toch nog jdiefde Kerko Kenmore J. DEN BROEDER W. van Herk STOFFEN JOH. BAKKER H ALVE-ZWARE - PITTIG - MILD - LEKKER SCHOENREPARATIE Overhemden, Grasmachines BRILL 't WINKELTJE 1 Uit het zonnige Carolina en uit het rijke, ruige Kentucky komen de tabakken. Voor Royal. Double selected! De nieuwe shag - Voor mannen - Voor U! - ROYAL KONINKLIJKE TABAKFABRIEK J. A. C. VAN ROSSEM - ROTTERDAM I door HANOL SPOOR De hele aanklacht, de strenge ondervraging, al die formalitei ten, benauwden hem zodanig dat hij de drang in zich voelde op wellen om de vlucht te nemen. Hij hield zichzelf voor dat hij toch geen misdadiger was, en dat er tegen hem dus geen ge vangenisstraf geëist kon worden. Toch voelde hij zich daar lang niet gerust op. Hield die man zijn mond nu maar. Zijn gedachten tolden toch al zo gek door zijn hoofd en hij kon die woordenstroom van de ambtenaar dan ook bijna niet meer volgen. De laatste zin werd echter duidelijk en gerekt de zaal in ge slingerd. Nadrukkelijk hoorde Andries de ambtenaar zeggen: „Eis veertien dagen principale hechtenis". Vanaf de publieke tribune klonk een gesmoorde kreet. Nie mand lette daar op. Alle blikken waren op Andries gevestigd. Deze schrok op; dus toch. In wanhoop zocht Andries de ogen van de kantonrechter, die al die tijd aandachtig en geduldig naar het requisitoir had geluisterd. Nu keerde de kantonrechter zich tot Andries. ,,U heeft ge hoord wat de ambtenaar als straf tegen u geëist heeft. Hebt u daar nog iets op aan te merken?" Andries die bij het horen van de zware eis door schrik was bevangen, was alleen maar in staat met het hoofd te schud den. Zover was het nu al met hem gekomen. Er wachtte hem nu de gevangenis. Hoe zou Paulien dit opnemen en zou Martha nu geen gewetenswroeging voelen? Uiteindelijk was 't toch haar schuld dat al die verschrikkelijke dingen hem nu overkwamen. Of misschien toch niet. Zijn grote drift en nog meer het ver nederende gevoel dat ze hem zo gemakkelijk tot een domme daad hadden kunnen krijgen, had hem toen die houding doen aannemen. Nu moest hij daarvoor boeten als de eerste de beste misda diger. Hij was wel diep gezonken. Wat was het gloeiend heet in de zaal. Als uit de verte hoorde hij de kantonrechter spreken en vingen zijn oren de zin op, die hem eerst rechter deed opveren. „Je kunt" aldus de rechter, „je hieruit nog redden als je één formulier tekent waarin je verklaart uit principe nooit iets te on dertekenen. Slechts één formulier, en je bent van verdere straf vervolging ontslagen' Dat was verleidelijk voor Andries. Het bloed gonsde in zijn oren. Eén keer en dan geen narigheid meer. Dan was hij overal van af en lieten ze hem met rust. Maar ook die éne keer kon immers niet. Die éne keer zou toch ook zijn belofte teniet doen. Hij kon de nagedachtenis van zijn moeder niet besmeuren. Nooit zou hij meer eerlijk en zuiver naar haar foto kunnen kijken en aan haar denken. Hij wist dat hij geen rustig ogenblik meer voor zichzelf zou hebben. Nee, dan maar de gevolgen van zijn ondoordachte daad als een man dragen. Hij kneep zijn handen op zijn rug samen en slikte een paar keer moeilijk. „Nee, dank u, edelachtbare"; de woorden wrongen zich uit zijn keel. „Voor de laatste maal, verdachte, teken dat formulier". „Nee, edelachtbare, al legt u er een fortuin bij". „Uitspraak over veertien dagen", zei de kantonrechter kort. „Volgende zaak". Hierbij keek hij Andries met veelbetekenende blik aan, alsof hij hem duidelijk wilde maken dat deze uitgestelde uitspraak Andries nog in de gelegenheid stelde om op zijn weigering terug te komen. Andries had echter geen hoop dat van dit uitstel afstel zou komen, en verliet blindelings de zaal. HOOFDSTUK XII. Wat nul Buiten gekomen ademde hij met volle teugen de frisse lucht in. Dat was wat anders dan die benauwde zaalwarmte. Wan neer hij zich na zo'n korte tijd al beklemd voelde, hoe moest 't dan gaan als men hem kwam halen om die 14 dagen straf uit te zitten, want ondanks de waarschuwende blik in de ogen van de kantonrechter, zag Andries geen kans om de hechtenis te ont lopen. Op de stoep voor het gebouw bleef hij een ogenblik staan en zuchtte nog eens diep. Tot nu toe was hij vrij kalm. Terwijl hij daar zo stond en naar het straatgewoel keek, maakte hij de ba lans van zijn leven op. Hij had er niet veel moois van gemaakt. De kans op een mooie tuinderij