de aanvang van zijn lezing besprak spreker het bevolkings probleem van de gehele wereld. Deze is de laatste eeuwen ver viervoudigd en betekent, dat de natuur een zware heffing is opge legd en dat op deze zelfde natuur een zekere roofbouw wordt ge pleegd. In de korte tijd, vergeleken bij de drie miljard jaar, dat de we reld oud is, dat de mens op aar de verscheen, zijn er vele wonden gemaakt in het aangezicht der aarde. Spr. noemde als een der oor zaken de ontbossing die een ge weldige erosie teweeg heeft ge bracht. Uitvoerig ging Dr Adriani in op de gevolgen van de cultuur technische ingrepen, die oorzaak zijn van verschillende structuur veranderingen. Een interessante lezing, waar voor echter belangrijk minder be langstelling bestond, dan voor de reeds voorbije avonden van „Al gemeen Welzijn". Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad I I Zo'n levensles is het geld dubbel en dwars waard „Zeg, gaan we vanmiddag weer gezellig de stad in?" infor meerde Anneke tijdens de koffie tafel. Het was eigenlijk een ge woonte geworden, dat moeder en Anneke haar oudste dochter, za terdagsmiddags om de veertien dagen de stad in gingen om win kels te kijken en een en ander te kopen. Moeder keek eens bedenkelijk. „Neen kind, het is mij te koud en te guur. Bovendien belde oma vanmorgen op, om te zeggen dat ze vanmiddag even langs kwam. Anneke keek zuur, het was een echte tegenvaller, want sa men met Mam de stad in was al tijd zo gezellig ze keken hier, ze keken eens daar, er werd gebab beld, er werd wat gekocht en tenslotte dronken ze gezellig een kopje thee in de stad. Moeder zag heel goed, hoe het haar oudste tegenviel. Ze lachte geheimzinnig en zei: .Luister eens kind, ik vind, dat jij vanmiddag maar eens alleen moest gaan. „Nou, dat vind ik niets leuk hoor!" protesteerde Anneke. „Bo vendien kunnen we dan niets ko pen." Moeder keek haar eens aan en trok de wenkbrauwen op. „Waarom zou je niets kunnen kopen," informeerde ze, „je hebt toch pas je salaris gehad?" An- neke's mond zakte wijd open van verbazing. „Bedoelt u dan... dat ik?" „Ja zeker, ik bedoel, dat jij er nu maar eens alleen op uit moet gaan en zelf moet beslissen wat je wel en wat je niet zult kopen." Anneke snakte naar adem. Een half jaar geleden kwam zij van school en kreeg ze een kan toorbaantje. Het salaris dat ze ontving leek haar een waar for tuin. „Mag ik...eh...mijn hele sala ris uitgeven vroeg ze weifelend. Moeder haalde haar schouders op. „Dat moet je zelf weten, als je er maar rekening mee houdt dat er nog 25 dagen in de maand zijn, voordat het weer de eerste is." Het juiste besteden. Opgewonden toog Anneke de stad in. Zoiets was haar nog nooit gebeurd. Wanneer ze met moeder ging, keen ze rond en vertelde Anneke wel wat ze leuk en mooi vond, maar wanneer er iets gekocht werd, besliste moe der. Met de wensen van de doch ter werd uiteraard wel rekening gehouden, maar moeder had het laatste woord in verband met de kwaliteit en prijs. Oh zeker, ze had er met haar dochter dikwijls over gesproken. De voor- en na delen van al die dingen uiteenge zet, maar het was bij Anneke meestal het ene oor in en het andere weer uitgegaan. Nu stond ze daar in de stad, met de volle vrijheid om te kopen wat ze wilde, voor zover haar portemonnee het althans toeliet. Een heerlijke roes maakte zich van haar meester. Wat zalig om zo je eigen baas te zijn! Ze neus de hier en ze neusde daar. Het leek wel of de hele wereld aan haar voeten lag. Alle verleidende krachten werkten in haar samen en plotseling barstte