18* toch nog £ie$de GRATIS TELEVISIE FA. MEIJER x GROENEVELD x STOFFEN aroat literaire avond GARAGE ZWAKMAN STENO-TYPISTE CALGON MAAKT HARD WATER VEILIG ZACHT X Koeltechniek Tuyn - Alkmaar Depare/svi/ff de /ue//u/e snede 6//: KOSTER VAN BATENBURG Hazels van ROOS Nu Philips televisie kopen ücxxxxxxxxxx^ B 't WINKELTJE 1 Bloemkwekerij H. H. de Jong Bloeiende kamerplanten Bloembakjes vanaf f 1.50 DAMES- EN HERENZAAK KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN op DONDERDAG 20 APRIL a s. le BERGENSE BOEKHANDEL verkoop - reparatie - boxenstalling en autoverhuur Gulf benzine en oliën N.V. INDUSTRIËLE HANDELMAATSCHAPPIJ ALKMAAR Wij nemen graag uw waardebon in, (geldig tot 6 mei) k U spaart hiermee 25 ct op één strip van 85 ct DROGISTERIJ X Jan Oldenburglaan 15 - Bergen X X Telefoon 2716 X NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 Bergen Japon-Rok-Blouse-Mantel in verscheidenheid van Dessin-kleur en prijs. o.a. ook „Liberty" Aparte rokdessins urn minimi in immuun milium iiiii minimin in minimin ii! iiiimiiiiiiiii Lijtweg 44 - Bergen imiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Hotel- en pensionkoelkasten van 130 L tot 1800 L Oudegracht 102 Telefoon K 2200-6432 of 5401 Het goud van de mode 1961 vindt U bij de wandelpakjes en deux pièces. Want daaronder zijn dit jaar de achttien-karaats vondsten van de modeontwerpers te vinden. Progressief of klassiek, zwierig of stemmig, in tere of neutrale tint Uw keus is erbij! Kom dus gauw eens kijken. LANCESTRAAT I6-I8 ALKMAAR door Mevr. DR. A. ROMEIN-VERSCHOOR en de heer jACQUES DEN HAAN resp. „Het verboden boek" en „Een smaak van as". Aspecten van het heden in de letteren. om 8 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. Kaartverkoop bij de vanaf MAANDAG 17 APRIL Breelaan 50 Bergen telefoon 2496 Sinds 1848 vraagt Regeling voor vrije zaterdag Vakantie-regeling: twee weken plus zes dagen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan ons kantoor Oosterweezenstraat 3, Alkmaar. door HANOL SPOOR Voor Andries was er een flink stuk grond naast zijn huisje. Slechts kort had hij de wilde hoop gehad dat zijn oom hem een volledig bedrijf had nagelaten. Een volledig bedrijf, zo geschonken, zou hem hebben verlost van zijn eed nooit meer een handtekening te zetten. Maar de hoop werd de bodem ingeslagen toen hem bekend werd gemaakt, dat het weliswaar een flink stuk grond betekende, maar geen volledig bedrijf. Och hij had het kunnen begrijpen. Hij had zich weinig met zijn oom bemoeid. Waarom zou deze hem dan voortrekken boven de andere familieleden? Het was al mooi dat hij nog om hem gedacht had. Juist omdat die grond naast zijn huisje lag, had oom hem deze geschonken. Ooms tuindershart had hem dit in- gegeven. Nu kon de grond zo intensief mogelijk beteeld worden. Jammer voor hem dat hij niet alles wist. De grond zou niet door Andries bewerkt worden. Andries moest de aanvaarding van de erfenis ondertekenen en de geschiedenis herhaalde zich voor de zoveelste keer. Nu was het een notaris die Andries stom-ver baasd aankeek. „Maar mijn goede man, wat moet er dan met die grond ge beuren? Zo iets heb ik in mijn hele carrière nog niet meege maakt". „Doet u er mee wat u goeddunkt", zei Andries gelaten. ,,Ik kan niet anders". Hoe de notaris ook trachtte Andries tot andere gedachten te brengen, alles was tevergeefs. Andries herhaalde voortdurend: „ik kan niet tekenen". De notaris ten einde raad, trad toen als beheerder van de grond op. Men kon zo n kostelijk stuk cultuurgrond toch niet renteloos laten liggen. Andries kreeg geen bevoegdheid om het zich toe te eigenen en de notaris verhuurde het perceel aan een