ft ft DC 'Vi I" te rollen! te rollen! DIE JAHRESZEITEN' Dodenherdenking op donderdag 4 mei L xnfftiies onincjitinebacj Statistisch bureau haarverzorging Jaarvergadering „Volksonderwijs' K. C. B. Bergen - Berdos 4-0 w f IrV V wW VRIJDAG 28 APRIL 1961 38c JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Juliana, Koningin, verjaart! Steekt nu de vlaggen uit! Gelijk met Hare Grote dag. Is Holland weer de Bruid. De grote velden zijn getooid Met allerhande kleuren. Verspreidend schoonheid in veel soort En heerlijk' lentegeuren. Straks zal wel weer een lange stoet Haar brengen grootse bloemengroet De trappen van 't paleis, Herscheppen in een paradijs. En Zij, de Vrouwe van het land, Met Moederlijk gemoed, Ontvangt die prachtige hulde, Treedt ieder tegemoet. Hoera, de Koningin verjaart, Wij zijn rond Haar geschaard, Op deze blijde dag, Komaan! Steek uit de vlag! Maartje N. Zwaan Het programma voor de Do denherdenking op de vierde mei, wijkt slechts weinig af van dat in de voorgaande jaren. 18.00 u.: van alle openbare ge bouwen worden de vlaggen halfstok gehangen. Aan de ingezetenen wordt verzocht alsdan halfstok te vlaggen. 18.45 u.: Ruïnekerk, interkerke lijke dienst voor de gevalle nen. 18.45 u.: r.k. kerk, godsdienst oefening ter herdenking van de overledenen in de oorlog. 19.30u.: Stille tocht vanaf het gemeentelijk parkeerterrein aan de Karei de Grotelaan naar de begraafplaats aan de Kerkedijk, ter herdenking van hen, die voor ons in de strijd vielen. Toespraken worden niet gehouden; de weg wordt te voet in volko men stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, afgelegd. Van kwart voor acht tot dertig seconden voor acht, zullen de klokken van alle kerken luiden (dus ook voor het eerst sinds jaren weer de klok van de Ruïnekerk). Bloemenhulde door de deelne mers op de 237 oorlogsgra ven op het geallieerde kerk hof. 20.00 u.: Twee minuten stilte. 20.02 u.: ,,Libere me Domine", van Perosi, door het r.k. kerkkoor, dirigent de heer C. Molenaar. Daarna tocht naar de Bevrijdingsboom in het Van Reenenpark. Her- Naar wij vernemen zal in op dracht van de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie (Eura tom), het Statistisch Bureau voor de Europese Gemeenschappen binnenkort in de zes aangesloten landen een vergelijkend prijson- derzoek houden. Daarvoor is het nodig, dat ook in Nederland in enkele bedrijven de kleinhan delsprijzen geënquêteerd worden voor een aantal artikelen. Zo ontving o.a. de Bonneterie in Bergen een verzoek de com missie welwillend te willen ont vangen en deze de gevraagde ge gevens te willen verstrekken. denking van de Bergenaren A. Martin en J. Walter, die als slachtoffer van het ver zet zijn gevallen, door bloe menhulde en een ogenblik stilte. Vervolgens zingt Ber gens Mannenkoor ,,Ecce quo modo moritur" van Handel. „Salon de Coiff ure"' De Vereniging voor Volkson derwijs, afdeling Bergen, verga derde donderdagavond j,l. in het „Oranje Hotel De voorzitster, mevrouw N. de Graan, opende de vergadering en sprak haar spijt uit over de geringe opkomst. Alvorens de vergadering begon, gaf zij allereerst het muzikale en vocale woord aan een jeugdige groep leerlingen, dit in verband met het op tijd naar huis gaan. Deze zanggroep, die onder se rieuze leiding staat van de heer Van Bemmel, zal bij ernstige studie nog heel wat kunnen be reiken. Verschillende Hollandse, Franse, Engelse en Duitse liedjes kregen een goede muzikale ver tolking en ook het blokfluiten semble, met gitaar en pianobege leiding, gaf zeer verdienstelijke muziek ten gehore. Na de pauze werd het zakelijke gedeelte afgehandeld. Onder