iVeekllei ff ff Raadsvergadering Bergen 15,- 15,- K.C.B. EXPOSITIES .tfPSBLOi Bergen viert Koninginnedag REKLAME PERMANENT Leger des Heils T entoonstelling „Lente in Bergen" Christen Ouders Heropening Vonk's Zuivelbedrijf SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda haarverzorging Concert in de Ruïnekerk VRIJDAG 5 MEI 1961 38e JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Het belangrijkste punt van be spreking was deze keer tijdens de raadsvergadering wel het ingeko men stuk van de heren A. v. d. Berg c.s., betreffende een kwes tie met de aannemer J. Kroon, over een viertal woningen aan de Oosterweg. Genoemde aannemer wil de woningen niet aan de ko pers opleveren, want hij wenst in verband met de premieverlaging van Rijkswege, dat de koper dui zend gulden meer moet betalen.' De kopers handhaven echter' hun standpunt en beweren dat de, aannemer deze premieverlaging^ voortijdig had kunnen weten. Zijl hebben dan ook een schrijven ge richt aan de raad, waarin de raad verzocht wordt als bemiddelaar tussen koper en aannemer op te treden. B. en W. stelde echter de raad voor, dit schrijven van adressanten voor kennisgeving aan te nemen, en hen te berich ten dat zij in deze kwestie geen bevoegdheid heeft. B. en W. hadden reeds bij bei de partijen aangedrongen op een rechterlijke uitspraak in kort ge ding, maar geen van beide par tijen schijnt lust of zin te hebben, deze kwestie bij het gerecht aan hangig te maken. Verschillende raadsleden voer den hierover het woord. De heer A. A. Tros (KVP) vroeg wat het college denkt te doen, als geen der partijen een kort geding aangaat. De heer J. J. Dinkelberg (Mid- denblok) meent, dat de mensen niets in de weg gelegd mag wor den, zij hebben geen schuld. Spr. vroeg of de aannemer aan een opleveringstermijn is gebonden en vond dat deze kwestie zo spoedig mogelijk opgelost moet worden. Mevrouw Broekman-Vriesman (VVD) wilde niet zo gauw oor delen, maar nu er toch zoveel rumoer rond deze zaak is geko men, zou het 't beste zijn als de raad hierin een bevredigende op lossing brengt. De heer J. Broersma (Gem. bel.) zei dat de gemeente het recht heeft in deze onverkwikke lijke zaak klaarheid te scheppen. Volgens spr. kan de gemeente de aannemer gelasten dit werk te voltooien. Er is niets dat hem daarbij in de weg staat. De heer W. Ploeger (PvdA) was een beetje geschokt door het lezen van een brief van het ge meentebestuur aan de adressan ten. Hij zou evenals mevr. Broek man, graag zien dat het college hier als bemiddelaar optrad. Mr. S. D. Sluis (Prot. Chr.) vond dat de gemeente geen be voegdheid heeft, zich in dit ge schil te mengen. Hij zal geen be zwaar maken als B. en W. het doet, maar waarschuwde B. en W., indien dit wel zou gebeuren, er nog wel een Kroon, contra de gemeente op zou kunnen volgen. Spr. herinnerde de raad aan de brief van de heer Rodrigues Brent, die eveneens in verband met het KCB vroeg, of de ge meente hierin wilde bemiddelen, waarmee de raad zich niet be moeide. Spr. vond de houding van de heer Kroon niet elegant. Volgens hem is het beter, dat beide partij en een kort geding aangaan. De voorzitter, burgemeester de Ruiter, vond dit geen eenvoudige kwestie. Om uit de moeilijkheden te komen, moeten beide partijen een kort geding aangaan. De ge meente moet in een civiele proce dure zeer voorzichtig zijn, wil zij zelf niet de kans lopen, in een be paalde kwestie gedagvaard te worden. Wij kunnen geen partij kiezen. Het college wil wel pro beren, in overleg met de gemeen telijke adviseur, of hier wat aan te doen is. Op de vraag van de heer Dinkelberg, antwoordde de voorzitter, dat niet de gemeente, maar de principaal de termijn van oplevering stelt. Wethouder C.W.Ellis (KVP) was van mening, dat de gemeente partij zou kiezen, als zij zou ge lasten dat Kroon de huizen af moet bouwen. Dit kan de gemeen te niet doen. Wethouder Hemelrijk (PvdA) verwachtte dat als beide partijen het hoofd stijf houden, dit een langdurige situatie kan worden. Daarom vond hij het beter met beide partijen nog eens te praten. De heer Broersma vroeg zich ook af, hoe lang deze geschiede nis zal duren. Hij