kwijt. Binnenkort waarschijn lijk ook zijn vrijheid kwijt. Daartegenover stond het beleven van een grote liefde, waarvan hij evenwel ook weer afstand moest doen. „Paulien", kreunde hij. Als uit de grond gerezen stond ze plotseling voor hem. „Jij stamelde Andries. Paulien keek naar hem met een droevig glimlachje. „Ben je niet een klein beetje blij, om me weer te zien?" „Nee, ik bedoel ja". Andries werd als uit een droom wakker. „Hoe kom je hier?" „Laten we ergens gaan zittenstelde Paulien voor en om zeilde zo zijn direkte vraag. „Hier dichtbij is in een café heer lijke koffie verkrijgbaar". Andries volgde haar, wat een blijde verrassing was het om hier zo onverwacht in het gezelschap van Paulien te lopen. Al licht meer te prefereren dan het gezelschap waarin hij gekomen was. Die wachtmeester was plotseling verdwenen. Het was ze ker meer zijn taak hem bij de rechter te brengen, maar terugbren- ben was er niet bij inbegrepen. Gelukkig maar, nu was Paulien die vernedering bespaard om hem in zulk gezelschap te zien. „Hoe wist je wanneer ik voorgeleid zou worden en wanneer mijn zaak behandeld werd? Of was je daar toevallig, juist toen ik naar buiten kwam?" De doorgestane emotie klonk nog door in Andries' woorden. Paulien schudde het hoofd. Als verpleegster moet ik je toch tot kalmte manen. Ik heb je nog nooit zoveel woorden tegelijk horen zeggen. Een beetje plagend keek ze Andries aan. Er kwa men kleine lichtjes in haar ogen. Andries keek naar haar en voelde zich door haar kalme op treden wat lichter gestemd. Toch overdacht hij tegelijk met bit terheid dat hij nu veel meer van haar gezelschap zou kunnen ge nieten als dat andere dreigende niet op de achtergrond was. Ze zaten nu aan een tafeltje, ieder met koffie voor zich. Het was stil in de zaak en met zachte stemmen vertelden zij eikaars wedervaren van de laatste dagen. Paulien had toevallig gehoord van de vaste zittingsdagen van het kantongerecht en had ook de andere keer net kunnen zorgen dat zij aanwezig was. Toen was echter haar reis tevergeefs geweest. Nu was ze al wijzer gewor den in de gang van zaken daar en had eerst aan de deurwaarder gevraagd of een zekere A. de Jonge zou moeten verschijnen. Nu hoefde ik tenminste niet naar al die verkeersfouten van anderen te luisteren zei Paulien. Paulien hield nog steeds het gesprek op een schertsende toon. Andries kreeg daardoor meer gelegenheid tot zichzelf te komen. Het bleek dat Paulien dé zitting had bijgewoond en dus wist hoezeer de ondervraging hem had aangegrepen. Ze begreep ook dat hij zeker over de zware eis zou gaan piekeren. Daarom moest ze hem moed inspreken, hoezeer ze dit eigenlijk zelf ook nodig had. Wat een vreemde richting had haar leven toch genomen. Hier at ze nu met de man, die haar pleegmoeder voor zichzelf had uitgekozen. Haar pleegmoeder die Andries zo hard nodig had voor het bedrijf. Het was een zakelijke overeenkomst ge weest. Het liep wel meer fout bij zakelijke overeenkomsten, maar zelden met zulke tragische gevolgen als deze. Nu was zij, Pau lien met haar gehele hart van die eenvoudige jongen met zijn zuivere karakter gaan houden. Meer nog dan van alles in de wereld. Ineens beving haar de vraag of hij ook haar boven alles zou verkiezen, ook als hij kiezen moest tussen haar en zijn liefste wens, een eigen bedrijf. Ze kon het niet laten om het hem plotseling zonder overgang te vragen. Andries schrok. Een eigen bedrijf, dat was een levensbehoefte voor hem, maar nu hij zo ernstig zijn vrijheid bedreigd zag en bovendien Paulien het liefste meisje op aarde verdriet moest doen, begreep hij dat er meer in het leven van een mens van veel waarde was. Vóór het afleggen van de belofte, die hij ten koste van alles wilde houden, hadden geen andere gedachten en wensen hem beroerd. Toen was het zijn hartewens. Nu zou hij alles willen geven om alleen maar gelukkig te zijn met Paulien en hij kon niet meer te rug. Hij greep haar hand op dezefde behoedzame manier als toen ze voor het eerst kennis met elkaar maakten, maar wat een we reld van gebeurtenissen lag daar tussen. „Paulien, liefste, als er ooit kans zou zijn om onder die gevolgen van mijn dure eed uit te komen, zou jij mijn alles zijn". Hij slaakte een diepe zucht. Helaas ik kan wel veel mooie woorden gebruiken, maar daar heb je weinig aan. Nog erger Paulien, ik moet je aanraden om mij te