ander. Het geld werd voortdurend op Andries naam op de bank gestort. Zo had de notaris volgens beste weten in dit bijzondere geval gehandeld. Nog even had Andries aan een zware beproeving bloot ge staan. Paulien had van de erfenis gehoord en was Andries gaan opzoeken. Het weerzien was voor beiden smartelijk. Beiden wa ren de zorgen en het verdriet op het gezicht te lezen. Teder had Andries de tranen, die opwelden toen zij Andries weer terugzag, van Pauliens gelaat geveegd. Paulien had gepoogd Andries te bewegen de nieuwe grondaanwinst als bedrijf te zien. „Maak er dan een bedrijf van" bad ze. Andries schudde het hoofd. „Mijn eed was overduidelijk. Als ik mijn woord niet houd zal ik geen rustig ogenblik meer heb ben". Hij keek haar met een droeve glimlach aan. „Jij dacht me net als een prinses in een sprookje te komen verlossen van een be tovering. Ik ben je daar heel dankbaar voor, maar heus het is hier alles of niets. Wees er van overtuigd, dat mijn verdriet min stens zo groot is als het jouwe". Ze waren heel lang bij elkaar gebleven. Er was zo veel te vertellen. „Zie je wel" had Paulien gefluisterd, „dat we zo ook gelukkig kunnen zijn". Maar Andries was bedacht op Pauliens goede naam. Inwen dig kreunde hij om het leed, dat hij haar moest aandoen. Doch uiterlijk kalm had hij haar de onmogelijke verhouding voor hen, zo zonder uitzicht, onder het oog gebracht. „Toch zal er voor mij nooit een ander zijn weerstreefde Pau lien; „Ik wacht, en bid om uitkomst". HOOFDSTUK XI Wettelijk verplicht Niemand wist hoe de geweigerde erfenis in het dorpsnieuws was gekomen, maar ze was er en werd nog behoorlijk voorzien van bijvoegsels en commentaren. Tenslotte werd er verteld dat Andries zo ongeveer een miljoenen-erfenis had laten schieten, uit baloorigheid, omdat dat zwarte verpleegstertje niet met hem wilde trouwen. Hij had Martha in de steek gelaten, omdat hij zo hopeloos verliefd op Paulien was geworden, en Paulien wilde haar moeder geen verdriet doen. Wie zou dit verhaal niet geloven? De legpuzzle paste toch keurig in elkaar? Zei het spreekwoord niet: „er is geen koe zo bont of er is een vlekje aan"? Nou dan. De brave dorpsbewoners begrepen niet dat het kleine vlekje juist de grote barrière was voor Andries. Dat kleine vlekje het kleine stukje waarheid dat de mensen wisten, was de handtekening van Andries. Het wei geren om een handtekening te zetten, dreigde uit te groeien tot een obsessie. Want weken na het bezoek van de ambtenaar kwam er een schriftelijke aanmaning om het formulier getekend in te zenden. Bij niet voldoen van dit verzoek zou er een geldboete komen. En er kwam een geldboete en Andries voldeed deze tonder morren. Doch hiermede had hij nog niet aan het verzoek om te tekenen voldaan en men gaf dit van overheidswege zo maar niet op. Er kwam een nieuw verzoek. Andries legde dit verzoek naast zich neer. Weer een aanmaning, waarin werd gedreigd met be handeling voor de kantonrechter. Andries antwoordde niet. Een korte tijd hoorde Andries niets meer. Toch was hij over tuigd dat men hem niet vergeten was. Misschien was de zaak in voorbereiding. Dan opeens was er de oproep om voor de kantonrechter te verschijnen. Tegen beter weten in bleef Andries die datum thuis. Hij wist wel dat hij hiermede zijn vonnis niet zou ontlopen. Misschien, zo dacht hij, word ik bij verstek veroordeeld. Dat was hem liever dan zich voor de groene tafel te verweren. Hij zag zijn zaak als hopeloos in. Het schrikbeeld om in de openbaarheid te komen probeerde hij zo lang mogelijk te omzeilen. Het geduld van de heren rechters raakte echter uitgeput en er werd voorgeleiding geëist. Enkele weken later verscheen