vond de hou ding van aannemer Kroon hoogst onelegant. Wij worden, aldus spr., op een onbehoorlijke manier behandeld. De enige die partij koos in dit geval, is volgens hem, de heer Ellis. Deze was in zijn brief aan de adressanten zo een zijdig, dat de kopers het mes op de keel werd gezet. Men conclu deerde uit dit schrijven, dat de kopers nu maar duizend gulden moesten betalen, en zo niet, dat zij de rechten op hun huis kwijt raakten. Spr. blijft van mening, dat de gemeente het recht heeft om in te grijpen. Mr. Sluis zei, dat als de ge meente gaat vorderen, zij de ci viele procedure beïnvloed. Spr. zou niet willen dat de gemeente in de stoel van de rechter zou gaan zitten. In de volgende vergadering hoopte de voorzitter met een be vredigende oplossing te komen. Voorts werd besloten de bouw- voorschotten van de r.k. Wo ningbouwvereniging ..Roomsche Actie" te verhogen van f 296.641 ,- op f 305.470,- en 't grondvoorschot van f 71.018,- tot f 71,691,-. Het verzoek van de heer Hop man (Bergense Kunsthandel), om de gemeentelijke subsidie voor restauratie perceel Kerkstraat 3, te verhogen met 641,95, werd goedgekeurd. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat B. en W. in verband met de vijfdaagse werkweek, de Rijksregeling ge volgd hebben. Het bureau van de Burgerlijke stand zal normaal tot 1 mei 1962 geopend zijn. voor deze geste en zei dat dit wel een van de mooiste momenten in zijn leven was. Voorts keek hij naar de vele jonge leden van dit traditionele corps en constateerde dat er nooit teveel jong bloed in een vereniging kan zijn, want: Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Tenslotte dankte de heer van Zoonen allen, die hem deze grote onverwachte verrassing be reid hadden. In de Stationsstraat heerste een levendige drukte. Vrolijk klonk de radiomuziek en het geroeze moes van de jeugd. Ruim zeshon derd kinderen namen deel aan de kinderspelen, die daar voor hen door de Oranjevereniging waren georganiseerd. De uitslagen van die verschillende spelen zijn: le klas meisjes, Fietsvlagrace: 1. Annette Hopman, 2. Annelies van Zoonen, 3. Annemieke Worm. 2e klas meisjes, Balplaatsen: 1. Katty Schroor, 2. Marjan Ooye- vaar, 3. Jolanda van Wester. 3e klas, Oranjeletterwedstrijd: 1. Tineke Mooy, 2. Carla Raams, 3, Jane Raams. 4e klas meisjes, Netbalspel: 1. Margreet Straasheim, 2. Lia Wijnsma, 3. Joke Zweep. 5e klas meisjes, Hutspot met klapstuk. 1. Elli Duinmeijer, 2. Annemarie van Oort, 3. Ria Mul. 6e klas meisjes, Tafeltje dek je: 1. Joke Marquering, 2. Truus Hopman, 3. Vroni Hollenberg. le klas jongens, Klein Duimpje: 1. Wies Roties, 2. Piet Bol, 3. A. Stadegaard. 2e klas jongens: Kubusloop: 1. Wim Schoo, 2. Tonny Dolleman, 3. Robert Frans. 3e klas jongens, Vaardigheids race: 1. Steffan Koopman, 2. Ar nold Jellema, 3. Dick Sluis. 4e klas jongens, Koekhappen: 1. J. Bosch, 2. Jan Blankendaal, 3. J. de Goede. 5e klas jongens, Poppenrace: 1. Aat Henneman, 2. Henk Houter, 3. J. de Wilde. TEL:2266 D0PPSSTR 21 BERGEN Een stralend zonnetje dat in de namiddag door het wolkendek brak, gaf aan het feestvierende Bergen, die haar fijnste en mooi ste lentejurk voor deze dag had aangetrokken, aan alles een fees telijk karakter, s Morgens om negen uur werd de Oranjever eniging „Bergen" door het ge meentebestuur ten stadhuize ont vangen. Kwart over negen bracht Bergens-Harmonie, in samenwer king met de jeugddrumband en een koor, gevormd uit de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen, onder leiding van me vrouw C. Moree-Dol, het ge meentebestuur en de Oranjever eniging een aubade. Gezongen werd het Wilhelmus en Holland. Er was veel belangstelling van de zijde van de inwoners. Tijdens de rondgang door het dorp bracht Bergens fanfare met de drumband hun voorzitter, die pas van een langdurige ziekte is hersteld, een serenade. Ontroerd dankte de heer J. van Zoonen 6e klas jongens, Behendigheids wedstrijd op de fiets: 1André Wessing, 2. Peter Mul, 3. Piet van Zoonen. De voetbalwedstrijden tussen de bedrijfselftallen van de Gem. ambtenaren, de firma's Smit, van Exter en Kroon, die gistermiddag onder grote belangstelling ftan de Kerkedijk gespeeld werden, eindigden in overwinningen voor de Gem. ambtenaren en de firma van Exter, zodat dus vrijdag 5 mei a.s. de finale tussen deze ploegen wordt gespeeld. 