dankzegging werd het uitgebrei de jaarverslag getekend. Het fi nanciële verslag werd goedge keurd, de kascommissie zond schriftelijke bevestiging, waarin alle bescheiden in uitstekende staat waren bevonden. Tot lid van de kascommissie werd de heer J. Kok benoemd. Daarna gaf de heer Schildstra, leraar H.BrS. te Alkmaar, een overzicht van het werk der verschillende afdelingen in den lande, en zei het verheugend te vinden dat er toch nog ongeveer 150.000 a 160.000 mensen zich voor het Volksonderwijs inspannen, om te trachten wat meer eenheid in de scholen te brengen. Spr. vond, dat indien de kinderen van school gingen, ook eens door de ouders gevraagd zou moeten worden: „wat kan ik met mijn kind doen, als het van school gaat?'' Aan het einde van dit interessante over zicht, sloot de voorzitster de ver gadering. Annie Romein-Verschoor en Jacques de Haan spraken in de dancing van „De Rustende Jager" voor 'n aandachtig gehoor. Mevr. Romein over het onderwerp: „Het verboden boek" en de heer Jacques de Haan over „een smaak van as". Deze avond was georganiseerd door het Kunste naars Centrum Bergen. Mevrouw Romein behandelde dit onder werp vanaf de jongste geschiede nis van de macht van het woord, de tijd dat het woord werd vast gelegd, en de slechte boeken ver brand werden, die daardoor een magische betekenis kregen. De vroegste boekverbrandin gen hadden in China plaats. Massale boekverbrandingen wer den vooral in Engelqnd, na de hervorming, onder Hendrik de Achtste uitgevoerd. De eerste in dex werd in het jaar 1510 inge steld. Drie normen zijn er voor de censuur, religieuze, politieke en zedelijke betamelijkheid, dit laat ste vooral ter bescherming van de jongeren. Voor de hervor- ,Schoorls Gemengd Koor" vindt nu plaats op ZATERDAG 13 MEI VOORZIET U TIJDIG VAN KAARTEN lijk tegen de macht van het woord. Voorts behandelde spreekster de censuur in onze eigen tijd. In West-Europa be staat wel censuur, hoewel dit praktisch gesproken niet van scherpe aard is. In Rusland noemt men het literaire leiding. De tweede inleider, Jacques de Haan, sprak over het onderwerp „een smaak van as", waarvan hij de titel ontleend had aan het ge dicht van Herman van der Berg, „Gaspaddestoel", een gedicht dat zich verzet tegen het rationele, d.w.z. dat men hoe langer hoe meer beklemd raakt in voor schriften die de vrijheid beper ken. Die voorschriften ontstaan door de rede. De nozemjeugd verzet zich daartegen en vele jongeren verzetten zich tegen alle gezag. Ze zijn belast met de ver warde tijd waarin ze zijn opge groeid, de tijd van na de tweede wereldoorlog. Deze tijd beïn vloedt de literatuur. De tegen woordige romans hebben een dy namische explosie. Men moet op nieuw geboren worden om de huidige poëzie te begrijpen, zeg gen jonge schrijvers. Vroeger werd de vrouw door de poëzie verheerlijkt, thans is dit anders. Na 10 jaar experimentele litera tuur, is de positie van de criticus er één van afwachten. De tegen woordige generatie gaat gebukt onder een catastrofe. De moder ne schrijver is op de vlucht daar voor. Aan het einde van deze li teraire avond dankte de voor zitter, de heer Pluis, mevrouw Romein en de heer Jacques de Haan voor hun boeiende voor drachten. PASSEND BH ELKE GEZICHTSVORM Kapsalon TEL: 2266 DORPSSTR. 21 - BERGEN ming en contrahervorming kwam dit nauwelijks in geding. Zij die de censuur moesten toepassen, hadden het zeer moeilijk. Steeds kwamen zij in conflict met het verstandige deel der bevolking. Ook het toneel is voor de cen suur altijd een zorgenkind ge weest. Hier ging het voorname- Voor een talrijk publiek vond zondagmiddag 1.1. de derby plaats tussen beide Bergense voetbal clubs. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, waarin momenten van goed voetbal werden vertoond, maar de thuisclub zich technisch de meerdere toonde. Voor de rust kreeg Tuin uit een aanval van links een afgemeten voorzet, die hij langs de onthutste keeper Leyen schoot. Na rust kreeg Berdos nog kans gelijk te komen, Roozendaal schoot de penalty naast. Het was voor de voor hoede van Berdos een moeilijke opgaaf de hechte verdediging van Bergen te doordringen. Iede re aanval werd resoluut afgesla gen door het voortreffelijke werk van spil Smit, en de gedurfde safes van Keeper v. d. Berg. Ber gen zette zijn voorhoede maar steeds aan het werk, waarin linksbinnen Vonk de stootkracht van de voorhoede zo opvoerde, dat het binnen korte tijd 40 werd, resp. door Plomper, Tuin en Vonk. Berdos verloor van een beter spelend Bergen. □□aaaDonnana□□□□□n SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda Zaterdag, 29 april Sluitingsavond R.K. Vrouwen gilde, 20 uur, Ver. geb., Catrijp Maandag, 1 mei Koninginnedag. Uitg. v.d. Oran jeveren. Schoorl. 9.30 u. Voor de kinderen van 6 t.e.m. 14 jr. bezuiden de Konings weg: goochelen, muziek, ballon- blazen en films, zaal De Rustende Jager. Uitg. van de Oranjevereniging Groet-Camperduin. Te 9.30 uur Schoolhandbal Groet-Catrijp op Duinr. terrein. 10.30 u. School- voetbal Catrijp-Groet op Duinr. terr. 10 u. films voor de jeugd van 4 jr. t.e.m. 3e klas lagere school in het Ver. geb., Catrijp. 14 uur, Kinderspelen bij café Mereboer. Donderdag, 4 mei Herdenkingsdag 18 u. Vlag half stok. Te 19 uur Herdenking Gevallenen Algem. Begraafplaats. 19.45 u. Klokken gelui. 19.45 u. Stille tocht naar het Monument te Zijpersluis v.a. de boerderij van dhr. J. Kager. Rijksweg 3. 20.00-20.02 In acht neming stilte, 20.02 u. Herden kingsplechtigheid bij het Monu ment te Zijpersluis. Vrijdag, 5 mei Bevrijdingsdag 14 uur Films resp. voor grote en kleine kinderen in twee zalen te Schoorl. Het Meicomité, afdeling Ber gen, wekt U op het Meifeest ge zamenlijk te vieren. Des morgens een bezoek aan de begraafplaats, om met een bloemenhulde de overleden par tijgenoten en geestverwanten te herdenken. Om 10 uur aanwezig bij het barenhuis op de begraafplaats. Na afloop gezamenlijk koffie drinken bij de fam. De Graan, Ker kedijk 92. Op het avondfeest, eveneens op maandag 1 mei, in zaal Nieu- wendijk, aanvang 8 uur, (zaal opening half acht), zal de Mei- leuze: „De Maatschappij her vormen, Volken en Rassen be vrijden, de Vrede dienen", wor den ingeleid door de bekende schrijver, publicist en redacteur van „Vrij Nederland", Fons Her mans. Verder zal de avond o.a. ge vuld worden met het optreden van de van radio en televisie be kende voordrachtskunstenaar Leo Rommerts, met balladen en volksliederen uit alle landen. Toegangskaarten verkrijgbaar bij de volgende adressen: C. Overman, M. Wiegmanweg 9, J. Bakker, Piet Boendermaker- weg 25, N. de Graan, Kerkedijk 92, D. Reimer, Doorntjes 50 en 's avonds aan de zaal, zie de ad vertentie. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN UeelcUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per mm. Vraag en Aanbod 15 ct. per m m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. 30 APRIL 1961 FOTO MAX KOOT vanaf heden kunt u bij ons bespreken voor de MODERNE KI. Dorpsstr. 7, Bergen, Tel. 2038 ft De uitvoering van het oratorium met hetzelfde orkest en dezelfde solisten. ROYAL Meifeest NVV-VARA 30 April Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 30 April Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1