een vertegenwoordiger van de sterke arm op de tuinderij van baas Schram. De wachtmeester toonde geen haast en begon een ge moedelijk praatje. Andries begreep echter dadelijk dat het hem heus niet te doen was om het weerbericht rond te brengen. An dries richtte zich dus op van zijn werk en zei vorsend: „nou, en, moet er iets met mij gebeuren?" De wachtmeester, die in feite Andries wel mocht lijden, draaide er nu ook niet om heen. „Ja zei hij „ik moet je voor de kantonrechter brengen. Je hebt aan de vorige oproep geen gehoor gegeven en daarom is er nu voorgeleide gelast. Wanneer je behoefte gevoelt om je wat te verkleden, ga dan je gang maar. We moeten over ongeveer een uur verschijnen". Andries ging op weg naar huis. Zijn houding drukte grote neerslachtigheid uit. De wachtmeester keek hem na en haalde de schouders op. Hoe ter wereld was het mogelijk dat louter koppigheid zon jonge man in zulke moeilijkheden kon brengen. Nou, hij zou niet graag in zijn schoenen staan. Een streep van zijn mouw durfde hij eronder te verwedden dat hiervan ge vangenisstraf zou komen. En dan was de goede naam naar de maan. Je kon toch nooit weten waarvoor je zou komen te staan, en zonder blanco strafregister bracht je het niet ver. Hij zou dit Andries toch onderweg nog eens goed onder ogen brengen. Nog hoofdschuddend en overpeinzend hoe hij Andries zo tact vol mogelijk tot andere gedachten kon brengen, zag hij hem al weer tevoorschijn komen. Andries had zijn werkgoed verwisseld voor een zwart manchester pak, dat hem nog een flinker en ro buuster voorkomen gaf. „Zonde van zo'n kerel, om zo zonderling door het leven te gaan" zei de politie tot baas Schram. „En dat allemaal om vrou wenrokken". Baas Schram, die met lede ogen had aangezien hoe Andries door de arm der wet van de tuin werd weggehaald bromde eerst wat binnensmonds. Toen grauwde hij ineens kwaad: „Ik snap niet hoe jullie aan die overtuiging komen dat hier een vrouwen geschiedenis achter zit. Ik weet niet het naadje van de kous, maar mijn hoofd er af, als dit niet een ernstiger kwestie betreft". Baas Schram, die nog tot de ouderwetse tuinders behoorde en heimelijk nog wel eens een pruimpje achter z'n kiezen stopte, spuugde van nijd 'n flinke straal tabakssap van zich af. Daarna mopperde hij weer zacht voor zich heen omdat hij in z'n drift bijna een mooie blanke bloemkool raakte. De bloemkool was de trots van zijn tuin, daar ze ondanks het late jaargetijde nog zo goed tevoorschijn was gekomen. Met een tuinderij moest je nu eenmaal, behalve verstand en gevoel, ook nog een grote portie geluk hebben. Die gedachten brachten hem er toe om Andries een „veel geluk" na te roepen. Andries stak even zijn hand op en volgde dan de wachtmeester Ofschoon deze zich een boetpredikatie had voorgenomen werd er onderweg weinig gesproken. Hij merkte al gauw dat Andries' gedrag wel zonderling genoemd kon worden, maar dat hij toch allerminst een doetje was. Dan moest hij ook zijn eigen boontjes maar doppen. Goede raadgevingen zouden aan die stille, stugge jongen maar verloren gaan. Tot Andries grote verbazing zat de wachtkamer van het kan tongerecht stampvol. Hij was nog nooit met dergelijke zaken in aanraking geweest, en hij vroeg zich verwonderd af of dat allemaal mensen waren die zich tegen de politie verzet hadden. Spoedig hoorde hij aan de gesprekken, dat er heel wat gedag vaard waren, die zich voor een klein vergrijp kwamen verant woorden. Meestal waren het mensen, die zich niet aan de verkeersregels hadden gehouden. Enkelen waren heftig verontwaardigd over de opgelopen be keuring en vertelden in geuren en kleuren hoe gemeen ze er in gelopen waren; „de