's Avonds heerste er een opge wekte sfeer op „Het Plein", waar de jeugd zijn hart kon ophalen op de dansvloer. De jeugdgroep „Mignon" en de Cabaretgroep „Noordzeecabaret", waaraan het kwartet Dine van Bergem, The Arusha's en Marjolein Bartels meewerkte, alles onder leiding van Theo Waterman, wisten met hun artistieke programma de aan dacht te trekken. Naar wij ver nemen ziet deze jeugdomroep graag nog enige leden in hun midden. TELEFOON 2104 s &(lo n URSEM OP HET PLEIN In deze Duinstreek staat een advertentie, waarin U wordt uit genodigd tot het bezoeken van de samenkomsten van volwas senen en jeugd, die a.s. zondag 7 Mei geleid zullen worden door Kapitein A. de Reus van Amster dam. s' middags half 4 zal er een Jeugd Instuif zijn met het 6e ver volg van de filmstrip: In de Soete Suikerbol. School met de Bijbel A.s zaterdagmiddag te 4 uur vindt in Huize Kranenburgh aan de Hoflaan te Bergen de opening plaats van een tweetal interes sante exposities. In 2 zalen wordt de collectie Afrikaanse maskers van de amsterdamse beeldhouwer Hubert van Lith getoond, bene vens een vijftal beelden van deze kunstenaar. Het zijn maskers, af komstig van de westkust van Afri ka, in gebruik bij de Yoruba-stam aldaar. Eveneens wordt geopend in twee andere lokaliteiten van Huize Kranenburgh, een tentoon stelling van tekeningen van de Bergense kunstenaar Jaap de Car- pentier. Het betreft hier uitsluitend nieuw werk, dat de Carpentier het laatste jaar vervaardigde. De opening van deze gecom bineerde expositie zal worden op geluisterd door een uur grammo- foonmuziek. Van 4-5 zullen pla ten van de bekende amerikaanse negerzangeres Mahalia Jackson worden gedraaid. Zie verder de advertentie. Onder bovenstaande titel open de zaterdagmiddag j.l. de open bare school voor ulo zijn deuren voor deze voorjaarstentoonstel ling. Onder de genodigden be vonden zich de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, mevr. de Ruiter gemeentesecre taris de heer W. de Vries en onderwijzend personeel van ver schillende scholen. Alvorens de burgemeester of ficieel opende, droeg Riekie Snij ders, leerlinge van deze school, een gedicht voor van Willem de Merode, waarin de natuur om haar schoonheid wordt bezongen. Vrij en onbevangen werd dit Gasfornuizen A. C0PPENS en Zn voorgedragen. Voorts memoreer de zij, dat alle leerlingen, die aan de voorbereiding van de tentoon stelling meegewerkt hebben, al hun animo en liefde voor de na tuur daarvoor hebben gegeven, er nooit iets te veel was, wat men niet altijd kan zeggen in hun ge wone doen. Daarna gaf zij het woord aan burgemeester de Ruiter, die al direct vaststelde uit het openings woord van mej. Snijders, dat deze tentoonstelling een goede lente is. Hij trok een vergelijking met de prachtige natuur van ons dorp en de koningen uit sprookjes, die uit gouden schalen hun voedsel gebruiken en dit heel gewoon vinden. Spr. zou het een vreugde vin den, indien de mensen dit para dijsachtig oord nu eens niet uit gewoonte bekeken, maar de na tuur werkelijk gingen liefhebben. Laten wij proberen de natuur te beschermen, waarin wij zo heer lijk kunnen dwalen. Er zijn nog altijd mensen die daar niet Van kunnen genieten en alleen maar gelukkig zijn, wanneer zij mensen om zich heen hebben. Daarom doet het zo prettig aan, dat er van de uloschool zoveel initiatief is uitgegaan, en dat er ook naast de natuur de cultuur wordt be oefend, Ik hoop dat deze tentoon stelling naar alle zijden zal sla gen. Hierna sprak de heer P. v. d. Ploeg, hoofd der school. Hij zei dat men gezamenlijk aan deze tentoonstelling heeft gewerkt, maar dat de heer van Bemmel nog even extra genoemd moet worden. Hij overhandigde deze sympathieke leraar de sleutel, om hem de eer toe te kennen de ten toonstellingdeuren te openen. Binnentredend drukte burge meester de Ruiter op een knop en luidde de lente in met voge lenzang, wat hem, aldus de heer v. d. Ploeg, tot de meest benij denswaardige figuur maakte