ze los. ze kocht links en rechts wat los en vast was. Een truitje dat eigenlijk te klein was. Maar och, het ding was zo ontzettend leuk: een plas tic tasje voor een prikje, wat pa ren nylons en zo ging ze maar door. Ze miste de lijn der erva ring, zoals te verwachten was. Ze kocht prullen omdat het zo leuk was, ze liet zich dingen door verkoopsters aansmeren, ze be taalde teveel voor iets van inferi eure kwaliteit en zo kwam An neke aan het eind van de middag thuis met haar armen vol pakjes, maar zonder een cent in haar partemonnee. Een goede les. Waar is Anneke?" informeer de om. „Die is voor het eerst alleen de stad in met haar hele maand salaris in haar zak," vertelde moeder. Oma kreeg er bijna iets van. „Maar kind, dat is toch on verantwoordelijk!" barstte ze uit. ,Zo'n jong ding van nauwelijks achttien jaar. Ze kan wel al haar geld uitgeven aan de grootste prullen!" Moeder knikte. „Ja dat hoop ik, dat hoop ik echt!' verzekerde ze. Oma was sprakeloos. „Maar dat is je reinste geldverspilling!" „Ervaring is nooit te duur ge kocht", glimlachte moeder. „Tot nog toe heb ik altijd alles voor Anneke uitgezocht of haar aan geraden iets te kopen. Ze moet eenmaal zelfstandig worden en bevoegd zijn tot oordelen over dat, waar ze geld aan zal uitge ven. Ik hoop dat ze zich bekoopt en al haar geld heeft uitgegeven, zodat ze de rest van de maand zonder zit. Dat is de beste manier om haar de waarde er van te le ren Iedere dag dat ze geen geld heeft zal ze beseffen hoe dom ze was en Wanneer ze in ziet wlke waarde ze in één middag over de balk gooide, zal ze ook begrijpen dat al die prullen dat niet waard waren. In het vervolg zal ze dan bij het kopen goed uitkijken en al leen haar geld uitgeven aan din gen, waarvan ze weet dat ze er plezier van zal hebben, dingen die het waard zijn. Ze zal beter gaan opletten bij het kopen. Heus oma, laat ze haar hoofd maar eens stoten, ondervinding is de beste leermeester. Ze heeft er nu de leeftijd voor!" ELLY MARTINS. Netjes rechtshouden d.w.z. niet midden op de weg, maar óók niet met twee wielen op de berm is een punt in het weggedrag, dat de rijstijl van de evenwichtige weggebruiker kan typeren. Nu willen wij allemaal voor nette en correcte verkeersdeelnemers doorgaan, ongeacht of wij op de fiets, op de brommer of in een auto zitten, danwel alleen maar „lopen". De beste weggebruikers zijn eigenlijk zij die opvallen door niet op te vallen, als wij het zo mogen zeggen. Die zo veel als mogelijk rechtlijnig op 30 a 40 cm van de rechter wegkant rijden en blijven rijden. Het is onbegrijpelijk, dat velen op wier rijstijl overigens niets is aan te merken het met dat „rechtshoudenniet zo nauw me nen te moeten nemen. Waarom? Dat is een vraag, waarop maar niet zo een twee drie antwoord te geven is en waarover zelfs psychiaters en so ciologen zich het hoofd breken. Verklaringen van uiteenlopende aard zijn er voor gegeven. Het te onpas midden op de weg rijden zou wijzen op bermvrees, op on zelfstandigheid, of imponeerzucht, of behoefte aan leiding, op „on derontwikkelde" ruimtebeleving, op geldingsdrang en ga-zo-maar door. Dat moge allemaal waar zijn, vast staat dat er ook een behoor lijke dosis nonchalance in het spel is. Dat we dikwijls eenvoudig vergeten, dat zoveel mogelijk rechtshouden een van onze eer ste plichten op de weg is. Een plicht die een belangrijke garan tie inhoudt voor onze en ander mans veiligheid op de weg. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. BERGEN MOLENSTR. 16

De Duinstreek | 1961 | | pagina 5