politie zoekt me" was dan de geijkte term. Andries verveelde zich bij die gesprekken over soms verge zochte futiliteiten. Waar maakten die mensen zich druk over? Zij hadden beslist geen andere zorgen in hun leven. De deurwaarder verscheen zo af en toe eens in de wacht kamer om minderjarige verdachten met ouders of voogden op te roepen. Hieraan kwam ook een eind en de openbare zitting werd aangekondigd. Allen stonden op om de deurwaarder naar de zaal waar de zitting zou plaatsvinden, te volgen, en waar de publieke tribune reeds spoedig geheel bezet was. Iedereen scheen benieuwd te zijn naar de zaak van een ander. Andries was blijven zitten. Wanneer zijn zaak aan de orde zou zijn, zou hij het wel horen. Hij voelde niets voor hoor en wederhoor over on verlichte rijwielen en geen voorrang-verlenende weggebruikers. Na enige tijd riep de deurwaarder met luide stem in de deur opening van de wachtkamer: „Andries de Jonge". Nauwgezet volgde de politie Andries op de voet, tot voor de tafel, waarvoor Andries ter verantwoording werd geroepen. Andries zag die heren in zwarte toga met witte bef, die zich geïnteresseerd over stapels papieren bogen. De kantonrechter begon de beschuldiging voor te lezen. Andries keek nauw verholen de zaal rond. Achter hem zat het publiek met intense aandacht te luisteren. Terzijde van de groene tafel had klaarblijkelijk de pers plaats genomen. De pennen vlo gen tenminste over het papier. Zeker ook blij, dacht Andries cynisch, dat er afwisseling in het gerechtelijk menu komt. Met een half oor ving hij de voorgelezen beschuldigingen op. Geen aangifte... geen medewerking... rentezegels... pensioen fonds... ach, hij kende de verzoeken en voorwaarden al uit het hoofd. Ze hadden hem er al dikwijls genoeg mee lastig gevallen. Natuurlijk waren de beschuldigingen de volle waarheid. Het was zo duideijk als wat dat de schuld bij hem zelf lag. Toen de kantonrechter de dagvaarding had voorgelezen en Andries de vraag stelde of de feiten juist waren, antwoordde Andries: „zeker edelachtbare". Die rustige toon was echter allerminst naar de zin van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die een fel vraagge sprek opende. Andries antwoordde naar beste weten, steeds op zijn hoede dat hij zich niet zou verspreken, en de ware reden van zijn wei gering zou bekend maken. De ambtenaar scheen te begrijpen dat Andries de volle waar heid niet vertelde, en de vragen werden met steeds groter snel heid op hem afgevuurd. Andries voelde de neiging om met een koppig stilzwijgen te reageren, maar hij begreep dat daardoor de zaak voor hem alleen maar zou verergeren. Het kostte hem even wel al z'n energie en denkvermogen om de vragen zodanig te beantwoorden dat hij zich niet verder bloot gaf. Toen de ambtenaar dan ook tot zijn requisitoir overging, stond bij Andries het zweet met pareltjes op zijn voorhoofd. De amb tenaar liet duidelijk doorschemeren dat er met de wet niet ge spot kon worden en de weigering van Andries om zich aan de nodige formaliteiten te onttrekken niet lichtvaardig werd op gevat. Herhaaldelijk kwam het woord hechtenis naar voren. Op de publieke tribune was het nu doodstil geworden. Men bleek te beseffen, dat men hier niet met een alledaags geval te doen had. (Wordt vervolgd) Dorpsstraat 1, Bergen, telef. 2473 met kans op Indien u NU Philips Televisie koopt (Superontvanger v.a. f 645.-) dan heeft u kans uw aankoop bedrag volledig terug te krijgen. Elke dag (zolang de actie duurt) wordt een gratis T.V.-TOESTEL beschikbaar gesteld Grijp met uw koop bij ons, uw kans op gratis televisie Ruïnelaan 3 - Bergen Nh. Telefoon 2514

De Duinstreek | 1961 | | pagina 6