van de tentoonstelling. Een rond gang door dit kleine paradijs, waar dieren uit sloot en plas, de fauna en de flora van bos en duin voortreffelijk waren gerangschikt, gaf hier een duidelijk beeld van de warme liefde voor de natuur van de dertig leerlingen, die on der leiding van de heer van Bem mel, tot deze prachtige natuur- minnende creatie zijn gekomen en daarvoor de belangstelling kregen die ze verdienden. Vrijdagmiddag j.l. had de her opening plaats van de geheel ge moderniseerde winkelzaak in zui- velprodukten van de heer P. Vonk, aan de Oude Prinsweg. De heer Vonk, die op het gebied van kaas een specialist is, heeft thans in zijn prachtige zaak, bui ten de zuivelproducten, ook an dere waren voordelig aan te bie den, zoals jam, pindakaas enz. Ook voor een frisse dronk kan men nu terecht in deze bekende zaak. Het is vrij geëtaleerd in de gondola voor het winkelraam en op stellingen langs de wanden. Nu de grote koelcel uit de be staande winkel naar het vertrek daarnaast is verplaatst en de nieuwe toonbank nu evenwijdig met de winkelpui staat, is er veel ruimte vrij gekomen. Deze win kelverandering is door de firma Bakker en Kraakman vakkundig uitgevoerd. De buis- en kelkver lichting werd aangebracht door de firma C. Meijer en het sani tair door de firma Delver, het schilderwerk door de fa. Kamp. Talrijke bloemstukken sierden de winkel. In zeer korte tijd heeft deze zaak een metamorphose on dergaan, waarop de eigenaar, de heer Vonk, met recht trots mag zijn. In verband met Hemel vaartsdag moet de copy en advertenties een dag eerder in ons bezit zijn. De uitgever Zaterdag 6 mei Klaverjassen in café Beeldman, Aagtdorp, 8 uur. Zaterdag 13 mei Zanguitvoering „Die Jahreszei- ten", uitg. van „Schoorls Gem. Koor", zaal ,De Rustende Jager', 8 uur. „Salon de Coiffure'' Een waardig besluit van een dag vol vrolijkheid en spel vorm de het concert in de Ruïnekerk, georganiseerd door de Oranje vereniging en verzorgd door „Bergens Klein Vrouwenkoor o.l.v. Klaas Venneker, met mede werking van de organiste Mar jan Verrips-Doorn en de klari nettist Emil Kleijmeer. Het programma, dat geopend werd met Wilhelmus (gezamen lijke zang met koor en orgelbe geleiding) bevatte een schat aan muziek. Naast twee liederen uit Valerius Gedenk-Clanck: Wilt heden nu treden en Gelukkig is het land, beide bewerkt door Klaas Venneker tot 4-stemmig vrouwenkoor, stonden er werken van Sacchini, da Vittoria, Antoni Lotti, Verdi en Strategier ver meld. De organiste liet het publiek genieten van Est ce Mars van J. P. Sweelinck en Sonate da Chiesa van Hendrik Andriessen. Het orgel klonk machtig, groots en dan weer teer en fijn. De kla rinettist speelde uit een Concer tino van Tartini (bew. Jacobs) het Adagio en 't Allegro. Heel mooi, gaaf en muzikaal. In z'n laatste optreden vertolkte Emil Kleijmeer het Larghetto uit het klarinetkwintet van W. A. Mo zart (K.V. 581). Marjan Ver- rips-Doorn was niet alleen een goed soliste, doch ook een goede begeleidster, Hoe mooi werden de akkoorden, de tonen van klari net en orgel dooreen gevlochten. De werken door het koor ge zongen klonken mooi, warm, zui ver en gaaf. Het valt ons steeds weer op, dat de jonge, muzikaal begaafde dirigent Klaas Venne ker zoveel muziek weet te halen uit de menselijke stem en met de vele mogelijkheden, die hierin schuilen weet te werken. We denken hierbij vooral aan Vere Languores van Antoni Lotti en Laudi alla Vergine Maria van Verdi. Met het machtige Magnificat van Herman Strategier (met or gelbegeleiding) en een hartelijk applaus door een zeer talrijk pu bliek werd dit „Oranje-concert" besloten. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. VANAF 4 APRIL GEHEEL COMPLEET Dr. van Peltlaan 5 Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 gaan uw kinderen ook naar de School met de Bijbel aaaaacmcjnnaoaDDaaaaaDaao vanaf heden kunt u bij ons bespreken voor de MODERNE KI. Dorpsstr. 7, Bergen, Tel. 2038 BERGEN 7 Mei Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 11 mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 7 Mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1961 | | pagina 1