vergeten. Je mag je niet gebonden voelen aan een man, die niets meer in het leven bereiken kan. Altijd en overal zal die belofte een hinderpaal zijn, wat ik ook ga doen". Hij zag hoe Paulien nu haar kalme en zekere houding verloor. Hoe ze als een klein verdrietig meisje in elkaar kroop. Zijn hart deed zeer om haar zo te zien. Maar ze was te mooi en te lief om haar leven voor hem te bederven. Hij was een kerel van niets, een zwetser, die het wat hoog in zijn bol had gehad en nu met zijn neus op het harde werkelijke leven werd gedrukt. Hij had gedacht dat hij alles in zijn eigen leven kon regelen zoals hij het zich goeddacht. Ieder moet zijn plaats in de gemeenschap vervullen en hij kon zich niet zonder meer aan wettelijke voor schriften onttrekken, zelfs niet als je er niet mee te maken wilde hebben. Paulien las in zijn ogen dat Andries het oprecht meende, toen hij haar zijn liefde verklaarde en dat die waarheid hem pijn deed. Lang zaten ze daar en hielden eikaars handen omvat. Andries voelde een grote troost uitgaan van Pauliens nabijheid en toch mocht dit niet zo blijven. Hij zou in de verleiding komen om weer naar een ontmoeting te verlangen en hij begreep dat hij slechts even die wens hoefde te uiten of Paulien zou hieraan gehoor geven. Heel haar liefde was in haar oogopslag te zien. Ze moesten beiden flink zijn en voorgoed afstand van elkaar doen. Doch hij kon de juiste woorden niet over zijn lippen krij gen. Later maakten zij een wandeling door een van de kleine plantsoenen, die het stadje zo'n rustig en intiem uiterlijk gaven. Op een stil plekje noodde een bank tot rusten. Daar omhelsden ze elkaar en vergaten urenlang alle zorgen en spraken alleen van hun liefde. HOOFDSTUK VIII Gesprek met Martha Nu Paulien eenmaal overtuigd was van de grote liefde tussen haar en Andries draaiden haar gedachten steeds maar om de hinderpaal, „de eed", die een voortdurende verbintenis in de weg stond. Ze herinnerde zich de uitroep, die Andries er met zo'n wrange humor aan had toegevoegd. Na de eed, die hem nu aan handen en voeten gebonden hield, kwam de zin: tenzij er iemand is, die mij zonder enige voorwaarden een bedrijf aan biedt. Als er ooit een oplossing te vinden was, dan moest deze daarin gevonden worden. Een bedrijf, wie zou Andries zonder enige voorwaarde een bedrijf aanbieden? Bijna was het in ver vulling gegaan, toen die oom aan Andries een stuk grond had nagelaten. De door Andries niet aanvaarde erfenis had hem de bijnaam van de arme millionnair bezorgd. Nu ja, het dorp was nooit karig met bijnamen. Er waren er wiens bijnamen van ge slacht op geslacht gingen. Dikwijls waren de namen zeer raak gekozen. Met Andries was men er toch wel erg naast. De men sen wisten ook niet alles. Men was nu bekend met de absolute weigering van Andries om welk papier ook te tekenen, doch men wist nog steeds niet de ware oorzaak. Was dit wel zo, acht, dan zou er toch niemand opstaan en Andries zo maar een bedrijf aanbieden. Alleen oom Bernard en haar pleegmoeder wisten welk zwaar geheim achter die strak ke weigering van Andries stak. Ja haar pleegmoeder, hoe stond die nu tegenover deze zaak. (Wordt vervolgd) imiiimiiiiiimiiiiiiiiiimmiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiliiiiimiiimimiiiii die een onderscheiding verdienen. Stationsstraat 7-9, Bergen, Telef. 2414 II 111 Ml III III IMIIIIII III IIMIIIIIMMIII III III III Uil III III III IIIIIIIIIIII III 11 HU II III III III iiiii nun urn mini in mil i in ii milium iiiiiiiiiiiiiiii iiiii nun ii in iiirjHiiiuiiii HUSQVARNA r iABNER SUFFOLK Schoffels - Wieders - Spaden Heggescharen - Blad- en Tuinharken DORPSSTRAAT 63 Depot: Benegas in iiniii i ii mi i mi mi in i in hi mi in i ii ii i hi in mi i in in iiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Voor een betere Jr-p» f-v -K'r Stationsstraat 18 1 L/ lM Telef. 2368, Bergen mimmmmmmiiimmimimmimiiimimiimmiimminimiiiimmmim NORDEMANN KI. Dorpsstraat 25 Bergen voor mooie dames o.a. ook „Liberty" Beiersch paneel dessins voor rokken, 90 breed f 5,95 p. meter BOUSSAC KATOENS vanaf f 3,95 per meter iimiimmmmmmmiimimmmimimmmmminmimimmmmmmmi Wollen dekens Molton dekens Vitrages Overgordijnstoffen Stoffen voor kleding Kunstnijverheid Pilastro STATIONSSTRAAT 4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiii met handige

De Duinstreek | 1961 | | pagina 8